Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: nyamago   
Дата:   20-03-21 18:59

При мен не е порблем (макар и аз да имам няколко диска с неотваряни архиви), но професионалистите снимащи сватби и събития с по 1000 кадъра на ден, или каталози със стотици и хиляди продуктови снимки - може би биха се възползвали?

Твърди се, че намалява до 80% RAWфайла без загуба на качество.

Произвежда DNG файл, което ми е малко странно, защото при мене с този формат (без компресия) излизат по-големи от оригинала, но ще трябва да пробвам от любопитство.

Едва ли е измама, защото са замесени рускиня-фотограф (те не се шегуват) и швейцарски квантов физик (физиците са едни от най-способните хора, с които съм работил в разни други области освен физика; швейцарците също правят каквото казват)...

Някой ползва ли го вече? (Има линк в статията).
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: hotsnail   
Дата:   20-03-21 21:23

[smilie18] [smilie18] сега им трябва децентрализиран уеб и ще пази снимките ти някъде в мрежата т.е. на нечий телевизор или конзола за игра....... [smilie18]

ПП yellaV nociliS

ППП Изглежда интересно. Ама аз ползвам windows за снимките си.....



Публикацията е редактирана (20-03-21 21:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: uri64   
Дата:   20-03-21 23:12

Ако петапиксел бяха спряли само до швейцарския физик щях да повярвам за до 80-те процента без загуба на компресия, но щом има замесена рускиня...мани - бегай...една рускиня-фотограф като нищо може да докара всеки швейцарски физик до изобретяване и на вечния двигател [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: nyamago   
Дата:   21-03-21 16:17

Пробите ще покажат.

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: uri64   
Дата:   21-03-21 17:16

Да, най вероятно.
Извън майтапите, аз смятам че е добре да се пази raw (на читавите кадри) без никаква компресия. Но това естествено е лично мнение :)


Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: nyamago   
Дата:   21-03-21 22:45

^ Да, защото не се знае какво друго науката неизбежно ще измисли след някоя година... Освен ако не измисли реверсивна декомпресия от DNG-то на Рози в оригинално RAW 1:1 без разлика? [smilie11]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: solar_sea   
Дата:   21-03-21 22:54

Компресия със загуби не може да бъде възстановена 1:1 - за това се нарича компресия със загуби. Също така има едни понятия като ентропия, кодиране на информацията и максимална компресия на даден сигнал. Ако някой го е пробвал да пробва след това да напъне файловете и да видим дали сенките пак излизат като хората. Обзалагам се, че не [beer]

Пък ако не ни пука за това и сме уцелили белия баланс - спокойно може да пазим само jpeg-ите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: mihalo   
Дата:   22-03-21 03:33

Автор: nyamago
Дата: 20-03-21 18:59


Всъщност всичките DNG, NEF, PEF, този на Sony и останалите фирмени инкарнации... не ги помня вече всичките, са компресирани Lossless compression формати. Хубаво, ама не! Прилагат, или поне прилагаха, там шумоподтискане, корекция на ISOто и други хитринки. Пазарни правила ;)

Форматът 1 към 1 е TIFF... ама на кого да му харесат 14-15 мегабайта за 5 около мегапиксела? Това за сведение.

Логично е че, след като има алгоритъм за компресия без загуби, да се появи с времето и някой по-рафиниран.


Бедата е там, че заменихме природните си инстинкти с вярата, че можем да решим всеки проблем с мерене на нещо си... стига само, щом изглежда "стабилно доказателство" заради свойството му да може да бъде изразено в лесно разбираемо "числово" сравнение.

Неее! Статистиката е коварна наука... само един макар и малко грешен параметър... и.. "Хюстън, имаме проблем"!

П.П. Свободен превод от древногръцки - "Колкото е по-голям кръгът на познанието, с толкова повече незннание граничи по периметъра си".

Така е то ;))


Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: stef7   
Дата:   22-03-21 09:54

Ала бала. 8 пъти компресия няма как да е lossless. Употребата на думи като квантова физика не помага. Алгоритмите за компресия са добре проучени и усъвършенствани отдавна.

Както на едно място предположиха най-вероятно става дума подход и кодек подобен на HEVC, който Apple ползвали в iPhone за компресия на фотографии. HEVC кодека се използва предимно за видео. Но не е lossless. Няма как да е.

За видео се използват отдавна RAW lossy codecs - RedRaw, ProRes RAW и BRAW. Загубата в качеството е минимална и почти незабелижима но остава възможността да променяш White Balance, Exposure и дори ISO при редактиране.

Но за фотография не знам дали ще се приеме. Сони използваха съвсем слаба компресия за RAW фото и ги разкъсаха от критики та се наложи да я махнат, не знам как на тези ще им мине номера. Самият факт че не са честни още от началото не говори добре. После ще се извъртят и ще кажат че компресията била visually lossless [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: nyamago   
Дата:   22-03-21 13:08

Обърнете внимание, че думата 'lossless' НЕ Е употребена никъде в тоя ПР текст. Бързате да я намесите в разговора (понеже за такава четете навсякъде), без някой да твърди, че това е lossless компресия. Говори се за компресия "без загуба на качество", а НЕ без загуба на информация, което е дефиницията за lossless.

Със сигурност съществува информация, която няма отношение към качеството на образа и нейната загуба не би разтревожила фотографите. И работата опира до дефиницията за 'качество', която е разтеглива и различна за всеки. С примитивни дефиниции може лесно да се постигне 'качество', но в другата крайност - с комплексни и придирчиви дефиниции качество няма да има и в некомпресирания файл [smilie8]

Твърде много теоретизираме тук - пак ще кажа, че Истината за баницата се разбира с изяждането ѝ. Чакам да пише някой, който е пробвал тая компресия.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: stef7   
Дата:   22-03-21 13:54

Да хвърлиш в кофата повече от 80% от наличната информация и да очакваш да няма загуба на качество е доста наивно. Споменах Сони които имаха доста по-скромна компресия и съответно загуба на техническо качество. И какъв беше резултата от това.


Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: CDman   
Дата:   22-03-21 14:01

Не се излагайте.

2 ТБ ХДД е 120 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: Бармалей   
Дата:   22-03-21 14:02

Ндаа... при толкова "квантоване" ще трябва квантов кампютър[smile]



Публикацията е редактирана (22-03-21 14:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: nyamago   
Дата:   22-03-21 16:01

stef7 написа:

> Да хвърлиш в кофата повече от 80% от наличната информация...

Къде пише колко информация се 'изхвърля в кофата'? И дали се изхвърля изобщо? А какво ако просто се представя и записва по различен начин? (примерно)...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: nyamago   
Дата:   22-03-21 16:10

Дотук доводите ви НЕ МЕ убеждават. Гледам предимно Нане Вуте пред клетката на жирафа [smilie2]

НЕ СЪМ рекламен агент на тая фирма, не продавам техния софтуер, нито съм дори фен подобно на някои фенове на марки техника. Любопитен съм (и затова пуснах темата) да разбера:

- дали работи?
- как работи?
- доколко работи за нашите нужди?

...и съм напълно отворен да науча как и защо това е измама. Но не с доводи като "нЕма таковО животно!" [smilie2]

И докато едва ли някой в този форум има познанията да разбере и потвърди (или разобличи) 'квантовите' тънкости на решението, предложих по-простия и надежден начин на практическата проба от първа ръка.

Хайде следващият, който ще пише, да го направи само СЛЕД КАТО ГО Е ПРОБВАЛ, а? [smilie11]
(Бих го направил и аз, но не ми се чака РС версията, а Мак-ът на жена ми е зает да си вади хляба с него)

[shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (22-03-21 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: stef7   
Дата:   22-03-21 16:50

На мен не ми трябва и затова няма защо да го пробвам. Който му трябва да го пробва. Но по принци в магии не вярвам, компютрите слава богу са машини и всичко се подчинява на логиката и математиката там. Затова изказах мнение че няма как да няма някаква загуба на качество при такава загуба на информация.

Всеки може лесно да провери че досега всички компресии които се водят lossless се простират до 50-60% от оригиналния размер на фото файла. Някъде преко сили малко повече, зависи от това какво е снимано. Ако снимаш един бял лист ами може и докараш по-голяма компресия. Оттам нататък почват lossy compressions. Значи ще смачкаш файла 10пъти и няма да има загуба качество ? Не е възможно без да изхвърлиш някакво значително количество информация в кошчето. За каватум мантум алабализмите да не говорим. Много несериозно.

Сега дали крайния резултат на тази компресия някого го удовлетворява или не си е негова работа. Някои снимат в JPG и са си доволни.

П.С. Сериозните фирми затова си пишат точно за кодеците дали компресията е lossy или lossless а не използват разни алабализми да объркват хората. Без загуба на качество = lossless. Всичко останало = lossy. Сега колко е това lossy, колко видимо е и на кой каква работа му върши всеки си преценя сам.

BRAW е например чудесен и много популярен видео кодек, нищо че е lossy. Но е за видео и там резолюцията на която се гледа е основно 2К, 4К. За фото като че ли няма такава толерантност и резолюцията е много по-голяма и изискванията за принтиране също.



Публикацията е редактирана (22-03-21 17:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: nyamago   
Дата:   22-03-21 18:16

Магия няма. Има само квантова математика, която ти очевидно добре познаваш. Не знам защо, но някакси не ме убеждаваш с написаното [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: batsali   
Дата:   22-03-21 19:24

Ако някой беше отворил сайта им и беше прочел ей това , щеше вече да е разбрал за какво става дума.

Сбития преразказ - ползват хитри методи за моделиране на сензора и шумоподтискане, за да натъкмят данните, така че да се поддават по-лесно на lossless компресия. Нещо, което не е ново, но явно имат самочувствието, че са го измислили много добре. Естествено само практиката може да покаже за какви цели е най-удачно. Има някои моменти, които ме вкарват в скептицизъм, като неправилната употребата на думата 'стеганография' и маркетинговия подход, но пак - око да види, ръка да пипне.


Dotphoton CV is a lossless image compression algorithms, however, it relies on data having been pre-processed in-camera or in the driver. This pre-processing does modify the original raw data, and therefore introduces a small amount of loss. Pre-processing is adapted to the specific camera model, and noise sources that can be corrected are corrected, noise from sources that cannot be corrected is replaced with noise that has the same statistical distribution, and therefore the output data presents no artefacts or bias. The maximum loss introduced by pre-processing is equivalent to having taken an image with an ’ISO’ setting 20% higher. In some situations (e.g. un-homogenous sensors) correcting systematic errors may result in a Dotphoton-compressed image that is of higher quality than the original raw data.

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: stef7   
Дата:   22-03-21 19:51

Никого нямам намерение да убеждавам. Просто споделям мнението си и аргументите си.

Dotphoton CV is a lossless image compression algorithms, however, it relies on data having been pre-processed in-camera or in the driver. This pre-processing does modify the original raw data, and therefore introduces a small amount of loss

Значи хем използват lossless image compression algorithms, хем накрая има a small amount of loss. Т.е. първо обработваме картинката и от това се губи инфо а после вече и пускаме lossless алгоритмите.

За всички останали алгоритми които са в областта на математиката може да се каже че имат small amount of loss. С какво тоя е по-добър не става ясно. А да квантум мантум използват. Ясно значи [smilie3]

И макар че казват има loss в същото време претендират за:

high lossless compression ratio, in the range 5:1–10:1

Какво повече да се добави. Мъгьосници. Хем тъй хем инак.



Публикацията е редактирана (22-03-21 19:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: batsali   
Дата:   22-03-21 19:57

Е то и при лоситу е така - опростяваме донякъде сигнала, вадим опростената версия от оригинала и остатъка го кодираме лослес.

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: stef7   
Дата:   22-03-21 20:23

Компресията и кодеците са различни но добре известни. В детайли надълбоко не съм запознат. Изхвърлят информация на различни етапи от обработката на RAW файла. Резултатите за видео където съм тествал са отлични. Т.е. ползвам си 5:1, че и 8:1 компресия без грижи. Загуби има но са малки. За фото обаче има доста по-високи изисквания и опитите в това отношение досега не са много успешни. Справка Сони. Но никой уважаващ себе си производител или разработчик не нарича тази компресия lossless.

Ето един работещ продукт, компресира CinemaDNG RAW файлове които са разновидност на DNG, lossless и lossy. Но са точни и ясни. Всичко от 3:1 и нагоре компресия е lossy. Lossless свива до около 50-60% от файла пробвал съм го.

https://www.slimraw.com/


Rawsi имат претенции че са измислили топлата вода, а не са. И рекламата и терминологията е подвеждаща. Това искам да кажа.


Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате л
Автор: hotsnail   
Дата:   23-03-21 01:22

Не всичко винаги е ясно. Ако беше ясно телефоните още щяха да имат опашки или поне антени щяха да стърчат. Особено във високите технологии инновации има непрекъснато. Не е рядкост човек от една сфера поглеждайки проблем от друга, види ново решение.

Това че един софтуер Ви казва толкова е компресията без загуба, не значи че друг софтуер ще работи по сходен път,

Преди 10-15 години се продаваха един тип мрежови устройства. Сега мрежите се правят по съвсем различен начин. Дисковете се въртяха и прехвърляха прекосили по 200МБ/с ако са много бързи. Сега има дискове дето прехвърлят по 7000МБ/с. Апаратите снимаха със зор 24мп и исо 1600. Сега исо 12800 на 50МП изглежда много културно ...... телефоните снимаха само през деня. Сега спокойно снимаш от ръка сцени които и с голям сензор искат статив.


Аз бих ги пробвал, но няма снимки на мака. Ама накрая ще се амбицирам..... Хубаво е някой техничар да ги хване и да сравни как излизат тиф файлове от компресиран и чист роу. В крайна сметка говорим за сравняване на числа. Не е толкова абсурдно трудно.



Публикацията е редактирана (23-03-21 01:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: nyamago   
Дата:   23-03-21 02:54

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: iasen2   
Дата:   23-03-21 19:40

Хубаво е да си калкулирате твърдите дискове в цената на сватбите....и да не се занимавате с глупости....

Отговори на това съобщение
 Re: Рози - софтуер за компресиране на RAW без загуби: ползвате ли?
Автор: Бармалей   
Дата:   23-03-21 20:07

За да не навлизам в детайли - "компресията" е начин да се запишат наличните битове с по-малко такива. Има една камара от алгоритми, които са в употреба.
Всъщност - те - алгоритмите- се разделят на две - тия, които водят до загуба, и тия - които не "водят" до нея.
Както каза един колега - по-горе - важно е какво се компресира. Едно е текст, а съвсем друго изображение.
Белият лист е поредица от 0 или единици (в зависимост от начина на кодиране) докато едно изображение в 256 цвята, или 12,000,000 отенъка е съвсем друго нещо.
P.S. Ако се абстрахираме (от броенето на пиксели), можем да приемем, че "няма загуба" на информация. Но ако подходим педантично към това, ще трябва да кажем като Лиско - не може нещо, което го няма - да го има...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »