Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: uri64   
Дата:   24-01-20 17:22

Да, чудно защо е това нервене и зъбене. За едни е тъпо и скъпо. За други не е тъпо но е скъпо. За трети нито е тъпо, нито е скъпо. Четвърти пък хич не ги кефи Малая Кускунка до Красноярск. И ко праим ся? Да почваме да се сечем с брадви и мечове, докато накрая остане само един,и който е останал - да е на неговата ли (т.е. тъпо, не-тъпо, скъпо-не скъпо, Малая Кускунка, Большая Кускунка)? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: uri64   
Дата:   24-01-20 17:23

А, то било петък [smile] А едно време какви петъци имаше [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Джъмбо   
Дата:   24-01-20 17:37

ти мани петъка, шараните яко кълват и са нервят че са клъвнали

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: sauron69   
Дата:   24-01-20 19:04

Някои пък не искаме кютук 1,5кг. 1DX Mark III (даже и да ни го подарят) , щото ми е тежко да го мъкна, ама не ревем за това.
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   24-01-20 19:23

Leica M10 е невероятна камера! Страхотел инструмент за работа, безкано лесен и удебен за работа.[smilie21] [smilie21] [smilie21]



Публикацията е редактирана (24-01-20 23:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: asahi   
Дата:   25-01-20 09:21

Тази Лайка де не се окаже пребоядисан Панасоник?

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Hsathv   
Дата:   25-01-20 11:45

Това едно на ръка. Основното е, че рекламираната черно-бяла матрица може да се окаже най-обикновена цветна. Разбирайте с цветни филтри. Проблема е в това, че чувствителността на матрицата за отделните цветове е различна и нелинейна. Много по точно и коректно е да се получи черно-бяло изображение след като имаме точна информация за трите основни цвята и след това по познатата формула да се получи коректен яркостен сигнал. Нека имаме два цвята в кадъра с еднаква яркост. Ама за единия цвят матрицата е по-чувствителна. Това ще доведе до това, че в черно-бялото изображение двата цвята ще са ясно различими като градация. Ще се стигне до там, че цвят с мо-малка яркост от друг, но за който матрицата е по-чувствителна ще изглежа по ярък от другия в чернобялото изображение, което няма да е коректно. Имено затова при чернобялата фотография се използваха една камара цветни филтри, щото трудно примерно ще изкараш облаци на ясно небе.
Човешкото зрение е цветно и за да се получи коректно черно бяло изображение то трябва да се получи чрез обработка на цветен сигнал. Ако се търси арт визия като едно време със всичките недостатъци както описах може да се ползва типична монохроммна матрица. В случая едва ли е такъв. Още повече че софуерно може да се направи ретро визията, като се премахнат корекциите за различните цветове от спектъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: CDman   
Дата:   25-01-20 12:15

Добре де, дайте още снимки с това чудо на техниката [smilie7] ей тъй да изплакнем очо ние бедните .... духом [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 12:52

> Тази Лайка де не се окаже пребоядисан Панасоник?

НЕ. Фуджи е. [smilie5]


Сериозно, само че не точно Фуджи и не съвсем 'пребоядисан':

(а) За разлика от по-масовите 'народни' модели като моята (вече бивша) D-Lux Typ109, високите модели от М фамилията НЕ СА съвместни разработки и нямат близък по спецификации евтин еквивалент с японско име. Монохромните - съвсем.

(б) Има, разбира се, нещо, което не е раждано в лабораториите и фабриките на Лайка: електрониката никога не им е била силата. В случая, както всички Лайки от М фамилията в последните години, монохромната ползва процесор на изображения Маестро, разработка и производство на Фуджицу. НЕ на ФуджиФилм (познатите ни апарати), а на електронния гигант Фуджицу - те имат напреднали компютърни системи (срещат се в по-големите корпорации и в технически приложения), а по софийските улици не изключвам да сте срещали техни банкомати. Та, Фуджицу имат силна полупроводникова фирма, а там - чипове за изображения като този Маестро (мисля - поне във второ поколение, а за новата Лайка може и да е трето)...

Но ползването на чип от фирма с близко име (заради една вулканична планина някъде наблизо) НЕ ПРАВИ Лайката 'пребоядисано Фуджи'. Още по-малко - Панасоник [smilie6]

(в) И още нещо (също раждано извън лайка) - матриците на М фамилията са чужди, но не японски. Обикновено се проектират по изисквания на Лайка и се произвеждат в Европа от ST (ST Microelectronics, по-рано SGS Thomson). За отбелязване: не ги вземат от Сони, Тошиба или Самсунг (които доставят сензори на много други),

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 12:55

Асахи,м ти се шегуваш нали?

Производителят на Цмос матрицата на Лайка М е ето тази
фирма


Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 13:19

@Hsathv написа:

> Това едно на ръка. Основното е, че рекламираната черно-бяла матрица
> може да се окаже най-обикновена цветна. Разбирайте с цветни филтри.

Това и мен ме озадачи: наистина, ЧБ филмите (който ги помни) имаха най различни емулсии, с различно предаване на цветовете в сиви тонове. Как може с единствен черно-бял сензор да се емулират различни филми? [smilie11] Най-лесно се прави софтуерно, от цветна матрица - аз винаги ползвам цветни 'филтри' при конвертиране от цветен суров кадър, а има и готови софтуерни емулации на най-различни емулсии с точната им спектрална чувствителност.

Близко до ума е, че Лайка може би правят нещо подобно с конверсия в камерния процесор. ОБАЧЕ - НЕ:

Отидох да проверя и камерата няма никакви опции да имитират различен филм. Едно си баба знае - едно си бае: идеалния черно-бял образ, вероятно базиран на някакъв добре балансиран и широко-спектрален ('панхроматичен') филм. Дори в описанията си Лайка изрично подчертават, че сензорът НЯМА цветен филтър и изтъкват предимствата от това за резолюция и детайл.

И ако искаме различно тъмно (или светло) небе, или различно контрастираща с небето зеленина на дървета и треви - какво? Погрижили са се - и предлагат... външни (т.е. стъклени) цветни филтри [smilie6] Само три: жълт, зелен и оранжев. Специално проектирани за монохромната Лайка и разбира се - от висококачествени оптически стъкла на Лайка, и... на съответни цени.

Ама аз искам зеленото да е към синьо-зелено (или жълто-зелено)? А оранжевото ми (в моите софтуерни конверсии) - почти червено за по-драматичен контраст? 'Не ви трябват такива глупости!' - ще ни каже Лайка, истинските фотографи само с 3 фиксирани по цвят филтъра могат да направят чудеса. И пипкавата им смяна на полето (на улицата) не е проблем - нали процесорът е светкавично бърз, еле с 2 гигабайта памет... [smilie18]

Не е за мен. Не Лайка (може пак да опитам, след като продадох малката) - но не е за мен чисто монохромна камера. По природа виждам и мисля в цвят ('луд на шарено се радва' съм), а ако ми се прииска ЧБ кадър (само за да ме хареса някой 'Б' автор, не за друго [smilie25] ) - има си напълно прилични софтуерни емулации за всичко.
[beer]



Публикацията е редактирана (25-01-20 13:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 14:06

То не са бисери, темата се пълни с яйцата на Фаберже в геометрична прогресия![smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Hsathv   
Дата:   25-01-20 15:52

Така е. Особено като се вземат предвид твоите постове.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 18:05

Те са три, бачо. Кой по-точно? Че М10 е безкрайно удобна и лесна камера за работа? Или за производителят на сензора? Или Яйцата Фаберже?[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Ти М10 пипал ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 18:22

> Те са три, бачо. Кой по-точно? Че М10 е безкрайно удобна и лесна камера за работа?
> Или за производителят на сензора? Или Яйцата Фаберже?

1. За М10 спор няма. Много е удобна за работа. И други ценни предимства има. Само дето темата не е за нея [smilie8] Нормално, тук е ФотоФорум-БГ и никоя тема не е за онова, за което всъщност се спори в нея.

2. За производителя на сензора някой тук направи епохално откритие на топлата вода (след като производителят беше посочен в предходен пост, с повече подробности отколкото откривателят намери с Гугъл*). Нормално, тук е ФотоФорум-БГ и чукчата е писател, не е читател.

3. Яйцата, виж са по-трудно нещо. Доста едри са (снимал съм ги, даже с Лайка) и малко ръбати - дори в легендарния ФотоФорум-БГ не всеки може да ги снесе. Ти успя - браво! [smilie24]

[beer]

(* За производителя на сензора, ако някой се интересува, мога да споделя любопитни подробности, които няма да намерите с Гугъл и Уикипедия, напр. за 'българската следа'. Но се пазя да не съм оф-топик за това - на лични или да си пуснем отделна тема;)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: pabadjiev   
Дата:   25-01-20 18:26

ДА!

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 18:51

Нямагото, чиче ти нали ми писа, колко бяха лични съобщения, че няма да досаждаш? Ама, никак не си държиш на обещанията. И да, става дума за М10 - монохром.

И Нямагото, опитах се да разбера какво казваш, цитирайки ме, но не успях. Вземи се в ръца и ми обясни по-просто и по-ясно. Не пиши сложно съставни изречения, дай само с прости такива.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: TPECHAT   
Дата:   25-01-20 18:55

Свиквайте - има богати хора и те ще си я вземат. Както ще си вземат и Порше, и апартамент 20 квадрата на Оборище. И въобще няма да влязат в тоя форум [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: Hsathv   
Дата:   25-01-20 18:56

X_C написа:
Дата: 25-01-20 18:05

Те са три, бачо. Кой по-точно? Че М10 е безкрайно удобна и лесна камера за работа? Или за производителят на сензора? Или Яйцата Фаберже?

И за трите и за трите.
Ти ако казваш, че м10 е удобна камера значи си мазохист. Тая телеметрия от преди 100 години си я ползвай ти. Нищо, че 90 % от нормалните потребители няма да се справят с фокуса. Отделно няма една камара екстри налични даже в евтините телефони.
Матрицата е производство на томпсън колкото матрицата на 7100 е тошиба. Просто брандирани матрици от други марки. Отделно те па томсън са едни специалисти, мани, мани. Общо взето пакетажна фирма, която и в годините на разцвета си, пак беше в дъното с качеството си. Пък за яйцата фаберже не им е мястото тука.
Някой хора като чуят Лайка и се подмокрят. Вярно, голяма фирма бяха едно време, но сега времената са други. Те и Акай, Накамичи,Хитачи, Телефункен и една камара топ фирми миналия век бяха еталон за качество, а сега вече даже не съществуват. Да си правят Лайка сега оптичните прибори които наистина могат. Мен няма да ме зарибят с претоплени манджи. Щото ми е през онази работа, кава лепенка има на апарата ми, на колата ми и изобщо на цялата ми техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 18:57

Сигурно съм имал предвид да не досаждам на хората във форума, не на тебе. Ако някой ти досажда, проблемът е твой.

За разбирането... Повечко хляб, водица. И по-често, редовно. Един ден ще разбереш.
[beer]



Публикацията е редактирана (25-01-20 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: X_C   
Дата:   25-01-20 19:09

Ясно, че няма как да разбереш[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 19:10

@HSathv : Ама аз в лекото ти неразумение с Х_С май трябваше да взема неговата страна, бе [smilie10]

На теб сигурно ще ти е неудобна такава камера, но не си ли разбрал, че тя НЕ Е правена за тебе? НЕ СИ целеви сегмент на фирмата, какво правиш в тая тема? Ах, да - вярно: тук е ФотоФорум-БГ. Всеки трябва да говори в грешната тема за онова, което не е за него.

И не говори за непознати лица (и фирми) наизуст: Томсън (отдавна не се казват така, но нейсе, що ли споменах името) не е нужно да са специалисти по фотография. Те са специалисти по полупроводници (а ако слушаш и си ядеш закуските - и по цели проводници някой ден). Правят процесори, болшинството от които не носят тяхното име и не е изключено правен от тях процесор да върти лаптопа, чиято клавиатура ТИ чешеш в момента [smilie18]

А' по-полека?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: uri64   
Дата:   25-01-20 19:44

Какво да разбере като не е пипал? Не да я барне, а да поснима с Лайка - два-три филма, една карта, пък тогава...ама то тук е като тоя дето като видял жираф казал, че такова животно няма....

Титанизми само в тоя форум....и заяждания...

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: D.S   
Дата:   25-01-20 19:52

Ми то това си е нишов продукт, с нишови клиенти. МИсля само на нас ни пука, кой е производителя на матрицата и леем глупости 3 страници :Д

Отговори на това съобщение
 Re: Leica M10 Monochrom
Автор: kvakioh   
Дата:   25-01-20 21:32

Изкарах си монохромната Minolta CLE с двата обектива да комбинирам М10 и М10-D, хем черно-бяло, хем без дисплей...Кеф.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »