Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   27-12-20 13:56

Здравейте!

Някой има ли представа, защо има такава разлика в остротата на изображенията на Canon и Sony? В изключение (поне по мое мнение) 5D и 1DX не влизат в тази категория Soft, ако мога така да се изразя. Притежавам Canon 1300D и обмислям ъпгрейд. Разглеждам доста, чета доста и откривам значителна разлика в детайлите и остротата на изображенията на Sony. Мой приятел и имаше 1200D и установи същия проблем, като при мен. Пробвал сме и китов обективи, 50мм. 1.8 и доста други Vintage с преходници. Прикачвам снимка за пояснение на проблема.


Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-20 15:13

Ако гледаш чужди кадри и ги сравняваш със своите, често ще виждаш значителни разлики, дори и със същите модели.

Иначе - по-голямата част от камерите на Канон имат вграден лоупас филтър, докато при Сони същия е премахнат като цяло. Въпросният филтър има за цел да коригира определени оптични явления, но леко намаляват детайлите.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: ZENON   
Дата:   27-12-20 15:58

Провери като начало, дали всичко е на 100% фокус за кадрите които сравняваш.
Освен това, сравнение се прави с един и същ обектив (на еднаква бленда и т.н.), т.е. условията трябва да са еднакви.
След като всичко е еднакво, с искл. на телата (които е добре да са еднакъв брой пиксели (поне, за да не си играеш да приравняваш), тогава вече може да се мисли.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   27-12-20 17:05

Доста колеги, по други теми твърдят, че трябвало бленда 5.6 и нагоре за детайл и острота, но как Sony и Canon 5D снимат и на 1.4 бленда с уникална острота?
Някъде четох, че има вероятност и след ъпдейт на фирмуера да се скапе изображението, защото с моя приятел установихме, че в началото, след закупуването на апаратите остротата е много по-голяма, отколкото сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: dekov   
Дата:   27-12-20 17:25

Аз снимам с Nikon и снимките ми винаги са остри [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: Mogila   
Дата:   27-12-20 17:27

Добре дошъл във форума!

Ако снимките ти не са с достатъчно острота, проблемът е в теб. Търси го там.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: quazimodo   
Дата:   27-12-20 17:29

С какви обективи снимате в момента? Да не говорим, че сравнявайки 10-годишно тяло с последен модел ФФ, трудно се получават утешителни резултати.[beer] Направете един тест за фронт/бек фокус на наличните обективи. За начало може да сравните резултатите при снимане през визьора и през ЛВ-то. Добре е да снимате от статив.


Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: kvakioh   
Дата:   27-12-20 17:29

Я вижте някой безогледален Канон 24Мпикс и Сони А6ххх серията и тогава го мислете. С тия четирицифрени пластмасови Канони нещо не върви. Особено при 18Мпикс. Ако дам моя 100Д ще излезе също друго.
Също един съществен въпрос- каква е мерната единица за острота? Как се измерва и преценява?
А пък тия мъки Канон огледални и стари ръчни обективи с адаптори как изобщо ви се занимава??
Има си безогледални апарати, където с адаптори и с помощници- peaking и т.н. където нещата пак ще изглеждат различни дори и само с една камера и различни кадри.
Скокът от 1300D до 1Dх е голям и може да има спънки...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   27-12-20 18:39

Аз не се смятам за професионалист, но след доста четене и проучване на много различни апарати стигнах до извода, че Canon среден клас не са толкова остри, както Sony например. С доста познати сме дискутирали тази тема и ми стана любопитно защо има такава голяма разлика в остротата. Проучвайки доста апарати в ценови клас до 1500 лв. Опитвам да прикача линк със снимка на разликата в остротата на Canon 80D спрямо Sony a6300, но не ми позволява. Искам да взема нещо качествено и за момента колебанията ми са между 5D mark iii и 80D.Sony в ценови клас 1500 лв не ми допадат на дизайн, а с Nikon все още не съм се запознал.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: Yog   
Дата:   27-12-20 18:49

Някъде от 2015 или 2016 насам, безогледалните фокусират по-точно от традиционните. Не говоря за 1D серията на Канон или едноцифрените на Никон. Не съм ги ползвал и не зная, сигурно им е точен автофокуса, след като ги хвалят. Но за камерите, които не са по 10 хиляди лева, определено съм по-доволен от точността на фокуса на безогледалните. И тоя филм "конкретният апарат трябва да се калибрира към конкретният обектив" го няма. Което е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: kvakioh   
Дата:   27-12-20 18:54

Четене и проучване не стигат и само с това не може да се изказват такива неща...
Ако сте гледали графики, разни примерни кадри, разни класации, ревюта от "известни"- загубили сте си времето.
И как се качват снимки тук- лесно.
Среден клас Канон с кои Сони, каква е базата за сравнение, какви показатели и техника точно?
Малко ми звучи като: -Искам кола? -Каква? –Няма значение, важното е да не е синя...[smilie18]
-Искам остри кадри? Как? -Среден клас Канон не, Сони имат по-голяма острота...
КАто се избира апарат, обективите към него къде са? Пак ръчни? Пак само 50/1.8, което нищо не значи?
Много мътно, много неясно, малко ще са тези 1500, хвърлени ей така. Аз бих препоръчал да купите техника за по 10000 Канон и Сони и почвайте да анализирате кадри и проучване на остротата.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: kvakioh   
Дата:   27-12-20 18:57

Ако не може да се дадат примерни кадри, поне техниката точна апарат+обектив/и и сравнение между точни модели.
Примерно 80Д Канон с 50/1.8STM срещу Сони А6300 с 50/1.8.
Но пак няма как да знаем какво точно се гледа, как, защо...

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: новичок   
Дата:   27-12-20 19:04

kvakioh написа:


> Също един съществен въпрос- каква
> е мерната единица за острота? Как
> се измерва и преценява?

modulation transfer function (MTF)мисля служи баш за тая работа,ама в тоя случай .... сещам се за една песен на Depeche Mode "I'm taking a ride With my best friend..." BorislavPToshovski: не слагай знак за равенство между острота и качество,а и към какво точно си се ориентирал (като снимане) за да се взираш толкова в детайла?

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: avo   
Дата:   27-12-20 20:06

Да се сравнява острота между две различни тела, дори между две марки фототехника като цяло, е доста неадекватно предвид факта, че остротата зависи повече от обектива и начина на снимане и след това чак от тялото. А и остротата визуално поне зависи от това как е нагласено тялото да шарпи при конвертирането на raw файла в jpeg, ако се сравняват джипези разбира се. Не на последно място щом има очевидна разлика според автора на темата при остротата от апарата му нов и сега, то или е падал, или нещо се е замацало.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: sirkhann   
Дата:   27-12-20 20:24

MTF е показател за остротата на обектива, а не на сензора.

Да не говорим, че повечето производители дават теоретични данни на MTF при 10 и 30 линии на милиметър, което е доста нерелевантно за съвременните сензори.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: новичок   
Дата:   27-12-20 21:47

mtf може, а и е показател за ефективноста на цялата система (обектив,сензор,софтуер). Има много индустриални (машинно зрение,контрол на кач, на достъп) и военни приложения в които се изпитват целите системи. В фотографията прецизноста не е чак от такова решаващо значение, допуските са по-големи защото системата е универсална пък и в крайна сметка ще видиш толкова колкото ти позволи окото.


Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-20 22:41

MTF си е характеристика баш на обектива. Производителите не напразно пускат MTF диаграма без да уточняват система. Ето един пример - обекрив на Самянг, предоставян за цели три различни системи (35mm, APS-C, MFT), цели 7-8 марки, микс DSLR/безогледалки, но имащ обща MTF диаграма.

MTF показва потенциала на дадения обектив, а колко от него ще може да изтискаш със своята система и възможности - това е друг въпрос...

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: новичок   
Дата:   27-12-20 23:56

lamerko ,MTF е способността на детектора да прехвърля модулацията на входния сигнал при дадена пространствена честота, към неговия изход.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: lamerko   
Дата:   28-12-20 00:16

Какъв детектор, каква модулация... говорим за нещо съвсем различно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: новичок   
Дата:   28-12-20 00:25

ай да не разваляме темата на човека

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: GenaDP   
Дата:   28-12-20 04:04

в началото, след закупуването на апаратите остротата е много по-голяма, отколкото сега

Елементарно. Изтекъл им е срокът на годност, и са започнали да се скапват. И при мен се е случвало често - купувам си твърди домати, а след няколко дена гледам - омекнали здраво...

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   28-12-20 09:42

Всичко е светлина уважаеми авторе на темата :) С 550д и 55-250 съм имал толкова "остра" снимка , че с 1дх-а и 70-200 не съм правил такава :D
А па СонитУ ги прави само снимките , от те само зареждане на батерията се очаква хахаха. Добра тема , посмях се... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: asahi   
Дата:   28-12-20 12:23

Като стигнете до "разделителна способност" ще се разберете.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: iasen2   
Дата:   28-12-20 12:56

Canon 1300D и фокус - тези две думи не могат да са в едно изречение.....



Публикацията е редактирана (29-12-20 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: kes   
Дата:   08-01-21 13:24

Разликата в качеството на изображението на един и същ клас фотоапарати на различните марки е трудно забележима.
Сони са безогледални фотоапарати и имат по-ново поколение автофокусни системи, (директно разпознават окото на обекта) съответно с тях се снима по- лесно.
Разбира се най-лесно се снима с телефона, само го насочваш, дори не е нужно да натискаш нещо, аз на моя му давам гласови команди.
Шегата на страна, имам същия проблем като теб. Снимам с Канон 70d, трудно фокусирам, а когато го направя изображенията ми са „меки“. Приготвил съм една торба пари за ъпгрейд, ама не ги давам лесно. Предпочитам да работа над собствените си умения, защото ще ти кажа, разглеждания от теб Канон 80D може също да те разочарова. Съдейки по моя предходен модел и опита на други съфорумци.
Опитай се да разбереш къде бъркаш. Направи една снимка с таймер от статив на ръчен фокус и добре осветен неподвижен обект. Сигурен съм че ще постигнеш мечтаната острота. След това се опитай да направиш същото с автофокуса от ръка. Експериментирай със всички възможни настройки.
Дори при най-скъпите модели се прилагат различни методи на фокусиране и ако нямаш базата, може да се окаже, че си си хвърлил парите на вятъра.
При моя модел 70D се оказа, че има разлика между режимите на фокусиране (прочетох го във dp rewiev), освен това обективът и тялото не си пасват добре и направих лека микро корекция. Поръчах си грип, прехвърлих фокуса на задния бутон и др.
Ако твърдо си решил да правиш ъпгрейд имай предвид и Никон д500 във форума се предлага за около 1600 лева.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: Ratsev   
Дата:   08-01-21 14:59

Разликата в остротата идва от няколко неща. Първото и най-важно според мен е точният фокус. Второто по важност е обективът и на трето място е тялото. Преди имах Канон нисък клас DSLR(350D) и забелязах, че част от снимките са недотам остри, поради леки грешки в автофокуса. Също така колкото е по-светлосилен един обектив, толкова по-трудно става да се постигне 100% точен фокус. Но да снимате с нисък клас dslr и ръчен винтидж обектив няма как да ви се получат нещата без live view и статичен модел. Според мен е по-трудно да се изкара макс острота от тези тела на Канон в сравнение примерно с а6ххх/a5xxx Сони(или от които и да е безогледални системи в този клас, заради точността на AF системата). За по-важни неща използвайте ръчен фокус през Live view с 10х увеличение на точката на фокус. Ако разчитате само на фазовия автофокус през визьор, няма да постигнете желаните резултати. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   28-01-21 23:50

Здравейте! Благодаря за отделеното време и отговорите! Kes съгласен съм с теб по много отношения. Стативни снимки с повече време и неподвижен обект става много добри. Съгласен съм и с другите колеги, че светлината е едно от най-важните неща при фотографията. Обаче всяка фото система се характеризира с нещо до колкото съм запознат ( моля не ме изяждайте). До колкото съм осведомен Никон са така да кажа по-сатурирани, Канон са по софт и не толкова цветни и прочие. Общо взето казуса е следния и заради него пуснах темата - Изчерпаха се с моето Canon-че 1300D,защото вече виждам затруднения да снкмам по събития с него от гледна точка бавния фокус, малкото фокусни точки, лошото представяне с високо ISO и започнах да проучвам други апарати, които биха ми покрили нуждите ми (добро качество на снимките, прилично ISO, по-добра острота от сегашния ми Canon, WiFi, тъчскрийн е в плюс, флипскрийн е в плюс и стандарт при обективите, понеже и във Fujifilm бях се вгледал, но преходниците са скъпички и повече фокусни точкини по добрс фокусна система) и тези критерий опитвам да ги вместят в ценови клас 1000 1200 лв тяло. За това и се вгледах в Canon 80D,Canon 5d Mark iii и Sony A6000 серията. Дайте съвет за апарат, покриващ критерийте и ако е възможно мнение за избраните от мен модели. В едно видео на комперейшън между a6300 и 80d youtube се вижда значителна разлика в остротата и ми стана любопитно, дали само обектив може да докара такава драстична разлика или системите си ги правят.



Публикацията е редактирана (28-01-21 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: Фотогаф   
Дата:   29-01-21 01:44

Незнаех че фотоапаратите може да се ползват и като острилки.
А кажете какво острите с тях.
Клечки за зъби?
Моливи?
Колци за домати?
Други работи де от ЕГН-то са по захабени?

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   29-01-21 11:31

Ти си гениален!

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: serjy   
Дата:   29-01-21 17:36

не е ли по-лесно да напишеш "сравнение", а не "комперейшън" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: quazimodo   
Дата:   29-01-21 18:05

Аре купувай го т'ва Сони и мирясвай вече[smilie18]. По събития се ходи с голям и черен фотоапарат, за да те поканят и други пациенти[smilie5][smilie5][smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   29-01-21 21:35

Не е важно колко голям апарат влачиш, а какъв е крайния резултат. Смея да твърдя, че Канона се изплати до голяма степен и започнах да отказвам събития ( кръщенета, рожденни дни, балове), защото се изчерпах с него. Явно до някаква степен ми се получават нещата, щом ме канят да снимам. Тъпото е че много малко колеги отговориха във връзка с запитването ми, за което им благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: kes   
Дата:   29-01-21 22:42

Експериментирай! Тези дни пробвах техника 5 пъти по-скъпа от моята и не успях да докарам по-рязък образ.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: quazimodo   
Дата:   30-01-21 09:52

Някой от тъгуващите по недостигнатата неземна рязкост на картинките си, ще отговори ли колко часа прекарва след сесията в обработка на кадрите?

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: ss_sgp   
Дата:   30-01-21 13:22

За снимане на събития фокус по очи ще е много полезен. Ако ще се занимаваш по-сериозно Canon R или R6 няма да те разочароват. Работят отлично със старите EF обективи. Новите няма да ти харесат като видиш цените [smilie5]
Ако ще е нещо като хоби и някоя кропка ще свърши работа. Същото се отнася и за Сони, предполагам и цените ще са близки.
Относно иобективите: има два 'универсални' и допълващи се: 24-70 и 70-200. Дали на 2.8 или на бленда 4 ти си решаваш. Общо-взето ако имате подобно оборудване за липсата на 'острота' ще е редно да обвинявате само себе си.

Моят съвет е да не се хвърляте на Canon 5D3 и подобни на 100 000+ кадъра. Това е морално остаряла техника, скъпи ремонти и на подобен километраж може да откаже във всеки момент.



Публикацията е редактирана (30-01-21 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   30-01-21 20:36

Kes- още не съм се докосвал до наистина сериозна техника и нямам реална база за сравнения.
Quazimodo - прекарвал съм и по 2 дни за обработка на 150 кадъра, така че да са както трябва и в съответните формати и резолюция за социални мрежи. От известно време започнах и групов едит с Lightroom, за да предавам кадрите на клиентите в най-кратки срокове. За мен е важно, след сесия клиента да получи бързо кадрите си и да им се радват, а не след месец, но всеки е индивидуален.
Ss_sgp - Градът ми е малък - ( към 10 000 - 12 000 души), като голяма част от тях са възрастни хора. Няма как и да се искат космически суми за сесия, понеже и хората в региона не са богати. Така че съчетавам хоби и работа, като стандарта е 50 лв на сесия с неопределен брой кадри и редакция на този етап. Няма как на този етап, със сегашните ми умения да вдигна цената, защото ще загубя и сегашните ( до скорошните) сесии.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   30-01-21 20:38

Точно поради тези причини не искам да скачам на профи профи техника, защото още не съм на такова ниво и защото няма чак толкова клиенти за да събера парите за такава твхника.
Отново благодаря за отговорите.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: quazimodo   
Дата:   30-01-21 21:16

BorislavPToshovski написа:

> Точно поради тези причини не искам
> да скачам на профи профи техника,
> защото още не съм на такова ниво и
> защото няма чак толкова клиенти за
> да събера парите за такава
> твхника.
> Отново благодаря за отговорите.

Ами, за съжаление си избрал грешната марка[smilie5]. Не се заяждам - и аз почнах с Канон 350Д и още няколко канона след това, но ми писна от липсата на адекватен сервиз за тях у нас. После смених още няколко марки все с куцащи сервизи и накрая се сдобих с Олимпус безогледалки, напук на Сони зомбитата, които налазват всяка тема за избор на фотоапарат[smilie18]. Та щом се занимаваш професионално, купувай някое по-ново Сони за основно тяло и някой Некс за авариен запас, защото нито сватба, нито кръщене, нито бал можеш да повториш. Просто, в момента Сони са и с най-адекватния сервиз у нас, което при активно снимане не е за подценяване.


Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   30-01-21 22:19

Нещо такова се очертава. Проучвам и a7ii сега. А6000 серията що годе ги попроучих, ама да видим. Странното при тях е че има доста втора употреба и то все на по малко кадри и гаранционни... [smilie5] интересно защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: kes   
Дата:   30-01-21 22:51

Сподели линк към видео сравнението, моля! 6300 vs 80d

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   30-01-21 22:55

https://youtu.be/mEDMB5eKECI

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: jeff   
Дата:   31-01-21 02:37

Гледам че правилно се ориентираш младеж. Канон 80Д и 5Дмарк3 са добре ама ти даваш ли си сметка че Канон 5Дмарк3 е професионално тяло!!! Може да правиш звероде с тоя апарат и той ще ти помогне за това. Ти държал ли си го това Сони 6ххх. Отиди в Синтезиса и го хвани! Има едно нещо дето му казват ергономия, а дисплей йок. Еми като ще снимаш с 6ххх остротата ти е най-малкия дерт.
Взимай 5Дмарк3, а ако не ми вярваш - влез във Фликър и виж хората какви снимки правят с тая машина. А посе ги сравни с недораслека [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-21 10:58

А6300 или а6100 гледай ако можеш. Там има и следящ Фокус на очите и 4К видео. За любител а6000 серията са най-подходящи при Сони.

Ако е а7-ца бих посъветвал поне а7р2 или а7м3. А7м2 е вече доста стар модел и няма да Ви допадне. Тогава нещата бяха много на кантар с дслр-и те. Безогледалните даваха много точен Фокус. А ДСЛР даваше скорост и следящ Фокус. При а7м3 и а6300 нещата твърдо са по-добре на безогледалните апарати. А7р2 е бавна машина, но има страхотен сензор и следящия фокус

С ДСЛР като 5д Марк 3 или дори 4 или 80д си купуваш проблем. Факт е, че Канон спират разработката на тоя тип апарати с огледало. Няма бъдеще там. Ако ще е канон поне ЕОС R или RP.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: Mogila   
Дата:   31-01-21 11:29

Автор: BorislavPToshovski
Дата: 30-01-21 22:19

Нещо такова се очертава. Проучвам и a7ii сега. А6000 серията що годе ги попроучих, ама да видим. Странното при тях е че има доста втора употреба и то все на по малко кадри и гаранционни... [smilie5] интересно защо?


Защото повечето Сони фенове четат предимно ревюта и дават мнения по форумите, а не снимат. Затова и камерите са на малко кадри. После излиза новия модел Сони, те четат колко е велик и купуват него, а стария е още в гаранция.

Така че от тази гледна точка е добра инвестиция да купиш от подобни хора.

П.С. Това естествено не го пиша, за да се заяждам със Сони феновете, а просто наистина е така. Малка част от тях снимат интензивно, а още по-малка част от тях могат да използват супер дупер възможностите на камерата си.



Публикацията е редактирана (31-01-21 11:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-21 12:52

Могила 5 годишната гаранция, която много от сонитата в България имат, също има някакво значение. 5 години рядко ги дават без пари. Ама 3-тата година май я дават на всички с регистрация. По промоции дават още 2 години т.е. до 4 години.

Друг фактор е, че много от камерите се ползват за видео. Особено по-новите модели като А7м3 или ЕОС Р ....


...и да ако купуваш тяло или обектив от любител е по-добре от колтко от професионалист, който му е взел живота.



Публикацията е редактирана (31-01-21 13:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: avo   
Дата:   31-01-21 13:31

"С ДСЛР като 5д Марк 3 или дори 4 или 80д си купуваш проблем. Факт е, че Канон спират разработката на тоя тип апарати с огледало. Няма бъдеще там. Ако ще е канон поне ЕОС R или RP."
hotsnail, не искам да се заяждам, но това, както и голяма част от изказванията във форума са от нулева реална помощ за питащия. Какво значи, че ако си вземе висок клас ФФ тяло , макар и ДСЛР, си купува проблем, освен ако не вземе такова на 200 хил кадъра разбира се? И как може да твърдиш, че кропка Сони, която дори е леко неудобна в ръката, щото се хлъзга лесно, ще дава по-добри резултати от 5д Марк 3, особено на човек, който се опитва да снима професионално? И какво като Канон "спира разработките на тоя тип апарати с огледало", твоят дето си си купил преди това ще спре да работи от тоя момент нататък ли? Така или иначе след 3-5 години ще остарее морално и физически и ще го смени. И най-много обективите за него да поевтинеят като не е на мода системата. Ако поддръжка означава гъдела да се качват ъпдейти на фърмуера на всеки 6 месеца, които страшно подобряват всички функции ежегодно, да, такива няма да има.
Нито ползвам канон, нито сони, съвсем безпристрастно мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: ss_sgp   
Дата:   31-01-21 14:29

Снимане на събития като ангажимент е безотговорно само с едно тяло на 100 000+ кадъра. Може да изкара и 300 000, но може да спре и на следващия. И какво правим ако спре? Спираме кръщенето? А после кой ще праща до Германия за ремонт от 500+ лв нещо, което струва малко повече? А ремонт на профи обектив примерно 70-200 ползван за 200 сватби колко ще струва?

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-21 14:57

avo може би неправилно съм оценил нуждите на питащия.

Не съм сравнявал Сони с Канон. Писах, че е добре да види по-нови модели на Сони т.е. А6300 или А7м3, заради важни технически предимства. Подобно писах, че е добре да види безогледалните модели на Канон R, RP или R6, защото ДСЛР-ите доказаха многократно безсмислието си и логично умряха.

Със здраве



Публикацията е редактирана (31-01-21 15:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: jeff   
Дата:   31-01-21 15:08

Абе недейте така да бъркате човека. 5д Марк3 и на 300 000 кадъра е трепач. Гледай да го вземеш на 150-200к и няма да имаш проблеми.
Тия тела са правени за дъжд студ и война!

А сега да видим това A6xxx може ли и да изкара половината на тия кадри па да не говорим за условия [smilie5].

На 5д Марк3 може да забиеш голям качествен обектив и да ти е ЛЕКО заради удобния захват. На A6xxx само някое куцо леко обективче ще можеш че иначе ще ти е ТЕЖКО и НЕУДОБНО щото центъра на тежеста къде отива и ти се бориш да си задържиш хоризонтално A6xxx без да накликаш некое копче.

А6ххх е тяло за ВИДЕО и любителски снимки и да си мислиш че имаш най-хубавия фокус. Ами то и телефона ми има фокус ;)

Едно е да си говориме и клипчета в ютуб друго е в екшъна! Ако искаш да си купиш апарат с който ще снимаш ПРО това е 5д Марк3. Иначе A6xxx е за джоба ,дамската чанта и екскурзии.

И сега тук някой ПРО гуру като hotsnail да заяви АЗ смених голямо пробмемния 5д Марк3 за електронната играчка A6xxx и съм до болка доволен [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-21 15:17

За пълнота, щото пишете супер глупости за А6000.....

Аз съм снимал и събития с А6000 и с А6300 и няма никакви проблеми. АФ работи дори на слаба светлина с обективи като Сони 24/1.8, Сигма 56/1.4, 30/1.4, Цайс Батис 85/1.8. Предполагам, че е добре и със Сигма 16/1.4 и Сони 85/1.8.

Камерата е изключително удобна, лека и бърза. Много по-лесно хващам моменти с А6300 отколкото с по-големи камери като А7.

А камера като 5д ще ми е откровен проблем заради размера си, нескопосания оптичен визьор, огромната си маса, неточния фокус... хиляди причини ДСЛР-а да умре - и да тази технология наистина умря!!!! Никой не иска повече подобни боклуци....да снимал съм с Д700 и Д610 и А700 все хубави ДСЛР-и и все огромни проблеми.

Да Д700 го разкарах за оригиналния А7. Защото Д700 е много по-зле на слаба светлина. Оптичния визьор ми пречеше да виждам....

В тема озаглавена ДСЛР-а ми прави меки снимки да предлагате други дСЛР-и е невероятна глупост.


ПП Не съм пробвал ЕОС Р или РП и не мога да кажа как са. Но вярвам, че е подобно на коя да е безогледална камера



Публикацията е редактирана (31-01-21 15:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: jeff   
Дата:   31-01-21 15:30

hotsnail човек като те чете, да се чуди как хората снимат 5д Марк3 national geographic , най-висок клас мода , списания , билборди. Тия същите дето сега смениха 5д Марк3 за пак тежкитя 5R. Що не го смениха за A6xxx [smilie5] [smilie5] [smilie5]

То е яско че бъдещето е на безогледалките ама не може да сравняваш кон с магаре [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: ss_sgp   
Дата:   31-01-21 15:35

С DSLR Canon 5D - фокус по централна точка. Предполагам 1D е различно, там нямам опит. Canon преди 5D4 е и бандинг в сенките. Canon R единствено е малко бавен и изчерпва батерията по-бързо. Няма база за сравнение като автофокус с 5D3. На практика за сигурен автофокус на 5D2 или 5D3 - бленда 4 и нагоре.

Нешънъл Джеографик предполагам имат една камара от най-дългите Канонски обективи, та за това [smile]



Публикацията е редактирана (31-01-21 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-21 15:36

не ги сравнявам....

писах му да види безогледално.

писах ако е а6000 да види по-нов модел като А6300 или А6100....просто а6000 няма фокуса по очи и има един проблем с отражения. А А6300 има куп ергономични подобрения и няма проблема с отраженията.

Другото е, че а6000 серията е напълно използваема. Дали на Вас или на друг е удобна е съвсем отделен въпрос. На мен ми е удбобна. Да мога да снимам кадри от събитие в сравнитлено затъмнена зала с а6300 и изброените обективи. Дори съм го правил няколко пъти...

глупостите как не можело да се снима с а6300 ,.....пълни глупости

човека е питал за Канон или Сони и е дал няколко модела. Мисля, че и двете марки предлагат по адекватни камери към настоящия момент.



Публикацията е редактирана (31-01-21 15:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: avo   
Дата:   31-01-21 17:03

hotsnail, глупости са и да обобщаваш, как всички ДСЛР-и са огромни проблеми и нямат адекватен фокус, това е нелепо. Ти направо зачеркна половин век и повече фотография в името на спонсора си, все едно сега като всички снимаме с безогледалки и снимките трябва да станат масово по-остри и контрастни. Да ама не.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-21 17:36

Какви 50 години. Я си провери книжките по история. Първия използваем ДСЛР с Аф е от 1999 някъде.

Реално в България навлязоха около 2002-2004 с еос 300д, никон д100, после 350д, 20д, д50, д70, минолта 5д, 7д, олимпус е-е300 май беше, пентакс имаше ама не ги помня вече по имена. Фуджи имаха един много интересен с голяма динамика - никонско тяло с Фуджи сензор.

Сони са правили мавика още 70-те години ама там няма АФ. Кодак имат някакви странни модели също. Но тия ранни модели не са станали масовка.

Та 15-тина години горе долу им беше живота. Ако се замислиш 2010 Сони, олимпус и панасоник минаха на безогледални. Значи ефективно ДСЛР е било водеща технология около 6 до 8 години. Историческа грешка......



Публикацията е редактирана (31-01-21 17:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-21 17:59

Хайде ще дам цялата история, за да не объркам младежите.

1999-та година сензорите за фото апарати са предимно CCD. CCD е технология при която бавно се чете сензора, особено ако е голям физически. Та не е имало как фирмите по него време да направят LiveView и АФ с бавния сензор. АФ на малките камери по него време беше чисто контрастен. Нямаше dual pixel, on sensor phase detect. Това е проблем при по-големи сензори и плитък фокус. Дори с много пъти по-бързите сенозри на първите безогледлани камери 2010 контрастния фокус беше едва поносим.

Така Канон, Кодак, Никон от една страна не са имали особено голям избор технологично как да направят апарат с голям сензор и АФ нужен на професионалистите. А от друга са имали доста добре развити СЛР системи за филм. Та ДСЛР-а е хибрид - филмова камера, в която механиката за филма е заменена от сензор и електроника. Това работи, но е очевиден компромис.

Започна да си личи компромиса, когато започнаха да качват МП. Първите ДСЛР камери бяха с малко МП. Моя пръв ДСЛР Минолта 5д беше 6мп. Съвременика му Канон ЕОС 350Д беше 8Мп. Малко след тях дойде Никон Д80 и Д200 с 10МП сензори. Канон пуснаха фул фрейм 5Д с 12МП. На тези камери АФ система от филма се справяше.

След година или две Сони направиха 24МП сензори за А900 и Никон Д3Х. Вече нещата взеха да се разбридват. Дойде Д600 - непрекъснато трябваше да му се гласи фокуса. Дойде 5д мк2 и там фокуса само по централна точка, при ползване на супер яките ф/1.2 обективи се получаваха фокусни грешки. Канон и Никон направиха някакви чудеса в смятането на аберации и фокусни грешки и изкараха по-добри камери с Д800, 5д мк3, 1Дс, 5Дс ама то очевидно бяха стигнали лимита на механична прецизност. Д800 имаха сбъркана партида и ги пращаха в център в Германия за настройка с някаква супер скъпа лазерна система.

Фундаменталния проблем на ДСЛР-а е, че АФ системата е отделна от сензора, който регистрира изображението. Камерата не знае, дали е на фокус. Мята боб и може да уцели ако фокусната система е перфектно калибрирана към сензора. Ама тая калибрация с времето, с околната светлина и хиляди други фактори се променя и самото развитие на нови ДСЛР-и с по-висока резолюция означаваше, че трябва да правят някакви нечовешки прецизни системи. Никон май в последните им модели като Д6 имат опция, фокуса да се калибрира сам Това трябваше още през 2008-а.

Та логично няма място за ДСЛР-ите в магазина вече. Просто си изживяха времето.

Сега можеш да четеш картината от сензора. Още А6300 прави 100 кадъра в секунда за визьора си. Можеш да фокусираш перфектно - още първите Панасоници, Сонита и Олимпуси показаха как няма никакви грешки при потвърждаване на остротата на образа върху основния сензор.

Та за това ДСЛР-а просто е една отживелица. Филмова камера с цифров сензор. Ако бяха инвестирали още 1999-а в по-бързи сензори, може би тия ДСЛР-и можеше да ги прескочим въобще, но уви......така се развиха нещата. Преболедувахме ги, минал етап от фотографията са.



Публикацията е редактирана (31-01-21 18:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: jeff   
Дата:   31-01-21 18:27

Преболедувахме ги, минал етап от фотографията са.

hotsnail много бързо всичко това тук дето му се кланяш ще стане минал етап в фотографияга, така че по-леко с тия изводи [smilie5]

И всички знаем че идеален апарат нема! Има ама е идеален до излизането на следващия [smilie5] . Превърти форума малко назад и ще видиш за какво ти говоря. Тия Канон/Никон DSLRи в тоя клас бяха топ. И хората си фокусираха и си снимаха и слава богу не като с телефони, ползват се ръчни режими, местят се АФ точки и нещата си стават. Това са умения и опит.

АМА нека не живеем в утопия че досега всичко е било размазано и виж с безогледалките прогледнахме [smilie5]

DSLR си свършиха работата. И тук има колеги дето правят зверски кадърчета с тях, и няма да ги смемят скоро. И защо да сменяш като си си свикнал с даджата а и знаеш магарийте. Верно тук смениха се системи/марки - някои свикнаха, ама други НЕ ;)

Сега всички искаме НАЙ , ама гроздето ... горчиво. И като опира до бюджет си казваш нова пластмасова играчка дето някой в ютуб се утрепва да я хвали или запазена професионална машина за същите пари, дето е правила шедьоври.

Щото в крайна сметка говорим за кинти ама това са системи в различни класове [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: avo   
Дата:   31-01-21 19:09

hotsnail, много отривисто подскачаш :) С 50-те години имах предвид огледалната технология като цяло, било то с филм или матрица отзад. А те не са 50, ами доста повече. Иначе книжки по история нямам. То тя не се ли пише, историята, откак сони навлязоха в този сегмент от телевизионнния? Преди това само шум от хлопащи огледала и мътилка.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-21 19:31

Jeff, avo [smilie24]

Само с историята на Сони във фотографията малко сте в грешка. След Kwanon и Nippon Kōgaku Tōkyō K.K. навлизат ама доста преди това, което си представяте

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: Mogila   
Дата:   31-01-21 20:01

Доста абсурдна стана темата. Но най-абсурдното е, че авторът на темата говори за фотосесии за по 50 лева, а споменава суоер скъпи камери. И има бюджет само за тялото равен на 30 Фотосесии...

За мен при тези цени трябва бюджетът за камера да не е над 300-400 лева. А между другото за тези пари вече могат да се вземат готини камери.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »