Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Shilo   
Дата:   10-03-21 03:00

Nikon Z9


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: KrastevK   
Дата:   10-03-21 03:56

Започвам разпродажбата.

1.черен дроб
2.бъбрек
3.жлъчка
4.далак
5.дебели и тънки черва(цена на метър)
Доставка с Екон преглед и тест задължително.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Yog   
Дата:   10-03-21 04:04

Взимам го, само ако дават гаранция, че с него ще снимам по-добре. Ако е като другите - вече имам такъв![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: al.popoff   
Дата:   10-03-21 08:27

Вече и официално . Както винаги доста закъснял отговор и може би ще е "твърде малко, твърде късно", но да видим.


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: asahi   
Дата:   10-03-21 09:53

Какво да им гледаме? Нали ще ги затварят?

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: stanpaunov   
Дата:   10-03-21 10:20

[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   10-03-21 10:54

Май всички им стискаме палци да закрепят нещата. То май с тая корона фото индустрията изтегли къса клечка, не само фирмите с камери ами и фотографите. Дано нещата се оправят по-бързо та пак да се дърляме за това кой е по-по-най.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Imaginarium   
Дата:   10-03-21 11:38

al.popoff, кое му е закъснялото и отговор на какво е това?
Освен А1 на Сони, което го обявиха преди няколко седмици, друго строго професионално тяло няма. Нито Канон са обявили, нито Фуджи, нито Панасоник. Кое му е закъснялото?
Слуховете са, че ще е готово за олимпийските игри. А дори и след това да е пак не е закъсняло, защото състезанието е само в главите ви.Ако мислите , че хората седят на компютрите и цъкат refresh бутона на всеки 5 минути, чакайки в B&H да се появи първата нова камера на някой от големите, за да я купят на секундата, то дълбоко грешите за начина по който функционира света на професионалните фотографи.
Аман от безпочвени твърдения, теории и бръщолевене.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: al.popoff   
Дата:   10-03-21 12:39

Imaginarium, когато говорим за mirrorless, Nikon обикновено са последните, които пускат продукт или функционалност на пазара и те не предлагат нещо повече от вече наличните модели от конкуренцията. Та това визирам под "твърде малко, твърде късно". "Строго професионално" какво значи? Че е с интегриран грип ли? Ако е само това - да, добре, не са обявили другите. Нека се правим, че R5/6, А9/1, че ако щеш и OM-D E-M1X не същестуват :)



Публикацията е редактирана (10-03-21 12:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: io_bs   
Дата:   10-03-21 14:28

Добра новина, Никон най-накрая настъпвят яко с безогледално тяло. Дали ще пуснат и Z8? Би било добра аналогия с D3/D700, които бяха хит навремето.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Джъмбо   
Дата:   10-03-21 17:07

al.popoff - зле си, ама ти си го знаеш нали...
след сони, никон изкараха ФФ безогледалка, преди канон, преди панасоник
като функционалност единствената "драма" бе прословутия един слот, но имаше всичко останало... канон изкара модел с по-слаби показатели и трябваше да мине година и половина преди да пуснат равностойна камера на зетките, които вече имаха 2 ра версия с два слота...
сегашния анонс е отговор на сони, не на канон или на панасоник, макар че никонци много не се притесняват от сони защото сигма успяха да направят преходник само за канон ЕФ обективи, но не и за Никон Ф...

та вземи почети посравнявай, пипни и тогава давай квалификации кой е закъснял

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: scuba_d   
Дата:   10-03-21 17:09

Кой ще прави новия сензор - Сони или Тауър?


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: al.popoff   
Дата:   10-03-21 18:23

Джъмбо, преди всичко - нека опитаме да си говорим без обидни квалификации. Както бихме го направили ако се познаваме и седнем на по бира някъде.
Може би трябва да се изказвам по-подробно, за да не изглеждам като някой хейтър отстрани :)
Първо Canon EOS R излиза Октомври 2018, а след него, Ноември излиза Z6. При дебюта си, Z6 няма face/eye AF. Получава го като firmware update през Май 2019. И след всички фърмуер ъпдейти, бих казал, че Канона се справя по-добре с автофокуса.
После стигаме до Юли 2020, когато излиза EOS R5, а след него - Октомври 2020 идва Z6II. Много лек ъпдейт над оригиналната зедка поради една проста причина - използва същия сензор, който се чете по-бавно от Канонските и от стакнатите сензори в камерите на Сони. Оттам насетне какъвто и процесор и софтуер да набуташ - все тая. Сигурно и типа автофокусни мотори са от значение, но там не съм задълбавал и не мога да кажа със сигурност. Отново, ако сравниш EOS R5/6 с Z6II/Z7II - Никон изостава, а уж камерата е по-нов модел от на конкуренцията.
И да, тук говоря предимно за автофокус. Качеството на картинката отдавна е на страхотно ниво при всички, макар и да мисля, че Никон водят леко в това направление. Тоест дали ще направиш кадъра зависи най-вече от АФ. Точно това, в което Никон изостават.
И накрая ще вметна, че вкъщи само телевизора ми е Сони, а със Z6 пуцам от Април 2019.



Публикацията е редактирана (10-03-21 18:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Vinsent   
Дата:   10-03-21 18:50

Дано вече не им се разлепят гумите на ръкохватката! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Джъмбо   
Дата:   10-03-21 18:51

първо Никон Зет 6/7 илизат 27 август канон Р 5 септември.. фокуса по око и на двете марки не бе нещо преди ъпдейтите
отделно да канон имат най-добрия АФ това винаги съм го казвал, но все пак стабилизираната матрица и доста по-надежната карта памет водеха много по точки чак до появата на следваща генераци еРки... да не говорим, че Зет 6 като видео възможности бе много по-напред с материала докато не се появи р5...

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Yog   
Дата:   11-03-21 08:06

Към момента Никон имат най-невпечатляващите фул фрейм безогледалки и най-добрите ДСЛР-и. То в това се корени проблемът им. Техните клиенти не виждат особен смисъл да преминат на безогледални, защото разликата не е голяма. Ако си канонец, разликата между 6D и R6 или между 5D и R5 е много по-впечатляваща. Дето се вика, ще дадеш голямата пара, ама поне ще усетиш и голяма разлика. При Никон разликата е голяма само по отношение на видеото. Но те при ДСЛР-те нямаха добро видео (меко казано) и всеки който е имал интереси в тая насока, снима с Канон, Сони или Панасоник и не е техен клиент и без това...

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Джъмбо   
Дата:   11-03-21 09:29

като за начало R6 и 6D не са в един клас тоест несравними са.
после не знам колко ти е опита с никонски безогледалки но прилича на теоритичен, не практичен щом смяташ, че са най-невпечатляващи при положение, че имат всичко основно каквото имат останалите... виж ако визираш панасоник с техния ретрофокус, може и да си прав, че са най-невпечатляващи като безогледалки [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: kvakioh   
Дата:   11-03-21 12:01

Като е по-добър от D850, значи ще е отлична камера.
Само малко още обективи и става топ система и тази.
Преголям, огромен , гигантски праз е това с фокуса по лице, очи, мигли, нос и т.н. В пъти повече се снимат други неща освен хора и животни.
Все още, преостатъчно голям брой потребители ползват фотоапаратите за снимки, не за видео. Така че това също е вид праз, макар не толкова голям.
Също е леко смешно сравнението между отделните марки камери.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Mogila   
Дата:   11-03-21 15:03

Не знам колко от вас имат 6д и същевременно някой от новите Р-ки, но аз имам и специално по качество на изображрнието 6д е все още напълно конкурентен на новите модели. Сравнявал съм само при добра светлина и на ръчен фокус, защото това ме интересува. Разбира се по всичко друго са несравними.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Yog   
Дата:   11-03-21 18:06

Ами, Джъмбо, всъщност Z6 си купих още в началото на 2019г. Заедно с 3 от новите Z обективи, за да придобия реална представа. Мога да кажа, че бяха много добри, като обективите си бяха направо супер. Продадох всичко около 6 месеца след това, само защото често сменям камерите си. Не защото не стават или нещо подобно, правя си експерименти просто. Та, никак не ми е теоритична представата. Около 6 хиляди снимки бяха направил с него. Което не променя написаното от мен по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   11-03-21 21:03

Yog Джъмбо наистина е в конфликт на интереси спрямо Никон. Безсмислено е да спорите.

Според мен си има смисъл от Z6, Z7. Имат си адаптер за Никонски обективи. Ако си фотограф с 20-30 хиляди вложени в Никон обективи и още 5 хиляди в аксесоари то скачане на Канон, Сони е много неприятна идея. Загубите финансово са големи. Отделно трябва да научиш нови мурафети т.е. губиш пари докатосе учиш. Видеото е нещо, което трябва да добавиш в портфолиото си, а на ДСЛРе фира. Само тия хора са примерно 5-10 милиона човека и са достатъчно, за да има смисъл от Нкконските безогледалки.

Не става дума дали са интересни или скучни. Става дума дали могат да вършат работа. За всички е видно че могат. Особено второто поколение е напълно използваемо за професионално снимане. Първото поколение явно и при Никон и при Канон беше да си намокрят краката.

Сега им липсва нещо да замени Д6. Явно това е фокуса.

Смените на системи бяха голямо нещо до преди 2 години. Нинон и Канон имаха тонове потребители, които искаха безогледалка, пък нямаше от техните марки. Сега някои се връщат от Сони и Фуджи, щото са си свикнали с нккон или канон. В общи линии скачането между системи е само за хора с много пари и свободно време...

Е аз си взех никон едно време...ми неудобно ми беше. Менюто е супер объркващо, цветовете са различни, разни дреболии ти губят времето и качеството. Аз снимах с некс-7 понякога вместо с никона, щото с никона беше голям зор. Хора свикнали с Никон подобно им е терсене с друга марка. Сони са копирали от никон ергономията на а7 ама....различно е.



Публикацията е редактирана (11-03-21 21:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hansto   
Дата:   11-03-21 21:09

Дано стане добър модел камера на Никон. На сърцето са ми.
А бтв, досега не съм чул някой да се мести от фуджи ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   11-03-21 21:35

Хаха щото не следиш никонски фотографи и въобще неща извън Фуджи. Фуджи са интересни ама имат някои ограничения и хората им се иска по-едър сензор, по-универсално тяло, ергономия с която са свикнали, по-специфични обективи. Ето аз веднага се сещам за Шон Тъкър, като човек минал на друга марка от Фуджи.



Публикацията е редактирана (11-03-21 21:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: kvakioh   
Дата:   12-03-21 07:05

Това, че някой ""известен"" ( най-малкото с двойни кавички трябва да е!!!!) бил преминал от нещо на нещо какво значи?? Праз голям, дръжки или просто е някой сайт, канал в интернет го обявява и нищо повече. Трябва ли да ги гледаме и следваме тия? Кои са, защо се пробутват тук? Какво ни дава изобщо това? Пфу!
Единственото им "предимство" е, че им дават новата техника да си говорят. Технически, не практически. Дуднене.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Божидар58   
Дата:   12-03-21 09:10

След като излизат все по-нови модели фотоапарати с нови и нови възможности, защо не виждам снимките качвани тук да са станали по-добри от тези качвани преди 10 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Джъмбо   
Дата:   12-03-21 09:12

Yog Джъмбо наистина е в конфликт на интереси спрямо Никон. Безсмислено е да спорите.

я сподели в какъв конфликт на интереси съм щом имам безогледалки на никон, сони, канон и олимпус лично мои си с оптика за всяка от една от системите?!?!?!

аз поне непрекъснато сравнявам камери щото това ми е работата (не съм съм сис админ, като някои форумни експерти) та общо взето мисля, че имам адски точен поглед на всяка система

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Vinsent   
Дата:   12-03-21 09:33

...защото сигма успяха да направят преходник само за канон ЕФ обективи, но не и за Никон Ф...

Сигма си имат обективи специално за Сони Алфа. Ползвам такъв 56/1,4. Добър обектив, остър дори на 1,4 и с добро боке.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   12-03-21 09:56

Квако дадох за пример, че има хора, които сменят и от Фуджи. Мога още 10-Тина примера да дам ама няма да са известни хора. Така де множеството не е нулево, каквото твърдение се направи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: kvakioh   
Дата:   12-03-21 10:43

Всичко е индивидуално, тия още 10 примера са гига малко

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   12-03-21 10:48

баце въпроса е, че хората се връщат от Фуджи на Никон толкоз.... гига мига това е.....

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hansto   
Дата:   12-03-21 10:58

Никаква тенденция за преселение на народите няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   12-03-21 11:26

А не никаква тенденция няма.....

Я виж темите у тоя форум или дето искаш другаде какви камери се обсъждат или пък на Никон данните за продажби или ценатана акциите им....


В пъти повече камери продават последните месеци след като изкараха двойките.

Само бай Ганя у фото форума му били скучни......това да не ти е турски сериал



Публикацията е редактирана (12-03-21 11:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hansto   
Дата:   12-03-21 11:45

Аз предпочитам да снимам, не да обсъждам по форуми.
Иначе както казах се радвам че ще се оправят като фирма, повече конкуренция да има

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: al.popoff   
Дата:   12-03-21 12:16

Според мен задките и камерите на фуджи (било то APS-C или medium format) запълват различни пазарни ниши. Или поне маркетинг отделите им се опитват да ни втълпят това послание. Искаш малка хипстърийка - Fuji X. Искаш студиен или пейзажен звяр - Fuji GFX. Искаш FF all-rounder - по-нисък клас Nikon/Canon/Sony. Искаш нещо за спорт или wildlife - пак някой от предните три. Кой от какво на какво сменя зависи от нуждите му, които понякога се менят, а също и от успеха на маркетинговите кампании. А тенденциите в ютюб често са част от такива кампании :)

Със Z9 Никон се опитва да влезе в много тясна ниша. Много малко хора имат нужда и възможност да си купят подобна камера. Появата ѝ обаче създава две неща - 1) много buzz около бранда и 2) скъп продукт, който да изплати разработката на технологиите в него, които би трябвало да слязат в по-ниския им клас камери в бъдеще за да са конкурентни. Ако има нещо, от което да съм развълнуван, то не е Z9, а камерата, която ще пуснат Никон след нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: avo   
Дата:   12-03-21 19:18

Защото всички съвременни тела на де що има марки фототехника, дори и от доста по-нисък клас от Z9, и ако щеш китовите им обективи, дават достатъчно качество, за да се направи шедьовър, вече кой как може да снима и обработва сниманото, е препъни камъка [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: agop4o   
Дата:   12-03-21 19:30

avo В голяма грешка сте.Ако един апарат няма 8к видео ако няма фокусиране по горна дясна мигла и ако тежи повече от 250гр то това не е апарат.Собственика на такъв апарат спокойно може да си сложи въжето на врата[smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: swqaz   
Дата:   12-03-21 19:52

Забелязвам, че поддръжниците на тезата, че няма нужда от нова и скъпа техника са все гении на фотографията с умопомрачителни портфолиа!
Може би наистина е време марките да се кротнат и да наблегнат на количества от вече изпитаните им стари камери, вместо на подобяване на качествата им и на нови технологии.
Щом тези майстори нямат нужда от нови технологии, няма смисъл марките да създават само комплексари. Ами така си е! Който ползва нови технологии, особено ако са скъпи, е 100%-ов комплексар, и слаб фотограф.
Все пак всички майстори работят с овехтели инструменти [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: neillmakoli   
Дата:   12-03-21 20:08

Да затварят всички с тези цени дето са до небето....

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: swqaz   
Дата:   12-03-21 20:36

На който не му харесва цената, просто не купува!
Не виждам драма с цените! Тези камери не са задължителни!

Само който иска :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Mogila   
Дата:   12-03-21 20:41

swqaz за някои хора са задължителни.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: swqaz   
Дата:   12-03-21 21:42

В този форум, гениите, надълго и нашироко са ми обяснили, че не само не са задължителни, но и че е препоръчително да не се ползват.

Само, който иска!

Mogila , освен ако и ти не смяташ, че са задължителни само за комлексарите? Ако само за избиване на комплекси ще се ползват, значи марките спокойно могат да ги пълнят с плацебо-технологии [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: avo   
Дата:   13-03-21 01:35

swqaz, комплексът от това, че не можеш да си купиш нещо относително скъпо, каращ те да защитаваш телата отпреди 15 години, е точно толкова страшен, колкото и този, каращ те да обясняваш на света при всяка сгода колко си coоl и successful и си вземаш по една играчка за 10к на всеки 3 месеца. Исках да кажа, че колкото ще направиш хубава снимка със Z7, толкова ще е хубава и със Z9. Друг е смисъла на професионалното тяло според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   13-03-21 02:19

Хора не е така. Има си жанрове дето изискват различни параметри от камерите. Едно е камера с 5 к/с друго е с 30 к/с. Едно е да познава и следи обекти и да си смята фокуса стотици пъти на секунда, друго е да хваща очи на готини мадами..... ако всичко можеше да става с една камера, нямаше да има други камери .......

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: swqaz   
Дата:   13-03-21 14:52

Аз не споря с това.
Просто иронизирах злобните комплексари, които считат, че след като те не могат да си позволят нещо, което неистово искат, значи е по-добре то да не съществува :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: PetarpetroFF   
Дата:   13-03-21 17:45

-------------



Публикацията е редактирана (16-03-21 21:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   16-03-21 11:12

https://www.dpreview.com/reviews/nikon-z7-ii-review


Ето и з7 м2 ревю.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: stef7   
Дата:   12-10-21 19:57

Да повдигна темата
Първият официален teaser и признание че Nikon Z9 ще се появи скоро
https://www.youtube.com/watch?v=KZ3CP5aodgA

Предполага се че ще я представят до 1 месец. Казват че по значимост камерата ще е от калибъра на D3 и това което е бил този модел за компанията.

Инак на 100% споделям мнението на al.popoff:
Ако има нещо, от което да съм развълнуван, то не е Z9, а камерата, която ще пуснат Никон след нея.


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: ATHOM   
Дата:   12-10-21 20:33

"Фуджи са интересни ама имат някои ограничения и хората им се иска по-едър сензор"

E тва счупи тъпомера. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: stanpaunov   
Дата:   14-10-21 13:14

Nikon Z 9 Teaser 2 Breakdown. What lens is that ?


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Stef1   
Дата:   14-10-21 19:37

Все още го чакам тоя Z9 да го видим що за стока е. Пънах се на Д6 и добре, че не сбърках да го взимам. Нека видим този как ще е. Не ми се чака вече :D 2 години станаха

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Imaginarium   
Дата:   23-10-21 20:27

Очертава се да е звяр.
Има два непотвърдени ъпдейта към кошницата със слухове:
Update #1
Weight: 300g heavier than the Canon R3 or around 1020g (the Nikon D6 is at 1270g)
The Nikon Z9 will be the only camera on the market without a mechanical shutter

Update #2:
Sensor read time is 4ms (the SOny A1 is 5ms) and this will allow 1/250 s in Ffash synchronization and more…

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: scuba_d   
Дата:   24-10-21 00:11


The Z9 price is expected to be less than the Nikon D6 camera that currently sells for $6,500.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   24-10-21 10:28

Не ми се вярва точно Никон да махнат механичния затвор. Ама ако другия е достатъчно добър няма смисъл да го бавят.

С по-малко МП ще е от А1 нали? Вероятно и за това ще е примерно 20% по-бърз. Не вярвам технологията да е напреднала много за 10-тина месеца. Z9 май е камера предназначена за спорт и не е лош вариант да е 20-36МП вместо 50МП.

Чисто практически камера като А7С би имала най-голяма полза да и махнат механичния затвор. Ще олекне с още 50-100 грама, ще могат да се подобрят други функции



Публикацията е редактирана (24-10-21 10:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Imaginarium   
Дата:   24-10-21 13:09

Всъщност, ще е 45мп. Иначе няма как да записва 8к видео, ако е по-малко. Колкото до затвора, ако рийдаута позволява кадри без ролинг шътър, то тогава от механичен просто няма нужда. Теглото му е далеч по-малък проблем от цената му на първокласен затвор.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   24-10-21 13:11

45МП е супер. Значи е доста напредничав дизайн. Явно се развиват нещата. Времето за четене е много трудно да се подобрява. С А7м4 видяхме, че явно не се връзва сметката за stacked сензор в по-ниския клас.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   26-10-21 21:36

Изтекоха някакви спецификации

Звучи супер добре. Браво на Никон. Дано им потръгне

45MP stacked sensor

120 fps

GNSS (Global Navigation Satellite System)

EN-EL18c battery, and a new battery (EN-EL18x) that can be charged through camera USB-C.

Multi-leaf blade protective shutter

Car/motorcycle AF tracking, animal and people AI AF, as low as -7 EV

Improved articulated screen

Two CFExpress memory cards.

Third joystick/selector added

New shooting mode

Shutter sound level control

8K60?

20fps RAW?



Публикацията е редактирана (26-10-21 21:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: uri64   
Дата:   28-10-21 15:41

Еми избухнаха Никон [smilie24]
Тяло, обективи, преходник.


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: uri64   
Дата:   28-10-21 15:57

https://photosynthesis.bg/statia/nov-fotoaparat-Nikon-Z9.html



Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: uri64   
Дата:   28-10-21 15:59

Тръпна в очакване да бъде унищожен, развенчан, разгембен и заклеймен от Тони (и Челси), Джаред и едни съфорумци [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   28-10-21 15:59

Еми супер е.

Странно е, че тия 30fps са само jpeg. То последните дни като излезе а7м4 и се загледах явно в най-големите файлове доста камери се затрудняват със скоростта на записа. До сега не го дискутираха много в ревюта. Ама Никон пък имат много настройки за RAW т.е. колко бита, каква компресия.....явно това е положението. На 30 фпс е трудно. Това си е снимане на видео с 45МП ....

Сега в топ сегмента има богат избор . Като че ли Канон най-малко успяха да предложат с техния R3.

ПП бай ти Тони и жена му не знам защо ги гледате. Джаред е философ ама ходи и пробва камерите. А той си е стар никонаджия, ще има да маструбира около това ново чудо.



Публикацията е редактирана (28-10-21 16:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: scuba_d   
Дата:   28-10-21 18:13

Ще излезе вярно, че сензора не е на Сони, както предоложихме доста по-рано.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   28-10-21 18:38

това какво значение има?

Като гледам е доста близо до А1 и z7/А7р3 като картинка? Демек до към 12800 е ок и нагоре по-добре да не гледаме......(аз сравнявам примерите в ДПревю с личния ми опит с А7р3. Z7 каквото съм гледал е около А7р3 като картинка. От А1 много не съм се интересувал, но и той е там нейде. А9/А7м3/А7с/Z6 са по-чистички...)

Другия вариант е сензор на Канон... ама предвид R3 ... някак не ми се вярва да е Канон.

Аз бих спекулирал, че тоя сензор е половин поколение по-нов от А1 т.е. вдигнали са скоростта на четене до 1/270 от 1/120. Направен е очевидно по поръчка и спецификация на Никон за техните нужди. Ама колко фирми имат капацитет да правят stacked BSI full frame... май е само 1.



Публикацията е редактирана (28-10-21 18:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Simbon4o   
Дата:   28-10-21 18:43

Сензора е явно стакнат от старата вафла за Z7 и е много добра идея. Не мисля, че някой друг освен сони може да стаква сензори към момента, вероятно ще е произведен от тях. Но, щеще да е тъпо просто да вземат 50мп модела от А1... хубаво е, че са си го поръчали по техен вкус. АФ явно още има какво да се желае, но това е вече до AI и алгоритми и може да се добавя.

Общо взето очаквах да е 20К в лева, но на 11800лв... нямам никакви забележки! Супер е и ще разбута пазара в този клас, което ме устройва идеално [smilie5].

Още не съм изгледал много ревюта, не знам батерията как ще се представя ама май казаха, че е чисто нова - което има логика и беше едно от мрънканията ми за R3 на канон, който има по-малко ток от R5 с грип. Като ще е вграден грипа трябва да е пълен с ток.

Определено не е мой тип камера, защото е тухла. Но голям екран, тилтващ във всички посоки (предпочитам пред флип), два бързи слота както трябва, визьора е як...

Хареса ми и опцията за скриинграб от видео директно в камерата (всичко над 20к/с до 120к/с)

И най-важното - вече няма механичен затвор :) искали са да скочат направо. Останалите оставиха механичен затвор да има там... сякаш някой ще го ползва...

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   28-10-21 18:49

Симо на А1 май си трябва. Не е толкова бърз сензора за ползване със светкавици. Синхро скорост 1/120 или 1/160..... В реално ползване на дали има разлика освен със светкавиците. На А9, А1 и явно на Z9 сензорите с оптимизирани за спорт.

Цената е чук. Който иска такова нещо....

Дано тия сензори следващите години станат по-масови.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: stef7   
Дата:   28-10-21 18:51

-> И най-важното - вече няма механичен затвор :)

Това ме впечатли и мен. Досега някак си го бях пропуснал. Никой друг не е дръзнал подобен смел ход. Sigma FP не я броя съвсем друг клас камера със съвсем други възможности. Тук става въпрос за флагман. На снимките се вижда щорка но била само да пази сенсора, не затвор. Има и други впечатляващи неща в тази камера.

С нетърпение ще чакам следващите им модели.

Като цяло Никон показаха мускули и дадоха да се разбере че остават твърдо в играта и всеки който мисли да ги подценява най-вероятно греши.


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: scuba_d   
Дата:   28-10-21 19:00

"това какво значение има?"

Няма ли според тебе? - конкуренцията обикновено води до добър резултат за клиента. Отделно, че е вероятно да събират нивата/стаковете/памет/ на сензора по различна технология, което също е добре - вероятно, по-добри резултати. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Yog   
Дата:   28-10-21 19:18

Мен много ме забавлява как се палят хора, които нито някога ще си купят подобна камера, нито са имали, нито им трябва. Не говоря за тукашната тема във форума толкова, колкото за секциите с коментари в международните сайтове и ютюб. Все едно да обсъждам дали колата на шампиона по рали е достатъчно добра. Ами, за това за което я ползва, сигурно е идеална. Да ходи на пазар до Кауфланд сигурно не става [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   28-10-21 19:43

scuba_d написа:

> "това какво значение има?"
>
> Няма ли според тебе? -
> конкуренцията обикновено води до
> добър резултат за клиента.
> Отделно, че е вероятно да събират
> нивата/стаковете/памет/ на сензора
> по различна технология, което също
> е добре - вероятно, по-добри
> резултати. [beer]

Как разбра каква била технологията??? Извинявам се ама тия неща не ги пише дори в техническите спецификации. Освен ако сте проектирали и двата сензора в което се съмнявам.

Стека не е памет в случая, както сте учили по програмиране в училище. Става дума за два чипа един върху друг с много връзки между тях. Това е stacked сензор. Технологията е изключително скъпа и сложна и само Сони я имат.

Самсунг щяха да правят нещо подобно ама както гледам новия им ISOCELL HP1 (S5KHP1) думата стакед не се споменава... т.е. още я нямат тая технология.


А конкуренция има. Самсунг са конкурентите на Сони за сензори. Вече доста им изядоха пазара.


Просто Самсунг правят от телефони повече от колкото е целия пазар за фотоапарати на Никон, Канон, Сони, Фуджи и Сигма комбинирано......и то не малко повече а около 10-20 пъти....



Публикацията е редактирана (28-10-21 19:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: scuba_d   
Дата:   28-10-21 19:54

"Как разбра каква била технологията??? Извинявам се ама тия неща не ги пише дори в техническите спецификации. Освен ако сте проектирали и двата сензора в което се съмнявам."


Писах, че предполагам. От къде идва предположението - от тука



Публикацията е редактирана (28-10-21 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Imaginarium   
Дата:   28-10-21 20:21

Не забравяйте, че Никон от край време сами си проектират сензорите на флагманските апарати. Кой ги произвежда не е от такова голямо значение. Важна е технологията, дизайна и ноу-хауто да измислиш и създадеш един сензор. Естествено важна е и производствената техника, но мозъците са по [smilie3]
Като с двигателите - от един двулитров двигател можеш да изкараш 150 коня, можеш и 350коня [beer]
А най-важното е че от конкуренцията на големите печелим ние.
Затова лоялните на Никон толкова се ядосваха на всички слухове, тъпотии и тенденциозно закопаване на марката в последните години. Защото ако име като Никон си замине, от това ще спечелят само другите две марки, а в дългосрочен план потребителите на съответните марки ще загубят.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Simbon4o   
Дата:   28-10-21 20:48

Автор: hotsnail
Дата: 28-10-21 18:49

Симо на А1 май си трябва. Не е толкова бърз сензора за ползване със светкавици. Синхро скорост 1/120 или 1/160..... В реално ползване на дали има разлика освен със светкавиците

-------------------------------------------------------

Нищо подобно :) има си 1/200 синхро със светкавици, но сони са го заключили само за избрани модели с TTL, т.е. искат да си купиш светкавици с ненужни функции [smilie5]. Канона може 1/200 и той ама не е заключен.

Щом може да светва на 1/200 без HSS на ел затвор с някоя сонешка светка ще може и с всеки тригер или светка без екстри да го прави. Просто понеже бяха първи са си оставили екстри за отключване по-нататък, ако им изнася. Като фокуса с адаптирани обективи - ще има фокус ама няма да работи на повече от 3к/с (10к/с за А9 и А1)... сонешки игрички.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   28-10-21 20:52

Важното за мен е, че апарата като цяло е супер як и на сносна цена.

А това в кой гараж са правили сензора, копчетата, екрана, процесора и не знам си какво още е тотално без значение.

Много ще ми е любопитно реални потребители да споделят по натам как се сравнява със сегашните апарати.

Интересно ми е Никон какви обективи ще пуснат. Щото Сони и Канон в тоя сегмент с дългите имат попадения но и големи дупки за сега. Интересно е как Никон ще подходи. Примерно Сони нямат подобие на 500/5.6 или 400/5.6. Има супер як 400/2.8, но цената му е сравнима с нова кола.



Публикацията е редактирана (28-10-21 20:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: mediac   
Дата:   28-10-21 21:04

Тест от Джо Макнали
https://www.youtube.com/watch?v=zg3TLa0VOJ4&t=379s



Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: uri64   
Дата:   29-10-21 12:36

Ами личи си разликата в нивата между него (при цялата му субективност като Никон посланик) и откровени идиоти от сорта на Тони и Челси, и Джаред...


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: stanpaunov   
Дата:   29-10-21 20:23

Визьорът на Z9 е просто брутален! И то без да "хабят" резолюция. Това е една от големите разлики между специализираните фотографски компании и потребителските...
При А9II не само визьора но и задния дисплей са просто разочароващи.

Welcome to the next level [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-21 21:55

Има ли го, да се види и пипне някъде?

Интересно е. На мен не ми трябва. Ама се кефя на технологиите

ПП Визьора по спецификация е много близко до А9м2

a9m2 3,686,400 пиксела 0.78х увеличение
z9 3,686,400 пиксела 0.8х увеличение

A1 e 9 мегапиксела с 0.9х увеличение.... това си е 4К телевизор.....



Публикацията е редактирана (29-10-21 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Yog   
Дата:   29-10-21 22:23

Визьорът на z9 е се опреснява 60 пъти в секунда. Няма как това да е добре за камера, която е направена за екшън. Това е същата бързина на опресняване, както при оригиналния z6. Когато въртях камерата рязко, определено усещах лаг. За мен това е сред най-слабите компоненти на камерата, не знам как някой е решил, че е "брутален".

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Imaginarium   
Дата:   29-10-21 22:54

Yog, херците на визьора нямат нищо общо с лага който показва.
Лагът се премахва чрез процесорна мощ, не с херци. Честотата на опресняване спомага единствено за по-плавни движения на картината.
Можеш да бъдеш сигурен , че няма нищо общо с този на Z6.Tuk selling point-a e това, че е blackout free.Защото и 240Хц да е, когато input lag-a е висок пак ще има забавяне между живата сцена и гледката във визьора.А 60 херца са напълно достатъчни за нуждите на фотографията.
А и информацията за въпросните 60Хц е непотвърдена. Много от хората казват изрично , че е 120.
Но написаното по-горе остава вярно и в двата случая.



Публикацията е редактирана (29-10-21 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-21 23:14

https://youtu.be/BoVu1OMDvOE


Този чичко разказва туй онуй. За визьора казва, че е много ярък и удобен за снимане през деня. Явно е адаптивна яркостта. Иначе както на новите супер бързи камери няма blackout и е с малко лаг. Обаче като резолюция и размер е малко разочарован т.е. сходни са с Z7 и за парите.....

Екрана кефи повечко. Може да се клати в двете измерения.

С рекламна цел малко ама обяснява нещо което и аз си мисля. Идеята със затвора да пазят сензора от прах е супер тъпа. Затвора е по-чувствителен на прах и не може да се чисти. Просто затвора се чупи от прах....



Публикацията е редактирана (29-10-21 23:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: avo   
Дата:   29-10-21 23:50

Hotsnail, това не е затвор, а едно перде, което пази матрицата от прах и боклуци при смяна на обективи. Това си е проблем при Z серията заради големия отвор на Z mount-а. Z9 е само с електронен визьор и няма механичен, как се държи на различни видове изкуствено осветление и дали има rolling shutter в дадени ситуации още не съм видял някой да коментира. Ако има проблем в тази посока обаче ще е лошо за Никон. За мен хубави спецификации в ебаси тухлата, това е безумно за всекидневна употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Yog   
Дата:   30-10-21 00:34

Imaginarium, в коментарите под една от статиите за z9 в DPreview авторът на статията беше отговорил на читател, че са питали писмено Никон за визьора и те са им отговорили, че е 60. Сам си прецени тези "много хора", които казват, че е 120, колко може да им се вярва. Вече дали 60 са достатъчни за камера като тази, не знам. Без да съм я ползвал не мога да кажа, но изпитвам съмнения. Аз имах камера, която предлагаше режим 60 и режим 120 и когато снимах спорт, само за да пробвам, видях разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-21 01:12

avo точно това казва и видеото за Z9

A проблема с праха не мисля, че е специфичен за Никон или друга марка. Просто обективи се сменят бързо и апарата се държи да сочи надолу при смяната. Избягва се смяна ако духа силен вятър и носи боклуци/прах/пясък из въздуха или поне на завет някак се прави....

Това си беше и с ДСЛР-ите. Ако развяваш апарата без обектив се праши .....

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: petervassilev   
Дата:   30-10-21 02:13

Това предпазно перде/завеса/щора би трябвало да е единственият движещ се механизъм в камерата, след като няма механичен затвор и огледало. Плюс стабилизацията на сензора.

И след като предпазното перде има такава елементарна функция и се задейства сравнително рядко, можем да очакваме то да е надеждно и да не е чувствително на прах и боклуци, за разлика от "скоростното" перде на затвора.

Всъщност от праха спасение няма, но пердето може да пази от по-големи стружки/частици при смяна на обективи, от любопитни насекоми, неволно докосване на сензора и т.н.



Публикацията е редактирана (30-10-21 02:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Simbon4o   
Дата:   30-10-21 02:52

Автор: Yog
Дата: 29-10-21 22:23

Визьорът на z9 е се опреснява 60 пъти в секунда. Няма как това да е добре за камера, която е направена за екшън. Това е същата бързина на опресняване, както при оригиналния z6. Когато въртях камерата рязко, определено усещах лаг. За мен това е сред най-слабите компоненти на камерата, не знам как някой е решил, че е "брутален".


Лаг може да има от механиката на затвора при старите модели, бавният сензор (новият не е), бавен процесинг. На по-старите безогледалки лага е по-малък, когато снимаш на EFCS затвор на цената на други проблеми.

Така че и 60 херца да е - не е проблем. Достатъчно са за добър визьор, въпроса е какъв сигнал ще му се подаде.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-21 08:54

Симо те си говорят за изоставане на визьора. А ти говориш за изоставане на затвора.

Изоставане на затвора при липса на затвор и огледало остава да има само от обектива т.е. блендата. Ама предполагам, че при следящ фокус Z9 има режим да държи блендата затворена и тогава няма от къде да дойде лаг в затвора. Дори могат дамсложат режим като панасоник, да пазят последните няколко кадъра и да имаш кадри преди да си натиснал спусъка.

Това във визьора е важно дали гледаш картинка от преди 1/60 от преди 1/12 от секундата например.

Тука има и друго освен скорост на кадрите на старите модели. Старите визьори бавно си сменяха картинката и се получава едно разкъсване на картината при бързо въртене. Това не е заради кадрите в секунда, които обработва камерата. Просто визьорите бяха такива. Сони А7м2 е с такъв визьор например от камерите, които съм ползвал.

Ама това без да го пипне човек, как да каже.....трябва да идеш да снимаш спорт или събитие и да видиш дали пропускаш важни кадри. Аз бих предположил, че нямам голям проблем. Това видео дето пуснах, човека 3 месеца е тествал камерата поне и вероятно са разрешили не един проблем от практична гледна точка.

Иначе на чисто биологично ниво казват, че 240 херца са необходими, за да са адекватни всички реакции, все едно гледаш през оптична система. Това е опит от системите за виртуална реалност. Имаме разни не съзнателни функции, които са много бързи. Има връзка между зрението и вестибуларния апарат например. Ако между тях има по-голямо изоставане от 1/240 на някои хора им прилошава с VR каска.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-21 09:26

- грешка



Публикацията е редактирана (30-10-21 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: stanpaunov   
Дата:   30-10-21 09:42

The viewfinder 5:21-8:10


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Yog   
Дата:   30-10-21 12:21

stanpaunov, точно за такова говоря, когато имам предвид че имаше лаг на оригиналния z6, както върти наляво-надясно с тази птичка в кадър. не се вижда лаг от неговия запис, може наистина да няма, не знам.
като цяло - има две неща, от които зависи усещането за нереална картинка в електронните визьори. първото е колко се бави сигнала от сензора до визьора и второто е колко често се опреснява визьора. ако тази камера няма лаг с визьор с опреснение 60, значи аз и другите като мен се заблуждават, когато смятат, че гладката картинка в електронния визьор е заради честотата на опресняване. вероятно по-важният показател е забавянето. ще се поровя, за да видя някой дали го е измерил конкретно на z9.
иначе - и до днес "най-гладката" картинка, която съм имал на електронен визьор, беше на малкия, боен Е-М1 II. тогава проверих и се оказа, че при включване на допълнителната опция има опреснение 240 (аз го бях включил). но сега се порових и видях, че забавянето между сензора и визьора е било само 6 милисекунди. това е добър показател. аз си мислех, че гладкото предаване е заради супербързото опресняване. може да е било реално заради малкото забавяне. човек научава нещо всеки ден. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: avo   
Дата:   30-10-21 16:42

hotsnail, не е съвсем така с прахта. Повече от 15 години снимам с DSLR Никон, от една със Z6. Винаги съм сменял обективите еднакво, както ти казваш, че трябва - бързо, надолу и предпазливо. За 15 години нито веднъж не съм имал прах по матрицата, който да го виждам и на снимките с DSLR-ите, сега със Z 6 се появи на втория месец. Това споделят и много хора в нета и по форумите. Физическият отвор отпред при Z mount е доста по-голям от при F mount, и също матрицата е много по-близо до външната среда заради по-късата предна отсечка / мисля, че така се водеше/.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: scuba_d   
Дата:   30-10-21 18:21


Сензора е 52.4мп, но само 45.7мп се използват, а покритието е флуорин и няма данни от Никон дали ще афектира по някакъв начин неговото почистване.


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: stanpaunov   
Дата:   02-11-21 07:44

Брутално


Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: scuba_d   
Дата:   03-11-21 16:07

Двайсет години по-късно. [beer]



https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/11/New-Nikon-Z9-interview-at-Dpreview-D3-moment.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: scuba_d   
Дата:   06-11-21 02:15

Chinese social media suggest that Nikon already has 400,000 pre-orders for the Z9



Публикацията е редактирана (06-11-21 02:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: sirkhann   
Дата:   06-11-21 09:40

Да, по международните форуми се коментира, че ако поръчате сега, ще чакате близо 1 година за доставка, тъй като капацитетът на завода в Тайланд е 35'000 тела на месец. Това е, ако проблемът с доставките на чипове не се окаже допълнителна пречка. Изглежда, че поръчките са много сериозни, имайки предвид какво успява да предложи Z9 и на каква агресивна цена. Може би е можело да обявят малко по-висока в началото поне...

Дават се и сравнения с D3, който е предишният ключов модел на Nikon, от който са произвеждани по 8000 бройки на месец. Виждал съм коментари от хора, че са чакали по няколко месеца за D850 навремето също.

Въобще Z9 ще се окаже един много желан и недостижим инструмент за много хора, не само заради цената, а наличността също...

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   06-11-21 14:20

Ако е чак толкова голям мерака, ще звъннат насам натам и ще вдигнат планираните бройки. Все пак 12 бона не е без пари. Тука говорим за съвсем нишов продукт. Планирани 35 хиляди броя на година. Предполагам, че ще могат да вдигнат на 70-80 хиляди, че сигурно и 100 хиляди.

Ако сравним с конзолите за игри там говорим за 10-20 милиона на година и то на цени до 1000 лева. Пак Майкрософт и Сони нещо успяха, да направят и да доставят повече от планираните бройки за 2021. 13.5 милиона май до Септември са направили Сони. Майкрософт мълчат като партизани за точните бройки.

А за телефоните говорим за количества над 100 милиона при големите марки. Не е чак такъв дефицит.

Проблем е най-вече за автомобилите, щото компаниите освен Тесла са идиоти. Отказали си поръчките за 2020. Производителите на чипове пили по студена вода и обновили линиите за други неща т.е. минали са на 24нм и 14нм от някакви много допотопни неща. А тъпите фирми за коли дизайните им са на 50 и 60нм. А сега такива линии вече няма. За това БМВ нямало да слагат тъч екрани. Сами са си виновни.......просто са идиоти



Публикацията е редактирана (06-11-21 14:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Slivenski   
Дата:   06-11-21 14:41

Автор: hotsnail
Дата: 06-11-21 14:20

За това БМВ нямало да слагат тъч екрани. Сами са си виновни.......просто са идиоти

-------------------------------------------------


Тъч екраните в колите всъщност са си доста опасни. Да, удобно е, но всеки път, за всяко нещо се изисква отклоняване на погледа от пътя. Особено за елементарни действия, като контролиране на климатика и звука на аудио системата. При някои марки и модели има дублиращи физически бутони, при други не. Добре е да го има като опция, но чак пък да се фиксираме в него... :-)

Сори за отклонението от темата. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: agop4o   
Дата:   06-11-21 15:13

Тука говорим за съвсем нишов продукт.Точно за това че е нишов продукт няма нужда да правят реорганизации за увеличение на производството.Не съм чул да увеличават производството на разни екзотични автомобили заради клиенти които чакат по 1-2 години за даден модел.Надали в тия корпорации няма отдели които проучват пазара и нямат дългосрочни стратегии.Не че и пазара не ги изненадва и тях.Да не се окаже че тия 400000 чакащи са почти бройката на потенциалните купувачи за тоя продукт



Публикацията е редактирана (06-11-21 15:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: Imaginarium   
Дата:   06-11-21 18:21

Малка грешка се е получила
https://nikonrumors.com/2021/11/06/update-the-monthly-nikon-z9-production-is-3500-cameras.aspx/

Отговори на това съобщение
 Re: Нов Nikon Z9 се задава
Автор: hotsnail   
Дата:   06-11-21 23:53

То това беше ясно. Аз мислих, че говорите за годишни цифри с това 35 000. Ок де планирали са 42 хиляди за година.

Общо всички камери със сменяема оптика на година са около 2-3 милиона. Няма как Z9 да е 10-20% от общото, щото Z50 и Z6, R6, A7С се броят също. Иначе е супер яка камера.

Спекулирам, че няма да им е проблем да ги вдигнат на 8-10 хиляди месечно, за да не се чака година за камера.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »