Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 лентова фотография
Автор: Linnea   
Дата:   18-05-20 15:18

Здравейте,

Дали някой от вас е снимал с Fujica V2? Имам фотоапарата от броени дни, но още трудно се ориентирам в работата с него. Ще съм много благодарна, ако мога да се посъветвам с човек, ползвал този модел.

Поздрави на всички!
 Re: лентова фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   18-05-20 17:14

текст
Това е упътването на апарата на английски.
Иначе добре беше заглавието на темата да е Fujica V2-как да снимам? или нещо подобно.
Като цяло странен апарат като за начално снимане, ако всичко му е наред като механика, оптика и батерия, с минаването на 2-3-5 ленти и се научава. Малко странно ще е да се обясни как да се снима, без да се покаже.



Публикацията е редактирана (18-05-20 17:15)
 Fujica V2
Автор: Linnea   
Дата:   18-05-20 17:23

kvakioh, благодаря! За първи път участвам с тема/въпрос във форума. Всичко е наред с механиката, оптиката и батерята, заредих и лента. Ще следвам упътването.
 Re: лентова фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   18-05-20 18:06

Ако и след втората лента не изкарвате читави кадри, пишете.
Лентовото снимане е повече мислене ПРЕДИ самото заснемане, дигиталното може и след...
 Re: лентова фотография
Автор: LDimitrov   
Дата:   18-05-20 18:58

Бленда, скорост, чуствителност...това си е същото като на дигиталният фотоапарат. Трябва да се измерва светлината. При сканиране на филм има доста динамика в материала. Ако си в София мога да ти покажа. По-добре е да се казва филм, а не лента...но това е подробност:)
 Re: лентова фотография
Автор: CDman   
Дата:   19-05-20 08:35

Автор: Linnea
Дата: 18-05-20 17:23

kvakioh, благодаря! За първи път участвам с тема/въпрос във форума. Всичко е наред с механиката, оптиката и батерята, заредих и лента.


Вижте на опаковката на филма каква е чувствителността му (ИСО) защото е важно за настройка останалите параметри - бленда и скорост.

Можете да използувате светломер или някой цифров на който да му зададете същото ИСО за константа и да видите каква бленда и скорост ще ви даде.

Фокуса е "на око".

Успех ![smilie24]

 Re: лентова фотография
Автор: Linnea   
Дата:   19-05-20 08:47

CDman, ИСО-то на филма, който сложих, е 400. Апаратът има вграден светломер. Днес ще денят за първата снимка.

Благодаря на всички за съветите и помощта!
 Re: лентова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   19-05-20 09:02

Аз бих си записвал данните за експозицията на всеки кадър. Понеже така и така първия филм ще е за проба, може да правите кадрите по тройки - нормален; +1стъпка и -1стъпка според показанията на вградения експонометър, тоест клин като за ХДР. Така ще разберете, доколко може да се вярва на амнайсе годишния светломер на апарата. Успех в начинанието![shtrak]

 Re: лентова фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   19-05-20 12:45

Добре е да се помни как се снима, да. Иначе-ако всичко работи по апарата и се следва (донякъде) стриктно упътването, ще станат нещата. Останалото е усет, който се гради с времето и лентите. Външен светломер като устройство- добра идея, но под 120лв няма такъв, който да се научи човек да борави бързо и точно.
Като цяло е добро начало, аз лично почнах с базова камера с лента 36 кадъра, после 24, после 12, 10, 8, 6, 4 и така до 1бр. с различните камери и времето. Ленти с по 36 и 24 сега снимам по няколко кадъра на месец.
 Re: лентова фотография
Автор: asahi   
Дата:   20-05-20 00:41

Външният светломер ще породи въпроси за падащата и отразената светлина, което пък ще доведе до четене на книги от преддигиталната ера.
 Re: лентова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   20-05-20 23:27

Хубав фотоапарат е Фуджиката.
Имам подобен.
Мога да ти покажа как да снимаш с него.
 Re: лентова фотография
Автор: mihalo   
Дата:   22-05-20 02:37

Ще се присъединя към asahi.

Само да напомня, че нещата са оооще по-сложни... ами чувствителността на филма зависи и от параметрите на проявяване, колко воал е натрупал през годините и разни други фактори. Не случайно това дето му викаме ISO всъщност се нарича индекс на чувствителност. Има цял научен клон - сенситометрия, демек наука за измерване на светлочувствителността.

От друга страна всеки дефект може да се превърне в "ефект", изкуството няма рамки :)

Написах всичко това не като за назидание, просто не мога да си обясня как и защо някакво знание потъва.. и после се пръква отново като сензация.

Все едно! Кодак имаха един девиз: "Вие натиснете спусъка, ние ще се погрижим за останалото"!

Така си е в крайна сметка. [smilie25]

 Re: лентова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   26-05-20 13:40

Филмовата фотография е достатъчно проста и лесна.
На мен ми е достатъчно лесно.
Ако на друг му е трудно, той си го прави сам.
 Re: лентова фотография
Автор: totomoto77   
Дата:   26-05-20 20:52

Стига бе, сенситометрия. Нула практическа полза. Виж клипчета със заглавия "sunny sixteen". Не съм си пипал светломера от години.
 Re: лентова фотография
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   29-05-20 10:16

Няма лентова фотография,има ФИЛМОВА ФОТОГРАФИЯ ИЛИ АНАЛОГОВА ФОТОГРАФИЯ,има само игра с лента в худ.гимнастика[smilie10] [smilie10] [smilie10]
 Re: лентова фотография
Автор: CDman   
Дата:   29-05-20 10:29

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.
 Re: лентова фотография
Автор: enizvk   
Дата:   29-05-20 11:04

Ползвам 2 приложения за Android:

Light Meter

Sunny 16



Публикацията е редактирана (29-05-20 11:04)
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.