Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какви очила ползвате обработка
Автор: venelinvvv   
Дата:   10-01-21 12:56

Привет,
Наскоро си взех нов монитор на benq. И се преродих с обработката. Така да кажа прогледнах [smile]. Монитора има различни функции на подсветка, цвят и т.н. Когато обработвам естествено го пускам на srgb,но след час и половина 2 работа и главата ме заболява жестоко. На стандартни настройки, където е по-тъмно и не ми трябва толкова цвят, примерно докато си цъкам в нета, мога с часове да седя и няма проблеми.

Та, въпроса ми, какви очила ползвате, за да не се натоварват толкова очите?

Нямам диоптър, но тези геймърските очила не стават. Пробвах на жена ми очилата, тя е с диоптър, но има и защита за компютър, но и те изкривяват бялото и леко жълтее...

Малък роман написах, но исках да изясня всичко, за да няма спам от типа "за какво са ти тези очила" [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   10-01-21 13:03

Проблемът не ти е в очилата, а в околната среда. За безопасната работа е необходимо подходящо околно осветление, неутрален цвят на стените и по-чести почивки.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: mmx   
Дата:   10-01-21 17:41

asahi е прав и околната светлина винаги трябва да е съобразена с яркостта на монитора, иначе лъжеш окото, зеницата се отваря, и те боли главата.

Преди години смених стария монитор HP IPS. На втория час работа и очите започваха да текат. Оказа се че е впъти по-ярък. Окото се заблуждава и не може да прецени яркостта. В момента рядко го ползвам на висока яркост, по скоро понякога сравнявам, за да видя какво се случва със сенките. В офиса не е много светло. При нормална работа на дневна светлина го държа на 20% яркост, на облачно или вечер - 10%.

Като намалих яркостта всички проблеми изчезнаха.



Публикацията е редактирана (10-01-21 17:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Hsathv   
Дата:   10-01-21 19:11

Не знам на колко години си, но ако си над 40 вече ти е дошло времето да сложиш очила с диоптър за гледане на близо. Без тях още по-бързо ще се влошава състоянието ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: venelinvvv   
Дата:   10-01-21 20:13

Gsathv правил съм си изследване и то тридневно в Александровска и на 200% не съм за диоптър :) иначе съм на 30

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   10-01-21 20:55

В процеса на калибриране се проверява и ambient light. Ако ще си сменяте яркостта на монитора произволно имайте предвид, че за всяка стойност е добре да имате цветен профил. Иначе се лъжете, понякога с повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   10-01-21 22:07

А може сутрин, като станете, да си променяте цветните профили и яркостта на монитора на всеки 15 минути - според положението на Слънцето, и да правите тестове и калибрации до припадък, докато другите всъщност правят фотография. Ваш избор!

[smilie5] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: uri64   
Дата:   10-01-21 23:45

Е, това за през 15те минути е поетическо преувеличение (хипербола). [smile]
Принципно веднъж се устройва работно място за обработка и то така, че по възможност осветеността да е сравнително еднотипна. Струва си човек да отдели достатъчно време и мисъл за това. След това вече периодично се прооверява и при нужда се коригира.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 01:04

Ако работното ти място е до прозореца и е пряко осветено от Слънцето е редно да преосмислиш подредбата.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 01:14

Отиди до оптиката и си направи очила, за използване на ПС, без диоптър. Обясни им какво искаш и че не трябва, да има промяна в цветовете и ще си свършат работата, както трябва.
След това до аптеката и си вземи изкуствени сълзи. Преди да седнеш на компютъра си сложи по една капка. След известно време, час-два-три, ако имаш проблем си сложи по още една..



Публикацията е редактирана (11-01-21 01:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 01:21

Това защо? Да врътне оборот на оптиката?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 01:28

Ами защото там хората са професионалисти![smile]
..и ако в нещо си професионалист, би трябвало, да знаеш защо...[shtrak]



Публикацията е редактирана (11-01-21 01:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 01:32

Разбира се! В продаването на продуктите си. Сигурно ще те предпазят от UV излъчването на LED матрицата, както и от глутена във водата, с която си миеш лицето. Скоро и срещу 5G ще имат някакво медалионче.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 01:38

..Ти като не се доверяваш на професионалисти и всичко ти е ясно, можеш да отидеш при някоя баба, да ти бае[smilie21]



Публикацията е редактирана (11-01-21 01:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 01:59

Или при офталмолог? Все пак е учил и специализирал над 10 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 02:19

Браво!Това е най-правилния вариант.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: venelinvvv   
Дата:   11-01-21 08:40

Не мога много много да преосмисля, къде да позиционирам компютъра, поради простата причина, че сме в гарсониера [smile]. Да, до прозореца ми е бюрото но в ъгъла където слънцето не пречи. Стаята е нормално осветена. Не ми се ще да слагам крушка с 5500к и да ми е като аптека в стаята. Реално проблема идва от това,че на ден съм около 8 часа пред компютър, понякога и повече, и не ми издържат очите. Ще посетя някоя оптика[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: xsakex   
Дата:   11-01-21 13:22

В оптиката като отидеш и кажеш, че искаш "очила за компютър" ще ти препоръчат такива с промяна на цветопредаването към по-топли цветове. Да, може би е по-приятно а окото да са по-топли цветовете като цяло, но ще е далеч от реалните цветове на снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: venelinvvv   
Дата:   11-01-21 13:28

Xsakex , това ме притеснява най-много. На жена ми очилата не са от евтините и буквално като бяхме в магазина поръчахме от най-високия клас на всичко, което може да се направи по стъклото, отделно диоптъра, който е по рецепта от лекар. И вчера й ги пробвах, естествено замъглиха ми всичко, но се доближих до екрана на разстояние, че да видя бялото, как ще го промени и се оказа, че дава отклонения... Въпроса ми е по-скоро към хора, които са с очила и няма ли нещо разработено за хора работещи с фото и видео [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Synthy   
Дата:   11-01-21 14:45

Какво очакваш да се случи, като сложиш такива очила?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: b0bb0   
Дата:   11-01-21 16:15

От много-много години търся някой офталмолог, дали доктор, дали продавач в аптека, да ми обясни как аджеба (ех, че звучна дума) действат физически тия очила за компютър, така и не съм успял. skiahtro, ти можеш ли да обясниш?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Hsathv   
Дата:   11-01-21 16:49

https://www.leica-eyecare.com/en/our-spectacle-lenses/lenses-type/photography-lenses

Преди време пуснах тема за влизането на Лайка на пазара за диоптрични стъкла. Имат стъкла произведени специално за фотография. Поръчваш един комплект с нулев диоптър, плащаш една торба пари и си ти. Модерните стъкла на жена ти ще ти се видят като като стока от Джъмбо. Имат представителство в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Synthy   
Дата:   11-01-21 16:49

Едно време с тръбите имаше някакъв смисъл. Ама сега с днешните монитори... въдица.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Grimjaur   
Дата:   11-01-21 18:10

Прекарвам доста от времето си пред 3 монитора, и трите с различно цветопредаване(не ги ползвам за обработка на снимки). Очилата ми са среден клас(по спомени около 100лв с рамките), с антирефлексно покритие или както там го водят.При тест с очилата ми за физическа работа(с флекс и прочие неща, от които хвърчат парчета), с бяло стъкло - не съм забелязал изкривяване в цветовата гама.
Съветите горе за светлината са добри - аз гледам при мен да е разсеяна и над мен или зад гърба ми.. При 10-13ч на ден през компютър определено има значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: petervassilev   
Дата:   11-01-21 18:22

venelinvvv
"... Реално проблема идва от това,че на ден съм около 8 часа пред компютър, понякога и повече, и не ми издържат очите..."


В допълнение към техническите решения: Йога упражнения за очите - не отнемат време, лесни за изпълнение, няма да навредят, безплатни ... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 18:57

Ако имах оптика щях да му продам най-близкото до парите, които е приготвил. И още нещо безполезно, за да се чувства обгрижен. Какво ли не правим за (парите на) клиента!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 20:46

b0bb0 написа:

> От много-много години търся някой
> офталмолог, дали доктор, дали
> продавач в аптека, да ми обясни как
> аджеба (ех, че звучна дума)
> действат физически тия очила за
> компютър, така и не съм успял. skiahtro,
> ти можеш ли да обясниш?
Най-общо казано, в окото има мускули, които се свиват и разпускат, за да функционира. Ако някой седи на комп. 6-8 часа на ден, е нормално да се уморява. Аналогично, ако някой вдига тежести, по 6-8 часа на ден, няма как да се чувства отпочинал..
Защитните очила, намаляват "работата"на окото, човек се чувства по комфортно и не се напряга толкова. Големите фирми, имат разработки, за такива филтри, които са, за съвременни монитори. Има такива, които не променят цветовете, както и такива които ги променят! На оптиците работата им е да ти обяснят, как действат различните филтри, дори да ти демонстрират. Разбира се тези очила не правят чудо, но помагат значително, особено в комбинация с изкуствени сълзи.
Основен проблем при работа с комп, са и "сухите очи". Когато човек се концентрира, внимава, "забравя" да мига... Това се случва, не само пред монитора, възможно е при шофиране, особено нощем, четене, гледане на телевизор и т.н. В резултат очите изсъхват и се появяват различни проблеми, вкл. напрягане и умора, главоболие, нарушено зрение, зачервяване и инфекции. Затова всеки който извършва такива дейности, професионално (над 3-5 часа на ден), задължително трябва да си накапва изкуствени сълзи.

Дозирането е обикновено 4 пъти на ден, но и 10 не е проблем.. Всеки сам трябва да си намери дозата... Преди поява на дискомфорт, трябва да се слагат капки...
Възможно е човека, да има и друг проблем с очите, затова най-добре е, да посети очен лекар, неговата работа е да го прегледа и обясни, какво точно да направи..



Публикацията е редактирана (11-01-21 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 21:48

Как очилата намаляват работата на окото? Докторите чували ли са за този феномен?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: b0bb0   
Дата:   11-01-21 22:06

skiahtro,
>Защитните очила, намаляват "работата"на окото...

Тъй де, това всеки ми го казва, само че не казва как точно "намаляват работата на окото". Е, в една оптика бяха казали, че спират всички електромагнитни лъчи, без да се усетят какви глупости говорят. Ето, и ти не казваш, но препоръчваш. Горе-долу имам (и повечето форумчани тук) някакво понятие от оптика и физика, искам някой да ми го обясни оптически и физически, ма няма кой... Само се сещам за това, че очилата може да създават някакъв локален микроклимат между стъклото и кото, който действа благотворно на очите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 22:08

> Как очилата намаляват работата на
> окото? Докторите чували ли са за
> този феномен?
Само тези които са изучавали физиология![smilie21]
Останалите не![shtrak]



Публикацията е редактирана (11-01-21 22:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 22:16

написа:

> skiahtro,
> >Защитните очила, намаляват
> "работата"на окото...
>
> Тъй де, това всеки ми го казва, само
> че не казва как точно "намаляват
> работата на окото". Е, в една оптика
> бяха казали, че спират всички
> електромагнитни лъчи, без да се
> усетят какви глупости говорят.
> Ето, и ти не казваш, но препоръчваш.
> Горе-долу имам (и повечето
> форумчани тук) някакво понятие от
> оптика и физика, искам някой да ми
> го обясни оптически и физически,
> ма няма кой... Само се сещам за това,
> че очилата може да създават
> някакъв локален микроклимат между
> стъклото и кото, който действа
> благотворно на очите :)
Например, ако копаш с неудодобна или неподходяща лопата, извършваш повече физически труд - "работа", отколкото с удобна...[smilie3] Съответно, се уморяваш по-лесно...
Ако няма друг проблем с очите, описаните, са симптоми на умора. А ако има други проблеми с очите, това са допълнителни причини, за умора.. Примерно, също като копаш и да те боли кръста...[smilie3]
Ако те интересува, предполагам има общодостъпна информация в интернет, за спецификата на филтрите и какво точно правят...



Публикацията е редактирана (11-01-21 22:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   11-01-21 22:19

Май не знаеш отговора и караш на готови маркетингови цитати.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: b0bb0   
Дата:   11-01-21 22:20

За лопатата е ясно, кажи за очилата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 22:27

написа:

> Май не знаеш отговора и караш на
> готови маркетингови цитати.

Е затова пък ти всичко знаеш и всичко ти е ясно..[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 22:29

написа:

> За лопатата е ясно, кажи за очилата
> :)


Щом знаеш за лопатата, като приложиш принципа на лопатата, към очилата, ще ти стане ясно...[smilie3]
А можеш да си представиш също, как ще копаш, без лопата и така да си обясниш по-добре принципа на действие, на лопатата и съответно очилата...[smilie3]



Публикацията е редактирана (11-01-21 22:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   11-01-21 23:30

Големите фирми, имат разработки, за такива филтри, които са, за съвременни монитори.

За по-сигурно вземи да слагаш запетайка след всяка дума. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 23:46

Ок, другия, път, ше, се, опитам,[smile]
,,



Публикацията е редактирана (11-01-21 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: imitev   
Дата:   11-01-21 23:49

Ся ше обясниш ли на индЕанците с думи прости за очилата, помагането, мониторите?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   11-01-21 23:52

А,ми, ендеанци не разбира от лопата...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Hsathv   
Дата:   11-01-21 23:56

Ако приложим принципа за лопата ще се получи така, че вместо да копаш с права лопата, ще се наложи да работиш с въглищарска. Разбирай, че каквото и стъкло да сложиш на здрави очи, картинката ще се влоши и мускулите ни най-малко няма да се облекчат. Напротив. И най-доброто стъкло за очила, което в реалния случай от естетична гледна точка си е обикновен мениск притежава пълен комплект от аберации.
Пък тези специалисти из оптичните магазини просто ги забрави. Те са занаятчии. Затова работят с термина диоптър. Като го попиташ колко е фокусното разстояние на леща с оптична сила 2 диоптъра и те гледат като извънземен. Иначе репертоара им е добре известен и перфектно научен.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 00:08

написа:

> Ако приложим принципа за лопата ще
> се получи така, че вместо да копаш
> с права лопата, ще се наложи да
> работиш с въглищарска. Разбирай,
> че каквото и стъкло да сложиш на
> здрави очи, картинката ще се влоши
> и мускулите ни най-малко няма да се
> облекчат. Напротив. И най-доброто
> стъкло за очила, което в реалния
> случай от естетична гледна точка
> си е обикновен мениск притежава
> пълен комплект от аберации.
> Пък тези специалисти из оптичните
> магазини просто ги забрави. Те са
> занаятчии. Затова работят с
> термина диоптър. Като го попиташ
> колко е фокусното разстояние на
> леща с оптична сила 2 диоптъра и те
> гледат като извънземен. Иначе
> репертоара им е добре известен и
> перфектно научен.
Само че тук освен оптика се намесва и физиология! В случая проблема не е оптичен, а чисто физиологичен.[smilie3]
Ключовата думичка "умора" е физиологичнон понятие, а не оптично! От там нататък, диоптрите придобиват значение само, като лопата за копане.[smilie3]



Публикацията е редактирана (12-01-21 00:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: imitev   
Дата:   12-01-21 00:33

Ами ендеанци бързо се учи - помогни на простите да прогледнат.

Обясни как очилата отморяват очите от Физиоолоогична гледна точка, така че и дори и най-невежите Ендеанеци да те разберат, ако можеш де... Само ще помоля, без аналогии с разни сечива...

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: petervassilev   
Дата:   12-01-21 00:37

Автор: Hsathv
"... Като го попиташ колко е фокусното разстояние на леща с оптична сила 2 диоптъра и те гледат като извънземен ..."


Ако попаднеш на оптик-експериментатор, ще ти каже веднага [smile]

Не е по темата, а майтап за диоптрите и фокусните разстояния - училищната обратната задача за събирателни лещи (положителни диоптри). Вземаш от колега очилата за далекогледство, фокусираш слънчевата светлина в точка, измерваш разстоянието до точката на фокусиране (напр. F = 0.5 м) и отгатваш диоптрите (D = 1/F = +2).

Има и друг "диоптърен" майтап, предимно за сърфисти: очаква се вятър от 10 херца/диоптър [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 00:53

Добре, аз опитам кажа на ендеянци...
Око човешко, много защита добра! Нормално, око човешко, не лесно лъже се.. Но човек не създаден, да взира се, по 8 часа у монитор, т.е. не създал го Маниту, за потребности такива! Съответно човек уморява! За да не уморява, той ползва неща, помагат дето му. Неща като съжалявам лопата, диоптри и филтри...
Ако изкуствена защита некачествена - лошо! Око лъже, защита няма! Таратанци! Но ако защита качествена - добро! Помага не лесно уморява... Неестествените неща по-приемливи прави! Разбира? Хау?



Публикацията е редактирана (12-01-21 01:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: imitev   
Дата:   12-01-21 01:35


Ае сега след напъна да уточним каква точно защита осигурява лещата на очилата, че нещо не ми става ясно. От какво?

И какво аджеба (тва на индиански) му се уморява на окото да уточним също няма да е лошо...

М?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 01:48

Има достатъчно информация, за това в интернет, за който се интересува! Преди малко проверих...
Лошо индианец мързелив! Бизони бяга!
Окото уморява мускул, взира се по цял ден в бизони. Носи очила, вижда по-добре, не пречи слънце аджаба!



Публикацията е редактирана (12-01-21 02:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: andiay   
Дата:   12-01-21 02:05

Уморяват се цилиарния и очедвигателните мускули.
Като всички мускули и те имат нужда от тренировка, а когато се взираме продължително време на близко разстояние, ние ги претоварваме само в едно положение, което позволява на окото да фокусира на близко. Същото се получава и при продължително четене на книга. Решение е да се вземат почивки, през които да избираме ясен далечен предмет и да се взираме известно време в него.
Това за по-краткото мигане и изсъхването на очите, също е вярно, като овлажняващите капки са добро решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 02:19

Сега видя ли, индианец, кой чете, как знае?
Получава мускул спазъм! Като стиска копие 8 часа! Боли! Бологлав! Трябва разпуска мускул! Прави упражнение! Гледа от бизони до обратно, после от обратно до бизони!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: imitev   
Дата:   12-01-21 08:27

За почивките, мигането и тренировките племето разбира и прилага.

А очилата как точно помагат на сцилиарният мускул да не се уморява при работа на компютъра?!? Тва да не е като да дам копието да го носи някой друг, че да не ми се уморява ръката?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: venelinvvv   
Дата:   12-01-21 08:35

Добре, тогава ще си задам въпроса по друг начин. Към хората, които са с диоптър и искат не искат трябва дори да спят с очила, защото иначе са като къртици [smilie5]

Какви стъкла и защита сте си сложили, че да не ви изкривяват цветовете ?


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Synthy   
Дата:   12-01-21 08:47

Според мен, skiahtro има оптика и продава такива очила. Да продаваш очила с оловни соли?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Hsathv   
Дата:   12-01-21 08:49

А, не така. Нещата като примера с индианеца в случая стоят по друг начин.
-Индианец цял ден гледа бизони. Окото уморено. Слага очила със стъкла направени от бутилки кокакола. Ама окото още повече се уморява. Та така.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 09:36

написа:

> За почивките, мигането и
> тренировките племето разбира и
> прилага.
>
> А очилата как точно помагат на
> сцилиарният мускул да не се
> уморява при работа на компютъра?!?
> Тва да не е като да дам копието да
> го носи някой друг, че да не ми се
> уморява ръката?

Индианец настоява? Друг индианец пак опитва обяснява!
Индиянец представи, бизони, отсреща слънце!Бизони сянка. Не вижда, трудно, напряга. Динамичен диапазон слабо. Око не Сони, клин не, Несъвместим операционна система фотошоп!Индианец лош, не цели, не носи бизони жена, деца плачат, жена сърдита, бие, праща спи при куче. Жена търси друг индианец!
Друг индианец умен! Слага филтър градиент... О... Бизони вижда, цели... Носи жена бизони, друг индианец добър, деца смеят, жена не бие, радва! Жена не праща друг индиянец спи при куче, гали друг индиянец...

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   12-01-21 09:40

Тонът ми харесва, аргументацията - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 09:51

написа:

> А, не така. Нещата като примера с
> индианеца в случая стоят по друг
> начин.
> -Индианец цял ден гледа бизони.
> Окото уморено. Слага очила със
> стъкла направени от бутилки
> кокакола. Ама окото още повече се
> уморява. Та така.
[smile]
Друг индианец не купува кокакола бутилка! Не глупав!Купува две очи от ходи космос! Индианец несървавър, канапе резерват, доволен, очи не уморява ботилка. Шише пълни огнена вода, не гледа от шише!



Публикацията е редактирана (12-01-21 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 09:53

написа:

> Тонът ми харесва, аргументацията -
> не.
Индианец не харесва спи при куче?
Индианец обясни! Друг индианец обясни!



Публикацията е редактирана (12-01-21 12:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   12-01-21 10:46

Очевидна е причината за изчезването на индианците... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: imitev   
Дата:   12-01-21 10:52


Простата истина е, че не трябва да си купуваш никакви "предпазни" очила без диоптър, за да си пазиш очите от съвременните LCD монитори.

А за да имаш верни цветове очилата не трябва да имат оттенък, или ако имат да е сив, не кафяв.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 12:21

написа:

> Очевидна е причината за
> изчезването на индианците... [smilie5]

Аналог прост, но индиянец трябва умен разбира! Индиянец умен адаптира, оцелява! Глава не боли, жена не бие, индианец добър, носи бизони!



Публикацията е редактирана (12-01-21 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   12-01-21 13:02

Автор: GenaDP
Дата: 11-01-21 23:30


За по-сигурно вземи да слагаш запетайка след всяка дума. [smilie18]

------------------------------------------------------------


Бе да пише само запетайките. Ние ще си попълним текста. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 13:44

написа:

> Автор: GenaDP
> Дата: 11-01-21 23:30
>
>
> За по-сигурно вземи да слагаш
> запетайка след всяка дума. [smilie18]
>
> ------------------------------------------------------------
>
>
> Бе да пише само запетайките. Ние ще
> си попълним текста. [smilie18]

Кога индианец лош, не лови бизони, оправдава запетайки. Ама жена пак бие, търси друг индианец...[smilie18]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: новичок   
Дата:   12-01-21 18:20

Всъщност като се замисли човек истината не е никак проста! Бог ни е създал да възприемаме цветове получени основно чрез изваждане от спектъра на естесвената светлината. В монитора цветовете се получават на базата на адитивен(с добавяне) синтез. Спектъра от дисплея не е непрекъснат с плавни преходи между цветовете като на естествената светлина. Лещата в окото има хроматична аберация която е по-ясно изразена на къси дистанции. Пиксела е съставен от три елемента изместени в пространството. Еластичноста на лещата се променя с времето. Комбинация (и не само) от тези фактори ни кара да се взираме и така уморяваме окото! Дали има очила който помагат - вероятно да, поне отчасти за коригиране на хроматичната аберация и астигматизма, но цената би била доста висока!


Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   12-01-21 18:32

Май не си бил на този урок.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: новичок   
Дата:   12-01-21 18:39

аЙ ти кат си бил раскажи!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 19:36

написа:

> Всъщност като се замисли човек
> истината не е никак проста! Бог ни
> е създал да възприемаме цветове
> получени основно чрез изваждане
> от спектъра на естесвената
> светлината. В монитора цветовете
> се получават на базата на
> адитивен(с добавяне) синтез.
> Спектъра от дисплея не е
> непрекъснат с плавни преходи
> между цветовете като на
> естествената светлина. Лещата в
> окото има хроматична аберация
> която е по-ясно изразена на къси
> дистанции. Пиксела е съставен от
> три елемента изместени в
> пространството. Еластичноста на
> лещата се променя с времето.
> Комбинация (и не само) от тези
> фактори ни кара да се взираме и
> така уморяваме окото! Дали има
> очила който помагат - вероятно да,
> поне отчасти за коригиране на
> хроматичната аберация и
> астигматизма, но цената би била
> доста висока!
>

[smilie24]
Така е... Даже истината всъщност е много по-сложна, забравяш за чудния процесор и способността му коригира софтуерно несъвършенствата на оптиката (вкл. астигматизма и аберациите), както и недостатъците на матрицата в много голям диапазон. ...и всичко това и на всичкото отгоре, процесора, освен че контролира функционално оптиката и матрицата, получената информация обикновено от 2 фотокамери се обработва и сглобява до съвършена субективна картина, отстранявайки всичко излишно в кадъра!
За жалост, въпреки съвършенството на процесора, доста често прегрява.
В този ред на мисли, ако ние успеем, да намалим допълнително несъвършенствата на оптиката, като по някакъв начин успеем, да селектираме качеството на количеството възприемана информация, ще успеем да улесним работата извършвана от процесора и отложим прегряването му във времето...



Публикацията е редактирана (12-01-21 19:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   12-01-21 20:21

да селектираме качеството на количеството възприемана информация

На мен процесорът ми вече прегря, ама не от взиране в монитора, а от четене на безсмислици. Започвам да разбирам защо бледоликите са изтребвали индианците...



Публикацията е редактирана (12-01-21 20:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 20:25

написа:

> да селектираме качеството на
> количеството възприемана
> информация

>
> На мен процесорът ми вече прегря,
> ама не от взиране в монитора, а от
> четене на безсмислици.
>
> Публикацията е редактирана (12-01-21
> 20:22)


Лош индианец, не лови бизони! Спи при куче! Трудно селектира качество, на количество информация! Няма средства помогне, друг индиянец...



Публикацията е редактирана (13-01-21 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   12-01-21 21:13

"Автор: новичок
Дата: 12-01-21 18:39

аЙ ти кат си бил раскажи!"

Започни от определението за цвят. Ще стане по-лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: новичок   
Дата:   12-01-21 21:47

Трудно ми е да дам определение за нещо абстрактно, но ти asahi, като факир в калориметрията би могъл да споделиш с невежите.



Публикацията е редактирана (12-01-21 21:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 21:53

написа:

> Трудно ми е да дам определение за
> нещо абстрактно, но ти като факир в
> калориметрията би могъл да
> споделиш с невежите.
>

Индианец разбира на индиански. Друг индианец, веднага преведе индианец...
Само лош индианец, не носи бизони, прави субект - обект! Индианец, не обектив, не леща, не Сони, не цветоотразител, той субект! Това други индианци викат чалга! Само чалга и лош индианец, спи при куче, прави субект - обект!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: nyamago   
Дата:   12-01-21 22:09

> Трудно ми е да дам определение за нещо абстрактно, но ти asahi, като
> факир в калориметрията би могъл да споделиш с невежите.

Полезно е да знаем, че между нас има факири в меренето на топлина, но топлината и измерването ѝ как се връзват с темата за очилата? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 22:13

Бледолик човек искал каже колориметрия!
Той не бледолико куче, просто объркал...



Публикацията е редактирана (12-01-21 22:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: новичок   
Дата:   12-01-21 22:22

nyamago, ако си заварял с електрожен ще знаеш че има много топла връзка между двете, а пък грешката...е вярна!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   12-01-21 22:26

Инфраред! Инфраред!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: nyamago   
Дата:   12-01-21 22:45

@новичок: Допусках, че е неволна печатна грешка и знаеш разликата - но бях длъжен да попитам, защото редица по-горни изказвания оставят впечатлението, че повечето от нас тук не знаем разликата*.[smilie2] Нямаме хабер. Но спорим...

* Коя разлика между какво? Разликата между бизона, разбира се! [smilie5]

= = = = = = = = = = = = = = =

А за кОлориметрията и факирите - истински случай:

В далечен предишен живот си правех ремонт и нося няколко кофи бял латекс на приятел-дизайнер, прочут факир на цветовете. Нямаше кОлориметър освен окото си, обаче баси окото - истински факир беше!

Казвам му: добави нещо да ми направиш светло бежова боя - ама много светло, почти кремава или почти слонова кост. И за най-точно давам му моето определение:

"Не като кафе с мляко, а като мляко с кафе"

А той ме пита:
"И с колко лъжички захар?" [smilie10]

И както се смея на шегата, разбирам, че пита сериозно - защото и захарта имала значение за цвета на кафето...

И като почна: наизвади туби и кутийки с разни бои и взе да хвърля в бялото едри капки от... зелено, жълто, черно [smilie10]

"Чакай бе, Майсторе (истинският му прякор, а моят той го въведе) - нямаше ли поне... червено да сложиш? И защо това зелено дагое..?"

"Не гледай сега, ще ми кажеш дали го харесваш като е готово" и продължи да ръси, капка тук, капка тям - на повърхността на бялото ставаше шарена абстракция. После завъртя миксера (саморъчен - едно криво желязо в бормашина), повъртя, повъртя...

И какво да видя: точно МОЯ цвят, както съм го сънувал. Не знам колко кАлории беше, така и не взех точната рецепта, но беше бледо бежов цвят като голямо лате само с половин късо кафе в него.
= = = = = = = = = = = = = = =

Та има факири. И цветовете не са шега работа! [smilie24]



Публикацията е редактирана (12-01-21 22:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   13-01-21 00:57

GenaDP написа:

>
Започвам да
> разбирам защо бледоликите са
> изтребвали индианците...
>

>
> Публикацията е редактирана (12-01-21
> 20:29)
О, сега видял, какво редактирал...[smilie10]
Моля не убива скиахтро, той само плаши гарги! Скиахтро добър, обича гарги, само глупав гарга плаши.
Скиахтро научи индианец лови бизони! Върне и жена индианец, само временно ползвал... Без следи употреба!
Скиахтро вече бъде добър! Много добър!



Публикацията е редактирана (13-01-21 01:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   13-01-21 01:29

След всичко прочетено в темата съм склонен да се съглася, че както казват по филмите - "добър индианец е само мъртвият индианец". [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   13-01-21 01:36

[smilie2] [smilie2] [smilie2]
..Скиахтро стиска копие индианец, 8 часа...? Не уморява мускул индианец?
Скиахтро гледа бизони, вместо индианец, без градиентен филтър...[smilie2]



Публикацията е редактирана (13-01-21 01:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: nyamago   
Дата:   13-01-21 22:12

Нещо по темата (и без индиански майтапи):

Тукашните специалисти са установили, че през 2020та година има много по-голямо увеличение на очните проблеми, отколкото увеличението на средната смъртност (което се обяснява с вируса, но не много убедително). Очните проблеми ги обясняват с работата от къщи. Която означава повече часове, прекарани пред екран (освен добавянето към работния ден на времето иначе прекарано в транспорт от/до работа, тоя удължен работен ден прелива в развлекателни часове пред телевизор, компютър или телефон и става 12-16 часа).

Здравните власти, неспособни (икономически) да прегледат и лекуват всеки с очни оплаквания, усилено препоръчват (през медиите) като профилактика

Методът "20/20/20"

- който ще рече, при работа пред екран на всеки 20 минути да се спира и за 20 секунди да се гледа нещо на 20 фута разстояние (около 6 метра).

Твърди се, че възстановява не само очните мускули и връзки, но и неврологични 'десени' (шаблони, тертипи - patterns е думата), които се формират при непрекъснато гледане от една дистанция.

Другото е, както мнозина споменаха, пресушаването - за което помагат капки или гелове с функция на 'изкуствени сълзи'.

И по-малко Фото Форум - стига с тия екрани, бе! [smilie22][smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   14-01-21 10:01

Едно е постигането на определен цвят със смесване на боички, друго е със смесване на светлина, а съвсем друго е възприемането му от окото в двата случая. Ако не знаем какво е цвят лутането ни е в кърпа вързано.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 11:59

Gonyama, индианец с компютър, не майтап! Било.. Сега реалност!
.................
Asani... Цвят няма! Цвят само отразена реалност! Индианец възприема субективно реалност! Куче възприема субективно реалност! Отражение куче, различно отражение индияцец! Принцип еднакъв, общо малко! Индианец не куче, ама лош индианец, пращат спи при куче и жена отнася като куче!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 12:20

Всъщност цвят без светлина не съществува.
Даден обект може да притежава определени свойства, които да го правят да изглежда в някакъв цвят, но само ако е осветен.
Светлината обуславя цветовете, както и нашето умение да ги възприемаме по съответния начин.
Цветовете се създават в мозъка.


[smilie5]



Публикацията е редактирана (14-01-21 12:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 12:32

Ето, Slivenski, почва става добър индианец...[smilie24]
Сега осъзнае, цвят без индианец няма и стане още по-добър....[smilie3]



Публикацията е редактирана (14-01-21 12:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 12:37

От друга страна - пак за нашия мозък - ако една ябълка е зелена, дори и на тъмно, ние ЗНАЕМ, че е зелена. Т. е. нашето знание или очакване се намесват във физиката и се получава комбинирано възприятие.

[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   14-01-21 12:40

Всъщност цвят без светлина не съществува.

Черното не е цвят според теб?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 12:40

[smilie24]
Първо индианец, трябва да знае ябълка, после зелена! После индианец почва вижда в тъмно...

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 12:43

Автор: GenaDP
Дата: 14-01-21 12:40


Черното не е цвят според теб?

----------------------------------

Ми май не само според мен... Черното е отсъствие на светлина - т. е. няма вълни, с определена дължина, които мозъкът ни да обработи като цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 12:44

написа:

> Всъщност цвят без светлина не
> съществува.

>
> Черното не е цвят според теб?

Черно няма! Черно субективно! Черно липсва светлина, индианец вижда абсолютно черно, като дупка! Се едно се взира в куче от обратна страна...

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 12:47

Всъщност това е само едната теория - за отсъствието на светлина. Чарното е отсъствие на светлина - не е цвят, а бялото е цвят.

Другата е точно обратната, че ако смесим трите основни цвята, ще получим черно - т. е. то е цвят, а цялото не е.

хОди рАзбери! [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   14-01-21 12:50

Ми май не само според мен...

Я покажи още някой корифей (освен теб), който твърди, че черното не е цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 12:52

Ми ако ФИЗИКАТА не е достатъчен корифей за теб, не се наемам да споря. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 12:53

Бяло, всички цветове!
Не може хОди разбери субективно! Субективно може слаба логика, като куче!



Публикацията е редактирана (14-01-21 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   14-01-21 12:55

Физиката, викаш? Я покажи някой физичен текст, в който се казва, че черното не е цвят. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 12:58

Не знае.. Мисли Гена, трудно стане добър индинец... Ного дървен убеден... Няма смисъл показва! При куче добре!



Публикацията е редактирана (14-01-21 13:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 13:03

Пак казвам, зависи от подхода при дефиниране на понятието цвят.

Според физиката, отсъствието на отражение, вълни - няма цвят - ЧЕРНО.

Ако дефинираме според това как човешкото око възприема - черното и бялото са цветове.



Публикацията е редактирана (14-01-21 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 13:05

Свиленски стане вожд!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   14-01-21 13:06

М/у черно и безцветно правиш ли разлика?

И айде покажи я най-сетне тази физика, дето твърди, че черното не е цвят...



Публикацията е редактирана (14-01-21 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 13:07

Казал ти.... Гена много дървен... Няма смисъл.... Остави при куче, взира в куче наобратно!



Публикацията е редактирана (14-01-21 13:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 13:10

Човек, ЦВЯТ е понятие. Не е обект.

ЦВЯТ означава как човешкото око възприема светлинни вълни с определена дължина.

Ако няма светлина, отражение и вълни - няма ЦВЯТ.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 13:12

Ооооо, Свиленски направи индианска революция... Освободи индианци гнет...



Публикацията е редактирана (14-01-21 13:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   14-01-21 13:26

Давай по същество - къде точно е казано, че черното не е цвят?

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 13:29

[thankyou] [shtrak] [smilie18] [smilie18] написа:

>
> Черно няма! Черно субективно!
> Черно липсва светлина, индианец
> вижда абсолютно черно, като дупка!
> Се едно се взира в куче от обратна
> страна...

Ето тука!
Гена взира в куче от обратна страна, само не казва, вътре вижда цвят...!!![smilie18]



Публикацията е редактирана (14-01-21 13:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: CDman   
Дата:   14-01-21 13:31

Дисперсия. [smilie24]


https://api.smartest.bg/user_images/Kiskinova/3541/35204.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 13:32

Кой източник би бил достатъчно достоверен? Да не се хабя напразно да търся.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 13:34

Черното не е цвят - то е ВСИЧКИ цветове. Или по-скоро отсъствието им - поглъща цялата светлина в цветния спектър. Не знам как по-просто от това да го кажа... [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 13:34

Казвал! За дърво няма източник!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 13:36

А ако ще трябва да водим същия спор и за бялото, ще трябва да ме изчакаш да сляза до магазина да купя една бутилка водка... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 13:39

написа:

> Черното не е цвят - то е ВСИЧКИ
> цветове. Или по-скоро отсъствието
> им - поглъща цялата светлина в
> цветния спектър. Не знам как
> по-просто от това да го кажа... [smilie5]
>


[smilie22]
Почваш пак объркваш! А трябва оправдаваш надежди индианци!
[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 13:49

Между другото, розовото също не е цвят... И отивам за водка, че сега си такова таковата... [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   14-01-21 13:51

Кой източник би бил достатъчно достоверен? Да не се хабя напразно да търся.

Бе ти един поне дай... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 13:56

Исак Нютон - той е открил, че цветът не е В обекта, а отражението на светлината ОТ обекта.

[beer]



Публикацията е редактирана (14-01-21 14:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 14:00

In science, black is the absence of light. And color is a phenomenon of light.

https://www.adobe.com/creativecloud/design/discover/is-black-a-color.html



Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 14:03

И само още един въпрос... Нали имаме консенсус, че Земята е кръгла и се върти около Слънцето? [smilie18]



Публикацията е редактирана (14-01-21 14:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: nyamago   
Дата:   14-01-21 14:06

Черното не е цвят. Бялото е цвят. (Още един източник, не го казвам аз [smilie8] )

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: nyamago   
Дата:   14-01-21 14:14

> И само още един въпрос... Нали имаме консенсус, че Земята е кръгла и се
> върти около Слънцето?

Какъв консенсус -къде е казано това? Дай източник!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 14:18

написа:

> Исак Нютон - той е открил, че цветът
> не е В обекта, а отражението на
> светлината ОТ обекта.
>
> [beer]
>

>
> Публикацията е редактирана (14-01-21
> 14:08)
Дърво може само замеря с ябълки! Не може разбере Нютон!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 14:18

Не, аз се шегувам, но не злобно... Както казах по-горе, от друга гледна точка, тази на артистите, черното е цвят, защото се получава от смесване на цветове. Аз също съм спорил, че черното е цвят, защото за мен - то Е. Но според науката - не е.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: petervassilev   
Дата:   14-01-21 14:38

Автор: nyamago

"Черното не е цвят. Бялото е цвят. (Още един източник, не го казвам аз [smilie8] )


Ако двете черни котета в двора прочетат това, ще бъдат много разстроени, че са с един атрибут по-малко [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 14:41

Само ПетърВасилев вика, че котета черни! Ако не вярва снима! И пусне фотошопа! Фотошопа каже друго..!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: CDman   
Дата:   14-01-21 14:48


https://www.slanchogled.com/userfiles/productlargeimages/product_30763.jpg

[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 15:29



Е сега ако има тука индианци далтонисти, ще стане страшно....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 15:43

написа:

> Между другото, розовото също не е
> цвят... И отивам за водка, че сега си
> такова таковата... [smilie18] [smilie21]

Ако погледне обратна страна на куче - розово... Но ако погледне, по-внимателно в дупка, вече не розово![smilie21]
И скиахтро без лоши чувства...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   14-01-21 17:12

Индианец цвят хал-хабер няма. Куче далтонист обърка по-малко. Куче вожд!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 18:04

Розово е за теб. В светлинния спектър няма вълна, която да е розова. Просто обектите, които изглеждат розови, поглъщат част от спектъра, а друга част отразяват, като така лъжат окото да вижда розово, но всъщност това е червено и бяло.

[smilie5]



Публикацията е редактирана (14-01-21 18:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: GenaDP   
Дата:   14-01-21 18:11

Автор: nyamago

Черното не е цвят. Бялото е цвят. (Още един източник, не го казвам аз [smilie8] )


Да беше прочел и след средата... Щото там пише друго. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: asahi   
Дата:   14-01-21 18:25

Тази топла вода защо така я крият?

"Color (American English), or colour (Commonwealth English), is the characteristic of visual perception described through color categories, with names such as red, orange, yellow, green, blue, or purple. This perception of color derives from the stimulation of photoreceptor cells (in particular cone cells in the human eye and other vertebrate eyes) by electromagnetic radiation (in the visible spectrum in the case of humans).

Color categories and physical specifications of color are associated with objects through the wavelengths of the light that is reflected from them and their intensities. This reflection is governed by the object's physical properties such as light absorption, emission spectra, etc."

Поне запомнете, че цветът може да се разглежда като визуално възприятие и като физическа характеристика. Когато го осмислите навлезте навътре в материята.

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: uri64   
Дата:   14-01-21 18:25

Това с индианците е безкрайно тъпо...всъщност по-правилно е да се каже, че асимптотично клони към плюс безкрайност [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 19:00

написа:

> Розово е за теб. В светлинния
> спектър няма вълна, която да е
> розова. Просто обектите, които
> изглеждат розови, поглъщат част от
> спектъра, а друга част отразяват,
> като така лъжат окото да вижда
> розово, но всъщност това е червено
> и бяло.
>
> [smilie5]
>

>
> Публикацията е редактирана (14-01-21
> 18:05)

По същия начин, "червено" е за теб! Да кажеш, че розовото няма светлинен спектър, е се едно да ти кажа, че червеното няма светлинен спектър.[smilie6] Дори и "резеда" има светлинен спектър, стига да те интересува! Май не си чувал, за разцветки...[smilie3] А основните цветове са само 3[smilie10]
----------------------------
написа:

> Това с индианците е безкрайно
> тъпо...всъщност по-правилно е да се
> каже, че асимптотично клони към
> плюс безкрайност [smilie23]
>

[smilie24]
Не обижда индианци!



Публикацията е редактирана (14-01-21 19:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 19:13

написа:

> Индианец цвят хал-хабер няма. Куче
> далтонист обърка по-малко. Куче
> вожд!

Асани направи куче вожд, да не бърка! Куче навлезе в материята вместо Асани!



Публикацията е редактирана (14-01-21 19:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 19:15

Вече наистина почва да става безинтересно... :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 19:17

Не трябва отчайва лесно!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-21 19:18

Не съм тук, за да те забавлявам. Аре!

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: uri64   
Дата:   14-01-21 19:22

Slivenski написа:

> Вече наистина почва да става
> безинтересно... :-)

[smilie24]

И все по-тъпо и по-тъпо. Туземецът явно не знае кога да спре и вече подмина дъното, копаейки упорито (но не много умно) с каменната си брадва.


Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: nyamago   
Дата:   14-01-21 19:36

> Да беше прочел и след средата... Щото там пише друго.

Чел съм и след 3/4, и след 7/8, и цялото от край до край и отзад напред. И още стотици други източници съм чел, не заради тая тема и не сега. Разни неща пише, не е лошо да се четат - и обмислят (критичски, а не да се напасват да 'доказват' фанатичната ни вяра).

А ти чел ли си? А мислил ли си? [smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   14-01-21 19:54

написа:

> Slivenski написа:
>
> > Вече наистина почва да става
> > безинтересно... :-)
>
> [smilie24]
>
> И все по-тъпо и по-тъпо. Туземецът
> явно не знае кога да спре и вече
> подмина дъното, копаейки упорито
> (но не много умно) с каменната си
> брадва.
>


Съжалява! С туземци е така! Преди всичко трябва търпение и настояване! Никой не твърди, че е работа за лабилни..
-----------------------

написа:

> Не съм тук, за да те забавлявам.
> Аре!

О, съвсем не е нужно, да се стараеш..[smilie6]



Публикацията е редактирана (14-01-21 20:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: новичок   
Дата:   15-01-21 11:09

Писах аз че с цветовете трябва по-така...внимателен подход и ето на, резултата е наличен - черното вече станало нецвят! А за бялото не разбрах, двоумя се - цвят или нецвят!?



Публикацията е редактирана (15-01-21 16:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: uri64   
Дата:   15-01-21 12:07

Това е бял кахър, по-страшното е, че не е ясно как е по-правилно да се казва - бленда, апертура или дупка, както и защо твърдят, че затворът имал скорост [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: uri64   
Дата:   15-01-21 12:08

Може би нативният жител ще ни осветли по тези животрептущи ввъпроси така, както стои пред пишУЩата машина [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   15-01-21 12:21

Автор: uri64
Дата: 15-01-21 12:07

Това е бял кахър, по-страшното е, че не е ясно как е по-правилно да се казва - бленда, апертура или дупка
---------------------------------------


Диафрагма се казва [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: uri64   
Дата:   15-01-21 15:17

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: nyamago   
Дата:   15-01-21 15:41

написа:

> "... защо твърдят, че затворът имал скорост?.. "

Има. Софийският Централен Затвор има малка скорост, а Пазарджишкият Затвор, например, има по-голяма [smilie6]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: skiahtro   
Дата:   16-01-21 11:41

написа:

> Може би нативният жител ще ни
> осветли по тези животрептущи
> ввъпроси така, както стои пред
> пишУЩата машина [smilie5]

Ами опитах се, ама се оказа, че тук всички са изключително интелигентни, знаят всичко и нищо не може да ги изненада...[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: venelinvvv   
Дата:   16-01-21 13:19

Пичове, не знам дали сте забелязали, но темите във форума ги превръщате в чат и реално от цялата информация на човек му е полезно само 1-5% от написаното... [smilie11] Забелязал съм, че всяка тема бива разводнена и безполезна в крайна сметка ...

Отговори на това съобщение
 Re: Какви очила ползвате обработка
Автор: Slivenski   
Дата:   16-01-21 14:01

Ами нормално е. В темата има 142 поста. Обикновено в първите 30-40 макс тя се изчерпва по същество и после хората почват да се забавляват. Нищо лошо.

[smile]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »