Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: CDman   
Дата:   11-05-20 08:39

А има и такива, които им се налага да емигрират, не че го искат.

М'да,чувал съм, че има такива в ОАЕ [smilie5]

Някои май още бъркат туризъм с емиграция.

Съдейки по личните ми познати, които реализираха подобни мечти, няма смисъл от никакви съвети, колкото и полезни да са. Автора ще направи каквото е решил и ще научи по трудния начин каква е разликата. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: sakuraki   
Дата:   11-05-20 09:56

Бях забягнал за кратко и нямах време от много проучвания ????. Общо взето не говоря за нискоквалифицирана работа и аз и жената имаме образование, двамата говорим английски добре, тя дори и технически английски говори. Говорим за 3-4 месеца напред и ще спестим още някой друг лев. Както казах и за Исландия, езикът вече го учим, но само базовите неща. Имам познат в Англия и по негови думи, най - трудно е намирането на квартира.
Аз все още си държа на Исландия и знам, че искам там, не става въпрос само за снимане, а като цяло за живеене в държавата поне 1г. Пак казвам преди да стане това с вируса, бяхме нагласили всичко с работа и квартира там, но се объркаха плановете.
Иначе да то е решено заминаването, но пък не боли да питам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: Slivenski   
Дата:   11-05-20 10:18

Автор: nyamago
Дата: 11-05-20 02:41

Слушам ви дискусията и доста се чудя. Имате доста културно хоби, извън тая тема показвате технически и художествени познания. Извън фотографията много от вас показват и други интереси: следя темите за музика, поглеждам и в някои свързани с икономика и политика (колкото и да не са препоръчвани от админите)...

С други думи: грамотни млади хора сте. Сигурен съм, че имате поне средно образование, вероятно по-високо. Мнозина пишат с богат речник и добър словесен изказ, някои дори с верен правопис [smilie3] Имате доходи над средните за нацията - достатъчни да пътувате в чужбина не само по работа, а и на ваканции и приключения (като гледам по снимките къде сте били...). Можете да си позволите сериозна фототехника, от която доста разбирате и към която имате високи изисквания...

Абе, да си изплюя камъчето: защо, за Бога, говорите за ферми-мерми, за шофьори, пазачи и всякаква неквалифицирана работа? Това ли работите в България? С дипломите и знанията си, с грамотното писане и скъпата фототехника - пазачи ли сте или берачи на зеленчук???[smilie10]

------------------------------------


Ще се опитам да обясня.

Мотивацията на човек да емигрира може да е най-различна. Както и причините да се върне обратно. И пак за замине. И пак да се върне... Дори не си струва да се коментира, защото колкото емигранти, толкова казуси, общо взето.

Защо изключваме и опцията, че просто има хора авантюристи или такива, които не могат дълго време да стоят на едно място и трябва да се местят. Аз не мога да си представя да стоя на едно място 40 години примерно. Или да работя една и съща работа цял живот. Сменям на всеки 3-4 години. Иначе се побърквам.

А това, че сме работили като шофьори, не значи непременно, че сме прости и необразовани селяни... Хайде да си имаме уважението! [smilie5]

И все пак, някои специалности никак не са пазарно ориентирани. Аз примерно съм завършил богословие. Никога не съм работил нищо свързано с образованието ми. И повярвайте ми, в Англия изобщо не се избиват да търсят православни богослови! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: kvakioh   
Дата:   11-05-20 11:16

Сложно е като цяло за Исландия, страната не е индустриална, няма големи и специфични позиции. Сега ще е още по-сложно.
За Англия, по-скоро Шотландия, Северна Ирландия и Ирландия има доста работа, все още няма ограничения, за специалисти има постоянно работа. Аз лично съм изключил UK като място за работа, защото няма помощ за специфични позиции и нищо не е гарантирано. Социалното е силно изкривено, свободия отвсякъде. Това, което съм видял и минал ми е достатъчно като професионален опит, също каквото съм видял в Ирландия.
Иначе за UK–имат силно развита мрежа от добри магазини за техника, сервизи, огранизират редовно всякакви сбирки и локациите за снимане се изследват постоянно. Също има възможности за пътувания навсякъде и излиза всичко по-изгодно.
За квартирите- както казах може човек да си нагоди за Uk евтино и прилично без да доказва доход, плаща се само малка начална такса и може да се запази място за месец, дори два. Искат се документи ако се откриват банкови сметки, също за тамошното ЕГН (NIN). Според мен може да се пробва да се посети за седмица-две Шотландия и да се провери на място.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: nyamago   
Дата:   11-05-20 17:26

Yog написа:

> nyamago, има професии, които не могат или много трудно могат да се
> "пренесат" в друга държава. Като пример мога да дам пишещ журналист или адвокат.

Абсолютно си прав: наистина някои професии не могат автоматично да се прехвърлят в друга територия и култура, особено - в друго законодателство. Но това не ги праща автоматично в най-ниско-квалифицираните работни места.

Да илюстрирам с твоите примери (много различни, апропо):

- Пишещ журналист е пишещ журналист навсякъде по света. Познаването на нещата, за които пише НЕ Е образователен ценз или квалификация. Това познание се придобива с... журналистическа работа, която задължително включва обстойни проучвания, изследвания, интервюта, четене на предходни източници. Така че - тая професия се пренася, с 'малката' подробност, че се иска знаене на езика. Езикът е задължителен за всяка работа - от портиер до президент, но за работа със словото (каквато е журналистическата) се иска много добро, задълбочено познаване на езика с всички културни и контекстуални нюанси. Това, разбира се, също се учи, но не 'от днес за утре'.

В личния ми житейски опит доброто знание на езика е било един от главните фактори за успехите (както и да се мерят те). За 30 години извън страната, но и у на преди това.

Жена ми беше 'пишещ журналист' (и редактор в престижно издание), което не беше лесно преносимо в чужбина. Но за периода на адаптация (до-научаване, приравняване на квалификации, утвърждаване с работа) никога не е брала домати. Има достатъчно работа 'недостойна' (това е сарказъм) за пишещия журналист, но достатъчно 'интелектуална' - ползваща поне езика, общообразователните знания и начин на мислене. Асистенти в редакциите, проучватели, архивисти и ред други позиции без дипломи са недвусмислено умствен труд и помагат за по-нататъшен професионален прогрес.

- Адвокат е съвсем друго нещо: това е една от професиите, за които се иска правоспособност. Придобивана през сложни системи от учене, практика и квалифициращи изпити. Ясно е, че правоспособен адвокат в една страна не може автоматично да практикува в друга.

Но и в правната област има безброй длъжности, за които не се иска адвокатска правоспособност, но е от полза юридическо образование (по скоро начин на мислене, като логика при интерпретиране на правни текстове). Без право да апелират в съда като адвокати, безброй юристи работят в канторите и правните отдели на фирмите именно с тая си юридическа 'обща култура'. Не ще и дума, че езикът е отново решително изискване - но къде не е?

За 2-3 години ползвах в Лондон адвокатка, завършила право в Московския университет [smilie10] Рускиня, с абсолютно непреносима квалификация - но с воля и амбиция да се адаптира, (до)квалифицира и утвърди. И след 3-4 години чиновническа и помощна работа из канторите (докато учи и държи изпити да придобие ценз), става партньор в успешна местна адвокатска фирма.

Няма да отивам (много) извън тия примери, но ще спомена и приятел - архитект (утвърден и успешен у нас, дори с няколко международни награди за престижни проекти) който - след прехвърляне в чужбина не можеше да практикува любимата си професия. Две години изпити за приравняване и правоспособност да ръководи бюро и подписва проекти - но в това време можеше да работи като 'прост' чертожник в едно проектантско бюро (а не като шофьор), което помогна и на ученето и изпитите...

Въпрос на 'летва', както го нарекох в провокиращия си пост по-горе [smilie8]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: nyamago   
Дата:   11-05-20 17:38

@Сливенски написа:

> А това, че сме работили като шофьори, не значи непременно, че
> сме прости и необразовани селяни...
> Хайде да си имаме уважението!

Писах, че всеки труд е достоен. уважавам и шофьорите [smilie24] Думата ми беше, че за образования човек има варианти по-близо до способностите му и ценностите му. Ако в нечии ценности влиза брането на домати - мога само да завиждам, шапки долу!

> И повярвайте ми, в Англия изобщо не се избиват да търсят православни богослови!

А ти проверявал ли си? [smilie5] [smilie6]

Сериозно: без да са на първа страница във вестниците (нито изобщо да присъстват в сайтовете с обяви за работа), във Великобритания има доста голяма и работеща екосистема от православни институции и организации. Със свои мрежи от многобройни членове и връзки с други системи, включително и медийни, и благотворителни, и логистични та и чисто комерсиални. Едно влизане във връзка и тясно общуване с тях и техни членове би могло да разкрие (иначе необявени никъде) възможности за работа. Не обезателно като богослов - може да е дори като шофьор, но има разлика и е почти 'по специалността'. Наистина - опитвал ли си в тези среди?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: imitev   
Дата:   11-05-20 18:20

Стига писахте общи приказки и мечтахте за светло бъдеще.

Не е такъв живота на емигранта в първите му 8-10 години, без значение колко късмет има и колко е печен.

Трябва си много хъс и гъз за да постигнеш мечтите си в БГ и още повече от това за да го направиш на "запад".

Ще дам пример:
В БГ може да почнеш от работник в хипермаркет и след 2 години напъване и показване да станеш управител.

В УК, ДЕ и нормалните държави може да качваш по 1-2 нива макс. на година преко сили и чак след 5 г. да стигнеш до управител. Просто там системата е такава.

И да - като отидеш дам трябва да се пречупиш и да осъзнаеш, че те си карат работата и без теб. Т.е. не си им нужен. И трябва да положиш усилия да се впишеш, да се вклиниш в системата.

И да - първоначално може да ти се наложи да разнасяш пици, да работиш на летището, да береш домати, да караш такси, да боядисваш къщи, да си хамалин...

Там никой не размита за някого от някъде щото бил мноооого печен и напорист. Всички са печени и напористи.

И друга особеност има - там никой не бърза за никъде. Пускаш си CV и ти се обаждат след 1 месец за интервю. Може и след 2 месеца.

Също като при нас има голяма шуробаджанащина - този роднина, оня приятел, другия съученик. Още по-голяма от при нас.

МНОГО ХЪС И ГЪЗ трябва!

Искрено желая УСПЕХ на емигрантьитьи! Ще им трябва!

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: Yog   
Дата:   11-05-20 19:26

nyamago, разбира се че е възможно "да успееш" на Запад или като цяло в чужбина. Всичко се приравнява. Много от роднините ми са лекари, след години старание дори тази силно контролирана професия може да се "пренесе", познавам повече от един, които вече са лекари във Франция. Познавам българи, които са учители в Германия, архитекти в САЩ... Аз не говоря за крайния резултат, след години старание. Говоря за обективната реалност при отиването в чужбина, каквото планира започналият темата. Освен ако не отиваш на вече уговорено работно място, започваш от нулата.

А за езиците няма какво да го коментираме. В днешния свят, който не знае езици е като слепец.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: bam-bam   
Дата:   11-05-20 20:06

nyamago , и аз това се опитах да обясня на Сливенски по заобиколен начин, но той бързаше да пише по 3 поста един след друг колко е разочарован и за това го питах на какво се базира мнението му.
След като стана ясно .. мача вече беше свирен ... той така и не разбра защо му пишех да спре да намесва фермите и Лондон [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: imitev   
Дата:   12-05-20 10:30


Много е важно да се усещаш успял и доволен. Без значение какво работиш.

И затова има парадокси шофьор на такси да е по-щастлив и тарикат от бизнесмен с неизпълнени мечти.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: CDman   
Дата:   12-05-20 11:15


https://thumbs.dreamstime.com/t/theory-practice-two-green-direction-signs-92098344.jpg

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: Slivenski   
Дата:   12-05-20 11:43

Автор: imitev
Дата: 12-05-20 10:30


Много е важно да се усещаш успял и доволен. Без значение какво работиш.

И затова има парадокси шофьор на такси да е по-щастлив и тарикат от бизнесмен с неизпълнени мечти.

--------------------------------------------


Това не е парадокс. Напълно нормално е. Щастието не е само в парите. Ако оставим настрани с какво си вадим хляба, още много други компоненти изграждат това усещане за удовлетвореност и спокойствие, наречено щастие - семейство, приятели, социален живот, дори климат и градска среда примерно.

Има хора космополити, които лесно се адаптират и социализират в нова обстановка. За други това е невъзможно или много трудно. Добре е човек да прецени не само какво ще му хареса на новото място, но и какво ще му липсва от старото, преди да се премести. Комуникацията със себеподобни е важна за менталното оцеляване и развитие на човек. Затова и много българи, живеещи в чужбина, не пишат по чуждите форуми, а в българските. Не могат да скъсат връзката. А и не е нужно.

Естествено, "синдромът на Том Сойер" често присъства, но и това е нормално. Ако човек се абстрахира от него, всичко е ок. Всяка среда е естествена и ценна, по различен начин. Всяко място има своите плюсове и минуси. Всяко щастие е различно. Единството е в разнообразието, а не в еднаквостта.

[smilie5]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: Yog   
Дата:   12-05-20 12:37

Slivenski, вече започна да звучиш като богослов[smile] Добронамерено го казвам, по принцип съм съгласен с теб. То ако богатството и щастието бяха правопропорционални, всеки ден щяхме да имаме милиардери, които се пръскат на съставните си части от щастие [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-20 12:43

Амин!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: Slivenski   
Дата:   12-05-20 12:43

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: wlad   
Дата:   12-05-20 13:22

Ако в нечии ценности влиза брането на домати

Да ви кажа, колкото повече минават годините, толкова неща като градинарството ме правят щастлив, а сегашната ми работа прогресивно ме прави нещастен.
Ако имам възможност да се издържам с бране на домати, или подобна работа сред природата, няма да помисля да върша нищо друго. За съжаление, обаче, тази задача е малко трудна за мен, защото нямам села по никаква линия и съответно е свързано с покупка на земи.
Но не се отказвам :)
Моята идея за напускане на държавата няма нищо общо с парите или длъжността. Това ми е абсолютно последна грижа.
Единствената ми болка са балканските нрави, с които не можах да се спогодя и като гледам - няма и да мога никога.
Тези неща ме морят повече, отколкото да прекопая 5 декара на 40 градуса.
В този ред на мисли всички тези изброени: да разнасяш пици, да работиш на летището, да береш домати, да караш такси, да боядисваш къщи, да си хамалин
изобщо не ме притесняват, бих работил всяко едно от тези до края на дните си и ще бъда далеч по-щастлив сред нормални хора, далеч от "балканските ценности".

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: CDman   
Дата:   12-05-20 13:37

Ама молА ви сА, стига с това черногледство. Амаха ! [smilie8]

Тук сме бъкани с ценности. Ценност до ценност, а до тия двете още една ценност [cool]

Хиляди абитуриенти с писмо до МОН

"Още от започването на 12 клас мисълта ми беше за роклята, за гримовете, за прическите. Не съм само аз така. Чакахме месец май да дойде. Той дойде, но по друг начин", казва Калина Ленкова.

К'о знайтИ вийй [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-20 14:18

Ако в нечии ценности влиза брането на домати

Малко оф-топик за доматите: казах за тая ценност 'шапки долу' без капка сарказъм, искрено завиждам защото така и не можах да го направя своя ценност.

Покойният ми баща беше доктор на науките и доста високопоставена фигура, но по произход си беше селско чедо от Твърдица със съответни ценности. Когато успя да си построи някаква колиба (гръмко наричана 'вила' в ония години), аз си представях двора като подстригана зелена морава както бях виждал по картинките за 'вили'. Той, обаче, си представяше... колци и домати. [smilie6] Направи ги и постигна завидни резултати - без да гледа уроци по (неродения още) YouTube или да чете книги, било си му е в кръвта през всичките години градски и 'цивилизован' живот. Аз не можах да прихвана това, но го ценя дълбоко.

И в по-късен живот, когато бях късметлия да уча следдипломно в Оксфорд, 3-ма българи от София живеехме в малко хотелче извън града. Собственикът гледаше в двора две колчета домати в пластмасов парник колкото телефонна будка, като някакви екзотични цветя, не за храна - аз не ги бях и забелязал. Докато не дойде група нашенски техници на обучение по технология, която се внедряваше в равнините на Марица (територия на някога мощната ни електронна индустрия, но и земеделска райска градина).

Тези момчета от Пазарджишко първо забелязаха доматите, преди всичко друго. Не само ги видяха, но след като се смяха, 'нахокаха' стопанина, че 'така не се гледат домати, бе!' - и го измолиха да им позволи да ги 'поправят'. Прередиха ги, превързаха, наториха, напоиха - и не знам какво още им се прави... Не след дълго се получиха доста привлекателни на вид домати, узряха големи, оказаха се и вкусни. Собственикът гледаше в захлас, водеше си записки и хвалеше пред всички гости на хотела и съседи в околността какви чудеса стават с правилни познания...

Та - има и други 'балкански ценности', които в такива моменти са ме пълнили с патриотична гордост. Свалям шапка пред способността (с помощта на природата) да създадеш просто чудо като един домат - голям, красив, сочен и вкусен. В никоя технологична фабрика още не може да бъде направен [smilie8]

================

И към проповедта на @Сливенски за богатството и щастието: казах 'амин' също без сарказъм. Сега разбирам защо не съм богат. При всичките успехи в очите на много хора, така и не станах богат защото явно съм избирал да бъда щастлив. И СЪМ, ей Богу - пожелавам го на всеки!

[beer]



Публикацията е редактирана (12-05-20 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: Slivenski   
Дата:   12-05-20 15:25

Не помня кой римски патриций, който отишъл да живее на село - когато му предложили да се върне в Рим и да заеме висок пост, беше казал: - Да знаете какво зеле съм отгледал! [smilie5]


Но и гледането на зарзават не е проста работа. Освен това, отглеждането му за собствена консумация или няколко корена за кеф е едно, а промишленото производство съвсем друго.

Както вече споменах, за сравнително краткия си престой в Англия живях с хора, които работеха в оранжерия. Ходил съм там и съм виждал с очите си за какво става дума. Ще се опитам да го опиша кратко.

Значи... Първо изобщо не става дума само за БРАНЕ на домати.

Има бране, естествено. Имаш норма. Ако не я изпълниш, намаляват ти от парите. Ако я преизпълниш, плащат ти допълнително. Но нормата е такава, че трябва да си абсолютен терминатор на доматите, за да я изпълниш. Имаш някакви редове, които са само твои. Береш доматите в касетки и после ги изнасяш на края на реда. Редиш ги на едно пале. Накрая на смяната ти идва един с мотокар и ги отнася в склада. Там има друг, който ги тегли. И може да ти напише каквото си поиска, ако не те харесва. Заплащането е минималното за страната. Последно беше 8.20 паунда на час, миналото лято. Сега може да е към 9 паунда. Всяка година го вдигат с по няколко пенса.

Освен брането, има хора, които кършат листа долу от земята, за да открият доматите да узреят. И там имаш редове и норма.

Освен това има и колтучене – чупене на излишните израстъци. То се извършва от самоповдигащи се платформи, на височина около 5 метра. Опасно е. Трябва да се внимава. И там имаш норма - брой редове. Горе температурата е около 50 градуса сигурно, а може и повече. И слънцето ти пече яко във врата. Ако не изпиваш по един литър вода на час, ще се дехидратираш и може да припаднеш. Или да умреш, ако не си добре със сърцето. Водата в парника е осигурена в нещо като поилки – поставен диспенсър, но е свързан с централен водопровод. Не мога да ви опиша колко кален и мазен е самият диспенсър.

Освен това има премахване на излишните цветове. На същия принцип.

Освен това има пръскане с химикали.

Сутрин се започва от 4. Работата приключва в 16 часа. Имаш една почивка 15 минути в 10 часа. И една почивка от 30 минути в 12 часа.

Сезонът на активното зреене и брането е от началото на април до края на октомври.

После има още.

Трябва да се свалят от конструкциите и да се почистят всички изсъхнали растения. Прибираш се вкъщи като изваден от бунището. И миришеш на същото. Земята под конструкциите се почиства основно. Мете се. Заедно с изглинилите листа, домати, умрели плъхове и птици и всякакви други мизерии.

Вече е краят на ноември. Непоносимата жега се е сменила с кучи студ. В Англия температурите рядко падат под нулата дори зимата, но поради влажния въздух и почти постоянния силен вятър, усещането е по-мизерно, отколкото на минус 15 в София.

Когато се почисти добре, започва боядисването на металната конструкция.

Идва Нова година.

Започва поставянето на новите поддържащи елементи и въжета за новата реколта. В студа.

После се насаждат новите растения.

И всичко почва отначало.

Всичко това обикновено става под зорките погледи на надзиратели. Най-често поляци. Те не ни обичат много.

Погледнат отгоре, комплексът с оранжерии много прилича на трудовия лагер от филма "Списъкът на Шиндлер". И усещането вътре е почти такова.

За тези, които нямат квартира, са осигурени фургони в близост до оранжерията. Това няма смисъл да го описвам. Битовите условия са потресаващи.

Та, ако някой мисли, че може да издържи това, нека се пробва. Аз само го видях и избягах презглава. Но имаше хора, които работеха там от години. Скотски живот.

Ако някой хвърли същите усилия в България, ще стане милионер за десетина години. Вместо да работи като в концлагер за жълти стотинки.

И само да завърша – собствениците на тази оранжерия бяха италианци. И караха последни модели Мерцедеси. А единият веднъж се появил с Ферари ми казаха.

Толкоз.

[beer]



Публикацията е редактирана (12-05-20 16:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: imitev   
Дата:   12-05-20 16:36

С бачкане още никой не е станал милионер...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: sakuraki   
Дата:   12-05-20 17:04

Аз съм човек от село макар и млад (не много де), но имам понятие как се гледат домати,картофи,ябълки и то в не малки количества [smilie5] , но не става въпрос за такава работа, не става въпрос и за вадене на пари, a за пътуване и приключение. Изцяло идеята ни се върти за пътешествия, много хора ни мислят за луди, но това обичаме да правим и интереса ни към арктическия кръг е голям, затова и тези места сме избрали , а не други. Ето и няколко причини:
От Исландия има сравнително евтини и чести полети до Гренландия, дори и круизи. Също така има и рядко круизо до Свалбард и не само. Всичко е много относително.
Спокоен и незабързан живот.
Причините за Шотландия са подобни. Просто хората са адски различни и както написах, за някои е пълна тъпотия това, но много от тези хора пък не обичат да пътуват, предпочитат да дадат 100лв за ресторант, което няма лошо, но ние имаме различни интереси.
Ясно е, че няма лесно и ще е трудно, но не всеки търси успеха и забогатяването в мигрирането. Предпочитаме живеенето на квартирата, макар, че периода, в които живеем на квартира можеше да закупим жилище, но така се чувстваме по - свободни.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: scuba_d   
Дата:   12-05-20 17:39

Ние с теб си приличаме. През какви ли не препятствия преминах, за да успея да правя това което искам.

Спомням си първото ми посещение в Кипър, в края на 90те, с работна виза за сервитьор. Толкова много ми се гмуркаше в морето, ала нямах никаква екипировка, само една гола маска. Даже тежести нямах, за да успея да се потопя на апнея. На следващият ден от пристигането ми, започнах да събирам олово, което вадех от изхвърлени акумулатори и претопявах в тигана за готвене. Та така успях да сътворя първия си баластен колан в чужбина и направих първа крачка към нов живот и приключения.

Успех в начинанието![smilie24] [beer]



Публикацията е редактирана (12-05-20 17:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: wlad   
Дата:   12-05-20 19:21

Тея оранжерии с по 5 метра лиани вътре ще да са по 15 китки помодори на хидропоника и изкуствено осветление.
За такова съоръжение, на око, по български, залагам нещо от рода на милион евро на декар поне инвестиция.
Не знам какво учудващо има в този смисъл, че собственика бил карал Ферари. Тук поне светлата част е повече, отколкото в УК, та би трябвало вечно знаещият българин да вади по две Ферарита на всяко английско. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: Julius   
Дата:   12-05-20 19:30

wlad написа:

> Имам бизнес, който мисля да преместя
> там - т.е. нещо като работа уж си имам.
> Сумата, която планирам да отделя
> за "релокацията" е към 100х евро и
> пак не мисля, че ще се оправя!

Таймингът е всичко! [smilie3]

Не знам в кой бранш оперираш (и не ме интересува), мисля че и сам можеш да се ориентираш кои отрасли в момента са най-засегнати, но винаги годините непосредствено след която и да е криза са били най-благодатни! След всеки трус винаги е имало едни стабилни и устойчиви 6-8 години, след което идва някоя кредитна експанзия, масово задлъжняване, което накрая по закон завършва с катастрофа. Нямам основания да мисля, че и сега ще е по-различно. И все пак колкото по-тежка е кризата - толкова по-дълъг и устойчив ще е последвалия след нея благодатен период!

Така че ако уцелиш "долна мъртва точка" и тогава решиш да си пренесеш бизнеса (не знам оттук ли ще си водиш работници или ще наемаш от там?), но ако хванеш възходящата вълна имаш абсолютно всички шансове да успееш. Може би дори и с по-малко средства. А и винаги имаш опцията да отидеш сам за година и като се установиш - да изтеглиш семейството при себе си. Относно кога се очаква да ударим дъното... аз лично залагам най-късно за пролетта на 2022 г. След което очаквам дългосрочна възходяща. Но това е валидно само с уговорката, че оставят "кризата да си свърши работата" и да разчисти фиктивните компании, вместо да се опитват да ги спасят. Ако обаче оплескат нещата можем да станем свидетели на поредното "загубено десетилетие", каквито има няколко в историята. Т.е. да имаме една протяжна стагнация до 2030 г.

С времето непрекъснато се убеждавам, че късметът не е въпрос на случайност, а е пряка функция на поне малко здрав разум, съчетан (понякога дори съвсем малко) с кураж. Но само едното никога не е достатъчно. Поради тази причина точно сега човек да се гмурне в бурята в Зап. Европа, където се очаква вълна от фалити - не ми се струва особено удачно.

И все пак съдбата обича смелите, нали така? [smilie7] Който е карал ски на Щрайф (най-стръмната писта в зимния календар) знае, че страхливото, защитно каране накрая води до това, че пистата поема контрол върху скиора и накрая като нищо може да се пребие. Смелото и бързо каране (съчетано с респект към планината) не крие такива рискове. Изглежда парадоксално, но всъщност не е. Е, пистата Харакири в Майерхофен е по-стръмна (близо 80% наклон), но тя не е в календара. На нея има участъци, където като си изправен, пистата ти е до рамото.



Публикацията е редактирана (12-05-20 19:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой живееш в Исландия или Шотландия?
Автор: petervassilev   
Дата:   12-05-20 19:33

@ scuba_d

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »