Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Нагло
Автор: CDman   
Дата:   17-12-19 13:48

Доколкото разбрах става дума не за снимане на "стрийт", а по-скоро за "портрет" защото момичето (според автора) е снимано от 1 м. [smilie8]

Абе наглост си е отвсякъде. [smilie9]



Публикацията е редактирана (17-12-19 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 13:53

Кога могат да ни снимат, без да сме съгласни

Законът допуска това да става при следните случаи:

1. Изображението е било направено в хода на обществената дейност, която сме извършвали, заснети сме на публично или обществено място.

В случая е без значение дали сме на обяд с известен политик в някой от ресторантите около парламента, или като редови граждани участваме в протестен митинг пред общината.

2. Изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж.

3. Когато сме получили предварително възнаграждение за снимката или видеото.

4. Позволено е също заснемането с редакционна цел. По дефиниция това е ползването на кадри за представяне пред обществото на събития, представляващи обществен, политически и социален интерес.

На спортно или културно събитие всеки може да бъде заснеман, но само ако заснемащият (напр. фоторепортер) разполага с акредитация от организатора на събитието.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 13:59

Тук отново започват да се оплитат нещата, поради непознаването на закона.
Едно е процеса на снимането, друго е публикуване в медии, трето е изясняване на авторски права, четвърто е настъпили вреди.
Не знам кой, кога и защо е тълкувал тук, но аз съм бил част от такова дело и отговорно мога да ви кажа, че подобно плющене към лице, което не е част от "общата картина", а конкретно насочено тип "портрет" на обществено място, води до супер нелицеприятни последствия за снимащия.
Той законотворецът ясно си го е написал, дори и от тълкуване няма нужда.
А вие ако искате си го разглеждайте като стрийт [smile]
Мотиката веднъж се настъпва.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   17-12-19 14:00

Нали това казвам -улицата , магазина , държавни, частни учреждения със свободен достъп , всичко това е обществено , публично място и там може да се снимат хора без съгласието им
На болшинството хора това не им харесва / на мен също / но такъв е закона


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 14:03

Не е задължително заснетият да е част от "общата картина", това е само една от хипотезите по чл. 13 ал.2. Друг е въпросът обаче, ако такива портрети, заснети без съгласие, се използват за търговски цели...

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-19 14:05

Mogila написа:

> Ако хората заявят, че нежелаят,
> нямаш право да го правиш.
> Съхранението на снимки на лица е
> съхранение на лични данни.


Значи всеки собственик на магазин или кафене, нарушава закона толкова пъти дневно, колкото клиенти е имало през този ден... и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 14:05

Модел рилейз се изисква, когато продаваш снимка.
Изисква се попълване на подобна форма и за сграда, авторски проект - интериора ти например. Домашният ти любимец ...книгата на рафта ...всичко е нечие ...авторство[smilie21]
Затова фотографите дето изкарват пари от сток са изградили студиа, дето всяка мебел или корица на книга...не е авторска.
Освен ако не се бутат на опашката на пейзажите ....там Господ още не е делегирал авторски права а и не го зачитат явно.
Не се изисква ако снимаш (и продаваш в контекста) човек, предмет, сграда, събитие и каквото и да е...в неговият контекст - например панайр, мач, състезание, фолксъбор, обществено събитие.
Ако е частно, там собственикът решава и акредитира по свой съображения - пречене, безопасност на участници или фотограф, финанси и др. Прави се взаимен договор.
Събирача на рилейз от неграмотни деца и индуски.
Продай камерата. [smilie21]

А вечер ...никой не знае дали не го размазвам на фона на луната или на светлините на пътя например ..дали е идентифицируем дори....когато ти търси сметка - трябва да има факт, доказателство.

Това дали се държиш прилично или пречиш на човек с наглост, какъвто и да е предмет или начин е предмет на други закони.

Лошо е да се йонизира обстановката постоянно.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 14:06

Чл. 13. от ЗАПСП(Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:

1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;
или
2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;
или
3. изобразеното лице е получило възнаграждение, за да позира, освен ако между автора и изобразеното лице е било уговорено друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: OIM   
Дата:   17-12-19 14:10

Я си представете че беше така както всички си мислят - че не може да се снима човек без разрешението му
Милиони хора щяха сега да са по затворите заради нарушение на закона
Затова навсякъде в цивилизованият свят не се изисква съгласие за снимане на хора на обществено място
Предполагам само в Северна Корея нещата стоят по различно [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 14:14

Друг е въпросът обаче, ако такива портрети, заснети без съгласие, се използват за търговски цели...

Именно, тогава вече идват на помощ и други закони, особено ако например лицето реши, че не се харесва на снимката и му уронваш авторитета [smile]
Между обществено място и мероприятие следва да се прави разлика.
Да речем - на сватба сте, платил ви е младоженецът. Снимате гостите - еди по един. Тогава сте нает да снимате това мероприятие и гостите са част от него. В случая проблем нямате.
Вариант две: Преди години имаше тука един колега, който снимаше кандид от храстите разни чужди сватби, за да си прави портфолио - е тука гризва дървото.
Вариант две: Има публично мероприятие - митинг, концерт на площада, спортно събитие. Вие сте нает да снимате от медията, за която работите. Снимате "гледащите" - проблем нямате. Снимате публични лица - проблем нямате. Дори и да не сте нает от който и да е или не ви се плаща за това - пак можете да снимате, можете и да продадете кадрите след това. Вие снимате публично оповестено събитие от обществено значение със свободен достъп.
Вариант 3: Ходите си по центъра и си снимате архитектурата. 20 човека са ви в кадъра, но очевидно фокуса е върху еркера на сградата ... проблем нямате.
Вариант 4: Заставате на спирката, виждате едно готино гадже и го плющите от метър, за да ви върже на приказка. Тук има две опции - опция едно - готин сте - мацето ви връзва. Опция две - грозен сте - мацката ви съди [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: philip   
Дата:   17-12-19 14:16

Леле, колко сн. си затрих след тая тема... оЙде ми streetЪт. Само 1-а си оставям заради коментара на baddimo.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-19 14:16

Аз предлагам темата за снимки с телефони да бъде анатемосана като противоконституционна [smilie5][smilie5][smilie5] .

П.П. Вече съм видял достатъчно снимки на едрогърди и дългокраки красавици, заснети с някои от последните модели луксозни телефони.Съмнявам се, че авторите им са поискали да бъде подписан модел релийз[smilie18][smilie18][smilie18]

П.П.2 На никой ли не му прави впечатление, че вой се вдига само, когато става дума за по-големшък фотоапарат? И слагам бутилка уиски, че всеки от нас вече фигурира в нечие "портфолио" от фейсбук или инстаграм[smilie19]



Публикацията е редактирана (17-12-19 14:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 14:16

quazimodo не нарушава закона ако има някъде съобщение, че се извършва видеонаблюдение. Това е задължително.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 14:18

Веднъж докато си гледам превютата през визьора на площад "Сан Марко" на Sony R1 зад мен се събрала малка опашка от протестиращи.
Какво да се прави, като обектива не може да се криви надолу [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: hansto   
Дата:   17-12-19 14:32

и аз няма да искам някой да ме снима в студентски :Д камо ли посред бял ден

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-19 14:33

Mogila написа:

> quazimodo не нарушава закона ако има
> някъде съобщение, че се извършва
> видеонаблюдение. Това е
> задължително.

Не съм съгласен - спирам пред витрината на магазин. На вратата има табела, да. Обаче има и външна камера, която те хваща при всяко положение, защото вижда целия тротоар а аз съм спрял, за да разгледам нещо изложено на витрината без да влизам вътре. И?



Публикацията е редактирана (17-12-19 14:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 14:35

Адмирации за самоходното щракало Вивиан Майер -цитирана тук.
Това да заснемеш стотици хиляди изображения без да ти пука за техника, композиция и фокус дори си е постижение., обичайно за жена.
Това, да не ги споделяш - още по-голямо.
Лошото е, че така няма да ти стигат пари дори да си проявиш филмите [smilie7]
Но като си отиде човек винаги ще се намерят дебелаци дето да приватизират и осребрят душата ти.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   17-12-19 14:37

Сетих се за още две хипотези, които просто няма как да не споделя: [cool]
Ходите си из парка посред бял ден и виждате в кьошето как някой пикае върху току-що окосената трева.
Снимате и качвате във фейсбук, за да му се начука канчето.
Тук проблем нямате, защото човекът извършва обществено значимо действие - пикае в тревата и мамите се стресират [smilie5]
Друга постановка: Лежите си на плажа и виждате най-яката мацка с най-изрязаните прашки в живота си на два метра пред вас. Издебвате, докато жена ви не гледа, за да не ви бие после тя канчето и снап-вате. /тук аз съм в привилегирована позиция, защото жена ми не ме кастри за тези неща, но припомням за всеки случай/.
Ако затворите на ф12 и направите един хубав пейзаж, на който евентуално с късмет може да хванете и още 3-4 не по-лоши мацки, тогава пресъздавате атмосферата на плажа, морето и сините вълни. Лято, горещо, каките са се разхвърляли. Проблем - нямате. Нито със себе си, нито със закона, нито с жената. Винаги може да ѝ се оправдаете, че сте снимали някоя чайка.
Ако обаче отворите на 1.4 и изплющите от два метра така обрисувания по-горе загорял задник, като всички немски баби наоколо са в мъглата - ето ви проблем вече. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 14:37

В студентски град не се ходи от жени, щото се забременява от изпаренията [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 14:39

Навсякъде, където се извършва видеонаблюдение, трябва това да е обявено. Ако камерите хващат и пред витрината, това трябва да бъде на видно място упоменато.
Но това е извън темата.

По темата: след като момичето заявява, че не желае да бъде заснето, фотографът няма право да я заснема. Надявам се, че всички сте единодушни с това.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-19 14:48

Kakто казва wlad - хипотеза: Фотографът е обещал на девойката една "маргарита" ако му позира, но после се е отметнал и тя е изпаднала в амок, а рицарят мравунко е закачил само нейния гневен изблик[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   17-12-19 14:50

"Когато обекта ме види ...аз преставам да снимам."
Това е мисъл на един от най-известните фотографи , основатели на Магнум от миналият век.
За неразбралите: той не хаби филм за ситуации извън реалният живот.
Не се слагайте и криите.
Направете снимка...и продължете да снимате. Ако получите вербално съгласие от обекта кимнете и продължете.
Ако имате съмнение за ситуацията, после попитайте и направете каквото обекта иска.
Така не съм имал случай да влизам в комфликти.

За папараци не говоря.
Те отровиха атмосферата.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-19 14:51

quazimodo Най-тъпото на тези закони е, че дори да е дадено разрешение, то може по всяко време да бъде оттеглено.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: colorphoto   
Дата:   17-12-19 15:10

Продължавам да се чудя че точно тук има толкова съфорумци които биха ме били,трошили техниката ми или занимавали полицията с глупости с каквито никой полицай не иска да го занимават!

Хора,които се вземат излишно насериозно.

Аз снимам по улиците и знайте че има и усмихващи се непознати не само кисели параноици и пикли с феминистки мании.

Какво общо имате с фотографията тези агресивните с личните неприкосновености се питам?!

Ако някой не хареса че е сниман аз веднага трия кадъра и не се конфронтирам с разсърдените.

Ако питат обяснявам и успокоявам ако слушат.

Безсмислено е да се спори в такива случаи и не трябва да дразним хората защото наистина е опасно за здравето и техниката.

А в описания случай младежа е бил невъзпитан а девойката патка.



Публикацията е редактирана (17-12-19 15:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-12-19 15:23

Колкото и да харесвам Брус Гилдън, лично на мен снимането фронтално срещу лицето със светкавица ми изглежда доста изнервящо, ако се поставя на мястото на "жертвата". Може би, младежът се е опитвал да го копира, но това е трудно дори в космополитни градове, какво остава в България.



Публикацията е редактирана (17-12-19 15:25)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »