Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   04-05-20 16:49

Здравейте!
Ползвах около 3г. Canon EOS M. Това е първият фотоапарат, който ползвах и затова ми е нужна вашата помощ.
Разделих се с него понеже искам да си взема по-добро тяло, както и поради причината, че ако ще купувам обективи, то ме наляга мисълта, че е добре да направя това, когато искам да остана дълго време с една марка.

Сега се замислям за Sony A6000 и имам няколко въпроса, на които бих желал да ми отговорите:
1. Струва ли си взимам точно това тяло (спрямо цената и възможностите на останалите тела на вторичния пазар)?

2. Колко според вас трябва да струва пълен комплект + китов обектив, като знаем, че моделът е от 2014 и повечето апарати нямат гаранция?(аз си имам някакво мнение, не знам дали съвпада с вашето)

3. Дали е неприятен екрана и визьора?
(правя уточнение, че не съм гледал през никакви визьори до сега. Екранът, от който идвам е ярък и с тъч скрийн, та не знам дали много би ли ме подразнило липсата на тъч). Да предположим, че тъча го ползвам за ръчно фокусиране и разглеждане на снимките. Предполагам, че с бързия автофокус, който дават, не би ме спънал екранът.

4. Тъй като искам да снимам пейзажи и портрети (любителско), китовият обектив би ми свършил работа при пейзажите. За портрети какво бихте ме посъветвали?
Гледам в интернет има някакви prime lens на meike, yongnuo, auto revuenon, които са бюджетни (вероятно още множество видове марки..). Такива обективи дали биха си стрували при по-непретенциозни и хора, които не се занимават професионално?

Идеята ми е за начало да почна с нещо евтино и да не наливам пари в неща, които не разбирам напълно. Затова да започна с такива евтини prime lens и по-късно да си взема примерно Sony FE 50mm f/1.8. (а той пък за колко пари би могъл да се намери втора ръка?). Въобще не съм запознат с цената и пазарът на обективите втора ръка както на известните, така и на не толкова известните обективи.

5. Какви болки има моделът? Какви са му недостатъците?
Вероятно ще трябва да имам 2 батерии. С канона ползвах две, те ми стигаха.

Спрях се на този модел заради бюджетът, с който разполагам и размерите на фотоапарата. Най-добрата камера е тази, която носиш в теб.
Бих се радвал всички четящи да се включат в темата и да споделят своите виждания.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: revenger3107   
Дата:   04-05-20 17:20

Какви обективи ползваше с Канона и защо се раздели с него? Какво не ти достигаше?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   04-05-20 18:01

Единствено китовия. Бях се замислил за Canon EF 50mm f/1.8 STM, но реших, че по-добре да сменя тялото преди да купувам обективи.
На моменти ми се струваше муден - автофокус, записване на снимки.
Като цяло ми липсваше по-лесно прехвърляне на снимки с приятели. Едни флашки носих, или пък търсихме игла за да си изкарат картите памет. Все някакви такива. От към качество, бях доволен.



Публикацията е редактирана (04-05-20 18:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   04-05-20 20:13

Здравей!
И аз имах EOS-M едно време, сега Сони, та мога да сравня нещата що-годе.
ЕОС-М имаше ужасно тегав автофокус, дори и с новия фирмуеър. С преходника към ЕФ беше още по-зле! Като цяло беше доста "лаг-ав" във всяко отношение. Изкарването на превюто на снимката на екрана също ме влудяваше. Общо взето работата с него беше все едно ходиш в лепкава кал!
Тъчскрийна не го имах за предимство, защото постоянно ми местеше фокуса, само да го докоснеш без да искаш и отива на майната си!
Сега имам А5000 - скоростта е несравнима с Канона.
По въпросите ти:
- струва си, ако цената не те притеснява;
- и тук, и в чужбина е горе-долу 500лв тялото, 16-50 е около 200лв. Дори тук се намира по на далавера в последно време.
- за визьора не знам, моето сони няма, не ми и липсва да ти призная. Снимам повече с ръчни обективи, нямам проблеми.
- за пейзажи 16-50 е супер. За портрети - по-добре си вземи някой ръчен роккор 50 1.7, по 30-40лв се намират, далеч по-доволен ще останеш от китайските боклуци. За Йонгнуо мога много да говоря, по-боклучав обектив не съм държал в ръцете си никога! Колкото са им добри светкавиците, обратно пропорционално отвратителни са обективите им!
- по последната точка за проблемите на а6000 - не знам, не съм чувал да има. Относно батериите - да, две не е зле, особено ако снимаш видео. Аз съм с една и ме устройва напълно. Камерата се зарежда от усб-то, съответно в колата го зареждам ако се наложи.
В последно време аз се замислям за А7, дори си пуснах малкото сони за продажба по този повод, ама хич не съм убеден в това си решение. [smile]
Можеш да огледаш и А7-ците, щом ще наливаш пари с нова система, и те вече са доста достъпни ...
Това е което се сещам за сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   04-05-20 20:27

Много благодаря за отговора, който ми даваш.
Мислил съм за A7, но... 1000лв+ за тяло не ми се дават.
Тези ръчни обективи не знам как да ги намеря в интернет, вероятно те биха ми свършили доста добра работа.
И заради проблеми с фокуса (не само автото) съм изтървал важни моменти, за които ме е яд. Ако си извадя телефона би нащракало в същата ситуация серия от снимки.
Затова търся нещо по-гъвкаво. Има повече focus points, по-бърз фокус и по-голям сензор.

Този екран на слънце как е изобщо? Това е едно от притесненията ми. Не знам и тази пластмаса дали ще ме откаже.
Ще видя на живо новите модели някъде изложени, преди да купя този.

И аз смятам, че китовия е добър за пейзажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   04-05-20 20:56

На слънце не е добре. Моят се екран върти насам-натам, та що-годе компенсирам този недостатък.
Ръчни обективи купувам само от чужбина.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   04-05-20 21:03

600 пари е А6000 с 16-50, това като най-ниска цена. Става донякъде като комбинация. Втора батерия е задължителна, с трета- още по-добре.
Екраните на Сони безогледалките "страдат" от излющване, от първия излязъл до последния, "феноменът" е необясним дори за най-скъпите им камери, но се "лекува" с един протектор, имаше ги преди време едни точно определени китайски евтини, или Сони оригиналния е 39лв. Слага се в сервиз, за да не останат балони. Не е толкова проблем това. Даже доста се намаляват цените на камерите точно заради това. Повърхностен слой, не влияе на видимостта, само при изключена камера изглежда зле екрана.
Имах Еос-М, после М100, с няколко обектива, там нещата не са до автофокус, колкото до точните обективи. За Сонита кроп ползвам само А3000, но съм бил с А6000, А5100 известно време, но минах на А7 серията. Имам повече обективи за ФФ, затова.
Иначе при Сонито бих заложил на 18-55 като основен зуум и някакъв твърд с адаптор, примерно ползвам няколко 50мм, един от фаворитите ми е Юпитер-8 50/2 с адаптора точно 45лв в отлично състояние, компактен и лек за тела като а6ххх. Има и други, които са под 100лв за обектив и 20-30лв адаптора. Тия ръчните нови обективи не са стока определено, с някои изключения, но те са над 200лв като цена, даже над 300, което обезмисля нещата.
Свикването с ръчно фокусиране определено е улеснено и подпомогнато при Сони и според мен (и каквото съм минал, снимам 90% ръчно с всякакви обективи към Сони) човек може доста бързо да свикне и да прави добри и точни кадри бързо.
Вариант на А6ххх е с трите евтини и все пак светли Сигми-19-30-60мм, на 2.8, достатъчно добър е автофокуса и стават почти за всичко и не са скъпи на втора ръка. Примерно първо с 19 и 30мм, после с 60 за допълнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: D.S   
Дата:   05-05-20 16:53

Аз подкрепям за Сигмите. Ръчен фокус да се занимаваш хич не си е работа. Да е широко - ОК. Ама 50мм всеки път да се дзвериш има ли няма ли, еле пък да фокусираш с това малко апаратче ? Иначе визиора не е нищо особено, но този клас камери, на всички това им е минуса.



Публикацията е редактирана (05-05-20 16:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   05-05-20 16:59

Днес ходих в Зора и Технополис. Видях на живо A6000, но видях и Nikon D5600. Бях го умувал и него. Не ми се стори голям, за съжаление не можах да хвана нито един.
Nikon-а има тъч скрийн и въртящ се екран. Това ще ми е много от полза като се замисля. Имам навик да нагласям апарата от екрана, защото предишния Eos M нямаше почти никакви копчета.
Чета лоши коментари по отношение на jpeg файловете на Сони.
От друга страна пък виждам доста добро качество от Никона.
Липсата на anti aliasing filter плюс или минус е?
Май се ориентирам към Nikon.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   05-05-20 18:02

това за лош jpg от сони го чувам за пръв път, откакто се занимавам с фототехника.
Имам Никон д90, д600, сони а5000 и няколко филмови.
Мога да ти снимам с кропката и а5000 по един jpg, да видиш има ли разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   05-05-20 18:13

И аз го виждам за първи път за картината от Сони.
5600 става, но донякъде.
А6000 си остава точният апарат след първи безогледален Канон.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-20 18:18

Bossbgm написа:

> Днес ходих в Зора и Технополис.
> Видях на живо A6000, но видях и Nikon D5600.
> Бях го умувал и него. Не ми се стори
> голям, за съжаление не можах да
> хвана нито един.
> Nikon-а има тъч скрийн и въртящ се
> екран. Това ще ми е много от полза
> като се замисля. Имам навик да
> нагласям апарата от екрана, защото
> предишния Eos M нямаше почти никакви
> копчета.
> Чета лоши коментари по отношение
> на jpeg файловете на Сони.
> От друга страна пък виждам доста
> добро качество от Никона.
> Липсата на anti aliasing filter плюс или
> минус е?
> Май се ориентирам към Nikon.

Имай предвид, че в момента, в който се свържеш по любоФ с Никон, забравяш за каквито и да било стари, ръчнофокусни обективи от друга марка. Е, може евентуално да ползваш някоя 50-ка за макро или за снимки от 70-80 сантиметра, но не и с фокус до безкрайност.

П.П. И да, липсата на филтър е предимство по отношение на резкостта и кошмар за цветопредаването, но за Инстаграм е шест, нали това е зора[smilie18]



Публикацията е редактирана (05-05-20 19:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Бармалей   
Дата:   05-05-20 19:14

"Имай предвид, че в момента, в който се свържеш по любоФ с Никон, забравяш за каквито и да било стари, ръчнофокусни обективи от друга марка."
А бе, нийе баш тъй. Ползвам доста... Зависи от идеята и случая...
Например Хелиос - Слав ги преправя отлично...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   05-05-20 20:51

Ще обобщя информацията, че според мен се налага.
Това за jpeg файлове е от мнения, може би от първият софтуер на апарата или нещо друго. Просто го срещнах в мнения. Явно е оправено или няма изобщо такова нещо.

Защо се насочих към A6000? Фокусът, фокусните точки и fps. Имаше случай, който беше важен за мен. Изкарах Canon-a и се почна - неуспешно фокусиране, размазани снимки заради движението на човека и докато запише всяка една снимка, моментът замина. Накрая нищо не излезе, а дори светкавица бях включил (отделна, апаратът няма изкачаща такава). Е, много ме хвана яд. Вярно, че зависи от много неща - условия, от задапаратното устрийство, техника, но искам сигурност, както като извадя телефона си, който има dual pixel, супер много fps (Samsung S8+) и знам, че няма да ме изостави.

Това, което ме спира е тъч екранът поради няколко причини:
1. Канонът се управляваше основно от тъч-а. Телефонът ми също е с тъч. Разбирайте, че съм свикнал.
2. Разглеждане на снимки и дали са правилно фокусирани - толкова бързо става. Някак си за 2020 липса на тъч ми се вижда праисторическо. Не знам дали да се хвърля заради това, както и че моделът е от 2014г.(отделно не знам как стоят нещата при фотоапаратите, но процесорът при смартфоните има значение. Софтуерът е без значение при raw пак спрямо смартфоните).

Ако фокусът е толкова добър, че дори приятелката ми (която не е наясно от настройки)да може да снима без проблем (примерно на авто), то тоя тъч бих го пренебрегнал на 100% (искам и тя да ползва камерата).

От друга страна пък Nikon-а е по-нов модел. Както по сайтовете пишат "по-новото е по-добро". Плюсове - екран (тъч и въртящ се, супер за селфита и фокусиране), батерия, вероятно по-малко износен ще бъде. А и сякаш доста контрастни и остри снимки с китов. Bits per pixel 14 спрямо 12 на Сони.

Някак ми се иска да видя сравнение за тези битове, както за Anti-alaising filter.

Какво ви е мнението за eye auto focus при Сонито с този модел?

Цел ми е да си взема обектив със широка бленда. Вече тук, моето незнание ми пречи, от къде да ги разбера, от къде да си ги набавя и дали си струват.
Сигмите с бленда 2.8 едва ли ще ми свършат работа. Не ги мисля изобщо.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-20 22:01

Бармалей написа:

> "Имай предвид, че в момента, в който
> се свържеш по любоФ с Никон,
> забравяш за каквито и да било
> стари, ръчнофокусни обективи от
> друга марка."
> А бе, нийе баш тъй. Ползвам доста...
> Зависи от идеята и случая...
> Например Хелиос - Слав ги преправя
> отлично...

Mи добре, ще повторя за екипажа на танка - може да ползваш всичко, за което има адаптер, но без безкрайност, до 2-3 метра според фокусното разстояние. А Хелиос може да преработи всеки, който умее да държи дремел, но файдата не е голяма, особено за кропките от ниско ниво. [smilie18][beer]

П.П. И сега един тесар е завит на цветно никонче, но за да се снимат цветенцата пред блока от 50-60 сантиметра:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-05/1588704969_p5050802-1.jpg



Никончето пък е щракнато с Хелиос, но завит на Олито[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Yog   
Дата:   05-05-20 22:42

Ако имаш пари да си купиш Сони а6000, ти препоръчвам да дадеш тези пари за а6100 и да изплатиш разликата. Случаят, който описваш, с изпуснатата снимка, би бил много по-малко вероятен с последното поколение автофокус на Сони, което е налично в 6100 и не е налично в 6000.

Вече ако твоето управление на камерата е пропуснало момента, а не самата камера, това ще продължи да ти се случва и с 6100, но поне ще е сигурно, че не е от нея [smilie3] Предлагам ти списък с причините и коментар от личната ми гледна точка:

Сони а6100 има следващото поколение процесор, което ще означава малко по-бърза работа на камерата като цяло. (сравнително маловажно, макар че без да съм правил сравнения съм напълно убеден, че Сони-то от 2019 генерира по-хубав jpg от това от 2014, донякъде и заради повечето изчислителна мощ)

а6100 снима 14-битови RAW файлове, не зная дали ще усетиш разликата от 12-битовите, но самият ти го спомена като чуденка (сравнително маловажно).

а6100 снима 4к видео с много добър автофокус. Както и в резолюция 1080 с 120 кадъра в секунда. Като се научиш как да си правиш забавени каданси, ще видиш че 25% скорост може да е доста забавна (много готино, веднъж като го "откриеш". не само slow-motion-а, но и използваемото 4к видео0.

а6100 има напълно функционален електронен затвор (някои камери като Канон RP имат зле изпълнена имитация). а6000 въобще не предлага.(супер важно, според мен. единият модел позволява да се направи снимка в пълна тишина, като GSM с изключен звук, другият си щрака всеки път)

а6100 има тъчскрийн, който не само дава да фокусираш, но дава да стартираш проследяването на движещ се обект. Което камерата прави много успешно.(супер важно, според мен, защото прави употребата на камерата много по-приятно и улучването на правилния момент много по-лесно)

а6100 има вградена функция да снимаш time-lapse, а6000 няма(важно само ако се запалиш да го правиш).

а6100 има блутут, а6000 няма. (сравнително маловажно, но все пак дава по-добър контрол върху апарата, ако решиш да си ползваш GSM-а като "дистанционно", както и позволява по-лесно прехвърляне на снимка от апарата в GSM-a ти, ако искаш да я качиш веднага във фейса или друго подобно)

Аз смятам, че избореното не само струва разликата, която ще изплатиш, а отатък. И всъщнот най-важното (според мен), което ще получиш, е последно поколение модерна камерка, която е по-приятна за употреба, по-вероятно е да те подканя да я ползваш и дори да не си много опитен, по-лесно ще ти даде добър резултат в някои области.

Сега има опасност ([smilie5] [smilie5] [smilie5] ) да бъдеш/бъда налазен от големи специалисти, които да ти/ми обяснят, че а6000 ще ти даде същите снимки, защото фотографът прави снимката, а не камерата. Това е абсолютно вярно. Скромно ще посоча себе си - в момента ползвам фотографска техника за 5000 лева и съм точно толкова (не)фотограф, колкото бях и като имах такава за 1000 лева.[smilie25]

Но вярно е също така, че същият този фотограф (тва не съм аз, а специалистът, който прави шедьоври със старите камери), ще ползва по-новото и по-способно моделче с много по-голям кеф, а в някои отношения и с много по-качествен резултат. Разликата е само, че ще знае как да се оправи и със старото. Ама тук говорим за теб, за какво ти е да си го причиняваш?

Дължиш ми 10 лева за обстойния анализ [smilie3] Бъзикам се, разбира се.... 20 ми дължиш[smilie5]

Спирам, за да не стане прекалено забавно. Дано четящите са усетили изцяло позитивното ми отношение. [beer]



Публикацията е редактирана (05-05-20 22:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Satsan   
Дата:   06-05-20 00:51

За какъв бюджет говорим?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Yog   
Дата:   06-05-20 02:21

Най-хубавият бюджет. Чуждият!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Simbon4o   
Дата:   06-05-20 03:45

Аз бих ти препоръчал канон М50 [smilie5] и то от гледната точка на сони ползвател. За парите си предлага повече от А6000 и не страда от нещата, които си изброил. И ще си имаш тъч екран с който си свикнал.

На Сони еквивалента е А6300, струва си ако искаш да влизаш в сони системата с ясна идея защо. В твоя случай не виждам идея защо и препоръчвам по-лесна камера за любител.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-20 07:52

Simbon4o написа...

Е сега те убиха с камъни[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   06-05-20 09:12

Както се свиква с тъч, така и се отвиква.
М50 не е лоша идея, има обективи някои.
Никонът бих го отписал.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: victory13   
Дата:   06-05-20 11:54

Дай 20 лева на уог-ата, и забрави за сонитата... това ще са най-смислено похарчените пари за техника в живота [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   06-05-20 11:55

Мисля, че отделяш твърде голямо внимание на несъществени неща.
Не знам какво изобщо правиш с тоя екран, та чак да е тъч.
Аз на него гледам единствено превюто на снимките. Всичко останало е на врътки и бутони.
Ако ще търсиш битовете и пикселите, ще се наложи и да поогледаш цените на сони обективите със синьото квадратче. Малко стресиращи са.
Относно d5600, този модел не може да използва 70% от никонските обективи, аз лично такова тяло никога не бих купил.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   06-05-20 13:34

Вие май не сте ползвали това канонче.
Всъщност има едно копче за смяна на следните режими - Авто, Видео и режим за други режими. После се борави само с тъч.
И с този тъч съм правил абсолютно всичко. Единствените две копчета , които съм натискал са за отворя снимките, да изтрия снимки. Та това е апарата в общи линии.
Всякакви настройки съм пипал само през тъч-а (бленди, исота, скорост на затвора и т.н). Просто обяснявам, ако се чудете, защо е нещо, което следва да се отчете.

Спрял съм се вече на A6000. Продавачите нещо много искат за този модел. Гледам една обява 900 лв. без гаранция [smilie25]
Ще си останат с апаратите. Аз не бързам. Има криза, има инфлация, има хора, на които им трябват пари (не само на продавачите, ами и на купувачите). През това време ще си събирам отзивите.
Идеята ми на темата е да разбера от първа ръка за плюсове и минуси както и някои специфични неща. Иначе мога да си ги прочета в нета нещата.[smile]
Nikon-а заради детайлите ме грабва. По-малко ще ми се налага да обработвам (хаха, само предполагам).
Всъщност се опитвам да се занимавам и със сток фотография. Опитвам се да съчетая хобито, запазването на моментите от живота си с допълнителен доход. Малко по малко се уча.

А6100 няма как да си го взема на този етап. Но бих сменил тялото и запазил обективите, които взема на А6000. Това ми е виждането в общи линии още като пусках темата. А като ми е хоби фотографията, по-големият сензор ми е в плюс спрямо този на Канон-а. На EOS-M максималното ISO, след което се появява шумът, е 800.
А ми харесва на тези камери (безогледалните), че мога да си ги нося в джоба на якето, в чантата на лаптопа, в раницата и други. Супер удобно и леко.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   06-05-20 13:45

Има и за 500лв в базара без обектив. Гаранционните са малко.
А6000 е ок, добро развитие над Еос-М. С подходящите обективи е отлична техника за не много пари. 18-55 е за 100лв обектив, който е отличен за началото.
Снимането е комплексна работа, обработката на кадрите все повече се налага. Директно Jpeg не е толкова лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-20 14:27

Мдаа, за съжаление тъч-а играе основна роля при по-евтините апаратчета. При Олито например, единствено през него можеш да включиш вафлата за дистанционно управление чрез смартфона[smilie5][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   06-05-20 14:37

Да, трудно се намира. Обаче цената пък почти като за нов фотоапарат. [smilie5]

Jpeg и него в Adobe. Camera raw filter .. [smilie5] Но това единствено на снимки от телефона. Но пък яко шум..
Не съм се занимавал да тествам raw-a на него.

Мисля, че единият от продавачите от olx писа тук (освен ако не съм сбъркал). Предложи ми добра оферта, но цветът не ме грабва. Държа на черен.

Едно ми е чудно. Single auto eye focus и ако моделът се мръдне съвсем леко (несъзнателно) или човекът с камерата мръдне леко ръцете си, дали ще има пак добър резултат?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   06-05-20 15:49

Вие май не сте ползвали това канонче.

За съжаление, ми се налагаше да го ползвам по едно време. [smilie5]
Доколкото виждам обаче, сега ще купуваш апарат с визьор и нормални контроли. Не ми казвай, че и на тези ще снимаш по екран, особено на никона на live view. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Konstantinov   
Дата:   06-05-20 16:17

Сони имат компресия на динамиката и влияе на жепега слага се на 4 параметъра е Lv ,като се снима на настройка различна от зелено и жълто квадратче и жепега става като на другите апарати.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   06-05-20 17:43

Мисля, че нещото, което konstantinov пише е това, което попаднах в интернет за jpeg.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Satsan   
Дата:   06-05-20 17:53

Трябва доста четене преди сток фотография....четене за фотография става въпрос, а не за марки и модели апаратчета за носене в джоба.
Обработка...та това е друга вселена. Много по-трудна от избор на модел. Освен, ако не ползваш готови темплейти...ама кво беше това?
Бюджет - за какво ли ти отговарят колегите, щом ти на елементарен въпрос не отговаряш. Въпросът не е от любопитство, а защото има други възможности и то фулфрейм за определен бюджет.
Но .. както и да е.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   06-05-20 18:19

Единствено теб те вълнува бюджетът.
Четенето е едно, разбирането от четенето друго.

Питането ми не е да си взема стар и тежък фотоапарат, който да мъкна със себе си. Питам за конкретен модел, станаха два в последствие. Мен ме интересува точно моделът, не за какви пари, какво мога да си купя.
Сега ще ти кажа, за 600 лв ФФ с обектив, безогледалка няма как да стане.

На мен ми харесват отговорите, за което съм благодарен на включилите се.
Е, нали трябва във всеки форум да се появи някой и да вмъкне странични неща от питащия :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Mogila   
Дата:   07-05-20 10:35

Bossbgm [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   07-05-20 11:56

А6000 с 18-55, за да е приблизително същото като Еос-М в покритието и след това Сигма 30/1.4, доста добра комбинация.
М50 с 18-55 или 15-45 и пак Сигма 30/1.4, същото като А6000, с тъч и екстрите, които се искат.
Това за мен са подходящите комбинации, като А6000 има доста бройки, въпреки че гледам се искат с остатъчна гаранция, което е леко сложно и струва доста.
За парите повече се говори, защото това е основният ограничаващ ресурс, иначе техника има доста за всеки и всички. Каквото и да се избере от 24Мпикс е добре.
Не зная какво повече мога да кажа в тази тема, само ще чета...Интересно ми е какво и кога ще се избере като техника. [beer]



Публикацията е редактирана (07-05-20 13:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   07-05-20 14:32

Напълно нормално е да се пита за бюджета. Мен ме дразни, че ми се сочи с пръст.
Бюджетът мога да го разширя (фактически е възможно ). Просто не намирам за нужно да давам повече пари. Така съм сметнал за себе си.

Изборът съм го направил. А6000 - водещо при избора е компактността, бюджетът и размерът на сензора. Иначе бих взел FF безогледалка. И от безогледалките ми остават Canon & Sony. Претенциозен съм и външният вид е важен. Всеки път ще гледам дизайна и цвета на фотоапарата. Затова не споменал Fuji.
Само е въпрос на време да съвпадна по разбирания с някой продавач.
А това Канонче ще го поразгледам[beer]



Публикацията е редактирана (07-05-20 14:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Драгончик   
Дата:   07-05-20 18:08

Разгледай ги на живо и тогава избирай. С жената разглеждахме едно сони, което издаваше ужасяващ звук, когато снима. Първо реших, че е озвучаване, което може да се изключи, ама не, така си щракат. А се оказа, че е и с андроид. А като чуя андроид и се изприщвам.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Satsan   
Дата:   08-05-20 00:19

" Един добър човек бил много вярващ. Силно вярвал в доброто и в Бог. За зла съдба веднъж паднал в едно езеро и започнал да се дави. Към него се приближила лодка и му предложили да го спасят.
Той губейки сили, но вярвайки силно отказал помощта с думите "Бог ще ме спаси.". След минута в последните мигове живот се приближила друга лодка, но удавникът отказал и нейната помощ с аргумента:"Бог ще ме спаси". И така...срещнал се човекът със своя създател и се обърнал към Бога с думите:
" Аз толкова силно вярвах в теб. Ти защо не ме спаси?"
Бог му отвърнал:
" Аз ти изпратих две лодки. Ти защо не прие помощта ми?"

Успех!



Публикацията е редактирана (08-05-20 22:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   08-05-20 09:55

Аз пък изобщо не одобрявам поста ти по-горе. И не ми се струва, че начинът ти на изразяване е проблемът.

Допитах се до всички вас за конкретен модел, защото опитът ми е малък, познанията и проучванията за пазара на обективи го нямам, впечатления от конкретен модел нямам (а да не говорим, че съм ползвал само един фотоапрат, който е супер улеснен).
И така за да съм по-спокоен в избора си, ми бяха необходими вашите мнения. Иначе се превръща в лош избор на даване на пари.
Когато мислих да взимам Canon EOS M не знаех за фокуса. Даже приятел имаше същия (който си спести мнението или не разбираше) и просто ми хареса колко лесно се работи и какво качествено изображение изкарва (и как като тогава бях ползвал единствено Sony Z3, което е телефон, хаха). Тогава обмислях да взимам Sony Nex (вече не помня кой модел), но взех Canon-a. Естествено много неща научих с този модел.

Благодарен съм на всички за включилите се в темата, както и тези, които се свързаха с мен на лично съобщение.
Относно M50 - много бегло погледнах. В google видях, че някой го е продавал за 600лв. Естествено обявата не е активна :D Не се намират обяви някой да продава такъв. Но... предложението е много точно! Мисля, че се струва по-големият сензор на Сонито спрямо тъча. Взимам за фотография апаратът.

Фотоапаратът ще се купи, това е сигурно. Не бих се лишил от такава техника. Този приятел с EOS M сметна, че смартфонът бил достатъчен за него. На мен не е .. Това е downgrade за мен.

Относто гаранцията. Тя не ми е приоритет. Направи ми впечатление за цената, която предлагат някои продавачи. С допълнение от 150 лв., мога да си купя нов, с две години гаранция и неизползван. Просто се възмущавам.
От друга страна тя дава сигурност. Но и без нея мога да мина. Надявам се да не ми се наложат сервизи веднага след това.



Публикацията е редактирана (08-05-20 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   12-05-20 13:13

Здравейте!
Благодаря на всички за изказаните мнения! Днес закупих Sony А6000 от spotter84. Свърза се с мен покрай темата и ми продаде очевидно много кътан фотоапарат, на много изгодно. Точно на такива точни и коректни продавачи очаквам винаги да попадна.

Тъча не ми липсва. Не срещнах изобщо трудности при боравенето, то даже май е по-удобно с копчетата.
Много бърз фокус и записване на снимки.
За пръв път гледам през визьор, хаха.
Тези дни ще си играя като малко детенце с нова играчка.

В бъдеще обмислям да си взема обектив за портрети със широка бленда. Вече ще преценя дали да е с ръчен или с ръчен и автофокус.
Focus peaking ползвам на телефона и е много готино! [shtrak] [cool] [beer]



Публикацията е редактирана (12-05-20 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: quazimodo   
Дата:   12-05-20 14:06

Честито, прихвана правата форумна вяра[smilie5][smilie5][smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   12-05-20 15:56

Добре е. Ръчни има масово, само адапторите да са качествени и всичко е наред. Ръчното учи доста, показва всичко и кара човек с времето поне за фокуса да се чувства уверен. Има уникални обективи от 25 до 2500лв, за всеки.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   12-05-20 16:21

quazimodo
Хаха

kvakioh - къде да търся тези обективи?
Гледам в aliexpress има на meike, 7artisans и някакви пластмасови китайски пръчки със широка бленда. Но последните маи имат голямо изкривяване.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   12-05-20 16:31

Е за какво са някакви нови, нали писах, че тия са гаднички...
Един Юпитер 50/2 za 25-30лв от базара и адаптор за 20, после нещо по-добро.
Като се търси острота, при А6ххх заради гъстотата на пикселите си трябват добри стъкла. Може и нескъпи, но не и китайските. А и с доставките сега ще е доста бавно да дойдат.
Ако е за София, мога да покажа някои ръчни.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Hsathv   
Дата:   12-05-20 17:21

Абе взимай сигма 60/2.8 за около 200 лева и си гледай кефа с портретите. Остави ги тези ръчки сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: bobyn   
Дата:   14-05-20 17:41

"Абе взимай сигма 60/2.8 за около 200 лева и си гледай кефа с портретите. Остави ги тези ръчки сега."

Ако ще се дават пари в тези граници е по-добре СОНИ 50/1.8 за 300, май.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   15-05-20 07:55

Даже за 180лв. се мярна същия в olx. И честно казано бих взел него пред сигмата.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: geod   
Дата:   15-05-20 10:06


На тази цена вероятно е на Сони А-байонет....или нещо крадено!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: ombre   
Дата:   15-05-20 10:18

Честито за придобивката.Ползвал съм и а6000 и некс 6,лично,макар,че е по стар модел ,предпочитах 6-чката.Този 6000 ,който си взел от Павката и аз го гледах доста.Иначе Павката го познавам лично,и наистина е много коректен.На фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   15-05-20 12:32

Благодаря
Определено си струваше смяната.
Вчера снимах, останах очарован. Това е тялото, което искам, което бих ползвал без да го сменям. Сега вече си струва да си купувам обективи [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: imitev   
Дата:   15-05-20 12:39

Много е важно човек да се убеди, че не се е прекарал!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   16-05-20 13:15

Има и по-важни неща!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: abozhilov   
Дата:   19-05-20 09:22

Е от китайчетата има и такива, които никак не са лоши. 7artisans 55mm f1.4 и Kamlan 28mm f1.4 са доста готини и остри обективчета. Мисля, че и kamlan 50f1.1 II е доста добър, само дето е и доста тежък. Първите два ги имах и ме кефеха страшно много, но не можах да свикна с ръчния фокус при снимането на деца :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   19-05-20 10:42

Точно тия китайчетата, особено 50мм ги бият обективите за 30-100лв от лентови апарати с адаптор. Няма смисъл, оптиката им е недотам добра. Като за експерименти и проби стават.
Има един минимум, под който не е добре да се пада. Вече го и казах (това не е мое мнение, а проверени факти), че заради по-голямата гъстота на пикселите е нужно по-добра оптика.
Бих заложил на ръчни следната начална комбинация, като се има впредвид, че има вече 16-50:
Юпитер 8 50мм f2.0 с адаптор-50-60лв.
Vivitar(има всякакви марки) 24 или 28мм f2.8- 100лв с М42/МD адаптор. Има и по-светли варианти на бленда 2.0 и 1.9
Както вече казахме, Сигмите 19-30-60/2.8 са достатъчни, под 200лв излиза бройката. Имат автофокус, достатъчно светли са.



Публикацията е редактирана (19-05-20 18:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   07-06-20 21:27

Здравейте!
Попаднах на един обектив XR Rikenon на RIcoh (или обратното). Правилно ли мисля, че обективът е с "Pentax K" резба?
Ще е за портрети (50мм, 1.7 бленда), какво мислите за модела?



Публикацията е редактирана (07-06-20 22:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   08-06-20 06:34

Става. Евтин и има адаптори, ще пасне. 50мм има десетки.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   09-06-20 20:22

Мерси!
Честно казано се отказах. Обективът върви 30лв. в базар.
А ако се чудите защо се отказах:
1) Искам приятелката ми също да ме снима. Според мен няма желание да се учи на фотоапарата, да не говорим за ръчен обектив.
2)Такива възможности с автофокус има тялото, че май е по-добре да си спестя времето да се уча на ръчен. И най-вероятно ще взема на Sony 50mm 1.8, освен ако не размисля за такъв с 30/35mm 1.8.

Та.. май това ще е от мен с форума в близкото бъдеще. Беше ми приятно и всичко хубаво :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: kvakioh   
Дата:   09-06-20 20:38

С автофокус е по-добре определено. Лесно е за всеки.
Успехи.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   10-07-20 16:43

Реших просто ей така да мина и да напиша, какво се случи.
Бях отишъл да видя баба и дядо. Заговорихме се с дядо, знаех че е имал фотоапарат и го попитах какъв точно е.
Никога не съм го виждал да снима, но си спомни името му - Зоркий 4. Оказа се, че е с обектив Юпитер с бленда 2.
Една неочаквана и приятна случка за мен [smile]

Отговори на това съобщение
 Безогледалка ~700-800
Автор: hakama   
Дата:   25-07-20 10:56


Привет, Да не пускам поредната тема за безогледалка ще пиша тук :)
Реших да се захвана с хоби и фотографията е първото за което се сетих, което от доста време отлагам.
Оглеждам се компактен апарат с възможно на-широки възможности, от вторичния пазар.
Имам идея да го ползвам и за телескоп (може би и микроскоп), за макро снимки... continuing shooting/ time-lapse,, т.е. да документирам бавен процес (дистанционно снимане).

На първо време бюджета за системата ще около 700- 800лв (за тяло и обектив ) - ще търся нещо максимално запазено.

Обичам да хващам момент, движение, жест...
Нещо средно търся (нито много тежко, нито прекалено малко, като А5100), понеже и по чукарите ще се носи - гледам и от тази точка. Аз гледам теглата на телата, а всъщност нямат голяма разлика - а трябва обективите?

Засега А6000 е на фокус (чета че има бърз автофокус) а и като тяло ми харесва - грипа е доста ергономичен за ръката.
-------------
Fujifilm X-T100
Olympus OM-D E-M10/ Olympus E-M10 II

Olympus OM-D E-M5 MARK II - по-тежък, без вгр. светк-ца; може би над бюджета, но ме заинтригува!

Fujifilm X-T20 (10);

Panasonic GX9, освен че е над бюджета ми се струва и... стандартен.
Честно казано ми се ще нещо от класическите японски марки (Fuji, Olympus...) но не знам с обективите как ще е после. Sony засега е най-разумното като цена/опции ми се струва),

Някакви по-съществени разлики (предимства/недостатъци), които да споменете?
Може би трябва да се спра от сега на една от системите:
(Micro) 4/3 (17.3 x 13 mm) или APS-C ((23.5 x 15.6 mm) Sony)

При М 4/3 - също има избор от обективи. Вярно ли е че са по-леки?
За някакви благинки се споменава...
По-скоро ще се спра на практичността, теглото, (нещо което да не се чудя дали да го вземам всеки път ) - не търся идеала, но сензора на APC-то е 65% по-голямо като площ - това голямо предимство ли е и на сметка за какво?
Честно казано, съм фен на детайлността, но не на всяка цена - примерно не бих си взел DSLR. Може би за първа камера 3/4 ще е по-добрия вариант - понеже има доста леки обективи за тях.

Мисля основно от тукашния базар да следя, но някои модели липсват. Може би и ибей ще включа.

Като брой кадри - колко е нормалната употреба за запазен апарат?
Гледам има обяви с 2200... и на 32 000...

Опционално:
Отварям една скоба: Ще мога ли с някой от тези системи да се пробвам някой ден в конкурс (и какви принтове могат да се извадят) - с MTF - ще стават ли за непретенциозен конкурс?

Ако липсва тъч-а, то държа да е с тилт-екран, като екстра, заради слънцето и кривенето.



Публикацията е редактирана (29-07-20 12:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   26-07-20 00:20

изграждане на система се започва от обективи към тяло.
Преценяш какви дължини и бленди са ти необходими и започваш да ровиш какво се предлага.
Което ти дойде "на чалъм" спрямо цена и качество - там си.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: bobyn   
Дата:   26-07-20 23:45

@hakama не знам за тези пари телескоп-микроскоп дали ще можеш да докараш. От моя личен опит мога да ти кажа, че с Панасоник микро 4/3 ми беше по-приятно и лесно да снимам, отколкото със Сони А6000. Но това съм си аз.
Между двете системи няма голяма разлика в тегло и размери, макар М4/3 да има някои много приятни палачинки (на мен любим ми е 20мм f1.7).
Но пак да кажа, с този бюджет и разнообразни интереси ще ти е доста трудно.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: wlad   
Дата:   27-07-20 08:19

той може би има предвид да връзва телескоп. Това не е проблем, и аз закачам целестрон на сони с китайски преходник.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка ~700-800
Автор: kasad   
Дата:   29-07-20 15:06

Въпрос на вкус. Сони никога за мен не са критерии за цветове. Така и не се научиха един свестен алгоритъм да сложат на превъзходните си матрички. С тези матрички другите правят къде, къде по- добри резултати. Аз като видя онова червено сонешко цветопредаване направо ми ....[smilie10] Другото, е упоритостта им да не слагат добри сензорни екрани, само на висшите си модели, а и те майко мила. Сега сони бой ще налазят, но истината е, че сони и сензорен екран....се разминават като влак край гара в руската тундра. Не можаха без лаг да си направят сензорен екран както си трябва. Но иначе в шурикатети и разни глезотийки ги бива. Имам и фул и апс и 4/3. Реално най-ползвам 4/3 в моите ходения по планините. И има защо!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка ~700-800
Автор: hakama   
Дата:   27-09-20 20:00

Реших да се задействам предвид напредването на времето и появата на някои оферти в базара. ebay.co.uk рисковано ли е?
Засега олимпусите ме грабнаха с МFТ системата (по-компактни, еле с някоя палачинка) и оптичната Stabilization, както и ергономията и врътките [smilie5]
OM-D E-M5 II (III) ми беше първия избор, с 1/8000s, влагозащитата (но е цели 469 g) и мисля че ще ми уморява ръката, (съдя по 5г по-лекия ми Самсунг спрямо стария ми Al-Хуавей...), та ако ще е ОЛи ще е от OM-D E-M10-ките , но дали са много орязани от към функции?
ПП> Само малката матрица ме разколебава. Не знам при колко тъмно вече ще "издиша".[smilie8]

Fujifilm X-T20 (10) също ми харесва, но не съм ги пипал - голям сензор, хубаво тяло, но с обективите ще е трудно сигурно - от към тегло и финанси. [smilie11] (говорим за втора ръка)
Fujifilm X-T200 вече е извън бюджета, който е 600-900 /с китак/ Дори се замислям за нещо по-старо и евтино за старт, но едва ли ще намеря в запазен вид.

1000+лв (за втора ръка) ми се струват много за първа камера - максимално универсалнa, но с превес към компактността. Но под коя година модел да не падам (морално остаряло, износване)?
* тяло+обектив ~700-1000 (втора ръка)
-----------
Timelapse Recording и други благинки за заснемане на процеси и явления ще са ми добре дошли. (remote shot)

PS: A6000 все още стои като опция, заради матрицата и аповете и може би избора на обективи, но няма стабилизация и тъч.
За кадрите разбрах че до 5000-15000 бр. е нормално за втора ръка. [shtrak]
Други модели ако се сещате или към кои от горните генерации да се насоча. Canon M50...



Публикацията е редактирана (09-10-20 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка ~700-800
Автор: vess.co   
Дата:   09-10-20 14:30

Здравей,

Дано съм те разбрал правилно :) карам поред...

1. Оlimpus (5-ца или 10-ка) с 2 обектива е добра комбинация. Щом не ти е приоритет портретната фотография, то един м.zuiko 17/1.8 или отличният и рязък Sigma 19/2.8 ти вършат работа за 34-38 мм (кропфактор 2х) диапазона (стрийт/пейзаж/интериор). Вторият ти обектив би могъл да е варио на Оlimpus или друг производител. В момента има един Pro варио 12-40/2,8 на Оlimpus в базара за 870 лв (нов е 1800 лв), на мене ми е скъп, но това е най-доброто варио за м4/3 системата. Аз ползвам и хубави стари аналогови обективи с преходници, което е пъти по-евтино, но само с ръчен фокус. М/у другото, 5-цата на Оlimpus (вероятно и 10-ката) има безупречно работеща функция за силно "live" увеличение при ръчен фокус.

2. Кропфакторът 2х при добре заснети снимки и ниско ISO, според мене, не отстъпва по качество на среден клас ДСЛР с кропфактор 1,5х. Olympus са усъвършенствали почти до перфектност по-малката матрица. И едно качество, което много ценя при Olympus – имат много естествено цветопредаване, което е видимо предимство пред средния клас ДСЛРи с по-големи матрици на други производители.

3. Относно предела на светлочувствителността – за себе си съм приел, че няма да получа очакваното качество при ISO по-високо от 640 или 800 в условия на ниска осветеност. От там нагоре матрицата вкарва шум.

И накрая ... има 2-3 5-ци в базара на ниски цени, добави 1-2 обектива и можеш да събереш компактана и качествена система под 1000 лв.

ПС: Ако бюджета ти позволява, Fuji е може би по-добрата система – отлично цветопредаване, голяма матрица, по-добро поведение при слаба светлина. Fuji XT20 втора ръка е чудесен избор, но 2 светли и стабилизирани обектива ще повишат значително цената, (..и ще заемат повече място в раницата).

Успех в избора :)


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: abozhilov   
Дата:   09-10-20 15:47

За Fuji вече има прилични предложения от трети производители, които на супер прилични цени предоставят страхотно качество и на изработката и на изображението. Новите Viltrox 23/1.4, 35/1.4, 56/1.4 и 85/1.8II са чудесен пример за това. Солидно направени, достатъчно остри, приятни цветове и смея да твърдя безобразно бърз автофокус сравнен с Fuji 35/1.4 и 56/1.2.



Публикацията е редактирана (09-10-20 15:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   10-10-20 17:29

В темата на fiffi писах , но тук ще кажа и друго .
Виждам ,че както при всеки се случва увеличавате бюджета . Пъро 700-800 , сега стигнахте до 1000. Това не е лошо , защото както се каза по-горе с интересите които сте посочили се изисква малко по-голям бюджет. Накрая сигурно ще ви убедят или ще се убедите ,че ще спрете на около 1000-1200.
Още повече ,че няма да ги дадете наведнъж , а постепенно. Освен това ,ако си купите нещо и не ви допада ,можете пак да го пуснете в базара./ Аз лично не мога !!! [smile]
Ако гледате към Fuji,но само ако гледате , а не че му правя реклама , щото поне съм чул и чел че сони а6000 си е доста добра камера за който си я харесва и в това няма лошо, системата си е добра за мен. Има качествени , но скъпи обективи , има и по ,,народни ,, ,а сега и на други фирми , защото когато аз започнах да изграждам системата си имаше само фуджи неща и си бяха скъпи дори и втора употреба пък и ги нямаше много в базара.
Питате за матриците - за мен при ISO 3200 и дори 6400 имат добри резултати . / Това е едно от предимствата на APC-то пред 3/4 /
Ако искате минимален разход за начало и ако това хоби ви завладее после да изхарчите повече , може да погледнете Х-А1 200-250 лв с матрица на Байер. Няма визьор , но има накланящ се екран. Х-Е1 горе долу на същите пари с X-Trans матрица няма накланящ се екран , но има визьор.И едното и другото си има предимство. Екрана помага за по-трудни ситуации и стрийт/снимаш без да вдигаш апарата и хората са по-спокойни/,визьора освен при слънце помага за по-добра опора на апарата ,особено когато зумваш с обектива.
Има обективи ХС 16-50 /3,5-5,6 и се намира за 200-250-300 лв или 15-45/3,5-5,6 250-300 и ХС 55-230/ 4,5-6,7 и и той се намира за 250-350 лв . Тъмни са но са евтини ,леки ,имат стабилизация и работят в повечето светлинни условия. За по малко светлина има ХС 35мм/2 389 лв НОВ!
Но всичко това е ако искаш да минеш с малко средства за начало ![smile]
Аз също така направих и после ги продадох пак в базара / това са единствените неща които с мъка продадох , но ми се виждаха много пластмасови , не че не работеха добре /

Х-Т10 или 20 са хубави ,но по-скъпи. Визьора вече е централен /ако ти харесва такъв / .Също са и малко по-големи като размери.

Има и нещо друго което никога не се казва. То е дребно и се разбира после . Светкавиците тип Х-Е тела или а6000 могат да се накланят нагоре и да получиш разсеяна или отразена светлина , а на Х-Т.... или олимпус не могат и светиш в лицата на хората.
Питаш и за Х-Т100.Има доста неща - филти,симулации , пост фокус, 4К снимки и е приятен за снимане , но е много бавен/поне такова усещане имам/. Като го включиш , докато е готов минава осезаемо време или пък когато сменяш някои настройки ,а ти каза ,че искаш да улавяш моменти !
Е ако е постоянно включен и настроен и не следиш движещи се бързо обекти си е супер. Даже един приятел ,който дори го разубеждавах да не е Х-Т100 си го купи и е много доволен.
Ако искаш да снимаш процеси в развитие Х-Е2 или Х-Е2s, Х-Т100 , Х-Т10 или 20 . Всички те обаче са от 450 лв нагоре.

И най-накрая чисто пазарно ![smile]
Скоро излиза Fujifilm X-S10,както и 18мм/1,4; 70-300/4-5.6;27mm/2.8 втора версия и 10-24/4 втора версия . Предполагам , само предполагам, че в базара,а и в други сайтове ще се появят тела и обективи на по-изгодни цени.

Ако е едно тяло и два обектива/твърди / за минимален бюджет :
Х-А1,Х-Е1,Х-Т10 и 18мм/2 или 27мм/2,8 и 35мм различните версии / аз лично препоръчвам 35мм/1,4 /

Успех !
P.S. В профила си имам кадри с тези тела и обективи , но виж профила на Nick_the_quick , той има доста кадри с E1 и мисля и с 16-50 мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: ombre   
Дата:   10-10-20 18:53

До автора на темата,всяка марка и сензор стават за конкурси,защото там е важно съдържанието на снимката,а не размера на сензора. Всяка камера има + и -. Много хора не харесват 4/3 заради по малкия сензор и не признават нищо различно от фф камера. Панасоник и Олимпус са двете марки с най-добрата стабилизация в телата,като при Пана има обективи които имат стабилизация и комбинирана с тази в тялото става двойна и т позволява да снимаш на по ниска скорост ,от там и по ниско исо. 4/3 няма да ти даде толкова плитък доф,колкото ще ти даде една фф камера,както и кропката е м/у тях (нарочно ти давам за пример най малката матрица и на голямата,изкл среден формат и тези камери с 1 инч. Така,че тук от към доф 4/3 ще остъпи пред фф камера,но пък там кропа е х 2,демек ако имаш 50 мм джам на 4/3 става 100 мм. Канон се умножава х 1.6 ,никон и останалите по 1.5, Панасонк и Олимпус са х2. Както виждаш каквото и да вземеш,няма да бъде перфектно. Фуджи са страхотни камери,но трябва да се внимава с обработката,понеже хтранс сензора е по различен от байер и така. Олимпус имат в определени модели хай-рес режим,които е прекрасен за пейзажи (стга да не мърда нещо в кадъра,като река например). Има в нета клипчета (не зная до колко са достоверни),където се печата и се прави разлика м/у фф и 4/3,уж не ги различават,но дали е вярно,нямам идея. Много са важни обективите,които дефакто ще ти дадат разликата в картинката. Ако нещо повече те интересува,ако искаш драсни на лични.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: ombre   
Дата:   10-10-20 19:05

Ето,ако му е интересно на автора :

https://www.youtube.com/watch?v=OGn3yPl59ZM

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   20-11-20 10:20

Дали на Сони 50мм с бленда 1.8 си струва повече втора ръка от Сигма 60мм с бленда 2.8?
На последния автофокуса само в центъра ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: bobyn   
Дата:   20-11-20 15:31

Сонито определено.
На Сигмата при определени режими фокуса къса нерви. (поне моите късаше)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   05-02-21 08:12

Здравейте! Навих се за Сигма 2.8, 60мм.заради качеството на изображението. Изправен съм пред две неща:
1) пазарът за втора употреба - не намирам такава сигма, явно ще си чакам да изкочи.
2) Автофокусът с нея - кой режим на автофокус би бил най-добрият вариант с въпросния обектив? Гледах клипове, че фокусните точки са в средата на кадъра и се чудя, за какво трябва да внимавам с това.
Явно single eye autofocus няма да има голяма възможност да се прилага.
Желая Ви ползотворен ден!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: bobyn   
Дата:   05-02-21 11:15

@Bossbgm само заради цената ли си предпочел Сигма-та пред Сони-то 50 1.8 (кроп варианта) или имаш и други съображения?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   05-02-21 11:21

Здравей!
Заради цената, качество и острота на снимките.
Иначе блендата и стабилизацията са за предпочитане при Сонито, но.. мисля, че не би имало проблем с това при Сигмата при висока скорост и добра светлина.
Вероятно, ако парите не бяха един от основните фактори, то бих взел Sony 50mm



Публикацията е редактирана (05-02-21 16:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: Bossbgm   
Дата:   07-06-22 10:40

Здравейте, колеги!
Много съм доволен от насоките, които ми дадохте през годините.
Ползвам Сонито с удоволствие, а Sony 50mm 1.8 oss е много приятно обективче. Последното, за жалост, е трудно използваемо вкъщи. Налага се да ползвам китовия.
Сякаш изпитвам нужда за остър, твърд обектив, може би нещо от рода на 30 мм. Не знам дали някой от Вас е изпадал в подобна ситуация дали да задържи 50 мм и да си вземе 30 мм (евтин) или да ползва само 30 мм като доплати при продажба на 50 мм.
Спрял съм се на две сигми с бленда 2.8 и бленда 1.4.
Много ме блазни Сигма 1.4 56мм, но за снимки в затворени пространства е невъзможно.



Публикацията е редактирана (07-06-22 10:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: asahi   
Дата:   07-06-22 17:08

Аз съм изпадал в подобна ситуация. Забелязах, че не ползвам 50/1.4, и го продадох. За сметка на това 28/2.8 го бях продал на познат, след това пак го откупих. Обиколил е по света доста повече от мен, защото разни приятели го водиха на екскурзии като основен и често единствен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при избор на фотоапарат втора ръка.
Автор: uri64   
Дата:   07-06-22 18:43

Цайс бяха кръстили 28-цата си the universal traveler


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »