Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Черно бяла ръчна фотография.
Автор: Shreek   
Дата:   26-06-20 17:55

Има ли тук ентусиасти, които си правят снимките сами, както това се правеше преди 30-35 години?
ФОХАР е ликвидирано отдавна, предполагам. Българско производство на фотохартия не можах да открия.

Признавам си, че в момента съм малко далече от фотографията, но това е краста, която не умира. Не съм в България, но в България все още си пазя увеличителя, комплект малки ванички, щипки, имах гланцова преса, но нея я бракувах поради липса на място за съхранение.

Корексдозата ми пострада някога покрай сръчни детски ръчички. Бакелитът е крехък материал, а лентите за нея и идея си нямам къде са.
Загледах сайтовете на Фотопавилион и Фотосинтезис, но това, което някога наричакме корекс доза така и не открих. Видях нещо, наречено "Макара, предназначена за използване с резервоарите на Paterson Super System 4", което ми прилича на безлентова макара за корекс доза, но останалата част не я откривам.

Ако някой все още се занимава с вадене на снимки на хартия, в "тъмната стаичка", моля да ми напише осъвременените имена на изолзваните някога инструменти.

Не казвам, че непременно ще се захвана пак, но един ден, когато се прибера в България, вероятността тази краста, сам да си правя снимките, отново да ме прихване е доста голяма.

А дотогава ще карам на телефона, и на един Nikon D5100, освен ако не се случи да го сменя с друг фотоапарат.

Ще ми бъде приятно да прочета, ако все още има хора, които искат сами да си промият филма и сами да си извадят снимките.


Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: Zdram   
Дата:   26-06-20 18:34

Корекс доза - танк. Преди в двете специализирани вериги имаха комплекти за проявяване, но цените може да ви поизненадат, ако ги сравните с някогашните евтинджоси.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: Shreek   
Дата:   26-06-20 19:13

Идеята ми е да мога пак да си направя всичко от А до Я, с изключение на производството на фотохартията и химикалите.

В интерес на истината фотофиксаж изобщо не е трудно да си направя. Не зная само колко време ще се бави доставката на необходимите химикали, но проявител нямам идея как се прави.
Когато бях дете някои хора сами си правеха фиксажа.

Ломографията донякъде е сходна, но за мен да си направя сам снимките някога беше голямо удоволствие.

И съжалявам, че подтикнат от импулс и от хленченето на колега от предишна работа му дадох една торба руски проявители и фиксажи. Сухи. Добре опаковани те могат да се употребят и десет години след производството.
Подарих и два стека черно-бели ленти Orwo.
И 6-7 кутии различни видове фотохартия, включително пакет от 50 листа 24*30см, неразрпечатан.

А сега си давам сметка, че тази краста ми е заседнала по-здраво от колкото си мислех.


Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: Raffito   
Дата:   26-06-20 20:51

Всичко имам :

1.проявител-N113, N120
2.Фисаж -български и немски.
Само да има ентусиасти.
Имам и негативен проявител...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: X_C   
Дата:   26-06-20 21:52

Shreek, къде си?

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: kvakioh   
Дата:   27-06-20 20:20

Има от старите бакелитови дози, които са в отлично състояние при доста хора, и имат излишни. Химията е по избор, продава се в някои магазини всичко налично.
За хартията не е толкова сложно, има доставки от macodirect.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: Shreek   
Дата:   28-06-20 01:40

В момента съм, както можете да се досетите по единствените две снимки, качени от мен - зад полярната окръжност.

Северната.

От година и девет месеца се намирам в Норвегия, в северната третина на държавата. Провинция Нордланд.

За съжаление обектива, който ползвам от как купих Никона пострада и идея си нямам откъде да му купя предната леща само по модела на обектива. Сам ще си я сменя, ако има от къде да я купя, че сега прави петна когато блендата се затвори на по-високи стойности.
А да купувам цял обектив не ми се иска.
Беше пострадал и дисплея, но той е лесен за намиране и за смяна.

Тук е немислимо да се опитвам да правя каквото и да било по стария метод, по който съм обучаван преди около 40 години. Така че тук ще го карам на цифровата техника. Е... ако някога спечеля джакпота от лотарията със сигурност ще си купя нещо средноформатно, но това са мечти.

Та... техниката е Никон Д5100 и два обектива към него.

В София имам все още Зенит 12 ХП. Прилична машинка беше, но обективите към нея се нуждаят от профилактика. Имах и Пентакон Сикс ТЛ, с трите обектива и с трите визьора, но него го продадох.

Известно време, след като Никона пострада нямах никакво желание да снимам каквото и да било, но напоследък отново имам желание.
Мисля, че фотографията е доживотна краста, от която няма отърване.

Много отдавна не съм споделял нищо за себе си в интернет. Във форуми и чат канали. Надявам се да не ми напишете черна точка, че си поотворих устата.


Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: s_l   
Дата:   28-06-20 17:57

Напротив, поотваряй си я даже по-често.
Изглежда си на интересно място. По въпросите ти, може да не съм най-компетентен, но съм единственият решил да ти отговори за сега..
Аз лично държа един кашон с "лакомства" за това дето му викаш "ръчна фотография". Иначе се казава просто ръчно копиране и проявяване - да не се бърка с промиване.
Вътре има един Durst, Таймер, Доза, щипки за филми и хартия, вани, термометри и обективи и един "фенер". Доста добър комплект е за хоби и понякога го ползвам. Последно беше една нова година и бяхме наели къща в село. Направих лаборатория и проявявах и копирах снимки - както мои, така и на другите от компанията. Много приятно.

Дозата с която се проявяват филмите е Jobo - https://www.bhphotovideo.com/c/product/25559-REG/Jobo_J1540_Four_Reel_Tank_for.html

Тази, може да поеме средно-форматни ленти и 35мм. Много е удобна. Казват се Development Tanks.

За увеличителите (Photo Enlargers) може да се пише много. Освен някои къстъм модели призведени в съвремието, масата е база от нещо старо но добро и са възможни ъпдейти. Те са главно в зоната на светлинния източник. Ползва се диод -RGB със широк спектър и контролер с цифрово управление. Това прави старите халогенни източници на светлина да си говорят сами, защото диодите не греят толкова много, по-малко инертни са, и обезмислят филтрите за градация на поликонтрастната хартия. Освен това контролера предлага софтуерна свързаност и елиминара таймера като отделен компонент. А да, и в допълнение са много удобни и за точков източник. Другото ще се информираш сам, когато и ако то доиде времето. Там обективите разбира се са немаловажни, както и механиката за сходомост..

Другото е подбор на материали и процес.

За лещата ти, не знам. Не съм виждал да се продават отделно, но вероятно ако успееш да станеш симпатичен на някой влокалния сервиз, ще могат да ти я поръчат отделно.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: fotorafi   
Дата:   29-06-20 09:38

Увеличават се фотографите, снимащи и обработващи черно-бели филми
Има и копиращи черно-бели снимки
Пуснете в раздела аналогова фотография, че търсете доза за проявяване на филми, ще се намерят. Аз предлагам спирална доза само за ролфилми 120...12 лв

Лично аз предлагам ФОМА-пластифицирана фото хартия 13/18, 18/24
Проявител и фиксаж ФОМА
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=139183

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=139184



Публикацията е редактирана (29-06-20 09:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: Djoro   
Дата:   29-06-20 15:25

Ако иска човек да постигне добри резутати при крайния хартиен B&W продукт, хартиена снимка, се прави точков източник на светлината с халогенна крушка 150 w, фокуса се центрова по зърното на негатива. Тогава черното и бялото стоят богато, сочно и обемно.Всичко изхвърлих, крокоси, корект дози, гланц машини, валяци.., химикали. Търсех на кого да ги подаря. Но удоволствието да работиш сам в лабораторията класическия мокър фотографски процес беше неоиписуемо,да не говорим за цветно, диапозитиви..Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-07-20 10:17

Супер.
Ако имаш нужда от съвет, пиши, ще ти отговоря.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: X_C   
Дата:   02-07-20 23:36

Автор: my.point.of.view
Дата: 01-07-20 10:17

Супер.
Ако имаш нужда от съвет, пиши, ще ти отговоря.


WOW[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бяла ръчна фотография.
Автор: X_C   
Дата:   02-07-20 23:48

Shreeк, няма да съм изчерпателен като С_Л, но в ЕС, в тия два сайта ще си намериш всичко, от което имаш нужда. Поздрави[shtrak]
1
2


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »