Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-21 00:37

Nairobiнаписа:

> Има едно нещо на което не съм
> намерила отговор,има ли марка на
> която менюто,опциите са по-добре
> направени или разбираеми,защото и
> това ще ми е в полза,виждам някой
> апарати май имат повече бутони или
> това не е от значение?

При първи апарат менютата нямат голямо значение, защото нямате база за сравнение. С всичко се свиква. Сега каквито и отговори да получите, те ще са базирани на чужд опит и чужди усещания. От друга страна, повечето бутони наистина са голямо предимство. От трета страна[smile], апаратите с повече бутони са от по-висок клас и съответно по-скъпи, доста по-скъпи[smilie5]. Няма голям смисъл да се купи тяло от висок клас и после да му се сложи най-евтиния китак поради липса на средства за нещо по-приемливо. Обратното е за предпочитане, изключая както казах, 4-цифрените тела на Канон. По-добре елементарен Никон, който има меню на български и подсказки по време на снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: nevermess   
Дата:   04-01-21 00:40

Още един глас за D3500 +35 1.8 чисто нови са 1000 лева. Това е кита, който аз бих предложил на всеки начинаещ. Много от другите предложени апарати са по-добри, но само в ръцете на хора, които знаят как да ги ползват. D3500 има едно уникално предимство, има guide mode , който е прекрасен за всеки начинаещ фотограф. Този режим позволява да се осъзнаят зависимости във фотографията с лекота.



Публикацията е редактирана (04-01-21 00:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Satsan   
Дата:   04-01-21 00:46

Повечето тела/апарати имат възможността да им слагате на различните бутони функция/команда по ваш избор. Така, че свиквате на такива изнесени/бързи бутони каквито вие си изберете. Просто от менюто им присвоявате командата, която най-често ви е необходима.
Точно затова много фотографи са верни на определена марка. Свикват с присвоените бутони и не им се учи нова система. Просто минават на по-висок клас тяло. Както ви подсказаха обективите са по-важни, а тялото е консуматив. Затова просто тръгнете от някъде и ...важна е първата крачка. И не е важна крайната цел, а е важно самото пътуване. Успех!



Публикацията е редактирана (04-01-21 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ZENON   
Дата:   04-01-21 01:02

а обичам да снимам с телефона
Може ли някой да препоръча на OP, тяло с обектив, което да вади добър JPG директно, от тялото, без обработка?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Yog   
Дата:   04-01-21 01:26

Понеже в последните 4 години си купих камери на почти всички големи производители - актуални модели, които ползват сегашните менюта - имам лична класация:
Най-логични и лесни за употреба/разучаване - Канон и Панасоник
ОК като подредба и функционалност - Никон
Сложни, с множество опции, понякога объркващи - Олимпус
Социален експеримент "Колко идотизъм може да понесе клиентът" - Сони
Само Фуджи не съм имал, не знам те как са.

Казаното не означава, че стотици хиляди потребители на Сони, например, не ползват камерите си с кеф и не постигат необходимите резултати. Всичко си има научаване, свикване и при нужда - заобикаляне. Например Олимпус имат нещо, което наричат Super control panel. На един екран, който позволява промяна както с докосване, така и с двете "врътки", излизат всички важни настройки. Когато човек се научи да го ползва, почти не му се налага да ползва друго меню. А Сони има добре работеща функция My menu. Там в отделна секция слагаш тези неща, които ползваш най-често и така свеждаш влизането в менюто до 2-3 странички с по няколко опции всяка. Освен това камерите и на двете фирми им имат по няколко бутона, на които могат да се променят функциите спрямо желанията на потребителя, което дава възможност ако си разучиш камерата, да заобиколиш почти изцяло главното меню. Така дори тези, които са на дъното на моята "класация", са си напълно използваеми, стига да положиш малко усилия да разбереш как работи и да го донастроиш по собствено предпочитание. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-21 07:16

ZENON написа:

> а обичам да снимам с телефона
> Може ли някой да препоръча на OP,
> тяло с обектив, което да вади добър
> JPG директно, от тялото, без
> обработка?

Да, Фуджи и Олимпус [smilie5]

П.П. Както и всички CCD-та на Никон[beer]



Публикацията е редактирана (04-01-21 07:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: chukov   
Дата:   04-01-21 13:03

avo написа:

> Ако ще е първи апарат бих
> препоръчал секънд хенд Никон Д7200 с
> 18-105 или 18-140 + някой от вариантите
> на 50/1.8, би трябвало да се вместиш в
> парите. Ще ти е достатъчен поне 1-2
> години, ще ти даде възможност да се
> учиш на доста хубаво тяло с добри
> възможности, а няма смисъл да е
> нов, защото така или иначе ако
> продължиш да развиваш хобито 100% ще
> го смениш в подобен срок, а ако не
> ти хареса фотографията, ще го
> захвърлиш.

Най-доброто предложение
Дано габаритът не е от значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: hansto   
Дата:   04-01-21 19:02

@yog
За менютата съм имал никон и фуджи тела, виждал съм някои сонита и съм съгласен. Да допълня на фуджи има толкова врътки/бутони, които можеш да си зададеш функции, че рядко се налага да влизаш в менюта (не че са зле)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: lamerko   
Дата:   04-01-21 19:10

Една от причините да премина на Фуджи са именно врътките му - толкова удобно, че направо ти дава кеф.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Satsan   
Дата:   04-01-21 19:34

Колко врътки има Фуджи? Просто за сравнение. Не е заяждане.
Не съм боравил с Фуджи и не мисля, че това е лошо.
Сони имат 4 основни врътки. Двете позволяват присвояване на функции. Три бутона и джойстик с 4 посоки и център. Общо 10 възможности за присвояване на команди по ваш избор. Т.е имат 12 изнесени команди без да влизаш в менюто.
Не съм Сони маниак. Предпочитам Никон, но не се връзвам на марки.
Влизам в магазина и взимам което ми хареса. Така, че няма спор, няма вманиачаване или отричане.
Единствено технически разговор за да има полза от писането.
Кое тяло на Фуджи е фулфрейм?
Колко струва?
И сравнено със Сони и Никон по-скъпи или по-евтини са обективите?
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: lamerko   
Дата:   04-01-21 19:43

При моето Фуджи - 5 врътки, един джойстик и един 3д (4-поциционен + 1 централен). Две от врътките са двойни - ако сметнем това, стават 7. Отделно има още няколко бутона, включително бутон с "бързо" меню. Част от тези могат да се програмират :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: alext   
Дата:   04-01-21 21:41

При Фуджи и екрана дава 4 функции със swipe, врътките на палеца и показалеца, освен че се въртят, са и бутон тоест още 4, 3Д бутона както каза lamerko още 4 функции, Q бутон, джойстик, af on/Ae са 1 или 2 според модела и още 1 или 2 допълнителни, зависи колко е голямо тялото. Тоест над 15 стават в по- големите тела...

За 1200лв аз бих погледнал базара има едно x-e3 за 800лв и 18-55 фуджи ще се спазарят в бюджета, даже и xt1 с 18-55 за общо 900лв имаше преди 2 седмици.. Нов нисък клас дслр за тези пари не си струва



Публикацията е редактирана (04-01-21 21:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: wlad   
Дата:   04-01-21 21:52

Това добре, а после за портрет и тъмно какво ще вземе на фуджи?
Всички изброени в темата камери, независимо от сензора - 1", 4/3, aps-c или фулфрейм - при добри светлинни условия и с китов обектив - ще изкарат доста идентична картина.
С обективите идва магията, а при фуджи магията струва доста.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: alext   
Дата:   04-01-21 21:59

Е, че какъв е проблемът, фуджи имат сума ти обективи и за портрет и за тъмно. Примерно 35мм(50мм еквивалент) има 5 нейтив АФ обектива и още толкова ръчни.. Никон DX имат 1. А китака е 2.8-f4 стабилизиран, напълно достатъчен напърво време, друг китак на 2.8 няма. Въпросът е, че няма да се занимава с калибриране на Аф фокуси и като цяло по- малка камера е по- приятна за носене.Хубав jpeg за екскурзии и бързи снимки също е много полезен При сони също много варианти, но нали а6000 не се бил харесал.



Публикацията е редактирана (04-01-21 22:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: ZENON   
Дата:   04-01-21 22:16

Всъщност, А6к имаше не лош JPG по спомен, когато си на "интелигентна" позиция... или нещо такова (май беше едно зелено на диал-а). Това тяло се доближава до оптимума на това, което ОР иска, ама не го иска [smilie7]
Освен това, не е ясно какво точно какво прави OP и какви "специалисти" помагат.
Докато това не се изясни (какво прави и кой какъв е и колко знае), не знам дали е възможно да се даде правилна насока (изобщо).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: alext   
Дата:   04-01-21 22:33

То повечето апарати им е ок jpeg-a, въпросът е, че не може да се променят като присет в лайтрум примерно(със сенки, хайлайти, добавяне на grain, сатурация..) или във видео да се ползват. При фуджи може до безкрай да си играе човек с рецептите за симулации Наистина пести доста време и освен вградените 10тина може да се зададат още 7 къстъм варианта в менюто.

Nairobi погледни X-e3, отговаря на всички изисквания 24мпс, малък, лек, 4к видео..п.с има промоция в павилиона за 1099 тялото.



Публикацията е редактирана (05-01-21 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Satsan   
Дата:   05-01-21 11:20

Всеки е минал през "входно ниво" на фотографската техника. Затова за начинаещ и първи апарат мненията са много, разнопосочни и всяко е полезно. Дори самото общуване без скандали е полезно за всички и за форума.
Да не говорим, че новаците също се научават да са смели във въпросите и отговорите, които търсят.
Не е нужно всеки с мнение да се доказва. Това е форум за приятно общуване между колеги.
Подчертавам - общуването, а не техниката.
Техниката...е реклама. Вижда се и в тази тема. Фуджи става идеално за първи, а ако харесването е трайно още по-добре. Особено с това 4К видео вероятно е впечатляващо.
За техника, ако трябва да се обясняваме (което е ненужно и грешно)- трябва друга тема. След лентовите и процесът "проявяване" в тъмна стаичка...Никони от 3100 през 5300, през 7200 та чак до Д3 и Д4. всичко е пробвано, ползвано с много обективи и светкавици и още не мога да ги забравя...но техниката се развива и минах на Сони ILCE 7 (прехвалената безогледалка) още от първите модели. И какво - просто техника. Понякога е по-удобна, друг път ми липсва никона. Нищо фрапиращо, нищо особено. Просто човек трябва да е в час с технологиите, да им се наслаждава и ако е възможно да се развива в крак с професионалистите.
А тук те (професионалистите) са много. Вижда се в секцията Албум.
Уникални кадри с възможност всеки да види екзифа и да се постарае да постигне подобен резултат. Не става с гледане, но все пак посоката е тази. Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: quazimodo   
Дата:   05-01-21 11:27

Satsan написа:

> ...А тук те (професионалистите) са
> много. Вижда се в секцията Албум.
> Уникални кадри с възможност всеки
> да види екзифа и да се постарае да
> постигне подобен резултат. Не
> става с гледане, но все пак
> посоката е тази. Поздрави!

Само дето са малко професионалистите, които ще ти кажат и колко часа са изкарали във Фотошоп за да получат крайния резултат, публикуван в някоя от галериите [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат?
Автор: Satsan   
Дата:   05-01-21 11:34

Така е. Но има и други възможности. Не са за тази тема, но все пак.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »