Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: nikshi   
Дата:   20-06-20 18:22

Здравейте,
може ли някой с личен опит да ми препоръча поляризиращ филтър с резба 58 mm. Ще го ползвам за пейзажи с Fuji T100 + 18-55. Знам, че хубавите са скъпи и съм се примерил с това. Не бих се примирил с евтин без да върши работа... патил съм си [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: kvakioh   
Дата:   20-06-20 18:33

Phot-R PRO 12L като най-евтин, но достатъчен. Няма нужда от примиряване.
Hoya Pro-1- средна категория към висока.
Marumi DHG Super- висок клас
B+W F-Pro S03 Е- средна категория, малко по-добър от Hoya PRo-1, но излишно скъп и няма да е като Marumi например. Понякога дават едно много леко затопляне на кадрите.
Rodenstock HR- най-висок клас.
Formatt-Hitech Firecrest superslim- може би най-балансираното като представяне за дадените пари за филтъра.
Tiffen също вадят добри филтри на невисока цена.
Понякога е до тест според кадрите, може да се наложи купуване 2 пъти...до усещане и личностна визия е понякога.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: sirkhann   
Дата:   20-06-20 22:08

Този - Manfrotto Advanced UV

Антистатичен [smilie24]

Моя грешка - реших, че става дума за предпазен филтър.

За CPL, ето този е добър вариант -

Hoya Fusion Antistatic

Не съм пробвал CPL-ите на Manfrotto. Fusion CPL също не съм пробвал, но UV-то им е уникално. Имал съм Hoya HD CPL, като цяло - правят доста добри поляризационни филтри, ако не си взимаш най-най-базовия им клас.

Ако можеш да поръчаш извън България, провери филтрите на NiSi - доста са добри.



Публикацията е редактирана (20-06-20 22:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: leigep   
Дата:   22-06-20 18:17

Преди няколко години и аз си търсех качествен поляризационен филтър и попаднах на следните тестове:
https://www.lenstip.com/115.4-article-Polarizing_filters_test_Results_and_summary.html

https://www.lenstip.com/139.25-article-Polarizing_filters_test_2015_Results_and_summary.html

Аз лично използвам 77mm Marumi DHG Super Circular P.L.D и 55mm Hoya Fusion Antistatic CIR-PL. И от двата филтъра съм много доволен.



Публикацията е редактирана (23-06-20 01:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: io_bs   
Дата:   23-06-20 12:05

Аз имам такава Hoya и ми е вършила работа на различни обективи. В интерес на истината рядко ми се е налагало да го ползвам, а съм чувал същото и от други фотографи, така че вероятно няма да е нужно да се изхвърляш за скъп филтър.
Отделно сега е моментът да помислиш дали да не вземеш филтър с по-голяма резба, за да можеш да го адаптираш към други обективи, които имаш или планираш да имаш. По-евтино е да купиш step-up ring за 2 долара и да ползваш един филтър на много обективи, отколкото да купуваш отделни филтри за всеки обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: Synthy   
Дата:   23-06-20 12:41

Въпросната хоя на ио_бс е чудесна. Аз имам няколк отакива, и нищо лошо не мога да кажа. Вижте и в ибей същата хоя... има защо да се гледа там в този случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: io_bs   
Дата:   23-06-20 14:10

Сега видях, че всъщност моята е друг вариант, който затъмнява 2 стъпки. Но беше на сходна цена. Ето това е снимано с въпросната Хоя + друга хоя ND 8:


https://live.staticflickr.com/65535/50033970448_34025746e9_b.jpg



https://www.flickr.com/photos/yoan_mitov/50033970448/

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: mirco   
Дата:   30-06-20 20:46

Здравейте. Да не отварям друга тема ще пиша тук и се надявам да получа отговор. Харесал съм този филтър https://hoyafilter.com/product/hd_nano_cir_pl/
и в описанието на този продукт пише, че има висока абсорбация на UV лъчите. Това ще рече ли, че ще може да се използва и като UV филтър или да си взема отделно един UV филтър?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: hansto   
Дата:   30-06-20 21:54

Zomei е прилична марка,потърси в алиекспрес

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: Julius   
Дата:   30-06-20 22:32

mirco написа:

> Това ще рече ли, че ще може
> да се използва и като UV филтър или
> да си взема отделно един UV филтър?

Винаги съм смятал, че парите дадени за УВ-филтър са възможно най-безмислено похарчените. По-добре е да се вземе затоплящ филтър, но ако се тръгне по тоя път (за корекция на температурата) това означава поне 3 затоплящи и още толкова студени филтри. Т.е. не си струва - ще е едно постоянно навиване и развиване на филтри...

Зомеи са еталон за боклук, повечето им филтри нямат дори еднослойно покритие, да не говорим за многослойно. На НиСи филтрите са сравнително надценени - качеството им не надвишава това на Б+В, но цената - често да. Хоя и Б+В като съотношение качество/цена са на кантар - високия клас на Хоя на моменти се представя по-добре от Б+В, но си и държи цената, докато при Б+В няма нисък/висок клас - в масовия случай всичко е топ. Единствено от най-скъпия им полар - Кaeсeман и най-силния им неутрален (10 стопа НД) съм имал леки цветови отклонения. Засега най-добро съотношение съм получавал при Маруми - качеството им се конкурира с това на Б+В, но цените са - да не казвам наполовина.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: kvakioh   
Дата:   01-07-20 07:26

UV- за защита при екстремни ситуации- пръски вода, особено морска. Пясък при вълни и сняг, ако е на писта с гуми или лодки или силен снеговалеж.
Сив- за ярко слънце на плаж, светли площади и сняг+слънце. Действа и като UV.
Поляризиращ- за вода течаща или спокойна, при всякакво време.
ND- за вода течаща или спокойна-ND1000 или 64. За портрети навън и на закрито, с и без светкавица- ND 2, 4, 8. Тези стават и за пейзажи според случая, с натрупване на 2-5 филтъра.
Цветни и т.н останали- за специфични случаи и ефекти/дефекти.
Zomei са достатъчни, плочките са крехки като на всички останали стъклени.
Има и неизвестни евтини марки с риск от пробата, но се получава понякога. С цел спестяване може да се уцели.
Всички на резба, които не са UV може да се ползват и като такъв, като най- важното е с какво и как ще се чисти, ако се зацапа.



Публикацията е редактирана (01-07-20 07:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: hansto   
Дата:   01-07-20 08:19

@julius Имам Хоя, не е нещо повече от Зомеи. За цена/качество с 2 ръце за Зомея. Но аз съм безпристрастен фотолюбител не про,т.е. не спя с фотоапарата си :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: Synthy   
Дата:   01-07-20 08:34

Явно съм карък, защото моят зомей за нищо не става. Хоята е видимо по-качествена.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: kvakioh   
Дата:   01-07-20 09:01

Уви, нямат постоянно качество. СПоред каквото съм изпитал, тия на резба не са много читави. Cacagoo имам китайски на резба, но ги спряха иначе са достатъчно добри за ND и останалите.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: Julius   
Дата:   01-07-20 09:20

Работата в опасна среда предполага използване на защитен филтър с МРЦ-покритие, което е по-здраво от стъклото. На високия клас обективи нерядко челния елемент също има подобно многослойно покритие, а и като се знае, че всяко стъкло спира УВ-лъчите това допълнително обезмисля покупката на чистото УВ.

p.s.
Правил съм си експеримент със стар и непотребен филтър с такова покритие. Умерено силни удари с камък не оставиха дори драскотина върху предната му страна. Единичен удар със същата сила от задната страна превърна стъклото в паяжина. Чистия УВ-филтър няма такава фронтална защита и точно това за мен го прави абсолютно безполезен.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: kvakioh   
Дата:   01-07-20 13:24

Имаше наскоро една статия кои филтри пасват на дигиталните камери, от кои няма никакъв смисъл.



Публикацията е редактирана (01-07-20 13:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: Zdram   
Дата:   01-07-20 13:29

Hoya Fusion и Marumi DHG са отлични според мене.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: k7   
Дата:   01-07-20 17:56

Аз ползвам B+W 77 Slim C-POL Germany. Това пише на филтъра. Не мога да кажа дали е добър, не съм сравявал с друг. Върши ми работа [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: mirco   
Дата:   01-07-20 19:47

Забравих да добавя, че ще използвам филтъра предимно за походи в балкана и ще се снимат пейзажи!


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: kvakioh   
Дата:   02-07-20 07:57

Ако няма толкова вода- особено спокойна, по-скоро комплект ND-2,4,8 ще е най-добре...
Ако е за езера и разни течащи води- и CPL за 50-60лв ще стигне. Не е толкова тежко или сложно в избора, като само ако се стигне до сив/и филтри тогава само скъпите са Ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: Synthy   
Дата:   02-07-20 08:24

За целите ти Hoya-та е чудесна. За средно 30лв. си купуваш 58мм CPL и знаеш, че ще е каквото трябва. Даже е и слим. В Англия са почти без пари тези филтри. През Габко идват за около две седмици и можеш да се оборудваш с доста прилични неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: sirkhann   
Дата:   03-07-20 20:02

Специално за ND-филтри, не мисля, Hoya или B+W са по-добри от NiSi. Ползвам Хоя, донякъде съм доволен, ако си купувам скоро пак, ще си купя Hoya Fusion Antistatic или NiSi заради невероятните покрития и хубавото стъкло.

За поляризатор - ще си купя такъв, какъвто намеря на промоция, между няколко марки. Важното е да е с твърдо покритие, иначе изисква много пазене.

За Marumi - много хубаво, но не се предлагат в България... А от сайтовете за 1 лев идват много ментета, а понякога и не идва нищо [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на поляризиращ филтър 58mm
Автор: kvakioh   
Дата:   03-07-20 20:13

Кои са тези твърди покрития, какво пише на филтъра, че да се знае, че е с такова? Кои са тези без и какво пазене се има впредвид?
Питам, че лично нямам ни един одраскан филтър. Иначе грешки с разни нискокачествени-2-3 пъти.



Публикацията е редактирана (03-07-20 21:04)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »