Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   31-12-20 12:31

[smilie18] CDman, купон [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: CDman   
Дата:   31-12-20 12:33

А! [cool] Додохме си на думата [smilie24] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: Yog   
Дата:   31-12-20 12:35

Малката матрица има предимството да се чете по-бързо, за което е нужна по-малка изчислителна мощ от процесора. Затова камерата ми Олимпус имаше електронен затвор, който стигаше до 1/32 000, а Сонито 7R III има максимален 1/8000. Колкото и незначително да звучи, всъщност му намирах употреба и съм снимал в слънчев ден по обяд на ф/1.8, което ми даваше 1/16 000 или 1/20 000.

Освен това бързия сканинг на малкия сензор дава предимства за видео. Значително по-малко от т.нар. rolling shutter, което е изкривяването на движещи се обекти (или статични при рязко движение на камерата). Също така бързото четене на сензора дава възможност на камери като GH5 да снимат 4к с 60 кадъра в секунда от години. Докато при по-големите сензори едва сега навлиза и реално го има без ограничения като кропове или лимитирано време на запис само в 7S III, която излезе преди няколко месеца и струва бая.

Има и по-специфични, но не маловажни неща. Например ако снимаш за телевизия, по-голямата дълбочина на рязкост е предимство, а не недостатък. В телевизионен репортаж не търсиш "кинаджийски" изглед на заснетото и да се вижда къде е заснето всъщност може да е сред изискванията. Малкият сензор помага за това. И другото, което дава, е възможността да се сложи суперзум с удобни за употреба размери пред него. Отново много полезно за телевизионно снимане, където няма време да се сменят обективи и често трябват 600, че и повече еквивалент. Та, малкият сензор има редица предимства. Не само недостатъци.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   31-12-20 12:39

Yog, Чудесно! Не знаех тези неща. Това са възможни и наистина полезни неща. Което е различно от безумни твърдения за невъзможни неща.
Много добре, явно олимпус ще липсва все пак на хората, които ползват тези предимства.

Ами Весели празници и на теб!

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   31-12-20 13:38

Автор: swqaz
безумни твърдения за невъзможни неща


Òти не напишеш колко са шумът и динамиката на двете камери при еднакво ISO според графиките, които качих по-рано?

Е, няма да е зле и да научиш какво значи алкохолно съдържание... [smilie18]



Публикацията е редактирана (31-12-20 13:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: petervassilev   
Дата:   31-12-20 14:03

Някой, който има опит както с HF, така и с FF сензори, забелязал ли е дали има разлика, когато се появи прах върху тези сензори?

Може би по-хомогенното електростатично поле в зоната и по периферията на малкия сензор в бокса намалява общото количество прах, но от друга страна отн. размер на прашинките спрямо сензора е по-голям.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: quazimodo   
Дата:   31-12-20 14:25

Има разлика - върху малките сензори не се появява прах поради перфектното снегопочистване [smilie5]. Никога не съм чистил матрици на Олимпус, а с тях контактувам от десетина години. И най-старото тяло, което съм ползвал, никога не е зацапвало матрица. Е-1-цата например, вибрираше по-яко от топ модел смартфон на Самсунг[smilie18][smilie18][smilie18] Подарих я след като беше отщракала почти 200К кадри[cool]

П.П. Между другото, ДСЛР-ите от 4/3, бяха и останаха единствените, които при изключване на тялото, поставяха обектива на безкрайност и след това гаснеха. Който е снимал на лента с телеметрик, знае, че поставянето на обектива на безкрайност преди прибирането в калъфа, беше залог за дългата и вярна служба на телеметъра[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   31-12-20 14:32

petervassilev, това е едно много добро предположение за възможните причини, за изравнените възможности на всички размери сензори в днешно време. Въобще не е за пренебрегване, и аз ще му отделя време за обмисляне и опити за доказване. Но няма да го направя преди да довърша проучването си относно възможността големите сензори сами да развалят показателите си, за да могат по-малките сензори да ги настигнат, и дори изпреварят, защото всички знаем, че малките сензори, за части от големите, а кой родител не иска най-доброто за децата си.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: petervassilev   
Дата:   31-12-20 16:02

@ quazimodo

" ... върху малките сензори не се появява прах поради перфектното снегопочистване... Е-1-цата например, вибрираше по-яко от топ модел смартфон на Самсунг ..."


Фотокомбайн! [smile] Кеф ти снегорин, кеф ти вибратор!

За пореден път виждаме, че капризите на фотопотребителите са по-голямо предизвикателство за производителите дори и от оптичното интерференчно ограничение за пикселите на матрицата.

Направиха смартфони с по-качествен (може би дори стъклен) обектив като на сапунерка - не се хареса, много стърчал, потребителят предпочитал нещо максимално тънко с усукани обективи-перископи от няколко дузини пластмасови люспички.

Направиха малки бижута от типа на Olympus Pen - потребителят пак е недоволен, предпочитал обективът да е с диаметър като на големите тухли, за да не изглежда като тапа за шампанско върху тялото.

Утре като пуснат масово големи матрици като за Pentacon Six, вероятно ще започнат оплаквания, че обективите са обемни като работния обем на 1.5-литров двигател, тежки като пудовка и скъпи като Тесла.

Няма угодия. Ако фотопролетариатът не каже какво точно иска, след Минолта и Олимпус ще има и други. Самсунг навреме се усети да не угажда на най-капризната (нисковолтова[smile]) част от фотопролетариата и вече няма такива проблеми с потребителите на произвежданите прахосмукачки и перални.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: serjy   
Дата:   31-12-20 16:53

swqaz, предимството на малкия сензор е, че ползва и доста по-малки обективи, но в същото време качеството му е близо до това което можеш да получиш ти от малоумното си сони. Много са малко условията за снимане в които големия сензор и големия обектив ще даде истинско предимство. Така че, преебал си се! Това дълбоко чувсто те кара да обикаляш по форулите и да плюеш по всичко друго и да се замоубеждаваш, колко си прав, но приятелю, набутал си се като арабин в дънки. Сега се успокой, че ТИ си с големия сензор! ТИ си с големия обектив! Сипи си ракийка, пусни си чалгица, напъни последата снимка от балкона, да се увериш, че го можеш, огирни се, пръдни и се порадвай на живота. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   31-12-20 17:32

Не съм се преебал серьожа! Купувал съм си само Никон, и сега последно едно Рико. Тези четирибуквените ми ги подариха, и сега аз мразя тъпите сонита, точно толкова колкото и ти. Но гледам оли са почнали много хитро да усвояват сони, и скоро и двамата ще се отървем от геймърчетата [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: BXMarkov   
Дата:   31-12-20 17:52

Яаа форумът живнал [smilie5]

Кратко по темата, фотографията ще загуби ако Олимпус прекратят бизнеса с камери, но ми се струва че слуховете за смъртта са преувеличени. В тази трудна пазарна ситуация, доста от производителите са се свили и режат разходи, оснвоно за разработка. Телефонните извращения настъпват яко сред масите и май наистина сериозната техника ще стане нишов продукт за ценители и фенове, нещо като грамофоните и винила....

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: kvakioh   
Дата:   31-12-20 18:22

Най-върлите и възрастни Сони талибани се събудиха и наводниха темата...
За съжаление не може понякога да се комбинира добро снимане с добри познания за техниката и технологията за и на снимане—или е едното, или другото. Това е и голямата трагедия на изхождащите се в темата.
Най-накрая да я затворят. Няма смисъл.



Публикацията е редактирана (31-12-20 18:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: Simbon4o   
Дата:   31-12-20 19:35

На мен ще ми липсва олимпус, защото последните им камери бяха по-адекватни за видео от панасониците. За разлика от панасоник олитата имаха използваем АФ. Това ще липсва в м43 системата.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GM   
Дата:   04-01-21 17:03

swqaz написа:


> Единствения кадър от кроп сензор,
> който съм напъвал и издържа е от
> ricoh gr3, а какво остава за кадър от 4/3
> система.
> Дали си струва, да мога да направя
> каквото искам с кадрите си, вместо
> да спирам там докъдето те
> издъхнат? Вие кажете

Откажи се от снимането.Не се мъчи[smilie3]



Публикацията е редактирана (04-01-21 17:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: kvakioh   
Дата:   04-01-21 19:05

Или просто не пиши тук, Веско. Снимай до дупка, счупи ги тия затвори. Прави кадри, всякакви. Но не пиши тук...Печели награди още с който снимаш там и ходите по клише локациите.
(дедо Зенон, дето Алфафорума му е тесно и пише тук веднъж на високосна пак ще мисли, че някой определя и забранява...Дотам стигат повечето.)[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: serjy   
Дата:   04-01-21 19:40

Olympus announced that it has completed the transfer to Japan Industrial Partners on January 1. New website will be online tomorrow!

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   04-01-21 21:39

kvakioh и GM, вашите постове са точно толкова нелепи, колкото биха били постовете на човек, ползващ само чернобял монитор, но се опитва да забрани на потребителите да качват цветни снимки, защото не харесва цветовете им [smilie18]
Не е зле да поискате мнението за вашата фотография и на друг, освен на майките си, и тогава да преосмислите компетентността си [smilie3]

Също така се замислете какво можете да причините на някой като му заповядвате да не прави нещо, което обича. Хубаво ли ще ви стане, ако аз ви кажа да си съберете багажа и да спрете да живеете с майките си?
Никога не бих направил такова нещо, защото виждам, че не бихте се справили сами [smilie3]

Поздрав! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: kvakioh   
Дата:   04-01-21 22:23

Мнение за моите кадри не искам, аз съм собственик на техника за снимане само...
Иначе за майките, добре е да се уважават. Веско, няма начин да знаеш за хората как живеят. Купи си Олимпус и карай докрай. Живея сам от 2007-а. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   04-01-21 22:24

swqaz, нещо се отклоняваш от темата...

Казах ти да напишеш какви са динамичният обхват и шума на
- Olympus E-M1 II (4/3 - 13mm x 17.4mm )
- Sony Alpha 99 II (FF - 24mm x 35.9mm)
И двете камери са обявени през септември 2106

Давай данни от директно мерене на заснетото изображение...

Можеш да ги вземеш от моите графики или направо от сайта на DXOmark.

Чакам... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: kvakioh   
Дата:   04-01-21 22:29

Веско голи цифри само чете. Спец е той, от 4-5 години снима. Мантрата му за майките не сработва.
Не виждал Олимпус и А99 II. DxO му е неговата библия и Талмуд. Вместо да печели повече награди идва да ръси тука...[smilie5]



Публикацията е редактирана (04-01-21 22:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   04-01-21 22:40

Ето и за Генчо!


https://images2.imagebam.com/80/75/1f/92e9021365298178.jpg



Финалното заключение за сензорите на двете камери, точно от сайта на тези, които ме караш да гледам.

Малкия сензор тотално издиша откъм шум, в сравнение с големия.
Откъм динамика малкия също издиша.
Как тези са стигнали до такива изводи, след като Генчо ги хвана в измама, не знам?
Ей Генчо, ще те уморят тези хора!

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   04-01-21 22:46

Казах - давай данните от директното мерене на заснетите изображение, овча мисъл. Ако от едно прочитане не можеш да го вденеш, да го напиша още 5-6 пъти? А финалното заключение си го заври във финалното отверстие...

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   04-01-21 22:47

kvakioh, ако някой снима 50 години, и дава резултати като твоите, мнението му за каквото и да било свързано с фотографията не придобива повече тежест заради многото години, както изглежда ти мислиш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   04-01-21 22:50


Генчо, изнервил си се нещо! Асан да не те е зарязал заради някой по-голям сензор?

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »