Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 13:23

Е знаем, че продажбите на фото техника спадаха последните 10 години. До края на 2019 спрямо 2010 спаднах с над 10 пъти!

Тази година заради короната се сещате че за няколко месеца са спаднали 4-5 пъти. Най-лошите прогнози са че общите продажби на фотокамери ще са под 2 милиона броя за цял свят за цяла година.

За сравнение сони за 2019 са продали близо 9 милиона PlayStation 4 конзоли. А Самсунг са продали 300 милиона телефона.

Та е ясно, че от сегашните 7-8 играчи поне няколко ще напуснат.

Днес ни напусна Олимпус

Мисля, че е въпрос на време и други марки да последват примера им.

Тъжно е, но разработката на модерни камери е все по-скъпа, а приходите са все по-малки. Олимпус никога не успяха да изкарат камерите си на печалба и логично при сегашната криза продават този бизнес на ликвидатори.

Кой ще е следващия?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 13:32

Jun. 24, 2020 Signing of Memorandum of Understanding for Divestiture of Imaging Business


Края на близо 100 години фотографска история

Олимпус
1936 - 24 Юни 2020



Публикацията е редактирана (24-06-20 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-06-20 13:45

Докато има ленти, ще снимаме...или само щракаме.
Иначе нищо общо с някаква конзолка или телефоните, те не определят камерите като такива.
Иначе Ricoh-Pentax май са следващи.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: lamerko   
Дата:   24-06-20 14:06

Заложиха на малкия сензор, а пазара рязкоо зави към големите...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: dau   
Дата:   24-06-20 15:25

Чак пък да са ни напуснали, не ми изглежда така. Поне не сега.

Едно видео малко разасняващо ситуацията.

https://youtu.be/cG4pHik-bUg



Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Synthy   
Дата:   24-06-20 16:01

Не са ни напуснали. Просто сменяват собственика. Дано новият ги бутне малко напред и смени маркетинговата стратегия. Хубави камери са.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: asahi   
Дата:   24-06-20 16:13

По-скоро ние ги напускаме. Не се сещам да са отказали на някой да му продадат камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 16:18

Купува ги фонд занимаващ се с ликвидация......

Няма да инвестират, а ще уволняват и разпродават.....

ПП Асахи да това е причината. Аз за нея писах също. Ама като няма клиенти рано или късно няма и производители........



Публикацията е редактирана (24-06-20 16:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Ivan_A   
Дата:   24-06-20 16:18

Каквото и да си говорим - тъжно е за феновете.
Всичко се променя, ясно е,нищо трагично, но ... тъжно ми е. [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hansto   
Дата:   24-06-20 16:21

Това го писах преди месец някъде и никой не вярваше ...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: GM   
Дата:   24-06-20 16:22

asahi написа:

> По-скоро ние ги напускаме. Не се
> сещам да са отказали на някой да му
> продадат камера.
Както аз напуснах Canon,въпреки че през годините ми ги навираха под носа...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: fotorafi   
Дата:   24-06-20 16:28

Олимпус имат голям дял в производството високо технологична
медицинска техника и оптика.
Жалко за прекрасните Зуйко обективи

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Джъмбо   
Дата:   24-06-20 16:30

боже колко глупости само в няколко поста...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Synthy   
Дата:   24-06-20 16:36

JIP са инвеститори, а не ликвидатори.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: GM   
Дата:   24-06-20 16:38

Olympus not dead!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: nyamago   
Дата:   24-06-20 17:52

Synthy написа:

> JIP са инвеститори, а не ликвидатори.

И двете са верни. Прав си ако разбираш 'ликвидатор' в правно-техническия смисъл на официално назначено лице, което осъществява финансовото приключване задълженията на несъстоятелна фирма. В този смисъл JIP не са назначавани за такива и по принцип не се занимават с това.

В по-преносен смисъл, обаче, като някой, който инвестира(наистина са инвеститор) в загазили фирми за да ги 'доубият' за печалба - съществува вероятност да се окажат и 'ликвидатор'.

Не е задължително. Инвестирането от такива фондове е винаги за печалба, но тя може да се извлече по различни начини. Някои от тях са:

- Бързо поправяне на пропуските и грешките на фирмата, рязко снижаване на разходите и по възможност - подобряване на приходите. До излизане на самостоятелно печеливши операции, с което става привлекателни за някой друг (по-голям) бизнес, на който фондът ги продава 3-5 години по-късно със значителна печалба.

- 'Неорганично' нарастване на бизнеса - като обеми, вместо приходно/разхонда норма на печалба. Купуват и други закъсали фири в същия отрасъл с подобни или допълващи се продукти и възможности. След което сливат 2-3 такива фирми в една голяма, достатъчно атрактивна да бъде закупена (примерно заради пазарите си и клиентската база, или патентните активи). Същият изход: продажба на някой по-голям с печалба за фонда.

- Третият модел, разговорно наричан 'ликвидиране' (има и по-силни думи като 'обезкостяване', 'кръвоизточване' и пр.) от самото начало няма планове бизнесът да продължи. Активите му - материални и идеални (интелектуална собственост) - се инвентаризират внимателно, разделят се и се обособяват като отделни бизнеси (често - целево регистрирани нови фирми) и се напудрят за продажба поотелно на купувачи, които не искат останалите части, а се интересуват (примерно) само от някоя фабрика или офис сграда, или земята под нея, или складова наличност на ценни компоненти и изделия, или набор от патенти и търговски марки. Сумата от тези продажби, естествено е по-голяма от цената на придобиване на загазилата фирма.

В сегашните условия на рязко свит пазар без изгледи да се излекува, моделите с успешно продължаване на бизнеса имат толкова малки шансове, че надали са причината за придобиването. Най-вероятен е моделът с 'ликвидация'.

Има някакъв малък шанс (но лично не ми се вярва) да опитат отново неуспешния си опит с компютрите Vaio на Sony. Тогава копираха модела с пордажбата на лаптоп бизнеса на IBM на Lenovo (който успя заради експлозията на китайския пазар на времето), но със Sony Vaio не се получи и си остана... ликвидация. Сега теоретически могат да продадат Olympus на някой амбициозен китайски гигант, който да експлоатира марката и интелектуалната собственост, зверски да снижи разходите (както китайците знаят), да се възползва от голям домашен пазар и да атакува световните пазари с популярна марка и оздравен продукт...

А дано, ама надали... И китайците не вярват в Дядо Мраз и едва ли ще търсят да обърнат безвъзвратно изчезващи пазари.

Кой ще е следващият?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 19:15

nyamago написа:
> Кой ще е следващият?

Тука може да има изненади и то големи. Повечето от фирмите са се спасили в друг сектор.

При продажби под милион камери на година по-големите фирми като Сони, Панасоник и Канон може да преосмислят дали си струва, да поддържат фотографско звено - те имат много разходи просто за да носят марката.

Има вероятност да продадат бизнеса нa някой по-малък играч като DJI или Сигма. Примерно Пансоник може да остави фото бизнеса на Сигма, като разбира се, ще има Панаосник брандирани камери......

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   24-06-20 19:22

hotsnail написа:

> Най-лошите прогнози са че общите продажби на
> фотокамери ще са под 2 милиона броя
> за цял свят за цяла година.

Че ще е зле - зле ще е, но чак толкова няма да е.
Само до април т.г. вече са продадени 1 млн. и 474 хил. бройки.
Можеш да ги видиш. Иди на 2-ра стр. (754 хил. ДСЛР + 720 хил. безогледалки).
Спадът спрямо същия период на м.г. (януари - април '19) е 42%.
При Канон спадът в приходите е 14%, печалбата е с 80% надолу.
При Никон спадовете са аналогични -13.3% / -75.9% (стр. 5)
И това е само началото..........

п.с.
Отстъпките и промоциите тепърва започват. И не само за камерите.
В момента, в който удариха изв. положение - вече ми беше ясно какво предстои.
Затова и писах (само тук) да ви предупредя. Който чел - чел.
Аз от януари съм без кола. Бях решил да купувам към март-април.
Новите Октавии вече са с 25% надолу, можете да ги видите на сайта на Еуратек.
Но съм отложил покупката на кола най-рано за септември-октомври.
Не че ми е притрябвала Шкода. Само пример, който вече натиска надолу цените и на останалите.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-06-20 19:24

Panasonic G100/110 излезе днес...
Ако наистина спрат тотално Олимпус, някои от камерите и обективите им ще стигнат звездите като цени. ТЕзи, които са досега.



Публикацията е редактирана (24-06-20 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 19:43

Тези резултати са към края на Март ...може би е добре да видим към края на Юни какво е положението т.е. след месец или два.

Мился си че големия спад е Април и Май. Интересно дали Юни е тръгнало на оправяне или си стоят в батака....

Прав си, че може да има хубави промоции, за да ни върнат на пазара.....

Аз от година и нещо чакам промоция на А6400 до около 1600 лева..... не си струва смяната от А6300 за повече пари за мен. Така съм решил. Това ми е втората камера - искам да е лека и малка и а6300 е идеална. А6400 е по-бърза и модерна, но прави същите снимки и май и видеото е подобно (не прегрява). А аз спорт и видео почти не снимам, което е силното на а6400. Ама ако е 1600 лева и продам А6300 за 800 примерно...може би си струва....

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 19:45

kvakioh написа:
> Ако наистина спрат тотално
> Олимпус, някои от камерите и
> обективите им ще стигнат звездите
> като цени. ТЕзи, които са досега.

Виж Сони Е срещу Минолта и Сони А нещата какви космически цени имат... като да сравняваш бройката атоми на кубичен микрон въздух и между галактически вакуум.



Публикацията е редактирана (24-06-20 19:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   24-06-20 20:00

hotsnail написа:

> Тези резултати са към края на Март
> ...може би е добре да видим към края
> на Юни какво е положението т.е.
> след месец или два.
>
> Мился си че големия спад е Април и
> Май. Интересно дали Юни е тръгнало
> на оправяне или си стоят в
> батака...
>
> Прав си, че може да има хубави
> промоции, за да ни върнат на
> пазара.....

Статистиката за Юни ще я гледаме в нач. на Август. Най-новите данни са към края на Май - спадът в износа е > 28%, но не ми се рови по сектори. То е достатъчно най-големия им пазар - Щатите още малко да протестират, още малко да разнесат заразата и съвсем ще се капсулират (дори да са само някои отделни щати, не е задължително да са всички) и съвсем ще убият износа на азиатците. Аз и преди бях писал - от трите големи (Сони, Никон и Канон) точно Никон са най-уязвими. Ако отвориш отчета им (горния линк) на стр. 6 - ясно се виждат кои две подразделения са им на загуба - камерите най-много (-14 млрд. йени загуба) и Healthcare бизнеса им (-2.4 млрд. йени загуба). Това, което ги вади над водата са Precision Equipment и Метрологията. Само те са на печалба.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   24-06-20 20:12

Често сменям системите си и не мога да кажа, че съм "фен" на някоя марка, но специално Олимпус ме кефеха. Правеха нещо тяхно си. Не проработи явно, но ми харесва че не гонеха модата. Чисто случайно през последните 2-3 седмици продадох Олимпус системата си, но на всеки бих казал, че са готини и способни камерки. А обективите направо са си хубави. И ако започнат да разпродават стока, дори сега бих си взел едно М5 III на някоя хубава цена[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-06-20 20:18

hotsnail, Кирил, има голяма разлика между историята на А-mount и Олимпус. Но не може да говорим, докато не видим. Може би ще е скоро. И недей намесва 6300, която е Сони и е междинна камера. Виж някои вече отминали и спрени камери как имат интересни цени, не гледай само четирите букви. Олимпус са и първите с отчетливо различен дизайн, който после други марки един вид копираха. Елегантно. Някои не направиха нищо. Пак си караха така.
Предсказвам, че примерно Pen-F и бързият и голям OM-D E-M1X и някои топ обективи ще станат двойни и тройни цени след време. Следя пазара на техника и виждам някои екземпляри от всички марки как скачат като пари.
И да говорим за фототехника във фотофорум!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-20 20:52

Квако, аз имам а6300 и обективи хубави за нея. Ако има а6400 на сгода бих ъпгрейднал. Това беше по повод очакваните от Julius промоции. Що да не мечтая малко ....не е цяла Шкода...



Публикацията е редактирана (24-06-20 20:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-06-20 20:55

Ами пак си пробутвате разни лакърдии от вашите си камбанарии- 6300, разни коли...Празът ви е голям.
6300 е най-противоречивата камера, няма нужда във всяка тема да има нещо за набутването с нея, точно като излезе след това набързо хита 6500.
Олимпуските неща ще останат, докато не свършат по рафтовете и ще влезнат в еbay.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   24-06-20 21:02

Явно на квакиОХ клавиатурата му е по-бърза от мисълта.
Трудно му е да схване сложносъствано изречение, та се налага да му поясняват. [smile]
Иначе пък с претенции какво да чете.
Сякаш е на абонамент в този форум!? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hose   
Дата:   25-06-20 01:10

никога не съм бил фен на олимпус... но е някак тъжно.........

и сякаш съвпада с моя лична загуба [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: vth41   
Дата:   25-06-20 07:36

Ivan_A написа:

> Каквото и да си говорим - тъжно е за
> феновете.
> Всичко се променя, ясно е,нищо
> трагично, но ... тъжно ми е. [smilie2]
>

[smilie24]

Yoshihisa Maitani – The Man Who Made Olympus


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: asahi   
Дата:   25-06-20 09:01

За телефоните на Нокия не ви ли е тъжно?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: CDman   
Дата:   25-06-20 09:42

^^ Железни [cool]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-06/1593067233_dsc00202.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: petervassilev   
Дата:   25-06-20 10:01

Ирония на развитието на фото пазара.

Преди половин век демилитаризираните японци изместиха жестоко от пазара германците (създателите на масовия фотоапарат), сега корейците изместиха японците с телефоните си, може би следва глобална китайска доминация с 5G облъчване и ... какво ли ще става след това? [smilie2]

А в детските ми години (преди над 50 г.[smile] ) наричахме донесената от моряците от риболовните кораби японска техника (Сони, Саньо, Ямаха и т.н.) "японска имитация" (в смисъл "менте"), а за истинска качествена техника считахме Филипс, Грундиг, Телефункен ...


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: nyamago   
Дата:   25-06-20 11:53

> За телефоните на Нокия не ви ли е тъжно?

Тъжно е, но има значителна разлика:

- При Нокия ставаше дума за силно растящ пазар, в който бе планирано и успешно извършено убийство на водещ играч за пренасочване на капитали и доходни потоци в полза на други заинтересовани групи.

- Сега става дума за безвъзвратно спадащ пазар, в който постепенно и без агресия от конкуренцията ще отпадат по-слабите играчи. (По-слаби измежду силните, Олимпус е пръв, но не последен).

А една от приликите е, че Олимпус си има медицинска техника и други продуктови категории, където вероятно ще продължи да играе. Както и Нокия си имаше мрежови технологии и инфраструктурно оборудване, където и до днес е сред водещите и не се дава на Хуауей. Нокия загуби 'само' телефоните, Олимпус губи апаратите, но светът продължава да се върти...

[beer]



Публикацията е редактирана (25-06-20 11:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-06-20 12:56

> За телефоните на Нокия не ви ли е тъжно?

Колко да ти е тъжно за нещо дето и 10 години не е съществувало. Нокиа станаха големи след 2000-та година и изчезнаха преди 2010.....реално започнаха да губят дял 2007-а....

А ако сложим фенове като мен Нокиа реално са съществували от 2000 до 2003 година т.е. абсолютна еднодневка....

Олимпус правят камери близо 1 век. Много хора са си изкарали кариерата с техни продукти.....

Ето например видеото, което Иван пусна, е от човек, който свързал живота си с продуктите на Олмпус. До сега си е вадил хляба с техни инструменти - като фотограф и като инфлуенсър. Дали догодина ще има или няма да има такива инструменти от емоционална гледна точка има значение.



Публикацията е редактирана (25-06-20 12:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: CDman   
Дата:   25-06-20 13:10

Е стига де !

General Motors като фалира да не би да тръгнаха пеша американците [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-06-20 13:47

1. Тук говорим за продаване на определен отдел а не на цяла компания и то точно на губещ отдел, който потъва и генерира разходи.

Това е почти сигурна смърт. Просто ще влачат байонета както правят пентакс докато вземат каквото може да се вземе с минимум инвестиции и после ще го приключат. Няма мотив новата компания да налива пари в потъващ бизнес с огромна конкуренция и то точно с 4/3 система, която още при дизайна си е наполовина обречена особено след поевтиняването на Фул Фрейм системите и навлизането на Фуджи, Панасоник и Сони на апс-ц пазара. Просто няма място за Оли...това е факт. Същоро важи и за Пентакс както и за Минолтенския байонет на Сони А. Не виждам някой да налее милиони долари за да се опитва да вдигне нещо обречено. Фото бизнеса е много тромав и консервативен. Изграждането на система и лоялни клиенти изисква години. Тва не е автомобилна компания, купувят я пускат 5 нови модела и давай. Във фото бизнеса не работят така нещата. В момента Никон, Канон, Сони, Панасоник и Фуджи се трепят за всеки останал дял в този пазар. Никон видимо се задъхват вече и бизнеса за тях не върви като им предстоят още повече разходи за да вдигнат З-маунта на нивото на Сони. Освен това компаниите които не са технологични а бяха чисти компании за Оптика и Камери определено не са в удобна позиция и аутсърсват всичко. Така печалбите им падат много. Сони, Панасоник и Канон са теч гиганти и имат ресусрс да разработват собствен софтуер и хардуер докато Никон и Фудьи реално купуват готова технология и я ребрандрират. Тяхната задача е много трудна.

Така че пазара освен че се сви и се промени много. И на някой играяи им е много трудно.

Никон Z вече 3-та година не могат да достигнат функционалността на Сони въпреки че разполагат със същия хардуер...просто няма кой да им напише софтуера. За това са тези фърм ъпдейти. Фуджи са обсолютно във същата схема. Сони успява с по-стари сензори да прави по-добре работещи камери от Фуджи. Останалото е оптика, маркетинг, ергономия и определено нисшово позициониране на бранда. Но истината за това е тази.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hansto   
Дата:   25-06-20 14:12

Не съм съгласен че Сони са пример за софтуерни ъпдейти. Те са на принципа грешка после ъпдейт оправящ грешката, вкарващ 2 грешки и така нт

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   25-06-20 15:00

Днес акциите на Олимпус вече са с 11+ % нагоре (вследствие на освобождаването на фото-отдела).
Положението при Панасоник също не е розово - продажбите са с около 80% надолу.
Сега чета, че 80% от сватбите у нас за тази година били отложени.
А тенденцията не е локална.
Подозирам, че в световен план ще са сходни стойностите.
А с такъв ограничен ресурс (слаби продажби) нови технологии доста трудно се разработват...



Публикацията е редактирана (25-06-20 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-06-20 03:03

Sony че не угаждат на клиентите с фърмуер е видно. Ама че са зверски ефективни в завоюването на клиенти с минимални и много точни ъпдейти е още по-вярно. Просто пускат тия неща, дето ще донесат продажби. Това за сега им се отплаща.

Фуджи повечко угаждат на клиентите и това е хубаво. Ама явно не им стига ресурс за основни технологии като АФ и малко по-бавно го оправят, ама пак е доста добре.

Канон и Никон май тепърва се учат на тия мурафети. Канон наскоро пуснаха ъпдейт на много камери да стават директно за уеб камера. Яко е, имайки предвид короната. Аз за а6300 си купих накрая адаптер 200 кинта, че не ми се чака до есента китаец за 30 лева с неясно качество. Има и софтуерни трикове ама нещо не успях да ги подкарам със софтуера дето ползваме в службата.

Никон за съжаление съм много скептичен за бъдещето им. Те май изоставиха последните месеци Z системата и пак се втурнаха да продават ДСЛР-и ... а ресурс за две толкова различни технологии, да бият Канон, Сони и Фуджи на дали имат.

Канон имат ресурс и се фокусираха много силно, където трябва дано новата камера е на ниво.обективите им впечатляват ако и да са доста нишови и много малко на брой.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: sirkhann   
Дата:   26-06-20 08:12

hotsnail - говориш приказки, които може да са били верни преди 5 години, в момента не са.

Sony, Panasonic, Canon, Nikon и Sigma - всички пуснаха невероятни ъпдейти за сегашното си поколение фотоапарати. Пускат и обективи, които са нови разработки.

Fuji работи по ъпдейт само на GFX, за останалите се научи, че е по-далаверско да пуска ново тяло през година и половина, което да оправя някой пропуск на предишното поколение, но да има защо да го смениш след още година-две.

Не всички са супер щастливи от последните им врътки [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: CDman   
Дата:   26-06-20 08:17

Каквото и да си говорим е факт, че понятието "естествен подбор" важи и за бизнеса. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: keri-di   
Дата:   26-06-20 08:52

Така,както вървят нещата,скоро даже и Сони няма да ги бъде?И много други,много по-големи отрасли няма да ги бъде?
Лошото мина,иде най-лошото-към есен или след нова година?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   26-06-20 09:23

Може да изчезнат и други, а може никой да не изчезне. След като летяха из облаците преди 7-8 години, сега производителите на фотоапарати и обективи слизат на земята. Сапунерките отмряха и вместо 150 милиона апарата ще продават по 10 милиона. Но това пак е много голям бизнес. Като се замислиш колко струва един апарат от клас над сапунерка и като прибавиш, че му трябва обектив(и), 10 милиона бройки пак си е бизнес за милиарди. А всички съпътстващи, като осветление, стабилизация, дронове, цифрови носители, чанти, какво ли не. Стават десетки милиарди. Та, играчите пак ще са крупни, просто ще им се наложи да се реорганизират и преориентират.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   26-06-20 09:30

Съмнявам се, че японците биха оставили някоя голяма структуроопределяща компания да фалира? Там лихвите са почти до нулата вече близо 30 год. и не им е никакъв проблем да ударят рамо на някои от тия дето се водят Ту-биг-ту-фейл. Вчера немците влязоха официално в Луфтханза и я спасиха на държавно ниво. Но това не значи, че в момента в Германия не фалират между 13 и 15 фирми седмично! Вече почнаха да задминават нивата от кризата през 2009 г.

CDman, нормално. Инвеститорите не са като феновете - те не страдат от сантимент! Те се интересуват единствено от това цифричките на процентите им да светят в зеленичко, а не в червеничко. Затова пред фирмите стои предизвикателството не само да създадат добър продукт, но и да го продават добре. Защото производството е едно, а маркетинга и продажбите - съвсем различно нещо и понякога се случва така, че двете не вървят ръка за ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: karan4o   
Дата:   26-06-20 09:33

След плюене по Олимпус вече 15 години в този форум, най-накрая някои хора ще си отдъхнат...

Тъжно е, че такова име във фотографията ще остане в историята...

Аз мисля да си пазя системата и, ако съм жив, ще я показвам на следващите поколения...

Факт е, че фотографията въобще не е това, което беше... нито техниката, нито снимането, нито снимките...

[smilie2] [smilie2] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: keri-di   
Дата:   26-06-20 09:52

karan4o,аз не само,че ще си запазя системата,но ако ми изпадне 300 ф4 на изгода цена,че си го купя!



Публикацията е редактирана (26-06-20 10:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Джъмбо   
Дата:   26-06-20 09:58

имах си хас поредната тема за някоя марка фотокамера да не се обърне в "колко са яки сони" [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

яки са... ама не е нужно през 5 мин да го споделяте

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   26-06-20 11:00

В памет на неоценените качества на Олимпус, вижте това видео, снимано с непретенциозното апаратче М10 II, което (о, боже!) няма 4к и добър автофокус за видео... [smile]

https://www.youtube.com/watch?v=fHCFa1VP2l4

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   26-06-20 14:41

Според мен,
след като с времето капитулираха бавно PENTAX (сега са просто сянка, собственост на RICOH), после SONY A, сега последвани от OLYMPUS Imaging, на ред идват Nikon FX, Panasonic S и може би FUJIFILM в малко по-дългосрочен план...

До 5 години ми се струва фотографията почти ще отпадне, поне в сегашният си вид....
Виждам бъдеще само за Canon R, SONY и евентуално FUJIFILM GFX.

Жалко наистина, харесваше ми форматът на PEN-F и тайно се надявах на втора генерация, но явно не му е писано.



Публикацията е редактирана (26-06-20 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: nyamago   
Дата:   26-06-20 16:20

Големи сме стратези, на глобално равнище и съдим гигантски фирми за политиката и икономиката им, за продуктовите стратегии и технологични инвестиции, за маркетинга и още много - от всичко разбираме повече от техните неграмотни и неопитни ръководители.

Няма лошо, това са забавни упражнения, които никому не вредят (освен ако някой - пази Боже - не ги ползва за личните си операции на борсите [smilie10]).

Проблемът ни е, че гледаме на всичко това от камбанарията си на фотографи. Фотографията такава, каквато я знаем и не искаме да повярваме как ще се промени. Желаем технологични иновации, но инкрементални - да ни дават повече... от същото. По-остър фокус, по светли диафрагми, по-високо ИСО... друго не ни се иска да си въобразим.

А светът се променя с нарастваща скорост (да не ползвам клишето 'експоненциално нарастваща', защото не е вярно). Децата ми са виждали и пипали снимки на хартия - техните деца няма и да са чували за такива снимки. Може да се чували за снимки, но няма често да гледат такива, предпочитайки видеото, което с бясна скорост заменя статичната фотография каквато я знаем...

(Сега ще скочат да ме оборват как не е вярно и статични снимки винаги ще има, дори и на хартия. Емоционално така ни се иска. Рационално 'винаги ще има' е до едно бъдеще време, когато вече няма да има. И то идва по-бързо, отколкото си мислим.) И двумерни снимки 'винаги' ще има, както и двумерно видео - при все че тримерният VR запис на действителността е вече тук и малко му трябва да стане масова и основна форма на визуална комуникация. Аудио-визуална, а може би и с участието на други сетива...

В тоя план на нещата - "какво тук значи някаква си личност?". Някаква си марка, била тя Олимпус или Сони? [smilie8]
- - -

А по-близкото бъдеще (например до следващия месец) остава каквото го знаем и по-добре да излезем навън и да пощракаме, докато такова занимание е още актуално.

Честит Петък и приятен уикенд!
[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: OIM   
Дата:   26-06-20 17:32

Защо заглавието на темата е такова
Сякаш авторът и се надява да има още след Олимпус [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   26-06-20 17:45

написа:

> Защо заглавието на темата е такова
> Сякаш авторът и се надява да има още след Олимпус [smile]

А защо изключваш варианта да се надява?
Ако е инвеститор и е купил акции навреме - може и да спечели.
Виж как в момента, в който Олимпус се отърваха от губещото си звено и акциите им подскочиха.
Така че не е задължително всички да гледат само от фотографската страна на нещата.
Не изключвай варианта да има хора, които търсят начин да спечелят от това. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: sirkhann   
Дата:   26-06-20 19:02

Много бързате да погребвате Olympus.

Аз си мисля, че има много хляб в m4/3, а пък Olympus има страхотни неща - стабилизацията, слепянето на кадри и т.н.

Дано компанията остане в Япония и случи на собственици, които ще продължат да я развиват, защото може да попадне и в Китай при някой, който ще иска да изкара едни бързи пари, та ще се получи нещо като с Yashica.

Аз не виждам нито една марка да е застрашена в момента. На някои им е трудно, но пък всяка има нещо, с което да си защити базата от фенове. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Konstantinov   
Дата:   26-06-20 19:56

В 21-ви век мигновените връзки са необходимост, фототехниката е изостанала. Кой е следващия,ако се помисли не кой ще закрие а за следващ фотоапарат бих си купил фф който да има сим карта и андроид за бързо прехвърляне на снимки ,да говоря от него ,да си чета пощата и т.н. да не нося телефон.Така може вместо телефон за 3х даси взема апарат с обектив.Производителите фатално закъсняха с това елементарно удобство което е от първа необходимост .Пералнята ми делонги на 2 години се свързва и управлява от телефона мигновено а струва 560 лева,резил е д750 и а6500 запо няколко хиляди да бъгват връзката и да е тегаво ползването.Коли на 4 години те разпознават и се отварят с телефона.



Публикацията е редактирана (26-06-20 19:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-06-20 22:13

Kostadinov galaxy NX имаше от Самсунг. Нито за телефон става нито за апарат. Вярно апс-ц ама .....

Повечето производители всъщност в момента са решили проблема с мобилните устройства. Сега адоби, гугъл и епъл борят нещата от към телефона. Вече се вижда как работят нещата с айпад и повечето камери. Има лайтрум, има фотошоп. Оправят малките пречки в целия workflow.

Ако искаш да снимаш на път ipad pro малкия с едно кабелче и сравнително модерна камера решава проблема.

Аз още по-радикално го реших проблена с таблет на Майкрософт и теглих една майна на всички облачни услуги. За мен това което адоби правят с лайтрум е рекет и не искам да им плащам за облак или лайтрум. За фотошоп да - няма по-добро за сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-06-20 22:17

За "кой е следващия?*

Ми предивд ситуацията знам, че поне още две фирми ще изчезнат от пазара. Няма как при 30 пъти свиване на пазара, да се случи нещо друго.

Не знам какво се надяваме да стане с олимпус. Тяхното фотографско звено последните 15 години не е изкарало и лев печалба. Както някои казвате имат може би интересни патенти и технологии, които новия собственик ще гледа да продаде на печалба, след като занули разходите.

М43 имат бъдеще в дроновете. Все пак dji e доста добра фирма. Отделно Hasselblad са тяхна собственост. Най-доброто на което може да се надяваме е dji и Hasselblad да купят дизайните от олимпус и да продължат и фотокамерите покрай дроновете

Прочие след някои дискусии по темата кой е слддващ - Панасоник, Фуджи и Пентакс/Рико са фирмите в подобно на олимпус положение. Фотографски звена на загуба от много години.

Никон също са в незавидното ситуация чисто финансово. Отделно е липсата на каквато и да е стратегия там.

Канон и Сони изглеждат най-добре за момента, но това може бързо да се промени

Панасоник и Сони например без да им мигне окото могат да спрат фотографските си звена ако решат, че няма хляб.



Публикацията е редактирана (26-06-20 22:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: nyamago   
Дата:   26-06-20 22:36

> "...без да им мигне окото могат да спрат фотографските си звена ако решат, че няма хляб..."

Преди време поочти плаках когато Сони изведнъж секнаха хубавите лаптопчета Ваио, с които бях свикнал от 4 последни поколения. Пък после гледам - не умрях [smilie8] Даже главата не ме боли.

Светът продължава напред и скубането на косите не помага никому. Още има да се случва - и ще е предимно по-добро! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-06-20 22:46

Да замисли се , че фирми като dji, sigma, tamron, samyang всъщност се справят много по-добре. Вадят конкурентни продукти на ниски цени и изкарват печалба.

Никон, Фуджи, Панасоник са хем скъпи, хем печалба нямат..... Сони и Канон са само скъпи и все още успяват да ни издоят

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   26-06-20 23:04

С настаналото масово наливане и набиване на яко пари в техника не виждам кое е скъпото...?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Hsathv   
Дата:   27-06-20 01:29

Автор: hotsnail
Дата: 26-06-20 22:17

Панасоник и Сони например без да им мигне окото могат да спрат фотографските си звена ако решат, че няма хляб.


Точно пък Панасоник и Сони последни ще закрият фотографските си отдели. Номера е, че при тях основните приходи идват от чудесните им камери за видеонаблюдение като пазара на последните тепърва се разраства. Пък фотоапаратите им са само за гарнитура. Винаги могат да ги спрат без особени загуби.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   27-06-20 11:51

малко дискусия по темата

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: D.S   
Дата:   27-06-20 17:39

Освен да им благодарим, че създадоха безогледалката :) Е-П1 и до днес си седи в шкафа, е така без обектив :) Просто трябваше да оствавят и сензора в миналото като ДСЛРите. 4/3 колкото и да напредна не си заслужава спрямо конкуренцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: petervassilev   
Дата:   27-06-20 20:23

Знам, че размерите не са задължително пропорционални, но ми се струва, че обективите за 4/3 винаги са били доста по-големи от това, което е логично да се очаква за малка матрица. Цените на обективите също (въпреки икономията на материали), а и размерът на някои тела.

Навярно дизайнерите са имали някакви ергономични и други съображения, но аргументът "ръцете са ми големи" не спира повечето хора да дават хиляди за тънки и неудобни (според мен) телефони.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   27-06-20 20:27

И специфичния дизайн, който напомня за старите лентови. После и Fuji направиха същото като стил.
Единствен недостатък, който съм срещал досега и мога лично да коментирам е несъответствието между обективите на Олимпус с тела Панасоник и обратното, което ме е ограничавало неведнъж и ми е било леко сложно, по-скоро като време да го разбера и приложа като заместители и да си изчистя системата като цялостна такава.
Единствено, което би ме зарадвало е двата обектива, които съм набелязал да им паднат цените, вместо да се качат.
Иначе като цяло не е добре, че ще стават такива промени. Същото е и за Пентакс, където пазя едни артефакти, които са рядкост.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   27-06-20 20:29

Зависи кои обективи. Аз имах Панасоник 15/1.7 и Олимпус 45/1.8 и бяха буквално като играчки. Единият беше дълъг 4 сантиметра и тежеше 115 грама. "Дългият" беше 5,5 санта и пак 115 грама [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   27-06-20 20:46

Ми аз искам небалансирано, тежко и противно на лекотата да сложа на GM-1, GM-5 Olympus 75-300, но нещо не ми харесва как сработват. ЗАтова 45-200 Панасоник, макар че понякога е недостатъчен. И другото е Олимпус 60/2.8 макро (който ползвах за 2 седмици), като вече съм пробвал останалите макрота за м4/3. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   27-06-20 20:51

Абе, всякакви обективи има за микро. Аз имах и 40-150/2.8 който е целият метален, 800 грама и голям почти като фул фрейм обектив. То зависи какво искаш. Но ако търсиш малки, ще намериш. Определено.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   27-06-20 20:51

Следващия е Fuji след това Nikon.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   27-06-20 21:02

Fuji са напред с органичните сензори, като дори са пред всички по разработките. Може и да не са бъдещето, но определено има развитие. Сега се ползват за сензори на частици и отразени рентгенови лъчи доста ефективно. За светлината обаче е друго и за съжаление доста по-сложно.
Олимпус медицинските, индустриалните приложения са в някои случаи незаменими и доста специфични, което ще продължи.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   28-06-20 00:50

Аз сега не бих купувал акции на японски технологични компании

Олимпус особено ....

Преди 10-години ме е яд че не купих на Сони. Знаех, че имат добри продукти и с ps4 и с алфа и със сензорите и беше ясно как ще се развият.

Сега не виждам подобен потенциал за следващите 10 години, вероятно няма нищо лошо да им се случи, но чисто като инвеститорска гледна точка не виждам някоя от компаниите във фото бранша да е с някакъв голям потенциал и да е сериозно подценена от пазара. (Сони акциите им бяха без пари, защото много го бяха закъсали с финансите. Просто се виждаше, че имат много солидни продукти) сега акциите им са много напред ...и ако бях купил в кризата им.....щеше да има пари за много обективи



Публикацията е редактирана (28-06-20 00:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-06-20 03:25

hotsnail. за това си купи bitcoin, до 2 години цената ще скочи минимум 250% най вероятно около 600%.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 08:46

Колко компании си сменят собствениците и нито една не е закрита? Само при автомобилите погледнете какво е. Как па един български анализатор не му дойде на ум, че това може да е за добре и тепърва олимпус да дръпнат сериозно? М43 винаги ще има своят дял във фототехниката, а кой ще е собственик слабо ме интересува. Да се закрие този сегмент е невероятна тъпотия, възможна да се роди само в българска кратуна. [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Божидар58   
Дата:   28-06-20 09:37

Смартфоните вече почти изместиха фотоапаратите. Хората вече все по рядко търсят професионални фотографи. Аз снимам сватби и кръщенета и имам поглед върху нещата. Хората снимат със смартфоните и веднага качват във фейсбук. А професионалния фотограф им дава снимките след 3 месеца, за което време половината от сниманите вече са се разделили и не искат да се гледат заедно на една снимка. Така, че пазара на фотоапарати ще се свива с много бързи темпове...И след 2 или 3 години нещата ще бъдат коренно различни от сегашното положение.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 10:01

Много ясно! Но свиването е като цяло за фототехниката, но това няма да доведе до изчезване на фотоапаратите, а до по-малък пазарен сегмент, който ще си остане стабилен във времето защото винаги ще има любители, които искат малко по-високо качество. Това ще вдигне и цената на фототехниката, но какво от това? Който държи на качеството ще си я купува.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: D.S   
Дата:   28-06-20 10:11

По форумите има доста изписано, за това кой ги купува. Компания, която се занимава с "разпродажба" така да се каже. Тайче нищо добро не ги чака. Просто при по-малките сензори Fuji и Sony дръпнаха много, а за видео Панасоник някак се позиционира. Малко като историята с Kodak се получава. Измислиха дигиталната фотография и останаха в нищото [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: idivanov   
Дата:   28-06-20 10:27

Проляха се доста сълзи за Олимпус... Но да си спомним за Минолта и как Сони ги заличиха по най-безпардонен начин...[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: petervassilev   
Дата:   28-06-20 11:09

Обикновено разпознаваемите търговски наименования (като Olympus) не умират. Напр. Carl Zeiss, Schneider-Kreuznach ... Новите (азиатски, китайски?) собственици ги запазват, освен ако не решат да наложат нещо ново и по-благозвучно като "Huawei".


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   28-06-20 11:57

Аз не изключвам да изчезне микро 4/3. Особено за фотография. Сериозните ентусиасти и професионалистите обикновено гонят максимално качество на изображението, а микрото не им го дава. То има някои предимства за видео, но специално Олимпус години наред бяха неглижирали тази част почти напълно. Нишата, която разработваха, акцентирайки върху малки, качествено изработени и стилно изглеждащи фотоапарати, явно е прекалено малка, за да и поддържа живи в конкретната пазарна среда. Аз лично харесвам това което правеха, но нямам илюзии за оцеляването им. Това няма да ме спре да ги използвам. Имах две камери и 4 обектива. Продадох скъпите, които евентуално биха се обезценили или загубили потенциалните си клиенти, но си запазвам малките. Харесват ми и няма да започнат да правят по-лоши снимки, защото фирмата ще се закрива[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 12:43

Според мен няма как да изчезне м43 за фотография, просто защото са доста по-малки и леки от ФФ системите, а качеството им е доста по-високо от на телефоните. Да, от съвременен ФФ е по-назад, но картинката е достатъчно добра за всякакви фотографски задачи и медии, просто на мен, а и на много други не им трябва ФФ предимството в качеството, но лекотата и удобството на м43 печелят. В планината никой не може да ме убеди да тръгна отново с камера с голям сензор, дето да ми къса врата.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   28-06-20 13:40

Serjy, виж колко са големи новите твърди обективи на Samyang за фул фрейм камери. 18/2.8 е на дължина и ширина 6х6 сантиметра и тежи под 150 грама. Следващият, 24/2.8 е още по-малък като размери. Стандартният, 45/1.8 също е дребосък. Това са фул фрейм, автофокусни обективи. И цената им е по 500-600 лева. Трите посочени, струват нови към 1500 лева, ако се поразтърсиш и общото им тегло е 427 (!) грама. Сметнах го [smilie3] Гледах им тестове - добри още на най-отворено, а само една бленда надолу направо супер.

Като прибавиш какви зумове на 2.8 изкараха Tamron напоследък. Реално, в последните 1-2 години, всъщност се случва наистина това, което ни говореха в началото за безогледалките, че ще направят фул фрейм системите малки. Просто им трябваше повечко време да го реализират.

И за телата важи, до голяма степен. Микро камерата, която досега ползвах, Е-М1II, тежеше 570 грама. На Sony моделът 7RIII, с високата резолюция, тежи 650. Това буквално е разлика, която не можеш да усетиш.

На практика, голямото предимство на микрото изчезна или поне значително намаля. Допреди 2 години фул фрейм беше равно на мъкнене. Аз затова продадох последната си фул фрейм система, защото я носех в една раница, дето ми писна да я мъкна. Ама вече не е така. Спокойно можеш да сглобиш фул фрейм система под кило и половина вече. Това е и една от допълнителните причини микрото да започне да изчезва, особено за фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   28-06-20 13:44

10-17/1.7, ей това ми е достатъчнo, напук на тегло и размери.
Панасоник добре направиха и алианса със Сигма, Leica, за ФФ и обективи, започнаха смислени неща да правят и с обективите като 20-60.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 14:13

На мен ми седи супер несериозно да се изтъква сони, примерно като система, но с нито един обектив на Сони, или цайс. Каква система е това? Някакъв абсурд и той оцелява само щото сони е зад гърба им... За мен олимпус направиха грешка като хвърлиха всички сили в про серията си, а загърбиха малките обективи и епл серията, само 25/1.8 е добро попадение от последните им години,а трябваше да наблегнах там където им е силата, в малкия размер и тегло. Новите им про камери за безумно големи за любителско ползване, за фотожурналисти сигурно са удобно, но на това да разчиташ...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   28-06-20 14:39

За Олимпус съм съгласен. Според мен всичко, което трябваше да произвеждат е камери като E-PL серията и най-голямото им да е Е-М10. Спокойно можеха да вкарат всичко, което има в М1 сериите в тези камерки, да добавят необходимото в областта на видеото, да обновят онези от малките обективи, които имат нужда и да се рекламират като камери за за стрийт фотография, туризъм и влогъри. Който се чуди защо фалираха, да погледне неща като M1X и ще разбере.

А дали обективите трябва да са от същия производител, за да имаш система - категорично не. Който има Никон Д850 и цялата Арт серия на Сигма за него, дали няма добра системата, па даже и без нито един обектив на Никон?

За мен Сони постъпиха много умно. Отвориха системата за други произвоидители и сега изборът на обективи за апаратите им е огромен. От най-евтини до изцяло професионални. Аз като потребител това искам. Ако сега тръгна да правя фул фрейм система, вероятно към тях бих се насочил.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 15:48

От моя опит съм установил, че най-добро цветопредаване има на олимпус тяло с олимпус обективи. Преди като снимах с никон беше пак така. Явно е нормално. Та някакво тяло с някакъв обектив за мен не е работещ вариант, винаги бих предпочел да са от една марка. А цветопредаването е най-важното нещо за мен. Иначе се сетих и за още един добър обектив от олимпус, новия 12-45/4, но и той ужасно закъсня. Такива малки и качествени обективи са нужни на олимпус, с малки и качествени тела...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-06-20 18:21

Автор: serjy
Дата: 28-06-20 15:48

От моя опит съм установил, че най-добро цветопредаване има на олимпус тяло с олимпус обективи. А цветопредаването е най-важното нещо за мен.


Мисля си, че в твоя случай е по добре да научиш обработването на RAW ако JPG на определена марка не ти допада. Все пак сме в ерата на дигитална фотография и цветопредаването не е от съществено значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 18:33

Силно не съм съгласен с това твърдение! Цветопредаването не е бял баланс! И когато ти бягат цветовете никаква последваща обработка няма да постигне това, както би го уловил фотоапарата,или ако получиш приемлив резултат ще е със сериозна загуба на време за обработка. А това е най-важното! Моето време е ценно и не мога да си позволя да го губя в излишни процедури при обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-06-20 20:09

serjy, да уточниш първо за кое точно говориш? Защото апаратите имат цветни профили и ръчни настройки за JPG, не е само контрол на WB. Ако не ти се занимава с RAW, предполагам всеки съвременен апарат разполага с настройки и профили в JPG. Затова оставам с впечатление, че това което споменаваш с най-доброто цветопредаване е грешно внушение.
Съмнявам се да имаш предвид най-точни цветове между камерите, защото това е възможно да се установи само в затворено помещение(студио)с контролирана светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 20:32

Примерно, навремето намразих никон най-вече заради отвратителното цветопредаването. Ама то един цвят не излизаше нормално, да не говорим, ако снимаш хора, лицата им едни такива, все едно намазни с евтин фон дьо тен.как да оправя цвета на лицата на групова снимка на хора? Абсурд! С олимпус далеч не е така, дори напротив. Снимките изискват минимална обработка, да не кажа, че мога да мина и без...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: dtangelov   
Дата:   28-06-20 20:49

"JimmyStoikov - Все пак сме в ерата на дигитална фотография и цветопредаването не е от съществено значение."
Да, Да, ама не!
Верно, че в РАВ може да се направи доста, но сговнените от фотоапарата цветове почти нямат оправяне.
Въпреки риска да ме наскачат талибаните, хубаво цветопредаване имат Фуджи, Канон и Олимпус. Всичко останало е компромис.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-06-20 20:58

Автор: serjy
Дата: 28-06-20 20:32

Примерно, навремето намразих никон най-вече заради отвратителното цветопредаването.


Възможно навремето да е имало нямам опит и не съм запознат, чувал съм за обективи и имам стар от 77г. който има специфичен цвят. Затова казвам, че при съвременните фотоапарати е грешно внушението за хубаво или лошо цветопредаване и то в JPG, поне в това отношение всички са добри. Та те и телефоните вече са респективни в това отношение с цветове и настройки. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-06-20 21:07

Автор: dtangelov
Дата: 28-06-20 20:49
хубаво цветопредаване имат Фуджи, Канон и Олимпус.

Какво разбираш под хубаво цветопредаване? Това което е зададено в настройките на JPG като базово или нещо друго конкретно?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   28-06-20 21:22

Червеното при Никона беше от едно време доста зле. Можеше от километри, колкото и да е обработвана снимка с Никон да се познае по червеното.
ПЕнтаксите или жълтееха или лилавееха.
Иначе при някои обективи, заради оптиката може да се получи по-слабо или различно цветопредаване.
Снимането дигитално е сложен процес, усложнен от алгоритми, обработка на файлове, и най-вече средства, които да похарчим, за да може да изкараме резултати. И после тези резултати са според някои зле, според някои добре...
РЕално, цифровото снимане дава още един, допълнителен аспект и поглед на нещата, което е обработката, а малко са тези, които могат и успяват да докарат нещата.
jpeg не снимам отдавна, та не зная лично как са нещата. Иначе всички апарати правят едно и също, действат на еднакъв принцип. Очаквам, макар и бавно органичните сензори да дадат още повече. Апаратите да се развиват, сега може да се снима топ видео, има разни наслагвания на кадри до 200-300Мпикс, все неща, които едно 60-70% от снимащите не ги интересува. Просто не ги ползват.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: dtangelov   
Дата:   28-06-20 21:50

Имайки предвид, че до голяма степен усещането за цветове е индивидуално и до голяма степен субективно, под хубаво цветопредаване аз поне разбирам това, при което при минимална обработка се получават максимално добри резултати. Тук не става дума за jpeg-а от апарата а за суровия файл.
Вярно е, че за всеки апарат има пресети и цветни профили с които максимално се оптимизира процеса, но при изброените от мен марки усилията за постигане на еднакви резултати са с пъти по малки от останалите и обратно при еднакви усилия резултатите са значително по добри.
Конкретно за jpeg файловете, поне по моето лично мнение, Олимпус е на нивото на Фуджи и много пред останалите.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   28-06-20 22:43

Забравете лайтрум. Ползвайте кепчър едно и ще спрете поне част от щуротиите.....

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 22:47

dtangelov, и сперед мен е така! Най-накрая с някой съфорумец да сме на едно мнение за цветовете [beer]

Капчер1 вади по-добри цветове от адоб, но с други неща адоб се справят по-добре. Олимпуския конвертор за цветове е най-добре, но пък други неща му куцат.



Публикацията е редактирана (28-06-20 22:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   28-06-20 22:48

За различните цветове съм съгласен. Моите последни две системи бяха Никон и Олимпус, като известно време ги имах едновременно. Правил съм си експерименти с едновременно снимане на едно и също и е вярно, че RAW файловете излизат малко различни като цвят от различните камери. Вече кое харесвам най-много е отделен въпрос и доста субективен. Аз лично намирах, че след като ги мина през монтажна програма и ги наглася по мой вкус, крайният резултат е практически един и същ. Но разлика имаше. Вече за JPG-овете, там излизат орел, рак и щука. Все едно си снимал друго място [smilie5] На НиконЯ JPG-овете не ме кефеха особено, както бяха настроени от камерата. Много контраст, много наситеност на цветовете, доста изкуствена острота, леко жълтеещи и леко зеленеещи ми се виждаха. На Олимпус са по-неутрални и ми се струваха по-добри.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   28-06-20 22:50

serjy написа:

> В планината никой не може да ме убеди да тръгна
> отново с камера с голям сензор, дето да ми къса
> врата.

Хората са измислили всевъзможни приспособления.
С това можеш да караш ски, колело, да тичаш...
Тяло ФФ + 2 обектива, 2 филтъра и малко дреболии
(3 бат. + рез. капачки и писалка за почистване)
~2.2 кг. (+/- 5%). Не разполагам с медицински кантар.


https://i.ibb.co/pJRmDhY/Case.jpg


Днешната ми обиколка - 14км дистанция/ 1км+ полож. денивелация за малко повече от 5h - доста лежерно, като се има предвид залежаването ми от близо 4 месеца и въпреки всичко на места скоростта ми беше близо 4мин/км (да, тичах). А освен пояса на кръста имах и малка раница над него.
Освен ако не си някой слаботелесен и 3 кг (с карб. статив) да те озорят!? [smilie8]
Ако имаш съмнения, че съм бил с камерата днес - снегът се отдръпна навреме, за да се покажат минзухарите.
Да не забравя - ако някой има път тия дни от Страшното езеро към Кобилино бранище - да внимава малко повече в участъка със скъсаното въже, че снегът все още не се е стопил, а пързалката надолу е ........

serjy написа:

> От моя опит съм установил, че
> най-добро цветопредаване има на
> олимпус тяло с олимпус обективи.

Би ли споделил /понеже силно се заинтригувах/ какви камери и обективи включва твоя опит за подобни тежки генерализации? Камери; обективи...



Публикацията е редактирана (28-06-20 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 22:59

С олимпус снимам откакто пуснаха м43, общо 4 тела. Имал съм много обективи, не ми се изброява, че е абсолютно безсмислено, а и може да пропусна нещо. А и това което си па казал за мен не е приемливо, нито е леко, но то удобно. Все пак хора всякакви. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   28-06-20 23:04

serjy написа:

> С олимпус снимам откакто пуснаха
> м43, общо 4 тела. Имал съм много
> обективи, не ми се изброява, че е
> абсолютно безсмислено, а и може да
> пропусна нещо.

Ясно.
За мен изказването ти олекна.

> А и това което си па казал за мен
> не е приемливо, нито е леко, но то
> удобно. Все пак хора всякакви.

Замислял ли си се за карта за фитнес?


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-06-20 23:05

Голяма трагедия са цветовете като цяло. Като тръгнем от светлина, обектив, сензор, софтуер, монитор, калибратор и печат. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   28-06-20 23:09

Значи, с камерата и обективите не тичам наникъде[smilie5] Но Julius е прав. Вече е така. Може да имаш МАЛКА фул фрейм система. Аз го намирам за много яко и не мисля, че някакво ирационално неодобрение на Сони (или друга марка), трябва да е фактор в оценката ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: fragranse   
Дата:   28-06-20 23:13

Може ли да няма следващ?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   28-06-20 23:18

Yog написа:

> Значи, с камерата и обективите не
> тичам наникъде[smilie5]

Може би няма да повярваш, но тая година изхвърчах от пистата в Австрия с близо 80км/час с въпросния пояс на гърба ми. Поне на толкова беше спрял гпс на часовника ми. Разхвърча се всичко - ски, каски, очила, щеки... единственото, което в този момент беше в главата ми беше дано не срещна дървени кол, който обозначаваше номера на пистата, за да не се шибна в някой ключов прешлен и да се осакатя за цял живот. Само това. Моите хора - ски-групата с която караме ми казаха после, че не са очаквали изобщо да се изправя.

Въпреки това поясът с тялото обективите си остана на кръста ми! И до ден днешен си снимам с апарата и нямам никакви грижи. Аз съм го уплътнил по такъв начин, че наистина да издържа на сериозни сътресения. Не бих допуснал да има какъвто и да е луфт!

p.s.
А само 30 мин. след падането си минах през същото място и със същата скорост, за да не ми остане психологическа травма от това. И все пак най-високата скорост, която съм докарвал на ски не е чак толкова висока - 105 км/час, в нашата група наистина има лудетини. Но не мога, а и нямам намерение да се меря с тях (или който и да е друг).

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: dtangelov   
Дата:   28-06-20 23:20

Всичко е въпрос на приоритети.
Системата на Julius и за мен не е много малка, но не това е нейният недостатък.
За мен има един съществен недостатък и той е първия по сериозен дъжд или падане в някое вирче, локва или каквото там.
Намокриш ли го и Сонито уйде, а едно ОМД ЕМ 5, само ще го поизтръскаш от водата (моето го изпусках в морето, после мих на чешмата и после снимах година след това без никакви проблеми) а и същата ситема ще е под кг.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   28-06-20 23:31

dtangelov написа:

> За мен има един съществен
> недостатък и той е първия по
> сериозен дъжд или падане в някое
> вирче, локва или каквото там.
> Намокриш ли го и Сонито уйде, а
> едно ОМД ЕМ 5, само ще го
> поизтръскаш от водата (моето го
> изпусках в морето, после мих на
> чешмата и после снимах година след
> това без никакви проблеми) а и
> същата ситема ще е под кг.

За сега това не ми е било грижа, няма да ти описвам колко пъти ме е валял дъжд, суграшица и градушки горе. Обикновено дори нося по 4-5 дъждобрана, някои от които не са еднодневките по 2 лв. защото от време на време водя и групи горе (та ми се е налагало да ги обличам неподготвените).

Този вариант, който ти споменаваш включва плуване в езеро с пояса или пресичане на река. Не плувам в езерата (забранено е), но ми се е налагало да пресичам реки във вода до кръста - всичко се опакова в специален найлон (+ дрехите от кръста надолу [smile] и си сменям обувките с НЕЩО от сорта - това ми е резервния чифт сандали, идеални са за пресичане на река, пръстите са изолирани от удар в камък! Основните обувки влизат в раницата, а раницата на глава. [smilie3]

Но да - имах друго "приключение" преди 2 год. - на Ботаническото езеро в Урдиния циркус - точно нагласям статива да снимам, обектив + филтър (пояса с другия обектив ми е на гърба) и както уж съм подпрял раницата на близкия камък - троп-троп-троп - две по-бавни кълбета, третото по-бързо... и докато се усетя раницата ускори и след 30 метра летеж цопна на поне 3 метра навътре в езерото. Съблякох се и влязох да я извадя - тежеше сигурно 20 кг. всички резервни дрехи бяха подгизнали, на челника Петцл батерията изгоря (та сега вече и него го нося изолиран в специален водоустойчив калъф)... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 23:34

Ааа и тая тема я налазиха сони талибаните [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   28-06-20 23:41

serjy написа:

> Ааа и тая тема я налазиха сони талибаните [smilie18]

Явно се чувстваш длъжен да кажеш нещо (пък било то и не особено умно) след олекването на изказването ти за цветопредаването.

Очаквах да ме изненадаш с някое кофти цветопредаване на Канонски модел, че както съм снимал с такива 10+ год. щях да преценя колко насериозно да те взема, но ти реши сам да вдигнеш белия байрак.

Единственото, което разбрахме, че за олимпус-талибаните и 2кг. техника им идва множко.
Имаше навремето едни пластмасови Скини, че дори и Кодаци, май?
Или греша? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: petervassilev   
Дата:   29-06-20 00:06

Поредното иронично следствие: Точно "доброто цветопредаване" (често в смисъл "харесваща се шарения") без допълнителни усилия е едно от нещата, които карат много хора да изберат телефон вместо истински фотоапарат.

И точно Олимпусите, привличащи клиенти в голяма степен и с "доброто цветопредаване", изпадат в това трудно положение заради свиването на пазара, предизвикано от телефоните.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   29-06-20 02:17

Горе-долу това е границата за мен. Две кила. Над 2 кила техника започва да дразни. Олимпус ли ще е, Сони ли ще, няма значение - дразни. Ако така си изкарвам парите и ТРЯБВА да я нося, ще я нося, къде ще ходя. Ама като е по избор, избирам да не я нося [smilie5]

Но не това се опитвам да кажа. От самото начало обяснявам, че една от причините за провала на Олимпус е падането на цената и размера на фулфреймките. В момента Z6 е по-евтин от последния Е-М1. Едно време нЕмаше такива фулфреймки. Нито бяха по 600 грама, нито бяха по-евтини от кропките [smilie3]

И ако с телата е по-лесно да се постигне, то вече и обективите се "смалиха". Засега само за Сони, кво да прайш. Да кажа на черното бяло, щото Сони са "лоши"? [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hansto   
Дата:   29-06-20 06:43

Тук виждам бъдещи кандидат политици. Каква беше темата и хоп накъде отиде ...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   29-06-20 08:02

Това за теглото е същото като дизайна, всеки сам избира.
Иначе, най-лесното, откъм избор е да има човек две-три системи и според случая да носи каквото трябва.
При мен лично е от 500гр докъм 9кг в различни чанти или направо Pelicase.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: CDman   
Дата:   29-06-20 10:57

Добре де, какво щеше да стане ако ОЛИ не беше фалирал. [smilie11]
Нови разработки, туй, онуй, ама цената ....
Последното тяло, което гледах в Синтезиса (М5 Марк3) беше около 3500 лв ако не се лъжа (което си е цифра). Дали ще дава по-добра картинка от аналогични по цена/параметри камери или марката ще разчита, че ОЛИ-феновете са толкова верни, че няма да си правят сметката и ще купуват без да се замислят. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   29-06-20 11:34

2399лв е в момента, а аз го взех за 2100 на някаква промоция, за мен тази цена е отлична за супер наточено тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   29-06-20 13:12

3500 лева е M1 Марк 3, а не М5. Проблемът е, за тия 1500 отгоре си купуваш само втори слот за карти. Аз като видях М5 Марк 3 и М1 Марк 3 какво предлагат, осъзнах че няма нищо повече от М1 Марк 2. При условие, че единият го чакаха 5 години, а другия 4. То още това е добър индикатор накъде са отивали нещата, ама...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: CDman   
Дата:   29-06-20 14:07

осъзнах че няма нищо повече от М1 Марк 2

Тоест самия нов ОЛИ не предлага като качество нищо повече от стария ОЛИ, освен слот за две карти. Ами логично е да фалира [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   29-06-20 16:59

Следейки дискусията да Ви кажа на Самсунг цветопредаването бие сичко у земята. Директно са готови за фейса. Това кларитъ, това сатурация, това червено, зелено, бембено, острота, ХДР, ГДР, ФРГ...'сичко има ..... щракаш селфи и пущаш у суратефтеря...

Определено е по-добър от Олимпус.

Ще снимаш роу, ще се туткаш, да редактираш, па' и калибриран екран ш'а искаш..... къде има 'ора с толко' свободно време.



Публикацията е редактирана (29-06-20 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: dtangelov   
Дата:   29-06-20 18:18

“Автор: hotsnail
Дата: 29-06-20 16:59

Следейки дискусията да Ви кажа на Самсунг цветопредаването бие сичко у земята. Директно са готови за фейса. Това кларитъ, това сатурация, това червено, зелено, бембено, острота, ХДР, ГДР, ФРГ...'сичко има ..... щракаш селфи и пущаш у суратефтеря..”

Аааа, недей така!
Айфоня е по добър [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   29-06-20 18:29

Някои от камерите на Самсунг все още са актуални, въпреки че спряха с фотоапаратите.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: fragranse   
Дата:   29-06-20 21:06

ot Canon!


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   29-06-20 21:35

Между другото, най-зле от към цветове са никон и сони. Те затова сони талибаните злобеят толкова. Някаква комплексарщина ги треска, уж страхотни сони камери, ама някак се усещат пребани и за да тушират това чувство са като медарки във всяка тема да хвалят сони [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   29-06-20 22:28

Серджи така е, за Олимоус добро или нищо. Бог да ги прости. Знаеш как е. Ще им правите ли 40 дни? Поп ще викнете ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: ZENON   
Дата:   29-06-20 23:48

Киро е съвсем прав.
За Оли или добро или нищо. Имат история, както Пентакс имат такава, но времето показва, кой може и кой - не.
Това пък с цветовете, е такава смешка, че може да бъде казано от някой, за който "ръчни настройки" са най-страшното нещо преди смъртта, но не и някой който реално ползва камера.
Освен това, да влагаш телефонен сензор в камера за хиляди кинти е несериозно в 21ви век и е подигравка, независимо от ореола, който маркетинга създава, около подобен продукт.
Оли си заминава, понеже няма кой да купува. Толкоз.
Феновете, могат да си късат ризите и да плюят Сони, Канон и кой ли не, но това няма да промени реалността.
Свиквайте.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: menton   
Дата:   30-06-20 08:05

На мен не ми е тъжно, че Olympus са фалирали, но определено е тъжно да знам, че тъпо приложение за чат, като WhatsApp струва повече от всички фирми произвеждащи фото техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   30-06-20 10:30

Благодарение на марката Olympus, (и на мен разбира се) за последните 20 години, от както има цифрова фотография съм си купил два апартамента, една дозина автомобили, изхранвал съм си семейството, изградил съм се като личност и фотограф. Поклон и респект към марката!!!



Публикацията е редактирана (30-06-20 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: vth41   
Дата:   30-06-20 11:53

NORMAN-KUK [smilie24]

Thoughts about the Olympus Imaging Business Divestiture

Коментарите под статията (вкл. и на Tony Northrup), също са интересни...


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-06-20 11:59

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] NORMAN-KUK[cool] [smilie5]
Най-истинското и лично мнение досега в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   30-06-20 13:05

NORMAN-KUK, аз доста техника Олимпус имах и ни апартамент, на кола! Дали причината че си купил тия неща не е положения труд?[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   30-06-20 15:50

Yog написа:

> От самото начало обяснявам, че една от причините за
> провала на Олимпус е падането на цената и размера на
> фулфреймките. В момента Z6 е по-евтин от последния Е-М1.
> Едно време нЕмаше такива фулфреймки. Нито бяха по 600 грама,
> нито бяха по-евтини от кропките [smilie3]
> И ако с телата е по-лесно да се постигне, то вече и обективите
> се "смалиха". Засега само за Сони, кво да прайш. Да кажа на
> черното бяло, щото Сони са "лоши"? [smilie25]

Това беше една от идеите на махането на огледалото и скъсяването на работната отсечка. Или да се намалят размера и теглото на обективите при запазване на текущите им параметри или да се запазят сегашните им размери, комбинирано с увеличаване на светлосилата им (поне една бленда).

Мен лично Лаова ми допада, снимал съм с два техни обектива - един 12мм и един 15мм. Вчера мярнах, че тази марка са пуснали най-широкия ректалинеарен обектив за безогледални ФФ досега - Laowa 9mm f/5.6 / 350 гр.
За различни при това байонети (Лайка, Сони, Никон), а при условие, че раб. отсечка на Лайка е най-дълга - това значи,
че с обикновен преходник ще станат и за Канон РФ въпреки, че не са отбелязани.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   01-07-20 02:03

Ммм аз за 10мм фойтлендър си мислих до скоро. Гледах обаче снимки. Много е специфично. По-широко от 14-15мм дори за архитектура изисква малко по-преднамерена и избрана композиция.

Ако има няколко плана или дълбочина снимката перспективата е силно нереална. Става малко като фиш обективите. Интересни са първите 5 снимки, а след това някак странно седят.

Не че с 14-15мм няма да станат странни някои кадри, но е възможно да прикриеш ефектите от перспективата до поносими размери по-лесно

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: GM   
Дата:   01-07-20 14:43

написа:

> Серджи така е, за Олимоус добро или
> нищо. Бог да ги прости. Знаеш как е.
> Ще им правите ли 40 дни? Поп ще
> викнете ли?
Сварен охльов, за мен Сони не струват!
Прекалено скъп за това, което ти дават.



Публикацията е редактирана (01-07-20 14:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   01-07-20 15:02

GM никой не ти предлага Сони или Канон или Никон или нещо да те убеждава. Темата е за съвсем друго. Спрете се .....

Ако толкова държите, ще напиша няколко праграфа за любимата Ви марка и 2-3 месеца ще се цупите. Други ще напуснат форума. Трети ще ме клепят пред админа, че видите ли той не ми харесва камерата......детска работа.....

Проблема сега е, че пазара на фото техника е колабирал. Не е толкова проблем на Олимпус. Всички са в киреча. Олимпус просто са по-честни ако искаш.......

Ето тука пишат за 64% спад от 2019 до 2020 на фона на още 90% спад 2010 до 2019 т.е. сега продават около 3.5% от обема през 2010!!!! Ако синтеза са продали през 2010 да кажем 1000 камери то 2020 ще продадат 35!

Това е проблем и за магазините, както се сещаш. Проблем е и за вносители и за производители и разработчици......

За това е темата. Закачливо съм я кръстил кой е следващия, щото не е ясно.....



Публикацията е редактирана (01-07-20 15:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   01-07-20 15:11

по темата

май подготвят реклама на нови Канонски обективи

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: keri-di   
Дата:   01-07-20 15:43

""Проблема сега е, че пазара на фото техника е колабирал. Не е толкова проблем на Олимпус. Всички са в киреча. Олимпус просто са по-честни ако искаш......""

Та в този ред на мисли,спада ще продължава,средствата за нови разработки ще се по-малко и по-малко/каква техника да очакваме?/,инвеститори-лешояди ще реват за своите печалби/за клиенти и фенове на тия хич не им пура!/, и ще натискат изпълнителните директори за все по-намалятащите им печалби!И какво следва ?
Та,кой има най голям спад в продажбите като цяло-независимо от моментните графики?Кой е загубил най голям пазарен дял?
И проблема не е в това,кой ще е следващия.Проблема за мен е в това,какво ни чака нас хората?
Постепенно блокират свободното предвижване.Скоро тези,които минават граница ще ги "ваксинират" задължително.След това ще забранят на тези,които не са "ваксинирани"да ходят на работа,и тд и тп.Та боли ме мен ,кой ще е следващия!

ps.Техниката няма да си продавам!Смяна на система в момента е абсолютна глупост,и сигурно набутване!?



Публикацията е редактирана (01-07-20 16:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: petervassilev   
Дата:   01-07-20 16:01

Автор: hotsnail
Дата: 01-07-20 15:02

"... Проблема сега е, че пазара на фото техника е колабирал. ..."

Дори и да има "следващи" фалити, според мен пазарът е и ще остане пренаситен с върхова фото техника - както за любители, така и за професионалисти.

fotorafi е споменавал какъв ограничен беше изборът преди десетина петилетки [smile]. Кеф ти Смяна, кеф ти Зенит, ако имаш достатъчно пари.

И въпреки това процентът на фотолюбителите (не телефонистите) беше по-голям, хората снимаха и експериментираха с удоволствие. Почти всички знаеха какво е бленда, скорост ...


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   01-07-20 16:09

Аа защо да си продавам олимпуската система? Върши ми отлична работа, имам даже ново тяло, на което дори още не съм се накефил. Имам поне 5 години пълноценно ползване, преди да ме натисне шугата за някаква нова джиджавка. Така, че се надявам нещата да се развият благолопучно. Зависи кой ще реши да ги купи, ако въобще някой ги купи. Навремето сони като придобиха минолта на практика ги ликвидираха и от една много сериозна марка фотографска техника не остана нищо...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   01-07-20 17:40

keri-di написа:

> И проблема не е в това,кой ще е
> следващия.Проблема за мен е в
> това,какво ни чака нас хората?

В случай, че не си забелязал - в момента текат процеси обратни на глобализацията. Вървим усилено към деглобализация. Ще се пътува на все по-кратки разстояния (това да пиеш кафе в Милано, шопинг у Лондон и за вечеря на Витошка - май-май скоро ще е само спомен), все повече фирмите ще връщат производството в собствените си страни, въпреки че ще им излиза по-скъпо. Което ще рефлектира в стойността на крайния продукт. На Европа още ѝ е трудно да преглътне евтиния Китай, но най-вероятно ще ѝ се наложи. Знаеш ли елементите на една маратонка Адидас в колко държави се правят в момента - в 52! В цели петдесет и две държави се създава един чепик - дизайна на единия елемент в една страна, каучука във втора, езиците в трета, връзките в четвърта, мемори пяната в пета... и т.н. и т.н. Адидас бяха сочени като пионер в разпиляването на производството си по цял свят. Само че това им изигра лоша шега, защото си въобразиха, че светът е безопасно и предвидимо място.

Не ми се навлиза в детайлите от предната криза (2008), но има нещо много сходно - тогава кризата започна от финансовия сектор, имаше едни финансови инструменти (деривати SIV, CDO...), където секюритизираха множество ипотечни заеми и този пакет от заеми се продаваше накуп (при това с най-висок възможен рейтинг ААА). В момента в който само 1 ипотека изгърми (лош кредит) - целия пакет заминаваше, никой не го искаше, защото нямаше закон за обратната секюритизация (т.е. да се разбие на малки ипотечни заеми). Та и тук - сега е достатъчно само 1 от всичките 52 страни да се капсулира заради вируса - и производството на цялата маратонка Адидас си заминава. Дженерал Мотърс се сглобяват в Щатите, но седалките ги шият в Мексико - и ако завода в Мексико го сложат под карантина - край! Имаш клиент, има пари - ти обаче нямаш готов джип за продаване. Нещо повече - в момента ако идеш в Ню Йорк, но идваш от Тексас, Флорида или Калифорния - 14 дни карантина. Щатите в момента се фрагментираха като ЕС, втори Шенген.

Това с ваксините и конспирацията дето го развиваш ми идва в повече, но прочети малко за Юстиниановата чума през 6 век. Как отварянето на границите на империята води до засилване на глобалната търговия, разцвет, просперитет, ала-бала, само че се оказва, че това улеснява движението на плъховете и разпространението на заразите... и накрая стигаме до там, че науката в момента разглежда това като една от основните причини за разпада на Византия. По различни оценки смъртността варира м/у 30 и 50 млн. души!

Камерите са точно толкова уязвими, колкото и останалите продукти, които не са от първа необходимост. Спадът в авиацията клони към 80% (само в Европа режат 33 хил. души), при колите е усреднено 70% надолу (Фолксваген обявиха, че се отказват от завода в Турция), а индусите поставиха тотален антирекорд - 0 продадени коли за 04.2020. Все си мислех, че прогнозите ми са достатъчно черногледи, но това дори не съм си го и представял - 100% спад! Стабиляги, са нали? [smilie7] Колко ли фотоапарата са купили през април? А ефекта на доминото е: няма продадени коли, няма каско, няма гражд. отг. -> спад при застрахователите, дори програмистите обслужващи летища и авто-компании страдат (Мерцедес съкращава целия си ИТ-отдел - 15 хил. души) и т.н. и т.н.

Та на въпроса "Кой ще е следващия" - ами този, който има най-голяма кредитна експозиция и на който падежите на задълженията му са най-краткосрочни. Който има и най-малки буфери и не може да оцелее поне 3 мес. при подобен срив в продажбите; и на който държавата не мисли да помогне (все си мисля, че японското правителство би подкрепило гиганти като Канон, Никон, Сони, Панасоник, Нисан, Тошиба, Мицубиши...), но ще видим.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   01-07-20 17:55

Julius >> На Европа още ѝ е трудно да преглътне евтиния Китай

Чели сте сигурно за 1 трилион Евро, дето ще раздават следващите години? Всъщност тоя 1 тирлион са мита за китайски стоки и някакви данъци за американски интернет фирми. Плана е да дигнат митата под претекст, че трябва да се бори кризата. А идеята е да се връщат производства в Европа от Китай и да се подпомогнат европейски ИТ фирми


ПП Чумата е основната причина Турците да превземат балканския полуостров. Тука е било невероятна здравна криза..... Тогава в Хърватска са измислили карантината т.е. 40 дни изолация на остров преди да те пуснат в Дубровник.



Публикацията е редактирана (01-07-20 17:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   01-07-20 17:56

Я си представете сони да затвори сектора с цифровите си камери, така както досега са правили многократно с други свои техники [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   01-07-20 17:59

Че защо да не си го представим?

На този свят няма нищо вечно. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   01-07-20 18:02

серджи като толкова искаш Сони, вземи си. Същото е като олимпуса. Те работеха заедно последните 10 години. 50% от елементите са 1:1. Обкетивите са сходни технологии....по-стабилен е софтуера и е по-добре разчетен процесора т.е. не лагва ако пуснеш повечко екстри. Това е разликата. Е сензорите и обективите са по-едри.

Иначе аз писах преди няколко страници, че това е вероятно. Изобщо не е нещо невъзможно. Ако няколко тримесечия не успеят да стабилизират някакви приходи съпоставими с разходите...... всички фирми са така

Олимпус не са фалирали. Просто фото звеното не могат да го нагодят да изкарва кинти. За това го продават.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   01-07-20 18:04

Пък сигма да купят олимпус, да му боднат един фовеон, и да пуснат още малки и качествени обективчета [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   01-07-20 18:10

За митата - ще видим как ще се развият нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   01-07-20 20:21

serjy написа:
> Пък сигма да купят олимпус, да му
> боднат един фовеон, и да пуснат още
> малки и качествени обективчета
> [cool]

Да Сигма, Самянг, Тамрон.....

Ама за м43 специално има една много силна компания, която расте в момента- DJI и Hasselblad.

Най-доброто си мисля, че е ако сложат етикет Hasselblad, вземат всичко от Олимпус и добавят софтуера на DJI. Има си дори софтуер на Hasselblad, който може да интересен и да дава възможности на профи фотографите отвъд това което сме виждали в класа на Олимпус

м43 е идеален за дронове и за всякакви роботизирани системи.



Публикацията е редактирана (01-07-20 20:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   01-07-20 21:23

Преди месец-два писах в един друг форум: Запаметете си драматично-апокалиптичните прогнози за света, за да може след няколко месеца сами да им се смеете. Нито ще има апокалипсис, нито "деглобализация", нито подобни драми. Хората се нагаждат към ВСИЧКО. Пред 2 месеца бяхме изтрещели от тоя вирус, сега се заразяват повече хора, отколкото преди - на никой не му пука. След 2 месеца ще обяват ваксината и до пролетта на следващата година сме го забравили. А дори да няма ваксина и да си минава всяка година, като привикне народа, една новина няма да има за това, нито пък някаква забрана. Просто ще убива един брой хора всяка зима и продължаваме нататък. Както е грипа в момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   01-07-20 22:46

За мен този вирус е политически. Демек не е толкова опасен, колкото е удобно извинение за новия политически курс, за връщане на производствата там където са и пазарите. А и у нас, след 30 години системна ликвидация и прогонване на населението, как да повярваш, че баш сега те спасяват? Смях...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: petervassilev   
Дата:   01-07-20 23:03

Може и да греша, но като гледам снимките, повечето хора използват за любителски цели над 5-годишна (дори почти 10-годишна) техника, особено тези, за които обективите са по-важни, а телата са "консуматив".

Тази инетрност на потребителите може би също затруднява производителите на фото техника. За сравнение - телефоните обикновено се сменят доста по-често, заради останалите (нефотографски) функции и възможности.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   02-07-20 01:11

Абсолютно никой няма интерес да връща производствата там, където са пазарите. Поне никой от тези, които имат политическо и икономическо влияние. Коя корпорация ще иска да произвежда нещо за 500 долара и да го пордава за 1000, когато може да го произведе за 200 и пак да го продаде за 1000? Това е пълен нонсенс.

Друг нонсенс и напъните на голям процент от хората да видят "нещо по така" във вируса. Да, след като вирусът е факт, има опити да се политизира. Но самият вирус си е биологически, а не политически. И преди са се появявали, и пак ще се появяват. Неизбежно е.

А колко е "лоша" глобализацията е отделна, много дълга тема. Лоша за кого? Иди питай китайците колко е лоша. Или тайландците, малайзийците, индонезийците...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   02-07-20 07:42

Глобализацията не е лоша, докато не я провали един прост вирус, затова е важен баланса, между глобалния и консервативния подход. За производства, които могат да ти осигурят стабилност и независимост в криза, като хранителната индустрия, военна, енергетика, комуникации, транспорт, медицински и химически продукти от първа необходимост, задължително е да се подходи консервативно и да поддържаш не малък процент, колкото да ти покрива собствените потребности, производства и тези производства да са "живи". Щото глобализация-интернационал и тнт политически глупости, оправдават единствено капитала, но не и човешките потребности,и при първата сериозна криза си до там, без реален шанс за оцеляване. Все едно забравяме, че цивилизацията я създаваме за да е по-добър живота на хората, а не хората да живеят някак, за да поддържат изискванията на капитала за печалба. Така, че това е разумна та световна политика, да, няма да има евтина работна ръка на изток, а тук да лентяйстваме по цял ден, ще се живее по-бедно, но и по-пълноценно и природосъобразно, а дано...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: imitev   
Дата:   02-07-20 07:46

Ама надали...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   02-07-20 07:54

Големи анализи от АНАЛизатори, нямаше как да не си търсят тема, в която да не изсипят какво са прочели по икономика (без да могат икономика) или да не избие за болната тематика...



Публикацията е редактирана (02-07-20 08:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: CDman   
Дата:   02-07-20 08:11

Дали глобализацията е лоша ?

Всяко нещо (напр. пастмаса, атомна енергия, интернет, фотоапарат) може и да е лошо и да е добро, зависи как се използва.[smile]

И за да се върнем на темата, следващия фалирал (фотопроизводител, сайт, концерн) ще е този, който не успее да се адаптира към новата реалност.

п.п. Поста на НорманКук, че с Олимпус си купил много неща ми напомни един стар виц:

Пита учителката децата кой какъв иска да стане. Един казва полицай, друг, бизнесмен, трети Б автор във ФФ [smilie5] . Стига до Иванчо и той казва:
- Искам да стана космат.
- Защо точно космат ?
- Ами тате като се напие вечер и казва " цял живот блъскам и нищо, а някои хора с една шепа вълна си уредиха живота." [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   02-07-20 08:15

Yog написа:

> Абсолютно никой няма интерес да
> връща производствата там, където
> са пазарите. Поне никой от тези,
> които имат политическо и
> икономическо влияние.

Човек, ти сякаш живееш в собствен свят? [smile]
Лошо няма, стига да не се опитваш да пренасяш вижданията си върху останалите.
Китай така успя да настрои света срещу себе си, че това ще им излезе солено.

Япония дава 2,2 млрд. долара на компаниите си да се изтеглят от Китай
Администрацията на Тръмп готви икономическо торнадо за Китай

А самите китайци не спират дотук - тия Уханци големи палавници ще излязат:
Най-новият, при това най-големия златен скандал - 83 тона фалшиво злато.
Та след уханските прилепи сега някой ще яде и ухански мед (ама не пчелен). [smilie7]
Фалшивото злато се равнява на 9% от китайските резерви и 22% от год. им добив!

p.s.
За вируса - не съм такъв оптимист, че всичко ще приключи до месец-два (не бях такъв и през Март). По-скоро светът ще се дели на страни спазващи и страни, неспазващи мерките - виж, че шведите не ги искат дори собствените им съседи.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: CDman   
Дата:   02-07-20 08:53

@Julius

Относно златото - Китай е социалистическа страна. Всеки който е живал през този строй знае, че официалните данни и реалността се разминават и то доста.
Единственото за което им вярвам са мерките, които предприемат.
Последно четох, че за 60 души заключват 2 милиона по домовете.Далеч съм от мисълта, че не знаят какво правят.

Относно Торнадото на Тръмп - на думи е лесно. [smilie5] Интересно ми е откъде ще намери толкова евтини стоки за да задоволи пазара в щатите. Ако смята, че безработните в УСА ще се хванат да бачкат за по-малко пари от китайците, или че китайците не могат без американските пари и стоки .... мисля, че е в грешка.[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: menton   
Дата:   02-07-20 08:55

Аз пък ще ударя едно рамо на Nikon и Canon с Z6 и M6ii - така де всичко да ми е на шест :)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: keri-di   
Дата:   02-07-20 09:38

Ей,упорит е тоя "мъртвц"Олимпус!Дори погребан ще работи-нови обектити ще пуска на пазара!
https://www.youtube.com/watch?v=yxYnbwzivTw

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   02-07-20 10:06

8-25/4...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: keri-di   
Дата:   02-07-20 11:26

8-25/4-определено ще е интересен обектив.
И другата хубава новина за мен е,предстоящото обновление на фърмуера на 1Х-ще имаме разпознаване на птици,а това е нещо страхотно![cool]



Публикацията е редактирана (02-07-20 15:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   02-07-20 11:36

Julius, в статията на Ройтерс, която си линкнал, има един пасаж който не е за намерения, планове и пожелания, а за обективната реалност. Кръстен е HARD SELL FOR COMPANIES и мисля че с него завършва това четиво. Оставям на всеки читател сам да прецени за себе си кой поръчва музиката - президентът... (многоточието се попълва с конкретната персона в Белия дом) или големите компании.

За другата статия - планът на Япония да "изкуши" своите компании с 2,2 милиарда долара да зарежат Китай и да се върнат у дома, ако се пренесе у нас, като мащаб би звучал нещо като: "Столична община задели 14 лева и 60 стотинки за пребоядисването на всички сгради в София".

Извън тези алабалистики, абсолютно реален процес, още преди пандемията, е опитът на големите компании да намерят алтернатива на Китай. Това върви от повече от 10 години по няколко причини, като една от основните е, че китайците забогатяха до степен, в която вече не излиза сметката с "евтината работна ръка". Има много компании, които вече се преместиха. Бурното напоследък развитие на Виетнам, например, е един от резултатите. Но нищо не е толкова просто. Първо, защото към момента алтернатива на Китай на практика няма. Второ, защото забогатяването на китайците всъщност ги прави още по-важен пазар, тъй като вече не само са много, а имат и някой лев. И т.н, и т.н.

P.S. Би било забавно да се проследи как от закриването на отдела на Олимпус за камери и обективи стигнахме до тук, но както и да е било, поне аз прекратявам тая линия на приказки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   02-07-20 11:41

Не е интересно как стигнахте дотук, защото най-големите спецове copy-paste без никакво собствено мнение получиха своята сцена. Коли, злато и болести не им стигнаха, пък ги напускаха тук. Това да станеш рано сутрин, да влезнеш в специализиран форум и да пускаш преразкази и чужди мнения за какво ли не е просто тъпа работа...Даже е в пъти по-зле, безмислено от фенщината към някоя марка, това като че ли отмина, което разведри форума. Безумното копиране на анализи и разни теории е дори опасно и вредно. Никакво лично мнение.



Публикацията е редактирана (02-07-20 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   02-07-20 14:40

CDman - соц-моц, но когато става дума за подобни количества обикновено хвърчат глави (буквално).
Дори ми беше трудно да повярвам, реших че е някакъв фейк, но се потвърди.
Компанията е делистната от борсата в Шанхай.

Yog, интересно сравнение.
Надявам се, че нямаш връзка с общината и не това е бюджета за подобна дейност?
Вярно, че приходите от данъци падат, но чак толкова...
p.s. Моето виждане е, че този път действията на Китай ще им излязат доста скъпо.

Да, отклони се темата, защото нещата пряко или косвено са свързани,
но вече почвам сериозно да се притеснявам за психическото здраве на квакиох.
Човекът показва странни мазохистични склонности да върви след мен и постовете ми?
За негово съжаление нямам садистични такива.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   02-07-20 14:52

8-25 излиза интересен обектив, зависи колко ще е голям и тежък. Тъкмо мислех да взимам laowa 7.5/2...



Публикацията е редактирана (02-07-20 14:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: TPECHAT   
Дата:   07-07-20 20:04

Пестете си парите, защото не знаете какво ви чака :-) Пандемията ще продължи до април и доста компании ще издъхнат дотогава :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Sassho   
Дата:   08-07-20 08:25

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: lamerko   
Дата:   08-07-20 11:21

Пускам сълзица





Публикацията е редактирана (08-07-20 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   08-07-20 20:25

hotsnail написа:

> Ето тука пишат за 64% спад от 2019 до 2020 на фона на
> още 90% спад 2010 до 2019 т.е. сега продават около 3.5%
> от обема през 2010!!!! Ако синтеза са продали през 2010
> да кажем 1000 камери то 2020 ще продадат 35!
> Това е проблем и за магазините, както се сещаш.
> Проблем е и за вносители и за производители и разработчици.
> За това е темата.

Спадът е 64% към края на Април, вече е 72.6% към Май 2020, т.е. задълбочава се. И така ще е поне до края на лятото. Интересното е, че вече има абсолютно равенство в броя продадени тела - 844 559 Дслр / 844 642 безогледални. Относно периода от 2010 насам (-84%) ситуацията може и да изглежда "трагично", но основно за единия продукт. Кривата има два компонента - телата със сменяеми обективи (в червено) си поддържат едно сравнително постоянно ниво, което мисля, че ще се запази и за в бъдеще (изключваме тази и евентуално сл. год. заради вируса). Но ако се погледне горната крива - тази в дългосрочен план - мисля, че е очевидно. Някой ако си спомня графиката, която бях дал в една друга връзка (борсовите балони) - откроява се класическия спад с ясно изразено двойно дъно. Т.е. този връх е почти сигурно, че повече няма да бъде достигнат. Смартфоните са влезли в ролята на "иглата" спукала "балона", наречен сапунерки. След време някоя нова технология ще се яви "игла" спрямо смартфоните и т.н. Типичната крива на живота на една технология. От Олимпус явно добре са си преценили нещата, кога да излязат от пазара.


https://i.ibb.co/zQzBTM5/Camera-shipments.jpg


п.с.
Тити може и да не е от най-лицеприятните личности, но не падайте дотам, че да му се подигравате.
Особено по здравословни причини. Със сигурност има други, по-заслужаващи си основания.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: idivanov   
Дата:   11-07-20 10:52

Кой е следващия? Този, който подължава с недалновидност, алчност, липса на адекватно отношение към клиентите си [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: nyamago   
Дата:   11-07-20 14:15

Кодак май най-после си продаде значителна част от бизнеса. Хартии, химикали и рентгенови филми, но май ще си запазят фото-филмите. На китайски купувач (какъв друг?[smilie3]).

Още тече като клюка,но скоро ще има официални новини.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   29-07-20 21:10

nyamago написа:

> Кодак май най-после си продаде
> значителна част от бизнеса.
> Хартии, химикали и рентгенови
> филми, но май ще си запазят
> фото-филмите. На китайски купувач
> (какъв друг? [smilie3]).
> Още тече като клюка,но скоро ще има
> официални новини.

nyamago,
Ако имаш път към Бг - пиши ми, имаш една богата вечеря от мен! [smilie7]
В интерес на истината се заинтригувах, поразрових и набутах малко от свободния кеш.
От вчера акциите им полудяха - в момента са на +475.50%
Не е заради сделката с китайците обаче, просто получиха държавен заем от $765 млн. да правят Pharmaceuticals!?
Върви че ги разбери - фармацевтика, но случайност или не... разликата е почти 5 пъти!

Yog,
Какво става с любимия Китай? Защо така? Американците ги изритаха от посолството им в Хюстън (ония отвърнаха);
Италия, Франция и УК (скоро и другите от ЕС) отрязаха Хуавей от 5Г-то си; първите 87 японски компании
стартираха процеса на изтегляне на производството към Лаос и Виетнам, като виждам немалко големи имена - като
Sharp, Kaneka, познатата на всички фотографи Hoya! И това няма и месец, откакто говорихме...


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   29-07-20 21:20

Julius, имаш моята благословия да обявиш Китай за закрит![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   29-07-20 21:23

Ее не, чак дотам. [smile]
Просто не споделях твоя оптимизъм.
А от оня идиот Тръмп може да се очаква всичко.
п.с.
Най-лошия вариант е икономическата война да прерастне във физическа, но засега няма изгледи да се стигне дотам. И да се надяваме, че няма.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: lamerko   
Дата:   29-07-20 21:29

Някои хора са направили луди пари от Кодак... за съжаление не съм разбрал навреме :)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: stef7   
Дата:   29-07-20 22:03

Kodak копират Fuji. Покрай вируса се разбра че последните произвеждат и ваксини. Диверсификация.

Не следя икономическите новини, но скоро попаднах на интересна клюка - Apple са си дали 6-12 месеца да се изнесат от Китай. Изцяло. Производствени линии, доставчици, всичко трябва да се премести. Не знам дали е вярно де.

Инак ако масовата психоза с вируса продължи още 5-6 месеца, мисля че ще чуем за още 1-2 големи японски компании, напускащи пазара или преструктуриращи бизнеса.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   29-07-20 23:15

Епъл започнаха производство на топ моделите си в Индия.

А това за Китай е много вероятно. Аз не се чувствам добре с китайска епъл джунджурия в джоба. За това със самсунг....

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »