Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Огледално лещов обектив
Автор: ivanovod   
Дата:   06-06-20 09:21

Добър ден на всички,
Искам да попитам учените 'ора във форума.
Някой има ли опит с това чудо на техниката,Огледално лещов обектив?
Приложим ли е за снимки на луната, пък и за други отдалечени
обекти? Заслужава ли си и до колко (буквално ? лв.) човек да инвестира
в подобна техника. В момента мярнах обява за такъв до 500 мм. за 180 лв. с преходник за Никон, най вероятно става въпрос за ръчно фокусен обектив което само по себе си не е проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   06-06-20 09:29

Не е добра идея, но е евтина. Поне евтина.

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: deerstalker   
Дата:   06-06-20 09:46

Напишете линк към обявата

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: ivanovod   
Дата:   06-06-20 09:56

С линка не се получава.
Автор Евгени Генчев град Бургас Видяно в група " Фототехника купува продава" обективът е Centon 500 mm f:1.8 за Никон.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   06-06-20 11:39

ivanovod написа:

> С линка не се получава.
> Автор Евгени Генчев град Бургас
> Видяно в група " Фототехника
> купува продава" обективът е Centon 500
> mm f:1.8 за Никон.[cool]

Да не е случайно f 1:8 ??? Нe знам какво представлява точно този обектив, но съм качвал МТО 500 на Канон и картинката беше ужасна от гледна точка на нищожното разрешение 30/20 линии. Съмнявам се, че и този Чентон е чудо на оптиката. При това, щом има и адаптер, работата става още по-интересна - има или няма безкрайност. Иначе фабрикува забавни "гевречета" във фона [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: ivanovod   
Дата:   06-06-20 11:48

quazimodo Благодаря за отговора. Значи, по повод обявата. Леекичко се разсейвам. За f... не знам как е правилно , но мисля че го преписах точно. Хубав ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: Raffito   
Дата:   06-06-20 14:02

Огледалните обективи обикновенно ги правят или на бленда 5,6 или на бленда 8.
Самия обектив няма гривна за бленда,защото ...тя е една.
Верно е ,че руските обективи са меки...нямат голяма разделителна способност.
Обикновенно такъв обектив се купува-след проба.
Ако дава добра картинка-значи ,че е става.
Ако не изкара читава картинка...не става.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: Grimjaur   
Дата:   06-06-20 22:42

Става, но е мъка да се снима... Силно препоръчително е ползването на статив. На ниския клас камери не става, защото опира в светкавицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: MikeDimit   
Дата:   07-06-20 13:15

За ставането-става.Използва схема като на големите телескопи.И тук идва проблема-рефлекторното огледало трябва да перфектно.А това е трудно при ширпотреба производство.Не очаквайте рязкост.

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: Raffito   
Дата:   07-06-20 16:52

https://www.youtube.com/watch?v=02hS9nb3p6U



Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: Raffito   
Дата:   07-06-20 16:54

https://www.youtube.com/watch?v=LcsVVTJ2gOs



Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: Raffito   
Дата:   07-06-20 20:28

острота
8.3
Отклоненията
9.1
Боке
6.5
Работа
8.9
стойност
9.2

https://www.pentaxforums.com/userreviews/tamron-adaptall-2-sp-500mm-f-8-mirror-55bb.html


Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: Synthy   
Дата:   08-06-20 08:43

Става, но задължително ДОБЪР СТАТИВ и ако имаш някакви помощници за фокусиране (пийкинг, увеличение и т.н.) ще ти бъдат от голяма полза. Но се приготви за трудно фокусиране върху луната. Там е мъка, 1/10 градус да мръднеш (т.е. просто да пипнеш гривната за фокусиране) и вече фокуса е чал. Трудно е, но ако ти се занимава е много приятно и можеш да получиш добри резултати с придобиване на рутина. Лошото е, че не са направени с дълъг ход на фокуса към брезкрайност тези обективи. От там идва и проблема за снимки на луната. Хода в безкрайността е много къс.

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   08-06-20 13:34

Накрая ще взема да закача Олимпуса пак към някой МТО 500[smilie5]
Два пъти кропа ще го докара до ъгъл за 1000 мм и сигурно ще се види първата човешка стъпка на луната [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: nyamago   
Дата:   08-06-20 14:21

Преди време и аз проучвах възможността за ползване на този тип обективи - доста четох и теория, и реални проби и примери. НЯМА СМИСЪЛ. Основни проблеми:

- Оптическата схема и допуските при производство на елементите (и при събирането им в обектив) ГАРАНТИРАТ незадоволителна рязкост и качество на образа. Най-доброто качество постигнато (рядко) от упорити късметлии е 'използваемо'. НЯМА (и не може да има) нито един пример за забележителна острота и детайл.

- Работата с обектива е неприятно трудна: фокусирането не е просто 'ръчно', то е изключително капризно и нищожни докосвания го избиват лесно в дефокус (примерно, фотографът си маха ръката от обектива и това отделяне вече е достатъчно движение да разфокусира трудно постигнатия фокус). Така всеки задоволителен кадър е постигнат с много търпение и мъки.

- Ограничена употреба жанрово и тематично: с всичките кусури и труд, може да се снима само Луната. За други астрономически обекти не е достатъчно силен телескоп, а за диви животни (или пази-Боже - спорт) - забрави. Само статични обекти (напр. сгради, статуи), които не бягат и без друго можеш да идеш по-близо с по-добър обектив.

В резултат, купувачите се делят на две групи: първата бързо се отказва от трудностите и продава обектива на втора ръка или го забравя в някое чекмедже. Втората продължава да се мъчи, с обяснението "Да, ама е евтин" и с мазохизъм доказва на себе си, че това е далавера и обективът е използваем.

Качеството 'евтин' може да е привлекателно само при системни задоволителни (и понякога - добри) резултати. При резултати-лотария и системно незадоволителни, инвестицията в евтино е СИГУРНО изхвърляне на пари в боклука. Вярно, малко пари - но изхвърлени! По-добре за тия пари 30-50 бири [smilie5]

[beer]



Публикацията е редактирана (08-06-20 14:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: Synthy   
Дата:   08-06-20 14:37

От опита ми с такъв обектив, сега вече бих се насочил към малък телескоп с преходник за снимки на луната. Би било много по-разумна покупка.

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: Ctudio5   
Дата:   08-06-20 19:08

Мога да предложа МТО 500/8, ако някой се интересува.

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: Hsathv   
Дата:   08-06-20 20:08

Аз пък мога МТО-1000. В края на крайщата за какво ви е да снимате луната? И всеки ден ли ще я снимате? Абсолютно безсмислени снимки. В повечето градове си има малки астрономически лаборатории с добри телескопи. Не вярвам да Ви откажат да направите някой кадър през телескопа им. Даже и преходник ще Ви дадат.

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: ivanovod   
Дата:   09-06-20 07:41

Пробвах с тяло на Канон 350Д Снимките станаха доста добри само дето изборът на телескоп не беше много удачен. Тялото му идваше малко тежичко и тъй като се снимах с отложен старт (самоснимачка[smilie3] ) докато апарата сработи и току виж обекта или излязъл от обхвата или се вижда част от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: Synthy   
Дата:   09-06-20 08:12

По-добър статив, дистанционно?

Ето моят най-добър резултат до тук с една Сигма 600мм ф8, която я дават в челната тройка при огледалните обективи като качество на оптиката и сглобка. Снимано е с АСП-Ц и самоснимачка.

Moon with Sigma 600mm f8

Аз лично не съм впечатлен. Фокусирам по около 1-2 минути на 9х зуум на екрана, правя по няколко серии с различен фокус и пак има какво да се желае. Не са пригодени за такива снимки тези обективи. Вярно, купих го общо за 180лв. с доставката от англия и наистина е много добър. Но резултата е посредствен според моите разбирания. Може и в мен да е проблема, нямам много стабилна ръка, нито кой-знае какъв опит с такива обективи, но чак пък толкова да маже не е и съвсем добре. Има разни ръководства в дпревю как може да се подобри разкостта му като се "затвори блендата", но все още не съм го модифицирал. Но и това ще стане [smile] Има хляб в него, но не много.



Публикацията е редактирана (09-06-20 08:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: ivanovod   
Дата:   09-06-20 10:14

Симеон Василев
Synthy / Bulgaria
Много благодаря за примера. За мен вече темата е изчерпана. Благодаря на всички колеги които споделиха опита си. Желая Ви хубав ден и успешна седмица.

Отговори на това съобщение
 Re: Огледално лещов обектив
Автор: Raffito   
Дата:   09-06-20 13:46

https://www.youtube.com/watch?v=wAeb744ltB4



Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »