Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: vth41   
Дата:   28-12-20 20:19

"Въпреки това, не разбирам защо не се използва основното предимство на малкия висококачествен сензор (имам предвид снимки, не видео) - възможност за по-малък размер на цялата система.
А заради уголемените тела вероятно са започнали да правят и обективите по-големи, отколкото е необходимо, за да не изглеждат като капачки върху големите тела... "

Всъщност и аз минах през много тела на системата (вкл. и GM1), ама в момента съм с най-голямото [smile] Защото във флагманите са "изстискани" максималните възможности на сензора, включени са всички благинки на съвременните камери и по-качествените и светли обективи, както отбеляза, не са малки и чисто ергономично е по-удобно.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   28-12-20 20:24

Ако имам два кадъра, и всеки е 24Мпс, единия от ФФ сензор, а другия от 4/3, в кой кадър ще има повече шум?
Това което кухарниците искат да обяснят, че 4/3 всъщност е парче от ФФ (примерно), и че шума му е същия, но не отчитат, че шума му ще е същия само за резолюция, която е точно за тази четвърт от ФФ сензора. Което ще рече, че те сравняват 4/3 сензор със 4/3 сензор, ама нали единия бил парче от ФФ и затова 4/3 имал същия шум като ФФ.А стеф горе иска да ви обясни, че при еднаква резолюция кадъра от ФФ ще има много повече инфо и по-малко шум от този от 4/3, и е абсолютно прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: stef7   
Дата:   28-12-20 20:30

@serjy - Ако си снимал на високи ИСО и има шум и след това увеличиш кропнатия кадър до същите /големи/ размери при печат до който си увеличил Full Frame то определено ще избие повече шум, както и ще загубиш резолюция разбира се. И да при печат до А4 може да не се забележи но нагоре определено да. Просто е. Площта на един шумящ пиксел сега ще се е увеличила 4 пъти и определено ще изглежда по-зле. Един шумящ пиксел сега са станали 4 шумящи пиксела. Както и ще загубиш резолюция по същите причини.

Подобна техника но в обратната посока се използва за шумоподтискане. Ако снимаш с камера с много пиксели и искаш да намалиш шума, сваляш размера на файла до 1/2, 1/3, 1/4 При тази операция във фотошоп от 2, 3, 4 пиксела стават един. Ако единият е бил шумящ а другите не са, при усредняването получаваш един нешумящ пиксел. Но ще загубиш малко резолюция.

Мислех че тия неща са всеизвестни. Както и максимата на Мечо Пух: Колкото повече толкова повече [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   28-12-20 20:40

Спорът беше дали РАЗМЕРЪТ на сензора оказва роля в/у шума на изображението. Очевидно на доста от пешещите тъдява е трудно да направят разлика м/у РАЗМЕР и други величини...

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: serjy   
Дата:   28-12-20 20:44

много ясно, че при една и съща резолюция, изображението от по-голям сензор ще е по-добро, същото казах преди. но тук се заговори за светлосила, а светлозилата си е една и съща, при една и съща бленда! точка!

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   28-12-20 20:47

Светлосилата какво общо има със сензора е 6-таци ... точкуващи, и къде на сензора е блендата :)))) тази, която е една и съща :))))

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: radikyokushin   
Дата:   28-12-20 20:51

Генчо, отчайваш ме, чуек!
Толкова ли е трудно да удариш задна, дори когато виждаш как летиш и ще се размажеш у дувара?
Или пък наистина не вдяваш нищо от това, което ти се дума?
Което и да е от двете, нещата не са добре, да знаеш [smilie2] .

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   28-12-20 20:52

Зèми прочети цялата тема и ще разбереш къде е блендата.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   28-12-20 20:55

@radikyokushin

Мдам, време е да приключа. Мама ме е учила, че с идиоти не трябва да се спори.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   28-12-20 20:58

А за другия 6-так. Размера на сензора има огромно значение, когато имаме дефинирана резолюция. Иначе размера на пиксела е важен, но и на циментената глава трудно се обяснява, че шума трябва да се мери при някаква дефинирана резолюция, а не просто да се говори, че едното е част от другото следователно качествата са му същите. Да качествата са му същите, но ако и двата са с изравнена резолюция, което автоматично прави парчето от големия всъщност този, с който се сравнява.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: stef7   
Дата:   28-12-20 21:02

@GenaDP - Размера оказва роля във всичко, резолюция, шум, динамика и т.н. ОК аз обяснявам лошо [smile] , графиките на DXOmark нещо също не ги четете, ами погледнете тогава тук:

Sony A7 III review

Сложи до A7 III Panasonic GH5 примерно и дигай ISO то и гледай какво се случва, в коя картинка има повече шум.


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: serjy   
Дата:   28-12-20 21:28

циментовите глави не е зле да си погледнат какво е бленда, или относителен отвор, а и защо е относителен. така, че айде по-полека с определенията, че тук почва да доминира простащината подплатена с пълна липса на образование [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   28-12-20 22:03

Айде сега ме накарайте да прочета и за 5G и ваксините, че малко да се образовам.

Защо бавноразвиващите, винаги те пращат да четеш като им пламнат бузите от срам :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: serjy   
Дата:   28-12-20 22:12

срам от какво? че вие елементарни познания нямате, от това ли да ме е срам [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   28-12-20 22:26

Прав си!

Извини ме!

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: uri64   
Дата:   29-12-20 01:57

Форумът на ФФ дефинитивно е мястото, откъдето човек може и трябва да черпи знания за всеки един аспект от фотографията, като същевременно се учи на изящна словестност, правопис и обноски. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: keri-di   
Дата:   29-12-20 08:44

През 2020година,много от демагогските мантри на маркетолозите са валидни,само за слабо възприемчивите,и крайните шовинисти!
Ако ДД зависеше от размера на матрицата,то как така,някакъв си телефон отнася средноформатна камера?
https://www.eoshd.com/news/fuji-gfx-100-loses-to-huawei-p40-pro-plus-smartphone-for-dynamic-range/

По отношение на шума-едни сензори шумят в ETTL други в ETTR?
https://www.youtube.com/watch?v=GV_VHIIgsUo&t=1s&ab_channel=RobTrek

И накрая обективите:
Всеки обектив е проектиран оптически така,че да има определен зрътелен ъгъл и светлосила,при определени габарити и тегло!
Светлосилата и зрителният ъгъл са константа,освен,ако към обектива на са добавени допълнителни оптически устройства,като телеконвертори,или спиид бустери!!!



Публикацията е редактирана (29-12-20 08:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: serjy   
Дата:   29-12-20 09:10

всички тия спорове, вече сигурно са стотици такива тук, тръгват от някакви ютуб "експерти" с някакви малоумни твърдения, че светлосилата при м43 е по-малка. това показва пълна липса на елементарни познания по оптика! ама ФФ сензор с някакъв тъмен обектив било същото. Да, като скопиш хубавия сензор с някакво тъмно стъкло и сензорът се опита да улови и малкото светлина която е останала, при слаба светлина може да даде изображение като от м43, но поне за мен това е плна безсмислица. Да дадеш куп пари за ФФ камера, да й сложиш някакъв смотан обектив, да носиш голяма и тежка камера и да казваш, че виждаш ли снимала като м43 [smilie18]
ФФ си дава по-добро качество с хубавите си обективи, но с тях обема, теглото и цените са в пъти по-високи, от алтернативата да ползва м43. така, м43 си е една компакта и качесвена система. няма как да е на нивото на новите ФФ сензори, но си предлага картинка, която на много хора им е напълно достатъчна. ако мога да правя аналогия с автомобилите, на малко хора им трябва кола 400 коня, повечето биха били доволни на нещо икономично, около 150к.с...


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: новичок   
Дата:   29-12-20 09:19

кадъра с фуджака е много по-натурален от тоя с телефона!

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: CDman   
Дата:   29-12-20 09:20

всички тия спорове, вече сигурно са стотици такива тук, тръгват от някакви ютуб "експерти" с някакви малоумни твърдения, че светлосилата при м43 е по-малка.

За т'ва са им платили - т'ва говорят.[smile]

Да не мислите, че тия бабули по рекламите наистина започват да подскачат като се намажат с някакъв крем ?[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: petervassilev   
Дата:   29-12-20 12:24

Мисля, че в тази дискусия за размера (на сензора) всички участници имат предвид едно и също нещо, дори и по отношение на шума, но обясненията от дистанция без черна дъска с прости илюстрации и без дефиниране на базата за сравнение (при какви УСЛОВНО фиксирани параметри се прави сравнението) води до някакво объркване.
Ако сравняваме при тези условия :

https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-12/1609237234_dsc03233.jpg



1. Едно и също ЕФЕКТИВНО фокусно разстояние, т.е. един и същи ъгъл α на видимост – напр. 46.8 градуса по диагонал на кадъра, което означва обектив 50 мм на FF и обектив 25 мм за сензора М43.

2. Една и съща бленда (напр. F = 8), независимо от минималната бленда на обектива (т.е., двата обектива може да са с различна минимална бленда, но приемаме, че са затворени до F8) – за да има един и същи светлинен поток след обектива към сензора. Това означава диаметри на блендата съответно 50/8 = 6.25мм и 25/8 = 3.125мм.

3. Приемаме, че и двата сензора са с еднакъв брой пиксели (напр. 24 Мпс).

При условията 1+2+3, в зоната на един пиксел от малкия сензор (M43) ще попада същата светлинна енергия (брой фотони) като в 1 пиксел от големия (FF) сензор.

Шумът/грешката при преобразуването на светлинния сигнал в опростена ситуация е прибл. равен на сумата от грешките на светлочувствителния елемент на сензора (да го наречем фотодиод ФД), ел. усилвател (УС) и аналогово-цифровия преобразувател.
Логично е точността на ФД да е пропорционална на неговата площ, т.е. при елементите на голямата матрица може да се постигне по-голяма точност (по-малко съотношение шум/сигнал). Нещо като да мерим общото количество ракия в казана с малки или с големи бармански мерителни чаши – грешката е по-малка при мерене с големи чаши.

Заради конструкцията и стъпката на матрицата, логично е при по-голяма стъпка (т.е. при FF) шумовете от усилването и преобразуването на ел. сигнала (УС и АЦП заради пространствената неопределеност на попадащите фотони) също да са по-малки.

При оптимална осветеност (т.е. по-голям светлинен поток върху ФД) и съответно оптимален режим на работа на УС (малко усилване, т.е ISO 100), шумът в крайния сигнал е най-малък. При малък светлинен поток, обаче, когато е необходимо и по-голямо усилване на сигнала от фотодиода (напр. ISO 3200), съотношението шум-сигнал се увеличава и за трите стъпала ФД – УС – АЦП, които работят извън оптималния режим с минимална грешка.

Затова посочените от stef7 параметри се постигат по-лесно при FF, но на практика (на фотопазара) става дума за съвсем различни матрици, технологии и т.н. и в M43 очевидно успяват да компенсират частично тези ефекти, вкл. с качествена оптика.

Нещо подобно виждаме и при сапунерките с малки сензори – снимките са най-добри при добро осветление, но на тъмно трябва да се прилагат трикове като HDR, за да се получи снимка.
текст



Публикацията е редактирана (29-12-20 18:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: serjy   
Дата:   29-12-20 12:41

с това съм съгласен, не виждам някой да твъди обратното. и пак опираме до това, кой какво му трябва. мен не ми трябва повече от 3200 исо, че и това исо много рядко го достигам, не ми трябва 50 мегапиксела, въпреки, че ги имам от статив и то с подобрена динамика, детайл и изоражение напълно аналогично на това от голям сензор при пейзажно снимане. мен ми трябва компакта система с добро качество, която да е смен винаги и това мога да го получа само то м43. Да, с ФФ е по-доре, но е по-доре с добрите им обективи, които са си размер, тегло и цена, която напълно ме отказва от големите сензори.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: ZENON   
Дата:   29-12-20 12:46

Мързи ме да пиша, но:
petervassilev
добър опит да обясниш систематизирано, но:
с усилването на сигнала от фотоприемника S/N не се увеличава, точно обратно. Няма минимална грешка - има шум ("грешеката" е заложена от разрядността на ADC). Усилвателя след фотоприемника усилва всичко в по-голяма степен, включително се увеличава собствения му шум поради усилването. От там идват и други проблеми.
Освен това, може би щеше да е добре да споменеш, че разсъжденията са валидни при еднаква технология на матриците.

И в резюме - при еднаква технология на матриците, по големия пиксел дава повече предимства.
За останалото - да си го джуркат както искат маркетолозите.

Весели празници!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: kvakioh   
Дата:   29-12-20 13:07

Няма да отпаднат толкова бързо...
Иначе, кажете някой адаптор за Олимпус/Панасоник, който да е наличен в България. Чакам един 11-22 обектив и ми се ще да го ползвам на Панасоника ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: petervassilev   
Дата:   29-12-20 13:12

@ ZENON

Точно така, добавя се шумът от усилването.

Като първо приближение шумовете (или крайната грешка, ако разглеждаме системата като експеримент с физични измервания) се сумират.

Предположенията ако ... ако ... са много и нереални, но нали се опитваме някак си да сравним, даваме пари и за единия, и за другия сензор, а в левове сравнението е много по-лесно [smile] .


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »