Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   29-12-20 17:57

swqaz,

Инфото, че при Benq "flicker-free" не означава пълна липса на ШИМ, е от мнения във форума нa DPReview, а там едва ли са чували за български фирми. На самия сайт на Benq има една статия, в която пишат колко вредна е ШИМ, но като отвориш за конкретния модел, не пише PWM-free, а пише Flicker-free, което е подвеждащо, предполагам и за това е изречението, което си цитирал горе от теста на монитора - просто авторите също са се подвели, и реално не са правили тест за ШИМ.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-20 18:10

Тест при Кънчо! Важно условие - модела да е поне на 10 години и да важи "вече не правят такива"...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   29-12-20 20:00

Е щом си го прочел от някакви във форума на DPReview, аз ще преосмисля мнението си.
Знаеш ли, сега като че и почна да ми трепти нещо монитора, и да ме наболява главата също

https://images2.imagebam.com/1f/58/2f/9a17ce1364393086.png


Тест от немци, които също не знаят за българските фирми предполагам



Публикацията е редактирана (29-12-20 20:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   05-01-21 11:32

swqaz, възможно е мнението, което съм прочел, да е базирано на други модели на Benq. Например за SW270C същите тия немци пишат, че има PWM, макар и високочестотен и без видимо трептене:

https://www.prad.de/testberichte/test-benq-sw270c-grafik-monitor-mit-16-bit-3d-lut/6/

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   05-01-21 11:45

Възможно е, аз изобщо не съм се засилвал към SW серията, и затова не съм проучвал нищо за тях. Но много добре знам как с просто око да видя шим на монитор, всеки знае, и знам какво говоря когато казвам, че този, за който говорихме няма шим, без да се позовавам на тестове от трети страни.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   05-01-21 15:28

Да, явно е и до конкретен модел, аз по никакъв начин не искам да споря излишно, важно ми е да намерим истината. В крайна сметка обаче, колкото и да ми се иска,32" ще ми изяде всичкото свободно пространство на бюрото, и ще дойде твърде високо, тъй като ще стои на една надстройка, та ще трябва да се огранича до 27". Остават ViewSonic 2875-2K vs. горепосочения Benq SW270C. Бих скочил на ViewSonic-a заради истинската липса на ШИМ, но в уравнението май влиза още един параметър: 8-bit+FRC при ViewSonic-а, срещу истински 10-bit при Benq. Доколкото чета, 8-bit+FRC интерполира липсващите цветове с контрол на честотата на опресняване и пак води до трептене, та вече става интересно дали това е по-кофти или високочестотният ШИМ при Benq. Истинският 10-битов панел обаче май ще е сериозно предимство откъм липса на бандинг, и Benq-ът има и по-добър респоснс тайм, което предполагам, ще е плюс за гледане на филми. Труден избор [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   05-01-21 15:47

Ами проблема ти е решен, защото точно този бенк 270С е с 8бит + фрк панел, така, че ако вюсоник е без шим, проблема ти е решен.

Само да ти кажа, че дори най-скъпите ейзо много често са с 8бит+фрк панели, и това явно не е никакъв проблем. Хипер, мега-професионалистите ги харесват.

https://www.displayspecifications.com/en/model/2d8e4


ето един топ модел на ейзо, който явно няма проблем, че е с такъв панел, а в този сайт можеш да проверяваш панелите на мониторите, които търсиш

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: compur   
Дата:   05-01-21 17:05

Ето един без шим тук

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   05-01-21 17:19

Там е работата, че май за тоя модел на Benq нещата не са съвсем ясни. На сайта на Benq пише 10-bit и никъде не се споменава FRC, докато на сайта на ViewSonic си пише 8-bit+FRC.

Ей тук един човек казва, че намира различна информация по въпроса в различни сайтове, накрая питал Benq, но не му отговорили:

Benq SW270C FRC


В потвърждение на горното, тук например Benq 270C e даден с истински 10-bit:

https://www.displaydb.com/compare/benq-sw270c/benq-sw2700pt

На самия сайт на Benq и на останалите места пише, че е HDR10, което може би предполага истински 10-битов панел?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   05-01-21 17:35

Ами явно си решил какво да правиш.
Две години бенк 321с печели всякакви награди за професионални монитори, а е с 8бит+фкр, докато предшественика му 320 е с 10 битов панел и не съм чул да го предпочитат пред нек и ейзо.
явно тази фрк технология не е никакъв проблем.
На твое място бих задълбал единствено за шима, това вече може да е проблем. Също така бих предпочел панел с възможно най-малко разстояние между пикселите. Другото не ми изглежда важно.

https://www.displayspecifications.com/en/model/fee319a8


тук казват че има че поддържа ХДР, но си е 8бит+фрк

Единия от двата сайта дава грешно инфо, и аз със сигурност не знам кой :)))

Няма да се учудя и от бенк да не знаят подробности за монитора си :)))



Публикацията е редактирана (05-01-21 17:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   05-01-21 18:17

"Няма да се учудя и от бенк да не знаят подробности за монитора си :)))"

Това хич не би било добра реклама, въпреки наградите [smile]

Иначе, немците ей тук казват, че изглежда SW270C е 10-битов без FRC, но пък в ревюто им за същия модел, което пуснах по-горе, дори не споменават FRC:

https://www.prad.de/benq-sw270c-neuer-ips-monitor-fuer-fotografen


Питах ги в коментарите под ревюто, но не се надявам на отговор, защото още някой вече ги е питал преди година. Ще преспя и тая нощ, и утре, като се събудя, ще стрелям по единия от двата, пък к'вото - такова [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   05-01-21 18:21

Със сигурност с този бенк няма да сгрешиш. Това е фотографски монитор и дава повече отколкото предполагам ще ти е нужно. Собствениците на такъв, които познавам му се радват.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Hsathv   
Дата:   05-01-21 21:57

Разправям ви аз, че няма монитори без шим, ама вие си вярвате на търговските реклами. Ето например схемата на управление на подсветката на прословутите Benq.

https://d.radikal.ru/d28/2101/3a/3e1dd1c21fbft.jpg


Изненада. Виждаме интегралната схема MP3389. Отваряме й дейташита и се оказва специализиран PWM контролер за управление на подсетките на дисплеи. Честота на димиране 2khz. Носеща честота 100-500 khz. Такива схеми има повече от 20 години. Какво е характерното в случая? Наличието на супер-дупер кондензатора C804 благодарение на който правоъгълните импулси се заглаждат и захранването се филтрира. Всичките монитори са така. Разликата е във филтрирането. Чудно що не го слагаха този кондензатор преди? Ами щото поведението на подсветката при различни нива на осветеност беше непредсказуема. Сега вкарват корекции за различните цветове при различни нива на осветеност и нещата са поносими. Няма монитори без ШИМ каквото и да ви баламосват производителите. В действителност нещата изглеждат доста приятни относно трептене.

https://d.radikal.ru/d29/2101/30/a386805f1adb.jpg


Това е графиката при 50%
В работно положение нещата са така.

https://b.radikal.ru/b02/2101/2a/211dcaa018cd.jpg


Изгладени, ама доста далеч от постоянен ток. При Вюсоника нещата са същите. Така, че вземай който ти хареса повече. Туй с подсветката са търговски лакардии. Както каза някой те не знаят панела им дали е 10 битов или 8+FRC вие за ШИМ искате обяснение. Пък им и вярвате.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   06-01-21 10:30

Нищо не разбрах от тези схеми и графики, но да кажем, че всички ползват шим. Значи ако са увеличили честотата толкова, че за крайния потребител да няма трептение, не мисля, че има значение толкова каква точно е технологията.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: imitev   
Дата:   06-01-21 18:20


Досега се твърдеше убедено, че бенковете нямат ШИМ, сега вече нищо не се разбира...

Няма как евтин монитор да има "всички екстри".

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: swqaz   
Дата:   06-01-21 19:45

Сега се твърди, че всички са с шим, дори и утраскъпите вълшебни монитори, които струват колкото гарсониера парчето...
Тези скъпите стават още по-безмислени, а евтините бенковете много по-смислени

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   07-01-21 00:25

Между другото, горе, къде го цитирах оня, че не е получил отговор дали SW270C е с истински 10-бита, се оказа, че по-надолу в темата е написал, че Бенк все пак са му отговорили, че всички монитори от SW серията са 8-бита + FRC.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: Synthy   
Дата:   07-01-21 09:28

Какво сте се захванали с този ШИМ?! По-горе получихте инженерно обяснение защо към днешна дата монитор без ШИМ не може да има (заради ЛЕД подсветката). Как ще се изпълни е друг въпрос и вече технологиите са на такова ниво, че почти всеки монитор е без трептене. Окото над 140Hz не може да усети трептенето. Има много по-важни параметри за един монитор от това, дали има ШИМ или не. Има ШИМ, точка. Като не искаш шим - търси си LCD монитор на 10+ години с лампи за подсветка (и те пак имат мигане, само че не се вижда - о, изненада). Голяма работа ако няма ШИМ, но подсветката е неравномерна и е на петна образа или не може да се калибрира, покрива ти 70% от sRGB, ъглите му на виждане са кофти или всеки месец трябва да го калибрираш защото му се променят параметрите прекалено бързо (т.е. амортизира се, простичко казано).

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   08-01-21 12:29

ViewSonic-ът е на бюрото ми вече. Първи впечатления: няма умрели пиксели, подсветката е равномерна, с две съвсем малки зони в долните два ъгъла, с широчина 0.5 см, които са малко по-тъмни, но не е болка. На изцяло черна картинка подсветката личи доста по-малко от стария ми монитор, черното е по-дълбоко и контрастът - по-добър. Няма никакво видимо трептене при 25% яркост и минава тестовете за ШИМ - стробоскопичния и с телефона.
Заводската калибрация показва Delta E 0.64 при Adobe RGB и 0.72 при sRGB, макар сивото да ми стои леко топло (може би трябва да отвикна от предишния монитор първо).

Адаптерът за захранването е външен и е един от най-масивните, които съм виждал - 17х8х2,5 см. Това дали има отношение към подсветката и наличието/отсъствието на ШИМ?

Като минус засега мога да споделя само, че както пише и в ревютата, пластмасата на самия монитор можеше да е с по-добро качество (стойката е ок обаче). Също така това с тънката рамка е донякъде подвеждащо от една страна, защото външната, пластмасова рамка е наистина много тънка от трите страни, което хем го прави по-грозен, защото долната рамка е доста по-дебела, хем всъщност картината не стига до външната рамка, а има отстъп вътре в самия дисплей (не знам дали няма някаква скейлинг настройка).



Публикацията е редактирана (08-01-21 13:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   09-01-21 00:01

Ейсър с нови секси поставки:



28 инча, 950 евро. Останалото няма как да не ви хареса.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: lamerko   
Дата:   09-01-21 01:44

Цената за поставките ли е? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: asahi   
Дата:   09-01-21 16:11

Въпросът е основателен. Мониторите в своя ценови клас станаха толкова еднакви, че можем да ги избираме според стойките.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: krist   
Дата:   09-01-21 21:18

Самият монитор при тия Acer-чета отпред изглежда толкова грозен, колкото и ViewSonic-a - като е изпъкнала самото долната рамка, стоят като недовършени.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: KrastevK   
Дата:   09-01-21 22:26

По красота ли ги избирате или....
Не разбрахте ли че матрицата е важна,а дизайна е за маркетингов трик!



Публикацията е редактирана (09-01-21 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за нов монитор?
Автор: lamerko   
Дата:   09-01-21 22:42

1000 модела, 3-4 моатрици... после как няма да избираш по красота?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »