Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Да си спестим разочарованията...
Автор: Julius   
Дата:   18-04-21 20:20

Пускам темата с идеята ако някой евентуално е на бил на някое сравнително снимано място, което по една или друга причина е станало недостъпно, труднодостъпно... или с някакви други влошени характеристики, да предупреди останалите съфорумци, така че да си спестят времето, усилията и средствата.

По темата - бурята, която мин. месец затвори Петрохан, е нанесла изключителни щети в Зап. Стара планина и в частност Копрен и Чипровци. Така остро начупена и буквално окършена гора не бях виждал, щетите са сериозни. Пътеките са буквално непроходими. Първия от копренските водопади е все още достъпен, но има цял участък от поне 20-на метра, който се върви само по начупени клони, а от подгизнали дървета трудно има нещо по-хлъзгаво.

Останалите - Ланжин скок и другите - дори не се и пробвах да достигна. Нападалите дървета така са блокирали пътеката, че трябва да се заобикалят с десетки метри! Съответно реших, че не си струва да се провирам 2-3 часа, само за да открия, че има паднали дънери и в самите водопади (така предполагам), като се има предвид терена. Дуршиния скок и той е задръстен от паднало дърво (някой може и да го намери за атрактивно, но за мен не е).


https://i.ibb.co/zb2SrbR/07.jpg


На Чипровския положението не е по-розово, въпреки че теренът е една идея по-малко стръмен. Изкоренените дървета и разцепените скали са ... впечатляващи! Природата така е вилняла, както само тя си знае. Има цял един участък, който е абсолютно непроходим (маркирал съм го на картата), заобикаля се доста над пътеката (където минаваше старата). Хубаво е да се правят периодично снимки или да се оставят маркери, за да може човек да се върне по-лесно после.


https://i.ibb.co/mTYmyrT/Map.jpg


Чипровския вдп. който нормално се стига за 15-20 мин. в момента е необходимо човек да си предвиди поне 40-50 мин. отгоре в посока.


https://i.ibb.co/DrzfNz9/01.jpg



https://i.ibb.co/kxsqKTt/02.jpg



https://i.ibb.co/0hNGm0h/03.jpg


И това по-горе е приятната част... тук минаването е сравнително лесно.

Ето това е положението с мостчетата:


https://i.ibb.co/2gNvJYz/04.jpg



https://i.ibb.co/rf8yWLG/05.jpg


Иначе вода, мъгла, снежец - имаше в изобилие, но тия дървета...


https://i.ibb.co/HCCqVJ1/06.jpg


Та... ако все пак някой реши да ходи натам идните седмици и месеци (понеже не съм сигурен, дали в следващите 2-3 мес. ще успеят да разчистят пътеките - трябва си доста рязане, а за падналите дървета в самите водопади дори не съм сигурен, че изобщо някой ще влезе в реката да ги разчиства?!?) - но, ако все пак реши да ходи в този район, да знае какво го очаква. [smilie24]
[beer]
p.s.
Първия Фотински вдп. също е по-опасен в момента на слизане понеже част от дървения парапет липсва, а района около него подгизва доволно (особено сега, когато водата е повечко).
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: ZENON   
Дата:   18-04-21 20:42

Бил съм на Чипровския и сега гледам втрещено.

Хубаво е, че споделяш тия неща тук.
[beer]
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: doktora   
Дата:   18-04-21 20:46

Да,сериозни пораженията,но след година нещата ще са ок.Наистина хубаво,че пусна нагледно материал.
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: Julius   
Дата:   18-04-21 20:58

ZENON написа:

> Бил съм на Чипровския и сега гледам втрещено.

Бурята е била зверска, човек. Имаше разцепени скали, колкото еднофамилна къща! Разпукани по средата като орех! Заприказвах се и с единия от гран. полиция - показа ми отсрещния склон, където се е свлякла лавина - такава сеч, останки от дървета стърчаха като подострени колове все едно гледаш Време разделно. Ако знаех, че е такова положението хич нямаше и да забия към него район, ама... кой да ти каже.

 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: ZENON   
Дата:   18-04-21 22:07

@Julius
представям си какво е било...
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: andiay   
Дата:   18-04-21 22:41

Аналогична е ситуацията и към водопад Боров камък по Згориградската екопътека. Достъпа към водопада в момента е почти невъзможен. Адски много нападали масивни дървета. Цяло чудо е, че повечето парапети и мостчета са почти незасегнати, но пътеката от един момент нататък е почти непроходима.
Иначе вода има в изобилие и ако не достигнете водопада, то може да се заиграете с по-малките водопадчета и бързеи в началото [smile]
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: Yog   
Дата:   18-04-21 23:19

Може да е имало торнадо, просто никой да не го е видял.
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: lamerko   
Дата:   18-04-21 23:29

Обикновено такива поражения стават след рязко застудяване до под -20 гтадуса. Виждал съм с очите си как голямо дърво се пръска и разпада.
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: ZENON   
Дата:   18-04-21 23:52

@andiay
това означава, че дървените конструкции закрепени по скалния масив е възможно да са помпрометирани и опасни.
За последно бях 2014та и дори тогава ми се струваха паянтови.
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: petervassilev   
Дата:   18-04-21 23:52

Ако са пострадал много дървета, вкл. изкоренени, вероятно е имало и торнадо. Снимка с дрон може да помогне да се разбере какво е било.

Има и хубава страна - не е било пожар или незаконна сеч. Дърветата и гората ще се възстановят, ще има по-малко туристи и повече диви животни в тази част на планината [smile].

Поне дивите животни няма да са разочаровани от тази промяна [smile] .

 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: hotsnail   
Дата:   19-04-21 00:04

ъъъъ.....

Вероятно хората, туристическите дружества, общините, местните бизнеси и горските стопанства ще възстановят пътеките ....

все пак за Чипровци и Враца туристите носят и по някой лев за хотели, кръчми .....
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: andiay   
Дата:   19-04-21 00:26

ZENON написа:

> @andiay
> това означава, че дървените
> конструкции закрепени по скалния
> масив е възможно да са
> помпрометирани и опасни.
> За последно бях 2014та и дори тогава
> ми се струваха паянтови.


Не, всички конструкции са здрави и безопасни за преминаване.
Врачани са си свършили превъзходно работата.
Всяка година поне веднъж се качвам по тая пътека, но сега за първи път не успях да достигна до водопада. Дори и природата се е смилила над труда на хората, които са правили съоръженията. Нито едно дърво не е паднало върху мост, парапет или беседка. До тях да, но върху тях не. А има стотици изкоренени и повалени масивни дървета. Конструкцията, която обикаля скалата е абсолютно здрава и надеждна, но малко след нея вече става тегаво, а след скалата от която се вижда за първи път водопада вече е мъчително. Цялата пътека е засипана с паднали огромни дървета в продължение на стотина метра, но дори и да ги преминеш или заобиколиш по стръмния склон, то нятатък вече е заледено и посипано с нападали каменни късове и е доста рисковано, особено за неподготвени за условията туристи. Със сигурност дърветата не са се нацепили от студ, защото са изкоренени. Според мен е съчетание от обилен тежък сняг и много силен вятър. Но не съжалявам за разходката там, лошото е, че имаше хора тръгнали с маратонки и кецове, все едно е средата на лятото, а на места се гази сняг до колене [smile]
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: asahi   
Дата:   19-04-21 12:56

Гората се самопочиства.
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: philip   
Дата:   19-04-21 13:03

asahi: "Гората се самопочиства."

- В това число и от туристи[smilie3]

 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: petervassilev   
Дата:   19-04-21 13:59

Ако едно подобно торнадо гътне и лифта до Седемте Рилски езера, ще видим, че природно бедствие не винаги означава бедствие.

Подобно на пролетните морски бури, които периодично правят каквото си искат с пясъка и дъното.
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: ZENON   
Дата:   19-04-21 15:21

@petervassilev
лифтаи да се гътне, Жипките, нема кой да гътне... с тая "полиция".
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: batsali   
Дата:   19-04-21 15:33

Погледнато от извън човешка мозъчна кутия - буря, свлачище, пожар, незаконна сеч, вулканизъм, горяща камара гуми до горящ атомен реактор, метеорит, това са еднакво ежедневни природни процеси.
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: Julius   
Дата:   19-04-21 17:50

andiay,
Добре е, че казваш за Згориград. Определено целия район е пострадал.
Не съм прослушвал на х. Ком какво е положението, няма да се учудя, ако върхът се окаже временно недостъпен.
Хубаво е, че мостчетата по Врачанско са оцелели. Tова пред Дуршиния скок е скършено на две.
Дървото си стоеше - точно както го е разполовило, но не го снимах.
А по другата копренска пътека (към Ланжиния) мостчето от години си стои счупено, та не знам какво да мисля.
Дано скоро възстановят достъпа, определено ги чака доста работа.
Да, вероятно тежък сняг и бурен вятър - дърветата са буквално изскубнати от пръстта.
Определено не е препоръчително да се ходи в подобни условия, защото да речем успееш да минеш, снимаш,
но ако на връщане не намериш пролуките откъдето си минал... и ако се поддадеш на паниката......

p.s.
Лифта определено е по-малкото зло от джипките, а и от време на време поне служи като гръмоотвод. [smile]
[beer]

 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: Gecata   
Дата:   19-04-21 18:21

Много хубава тема за яко филмирани люде!
Направата на добра фотография често изисква от фотографа да напусне зоната си на комфорт. Мъдрият ни народ казва:"Сухо дупе риба не хваща!", а китайците - "Не е важна целта, важен е пътят, който ще извървите до нея"!
Смисълът е , че колкото по труден е пътят към целта, толкова по добре ще я осмислите [smilie3]
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: Julius   
Дата:   19-04-21 19:10

Gecata написа:

> Смисълът е , че колкото по труден е
> пътят към целта, толкова по добре
> ще я осмислите [smilie3]

Сигурно е валидно, но само за хора, които все още не са си осмислили целите. Амундсен неслучайно е изтъквал, че именно доброто планиране е направило достигането му до Антарктида да изглежда като детска игра. Докато екипът на Скот загива точно поради подценяване на условията и неспазване на първоначалния план. Така че изключения от това 'правило' винаги ще има. Истината включва и двете гл. т. на наполовина пълната чаша с вода.
[beer]



Публикацията е редактирана (19-04-21 19:17)
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: apollo   
Дата:   20-04-21 00:09

https://krasimirpetrov.wordpress.com/2010/05/13/
От едни романтични времена [smile]
 Re: Да си спестим разочарованията...
Автор: Julius   
Дата:   20-04-21 08:00

Точно. [smilie24] Всички екопътеки в началото бяха изградени с подобни романтично-оптимистични мостчета, които явно са орисани да не оцелеят дълго в естествена среда. На Трън Ерма беше отнесла първото такова (преди тунела, което е), на Крушуна поне 3 пъти ги преправяха. Първоначално бяха същите без перила (а тогава Водната пещера още не я бяха блокирали с решетка, а вътре има два мн. красиви мини-водопада, които се изливат в малки езерца), после ги подсилваха с парапети, накрая тези железобетонни грозотии, но там даже беше загинал един англичанин (мисля?) при едно от свличанията... Дори на Згориград навремето бяха по-слабички, сега като гледам снимките на хартия.
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.