Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: новичок   
Дата:   29-12-20 22:51

В тоя линк за шума, a prima vista разбирам тестват с оптика (поправете ме ако греша), тоест генерира трудно подаващ се на определяне сигнал на входа. При сравняване
ефективност на сензор, до колкото разбирам спора, би било коректно да се правят сравнения без оптика!



Публикацията е редактирана (30-12-20 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: MURTAGON   
Дата:   29-12-20 22:53

Сони изместват Панасоник от 4/3 Купуват Олимпус именно за това. Има ниша в момента на пазара за влогери, които преминават от смартфони на фотоапарати.Новите фотоапарати ще качват директно и стримват в мрежите без необходимост от телефон и връзка с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: keri-di   
Дата:   29-12-20 23:00

"Новата компания, която изкупува Олимпус Е СОНИ."

Ходят такива слихове,а и има голяма логика!
Сони е притисната от телефоните и от Канон,и ако се откаже от фото бизнеса като Самсуг,това ще е голяма антиреклама!
Но съвместно с технологиите на Олимпус и техните+идеално развита систена от обективи,и нова матрица,която сигурно ще е със глобален затвор-няма да се учудя,ако скоро станем свидетели на ново префорнатиране във фото-видео техниката?



Публикацията е редактирана (29-12-20 23:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   30-12-20 00:28

Автор: новичок
При сравняване чистите качествата на сензор (до колкото разбирам спора) би следвало да се правят експерименти без оптика!?



Пиши на тези да ги светнеш колко са заблудени...
https://www.iso.org/committee/48420.html

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: новичок   
Дата:   30-12-20 00:52

Гена, ако си размърдаш мозъка може и да вденеш че сензори се ползват не само във фотографията!

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: kvakioh   
Дата:   30-12-20 00:55

Странно е как хора, които не са ползвали м4/3 и няма да ползват никога нахлуха така в темата...
Иначе кажете за адаптор някой за 4/3??

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   30-12-20 01:12

Автор: новичок

Гена, ако си размърдаш мозъка може и да вденеш че сензори се ползват не само във фотографията!


Дам, има сензори най-разни: за температура, за влага, за налягане и т.н. Но тук обсъждаме сензорите на фотокамерите. И начинът на тестване на тези сензори се определя от въпросния комитет към международната организация по стандартизация. Та щом не си съгласен с тяхната методика - пиши им да се оплачеш...



Публикацията е редактирана (30-12-20 01:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: ZENON   
Дата:   30-12-20 01:27

Гена,
резюмирай твоята идея и да се свършва тази мъка.
Моля!
Празници идват...

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   30-12-20 01:31

Зенончето, щом досега не можа да вденеш за кво иде реч, не се напъвай повече - очевидно нèма смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: quazimodo   
Дата:   30-12-20 08:09

kvakioh написа:

> ...Иначе кажете за адаптор някой за
> 4/3??

Няма такива 4/3 - М4/3 адаптери по нашите магазини. Или оргиналдъ с поръчка в Павилиона или Синтезиса, или поръчка от ибей, алиекспрес и компания [beer]



Публикацията е редактирана (30-12-20 08:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: ZENON   
Дата:   30-12-20 09:59

Гена, помолих те за нещо просто, ти ми отговаряш като някой в началото на пубертета.
Това не е сериозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: asahi   
Дата:   30-12-20 10:22

"Автор: новичок
Дата: 29-12-20 22:51

В тоя линк за шума, a prima vista разбирам тестват с оптика (поправете ме ако греша), тоест генерира трудно подаващ се на определяне сигнал на входа. При сравняване
ефективност на сензор, до колкото разбирам спора, би било коректно да се правят сравнения без оптика!"

Не. Правят се при стандартизирани условия. Дали е с оптика и каква не е интересно за нас. Тя е еднаква при всички сравнения и е избрана така, че да не влияе на резултата.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   30-12-20 11:25

Бай Генчо няма ли да пише на комитета, с молба да го светнат те как биха сравнили два сензора, че да се свършва.
И направо да му кажат, дали размера има значение, защото той се надява да няма [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   30-12-20 14:11

Автор: swqaz

Бай Генчо няма ли да пише на комитета, с молба да го светнат те как биха сравнили два сензора


Няма защо да занимаваме комитета с малоумни питания. Хората отдавна са измислили числата и са се научили да си служат с тях. Показвам нагледно:





Публикацията е редактирана (30-12-20 15:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   30-12-20 15:24

Ееее браво Бай Генчо, най-накрая!
Сега вместо да показваш графики между два еднакви по-големина сензори, покажи същата графика но с един ФФ и един 4/3 сензор и да се свърши вече твоята мъка с непосилните ти умствени напъни, пък и ние да видим дали размера има значение.

Браво шестак, най-накрая напредък, респект!

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: petervassilev   
Дата:   30-12-20 16:23

Никонските графики показват, че за сензори с един и същи размер (в случая FF) все още има мегдан за усъвършенстване. Нещо, което никой тук не оспорва, защото го виждаме при други размери в телефоните, кропките и т.н.

И така броят на пикселите ще се увеличава през следващите години, докато оптическата интерференция не стане основният източник на шум. Засега от нея отърване няма. И това естествено ще се случи най-напред при най-малките сензори.

Мисля, че всички сме съгласни и със заключението от статията [https://www.imatest.com/docs/noise/], че колкото е по-голям пикселът (фотоелементът, фотодиодът, фотонният уловител или както и да го наречем) на сензора, толкова по-малко е съотношението шум/полезен сигнал. В конкретния случай с никонските сензори са успели да форсират с технология многопикселовия FF сензор на Nikon D850, но това не отменя тази закономерност - големият измерителен уред по принцип позволява да се постигне по-голяма точност. Както писа stef7, астрономите използват големи телескопи, а не джобни монокълчета.

Според мен единодушието по двата "спорни" въпроса (1. сензорите все още се усъвършенстват и 2. по-големият пиксел позволява да се постигне по-добро SNR) би трябвало да е пълно още тази година [beer] .



Публикацията е редактирана (30-12-20 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   30-12-20 17:09

Аз съм от тези, които са съгласни с това, което си написал, petervassilev, но това не отговаря на изконния въпрос, за чийто отговор всички се правите на политически аутисти, и заобикаляте ли, извъртане и плямпате всевъзможни очевидни, но неотговарящи на спора въпрос.
Питам директно. Размера на сензора има ли значение откъм шум и динамика в крайния резултат?
Айде ще конкретизирам, за по-лесно асимилиране.
Ако аз получа два еднакви като резолюция, използвани стойности на исо и еднакви всички останали стойности, и използвани помощни технологии кадри. Ако и на двата кадъра имам едно и също изображение, а самите кадри са направени от два еднакви по технология сензора, с единствената разлика, че единия е 4 пъти по-голям от другия, в кой от двата кадъра аз ще имам по-добри стойности на динамика и шум, и каквото там още решите?
Ето това питам аз, защото само така мога да разбера дали размера на сензора има значение, за тези стойности, освен за резолюцията, която, аз мога да си променям така или иначе сам с какъвто си искам софт.

Някой...отговор?



Публикацията е редактирана (30-12-20 17:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   30-12-20 17:22

Автор: swqaz

покажи същата графика но с един ФФ и един 4/3 сензор и да се свърши вече твоята мъка с непосилните ти умствени напъни, пък и ние да видим дали размера има значение


Ето, овча мисъл - две камери, излезли по едно и също време на пазара...






Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   30-12-20 17:27

Кадърът, заснет със сензор с 4 пъти по-голяма площ ще има по-добри стойности на динамика и шум. Ако върху 1 пиксел на по-малкия сензор попаднат N фотона, то върху 1 пиксел на по-големия сензор ще попаднат 4xN фотона. Така е, ако всички други условия и стойности са еднакви - нещо което swqaz е уточнил.



Публикацията е редактирана (30-12-20 17:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   30-12-20 17:36

Здравей Генчо безнадеждни!
Ето ти ги стойностите на двата сензора за реалния живот, разликите са повече от красноречиви, особено за динамичния обхват и използваемото исо.


https://images2.imagebam.com/2a/d0/21/442dc21364480260.jpg



Та, кой от двата сензора предлага по-добри стойности?

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   30-12-20 17:44

IShoot4Fun, не знам дали си прав, и аз така предполагам, не шестаците ще игнорират въпроса ми.
Мога да им опростя нещата.
Ако има два различни по размер и мощност трактора и големия изорава 4 декара за 5 минути, а малкия за 5 минути изорава 1 декар. И аз накарам двата трактора да изорат само един декар, и двата за 5 минути. Сиответно малкия ще изоре своя декар само един път, а големия ще успее да изоре своя декар 4 пъти за 5 минути.
Та коя от нивите ще е по-добре изорана [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: Muadib   
Дата:   30-12-20 17:45

Привет на всички!

Не изчетох цялата цялата тема. Има изписани много неистини.
Дискусията около големината на сензора, приеманата светлина, отношението на тези неща към диафрагменото число и ред други
неща са много добре обяснени. Давам линк към статия в която това
дадено нагледно и с примери.

What is equivalence and why should I care?
Какво е еквивалентността и защо трябва да ме интересува?

https://www.dpreview.com/articles/2666934640/what-is-equivalence-and-why-should-i-care/1



Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   30-12-20 18:18

Автор: swqaz
Ето ти ги стойностите на двата сензора за реалния живот


Хах, сега на "стойности от реалния живот" го обърна... Кво стана с динамиката и шума бре, тикво? (впрочем, не си успял даже същите модели камери да туриш на картинката - явно ти иде твърде сложно, та сравняваш Олимпус от 2013 със Сони от 2019)

Автор: IShoot4Fun
Кадърът, заснет със сензор с 4 пъти по-голяма площ ще има по-добри стойности на динамика и шум.


Я погледни графиката над твоя пост и ми обясни къде точно са се скрили по-добрата динамика и по-малкото шум.



Публикацията е редактирана (30-12-20 18:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   30-12-20 18:24

Гена, кое точно от цифрите не разбра, точно за динамичния обхват и шума?

Виждаш ли при какви стойности на исо сензорите произвеждат толкова шум, че стават неизползваеми за прилични резултати.

Този олимпус произвежда толкова много шум, че хората са решили, че над исо 800 е за боклука. Някаква смешка за фотографията. Образно и кратко описание за шестаци [smilie3] Иначе е малко по-сложно, и безнадеждно за теб

Заключението им като резултати от целия сензор, не са ли точно отговора на спора ни?

Бай Генча, измий си опиканите ръце и прочети обяснението за стойностите които съм дал по-готе, и които са точно за шума и динамиката на сензора.

Landscape score: Maximum Dynamic Range
Landscape photographers carefully compose their images and choose the time of the day for shooting in the best light. This type of photography commonly involves mounting the camera on a tripod and using the lowest possible ISO setting to minimize noise. Unless there is motion in a scene, relatively long shutter speeds are not an issue with a tripod. On the other hand, dynamic range is paramount. Photographers will often aim for detail in high-contrast settings, juxtaposing a bright sky with shadowy foliage or mountain ranges. Ideally, the dynamic range of the camera should be greater than the dynamic range of the scene, otherwise details in shadows are lost or highlights are burned.

Dynamic range falls rapidly with higher ISO settings, as any analog or digital amplification performed will increase the noise in the darker areas, making it harder to distinguish among fine levels of contrast. Maximum dynamic range is the greatest possible amplitude between light and dark details a given sensor can record, and is expressed in EVs (exposure values) or f-stops, with each increase of 1 EV (or one stop) corresponding to twice the amount of light.

Dynamic range corresponds to the ratio between the highest brightness a camera can capture (saturation) and the lowest brightness it can capture (which is typically when noise becomes more important than the signal — that is, a signal-to-noise ratio below 0 dB). A value of 12 EV is excellent, with differences below 0.5 EV usually not noticeable. Dynamic range is an open scale.

Sports & action score: Low-Light ISO
Unlike the two previous scenarios in which light is either generous (studio) or the camera can be mounted on a tripod (landscape), photojournalists and action photographers often struggle with low available light and fast motion in the scene. When shooting sports or action events, the photographer’s primary objective is to freeze motion, giving priority to short exposure times. To compensate for the lack of exposure, photographers have to increase the ISO setting, which results in a decreased signal-to-noise ratio (SNR). How far can ISO be increased while maintaining decent image quality? The DxOMark low-light ISO metric will give you this information.

The SNR indicates how much noise is present in an image compared to the actual image information (signal). The higher the SNR value, the better the image quality, as detail is not drowned out by noise. The SNR is given in dB, which is a logarithmic scale: an increase of 6 dB corresponds to doubling the SNR, which in turn equates to half the noise for the same signal. A SNR value of 30dB means excellent image quality. We have therefore defined low-light ISO as the highest ISO setting for a camera that allows it to achieve a SNR of 30dB while keeping a good dynamic range of 9 EVs and a color depth of 18bits. A difference in low-light ISO of 25% equals 1/3 EV and is only slightly noticeable. Low-light ISO is an open scale.



Не плачи Генчо, не си ти виновен, най-верочрно не зависи от теб [smilie3]



Публикацията е редактирана (30-12-20 18:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   30-12-20 19:02

Овча мисъл, сравняваш Олимпус модел от 2013 със Сони от 2019.
А тези оценки в точки как са получени - никъде не се казва. Дадох ти графики за динамичен обхват и шум - там гледай, ако можеш да се оправиш с графика.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »