Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Кой е следващия?
Автор: idivanov   
Дата:   28-06-20 10:27

Проляха се доста сълзи за Олимпус... Но да си спомним за Минолта и как Сони ги заличиха по най-безпардонен начин...[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: petervassilev   
Дата:   28-06-20 11:09

Обикновено разпознаваемите търговски наименования (като Olympus) не умират. Напр. Carl Zeiss, Schneider-Kreuznach ... Новите (азиатски, китайски?) собственици ги запазват, освен ако не решат да наложат нещо ново и по-благозвучно като "Huawei".


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   28-06-20 11:57

Аз не изключвам да изчезне микро 4/3. Особено за фотография. Сериозните ентусиасти и професионалистите обикновено гонят максимално качество на изображението, а микрото не им го дава. То има някои предимства за видео, но специално Олимпус години наред бяха неглижирали тази част почти напълно. Нишата, която разработваха, акцентирайки върху малки, качествено изработени и стилно изглеждащи фотоапарати, явно е прекалено малка, за да и поддържа живи в конкретната пазарна среда. Аз лично харесвам това което правеха, но нямам илюзии за оцеляването им. Това няма да ме спре да ги използвам. Имах две камери и 4 обектива. Продадох скъпите, които евентуално биха се обезценили или загубили потенциалните си клиенти, но си запазвам малките. Харесват ми и няма да започнат да правят по-лоши снимки, защото фирмата ще се закрива[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 12:43

Според мен няма как да изчезне м43 за фотография, просто защото са доста по-малки и леки от ФФ системите, а качеството им е доста по-високо от на телефоните. Да, от съвременен ФФ е по-назад, но картинката е достатъчно добра за всякакви фотографски задачи и медии, просто на мен, а и на много други не им трябва ФФ предимството в качеството, но лекотата и удобството на м43 печелят. В планината никой не може да ме убеди да тръгна отново с камера с голям сензор, дето да ми къса врата.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   28-06-20 13:40

Serjy, виж колко са големи новите твърди обективи на Samyang за фул фрейм камери. 18/2.8 е на дължина и ширина 6х6 сантиметра и тежи под 150 грама. Следващият, 24/2.8 е още по-малък като размери. Стандартният, 45/1.8 също е дребосък. Това са фул фрейм, автофокусни обективи. И цената им е по 500-600 лева. Трите посочени, струват нови към 1500 лева, ако се поразтърсиш и общото им тегло е 427 (!) грама. Сметнах го [smilie3] Гледах им тестове - добри още на най-отворено, а само една бленда надолу направо супер.

Като прибавиш какви зумове на 2.8 изкараха Tamron напоследък. Реално, в последните 1-2 години, всъщност се случва наистина това, което ни говореха в началото за безогледалките, че ще направят фул фрейм системите малки. Просто им трябваше повечко време да го реализират.

И за телата важи, до голяма степен. Микро камерата, която досега ползвах, Е-М1II, тежеше 570 грама. На Sony моделът 7RIII, с високата резолюция, тежи 650. Това буквално е разлика, която не можеш да усетиш.

На практика, голямото предимство на микрото изчезна или поне значително намаля. Допреди 2 години фул фрейм беше равно на мъкнене. Аз затова продадох последната си фул фрейм система, защото я носех в една раница, дето ми писна да я мъкна. Ама вече не е така. Спокойно можеш да сглобиш фул фрейм система под кило и половина вече. Това е и една от допълнителните причини микрото да започне да изчезва, особено за фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   28-06-20 13:44

10-17/1.7, ей това ми е достатъчнo, напук на тегло и размери.
Панасоник добре направиха и алианса със Сигма, Leica, за ФФ и обективи, започнаха смислени неща да правят и с обективите като 20-60.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 14:13

На мен ми седи супер несериозно да се изтъква сони, примерно като система, но с нито един обектив на Сони, или цайс. Каква система е това? Някакъв абсурд и той оцелява само щото сони е зад гърба им... За мен олимпус направиха грешка като хвърлиха всички сили в про серията си, а загърбиха малките обективи и епл серията, само 25/1.8 е добро попадение от последните им години,а трябваше да наблегнах там където им е силата, в малкия размер и тегло. Новите им про камери за безумно големи за любителско ползване, за фотожурналисти сигурно са удобно, но на това да разчиташ...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   28-06-20 14:39

За Олимпус съм съгласен. Според мен всичко, което трябваше да произвеждат е камери като E-PL серията и най-голямото им да е Е-М10. Спокойно можеха да вкарат всичко, което има в М1 сериите в тези камерки, да добавят необходимото в областта на видеото, да обновят онези от малките обективи, които имат нужда и да се рекламират като камери за за стрийт фотография, туризъм и влогъри. Който се чуди защо фалираха, да погледне неща като M1X и ще разбере.

А дали обективите трябва да са от същия производител, за да имаш система - категорично не. Който има Никон Д850 и цялата Арт серия на Сигма за него, дали няма добра системата, па даже и без нито един обектив на Никон?

За мен Сони постъпиха много умно. Отвориха системата за други произвоидители и сега изборът на обективи за апаратите им е огромен. От най-евтини до изцяло професионални. Аз като потребител това искам. Ако сега тръгна да правя фул фрейм система, вероятно към тях бих се насочил.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 15:48

От моя опит съм установил, че най-добро цветопредаване има на олимпус тяло с олимпус обективи. Преди като снимах с никон беше пак така. Явно е нормално. Та някакво тяло с някакъв обектив за мен не е работещ вариант, винаги бих предпочел да са от една марка. А цветопредаването е най-важното нещо за мен. Иначе се сетих и за още един добър обектив от олимпус, новия 12-45/4, но и той ужасно закъсня. Такива малки и качествени обективи са нужни на олимпус, с малки и качествени тела...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-06-20 18:21

Автор: serjy
Дата: 28-06-20 15:48

От моя опит съм установил, че най-добро цветопредаване има на олимпус тяло с олимпус обективи. А цветопредаването е най-важното нещо за мен.


Мисля си, че в твоя случай е по добре да научиш обработването на RAW ако JPG на определена марка не ти допада. Все пак сме в ерата на дигитална фотография и цветопредаването не е от съществено значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 18:33

Силно не съм съгласен с това твърдение! Цветопредаването не е бял баланс! И когато ти бягат цветовете никаква последваща обработка няма да постигне това, както би го уловил фотоапарата,или ако получиш приемлив резултат ще е със сериозна загуба на време за обработка. А това е най-важното! Моето време е ценно и не мога да си позволя да го губя в излишни процедури при обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-06-20 20:09

serjy, да уточниш първо за кое точно говориш? Защото апаратите имат цветни профили и ръчни настройки за JPG, не е само контрол на WB. Ако не ти се занимава с RAW, предполагам всеки съвременен апарат разполага с настройки и профили в JPG. Затова оставам с впечатление, че това което споменаваш с най-доброто цветопредаване е грешно внушение.
Съмнявам се да имаш предвид най-точни цветове между камерите, защото това е възможно да се установи само в затворено помещение(студио)с контролирана светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 20:32

Примерно, навремето намразих никон най-вече заради отвратителното цветопредаването. Ама то един цвят не излизаше нормално, да не говорим, ако снимаш хора, лицата им едни такива, все едно намазни с евтин фон дьо тен.как да оправя цвета на лицата на групова снимка на хора? Абсурд! С олимпус далеч не е така, дори напротив. Снимките изискват минимална обработка, да не кажа, че мога да мина и без...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: dtangelov   
Дата:   28-06-20 20:49

"JimmyStoikov - Все пак сме в ерата на дигитална фотография и цветопредаването не е от съществено значение."
Да, Да, ама не!
Верно, че в РАВ може да се направи доста, но сговнените от фотоапарата цветове почти нямат оправяне.
Въпреки риска да ме наскачат талибаните, хубаво цветопредаване имат Фуджи, Канон и Олимпус. Всичко останало е компромис.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-06-20 20:58

Автор: serjy
Дата: 28-06-20 20:32

Примерно, навремето намразих никон най-вече заради отвратителното цветопредаването.


Възможно навремето да е имало нямам опит и не съм запознат, чувал съм за обективи и имам стар от 77г. който има специфичен цвят. Затова казвам, че при съвременните фотоапарати е грешно внушението за хубаво или лошо цветопредаване и то в JPG, поне в това отношение всички са добри. Та те и телефоните вече са респективни в това отношение с цветове и настройки. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-06-20 21:07

Автор: dtangelov
Дата: 28-06-20 20:49
хубаво цветопредаване имат Фуджи, Канон и Олимпус.

Какво разбираш под хубаво цветопредаване? Това което е зададено в настройките на JPG като базово или нещо друго конкретно?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: kvakioh   
Дата:   28-06-20 21:22

Червеното при Никона беше от едно време доста зле. Можеше от километри, колкото и да е обработвана снимка с Никон да се познае по червеното.
ПЕнтаксите или жълтееха или лилавееха.
Иначе при някои обективи, заради оптиката може да се получи по-слабо или различно цветопредаване.
Снимането дигитално е сложен процес, усложнен от алгоритми, обработка на файлове, и най-вече средства, които да похарчим, за да може да изкараме резултати. И после тези резултати са според някои зле, според някои добре...
РЕално, цифровото снимане дава още един, допълнителен аспект и поглед на нещата, което е обработката, а малко са тези, които могат и успяват да докарат нещата.
jpeg не снимам отдавна, та не зная лично как са нещата. Иначе всички апарати правят едно и също, действат на еднакъв принцип. Очаквам, макар и бавно органичните сензори да дадат още повече. Апаратите да се развиват, сега може да се снима топ видео, има разни наслагвания на кадри до 200-300Мпикс, все неща, които едно 60-70% от снимащите не ги интересува. Просто не ги ползват.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: dtangelov   
Дата:   28-06-20 21:50

Имайки предвид, че до голяма степен усещането за цветове е индивидуално и до голяма степен субективно, под хубаво цветопредаване аз поне разбирам това, при което при минимална обработка се получават максимално добри резултати. Тук не става дума за jpeg-а от апарата а за суровия файл.
Вярно е, че за всеки апарат има пресети и цветни профили с които максимално се оптимизира процеса, но при изброените от мен марки усилията за постигане на еднакви резултати са с пъти по малки от останалите и обратно при еднакви усилия резултатите са значително по добри.
Конкретно за jpeg файловете, поне по моето лично мнение, Олимпус е на нивото на Фуджи и много пред останалите.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: hotsnail   
Дата:   28-06-20 22:43

Забравете лайтрум. Ползвайте кепчър едно и ще спрете поне част от щуротиите.....

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 22:47

dtangelov, и сперед мен е така! Най-накрая с някой съфорумец да сме на едно мнение за цветовете [beer]

Капчер1 вади по-добри цветове от адоб, но с други неща адоб се справят по-добре. Олимпуския конвертор за цветове е най-добре, но пък други неща му куцат.



Публикацията е редактирана (28-06-20 22:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Yog   
Дата:   28-06-20 22:48

За различните цветове съм съгласен. Моите последни две системи бяха Никон и Олимпус, като известно време ги имах едновременно. Правил съм си експерименти с едновременно снимане на едно и също и е вярно, че RAW файловете излизат малко различни като цвят от различните камери. Вече кое харесвам най-много е отделен въпрос и доста субективен. Аз лично намирах, че след като ги мина през монтажна програма и ги наглася по мой вкус, крайният резултат е практически един и същ. Но разлика имаше. Вече за JPG-овете, там излизат орел, рак и щука. Все едно си снимал друго място [smilie5] На НиконЯ JPG-овете не ме кефеха особено, както бяха настроени от камерата. Много контраст, много наситеност на цветовете, доста изкуствена острота, леко жълтеещи и леко зеленеещи ми се виждаха. На Олимпус са по-неутрални и ми се струваха по-добри.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   28-06-20 22:50

serjy написа:

> В планината никой не може да ме убеди да тръгна
> отново с камера с голям сензор, дето да ми къса
> врата.

Хората са измислили всевъзможни приспособления.
С това можеш да караш ски, колело, да тичаш...
Тяло ФФ + 2 обектива, 2 филтъра и малко дреболии
(3 бат. + рез. капачки и писалка за почистване)
~2.2 кг. (+/- 5%). Не разполагам с медицински кантар.


https://i.ibb.co/pJRmDhY/Case.jpg


Днешната ми обиколка - 14км дистанция/ 1км+ полож. денивелация за малко повече от 5h - доста лежерно, като се има предвид залежаването ми от близо 4 месеца и въпреки всичко на места скоростта ми беше близо 4мин/км (да, тичах). А освен пояса на кръста имах и малка раница над него.
Освен ако не си някой слаботелесен и 3 кг (с карб. статив) да те озорят!? [smilie8]
Ако имаш съмнения, че съм бил с камерата днес - снегът се отдръпна навреме, за да се покажат минзухарите.
Да не забравя - ако някой има път тия дни от Страшното езеро към Кобилино бранище - да внимава малко повече в участъка със скъсаното въже, че снегът все още не се е стопил, а пързалката надолу е ........

serjy написа:

> От моя опит съм установил, че
> най-добро цветопредаване има на
> олимпус тяло с олимпус обективи.

Би ли споделил /понеже силно се заинтригувах/ какви камери и обективи включва твоя опит за подобни тежки генерализации? Камери; обективи...



Публикацията е редактирана (28-06-20 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: serjy   
Дата:   28-06-20 22:59

С олимпус снимам откакто пуснаха м43, общо 4 тела. Имал съм много обективи, не ми се изброява, че е абсолютно безсмислено, а и може да пропусна нещо. А и това което си па казал за мен не е приемливо, нито е леко, но то удобно. Все пак хора всякакви. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: Julius   
Дата:   28-06-20 23:04

serjy написа:

> С олимпус снимам откакто пуснаха
> м43, общо 4 тела. Имал съм много
> обективи, не ми се изброява, че е
> абсолютно безсмислено, а и може да
> пропусна нещо.

Ясно.
За мен изказването ти олекна.

> А и това което си па казал за мен
> не е приемливо, нито е леко, но то
> удобно. Все пак хора всякакви.

Замислял ли си се за карта за фитнес?


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е следващия?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   28-06-20 23:05

Голяма трагедия са цветовете като цяло. Като тръгнем от светлина, обектив, сензор, софтуер, монитор, калибратор и печат. [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »