Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Неопрен за снимки от водата. Дебелина?
Автор: kes   
Дата:   18-05-20 15:13

Онзи ден снимах в едно блато и си накиснах дупето и стигнах до извода, че без плаващо укритие няма да мина. Обаче се зачудих за термо облеклото. Гледам в ю туба хората ползват гащеризони, но не ми се вижда практично, щото ако глътне вода става страшно.
Та си мисля за харпунджийски неопрен от две части, долнище с тиранти и боти, но се чудя колко мм е подходящо 7 или 9 мм.
Някой ползвал ли и, да даде съвет.

Отговори на това съобщение
 Re: Неопрен за снимки от водата. Дебелина?
Автор: fotocolor   
Дата:   18-05-20 15:17

protey-Юлиан Недев,това е твоя човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Неопрен за снимки от водата. Дебелина?
Автор: nyamago   
Дата:   18-05-20 16:01

> "...щото ако глътне вода става страшно..."

Неопренът по дефиниция 'гълта вода', т.е. той е 'мокър' костюм и работи като задържа слой вода до тялото ти, затоплена от телесната ти топлина.

Зависи дали искаш да ти е сухо, или да ти е топло.

Със 'сух' костюм (като гащеризоните, които си виждал) на голо извън летния сезон ще умреш от студ - и разчиташ на суха изолация вътре от нормални дрехи, толкова 'ката', колкото е нужно.

С неопрен няма смисъл да слагаш под него вълнени или памучни пластове, защото ще се накиснат и си губят изолацията. Както няма и смисъл да носиш неопрена под гащеризон, за да го запазиш сух. Те са две различни неща и всяко работи по свой начин.

Леководолазите знаят, че има и 'сухи' неопренови костюми, но те разчитат на въздух под налягане от дихателния апарат за поддържане на пласт въздух под костюма около тялото, за което имат специални клапани и системи - едва ли е практично за газене по блата...


Без никога да съм снимал по такъв начин, предполагам има защо гащеризоните да са по-разпространени: позволяват променлива изолация (сухи дрехи под тях) според сезона. Неопренът не би бил много ефективен при ниски температури (напр. зимна вода близка до нулата) или при продължително газене с часове каквото, предполагам, се случва.

От опита ми с надводни спортове (сърф) неопренът също не го бива много на вятър: бързо изстива задържаната в него и около тялото ти вода и вместо да топли - почваш да мръзнеш...

Все пак, не съм го ползвал за газене в блато, но не съм носил и гащеризон. Други да споделят по-конкретен опит -
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Неопрен за снимки от водата. Дебелина?
Автор: Grimjaur   
Дата:   18-05-20 16:11

За блата и прочие - гащеризон. Рибарските също стават, минус са тежките ботуши в частност и теглото на гащеризона, като цяло. nyamago е дал добро описание на плюсове и минуси, но е пропуснал един - за предпочитане е костюмът да е цял, че пиявиците са неприятни, като ти се закачат на детеродните органи.
Има пещерняшки цели костюми от пвц, но през лятото в тях, на слънце - по-добре иди в сауна. За зимата са подходящи, защото можеш да си навлечеш отдолу термобельо и дрешки(както правят пещерняците под земята). nyamago - вълната е единственият естествен материал, който мокър продължава да топли.
Като цяло - тежка, но не невъзможна задача, въпросът е да подбереш според атмосферните условия. Че няма да ти е комфортно - няма...

Отговори на това съобщение
 Re: Неопрен за снимки от водата. Дебелина?
Автор: imitev   
Дата:   18-05-20 18:41

Има сухи сърфистки костюми, които се обличат през шията. И не се надуват.

Има и мокри костюми, в които си мокър но топъл.

А основният въпрос е - колко дълбоко ще се кисне човек, без да си натопи камерата :) ?

Отговори на това съобщение
 Re: Неопрен за снимки от водата. Дебелина?
Автор: scuba_d   
Дата:   18-05-20 21:15

"Та си мисля за харпунджийски неопрен от две части, долнище с тиранти и боти, но се чудя колко мм е подходящо 7 или 9 мм.
Някой ползвал ли и, да даде съвет."

Температурата на водата определя дебелината на неопрена. Например: 25 до 20С градуса темп. на водата - 5мм до към два часа, напълно потопен; под 20 до към 17С - 7мм или 9мм неопрен. Под 17С сух костюм. Това са скъпи варианти, та не съм сигурен дали са оправдани за твоите нужди.



Публикацията е редактирана (18-05-20 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Неопрен за снимки от водата. Дебелина?
Автор: kvakioh   
Дата:   18-05-20 22:27

Ползвам гумени ботуши и гащеризон цял с ботуши за ледени води според случая само зимата. Ще свършат работа. Вече го казаха, че с неопрена е мокро тялото, но пази топло.
Един достатъчно добър статив ще даде малко повече предимство.

Отговори на това съобщение
 Re: Неопрен за снимки от водата. Дебелина?
Автор: asahi   
Дата:   19-05-20 02:18

Мисли какво и как ще събличаш/обличаш като излезеш от блатото.

Отговори на това съобщение
 Re: Неопрен за снимки от водата. Дебелина?
Автор: kes   
Дата:   20-05-20 11:57

За себе си съм го решил. Ще бъде неопрен, събличам се гол и влизам в него. Долнище плюс боти или чорапи плюс плавници в (дунавските канали е дълбоко)
като например това, https://www.nootica.com/beuchat-rocksea-trigocamo-wide-spearfishing-wetsuit-9-mm.html
Просто се колебаех колко да е дебелината. Ще пренасоча дискусията в гмуркаческия форум. Благодаря за мненията.

Отговори на това съобщение
 Re: Неопрен за снимки от водата. Дебелина?
Автор: nyamago   
Дата:   20-05-20 12:37

Камерата ти в подводен бокс ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Неопрен за снимки от водата. Дебелина?
Автор: kes   
Дата:   20-05-20 13:01

В случая пиша за камера върху плаващо укритие, без защита. За спокойни води, реки езера и блата. Още не съм направил укритието отворих изрична тема за него. https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1933897&t=1933897&phorum_uriauth=

Иначе имам кутийка и в нея слагам една сапунерка с един цол матрица, ето пример от миналото лято

https://i.postimg.cc/NMbXXKd2/67432263-3123554001003146-2323776009502982144-o.jpg



Тогава снимах за първи път под вода и още не познавах фотоапарата си. Това лято пак ще пробвам с него и ако задобрея догодина може да мисля и за по - голяма матрица [smile]



Публикацията е редактирана (20-05-20 13:04)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »