Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: colorphoto   
Дата:   17-12-19 15:33

Не пише за светкавица и не е това въпроса в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 15:51

колорфото - веднага ти давам нова хипотеза.
Представи си, че имаме фотограф с насоченост - снимане на преоблечени баби в свински дзурли и шибане с камшици, и такова чудо имаше тук в сайта по едно време.
Един ден, обаче, фотографът на дзурли решава, че точно в този ден, иска да е стрийт-ар.
Тръгва по улиците и снима детето ми.
Прибира се, казва си - аууууу, какъв добър стрийт съм направил - и качва снимката в портфолиото си между бабите с дзурлите.
Ако е твоето дете - ти как ще се почувстваш?
Защото ако съм аз - няма да ми е до "успокояване и слушане", ами доста крайно ще заявя "агресивни лични неприкосновености"!
Не е толкова просто всичко, винаги има и две страни.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Rusinov   
Дата:   17-12-19 15:52

Чисто законово и чисто морално нещата са ясни. В крайна сметка е въпрос на човещина, при положение, че човек не желае да бъде сниман, дори законът да е на твоя страна, да изтриеш кадъра.

Аз друго искам да попитам участниците в тази тема. От изписаното по-горе, оставам с впечатление, че всички, снимали или снимащи стрийт, винаги, навсякъде, в София, в Делхи, в Москва.... навсякъде обясняват на хората, които са снимали като интересни персонажи на улицата, че ги снимат и са ги попитали за разрешение, правилно ли съм разбрал? Всички снимки в профилите, страхотни кадри на просяци в Барселона, играещи деца във Виена, улични музиканти, пушещи баби в Куба, играеща в парка на шах дядовци, набръчкани персонажи във влакове, спирки, трамвай... в София и по света и т.н. и т.н. са уведомени, че ще бъдат заснети, кимнали са в знак на съгласие и знаят, че снимките ще бъдат публикувани във Фейсбук, Фото-форум и разпечатани за изложба, да речем?

Само питам, за лична информация. Аз също обичам стрийт фотографията. Ако някой ме види, че го снимам и реагира негативно, винаги се извинявам и махам снимката, но това е от морална гледна точка. Не мога да твърдя, че всеки, който съм снимал е бил абсолютно наясно, не е имал нищо против и подхода ми не е бил до някъде "папарашки".

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 16:03

Colorphoto, останал съм с такова впечатление от първия пост:

"mravunko:
.................

Заприлича на малък никон с ръчнофокусен обектив и някаква малка светкавица."



Публикацията е редактирана (17-12-19 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: batsali   
Дата:   17-12-19 16:05

colorphoto [smilie24]

Кога ще видим тема - "Вървях си, видях няква кифла пишман фотографка да снима момче от метър и нагло да отказва да изтрие снимката. Замалко да я просна на земята с ъперкът и да ѝ строша камерата, да знае друг път. Кой е с мен, колеги, нека обсъдим ситуацията."

[smilie8]

Щото нали за морал и така нататък е проблема и законите, които го канонизират.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 16:09

Rusinov [smilie24]

Когато съм на улицата, се старая да съм във ведро, бодро настроение, като държа апарата така че да се вижда, почти демонстративно. Досега никога, ама никога не съм имал случай на агресивно поведение. Любопитство - да, хора, които сами искат да ги снимам - да, странни погледи - също, но агресия - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: Rusinov   
Дата:   17-12-19 16:24

написа:

> Rusinov [smilie24]
>
> Когато съм на улицата, се старая да
> съм във ведро, бодро настроение,
> като държа апарата така че да се
> вижда, почти демонстративно.
> Досега никога, ама никога не съм
> имал случай на агресивно
> поведение. Любопитство - да, хора,
> които сами искат да ги снимам - да,
> странни погледи - също, но агресия -
> не.


Да, разбира се. Не говоря да се криеш в храстите, да воайорстваш и пр. Но според мен на всеки се е случвало да види интересен кадър, просто да вдигне апарата и да направи снимката, без да се замисля забелязали ли са го, съгласни ли са и пр.

Повдигам въпроса не защото подкрепям грубото поведение на младежа и отказа му да изтрие снимката, а защото идведнъж всички стават някак си... твърде праведни. Нека не си кривим душите, хайде безгрешния да хвърли първи камък...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 16:28

че това не е другарски съд ?!
Всеки си казва личните съображения "за" или "против".
Пък ако се породи и истината в някой момент ...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: Rusinov   
Дата:   17-12-19 16:36

"За" всеки да може да снима свободно на обществени места, за да не умвре това изкуство
"За" човешкото отношение и морала



Публикацията е редактирана (17-12-19 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: demiman   
Дата:   17-12-19 16:38

Давайте снимки да гледаме ... ето една от мен ... показах я на човека след 8 години [smilie5] да му мине агресията.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2010-06/e_1277043401_DSC_9698-3.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: petervassilev   
Дата:   17-12-19 16:48

Някой опитвал ли се е да снима неевропейски "пикли с феминистки мании" и "девойки патки" в страните, където ходят с чаршафи и фереджета?


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: golded   
Дата:   17-12-19 17:54


https://photo-forum.net/static/site_pics/2015-09/1442668076_IMG_5024-2.jpg



Цяла редица, и нито една не се оплака!


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: pstoev   
Дата:   17-12-19 22:27

Четейки коментарите, разбирам една от причините този сайт да е на това Ниско ниво!
Фотографията е изкуство, ако няма експерсия всичко се превръща в една гигантска креватна фотография!
Уличната фотографията е момент, част от секундата, непринуденост..Къде отива всичко това, ако попиташ или пък поискаш Писмено съгласие.Няма такава пародия на фотографията...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Slivenski   
Дата:   18-12-19 07:43

Не за пръв път има такава тема във форума. Сигурно за хиляден - да.

Позволих си отново да прегледам снимките в раздел Улицата. Ами, какво да кажа... От коментарите и претенциите да се снимат хора по улиците, без разрешението им, защото законът го позволявал - което за мен е доста съмнително и ще обясня защо, би трябвало в този раздел да бъка от супер качествена и интересна фотография. А случаят никак не е такъв.

Сега, аз не съм юрист, с това да започна. Конституцията ясно казва, че никой не може да бъде сниман, без неговото разрешение, освен в предвидените от закона случаи.

В закона за авторските права пък ясно се казва, че едва ли не всеки може да бъде сниман, ако изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място.

Сега, ето тук е тази малка подробност - дали тази алинея в ЗАПСП се отнася САМО за конкретно лице, изпълняващо обществена дейност или се отнася до всички лица, без ограничение. Според мен е първото.

Защото иначе излиза, че съществува закон, който противоречи на основния закон на страната Конституцията. И се питам как още никой не го е атакувал в съда.

Или пък в Конституцията е записано нещо, което после самата тя отменя с думите "освен в предвидените от закона случаи", предвид факта, че друг закон казва, че всеки може да бъде сниман почти без всякакво ограничение.

Парадокс. Мисля, че българското законодателство трябва да бъде прецизирано по отношение на това.

И пак да се върна на това, че стрийт фотографията може да бъде интересен жанр, но не ми харесва този манталитет: "законът ми го позволява, затова ще си завирам оная работа /в случая обектива/ в лицата на хората".

Поздрави. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   18-12-19 07:58

ЗАПС казва '' в хода на обществената дейност '' ИЛИ на обществено място
Това означава всички , а не само в хода на обществената дейност
Конституцията често препраща към друг закон , не само в този случай


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: batsali   
Дата:   18-12-19 07:59

Иронията е в това, че за да спестят 5ст, 5 минути и да се предпазят от статистически нищожни заплахи, хората са допуснали надълбоко в личното си пространство чужди уши, очи и запаметяващи устройства, всичко естествено предвидено от закона, но за една снимка на улицата са готови да раздават юмруци в защита на непознати 3ти лица. Кривата работа, чуек.



Публикацията е редактирана (18-12-19 08:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Slivenski   
Дата:   18-12-19 08:00

Да, нали и аз това казвам! Това ИЛИ прецаква всичко.

Ако е така, защо изобщо в Конституцията трябва да пише, че никой не може да бъде сниман, след като друг закон казва, че ВСЕКИ може да бъде сниман?

[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Slivenski   
Дата:   18-12-19 08:03

Между другото, каква е разликата между публично и обществено място? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: OIM   
Дата:   18-12-19 08:03

Трябва да се променят много неща в остарялата Конституция [smilie5]
Не съм срещал определение за обществено място , но често се казва че това е '' място където всеки може да посети , без някакво заплащане '' , нещо такова
Някой ако знае да пише



Публикацията е редактирана (18-12-19 08:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: CDman   
Дата:   18-12-19 08:41

Едно е да снимаш "мъжкото хоро" и съвсем друго да снимаш конкретен човек (макар на публично място) без негово разрешение. [smile]

Едно клипче за подобен нагъл фотограф [smilie5]

https://www.youtube.com/watch?v=vS0pWAXQOLY


И те така [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   18-12-19 09:15

Какво падение.[smilie11]
В страната, в която само до преди 50 години на сватба всеки преминаващ е гост и има място на софрата...сега се е настанил призракът на англосаксонското кастостроене .
Наздраве[smilie21]
...и да заповяда цензурата.
а галерия "улицата" се пръска по тротоарите [smilie5]

а относно горното видео ...там сватбата се провежда в частно имение.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: yakumo   
Дата:   18-12-19 09:28

Автор: batsali
Дата: 18-12-19 07:59

Иронията е в това, че за да спестят 5ст, 5 минути и да се предпазят от статистически нищожни заплахи, хората са допуснали надълбоко в личното си пространство чужди уши, очи и запаметяващи устройства, всичко естествено предвидено от закона, но за една снимка на улицата са готови да раздават юмруци в защита на непознати 3ти лица. Кривата работа, чуек.



Публикацията е редактирана (18-12-19 08:05)


[smilie24]

Както обикновено - много шум за нищо.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   18-12-19 10:01

Едно време като учех фотография темите ни бяха повечето на улицата.
Имаше тема .
Намерих една целувка на двама млади в парка и я снимах.
Но ме видяха ...и закриха с пръсти лицето.
Аз снимах, така ми се видя по-интересно.
А после преподавателката по художествена фотография ме направи на нищо с думите(тя всичките ни отвя де):
"Кой си закрива лицето, когато се целива?"

...просто ми е останало в паметта.[smilie7]

Лично аз съм с консервативен морал и не ме радват целувките на обществено място..а напротив
Но който го прави, не се срамува или стеснява от това.
Спомням си по-топ-най фотография на целувка на улицата на виден Магнумец от периода на края на II -световна на улицата [smilie7]

А сватбата ...сватбата е когато споделяш радостта си с другите.
Седнете и погледаите един час пред Народният театър кой-кого и как снима и с кой се снима на сватба.
Слава Богу не сме изтрещели още.
А който желае ...не се меша с хората по Витошка а си наема ресторант, сепаре, ..и така.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Kalimas   
Дата:   18-12-19 10:12

Да питам, 'щот не съм адвокат и това малко ми убягва, та
чл.13 ал.(3) За използването на произведение по ал. 1 между автора и изобразеното лице могат да се уговорят условия.

Това не значи ли, че ако аз кажа на фотографа - "не ме снимай" и "махни снимката", той или трябва да изтрие снимката, защото това е моето условие и вече съм го изразил или трябва да ме убеди с някаква насрещна престация, защо да му дам позволението си да я ползва и при какви условия?

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: quazimodo   
Дата:   18-12-19 10:33

Kalimas написа:

> Да питам, 'щот не съм адвокат и това
> малко ми убягва, та
> чл.13 ал.(3) За използването на
> произведение по ал. 1 между автора
> и изобразеното лице могат да се
> уговорят условия.
>
> Това не значи ли, че ако аз кажа на
> фотографа - "не ме снимай" и "махни
> снимката", той или трябва да изтрие
> снимката, защото това е моето
> условие и вече съм го изразил или
> трябва да ме убеди с някаква
> насрещна престация, защо да му дам
> позволението си да я ползва и при
> какви условия?

И аз не съм адвокат, но тoва "не ме снимай" би трябвало да си го казал още, когато е действала ал.1 [smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »