Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   16-03-20 21:08

Ако кризата с вируса продължи повече от 2 седмици/месец (което за жалост е напълно възможно) притиснатите финансово, ще почнат ли да разпродават своята техника?
ТА въпросът ми е риторичен, отговорът е ясен, но моля не се възползвайте от ситуацията на тези хора да ги изнудвате да си подаряват техниката. Вчера водих спор с един разглезен "IT Спец", който очаквал с нетърпение "разпродажбата", защото позицията му на човек с пари в кеш, щяла да му донесе (по негови сметки) до 50% по-ниска цена от обичайната за техника втора употреба (sigma art 50 - от 1000лв средна цена за втора ръка за 450-500лв).
ТА, имайте малко съвест и разбиране. Тенденцията вече е видима в базара, не го обръщайте на "пир по време на чума".
Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Imaginarium   
Дата:   16-03-20 21:13

Кажи му да не се притеснява. Няма да се стигне до подобно нещо [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: asahi   
Дата:   16-03-20 21:18

Кой каквото търси да казва. Мечтите са безплатни.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: sirkhann   
Дата:   16-03-20 21:20

Тоя, ако беше човек с пари, щеше да си купува само ново. Лешпери сек`ви!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   16-03-20 21:36


Няма да има спад при техниката толкова.
Темата не е фотографска, следва да не се говори много-много.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   16-03-20 21:54

kvakioh - прав си. Чувствай се ограничен да не я коментираш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   16-03-20 22:31

В зависимост от това с каква скорост ни връхлети бурята от запад (който ги следи, предполагам е видял днешното гмуркане на индексите), но ако това нещо пристигне с не повече от 6-8 месеца закъснение, т.е. почти веднага след лятото - следващата зима ще бъде изключително трудна за немалко хора. Казвам го с наистина голямо съжаление и ще се радвам да не съм прав, но като се сетя имотния балон как надхвърли прогнозите ми, а този път няма да се ограничи само в тази сфера...

Та твоя човек може и да попадне на някоя находка (от някой притиснат до стената), но 1-2 такива удара няма да променят по никакъв начин текущото му равнище. По-скоро му кажи да се ориентира и да помисли за някой курс по квалификация, защото до някоя и друга година програмистите няма да продължат да са на гребена на вълната. В определени отношения фармацевтиката вече почна да го задминава този сектор. Така че ако въпросния ИТ-спец е поредния програмист с общ трудов стаж не повече от 10 год. който си мисли, че Вселената осцилира около него - да почва да мисли за разширяване на кръга от спецификациите си. [smilie3]
Няма по-добра инвестиция от образованието.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: D.S   
Дата:   16-03-20 22:37

Че то и без корона вируса, тука всеки се пазари до безобразие, въпреки че имаме един от най-евтините базари. Само в Америка е по-евтино

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-20 22:51

2 седмици до месец е безкрайно оптимистична прогноза. И три месеца е откъм добрите пожелания, но примерно за три месеца дори да настане безработица, още няма да са достатъчно обеднели новите безработни, че веднага да разпродават имущество. Нещата си искат време...

Всъщност пожелавам на всички да не дочакаме такова време и нещата да се нормализират преди да са се озверили. Ако им помогнем да се нормализират, разбира се.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   16-03-20 23:00

D.S скандинавските държави са по-добре

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: D.S   
Дата:   16-03-20 23:02

Може, не съм гледал, но там си зависи и от курса предполагам. Както и да е, не мисля че един обектив е по-важен от живота, тъйче ко се наложи ще го прежаля на драго сърце [beer]



Публикацията е редактирана (16-03-20 23:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: aldygreen   
Дата:   16-03-20 23:21

Тоя нещастник "IT спец", ако го побара COVID-19, при "благоприятно" стечение на обстоятелствата, като едното нищо може да се стигне до разпродаване на неговото имущество от "признателните" роднини и наследници. Никой не си знае дните и е добре да не се дърпа Дяволът за опашката...
[smilie18]



Публикацията е редактирана (16-03-20 23:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: deerstalker   
Дата:   16-03-20 23:22

В момента търсенето е малко, а купувачи липсват.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   16-03-20 23:38

Аз мисля , точно обратното , пазара ще поумре както всички други ...

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Yog   
Дата:   16-03-20 23:48

Изкушен съм да пусна фалшива обява за такава Сигма, за да почне твоя човек да ми звъни. Ще му определям срещи из цяла София, в неудобни часове и дъждовно време [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: stef7   
Дата:   16-03-20 23:49

Вторичния пазар е наводнен с техника, затова цените са ниски и ще отиват още надолу. Това няма отношение към вирусната епидемия/пандемия. Просто много обектив и камера много нещо.

Според статистиките досега всички корона вируси са се усмирявали и затихвали летните месеци. Пак според статистиките досега при подобни пандемии икономиката потъва стремглаво но е за кратко, после бързо се възстановява ако фундаментите са здрави.

Така че няма основания за дълга карантина но знае ли човек. Както и за драстично паднали цени, но хората сме ирационални същества, и пазара на каквото и да е трудно предвидим.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: marrio31   
Дата:   17-03-20 00:10

Всичко зависи от това колко ще продължи кризата,ако е повече от 4-5 месеца..доста цени ще паднат.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: hotsnail   
Дата:   17-03-20 01:05

Спокойно то господ си знае работата. Ако знаеш колко фирми ще лопнат кепенците. Казват, че ще е осезаемо по-зле от 2008-ма и самите здравни проблеми и забрани ще са в сила до края на Август или 8 месеца от сега според различни анализатори.....та IT спеца ти може да се окаже, че ще трябва да пази кеша, щото като вице президент на направление хигиена и санитарна дейност на кафе "Коко и Брат ООД" няма да взема достатъчно....


Между другото за цените на техниката 2-ра ръка има просто обяснение. Пазара на фототехника се сви 10 пъти за 10 години. Демек 2010 са купени да речем 40 милиона обектива нови. 2020 ще се продадат 4 милиона нови. Това е защото хората предпочитат да снимат с телефоните си. Та има една огромна маса обективи и тела от последните 10 годинки, които не са желани от собствениците им и отделно със всеки изминал ден им писва да си задръстват шкафовете с излишни вещи......та логично има сделки......ама дали пазара ще падне още като цени 2-ра ръка....ми ще видим.....то и да падне може да няма търсене.....В България предвид структурата на икономиката ни съм голям песимист за следващите 2-3 години.



Публикацията е редактирана (17-03-20 01:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Божидар58   
Дата:   17-03-20 08:57

Цените в базара тук ще вървят надолу. И аз имам доста неща за продажба, но не виждам смисъл да ги пускам. Като гледам колко много техника тук е в продажба повече от година, мисля че нещата са ясни....Има много, ама много продавачи и малко, доста малко купувачи....

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   17-03-20 09:24

Ми не мога да подмина, защото става дума за спекула, дребна далаверка.
Също за дребна душица, пълна с пари, а не с акъл.
Грубо е, но е така.
Не очаквах такава тема, особено в такова спекулативно време.
Темата подклажда силно негативни емоции. Следва да бъде затворена.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: ombre   
Дата:   17-03-20 11:21

Съгласен съм с мнението на Кирил. Колкото до призива да на автора да не се възползва човек,посланието е благородно,но няма как да стане. Няма как,човек да продава обектив например за 300 лв и някой да му дава 350,напротив,всеки ще иска да смъкне от предложената цена. Иначе по тази логика,всеки може в обявата да пише,че го е закъсал за кинти,а реално да не е така. Има хора които си държат ебати цените и стоката им стои,други продават на по прилични такива и съответно и продават.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: dragoart   
Дата:   17-03-20 11:35

Авторе, не търси морал в това безумно време....

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Stefan.S   
Дата:   17-03-20 11:38

и да се наводни ... от него нищо не купувам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: imitev   
Дата:   17-03-20 11:44

Спекула се нарича продаването на дефицитна стока на много висока, несъответстваща на стоката, цена.

Като всички искат да си продават боклуците - цената се регулира от търсенето и предлагането.

Като ви падне наесен евтин имот на центъра на София от закъсала бабка няма да се чудите как да и дадете повече пари нали? Напротив, ако не ви стига кешовицата ще почнете да продавате евтинко коли, ниви и т.н.

Съвсем изтрещяхте!!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: asahi   
Дата:   17-03-20 12:20

Някой да каже за геноцида, че скоро не се е повдигал въпросът.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: MikeDimit   
Дата:   17-03-20 12:34

Ще има. Въпроса към купувачите е прост.

Ще ползвате техниката и ще сте щастливи, че сте я взели тънко...а човека продал ви я е запушил финансова дупка отворена не по негова вина...Та въпроса е морален. Ако можете да живеете щастливо от нещастието на друг...ок. Избора е ваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   17-03-20 12:52

За базара не знам, но по спомен от други икономически кризи ще има доста разпродажби на нова техника, което лично мен никак не ме радва [smilie8]

А оня ИТ Бендер - да си гледа компютрите [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: imitev   
Дата:   17-03-20 13:06

Ами ще има, всеки гледа да минимизира загубите.

А това още повече ще натиска пазара 2ра ръка надолу.

Сегашна ми кола я купих от пич като му свалих 2500 лв. от цената. После се поразговорихме и се оказа, че му трябвали пари в брой за апартамент, а аз ги носех в мен. Колката си струваше парите и на по-високата цена, но аз нямаше да я купя, понеже имаше и други на пазара за тия пари и на мен не ми се даваха повече.

И той преценил, че вместо да я кепени и продава още 1 година му е по-удобно да свали цената и да я продаде веднага.

А по-предната я купих за 10500 лв. и я продадох след 2 години за 12500 лв. заради малки инвестиции като джанти и ново радио, но пак на печалба.

Не мога да разбера - сега трябва ли да се чувствам като гузен евреин или не?!?!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   17-03-20 15:58

То вече е наводнено с всякакви камери и доста обективи, има безмислени като идея и замисъл.
Цените падат по принцип, заради точно такова вид преяждане с парички, всеки мисли, че ще може да снима по-добре като купи скъпа техника.
Иначе вложените пари трудно се връщат, казвам го като следя пазара из поне Европа от 2014-а.
Също ще има доста ограничения и директни фалити, защото няма събития, няма сбирки, няма портрети...
Макар че креативността ще и се отключва в такива моменти.



Публикацията е редактирана (17-03-20 15:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: g.i_grozev   
Дата:   17-03-20 16:27

Ако човека си реши проблемите с тези средства, къде е морала? Да не помогнеш или да купиш?... Не че имам намерение да купувам нещо.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: MikeDimit   
Дата:   17-03-20 16:38

Морала не е закон. Ако сте ок с това всичко е точно. Но ако после ви гризе съвестта-значи сте се изкушили и сте погазили личния си морал. Та както писах - избора е на всеки един от нас. На мен ми се е случвало да давам парите без да се пазаря, макар че съм могъл. Случвало ми се е и да се пазаря. Можеш да помогнеш като не се пазариш, примерно...Или като разбереш че е на зор просто да не обръщаш внимание на някои дефекти. Купувал съм и когато съм нямал нужда просто защото човека не би приел пари или заем от познат ей така. Просто е - следвайте сърцето си !

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: juslen   
Дата:   17-03-20 17:42

Някоя дърта A7-ичка сега ако изпадне за 3-400лв хич няма да се замислям за съвест и съзнание

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kjey   
Дата:   17-03-20 20:32

Тепърва пазара и базара ще се наводни с техника, и не само.

Ще има обективи, фотоапарати, автомобили, апартаменти и каквото се сетите....само кеш няма да има.
Както вървят нещата след месец безработицата в страната ще скочи с 5%, а ако нещата ескалират, не знам докъде ще се стигне...
Като гледам какво става на Уолстрийт...като баташкото клане е...
Кризата от 2008-2009 ще ни се стори като разходка в парка в слънчев ден.
Няма да има незасегнати бизнеси(освен доставчиците на храни и фармацията) и хора...



Публикацията е редактирана (17-03-20 20:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: OIM   
Дата:   17-03-20 20:36

Ние каква криза преживяхме през 97 година , тая не може да ни уплаши
Едва ли ще има масови продажби


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: asahi   
Дата:   17-03-20 21:26

Никога друг път апаратът ми не е струвал милиони.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   17-03-20 21:55

kjey написа:

> Като гледам какво става на
> Уолстрийт...като баташкото клане е...
> Кризата от 2008-2009 ще ни се стори
> като разходка в парка в слънчев ден.

По борсите е масова сеч.
Ако няма държ. подкрепа бая самолетни компании ще клекнат.
Явно Грета е запалила дебелата свещ да фалират и да останат само тези с яхтите?

OIM написа:

> Ние каква криза преживяхме през 97
> година , тая не може да ни уплаши
> Едва ли ще има масови продажби

Заплата от 30 хил. лв. беше = 10$ тогава... [smilie3] '98 като махнаха трите нули от 10 хил. лв. в Хеброс идваха селяни с чували мухлясали левчета, дето са стояли заровени някъде из двора (обикн. недалеч от ореха). Долу на касите дори не ги брояха - директно на килограм ги обменяха с/у новите 10-ки.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: aldygreen   
Дата:   17-03-20 22:42

Спомням си 97-ма. Тогава сиренето го продаваха само с долари. Хлябът също. Е, не у нас, ама това няма голямо значение. Само едно ми е чудно, как тогава можех си купя RAM 8 MB (!!) за $280 и процесор за $125.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-03-20 00:36

ДА :) [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: lamerko   
Дата:   18-03-20 02:32

Хах.. 97-ма. Сирене на корем. Кисело мляко - на корем (че и задъжлително си беше). Месо, кашкавал, продукти - всичко първо качество и в изобилие...

Много хора викат, че казармата е била загубено време. Е, при мен така се получи, че от една страна ме спаси от пика на въпросните събития, а от друга - дори на много моменти си беше интересно. С интересна предистория, бях се озовал за близо година в химическия полигон "Чубра", където плъховете ми изгризаха военните дрехи още на първия месец [smilie18] - не беше проблем, понеже там бяхме със специален статут и като бонус - цивилно облечени :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: hansto   
Дата:   18-03-20 06:38

Купувал съм втора употреба, но досега като съм се интересувал защо се продава никога ме са ми казвали-трябват ми пари. Винаги е било - ще си купя нещо по-ново

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Yog   
Дата:   18-03-20 07:22

Тези, дето са писали за морал, драматизират излишно. Дори бих казал леко смешно. Аз лично, преди 1 седмица, продадох фотоапарат в Базара, като го пуснах на най-ниската цена за тоя модел от всички предлагани. Доста под останалите оферти. В резултат - продадох го бързо. И какво? Пича, дето го купи (съвсем нормален човек, Влади се казва, пихме по едно кафе в Макдоналдса в Младост, поговорихме си за апаратчета и обективчета, да е жив и здрав човека, дано си го ползва дълго), та сега той да се терзае, че аз съм предложил нещо евтино? Вие добре ли сте? В момента имам апарат, който купих преди 4 месеца, струва над 2000 лева по магазините и оня, който продадох, нито ми трябваше, нито исках да го продавам месеци наред. Обявих го евтино, взех парите, забравих за случая. Същото направих през есента, когато продавах скъп апарат и обективи за него. Обявих ги тука, в Базара за 1000 лева под цената им в магазина, въпреки че бяха с над година гаранция и неразличими от нови. Като съм решил че не ги искам - махам ги. В резултат ги продадох бързо и безболезнено, а момчето дето ги купи ми писа по-късно, че са супер. Е, и? Какъв морал, какви 5 лева?...

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Imaginarium   
Дата:   18-03-20 08:29

Тука се е развил някъв много странен морал, криворазбран. В среда н апазарна икономика и свободен пазар, да криитикуваш някой, че се е възползвал да купи нещо от което има нужда на ниска ецна е просто странно и безсмислено. Кризи е имало и ще има, не е ненормално бизнес да изгори независимо от икономическата среда. Фотографията е лукс, както за клиентите така и за предоставящите услугата. Нормално е във време на рецесия първи да пострадат луксозните стоки и услуги - сиреч тези, които не са от първа необходимост. Ако се стигне до ам, че фотографския бизнес не може да задоволи нуждите ти, просто се пренасочваш, ако не искаш да стойш гладен. Съответно и разпродаваш, не виждам нищо трагично. На този свят нищо не трае вечно. Един бизнес ще издържи 5 години, друг 10, друг 100, но никой няма да ше вечен. Както Дарвин е казал "не оцелява най-силния, нито най-интелигентния, а този , който умее да се адаптира най-добре".
Thats all :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   18-03-20 08:52

Един от най-добрите автомонтьори, които познавам и на който съм клиент от близо 20 години казва така: "Евтината кола и евтината жена има защо да са евтини" [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   18-03-20 09:08

само е забравил и "евтината ракия" и щеше да бъде недостижимо това умозаключение.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   18-03-20 09:17

[smile]

Ще му кажа [smilie24]

Малко вън от темата:

Отварям пощата и виждам спам "Банско - 70% отстъпка."[smilie10]

"Но комент" дет се вика на чис български [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   18-03-20 09:38

Банско го загазиха здраво, ами защо ли имам чувството, че това ще споходи и Съни Бийч след месец. [smile]
Да не съм съвсем спамер, че ще ме изгонят: по темата мисля, че фототехниката ще запази цената си, а в последно време има тенденция и на покачване. Обективи, които съм ровил преди година, сега са по-скъпи с 10-20%.
Камерите за по-голямата част от хората тук са хоби-играчки. А знаете как трудно се разделя човек с нещата от "Daddy's box" и те последни си заминават.
Поне при мен е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   18-03-20 10:27

US- Fuji- доста високи цени на обективите, дори втора ръка е сложно.
Из Европа нещата са залети и падат цените. Примерно на безогледалките им падат цените доста бързо, и на базовите им обективи. Но наводняване с техника няма, освен отделни обективи и апарати, аксесоари.
Спад на недоволни от техниката няма да има, което е добре за пазара на втора ръка и неща, купени на високи цени, а после продавани изгодно.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: sasho2345   
Дата:   18-03-20 11:03

Аз гледах цени тия дни, не забелязах разпродажби, цените които търсят са просто потресаващи за неща на по 10-15 години. Също ми направи впечатление колко много хора се опитват да се отърват от безогледалките, които така горещо ми препоръчваха да купя, а според мен те са непродаваеми



Публикацията е редактирана (18-03-20 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   18-03-20 11:21

ПРодаваеми са, просто доста хора все още (макар че тук няма да повярват) сменят големите черни апарати с уж по-малки, по-удобни и с повече "екстри" и бързо разбират, че няма смисъл. Това са си цели системи. Спасителното са адапторите, читави или не.
Имаше също възстановяване на пазара на прекалено стара техника, филмови обективи, които навремето са стрували супер много и сега се котират доста високо, ако са от редките и качествените.
Реално повече безогледалки се продават на втора ръка, отколкото големи черни апарати.
Може и да се наводнило, но само с базови обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: dtangelov   
Дата:   18-03-20 11:31

Не мисля, че базара ще се наводни с евтина техника.

Продават се повече безогледалки защото се купуват повече нови безогледалки,а и при тях новите модели излизат доста по често.

Като излезе новия модел и който е техноманяк стария в базара.

Сами си задайте въпроса кога излезе 6Д 2 и още няма следващ модел, кога излезе Д750 и кога излезе следващия модел и ще разберете защо в базара има повече безогледалки.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Imaginarium   
Дата:   18-03-20 12:32

Според мен като цяло тенденцията на бълване на "нови" модели на пазара, която Сони се опитва да наложи няма да издържи. Това мисля, че беше стратегически ход за завземане на пазарен дял, но в дългосрочен план смятам , че излиза необосновано скъпо да вкарваш R&D ресурси в пазар, който се свива с всяка изминала година и ще продължи да се свива, поради удобството на смартфона.
Все повече хора ще започнат да разпродават големи черни апарати, поради простата причина, че голям черен апарат не гарантира хубава снимка и изисква да вложиш време , за да се научиш да го ползваш на 100%.
Хората искат мигновен резултат от средството за снимане, а смартфоните дават точно това.Computational photography елемента настъпва здраво , а вече и качеството от смартфон е предостатъчно за социалните медии и дисплеите, на които се гледат снимките. Максимум качество на ниво пиксел търсят само ентусиастите и хората , които принтират. Защото на 6 инчов дисплей не личат нито шум нито артефакти, следователно никой не го вълнува дали ги има.
Нашия базар надали ще се наводни с техника втора ръка, поради простата причина, че покупателната способност на българина е несравнимо ниска с тази на средния европеец. Но виж в чуждите базари определено изборът ще става все по-богат с времето. [beer]
Важното е да се снима, пък с какво, е въпрос на избор [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   18-03-20 13:17

Саше, тези 10-годишни неща, които си гледал, струват толкова, защото вършат работа.
Това, което ти купи, е играчка от зрънчо и скоро ще го разбереш, особено като вземеш да си търсиш обективи и се срещнеш челно с фронт/бек фокуса. Ще се срещнеш и с други неща, но ти реши да ги научиш по трудния начин.
Безогледалните са абсолютно най-разумния избор към днешна дата, с цел ново изграждане на система. Абсолютно съм убеден, че няма луд, който да започне към днешна дата да изгражда от нулата базирана на аф-с обективи.
Хората ги държат тея кютуци, защото имат щайга обективи, а и лесно се намират страхотни стъкла не на 10 години /!!! забележи/, а на 30 и повече. Теб това не те касае, защото не можеш да ги ползваш на зрънчото, няма да имаш аф :) А и да имаше, пак нямаше да можеш да ги ползваш, защото фокуса ще дойде на върха на чепика и не можеш да го оправиш, братле.
Върни се в темата след някоя година и ще видиш колко си бил недалновиден в избора си.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: nyamago   
Дата:   18-03-20 13:30

По темата: Не, няма. (да се наводни).
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Svsvet   
Дата:   18-03-20 14:47

Честито на феновете на Фуджи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: imitev   
Дата:   18-03-20 16:52

На собствениците на фуджи ще го продават с намаление ли? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: asahi   
Дата:   18-03-20 19:36

По-добре да направят ваксина.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-03-20 22:47

imitev написа:
> На собствениците на фуджи ще го
> продават с намаление ли? [smilie18]

Не ще спират линиите за апарати и обективи, щото в химията явно има повече кинти.....

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-03-20 22:49

asahi написа:
> По-добре да направят ваксина.

От бизнес гледна точка най-добре е доживотна терапия. Като хванеш вируса и до живот по 300 лева на месец .....

ама то вече имало лекарства за инфаркт и всякакви други болежки на по-възрасните хора.....

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: MikeDimit   
Дата:   19-03-20 02:18

Забравих... тук всички са баровци и експерти на монитарните теории. Пичове, като не ви се е случвало що се бутате като Б.Б. на пресконференция? Има всякакви продавачи в базара и колкото и да е мижав живурка. Ще има и драстични цени, но не тук, а в другите платформи. Просто там комуникацията е по-добра.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: sasho2345   
Дата:   19-03-20 15:38

Да беше помогнал, вместо да обиждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-03-20 15:47

sasho2345, изобщо няма проблеми или някакво прецакване или недобро решение. Със дадената камера може да се сформира доста прилична система, просто да се поснима и свикне с нещата които са налични сега, после решения има. Е, както писах и в темата ти, система идеална няма и има всякакви ограничения, но това не е проблем някакъв за мислене.
Иначе, ме заливат от скоро с едни Никони Д600, 610, някой да знае че не откривам точна информация 600 бяха с проблемните затвори с маслото и ги сменяха, а 610 дали има такива случаи и доколко да го мисля това или по-скоро не.
Като цяло и вече го казах, следя пазарите, има доста интересни неща като техника винаги. Отлични сделки рядко има, важното е да има и от двете страни доволни. По принцип хубавите обективи и камери държат цена дълго време.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   19-03-20 16:00

Обидения, виж си темата и тогава дрънкай дали не са ти помогнали!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: D.S   
Дата:   19-03-20 19:33

Е то като цяло всичко е залято от техника. Спомянм си като студент, 5д mark 2, тъкмо излезе и беше едбати техно революцията. От кропките бяха D90 и 40д-50д. И до там. Естествено пари, като беден студент за нищо нямаше и цъках с 350д. Тогава това ми се виждаше върха на технологията. Сега, 10 години по-късно, сами виждате какво се случва. ФФ по 600-700лв, кропката се води няква аматиорска камера за снимки за спомен. Няма ли 10к в секуднда -6ев и 4к, то не се води вече нешо смислено. И като цяло не виждам вече с какво могат да изкушат или да надградят. Имаше една такава тема за новия никон от еденичната серия. Как бил излагация, а той и на луната може да снима [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   20-03-20 00:03

D.S написа:

> Естествено пари, като беден студент за нищо
> нямаше и цъках с 350д. Тогава това ми
> се виждаше върха на технологията.

Беден студент, цъка с 350Д. [smile]

Пич, радвай се, че не знаеш какво е истинска бедност. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   20-03-20 08:31

^^Има време - ще научи [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   20-03-20 11:29

Дано да има късмета да прелети през живота без да разбере... макар да казват, че човек на 75год. е преживял поне една депресия и три рецесии. А следващата вече чука на вратата ни.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   20-03-20 12:23

Не чука, тука е, но още не се е запознала с всички [smile]

П.п. Като студент (90-91) ходех по 2 км пеша защото нямах пари за градски транспорт, а зимата спях на студено защото токът беше много скъп. Тогава зимите бяха студени. Водата я държах в пластмасови шишета защото стъклените се чупеха като замръзне. Тъй като бях минал казарма преди тези събития, та не ми беше проблем спането в чувал и ходенето пеша. [smile]

Та такиви ми ти работи.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   20-03-20 13:15

Всеки е имал своите трудни периоди...

За рецесията - много зависи за кой бранш става дума. Предната криза познати с фирми се скъсаха да продават (и то скъпи неща; единия - трактори Джон Диър), фармацията от години "лети" и недостига на персонал ще става още по-осезаем. Но туризма... това 17-18 год. деца да обикалят из планетата всеки месец все едно отиват в съседния град щото така им се прищяло? Ама малкото гномче от Швеция не посмя да се опълчи на връстниците си; по-лесно е да скочиш на големите защото няма да ти отвърнат (понеже си по-малък и слаб), може даже някоя награда да отнесеш в суматохата. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: lord_kik   
Дата:   20-03-20 13:28

Аз ще съм първият засегнат който ще продава,скоро AD200 в базара.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   20-03-20 14:05

малкото гномче от Швеция

ТУМБачето вече каза - манифестациите само по интернет. [smilie5]

Апропо - вирусът де факто изпълни мечтата и, а именно да спре икономиката, транспорта и да прочисти въздуха, тъй че Шведката може да се пенсионира и да продължи да се плацика с яхтичката из океана. [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: nyamago   
Дата:   20-03-20 15:17

2019 Mission Impossible: Stop all flights and any meaningful travel.

2020 Mission Accomplished! [cool] Travel impossible.

(You can still walk or ride a camel).

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: D.S   
Дата:   20-03-20 16:34

Дали знам какво е бедност или не, не мисля че вие знаете :) Коментара ми беше насочен в по-друга посока, че сме се разглезили, а техника БОЛ. И с 350д и сега мисленето не ми се е променило, не че притежавам нещо особено като техника. Но при положение, че хората дават по 2к за телефони и теглят заеми за 15 годишни БМВ-та, нашето хоби не е от най-скъпите, поне така се успокоявам [shtrak]



Публикацията е редактирана (20-03-20 16:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   20-03-20 18:17

Това че масово се свикна да се живее над чергата е временно.
Рано или късно евтините пари свършват.
Остава само сметката.
А едно погрешно финансово решение е достатъчно да те загроби за години напред.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   20-03-20 18:27

Дали знам какво е бедност или не, не мисля че вие знаете :)

Мисля, че сега и който не знае, ще разбере. [smile]
Дойде Видовден.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: D.S   
Дата:   20-03-20 18:31

Твърде апокалипстично колега. Дайте малко оптимизъм :) Видовден беше тотален фалит на всичко. Въпросният най-обикновен вирус ще му отмине модата и всичко ще си дойде на мястото. Разбирам да е нещо наистина сериозно, но Грип ? Какъв видов ден. То тогава се редеше на опашки за хляб. Сега хората излизат от магазина с 5 хляба, 4 от които най-вероятно хвърлят ...

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   20-03-20 18:34

Хляб има, ама papier?
Сега е момента да се купят акции на Белана.
Хората масово бъркат синдромите на вируса с този на диарията.
Носят се слухове даже, че от Емека ще изкупят Епъл?
Това не съм ви го казал аз! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: agop4o   
Дата:   20-03-20 18:43

Хората масово бъркат синдромите на вируса с този на диарията. Не просто ако един кихне 100 се изпускат от страх та затова няма папиер[smilie18][smilie18] .Но ще мине и това[smilie24][smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   20-03-20 20:33

то хубаво грип, ама държавите не бацат вече от месец [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: D.S   
Дата:   20-03-20 20:59

Ами големите икономики със сигурност ще го усетят. Но ние какво ? То една икономика... Жалко за хората наети в туризма, щото тях ги удари в пика на сезона. Пепър още има, докато парламента не ги изкупи, че се изпонасраха

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   20-03-20 22:26

наетите ясно, ще станат безработни и бюрото ще им плаща, както винаги. Интересно какво ще стане със собствениците в туризма [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: asahi   
Дата:   20-03-20 23:49

Ще пият вода. С лимон и лед.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   21-03-20 00:10

D.S написа:

> Ами големите икономики със
> сигурност ще го усетят. Но ние
> какво ? То една икономика...

Човек би трябвало да се усеща кога да говори и кога не.
Особено за неща от които личи, че няма много понятие...

Не ме разбирай погрешно, не го казвам с лошо.
Просто последните години ставам свидетел как хората постоянно биват облъчвани колко е важно тяхното мнение и то все в сфери от които хал хабер си нямат. Ти как си представяш един референдум дали да развиваме ядрена енергетика напр.? И понеже сичкото циганин - ядрен специалист -> те ще са най-активните при едно евентуално гласуване, не мислиш ли? [smilie3]

Не си чувал за историята на по-големия от братята Кенеди, който на път за работа ваксаджийчето взело да му дава съвети в кои акции да вложи парите си и на него му светнала лампата, че е вече време да се изнася от борсата! Щом човек, който не разбира и не трябва да разбира от такива операции е почнал да дава съвети - значи е време да бяга. Иначе ще се превърне в един от тях - най-инертните елементи на пазара.

Щях да напиша не мисли инертно, но това е някакъв оксиморон. Мисленето не предполага инертност.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   21-03-20 07:39

Пак обърнахте на нефотографското...
Някой да ми каже за Никоните 600 и 610 как стоят нещата, че има някакви изгодни бройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: nyamago   
Дата:   21-03-20 14:56

> "...как стоят нещата, че има някакви изгодни бройки."

Изгодността е относително понятие. Ако днес в базара са 50% по-евтини от магазина, а след месец - 20% по-евтини от днес, кое е по-изгодно? Или ако Никон се продава по-евтино от Канон, но ти имаш пълна колекция обективи от последния: ще си вземеш ли от изгодното?

Пазар, майна [smilie6] (Нищо, че го пишат с 'б')
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   21-03-20 16:33

D600-375£, D610-412£. Сам прецени като знаеш как е в UK дали са изгодни...

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   21-03-20 17:33

ама разбира се, далеч по-важно е дали ти да си купиш никон д600 от умиращите хора по света!
По въпроса ти, за да не страдаш отново:
375 лири за д600 е много както тук, така и в Англия.
Моето д600 го купих миналата година точно от Англия на 30х кадъра и платих около 280 лири за него по спомен. Не ми се рови назад да гледам точно колко беше.
Дали е хубав апарат - не знам - на мен ми върши работа. Но точно толкова ми върши и Никон д90, който също имам от много години.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   21-03-20 18:59

Това е доста добър удар за 280, аз лично много рядко съм виждал за 350.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   21-03-20 19:06

от ибей го взех, сега пак са на подобни цени, дори оня ден имаше на 3000 кадъра за 311.
В mpb са по 370 и не са никак в добро състояние.
Аз също постоянно ровя, сега пък се оглеждам за 28 2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   21-03-20 19:07

Въпросът е дали ще има проблемен затвор с маслото. Иначе 610 е по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   21-03-20 19:18

Ами имаше такива петнисти случаи с д600, няма какво да се лъжем.
Ако ти изпадне 610 естествено е по-добре.
Аз не робувах много на тези oil-легенди и купих което ми излезе на по-добра цена и по-прилично състояние.
При мен няма петна.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Kidon   
Дата:   26-03-20 13:36

Пазарът на компютърна техника е доста по-лабилен при кризи...

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: burningice   
Дата:   26-03-20 21:10

Коя е най-бавната скорост, при която корона-вирусът все още не може да премине през затвора, за да зарази матрицата?

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kjey   
Дата:   27-03-20 20:26

D.S. написа:

> Ами големите икономики със
> сигурност ще го усетят. Но ние
> какво ? То една икономика... Жалко
> за хората наети в туризма, щото тях
> ги удари в пика на сезона. Пепър
> още има, докато парламента не ги
> изкупи, че се изпонасраха

И вие смятате че ще засегне само туризма ли....
Няма да има незасегнат сектор, ако това продължи повече от три месеца в България ще има 1-1.2 милиона безработни...И тогава всички ще разберат че въпреки всичко имахме не лошо работеща икономика с прилични ръстове на БВП[smilie3]

И по темата, да цитирам сам себе си...

"Тепърва пазара и базара ще се наводни с техника, и не само.

Ще има обективи, фотоапарати, автомобили, апартаменти и каквото се сетите....само кеш няма да има.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: ivanovod   
Дата:   03-04-20 18:36

Къде са "талазите"? От [shtrak] за "без пари"

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: ss_sgp   
Дата:   03-04-20 22:19

Цената на техниката има само една посока и винаги завършва на нула [cool]
Не разбирам какво се вълнувате, все едно е форум за Ауди или BMW. Цената е такава каквато са готови да платят хората интересуващи се от дадено нещо. А с техника е нормално да е наводнено, защото постоянно се произвежда нова, а фотографите не се множат [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: asahi   
Дата:   03-04-20 22:50

Само да не изтървем наводнението.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: nikolaynikolov194   
Дата:   04-04-20 10:58

В момента Фотосинтезис има нов D610 за 999лв

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Binjo_o   
Дата:   24-04-20 05:49

Мисля, че много са се размечтали някои. Като цяло фото техниката и най вече обективите си държат цените, евентуално надценените неща ще поефтинеят до по приятни цени. Разбира се и старите неща като концепции.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   24-04-20 08:03

Абе да поевтинеят бе, да си купят к'вото там им е на сърцИ [smilie3]

А после к'во ? [smilie5] Ще станат Б автори [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   24-04-20 08:35

Binjo_o написа:

> Мисля, че много са се размечтали някои.

Биньо, "мислиш", защото не си в състояние да оцениш дори наполовина това, което ще ни връхлети. Но понеже още не е станало очевидно за всички - затова и все още има хора, които си мислят, че ще ни се размине. Есента ще го осъзнаят и слепците, но ще е твърде късно. Защото когато тези притиснати от безпаричието хора решат да пуснат на пазара последните си, най-ценни притежания - фунията вече ще е станала прекалено тясна да побере всички! Ако някой се двоуми да продава - ударно 20% надолу сега, иначе само след 6 мес. ще бъдат "вечно негови" за един доста дълъг период от време.

Трудно ти е да осъзнаеш един ключов момент - колкото по-евтини ще стават стоките от 2-ра и 3-та необходимост -> толкова по-труднодостъпни ще са! И не - не е парадокс, съвсем логична закономерност е, затова и правителствата се опитват на всяка цена да предотвратят дефлацията. На растящ пазар (цени и заплати) всичко е по-леснодостъпно, заради евтините кредити. С растяща безработица и свито кредитиране само тези с излишния кеш ще могат да си позволят да продължат да купуват. А те хич няма да са много.

Каквото се случи преди няколко дни с петрола (за отрицателните фючърси няма да навлизам в подробности, има достатъчно материали вече) - това ще видим и с много други неща. Такъв цирк още не бях подозирал, че ще видим нашия живот - фалиращи рафинерии (шистаците в УС), но е факт - никой не може да издържи и да работи под себестойност. Алиталия вече си призна - фалира; Рим ще я одържави. Луфтхаза го закъса -> няма полети -> няма травъл-фотография -> ... от трите големи японски гиганта ако някой ще клекне - залагам на Никон -> те са с най-влошени показатели! Дали ще има само държавна помощ или изкупуване от конкурент? - предстои да видим.

За пейзажите не се кахъря толкова, дори и хижите да останат затворени до края на годината!
Да живеят палатките!

Спортната фотография за дълго отива във фризера; арабите от мин. седмица вече предлагат онлайн-сватби.
Някой се избързика в предната тема, че фотографа ще прави скрийншотове - но ето, че позна! [smilie24]
А дали това ще е някаква нова мода или ще остане трайна тенденция???
[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   24-04-20 09:42

не знам за арабите, но аз вече намазах едно колело от кризата. Въртя педалите всяка вечер, да олабвам напрежението.
Дори вече успях да падна доста колоритно.
И то пак заради фотаджийството.
Снимах видео с телефона в движение и се забих в едно колче. Да бях го режисирал, нямаше да стане толкова яко. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: fragranse   
Дата:   24-04-20 10:47

[smile] super! има ефект.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: hose   
Дата:   25-04-20 14:19

wlad като се разхврълят и мацките съвсем зле става... с колелата [smilie5]

а сега гледам всички само се оглеждат навън... тая изолация...

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   26-04-20 16:32

След куфарите и чантите (съвсем разбираемо) с третия най-голям спад са камерите (-64%).
Отменените сватби логично водят към 5-тата най-зле представяща се категория.
p.s. Което допълнително натиска 3-тата категория надолу.


https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/eykq4283.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2020-04/rqkm2134.JPG


https://2oqz471sa19h3vbwa53m33yj-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2020/04/ecommerce-covid-

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   26-04-20 17:12

За чушки и зеле някъде другаде, Julius...

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: nyamago   
Дата:   26-04-20 18:50

Учудва ме отсъствието на кондоми в тия статистики... Може би след време ще се говори за 'baby boomers' от ново поколение? [smilie3]

Моите сътрудници също докладваха остър недостиг на машинки за подстригване - който си няма, няма никакъв шанс да се сдобие. (Аз си имам,но не е останало много за стригане [smilie8]) Явно не случайно първите обекти, които почват да отварят в много страни са бръснарници и фризьорски салони...

До месец-два тая картинка ще изглежда доста различно, но търсенето на фототехника надали ще скочи. Да му мислят производителите, които си нямат 'в задния джоб' химикали, медицинско оборудване, инструменти за полупроводниковите производства, или пък киностудии и музикални издателства (може би е идея да се играе 'късо' на борсите срещу такива монокултурни фирми?)...

А в тукащния базар цените надали ще паднат много заради народопсихологията да се стискат нещата, защото 'струват много повече отколкото ми предлагат' [smilie2]

Ние да сме живи издрави!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: asahi   
Дата:   26-04-20 22:57

Канон поне правят калкулатори.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   27-04-20 09:05

Мисля, че най-точно предвиждане за спада на цените би било ако се проследят цените на италианските базари. След днешния брифинг и разхлабването на мерките имам неприятното чувство, че ще се движим по "италианския модел". [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Djoro   
Дата:   27-04-20 09:38

Не знам какво повече да искаме от пазара , че да се „наводни” с фототехника, но темата се „оводни”!
Хайде да говорим за фотография, че тази тема с „наводняването” стана скучна и безпредметна, но с удолствие ще гледам „наводняване” на настоящия форум със снимки авторки, без клишета!Лек ден СЪФОРУМЦИ Ви желая!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: stef7   
Дата:   29-04-20 14:35

@Julius
В една друга тема писах, че е рано да се прогнозира как ще тръгне икономиката и всичко около "Онова-което-не-бива-да-се-назовава" на този форум.[smilie3]

Но вече постъпват достатъчно данни от изследвания и все повече цялата история започва да прилича на тотално изтрещяване. И няма да се учудя ако доцент Мангъров, а и други като него по света се окажат не почти прави ами 100% прави.

Понеже се интересуваш от икономика, виж борсовите индекси. От началото на месеца досега са доста нагоре. След първоначалният пад. Защо ?

Да да знам че не е по темата, но ако някой иска да си говорим за ("Ти-знаеш-кое") и накъде отива живота и икономиката ни, може да ми пише на лични.

Който има кеш може да намери добри сделки на фототехника де. Инак той базара и сега си е наводнен. Техника да искаш...


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   29-04-20 14:56

И тая тема отива към затваряне, щом се избивате да пишете извън тематиката на форума...Все още не е ясно защо го правите.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   29-04-20 15:16

stef7,

Да, едно време можехме да си пишем на спокойствие и за другите неща от живота; но явно вече не се толерират. Аз проблем нямам, мога и да не пиша за икономика /да - това е една от специализациите ми/. Мога и изобщо да не пиша; и без това доста рядко го правя посл. години - времето ми е скъпо. И ако съм го правил не е било да се хваля, а ако мога да предпазя някой от финансови беди.

Относно борсовите индекси... ако си в течение, значи няма нужда да ти обяснявам какво е "бул-трап"? [smilie7]

И навремето след първия гърмеж - повечето решиха, че нещата ще приключат до там... но не би. Ето ти една моя ПРОГНОЗА отпреди 12 год. - ако ти се чете. [smile] Данните лесно могат да бъдат проверени. Това е времето, когато повечето още не осъзнаваха ясните сигнали, затова и писах за двете фази: Доброволната & Принудителната!
Това е по-интересната част, ако ти се чете... все още е валидна, само стойностите ще са по-различни.


https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/hmlw4481.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2020-04/xvfk5081.JPG


https://i.ibb.co/bRyckVS/Home.jpg

Айде, спирам, че Кваки да не събере границите. [smile]
p.s.
- Пич, няма смисъл да ми пишеш любовни писма на лични. Няма да те огрее, съжалявам, не си падам по мъжко!



Публикацията е редактирана (30-04-20 06:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   29-04-20 17:17

Julius, ако като писане в темите си както картинките, които пускаш е ок![beer]
Иначе контролно по един в капачките...



Публикацията е редактирана (29-04-20 17:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   30-04-20 07:51

Изумявам се от желанието на някои във ФФ да НЕ се коментират неща извън фотографията.[smilie8]

Уверявам ви, че един ден това ще стане. [smilie24]

Та, внимавайте какво си пожелавате [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   30-04-20 10:02

Те са малко, но реват и хленчат като за цяла армия.
Нежни душици, нека не се стресират от реалния живот.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-04-20 11:06

Па вие, които говорите за нещата извън фотото все едно сте отишли в публичен дом да купувате кокошки-носачки и зарзават.

Някои, които влизат тук САМО, за да си чатят за извън Фотофорум темите просто няма смисъл да си хабят клавиатурите...
Със сигурност са под 5% такива хора, но си мислят че се набиват като клечки под ноктите злостно. Защо? Защо? Преди време махната говорилнята!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   30-04-20 12:12

Ами така е колега. Когато имаш само една сфера, която те вълнува, се опира до публични домове накрая. Ако си го загазил много, да отворим и една тема за запознанства? Може по фотолиния нещо да излезе.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-04-20 12:23

Ползвам 6 различни форума и спазвам тематиката. Защо да се изхождам на сцената, като си мисля, че е тоалетна?
Темата тук е за бизнес с фототехника.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   30-04-20 15:11

Кой е специализираният форум за ковид и трагедията, която ще ни сполети след него?
Ще ме насочиш ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-04-20 17:34

Трагедията единствено е в главите на някои, на тези, които влизат само да пишат по не фотографски тематики най-вече. Не мога да дам някакви насоки, примерно чета медицински форум, където се обсъждат само сериозни неща.
Всъщност каква трагедия всъщност, не искам да говоря за това тук!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   30-04-20 17:40

Кваки е сладурче, просто не трябва да му се обръща чак толкова внимание... [smilie3]

Аз понеже имам разнообразни интересни - мога да пиша на много и различни теми! [smilie7]

И за фотография, и за зимни спортове (вкл. ски, кънки, катерене...) - най-голям кеф е последния колан за техниката, с който се сдобих - позволява ми да се пускам по пистите с над 100 км/ч с техниката на гърба и така да изминавам големи разстояния за кратко време, даже бях пуснал тема за ски и фотография преди време - но явно няма други скиорстващи фотографи - никой не се закачи в темата, иначе можеше да дам доста полезна информация къде и как да се накефят най-много и къде ще им излезе по-евтино по пистите в Алпите (и къде са най-добрите комбинации едновременно за ски и за снимане, понеже има места готини за ски, но не са фотогенични).

Още от времената, когато бачках като археолог (средата на 90-те) имам слабост към древните религии и цивилизации - и мин. год. като изръшках Египет от северен Судан до Александрия и изснимах почти всички гробници (след десетки, дори стотици долари подкупи само и само да ме пуснат в някои от забранените за посещение гробници - защото въпреки, че си плащаш официалния билет за снимане, педалите не разрешават ползване на статив! - та трябваха както рушвети, така и преструвки, че ползвам монопода като бастун! [smilie5]) - но сега вечер като си пусна снимките на ТВ-то се кефя сам да разчитам йероглифите с помощта на азбуката им... но не вярвам да има и египтолози във форума? [smilie8] Поне в Атон преди 2 год. не се наложи да играя театри, за да снимам черновата на Паисий, едно ключово познанство се оказа достатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-04-20 17:49

За затваряне!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   30-04-20 17:52

Даа... мамин сладък. [smile]

Как беше - прекалените натегачи и Админу не са угодни. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-04-20 17:53

Ще ти натегна нещо аз...
Макар че карам ски и снимам, няма да ти пиша за това!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   30-04-20 17:58

Ауу (и сръдльо). [smile]

Па недей, избора си е изцяло твой. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-04-20 18:02

Мога и бих ти писал на Лично само. Също така ще си прочетеш предишните съобщения и ще се ядосаш. Не ми се говори- трагедия вече беше спомената, това е ситуацията явно при вас. А и ме въвличате да пиша. Спирам. Сбогом в трагедиите ви собствени.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   30-04-20 18:08

... всъщност ги прочетох. [smilie3]

И обидите ти, и заплахите ти... даже и под снимките ми гледам вече си почнал да се изявяваш. [smile]

Казват, че човек както може сам да се изложи - никой друг не може да го изложи.

И понеже не ме познаваш - си мислиш, че можеш да ме ядосаш.

Не можеш! Трябва да си по-умен от мен за целта.

А мисля, че не си! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-04-20 18:11

Ако беше толкова умен, нямаше да се занимаваш с мен, наглец!
Ако не спреш и аз няма да спра, докато не спрете с трагедиите си!
Бил обиден и заплашен, пак някаква лична имагинерна трагедия...
“Сбогом” значи да си ходите по живо по здраво, а не аз да се махна. Явно от една дума не разбираш! Сам ще се натресеш или ще счупиш крак на ските...може и в археологична дупка.



Публикацията е редактирана (01-05-20 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   30-04-20 18:15

Колкото твоето "сбогом" изтрая (9 мин. м/у двата поста) - толкова тежест имат и останалите ти изказвания.

Как очакваш хората да те взимат насериозно?

p.s.
Определено спирам да ти обръщам внимание; отделих ти прекалено много време.



Публикацията е редактирана (30-04-20 18:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: fragranse   
Дата:   30-04-20 22:29

Защо на гръцки „не" значи „да"?


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kiten   
Дата:   30-04-20 22:51

[smilie18] И за да и не само у нас си клатим главата за разлика от останалия свят[smilie11]
А към заглавието по темата - базара е наводнен с всякаква техника и артикули, само трябва да чакаме продавачите да огладнеят,умалеят, кандисат и да свалят гарда и цените.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: hotsnail   
Дата:   01-05-20 00:39

Давите ли се в техника дами и господа? Зари ли Ви базара? Помагате ли на хората с по-малко късмет да заменят хоби или професия с храна? Как се чувствате ограбвайки спестяванията на познатите Ви фотографи? Направихте ли някой шедьовър с техниката или просто не можете да си поемете въздух в това море на изобилието? Да не би вълните да са твърде високи? Да не се удавите? Искате ли пояс?

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   01-05-20 01:01

кваки каза, че трагедия не се очаква - така че - юруш на евтината техника!
Аз купувам всичко, което е на далавера за моята система, изобщо не ми интересува кой го е загазил и кой не!
Да е спестил, когато е можело и трябвало!
Даже днес купих обектив от нещастен и изстрадал англичанин.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   01-05-20 07:20

stef7 написа:

> Понеже се интересуваш от
> икономика, виж борсовите индекси.
> От началото на месеца досега са
> доста нагоре. След първоначалният пад. Защо?

Ако приемем, че талашът, който понякога циркулира около моите мнения, вече се е разсеял - ще ти отговоря по същество. В момента довършвам последните тестове около най-новия си проект и мога да ти отделя част от времето си за един кратка разходка из човешката история. Накрая сам ще си прецениш дали е финансова лекция /каквато в университета обаче няма да получиш/, дали историческа, дали психологическа...

Какви са причините за една криза - дълго натрупваните дисбаланси винаги водят до залитане в някоя крайност. И когато силите, които водят до натрупването на тези неравновесия се изтощят -> махалото тръгва в обратна посока. С още по-голяма сила! Затова и обикновено подминава равновесната точка докато в даден момент отново не тръгне към нея. От чисто физ. гл.т. (препиваш -> повръщаш; преяждаш -> проблеми с корема), от икономическа гл.т. трупаш макроикономически дисбаланси, които рано или късно биват заметени/ И колкото по-късно - толкова по-болезнено. Кризата не е задължително да се разгледа като някакво бедствие - тя е връщане към равновесното положение; тежък е обаче самия процес на възстановяване на баланса! Той е болезнената част; т.е. свиването!

Всяка криза може да бъде предизвикана от различни, понякога напълно неподозирани активатори - в случая въпросния вирус е просто иглата, която просто спука надутия балон. В Щатите за последните 10 год. ръста на БВП е 41.3%, докато ръста на борсата е: Dоw Јоnеѕ - 321%, Ѕ&Р 500 дори още пoвeчe – 380%! Ако борсовите индекси бъдат разгледани в дългосрочен план – се вижда, че те растат с ръста на икономиката. И ако настъпи психоза цените винаги се връщат в положение по-ниско от изходното /принципа на махалото/, като това върви ръка за ръка с рязко падане на цените, а не с рязко покачване на заплатите! Това е напълно естествен процес.

Оттук идва израза, че: "Цената на златото се качва по стълбите, а слиза с асансьора", който си има и графика!

Да, кризата си има и графика - от фазата на растеж до обратния процес. 1-во са "умните пари" - които пазаруват преди останалите да се усетят - хора като У. Бъфет; след това идват Институц. инвеститори + Пенс. фондове и накрая идва Тълпата - съпровдена от медийни фанфари! Това е първата фаза - и последните играчи вече са влезли, раздаването на карти е приключило! Но тази фаза не преминава гладко - по пътя винаги дебнат "мечи капани", т.е. най-страхливите и при най-леки сигнали бързат да излизат от играта. Когато пикът бъде достигнат идва и втората фаза - пътя надолу. Но и той не е гладък - има т. нар. "бул-трап", за който ти ми говориш. Хора, които все още не са усетили накъде се е запътил влака - тепърва се качват на него. Тогава вече е прекалено късно да се купува!

https://i.ibb.co/4sQbyM7/01.jpg


Ето ти няколко потвърждения за начина на мислене на хората през десетилетията:
- Голямата Депресия (1929 г.)
- Дотком балона (2000);
- Биткойн (2017):
Мисля, че и сам ще се ориентираш за пътя нагоре и пътя надолу. И двата пътя са осеяни с "капани".

https://i.ibb.co/4sQbyM7/01.jpg

https://i.ibb.co/zPTFT2Y/02.jpg


Япония - първо изгърмява борсовия пазар (НИККЕИ) през '89, след това и имотния '90 - класически дабъл-бабъл!
Втория е доста инертен, тежък пазар и обикновено следва борсовия с около 12 мес. закъснение.

https://i.ibb.co/4sQbyM7/01.jpg

https://i.ibb.co/zPTFT2Y/02.jpg

https://i.ibb.co/YPN51DN/03.jpg


Преди 12 год. не направихме изключение и преживяхме същия двоен балон с подобно отклонение (~1 год.)
Като по борсовия път надолу мога да ти изброя поне 4 бичи капана, за каквито ми говориш:

https://i.ibb.co/4sQbyM7/01.jpg

https://i.ibb.co/zPTFT2Y/02.jpg

https://i.ibb.co/YPN51DN/03.jpg

https://i.ibb.co/vZ6M2w1/04.jpg


Силно се надявам като излезем от сегашната ситуация да почнат да се наливат пари на правилните места - наука, здравеопазване, образование, защото това е фундамента, докато за съжаление последните години на ръководни постове се случиха само ... от едната страна на океана пият одеколон, от другата - дезинфектант!
Скоро четох: "Ако ни тестваха за простотия - тогава щяха да видят какво е истинска пандемия"! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: stef7   
Дата:   01-05-20 09:05

На мен ми е непонятна бурната реакция на kvakioh по отношение на нещо (вируса) за което няма причини. Но и ти Julius е добре да спреш да го дразниш, все пак не сте деца, а големи хора [smile] . Личните нападки не правят чест на никого. Какъв е проблема да си лафим спокойно и културно. [smile]

Инак мисля:
1. Споменаването на вируса е точно по темата, прочетете първите две изречения на тоя който я е отворил. Повече от очевидно е, че цените на фототехниката ще зависят пряко от икономиката която пък сега зависи пряко от вируса. Това е както казват в англоговорящия свят слонът в стаята.

2. Прочетох правилата на този сайт няколко пъти и никъде не видях забрани за отваряне на теми несвързани с фотографията. И никога не са били ограничавани подобни теми. Форума изобилства с такива.

3. Защо не се спря темата с електрическите коли например, а се спират такива с вируса. Не виждам "законови причини" за подобна дискриминация. [smile] Т.е. някои колеги са в привилигировано положение да искат да се затварят теми и да се упражнява цензура.

4. Ако ни бяха оставили поне една тема в която да си лафим за вируса, сигурно нямаше да има още 2-3 други. Не знам за тялото но тоя вирус ми е влязал последните дни яко в главата. И е нормално оказва влияние на практически всяка част от живот ни.

@Julius - Благодаря за лекцията [smile] На мен ми беше интересна, защото икономиката не е силната ми страна. А и забавна към края. [smile] "Ако ни тестваха за простотия - тогава щяха да видят какво е истинска пандемия"! - точно в десятката [smile].

Доколкото разбирам срива на борсата, който ще последва според теб ще доведе и до срив на всички активи в световен мащаб, включително и цените на фото техниката. Ще поживеем ще видим, любопитен съм да проверя графиката [smile] . Често казват че камерите (телата) са консуматив, т.е. подобно на компютрите остаряват морално много бързо. И това всички го знаем. Но обективите и оптиката след като загубят - 30-50% от началната цена си обикновено след това я държат. Любопитен съм да видя дали и те ще загубят драстично цена както казваш.

Инак мелодрамите тука са излишни. За тези за които фототехниката е хоби е ясно. Парите вложени във фототехника са пари на които никой не би трябвало да разчита и ако го е правил си е негов проблем. Това е хоби може с него и без него. Държавата примерно в криза се опитва да защити само стоките от първа необходимост. Останалото е пазарна икономика. Никой в България не е умрял от глад и няма да умре. Имам някои неща за продан и сигурно ще загубя от това, но проблема е изцяло мой, да съм я продал по-рано [smile] Някой друг пък ще спести едни пари.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   01-05-20 09:30

Говорилнята беше премахната от форума, което е достатъчно доказателство, че няма смисъл и нужда от такива неща тук. А copy-paste и никакви лични приноси, още по-малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   01-05-20 12:18

stef7 написа:

> Доколкото разбирам срива на
> борсата, който ще последва според
> теб ще доведе и до срив на всички
> активи в световен мащаб,
> включително и цените на фото
> техниката. Ще поживеем ще видим,
> любопитен съм да проверя графиката. [smile]

Графиката представлява един доста опростен и изгладен модел, показващ основните фази еднократно. Но обяснява двата тренда достатъчно ясно. В момента сме точно след фазата на първото "бум" и последвалата след него корекция. И всички са затаили дъх в очакване на завръщането към "Нормалното". Това е най-ключовия момент - изпуснат ли положението, някое голямо, разпознаваемо име (от тия дето ги водят "ту-биг-ту-фейл") да се гътне - това вече трайно ще отключи нагласата към спад. И пропадането ще е неизбежно.

Дали ще успеят да устискат - надявам се! Задлъжняването на правителствата е неизбежно. Но и те имат лимит - не могат да одържавят всички закъсали компании. За фото-техниката - виж, писах и в една друга тема - дори да поевтинее ще става все по-труднодостъпна заради свиването на кредитите и ще могат да си я позволяват предимно хора със свободни средства, разбирай кеш. Ти ако си един програмист с 8-10 бона досега заплата и покрай дълбоко замразената спортна журналистика почнат да изскачат 400-500-600мм телеобективи на цени от порядъка на $12 хил., които преди са стрували по $20 хил. и нагоре - дали ще решиш да си ги позволиш, ако усещаш, че работата в отдела ти намалява и има тенденция да минеш на 6- или дори 4-часов раб. ден? [smilie3]

Да, със сигурност ще има и такива, които ще се възползват от хора, изпаднали в тежко положение и подобни гледки никога не са били красиви. Редом с доброволците и хората, даряващи пенсията си, винаги ще съществува и негативната крайност. Такава е за съжаление природата ни. Не сме поумнели или задобрели за последните няколко хил. год. "еволюция".

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Konstantinov   
Дата:   01-05-20 16:06

У нас всяко нещо се използва от предприемчивата администрация и близки до властта да ограбват хората и да извличат разни съмнителни ползи,пълнят швейцарски сметки и като ги убият парите оставят за банките.Това е и приватизацията и българският начин на правене на бизнес.Работил съм с всички предприятия в софия и доста изван софия и имам наблюдения -случая със убиеца на Милен Цветов, не е изключение а правило за хората получили пари наготово ,купили предприятия за 1 лев-много са.
Не графики, ами бели мравки да ми покажат не вярвам изобщо че вируса трябва да се отразява върху икономиката-лъжи да грабят хората това е както казват шопите- болен се еб. на легло.Използва се някой че е болен или умрял да се ограбят близките и т.н. това си е мародерство в световен мащаб. Ще спечелят близките до властта,фармацефтични компании ,аптеки, болници ,снабдители , всички на които се създава работа може да грабят колкото и както искат.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kiten   
Дата:   01-05-20 17:33

Ай пак на политика я обърнахте[smilie5] Конспиративни теории[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: victory13   
Дата:   01-05-20 18:10

не ве... икономиката обясняват... дават за примери обективи по 20к... долари естествено, да е ясно къде ще са случките [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   04-05-20 08:10

Защо смятате, че ако нещо е пуснато за продажба на три, четири пъти по-ниска цена, то това непременно значи, че купувача умира от глад ? Може просто да не работи както трябва.[smile]

п.п. Не знам как се наложи това К с което се обозначават хиляди. [smilie11] На мен лично ми навява асоциации с една трибуквена дума, която започва с К, по средата има У и завършва на .... [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: koev   
Дата:   04-05-20 08:27

"п.п. Не знам как се наложи това К с което се обозначават хиляди. [smilie11] На мен лично ми навява асоциации с една трибуквена дума, която започва с К, по средата има У и завършва на .... [smilie5]"

" ... - Инженери, сър."
Ползва се в електротехниката - килоома, в информатиката - килобайта, даже и в магазина до вас - килограма.
Спестява писане на нули.[smile]

ПП Любим виц за програмисти навремето:
-Дай ми 1000 лв до заплата назаем.
-ОК, ама нека ги закръглим до 1024 (1К)...


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: wlad   
Дата:   04-05-20 09:13

не вярвам изобщо че вируса трябва да се отразява върху икономиката

МИЛИ БОЖЕ!!! [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   04-05-20 10:03

Ползва се в електротехниката - килоома, в информатиката - килобайта, даже и в магазина до вас - килограма.
Спестява писане на нули.[smile]


За общоприетите - килограм, километър и т.н не е проблем.

Кило-лев обаче .... [smilie8], съответно производните: деци-лев [smilie18], мили-лев [smilie5], гига-лев евентуално [smilie7]

Абе карай [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: imitev   
Дата:   04-05-20 13:21

Т'ва Кило-, Гига-, Тералев са за оптимистите.

Реалистите ще ползват по-скоро микро-, нано, пиколев [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Julius   
Дата:   29-05-20 11:00

wlad написа:

> не вярвам изобщо че вируса
> трябва да се отразява върху
> икономиката

>
> МИЛИ БОЖЕ!!! [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Защо се учудваш wlad? Има хора, които още вярват, че земята е плоска!
Каквото съм писал в началото на Април - вече е реалност:
Дадох ви "новините" с почти 2 мес. аванс.

За рентиерите специално:
Сделките с 55% надолу
Наемите с 20-30% надолу
Младост 4 /Бизнес Парка/ -19.15%
При имотите Първата фаза е вече факт.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: Yog   
Дата:   30-05-20 12:17

Аз като реша да продавам техниката си (правил съм го 3 пъти досега) винаги я пускам на най-ниската цена в Базара тук или по сайтовете за обяви. Така се продава възможно най-бързо и безпроблемно. Щом съм решил да я сменям - сменям я и толкова. Не само не съм закъсал за пари, а точа зъби на новите камери, дето ще излизат/излязоха, като R5, R6, X-T4... Та, мисълта ми е, защо автоматично да значи, че ако продавам нещо на добра цена съм закъсал за пари? Някои тук сами си измислят някаква конструкция и започват да се възмущават от нея [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: asahi   
Дата:   30-05-20 20:09

Нещо за наводнението?

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: petervassilev   
Дата:   30-05-20 20:44

През последните две десетилетия причини за "наводнения" бяха напр. аналогово-дигиталният, огледално-безогледалният, full-frame и телефонният преход.

Ако се абстрахираме от другите (вирусни) причини, технологичните промени в камерите в момента може би не са толкова големи, че да накарат хората масово да сменят техниката си. Според мен повечето мегапиксели, подобрените характеристики на сензорите и вградената стабилизация и т.н. (т.е. последните технологични постижения) няма да накарат хората (особено любителите) да сменят масово своята качествена 10-годишна техника, ако в момента тя им върши работа.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-05-20 20:50

Чакам "гениите и гурутата", "предсказателите, визЮнери" на пазарите и финансите да кажат...[smilie19]
темата е:

https://photo-forum.net/static/forum/2021-11/qnqj9094.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2020-05/faup6523.JPG


http://store.picbg.net/pubpic/3A/FF/124cd3df22eb3aff.jpg




Публикацията е редактирана (31-05-20 09:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще се наводни ли базара с техника?
Автор: CDman   
Дата:   31-05-20 08:08

Дори и да дойде така лелеяното "наводнение" жетрви няма да има. [smilie3] Селото опустя [smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »