Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: mmjm   
Дата:   15-03-20 20:28

Разбра се, че за много хора екзифът е по-важен от визуалната наслада от дадено изображение, че е по-важен от търсенето на знания в пряка комуникация, че е по-важен от търсенето и споделянето на опит и знания. Разбирам тази заблуда, аз самия доста време бях под нейното влияние. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Djoro   
Дата:   15-03-20 20:58

Аз пък питам, за какво Ви е толкова чуждуя EXIF? Дори да копирате всичко и заложите в настройките на Вашия апарат, на същото място след 10-15 минути, пак няма да имате същия резултат. И не на майтап, Вие високи колкото Автора на копирания EXIF ли сте, имате ли неговата устойчивост и прикладване на фотоапарата, къде първо фокусирате, задържате спусъка за еспониране, отмествате, кадрирате и експонирате? Всичко това има ли го в EXIF-а? Успех на вички с действието копи пейс на чуждите EXIF -и !

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   16-03-20 08:01

Разбра се, че за много хора екзифът е по-важен от визуалната наслада от дадено изображение

Нали [smile]

Сигурно влизат в "голо тяло" само за да видят EXIF-ите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: asahi   
Дата:   16-03-20 11:40

Според последно проучване на СЗО екзифът пренася вируса на covid-19. Не отваряйте екзиф.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-03-20 11:58

...горното за вируса е вярно , но има и други причини...да резюмираме:

Според mihalo , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо , защото , ако попиташ за нещо което искаш да знаеш, почти всички хора тук ще ти отговорят честно....

Според cubanos , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо ,защото тези дето се интересуват от горното , няма да хванат майсторлък , ако им бъде казано, и затова не трябва да им се казва ...

Според tarantulaxxx , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо ,защото той , tarantulaxxx , не е поп Кръстьо...(макар , че малко прилича , де..)

Според victory13 , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо , защото това ,с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър (екзифа) е без никакво значение...

Според mmjm , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо , защото възможността да разбереш за камерата и обектива , не е стремеж към знание , не е споделяне , и пречи на визуалната наслада от дадено изображение , и още , защото фотографията е само крайният резултат , а фотоапаратът ,обективът и начините на тяхното използване не са фотография , и въобще , тъй като има вероятност да не успееш да постигнеш резултат, като при харесаната от теб снимка , инфо за ползвана камера , обектив и тяхното използване не трябва да се предоставя....

Според Djoro , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо , защото ако се разбере за камерата , обектива и настройките , любителите на чужди екзифи веднага ще налазят , ще изкопират всичко (което е отвратително !) , но те пак няма , няма , няма да успеят да направят такъв кадър , защото не всичко е в екзифа , и защото имат различен ръст от автора на оригинала , и не знаят къде той е фокусирал първо , и затова информация за камерата , обектива и настройките не-тряб-ва-да им-се-да-ва!...точка!...

...[smilie7] ....


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Julius   
Дата:   16-03-20 13:48

Думите на човек, мой близък приятел, който умишлено си премахва екзифа, бяха следните: "Не искам да уча другите". Уважавам го достатъчно, но с това негово мнение не съм особено съгласен. Наизустяването на блендата и скоростта няма да ти даде фотографско виждане.

Аз лично отварям екзифа най-вече, за да видя в кой период от годината е бил направен даден кадър. И ми е правило впечатление, че има хора, които точно това крият! Иначе данните за блендата и скоростта си стоят. А те не ме интересуват.

Мен ме интересува като снимам пейзажи в коя част от годината като отида в планината ще хвана дадено цвете на преден план. Като цяло си имам календар и знам кога растат омайничетата, многолистни върбовки и прочее. Но все пак се случи да ми хареса нещо ново и реша да го заснема и ... някой или скрил или нарочно сменил датата на друга. И това малко ме разочарова.

И въпреки това думите на човека, който ме запали към фотографията /Бог да го прости първия ми хазяин в Търново/ още звучат в ушите ми - "Най-много уважавам хората, които като открият нещо гледат да го споделят с останалите, а не да го крият. Човек е богат с това, което е дал, а не което е взел!" И е така - от тоя свят няма какво да вземеш. Идваш с нищо и с нищо си тръгваш... какво от това, че някой може да те надмине и да заснеме по-добре дадена сцена? Това не омаловажава по никакъв начин твоята снимка. А и тоя, който е заимствал от теб идеята да заснеме същото място - дори и да те е надминал, ако не си бил ти - тая снимка може никога да не е била направена?

п.с.
Единственото, което съм спестявал при публикуване на снимки (и то най-вече в планинарските групи и то основно последните години, защото горе се навъди всякакъв народ) е било някое по-закътано и неизвестно място в планината, каквито понякога случайно съм откривал и обикновено стоят встрани от туристическите пътеки по две причини, първо - защото аз самия се явявам нарушител и второ - не искам да повлека след себе си тълпа от туристи, които заради единото глупаво селфи да изорат мястото. Обикновено ходя сам и гледам да не оставям никакви следи. Водил съм понякога и малки групи (1-2 човека) с молба да не правят мястото излишно известно и когато тези хора впоследствие са ме разочаровали (бързайки да се похвалят къде са били, а аз точно това не съм искал) - повече не ги и водя. В крайна сметка не може да изореш и изпотъпчеш планината само заради едното "ах" и "их" във фейса. Има и по-важни неща на тоя свят. Така че ако някой ме пита някое езеро къде точно се намира...
да не се учуди ако не му отговоря или го пратя за зелен хайвер. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-03-20 14:10

Julius ...[smilie24] ...

...сега , вижте какво са направили братята монголци ...явно са им предоставили "екзиф" , мисля....иначе едва ли щеше да е възможно...[smilie5]...


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-20 14:42

> ... какво са направили братята монголци ...явно са им предоставили "екзиф" ...

НЕ [smilie2] Не е същото. Взели са екзиф-а, но 'нямат същия ръст' и не знаят 'къде оригиналният автор точно е фокусирал'. И се е получило уж точно същото, ама не баш [smilie6]

П.С. Сериозно: И тук е както в музиката - ще ти дадат нотите, но няма да го изсвириш като Паганини, нито дори като Минчо Минчев. Може и по-хубаво да го изсвириш, но тогава пък няма да е заради екзиф-а. А други, нотно неграмотни, ще го изсвирят по слух - или досущ като оригинала, или по-добре. И със снимките така.

П.С.2 И евала на монголците за качествения трибют (сравнения по ценност с оригиналите са неуместни, това си е отделен жанр, сравнява се с други трибюти). Ще призная малко 'расисткия' грях, че не го очаквах от тяхната страна - за което още по- [cool]



Публикацията е редактирана (16-03-20 14:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: mmjm   
Дата:   16-03-20 14:54

шдфдшд, от изводите които си си направил, от начина по който интерпретираш написаното от нас става ясно, че не само си функционално неграмотен, а и малоумен.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   16-03-20 15:22

Автор: asahi
Дата: 16-03-20 11:40

Според последно проучване на СЗО екзифът пренася вируса на covid-19. Не отваряйте екзиф.


Съкън. Ше хлопнат кепенците на форума [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: asahi   
Дата:   16-03-20 15:32

"Братята монголци" ги бях забелязал преди време. Слушах и гледах с преобладаващ музикантски интерес къде, какво и как ще изсвирят. Брит Флойд са по-добри, но и тези ми бяха интересни. Колкото до екзифа им - ноти и табулатури на Флойд има достатъчно.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-20 15:36

> "...ноти и табулатури на Флойд има достатъчно. "

Има бол, но наличието им не е достатъчно условие [smilie3] Не е дори необходимо [smilie6] Помагат, но има нещо друго, знам ли какво [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-03-20 15:43

Автор: nyamago
Дата: 16-03-20 15:36

> "...ноти и табулатури на Флойд има достатъчно. "

Има бол, но наличието им не е достатъчно условие [smilie3] Не е дори необходимо [smilie6] Помагат, но има нещо друго, знам ли какво [smilie8]


...не знам...доставиха ми искрено удоволствие...изслушах ги докрай...а пък за монголките, монголките....нямам думи...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: asahi   
Дата:   16-03-20 16:02

А сега се върни на Venice '89 да си оправиш впечатленията.
The Great Gig in the Sky



Публикацията е редактирана (16-03-20 16:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Бармалей   
Дата:   16-03-20 16:18

Ндааа...Екзифът на Леонардо да Винчи е бил от Сиена, на на Хидикоро Ямагучи - от катерича опашка...
И екзифите им са били - на единият от маслени бои, а другият - от туш...
Затова са толкова различни - заради катеричата опашка...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: uri64   
Дата:   16-03-20 21:02

За мен тия монголци звучат зле честно казано....някои неща ги докарват, китариста се справя прилично, но звука на клавира (бленда ли му се викаше или как) е меко казано чалгарски неприятен. За произношението на вокалиста да не говорим. Ако някой харесва Флойд и им е слушал албумите и концертите по няколко пъти, не разбирам как би могъл да понесе монголците. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: asahi   
Дата:   16-03-20 21:22

Зависи кой какво слуша. Ясно е, че не е Флойд. Затова не търси Флойд. Иначе като основна слабост в групата определям барабаниста. Ник Мейсън разказва приказки с палките.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-03-20 10:02

Автор: uri64
Дата: 16-03-20 21:02

За мен тия монголци звучат зле честно казано....някои неща ги докарват, китариста се справя прилично, но звука на клавира (бленда ли му се викаше или как) е меко казано чалгарски неприятен. За произношението на вокалиста да не говорим. Ако някой харесва Флойд и им е слушал албумите и концертите по няколко пъти, не разбирам как би могъл да понесе монголците. [smilie7]



...ами , обяснението е може би в думите ти „слушал съм албумите и концертите им по няколко пъти“...
...ако си слушал студийните им албуми , не няколко пъти , а неизброим брой пъти ...на касети на ролки , на молки , на плочи , на дискове....неизброим брой пъти , години наред , рецепторите са наситени , всичко е избледняло , станало познато и предвидимо почти до скучно ....като стар филм...
...последните пъти , когато се опитах да изслушам цял албум на Пинк Флоид , в опит да изпитам удоволствието от едно време, не успях...вече не съм пробвал от години...части или концерти на живо ,или лутаниците от ранните години , сякаш по- мога.....но класическите им студийни албуми...[smilie2] ...
...и оня ден попадам на монголчетата , и ....не знам ....дали от шока , че тези жабоци ще ми свирят Пинк Флоид , дали от факта , че изобщо харесват Пинк Флоид там в Монголия (дето карат само на месо и не ядат зеленчуци..:)), дали от лекото изместване на тон , ритъм , тембър , дали от това , че свирят дисциплинирано и уважително , но и с явно удоволствие и вдъхновение , взех , че ги харесах...поддържаха ми интереса до края...близо 2 часа и ги изслушах...
....така , че – да възможно е кавър да е по-интересен от оригинала...поне за кратко и понякога , но е възможно....установявал съм го и с други трибют-бендове....
....това, че най-слабият е барабаниста , май е вярно....и аз го усетих , най-вече в интрото на Time....


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: mityo   
Дата:   17-03-20 10:42

Това беше, май най-изчерпателния отговор. Напълно споделям.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Slivenski   
Дата:   17-03-20 10:53

Защо ви е екзиф? Какво ще научите от него?

Като тоя, дето не искал да учи хората... И на какво ще ме научи? Че ако снимам пейзаж, трябва да си затворя блендата ли? Или ако снимам портрет - да я отворя. И прочие, да не изброявам...


Много хора крият екзифа, за да не се вижда с каква техника са снимали. Това е моето мнение.

[beer]

п. п. Едно време, като снимахме на лента, какъв екзиф гледахме? [smilie18]



Публикацията е редактирана (17-03-20 10:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-03-20 14:58

Не си го крият :)
Има запазване за уеб функция на фотошоп която поне преди много хора ползваха а тя изтрива екзифа. Аз лично не я ползвам и имам екзиф на повечето кадри.

За напредналите автори екзифа няма никакво практическо значение.

При някой точно определени неща той има значение то случаите са досста малко. Например ще видите че повечето уайдлайф автори не снимат на под 1/1000-на. Тов не означава че нямам статични кадри на 1/120-т когато имам стабилизиран статив и/или снимам от статив.

При работа със светкавици екзифа също няма значение до голяма степен.

Не виждам какво сте се заели с тоя екзив. Екзифа просто показва скоростта на затвора и да речем блендата. Не знам тези неща какво ви казват за един кадър.... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Nikoneff   
Дата:   17-03-20 18:00

Мен лично екзифа ме интересува само когато купувам тяло на старо, за да видя на колко кадъра е затвора. Отделно съм чел и за случай, когато човек си е намирал изгубеният апарат по серийният номер записан в екзифа. Иначе ползата от останалите параметри на снимката са леко спорни - достатъчно е да сложиш един отражател и тези параметри се изкривяват.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-03-20 18:39

...Nikoneff , наистина ли никога не ти е любопитен екзифа!?...
...например на тази снимка....камера , обектив , исо , скорост, бленда....не ти е интересно или всичко ти е ясно !?...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-03-20 18:47

...и още нещо...не смяташ ли , че показването на екзиф е въпрос на елементарна етика....пък , който се интересува - да гледа , който е над нещата - да не гледа!...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Julius   
Дата:   17-03-20 18:55

шдфдшд написа:

> ...Nikoneff , наистина ли никога не
> ти е любопитен екзифа!?...
> ...например на
> тази
> снимка....камера , обектив , исо ,
> скорост, бленда....не ти е интересно
> или всичко ти е ясно !?...

Колега,

с натрупването на повечко кадри тези неща почват инстинктивно да се усещат. Не е нужно да гледаш екзиф. Скоростта варира някъде между 1/10 и 1/15 - тогава се получава подобно размазване. Долу съм снимал Антонския вдп. (тези, които са минавали по Подбалканския път - го знаят, на самото шосе е) на 1/3 sec. размазването на колата е една идея по-голямо от твоя пример (но аз сигурно съм ползвал затъмняващ филтър, защото исках да имам хоризонтално и вертикално размазване), но от това съдя, че скоростта на примера ти е горе-долу около тази, която споменах. Блендата подозирам, че варира около f/8, съдейки по дълбочината на фокуса, от което остава само да си изчислиш грубо ИСО-то, за това време на денонощието. Най-вероятно е малко по-височко - около ~1600+?


https://i.ibb.co/W5B9ptG/Waterfall.jpg


РЕДАКЦИЯ:

И още нещо за блендата - за да превърнеш светлинния източник в 7- или 9- или 11-лъчева звезда (или колкото там са перцата на блендата на конкретния обектив) - се снима НАД бленда f/11. Виж, че на тази снимка светлинните източници не са баш звезди, а по-голямо изгоряло в центъра петно. Т.е. блендата е точно на границата м/у 8 и 11!
Ако беше още по-отворена - примерно f/5.6 - съвсем щяха да са като изгорели топки уличните лампи. [smilie3]



Публикацията е редактирана (17-03-20 19:08)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »