Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-02-20 17:43

petervassilev. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Nik1   
Дата:   29-02-20 17:53

yog написа:

> Не знам защо се оплаква
> антивирусната, Nik1. Пробвах да ги
> отворя на друг комп и с бяха ОК. В
> смисъл, отвориха се и не се
> "заразих" [smile]

Сега пробвах - същото. Къде да ти пратя картинката от монитора

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: ombre   
Дата:   29-02-20 17:57

И при мен се задейства антивирусната.

Я да питам,понеже автора спомена за 2 снимки в профила му правени с фуджака,защо не ги виждам?В смисъл на екзифа пише канон,аз ли нещо съм кьорав или е друго?

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: mmjm   
Дата:   29-02-20 17:57

„Е виж темата е за Фуджи х-т серията.“ За какво да я гледа, ако вземе да хареса фуджито да му обясняваш после, че това е система за гейове ли? Не може да се отрече, че си последователен, прави, струва и стигна до „Пробвай Сони а7м3“ в темата за Фуджи. Упрекът не е само към теб, а и към събратята ми по интерес към м4/3 системата, съседната тема е за новото Оли, нека там да обсъждаме олито.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: farushko   
Дата:   29-02-20 17:59

petervassilev

Аз не съм съгласен отново. Това е зависимост за конкретен размер сензор, когато се сравняват различни по големина сензори, в тази зависимост по някакъв начин се отразява и размера на сензора. За Дълбочината на рязкост говоря. Иначе светлосилата няма отношение към размера. През бленда 1.4 на обектива влиза еднакво количество светлина, независимо какъв е сензора, който я отчита. Оттам насетне по-големия сензор вади по-малко шум. Това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: ombre   
Дата:   29-02-20 18:06

Аз чета и тази и другата за оли-то,и наистина няма смисъл да се намесват други марки които са различни от тази за която е създадена темата. А и като видя готина снимка ми е през.....с какво е снимано.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: petervassilev   
Дата:   29-02-20 18:09

vgramatikov


DOF е правопропорционален и на "диаметъра на размиване" (circle of confusion), който донякъде е свързан с характеристиките на конкретния сензор, но не знам в каква посока този параметър би променил резултата на приблизителните изчисления.

Ако следваме неписаното правило от физиката при прибл. изчисления ("малко" е <3, "голямо" е >30 [smile] ), тези "еквивалентности" действително могат да се използват на практика за ориентация, а и всеки ги забелязва при смяна на обективи и тела.


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   29-02-20 19:02

Пичове аз ви бъзикнах за м4/3 системата и обективи и веднага клъвнахте, та гледам 2 страници се изписаха...

Важното в крайна сметка е какви са реалните резултати от дадено фотографско занимание.

OLYMPUS доказаха, че m4/3 стават за снимане на диви животни и природа.

Сега е видимо, че и FUJIFILM скоро ще се справят и в тоя жанр. Снимките на Граматиков показват потенциал. А щом той го може, значи и системата го позволява.

___________

А сега нека дебатите са относно X-T4 [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Yog   
Дата:   29-02-20 19:55

Е, то няма дебати за T4, всички му се кефят [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: petervassilev   
Дата:   29-02-20 20:10

farushko

“Аз не съм съгласен отново. Това е зависимост за конкретен размер сензор, когато се сравняват различни по големина сензори, в тази зависимост по някакъв начин се отразява и размера на сензора. За Дълбочината на рязкост говоря.”


Зависимостта от големината на сензора е отчетена индиректно чрез “еквивалентното” фокусно разстояние на обектива (съотв. 600 мм и 300 мм). Предполагам, че няма спор поне за елементарното прибл. приравняване на фокусните разстояния за сензорите с различни размери (на базата на зрителния ъгъл / изображението).

Формулата е базирана на три източника, посочени тук .

“Sensor size affects DOF only in that changing the sensor size on a camera requires changing the focal length to get the same picture. It is the change in focal length that then affects the DOF.[5][6][7]”.

Но наистина "диаметърът на размиване" (circle of confusion), който зависи от конкретния сензор (може би и от процесора, режима) променя в някаква посока съотношението 7м:10м.

Специално за DOF, “еквивалентният” обектив на 600/8 може би е 300/3-, за да се получи 10 м : 10 м (може да се изчисли лесно с помощта на същата формула), но тъй като говорим за приблизителни изчисления и принципни изводи за няколко характеристики едновременно (DOF, фокусно разстояние и "светлосила"), 300/4 според мен е приемливо приближение.

Разбира се, че тези "еквивалентности" са прекалено условни и звучат странно, но вършат работа при приблизителни сравнения, когато избираш комбинация от обектив и тяло за определени цели (пейзажи, птици, портрети ...).



Публикацията е редактирана (29-02-20 20:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-02-20 20:56

Сметките за груби няма нужда от математически подробности за любителски цели.

Аз умножавам всичко по кроп фактора. 300х2=600 4х2=8.
х1.5 за APS-C и така.

1-инчовия сензор е около х2.7.

Дълбочината на рязко изобразеното пространство е малко относителна. Например телефото обективите имат по-резки транзитни зони фоку/дефокус от широките и тн. Тоест и при същата дълбочина най-малката грешка е много по-видима. Истината е че рязко изобразеното пространство винаги е в една равнина. Останалото са преходи и колко резки за те зависи не само от светлосилата.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: victory13   
Дата:   29-02-20 20:58

Прекрасна формула г-н Василев [smilie24]

Бихте ли пресметнали, специално за г-н Граматиков, ДОФ-а за фул фрейм обектив 300/4 и за м43 обектив 300/4, снимащи от едно и също разстояние [smilie5] .

Благодаря сърдечно [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: petervassilev   
Дата:   29-02-20 21:50

victory13

DOF-ът си е един и същ, разбира се - за едно и също разстояние. Но картинката на малкия сензор ще е кропната.

Може би оттук идва спорът - дали да е фиксиран размерът на изображението.

Но мисля, че е ясно, какво се има предвид, когато се говори за "еквиваленто" фокусно разстояние/бленди. Това е някаква приблизителна ориентировка и затова винаги може да се спори за детайлите [smile] и точното изразяване.

Полезното е, че това е повод да си припомним малко геометрията, аритметиката и теорията [smile] . И да търсим обяснения защо на практика резултатите понякога не са точно това, което показват формулите.


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-03-20 14:09

Един и същ е ако си с еднакви обективи. На едно и също разстояние не можеш да си с еднакъв обектив на двете системи. Това е главаната причина да се ползва еквивалент. Просто мислите в обранта посока :) 4/3 било кроп. Да така е на кой му пука за този факт. На теб ти трябва инструмент за определена задача.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: dtangelov   
Дата:   01-03-20 16:57

В магазина в Истамбул(след 30.04.20 г.), Fujifilm X-T4 + XF16-80mm Kit - 12999 тл или около 3720 лв., само тялото 9999 тл или около 2860 лв.
Жалко че ще са прецъфтели лалетата и няма да може да се съчетае 2 в 1.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-03-20 18:25

Т4 ще е на добра цена като излезе Н2 :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   01-03-20 18:28

т.е. догодина по туй време.
И ще има същата електроника като X-T4, но в друга опаковка и обновен софтуер [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-03-20 18:33

О аз си мисля че ще е нов сензор...сега сони имат нова вафла с повече пиксели и ще е по-бърза. Няма смисъл от H2 със същия сензор. Макар че не знам тоя сензор какъв потенциал има доста е бърз може да може и повече от това което е в Т4. [smilie8]

Според мен Н1 беше лека грешка защото беше същия като Т3 но със стабилизация. Аз си мисля че технологията на една система трябва да върви от горе надолу и Фуджи ще коригират това скоро. Н2 ще е със технология която ще видим в Т5 според мен а не обратното.

Порсто в момента няма смисъл от Н2 със електрониката на Т4. Ще е същата камера с по-голям грип...няма смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   01-03-20 20:25

Дано си прав.
Според мен сегашната 26МР матрица има достатъчно потенциал. Но нов процесор ще дойде добре.

Х-Н1 е бил самостоятелен продукт разработван успоредно с Х-Т2.
Просто неговото пълно завършване е изисквало и стабилизиращият механизъм да работи приемливо.
В съшото време Х-Т - линията е продължила своята еволюция водеща до Х-Т3.
Според мен обаче трябваше да забавят Х-Н1 и да вложат в него технологиите и електрониката от Х-Т3, който изобщо да не излиза в познатият си вид. Едва сега това тяло наречено Х-Т4 с тези си технологии и възможности да носи наименованието Х-Т3.
Това обаче са си просто мои мераци. Продуктовата реализация на фирмите обаче е съвсем друго нещо. Може би е твърде висока цената за един относително неголям производител на фототехника като Фуджи, да се откаже от почти готов продукт стигнал до конвейера... нещо, което в автомобилният свят не е рядкост. В крайна сметка са решили да пуснат Х-Н1 на пазара като продукт, с около година "пазарен живот" колкото да си възстановят някои разходи по разработката му

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-03-20 21:06

Според мен Н2 ще е наближи 2000$ което означава определено че ще има някой лев за харчене за нов сензор и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Muadib   
Дата:   01-03-20 21:21

What is equivalence and why should I care?

https://www.dpreview.com/articles/2666934640/what-is-equivalence-and-why-should-i-care/1



Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: dtangelov   
Дата:   01-03-20 21:28

Чета и не вярвам на ушите си.
Не разбирам какво още искате.

По всичко се очертава, че ХТ 4 ще е страхотна машинка. Само ако е вярно (а съм сигурен, че ще е) за скороста на затвора, новия автофокус и фазова детекция при -6.0EV, то това е достатъчно да отвее А9 дето е три пъти по скъп.

По моето лично мнение си заслужава апгрейда даже и от ХТ 3.


Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-03-20 21:44

Факт. На мене Т3 ми е нов все още. Но ще изчакам Н2 и тогава ще решавам Т4 или Н2. Така ми е струва най-логично.

Т3 има съвсем леко да яде хляб в автофокус момента. Предполагам че Т4 и Н2 ще са окей вече.

Има време :) Според мен смислен ъпдейт за всички с Т3 ще е Н2 или Т5. Просто разликите са големи на хартия но на практика все още малки.

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: petervassilev   
Дата:   01-03-20 23:08

hotsnail:

“Факта е, че ние живеем в една определена вселена с една определена физика. дифракция, дълбочина на фокус, параметри на стъклариите, кристални решетки, силата на слънчевата светлина през дена, гравитацията, положението на очите ни и т.н. са с определени стойности на нашата планета. Хората и животните които снимаме са с горе долу ясен мащаб.

От това всичкото хората са установили още края на 19-ти век началото на 20-ти, че най-добрия компромис за размер на фоточувствителен елемент е правоъгълник 3:2 с диагонал 43мм т.е. 36 х 24мм. От тогава това е най-разпространения формат.



А ако се задълбаете малко да смятате или разгледате настоящите обективи за фуджи Х, Сони Е и м43 ще се усетите, че всъщност при тия размери на сензорите обективите са горе долу идентични като размери.”


И аз мисля, че налагането на Лайка стандарта преди стотина години е свързано предимно с подобни ергономични съображения, като определящ е бил размерът на човешката ръка и пръсти, за да може да се работи удобно с преносим фотоапарат.

Но запазването на този “оптимален” 35мм формат след дигитализацията на фотоапарата може би е свързано и с удобния размер на обективите. Обективите за 36 х 24мм формата с оптималните за човешкото зрение и целите на фотографията фокусни разстояния от 28 мм до 135 мм са приблизително с размера на дланта/пръстите и са подходящи за размера на телата на масовите преносими камери.

И може би точно заради малките разлики в размера (и вероятно себестойността) на обективите за различните сензори, посочени от hotsnail, FF форматът (Лайка) продължава да е оптимален вариант над 100 г. след като се е наложил. Още повече, че няма голяма разлика в размера на телата, дори и на сапунерките с малки сензорчета, защото определяща за този размер е големината на човешката ръка/пръсти.

Може би и размерът на сегашните телефони е свързан с подобни ергономични съображения (позиция в ръката, натискане на бутони с пръсти, зрение/дисплей). Само не мога да разбера стремежа към създаване на максимално тънки телефони, което по принцип пречи на вграждането на по-качествена оптика за по-големи сензори.

Извинявам се, че е доста извън темата, но казаното от hotsnail е доста интересно.



Публикацията е редактирана (01-03-20 23:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Fujifilm XT4
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   19-03-20 18:10

Някой позаигравал ли се е вече с Т-4? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »