Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   15-01-20 06:46

То па екзифа ако снимаше и учеше, аз съм поп Кръстьо.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   15-01-20 10:38

В определени критични случай това може да бъде доста ценна информация , спестяваща дълга адаптация/акордация на инструмента на терен, т.е. правеща варианта да се върнеш с хубава снимка по-реален.(а не да изтървеш събитието/момента или както ви харесва)
Разбира се има пряка връзка с подбора на техника.На разположение на гледната точка.На възможност за контрол на процеса от-до.На производителност и безопасност.

Скоро бях на събитие, където всички случайно акредитирани фотографи трябваше да ..... погледат-погледат, поопитват и ...да се изнесат просто без снимка...барабар със стативите и вся ненужная сволач [smilie5]
Очакванията им сериозно се разминаваха с реалността. Съответно подбора на техника я правеше просто неизползваема.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: kvakioh   
Дата:   15-01-20 10:55

При мен лично се получаваше, защото не знаех, че Канонската програма за снимки изтрива, а после с ръчните обективи понякога не показва всичко при Сони. Иначе нарочно не съм го правил. Също като "сканирам" с дигитален апарат лентовите кадри показва информацията от дигитализацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nislon   
Дата:   15-01-20 10:59





Публикацията е редактирана (15-01-20 12:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: menton   
Дата:   15-01-20 11:05

Leica - може ли? Повече инфо, че ми стана интересно!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   15-01-20 12:28

Виж последното събитие в профила ми - Night Of The Jumps
Главно - трябва да си осигуриш акредитация.От публиката се снима...бих казал лесно, колкото безмислено.
Трябва да имаш информация за терена, протичането и всичко.

1. Констатация 1 - скоростта под 1/500 не може да пада в никакъв случай установено на квалификациите !!!
2. Констатация 2 - ISO над 6400 е тъпо да се вдига - това е границата на апарата.
3. Констатация 3 - АФ - не съществува такова животно ако искаш снимки, другото е PR за балъци гледали про-състезания само по ТВ!!
4. Констатация 4 - Прибирай Canon 5D Mark II и 80-200/2,8 в чантата. Тъмен е, и не се вмества в ISO границите, както и въобще в контраста.
5.Разстояние от над 20-30 метра до обекта прави снимката доста по-лесна и предсказуема, но доста по -неатрактивна, както и в пълен плен на въздушната димка от пушека от двигателите.
6. Констатация 5 - ТвРъд,умерено-теле свръхсветлосилен и МФ обектив и близо до обекта само става !
7.Камера - задължително ФФ, и то нов модел !
8. Спортен визьор , т.е. да виждаш повече, отколкото в кадър....щото като/ако чакаш с око на визьора ти влезе въобще в кадър ще е късно за реакция.
Да, ама условията пак не са достатъчни!
Извод: Трябва да си се запознал предварително с движенията на пилота и да ги проследяваш в момента на експонация.

8. Снимка в серия - да, понякога помага.
9. Бъди по-внимателен, когато очакваш пилот от екстра класа или с екип, който цветово пасва и като контраст.
10. В никакъв случай не си протягай апарата и сантиметри по-напред от предварително уточненото с организатора!!!
Когато си с око на визьора, от прелитащият покрай теб докато се движи покрай теб усещаш само шума и вятъра !
Опитност от предишни 5 снимания на шоуто с какво ли не, вкл . и 100/2,8 макро помага за предварителните решенията с оптиката.

7. Избор на място - там, където ще си най-близко до най-атрактивното, без да пречиш, без да те сгазят или отнесат апарата(това няма гаранция), да имаш пълен контрол върху прелитащата над теб ракета в тъмно небе, защото си в дупка зад трамплин и нищо не виждаш - е тва ши спестим как, че е сложно и дълго и изисква асистент. Мога само да вметна, че мониторите в залата на БНТ много помагат, ако ги следиш и тях . Да намалиш унищожителното влияние на контровото осветление и монитори в кадър.
Колкото и да е изкусително,(например да се забиеш срещу купите при вдигането) нямаш време да променяш местостоянката ако не искаш да не направиш нищо.

И при всичко това даваш ли си сметка колко ще разбереш от EXIF-а.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Beijing   
Дата:   15-01-20 12:41

Ирник,
стана ми интересно, че повечето ти снимки са от филм!
Разгледах ги всичките и бих искал да те поздравя човеко! Имаш невероятни неща!
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   15-01-20 12:44

Сега се сетих да допълня, че варианта да недоекспонирам умишлено до 1-1,5 не води до добри резултати (въпреки, че разбира се снимам в RAW). Шума става о-сезаем.
Големи са възможностите на обработката от RAW файлове от високо ISO в това отношение по книгите и ревютата, но кой -знае защо ли, не са от нощно време [smilie5]
Има снимка с Canon 5D MII, но s 1/400 т.е. под минимума,100 мм 2,8 F и си личи по периферията на оста на въртене -т.е. краката.
При мотоциклетист облечен в бяло има малко повечко реверанс.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: demiman   
Дата:   15-01-20 13:05

Канон и Никон е ясно, че не стават. Само сони [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   15-01-20 13:33

Стават си напълно достатъчно, ама съответните модели.
И моят си е супер ...но неговата горна допустима граница в случая беше около 3600 ISO - по малко от Сони , така е. [shtrak]
Но не всяко събитие е така екстремно.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: demiman   
Дата:   15-01-20 13:40

Шегувам се разбира се ;) Ето нещо старо снимано в Мол случайно. Носех само 50ка [shtrak] има и екзифи.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-06/1371661972_46.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-06/1371566129_46.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   15-01-20 17:33

Автора не обясни ….ще направя аз за по-новите разказ по EXIFа.
Тази визия е нещо като гледната точка на публиката.
Обекта е видим в цялата си траектория – успоредна на погледа и проследим през визьора.
Тук дори имате несъмнени предимства спрямо публиката на Арената– близост, добра осветеност, липса на проблеми с въздушна димка или контрови осветления.
Възможността да се използва по-късофокусен обектив (50 mm в случая) прави възможно използването на по-ниска скорост (1/250s) За това помага и перпендикулярната позиция на фотографа към посоката на движение на обекта, което предполага също така възможното прилагане на по-ниска скорост, поради по-бавното изменение на ъгловата скорост и мащаба на обекта.
Недостатъка на тази гледна точка е липсата на ракурс, усещане за обемност, близост до обекта и винаги публиката в беграунда.
Сигурен съм, че друга гледна точка не е била и възможна.
Учуден съм от това шоу в МОЛ – трябва да е бил доста голям, а и голяма срътня е да направят писта отдолу и трамплини ![smilie7] [shtrak]
Със сигурност е кратка програма, поради липсата на специално оборудване по моторите и по-конкретно втора ос върху кормилата за фиксиране на стъпалата на краката към мотора по време на полет в изправено положение. Също така наличието на дискова спирачка, която е недопустима в голяма част от програмата от номера, така да го кажа.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: menton   
Дата:   16-01-20 08:33

Уфф - много сложно го обясни! Благодаря.

"случайно акредитирани фотографи трябваше да ..... погледат-погледат, поопитват и ...да се изнесат просто без снимка...барабар със стативите и вся ненужная сволач [smilie5]
Очакванията им сериозно се разминаваха с реалността. Съответно подбора на техника я правеше просто неизползваема."

Това ми стана интересно акредитирани пък нищо не направили!? Ако бяха наели сватбари мисля щяха да се справят чудесно :)

Последно с какъв обектив снимахте събитието? 100 2,8?


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   16-01-20 08:43

Ако бяха наели сватбари мисля щяха да се справят чудесно :)

Ц.

Първо сватбарите са заети с години напред. [smilie5]

Второ - дават снимките след 3-4 месеца [smilie18]

И трето ... абе първите две са достатъчни. [beer]

По темата за Екзифа.

Ситуацията ми напомня една поговорка "цървули нема, гайда иска"
В превод "Снимки нема, Екзив искат" [smilie3]

Та тъй [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: menton   
Дата:   16-01-20 09:04

С години, казваш!

Докато си получиш снимките и те се развели :)

В този ред на мисли разводи снимат ли?.....Така де много емоции могат да се запечата.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   16-01-20 10:43

"Това ми стана интересно акредитирани пък нищо не направили!? Ако бяха наели сватбари мисля щяха да се справят чудесно :)"
Разбирай го така, както съм го написал.
И не вкарвай сватбаари не на място.[smilie21]
Бях любезен и надявам се полезен, като ме питат.
Нямам намерение да отговарям на неглижори.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: serjy   
Дата:   16-01-20 13:21

след поредната тема "що си криете екзифа?" почвам и аз да го крия! [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: menton   
Дата:   16-01-20 13:36

Не съм искал никой да oбидя, ако някои се чувства засегнат се извинявам.
Не се изразих правилно, като написах "свадбари" не съм искал да умаложавам работата на сватбените фотографи, напротив смятам, че това е една от най-трудните жанрове във фотографията
и именно за това казах "свадбари", защото снимат във всякакви условия и качеството винаги трябва да е топ.
Да разбирам, че няма да получим информация за използваният обекти за това събитие - твое право е!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   16-01-20 14:44

Не обиждаш сватбарите, а се опитваш да обидиш мен, като принизиш труда ми.[smilie7] [smilie2]
Снимам сватби от миналият век, както и репортажи - тогава в печатни медии.
Досега не ми се е налагало нощем да снимам булката да прелита над мен на мотор с главата надолу!
Не зная само аз ли виждам огромната разлика между двата стила, или....[smilie8] [smilie7]
Огледах профила ти в търсене на снимки с движение, за да добия някаква представа за опита ти.
Видях една - крава пасе.
Обяснения по ехиф-а направих за друг потребител, затова моля без свободни адаптации по обясненията ми.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   16-01-20 15:54

Не съм искал никой да oбидя, ако някои се чувства засегнат се извинявам.

Никой не се е обидил колега.
Сватбената фотография си е баш репортажна за разлика от краставичката [smilie5] , която съдържа 98% вода [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: BXMarkov   
Дата:   16-01-20 17:43

По различни причини, някои го крият, както каза Leica заради нежелание да бъдат идентифицирани, други не им пука, трети така са свикнали, има още пет варианта [smile] Моите не всички имат, когато мина през сейф за УЕБ нямат и ме мързи да корегирам [smilie5] Обаче обещавам пред знамето, за в бъдеще да внимавам и да имат. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   16-01-20 19:07

В EXIF на снимките ми за които говорех има информация за обектива и не само.
Това, което апарата не записва записвам аз, за да е полезно за зрителя.

Ще използвам темата , за да не пускам аналогична.

Аналогичен е въпроса относно галерия "репортаж".
В не един коментар на снимки в "репортаж" съм отбелязвал, че поне мястото на което е трябва да се упомене, защото иначе не отговаря на жанра - репортаж не означава просто една гола снимка!
Това дори обикновено е серия от взаимносвързани снимки (напр. основна и допълнителни), които изграждат визуалната част, а винаги има и словесна.

Аналогичен е въпроса относно пейзаж.
Там не е задължително, но е уважение към зрителя и би било добре за зрителя да знае къде е тази планина или бряг!? В България ли е, или не !
Знам вътрешните съображения на някой автори.
Не мислете, че ще скриете каквото и да било от "конкуренцията".
Да, знам че други се пазят от крадци.
Но точно от фотограф, дето се интересува от пейзажи нищо не може да скриете в нашата шепа страна ....в която всеки с апарат е направил поне 2-3 цикъла по забележителностите и където на година излизат поне 10 нови книги с "новите" места.[shtrak] [smilie7]
Добре е да пишете поне името на планината, областта, морето ...ако е в чужбина защо не точно къде и какво.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   17-01-20 02:47





Публикацията е редактирана (17-01-20 08:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   17-01-20 09:22

Като чета темата стигам до извода, че проблема с ЕКЗИФ-а е доста сериозен. За да го решим може да се опитаме да приложим познатите на повечето от нас лозунги от близкото минало с леко изменение.[smile]

Например:

"Дръж ЕКЗИФ-а си в изправност"[smilie7]

"25 години цифраци - 25 години ЕКЗИФ"[cool]

"Ако не покежеш своя ЕКЗИФ
ще те порицае нашия колектив" [smilie3]

"ЕКЗИФА е неразделна част от качествената цифрова фотография" [smilie18]

"О, неразумний юзере!
Поради що се срамиш да си покажеш ЕКЗИФ-а ..."[smilie5]

"Всеки ЕКЗИФ - камък в градината на конкуренцията"
[smilie25]

и т.н. [smilie5]

Допълвайте ! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: swqaz   
Дата:   17-01-20 09:35

Автор: Alsand
Дата: 14-01-20 09:48

"... за пореден път се заинтригувах, с какво е създадена една изключително омазана снимка, заснета и обработена от видна форумна "звезда"...

Еееех каква мъка!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »