Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Nik1   
Дата:   06-07-21 20:33

quazimodo написа:

> Nik1 написа:
>
> > ...А ти плати ли си за рекламата
> във
> > ФФ??????
> > Аман от тарикати. И ти ще ми водиш
> > счетоводството. Мале-е-е-е!!!
>
>
> Ако не е тарикат, що за
> счетоводител ще е[smilie18][smilie18][smilie18]
>

>
>[beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Admin   
Дата:   08-07-21 00:35

Важно е да се знае, че линковете във форума се създават с атрибут rel="nofollow", което не дава SEO предимство и препоръка за Google.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: SprintGB   
Дата:   13-07-21 13:53

Здравейте, понеже темата ме заинтеригува, искам един въпрос да задам на всички фотографи на които фотографията им е професия /като мен/
Всеки винаги ли издава касова бележка/фактура за снимане което е изработил /било то сватба,кръщение или др. събития/
???

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   13-07-21 16:56

Всеки винаги трябва да е готов да издаде разходен документ при поискване. Дали ще му поискат е друг въпрос, който няма как да е предмет на тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: mitpis   
Дата:   13-07-21 19:29

asahi Човека иска да си признаете, че работите в сивата икономика[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   13-07-21 19:43

Няма да се получи. Дори и фотографията да не ти е професия можеш да издадеш разходен документ от фирмата, която имаш, или да се уговориш с друг човек да издаде такъв вместо теб при компенсиране на съответните неудобства. Другата крайност е предварително да декларираш пред клиента, че работиш в сивия сектор и не издаваш разходни документи. Клиентът ще прецени дали да работи с теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: linken   
Дата:   13-07-21 23:49

@asahi
Аз за клиент, който да не иска да работи с фотограф, само заради това че е в сивия сектор не съм чул.
Друг е въпроса, ако искат фактура, тогава им издаваш чрез фирма.
Но в повечето случаи, клиентите плащат в брой, на ръка. Всеки си има глава на раменете и решава как да постъпи с декларирането [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Satsan   
Дата:   14-07-21 00:02

Всичко е въпрос на личен избор. Ако искаш плащаш данъци и си спокоен, ако не искаш да плащаш внимаваш да не те хванат в крачка. Това е. Всеки сам избира как да работи.
Данъци се плащат за получени суми. А те се доказват с документ за плащане или преводен за пари. Ако не издаваш касови документи или фактури не дължиш данък (на теория), но ако някой те хване по някакъв начин, че си получил пари за дейността си отиваш на ревизия и става сложно. Та на въпросът "дължат ли се данъци" - да, дължат се на сумата която си получил. Дали ще я обявиш доброволно (с документи ли в данъчна декларация) или ще опиташ да я скриеш е твой избор. Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   14-07-21 08:39

"Автор: linken
Дата: 13-07-21 23:49
..."

Както вече казах дали клиентът ще иска финансов разходен документ не може да е въпрос на този разговор, защото по никакъв начин не зависи от фотографа.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: папач   
Дата:   27-07-21 08:07

Нищо не споменавате за патент който беше различен за отделните градове и май не става със свободна професия

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: wlad   
Дата:   27-07-21 11:12

Патентът и свободната са малко калъч откъм осигуряване и признати разходи.
Данъчната тежест е по-малка, отколкото осигурителната.
Всичко е въпрос на смятане - ако докарваш 1000лв на месец, може и да те устрои, нагоре вече сметката започва да не излиза.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: abnorm   
Дата:   28-09-21 22:49

Това, фотографстването е добро за изкарване на средства...
Един познат фотограф преди време ми се похвали, че на циганска сватба е изкарал от снимки 5000лв. Друг ми се похвали, че за фотосесия с 10 снимки взимал 50лв...
Това са доста добри пари и трябва да се плащат данъци!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: solar_sea   
Дата:   29-09-21 08:13

Фотографията у нас не е регламентирана дейност и съответно няма изискване под каква форма да се практикува комерсиално. Няма никакъв проблем да работиш с граждански договори тип индивидуални поръчки и след това да си ги декларираш и платиш. Просто трябва да имаш отделен договор за всяко едно събитие. В този случай не ти трябва и касов апарат, защото ти си на практика нает от възложителя по договор. Хубаво е ако може да ти превеждат парите по банков път за доказване. В началото на следващата година си декларираш тези приходи и им плащаш данъка.

За малки обеми работа става. По нататък ще ти се прииска да имаш фирма, защото на физическо лице на граждански договор няма да ти признаят от нап разход, примерно на нов апарат и съответната амортизация :)

Плащането на осигуровките е съвсем отделна тема - най-добре направи консултация със счетоводител и по двете.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: patzo   
Дата:   20-11-21 13:07

Моето мнение е, че като не си професионалист най-добре е да не се взима пари. Така много по-яко да се снима защото не носиш голяма отговорност и ти е по-кеф. На мен фотографията ми е хоби и не съм дори близко до професионалист. Но от приятел на приятел вече имам снимани - доста рожденни дни, кръщене и няколко свадби и концерт. Така без пари ми е много повече кеф - винаги мога да откажа и измисля нещо, че съм зает ако не ми се снима. Снимам с 3 обектива sigma 30/1.4, samyang 12/2 и samyang 135/2 - имам и 2 светки Godox.



Публикацията е редактирана (20-11-21 13:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Yog   
Дата:   20-11-21 14:52

Както е зададен въпросът - не. Не трябва да се праща данък за фотография. Виж за приходи трябва. Дори за тези от фотография :)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Raffito   
Дата:   26-11-21 20:21

Само погледнете в каква държава живеем...

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/259858184_1059939641517930_207372239994233183_n...



Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Djoro   
Дата:   26-11-21 21:00

Като ти плащат снимките, клиентът само хартията ли си плаща или умението на фотографа да направи кадър,
Като Ви са много 50 лева за счетоводител, накарайте жена си да изкара един курс по счетоводство и готово.
Аз така направих, накарах моята дебелана,която в гръб прилича на задна гума на валяк, да си вдигне четирибуквието и да изкара счетоводен курс, така и намерих работа, тя да движи счетоводната работа. Е , пак гледа турски филми и повечето съм на сандвичи, а ма повече не давам по 50 лева за счетоводител, но и пак всичките пари отиват при нея .
Толкова!

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: skodi   
Дата:   27-11-21 19:16

Прати жена си на готварски курс бре [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Djoro   
Дата:   27-11-21 20:08

Пращам я и на курс за ГОТВАЧИ БЕ, а ма фотографията и е по интересна, а всеки "курс" обича да посещава, особено като махнеш една от съгласните, поставени за благозвучие.
Нищо циничен не съм казал, нищо цинично нали?



Публикацията е редактирана (28-11-21 10:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: georgioiv   
Дата:   28-11-21 10:38


Свещен дълг на всеки е първо да изхрани и обезпечи семейството си и после да мисли за държавата. Не обратното. Символ-верую на развитите общества, поради което и са станали развити и богати [smile]

При извращенията на социализма - комунизъм, фашизъм и модерения пещерен патриотизъм, държавата се поставя пред индивида, което е грешно [smile]

За протокола - държа всички да си плащат всичко и да си купуват касови апарати, защото това ми е бизнеса и ми храни семейството [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: CDman   
Дата:   28-11-21 11:53

Като Ви са много 50 лева за счетоводител, накарайте жена си да изкара един курс по счетоводство и готово.

Тъй, тъй. [smilie24]

Това ми звучи като:

Що ше даваш 500 лева на фотографчия. Ей брат'чедa ще те снима с телефонa. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: imitev   
Дата:   29-11-21 00:07

Що ше даваш 500 лева на фотографчия. Ей брат'чедa ще те снима с телефонa.

Че те си правят така доста често...

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Raffito   
Дата:   08-12-21 19:45

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/263756493_10222039985253216_7645849093853874669...



Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: asahi   
Дата:   08-12-21 21:08

Фейкнюз. Статутът на държавния служител е регламентиран в съответния закон.
Държавните служители в България са под 150 000 души.

Като публикувате "новини" и "факти", научени във фейсбук, имайте предвид, че може да се изложите много.


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли да се плаща данък за фотография
Автор: Yog   
Дата:   09-12-21 01:23

Държавните служители в България са много под 440 хиляди, както твърди този неверен колаж. Но с важното уточнение, че говорим за всички служители, които работят в публичния сектор, процентът им у нас е един от най-високите в ЕС. Но тук идва въпросът - какво от това? Една от държавите с най-висок процент на служители в публичния сектор е Норвегия. По-висок от нашия. Не виждам да страдат от този факт. И същевременно, една от страните с най-нисък процент на служители в публичния сектор е Япония - пак богата, добре развита страна. Което идва да ни покаже, че в зависимост от административното устройство този процент може да бъде крайно различен, но една статистика сама по себе си не дава точна представа за нищо. Не е толкова важно колко са, а дали са назначени защото са необходими, имат ли необходимата квалификация и вършат ли реално някаква работа.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »