Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 ТТЛ и данни от мерене
Автор: aroot   
Дата:   23-12-20 17:33

Здравейте, имам следният въпрос.
Закачам светкавица в режим ТТЛ на апарата (д7500) и минавам на ръчен режим на апарата. Светката е назад и нагоре към навана. Правя си настройките да ми е -1/3 стопа експозицията и щракам. И картинката цялата изгоряла. Помпам скоростта на затвора до като стане -2 и щракам - хоп експозиция чудесна. Снимам в детска стая 3х 4м2 с розови стени и бял таван.
Питам: когато закачим светкваца на апарата и използваме ТТЛ режима, настройките които правим в апарата не трябва ли да се синхронизират с факта че светкавицата е налична? Не мога да схвана нещо явно.. Т.е. индикаторчето в горният дисплей и през оптиката дава резултати от мерене все едно нямам светкавица. Като си направя експозияита да ми е 0, всичко гори..

И аз кат пич, минавам на М на светкавицата, почвам от 1/8 и така правя 2-3 снимки докато от exposure histogram.a наслучкам power.a. После явно е лесно. Така си направих коледните снимки на децата.
Но искам да знам, къде бъркам.
Благодаря предварително.
Тотален аматьор с мерак да се научи съм, минал съм 2-3 платени курса по нета, но нямам практика и и имам проблеми с прилагането на сухата теория в определени моменти, когато ме хванат неподготвен (нали имаш супер апарат, направи едни хубави снимки) - казвам го за да се опитам да спестя някой злобен коментар.

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: GenaDP   
Дата:   23-12-20 18:04

RTFM обикновено помага в подобни случаи...

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: asahi   
Дата:   23-12-20 18:18

На някой от курсовете не казаха ли за синхронната скорост на затвора, за водещото число на светкавицата? Ей това му е проблемът на несистемното образование, че се изтърват наистина важни неща. Пиши каква е светкавицата, че ще те питат никонианците.

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: aroot   
Дата:   23-12-20 19:01

За водещето число не спомням пак трябва да ги гледам без да прескачам :) иначе знам че има общо със силата. Но каква е връзката със случая?
Иначе synch speed знам че 1/250 или1/200 за мен.
Светкавицта е Godox V 860 II

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: новичок   
Дата:   23-12-20 19:34

От писанията разбирам че мериш без светкавица,махаш 1/3 и снимаш със светкавица. Нормално е да е изгоряло! Светкавицата работи в определен диапазон мин-макс ,а в случая дори на минимума осветеноста е в повече. Трябва да свиеш блендата ,но вероятно искаш да снимаш на отворена и се заиграваш със затвора! Или намаляш исото (? ако може) или снимаш в ръчен на светкавицата.

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: dekov   
Дата:   23-12-20 19:39

Защо ти трябваше да минаваш на ръчен режим, това се прави с определени намерения, когато знаеш кое как става.
С режима "Р" не станаха ли снимките?


Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: aroot   
Дата:   23-12-20 19:48

Снимам със светкавица, сложена на фотоапарата -hotshoe. Включена. Режим ТТЛ. Нагласена на 35 мм.
По спомен давам инфо: F5.6 (3 деца), ISO 400, Sh.sped 1/60
С тези настройки и закачена и вкл светкавица в ттл режим при експозиция -1/3 или 0 ако мръдна малко, всичко гори.
Увеличавам на 1/200 т.е. макс, индикацията за underexpose става на -2 и снимката е супер приятна а на хистограмата пиковете са в приемливата среда.
Просто искам да знам, дали е нормално или не е нормално, меренето да индикира такива стойности все едно светкавицата я няма. Ако отворя на 1.8 аз и без светкавица имам правилна експозиция (според апарата) но децата стават мъгла.
В моите очаквания, когато сложа и вкл светкавицата в ттл режим те би трябвало да си комуникират и каквито и врътки да пипам, меренето да се влияе от тях до степен в която светкавицата има сили да помага. Ясно е че от Ф5.6 нагоре нямам шанс.
ДА обясня и с други думи.
Слагам на статив апарата. Нагласям всичко и гледам меренето - показва 0. Снимам. Всичко 6.
После без да мърдам, слагам светкавицата, пускам апарата и светкта..какво ще ми покаже меренето? Или по точно какво трябва да показва? Различно или същото като без светкавица?


Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: aroot   
Дата:   23-12-20 19:51

dekov, никога не съм снимал на P.
Нямам отговор на въпроса, защо..[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: quazimodo   
Дата:   23-12-20 20:28

А знаеш ли, че с това ИСО 400 удвояваш водещото число на светкавицата? Пробвай с ИСО 100 и пак пиши за резултата. При ръчен режим на апарата, сложи и ръчен режим на светкавицата. Осветеността на кадъра ще регулираш с промяната на мощността на светкавицата. Гониш ли ги децата или позират? Щом има розови стени е по-добре да насочиш светкавицата в тавана, за да имаш по-малко отразена "розова" светлина.[beer]



Публикацията е редактирана (23-12-20 20:34)

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: GenaDP   
Дата:   23-12-20 20:31

Щом RTFM решението не ти допада, има и друг начин. На врътката горе вдясно има една зелена иконка с фотоапаратче и надпис AUTO. Гарантирано решава подобни проблеми.



Публикацията е редактирана (23-12-20 20:33)

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: новичок   
Дата:   23-12-20 20:32

Сега прегледах упътванията! Пълна простотия! Та как активираш меренето със светкавица?

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: quazimodo   
Дата:   23-12-20 20:39

Я пробвай така - Апарат и светкавица в ръчен режим. На апарата ИСО 100, бленда 5.6, скорост 1/125. На светкавицата си гласиш 35-те мм и я слагаш на 1/2 или 3/4ти от мощността за начало. После правиш няколко тестови кадъра с евентуалното увеличаване или намаляване на мощността. Щом снимаш от статив, значи разстоянието е константа, та евентуалната му промяна не влиза в сметките.

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: aroot   
Дата:   23-12-20 20:44

новичок не разбрах въпроса. Тоест, явно не знам, че трябва да активирам нещо.

GenaDP Четенето на шибаното упътване е добър съвет, благодаря, ще го приложа. ЗА авто режима на апарата, знам че е все едно да оставиш на азиатки сервитьор да избере менюто на европеидна двойка в Пекин.

quazimodo за исото не знаех. Записах си . Децата стоят препарирани от страх, да не се развалят прически [smilie5] Другите съвети - благодаря, знам и мисля ги прилагам.

Въпроса ми е друг, меренето

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: новичок   
Дата:   23-12-20 20:52

Ами за да измери трябва да СВЕТНЕ без да снима! Как става тва?

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: aroot   
Дата:   23-12-20 20:54

В курса казва, че светва 2 пъти но много бързо. С 1то определя параметрите, обменя инфо с апарата и с 2то снима коректно.
Дали виждаш или не 2те светвания, мисля че зависи от скоростта на затвора..

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: GenaDP   
Дата:   23-12-20 20:57

Сервитьорите ги обучават за тази работа и резултатът ако не отличен ще е най-малкото задоволителен. А да въртиш копчетата, без да знаеш как работи камерата е все едно да чакаш от шимпанзе да ти избира менюто...

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: quazimodo   
Дата:   23-12-20 21:11

Сложи най-накрая апарата на А(приоритет на диафрагмата)и пробвай. Апарата ти отчита експозицията без да се съобразява с наличието на светкавица, защото си го сложил на М и съответно гориш кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: aroot   
Дата:   23-12-20 21:19

quazimodo това го правя и всичко е ОК. Когато мина на ръчен режим на светкавицата, нямам проблеми.

Аз исках да знам, как се държи индикатора за мерене. т.е. той как работи, със и без светкавица при ттл.

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: aroot   
Дата:   23-12-20 21:35

новичок Прегледах упътването. Никъде не пише нищо за вкл на ТТЛ. Поне аз не видях. Само обяснения за режима.
Мисля, че не трябва да е толкова сложно. Явно бъркам нещо, много елементарно но ми убягва.
Ще взема да пиша на онзи симпатяга от курса, ама ме мързеше за английския.
Благодаря на всички за включванията...

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: GenaDP   
Дата:   23-12-20 21:36

Аз исках да знам, как се държи индикатора за мерене. т.е. той как работи, със и без светкавица при ттл.

Работи по един и същ начин - отчита амбиентната светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: новичок   
Дата:   23-12-20 21:36

Апарата мери при спуснато огледало! Светгавицата според даскала светва два пъти в къс интервал тоест огледалото е вдигнато - какъв е твоя извод?

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: quazimodo   
Дата:   23-12-20 21:42

aroot написа:

> ...Аз исках да знам, как се държи
> индикатора за мерене. т.е. той как
> работи, със и без светкавица при
> ттл.

Ами винаги се държи като без светкавица - показва нивото на осветеност в момента, според зададените бленда, скорост и исо, все едно, че ще снимаш без светкавица. За това ти отчита -2 пък кадъра е добър[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: aroot   
Дата:   23-12-20 21:45

Благодаря още веднъж. Това исках да разбера.

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: новичок   
Дата:   23-12-20 21:49

В упътванията на англ.и на български има разлика и то точно в тая част (поне тия които аз намерих)!

Отговори на това съобщение
 Re: ТТЛ и данни от мерене
Автор: bard   
Дата:   24-12-20 00:28

Когато е на М режим апарата и ТТЛ на светкавица, вие казвате на апарата какво да се случва, но НЕ и на светкавицата.
Светкавицата в ТТЛ режим измерва амбиента през обектива с помощта на пре-флаш и светва толкова, колкото е необходимо за нормално експониран кадър.
И не, не е нормално да преекспонира, въпреки че апарата е на М режим с 0 компенсация и ТТЛ режим на светкавицата.
С Никонска светка това не е нормално.
Със Годокс, юнг-мюнг и другите труднопроизносими може и да е нормално. Не случайно цената на Никонската е х2, че и х3. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »