Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-02-20 12:05

Здрасти пичове.

Бях на тур за морски орли с ХТ3 и 100-400 като прекарах 3 дни по 10 часа снимане всеки ден при изключително интензивна и изискваща обстановка. Птици в полет във всичики посоки спрямо камерата. Множетво пречещи обекти. Лоши светлинни условия налагащи до 12800 исо, дъжд, контражурна светлина и тнт.

Настройките на които снимах.

1. Бууст мод.
2. Единичен и групов автофокус при различни сценарии. По-принцип единичния с разширена точка е по-адекватен за предвидими обекти но се ползва по-трудно и изисква по-сериозни умения. Груповия работи почти толкова добре и е достатъчно умен.
3. Механичен затвор и бърза серия.
4. Авто исо мах 6400 исо.
5. Централно претеглено мерене.
6. Камерата беше екипирана с грип и 5 батерии.
7. Последен фърм ъпдейт.


Впечатления.

1. Ергономия + грип

Камерата е малка за сериозна работа. Често удрях инцидентно джойстика за аф точки. Спусъка е на крайно неудобно място типично за ХТ сериите. Този при Х-Н е по-добре направен.
За сметка на това достъп до всички необходими бутони при нужда. За съжаление всички врътки и копченца са много малки и дразнят, когато се работи с голяма скорост. Определено една способна камера има нужда от по-голямо и ергономично тяло.

2. Изображение

Направиха впечатление много доброто мерене и запазване консистентността на изображението до 6400 исо. Въпреки това продължавам да твърдя, че съвременните кропки стават за сериозна работа до 3200 исо. Може би малко изклчючение прави Никон Д500.
Нуждата от остри, светлосилни обективи остава при този тип сензори. За мен всичко над 4.0 е прекалено тъмно.

3. Фуджи 100-400

Обективчето е добро. Малко е скъпо за това което е. 100-400 обектив с максимална бленда 5.6 опрелено е далеч от сериозната оптика. Въпреки това автофокуса е бърз, изображението има една идея по-нисък контраст от да речем Никкор 200-500. Остротата е добра без да е впечатляваща. Добра стабилизация и сглобка за този клас. Не се справя добре при контражур. Бокето е доста приятно като за такъв тип обектив.

4. Автофокус

Камера се справя учудващо добре но все пак е доста далеч от класически ДСЛР в критичните моменти. Успешно следеше обекти приближаващи и отдалечаващи се и реалния брак е доста малък. Успешни режими са единичен и групов автофокус според зависи от сцената и целта. За сметка на това има други проблеми които ще опиша по-долу.

Доста добра серия от 12-14к/сек с механичен затвор, което позволява прецизно улавяне на сцени с голяма динамика.

5. Видео

Тестови кадри на 120п/1080 и 24п/1080. Файловете които прегледах са изклюяително добри. Снимах в етърна и дро400%. Автофокуса дори успяваше да следи птици в полет на 120п/1080.


Генерални пролбеми на системата при високоскоростни сцени.

1. Автоофокуса има проблем с пре-фокусирането когато веднъж загуби обекта. Когато е на фокус го държи при 12-14к/сек. но когато го изпусне почти никога не го фокусира на ново за разлика от повечето ДСЛР-и. Нужна е финна настройка на автофокусния модул през менюто. Установих че най-добре работи моя къстъм мод който е с максимална скорост за префокусиране и с максимална скорост на следене. При всички други режими камерата става доста тромава и чака твърде дълго преди да префокусира.

2. Камерата има делей(забавяне). Да има делей колкото и сензора да е бърз и визьора да е с голям рефреш рейт при много големи скорости на следене се получава разминаване му това което се случва, това което виждаш във визьора и това което реално си снимал. Това са милисекунди и може да се установи само при 10-ки повторения на следене на високоскоростен обект. Това което се случва е че първо има забавяне му реалността и това което виждаш през визьора. Второто забавяне е му това което виждаш във визьора и момента в който натиснеш спусъка и изображението се регистрира. Тоест има две направления в които има забавяне което при ДСЛР-а липсва. Резултата е че много от обектите ме изпреварват и излизат от кадъра поради факта че моята реакция в съчетание с това на камерата ме забавя ценни милисекунди, които иначе биха ми дали възможността да следя правилно обекта. С това се свиква при продължително снимане но генерално си остава проблем. Спусъка на камерата е доста мек за такъв тип работа.

В предвид колко е малко това забавяне си мисля че ще се елиминира точно след около едно или максимум две поколения камери. Просто се искат малко по-модерни батерии, процесори и сензори за да се минимизира този проблем.

3. Визьора е неудобен когато се използва в стандартен режим. Да винаги ми е харесвало че е голям с голяма магнификация но когато кадрирането е критично си го намалях от съответния дисплей бутон.

Заключение.

Камерата е доста способна бърза и респонсивна като за безогледална камера. Спокойно може да се използва за спортни събития особено когато сцените не изискват свръх високи реакции и скорост. При снимането на диви животни има какво да се желае. Камерата определено може но трябва да се свикнае с дребните и проблеми. Иска и по-добри светлосилни обективи. Предполагам един 300/4 ще е бест селър и ще подхожда на компактните размери на тази система.

Неща които трябва да се подобрят.
1. Определено батерията е най-големия проблем. При ползването на голям обектив със стабилизация под голямо напрежение батерийките умират реално за минути. На мен ми бяха нужни между 4-5 батерии на ден. При други обстоятелства лесно предвиждам че могат да ми потрябват и 7-8, което е недопустимо.
2. Ако ще се ползва с големи обективи за спорт е добре да се ползва по-голямо тяло с ДСЛР ергономия.
3. Още по-бърз процесор, автофокус и визьор за да се елиминира всякакъво забавяне.

В предвид идващия ХТ4 и може би през 2021г Х-Н2 мисля че при тези камери на 99% повечето проблеми ще бъдат решени. Напомням че безогледалките с в най-неравностойно положение спрямо ДСЛР-ите когато ства дума за такива условия. Във всички други условия за мен безогледалните системи вече са по-добри.

Лично аз не съжалявам че минах на тази система и виждам доста потенциал в нея имайки в предвид че е единствената APS-C система на пазара със сериозни намерения. В сферата спорт, диви животни имат нужда от 1-2 по-умно проектирани обективи. 100-400 е твърде любителски а 200/2 е твърде скъп. Предполагам нещо като 100-200 2.8 и 300/4 ще са добро попълнение към тази система.

Надявам се че беше полезно.

Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-02-20 12:10

* Последната снимква в профила ми е правена с тази система.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: alext   
Дата:   25-02-20 12:46

Добро обобщение, браво!

Как е с изцяло електронен затвор?

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: kvakioh   
Дата:   25-02-20 13:17

Добре си, ето това е от първо лице, а не прочетени разни неща и после да ни ги преразказват някакви...които искат 200/2, ма нямат.
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: sirkhann   
Дата:   25-02-20 13:18

Благодаря! Аз те тормозех доста за впечатления и тази тема е много полезна!

Да видим дали X-T4/X-H2 ще променят нещо.

Или Z70 ще е...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: kvakioh   
Дата:   25-02-20 13:20

Н2- малко ще я купят, Т4- повече.
Но да не чешам клавиатурата, снимане се иска, а не купуване на топ камера (и обективи трябват!), която следващата година е вече номер 2 или 3 в гамата, а някои не снимат, само пишат.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: Pac   
Дата:   25-02-20 13:31

Звучи доста обективно. Браво за добре систематизирания материал. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: kvakioh   
Дата:   25-02-20 13:43

Обективно е, защото е възможно, а не както в темата за Т4 се дъвчат невъзможни неща, мечтички и свободни преразкази...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-02-20 13:45

На въпроса.

1. Ел затвор не ползвам.


Има хляб системата. Мисля че е изцяло завършена като изключим спортната фотография. 50-140 2.8 е доста къс. 200/2 е страхотен обектив но мисля че цената не отговаря на генералната идея на системата.

В предивд че Фуджи копират до точност фул фрейм еквивалентите за разлика от повечето компании бих се зарадвал много на един 260 2.8 обектив или 350 4.0. Правят много по-голям смисъл от 200/2.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: sirkhann   
Дата:   25-02-20 13:52

Х е за портрети, а не за спорт. И откъм обективи, и откъм сила на XTrans. Когато искам максимален детайл, снимам с X-T100, който е бавен за птици и движещи се обекти. До и за макро е бавен понякога.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: ombre   
Дата:   25-02-20 14:08

Хубаво и обективно ревю,ще полезно за всеки ,който се интересува от модела и този жанр.Колкото до последната снимка в профила на автора тя е с канон,или аз нещо не виждам с въпросната комбинация последна снимка на птици.Хубаво е ,че се споменава и д500,който си е бая висока летва.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-02-20 14:12

Няма подобно нещо че Х е за портрети. Х е система която предлага в момента реално решения за всичко. Спорта е последния връх която всяка безогледална система изкачва.

Тези впечатения бяха за ориентиране до къде са стихнали с ХТ3. Според мен 4-ката ще е трепач вече а Х-Н2 вече ще си е камера за спорт. Дано до тогава да пуснат и по яки стъкла.

ДСЛР-а е жив само заради старите байонети и спорт-а. Точно поради тази причина хибридизираха Никон д780 и 1дх3. Следващото поколение ще се хибридизират още повече докато не махнат огледалото или не сложат ел визьор в оптичния.

Х системата е единствената сериозна aps-c система. Другите 2-тела са Канон 7д мк2 и Никон д500. Трябва просто още едно поколение и оптика за да се случат нещата.

Освен тва ХТ3 е и една от най-добрите видео камери в калса си.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: sundown   
Дата:   25-02-20 14:13

В тубата има един - сравянва pentax kp + 150-450 срещу X-T30 + 100-400 при заснемане на летящи птци (и орли в изгорели треви и храсталаци :)). И той горе-долу стига до същите твои заключения.



Публикацията е редактирана (25-02-20 14:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-02-20 14:19

Т30 е малко по-различен. Т3 е по-добре с малко.
Освен това Пентакс не е пример за нищо особено за спорт.

Аз съм минал през десетки тела канон/никон от про до любителска техника. Ако говорим чисто за спорт Никон д500 издува Т3 на автофокус, серия и картинка по всеки параграф. Просто Т3 вече е близо има следенето има скороста. Още малко трябва. Т4 вярвам че ще е доста по-добър и остава обектив...просот 400 5.6 не е сериозен обектив....

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: kvakioh   
Дата:   25-02-20 14:21

D500 е толкова евтин в сравнение с Fuji T3, H1 и има толкова много избор на обективи, че собствениците на марката могат само да мислят за 200/2...както е в темата за Т4.
Примерно в Америка- USA, Канада доста хора просто игнорират Fuji заради цени, не толкова че не мога да си позволят, просто набор от обективи се прави и избира трудно. 3 обектива може да не стигнат за добра комбинация, въпреки светлите зуум обективи.
Т4 е камерата. Сериозна си е системата като кроп, както казва и автора на темата, който е единственият и ще остане такъв снимащ с телеобективи за Fuji...



Публикацията е редактирана (25-02-20 14:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: sundown   
Дата:   25-02-20 14:24

Да, въпреки че Пентакс е пример за нищо, все пак се оказва, че е нещо. Но целта на поста ми не беше такава, хехе.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-02-20 14:35

Ако е за спорт Фуджи е безмислен ако става дума за цена/качество.

Д500 и 300/4 или 300 2.8 и всичко в тоя клас приключва.

Просто аз съм зел Т3 с друга идея и уайлда е само част от нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: Yog   
Дата:   25-02-20 15:37

Полезна информация. Особено като се има предвид, че X-T3 ще става все по-достъпен и хората ще се изкушават да го купят, заради добрата му слава. От написаното си вадя извода, че почти са успели да направят "камера дето става за всичко". Което по принцип си е доста амбициозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: victory13   
Дата:   25-02-20 16:00

точка 2 няма оправяне понеже:
1. затвора е отворен, фокусираш, следиш, прочее...
2. натискаш спусъка...
3. затвора се затваря...
4. затвора се отваря... правиш снимка...
5. затвора се затваря...
6. затвора се отваря... фокусираш, следиш, прочее...

Колкото и да го мислиш, огледалото елеиминира половината движения на затвора [smilie5]

пп... гледам ти снимките оттатък, адмирации за труда и постигнатото [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: kvakioh   
Дата:   25-02-20 18:27

Както се казва- вземи си апарат и работи с него. Т3 за работа, Н1 за писане колко сме "знаещи и четящи" и никаква работа...
Иначе аз лично съм го поотписал, но пуснат ли Viltrox трите си обектива почвам пак, с каквото дойде като тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: alext   
Дата:   25-02-20 18:31

Viltrox пък и xt4 няма да дойдат скоро, тоя вирус разказа играта на китайчетата [smilie5] . Взимай fujinonite и "работи"



Публикацията е редактирана (25-02-20 18:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: kvakioh   
Дата:   25-02-20 18:39

От голям формат на лента до среден формат дигитално все работя, авторът на темата ни дава наготово мисъл, действия и решения за топ тема, до която не се стига с Н1 и мечти за 200/2 и т.н...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: alext   
Дата:   25-02-20 18:49

Нямаше да разбера,язък за изхабената лента...
Май май ти мечтаеш за вилтрокс, аз каквото ми трябва си имам [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: kvakioh   
Дата:   25-02-20 19:32

По-добре с евтино, отколкото единствено собственик на техника...без работа и четящ упътването все още.
Лента не се хаби, но няма как да се знае това...
Вилтрокс ще е просто допълнение към каквото има.
Учи примера тук за реално и лично изказване, това е първа черна точка!



Публикацията е редактирана (25-02-20 19:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji XT3 след 3 дни интензивна уайлдлайф фотография.
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-02-20 19:54

T4 ако това което казват от Фуджи е поне наполовина вярно ще е ултимативната кропка за всичко. Всички недостатъци освен ергономията ще са елиминирани и добрите страни ще са още по-добри.

За мен остава Х-Н2. Дори и да прежаля Т4 цената ще му е добра когато излезе Н2. Тогава ще се мисли ако въобще си заслужава.

На Т3 определено най-достадното при малко по-сериозна работа са батериите. Простоянно си в паника дали ще ти стигне тъпата батерия.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »