Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: yoyof1   
Дата:   18-11-19 17:01

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: yoyof1   
Дата:   18-11-19 17:02

Изгледах, доста видея в тубата! Но и тъка не съм сигорен, че нещата със следящия фокус са оправени.
Споделете впечатления...
За този по очи, като чели е ОК, но следящия ми е приоритетен.
Снимки на деца...
п.с инфо за по-ниски цени на XQD?

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: demiman   
Дата:   18-11-19 17:08

Sony 120GB G Series [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: Yog   
Дата:   19-11-19 02:06

Следящият фокус на Z6 не е силната му страна. Имай предвид, че разпознаването на очи се активира само в режим на пълна автоматика на автофокуса. В смисъл, не 1 точка или 5 точки или дори някоя от зоните, а трябва да го пуснеш на пълно авто, всичките 200 и кусур фокус точки по целия екран. Иначе не работи. Практически е трудно използваемо, защото ако човекът се мръдне на повече от 2 метра от камерата, тя решава, че ще фокусира нещо друго и ти нямаш никакъв шанс да я спреш, защото си в режим пълно авто. А евтин вариант за XQD карта няма. Вари го, печи го - скъпи са.

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-11-19 08:22

Слдящ фокус и фейс детект/фокус по очи са две различни неща които се интерпретират грешно при ревютата на безогледални камери.

Не всички автори снимат портрети само с тези камери.

Почти никой не тества следящия автофокус по по една автофокусна зона/точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: yoyof1   
Дата:   19-11-19 09:37

Именно, този следящ фокус с една фокусна точка ме интересува. Като е при DSLR-те на Nikon...!?

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-11-19 09:46

Безогледалите по принцип имат сингъл и зонов който се ползва за селедене. За съжаление в нета има много малко инфо за това. Всеки говори за фейс/айдетект.

Просто фазовия и контрастния аф на безогледалките работи различно и са генерално слаби на 1 точка. За големи обекти зоновия е по-добре. И на мен ми предстои да видя тва фуджи (хт3) аджеба къде работи най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: yoyof1   
Дата:   19-11-19 10:37

Автор: vgramatikov
Дата: 19-11-19 09:46

Безогледалите по принцип имат сингъл и зонов който се ползва за селедене. За съжаление в нета има много малко инфо за това. Всеки говори за фейс/айдетект.

Просто фазовия и контрастния аф на безогледалките работи различно и са генерално слаби на 1 точка. За големи обекти зоновия е по-добре. И на мен ми предстои да видя тва фуджи (хт3) аджеба къде работи най-добре.


Да намеся и Sony, при тех това работи, A7III, A9...
А7III ценово е равно на Z6, но цяла система не ми се сменя!

Май специялно Z, в това отношение за следяшия фокус са назад, ще се купува D750..

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: Yog   
Дата:   19-11-19 10:55

Реално, на Z6 тракинга и засичането на лица/очи са на едно и също място. Трябва да си в най-широката възможна зона на АФ, тогава се изобразява една мишенка до надписа ОК и с ОК бутона активираш тракинга (малкото квадратче, което следи обекта, независимо дали е лице или кола, примерно). Ако е лице или разпознава око и е включено face/eye засичането (може и да го изключиш ако искаш), то само засича лице или с още по-малко квадратче око. В изобразяването на квадратчета е ок [smilie25] . Но когато започнеш да снимаш, "следейки" нещо, доста снимки са без фокус. Даже на много бърз затвор като 1/2000 или 1/4000. Това са личните ми впечатления. Аз рядко снимам такива неща, но няколко пъти отидох да пробвам да следя колоездачи в парка или коли по булеварда. Независимо дали го настройваш да е с приоритет на освобождаването на затвора или с приоритет на осигуряването на фокус, независимо дали си му дал АФ скоростта да е висока или ниска, независимо дали си му дал АФ чуствителността да е висока или ниска, доста снимки си остават без фокус. Грубо мога да кажа, че половината бяха с пропуснат фокус, но не съм броил, за да изчисля проценти. А и след всичко това, което написах, имай предвид, че има толкова много условности, че реално никой не може да ти отговори на въпроса със 100-процентова точност. Аз съм с впечатлението, че не е добър тракинга, но не е добър в сравнение с какво? Не е като да съм сравнил 50 камери. Освен това различните хора имат различни очаквания и различни разбирания за "добър". Един на 50 процента успеваемост ще ти каже "не става", друг вика "бомба е!". Аз съм изкарал, примерно, половината снимки на фокус, ама може аз да съм некадърен в следенето на обекти с фотоапарат по принцип. Или да съм некадърен с тоя апарат конкретно, защото всичките си имат специфики. Друго - ако отидеш да следиш колоездачи в парка, с една и съща камера ще изкараш бая различни резултати в слънчев ден по обяд и в облачен ден привечер. И тия колоездачи "от ляво на дясно" ли ти минават във визьора или се приближават и отдалечават?Реалността е такава, че няма кой да ти отговори на въпроса добър ли е тракинга, защото е уравнение с безброй неизвестни. В един идеален свят би могъл да пробваш всичките камери една след друга в едни и същи условия и да си избереш. Ако намериш къде е тоя свят свирни да отида и аз [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: sohk   
Дата:   19-11-19 13:14

Всъщност много хора ползват следящия фокус грешно. Специално на Nikon, в менюто може да дадеш при следящ фокус приоритет върху спусък или върху фокус. Резултатите съответно са коренно различни.
1. Ако приоритета е на спусъка, то камерата ще снима без значение дали е потвърдила или не фокуса, което често ще резултира в част от снимките да няма фокус. Това обикновено е избора, ако се снима на максималната скорост на снимки в серия за дадената камера.
2. Ако приоритета е на фокуса, то тогава камерата ще направи снимки, само ако АФ системата потвърди фокус. Това е избора ако се ползва следящ фокус, но да речем се снима на единична снимка или снимки в серия на ниска скорост. За Z6 специално първата(малката) разширена зона, работи най-добре в този режим за мен. Единичната точка е прекалено малка и често попада извън обекта, който искам да следя.

Личния ми опит с Z6 показва, че при втория избор(със приоритет на фокуса) имам около 5 кадъра без фокус на 100 от които за 1 е виновна камерта, за другите 4 съм си виновен сам.

Рядко снимам на пълна скорост на снимки в серия, но когато ми се е налагало, и съответно да ползвам първия избор(с приоритет на спусъка), избирам първата(малката) или втората(голямата) разширена зона и резултатите са били задоволителни, като в случая е много важно да се погрижа първата снимка от серията да е на фокус, за да бъдат и останалите. Ако първата е без фокус то следващите поне 5 са също без. Тоест на камерата са и нужни около 5 кадъра за да коригира сгрешения от мен фокус. При D750 това ставаше горе долу на 3-4тия кадър, тоест една идея по-бързо. При D500 корекцията се случва още на втория кадър, но някак си го отдавам на откровено спортната натура на D500 и на страхотната AF система там, разбира се.

Нещото при Z6, което замества 3D тракинга при Nikon DSLR, тоест да цъкнеш на обект и AF системата да го следи, работи малко странно. Със сигурност 3D тракинга е доста по-добър в DSLR имплементацията му.

AF по око/лице работи повече от добре в редките моменти, в които съм го ползвал, а те са такива защото ми е не комфортно да не контролирам този аспект от снимането. Това че работи в автоматичния режим е така, но някой по-горе беше писал, че камерата прави каквото си иска, а това е лъжа. Веднъж хванал лице/око, камерата го държи без да пуска, а се извърти главата, така че да не се вижда лице, камерата все още държи фокуса върху нея за 3-4 секунди, така че ако се върне лицето, да не е преместен фокуса. Във видео това работи дори още по-добре и интуитивно.
Тъпотиите на производителите, че като не се грижиш са фокуса, може да отделяш повече внимание на композирането са пълен булшит, защото точно фокусирането и избора къде да е фокуса са водещи при това как ще композираш.

Та Z6 в режим на следящ фокус бих казал, че се справя отлично. Бих казал по-добре от D750 според мен, най-вече заради това, че точките покриват целия кадър, а от към точно и държане на обекта нещата се свеждат по-скоро до правилно ползване, от колкото до проблем в хардуера.


Пробвал съм и Сонито. Също е доста добро в това отношение, като там Сони са се застраховали от неправилно използване и са сложили приоритет на фокуса по подразбиране във всички режими на следящ фокус. Ако добавим и това, че аф системата им работи почти в постоянен режим като при снимане на видео, това прави камерата идиотоустойчива. За мен си установих, че ако я ползвам по начина, по който съм свикнал да снимам, се държи странно. Изисква промяна на навиците на ползване на фотоапарат, поне за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: Stefan.S   
Дата:   19-11-19 13:21

sohk [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: yoyof1   
Дата:   19-11-19 14:06

Благодаря !



Публикацията е редактирана (19-11-19 14:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-11-19 14:43

Аз съм питал лично няколко ютубъри за Z6. И аз чувам същото че сле фръм ъпдейта и при правилни настройки издухва някой по-стари ДСЛР-и.

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: sohk   
Дата:   19-11-19 15:16

Да, това всичкото е след фърмуер ъпдейта. Изначало не беше толкова добре, но след него нещата са страхотни.

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: Yog   
Дата:   19-11-19 16:06

Ето отличен пример как двама са ползвали едно и също нещо, единият вика че не е особено впечатлен, другият го намира за много добро. Къде е истината?[smile] Затова ти казвам, че много трудно (да не кажа невъзможно) ще получиш точен отговор на твоя въпрос, защото личният ти опит със същата камера ще зависи от безброй променливи. Ако си се навил да си я купиш, просто я купи. Аз на всеки който ме е питал съм казал, че Z6 е много добър фотоапарат. Лично аз го смених, но това не го прави лош, нито е заради автофокуса. Единственият начин да натрупаш реални впечатления е да го използваш сам и да видиш как пасва на самия теб. Всичко друго е "една жена каза...". А ако не те кефи, продаваш го и готово. Ще си загубил малко пари, ама без това рядко се минава. Приеми го като цената, която плащаш за натрупан опит/впечатления/познания.

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-11-19 17:53

Аз лично говорих с уайлдлаф фотографи които ползват Сони и Никон Z.

Че мен тва ме интересуваше де. [beer] /Взех си фуджак ама тва е друг въпрос/ .

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: io_bs   
Дата:   19-11-19 22:23

Много добре казано, sohk. Проблемът с всичките ревюта е, че в днешно време камерите стават все по-комплексни продукти, които изискват значително време, за да бъдат изучени от-до, а много малко хора действително отделят необходимото време, за да си научат камерите. Оттам идва проблемът, че хейтим неща, които не разбираме. Ревиюърите пък често споделят крайни мнения след бегъл досег с въпросната камера, а за да се получи качествено мнение, са нужни месеци снимане с нея.
Thom Hogan има в сайта си wildlife и спортни снимки, снимани със Z6 - не са по-лоши от тези, снимани с DSLR-и.



Публикацията е редактирана (19-11-19 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-11-19 11:12

Абсолютно модерните мирърлески са доста "сложни" понякога и имат доста малко трикове които работят в една или друга ситуация.

Точно за Z6 мненията са наводнени с преди и след фърм ъпдейта че не става и после че става. Също не всеки го ползва в правилния режим /екстендед спорт + ли беше/ и тнт.

Просто всеки производител имплементира режимите по различен начин като и фужи примерно имат бууст мод и прочие.

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: enizvk   
Дата:   09-03-20 11:37

видео

Тук нещата изглеждат добре.



Публикацията е редактирана (09-03-20 20:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: Yog   
Дата:   10-03-20 05:28

enizvk, а тук нещата изглеждат зле [smilie3]

https://www.youtube.com/watch?v=6lJOHTNYhbU

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: enizvk   
Дата:   10-03-20 08:56

Не знам, не съм птичар. Но за портрети и хора е супер. Пък и в това демо по моите стандарти се справя добре. Имайки в предвид, че почти сигурно ще го подобрят още.

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: diver   
Дата:   10-03-20 20:56

https://www.youtube.com/watch?v=E2Ql0Q3DB_g

Доста подробно е проследено как фокусира!!!



Публикацията е редактирана (11-03-20 13:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Следящ фокус, Nikon Z6?
Автор: polyksena   
Дата:   23-05-20 22:38

Колеги, някакви впечатления при следящ фокус на никон Z6 във видео режим. Имам една блага идея да снимам 4к филми на разни животиняци с никон 200-500мм и се чудя дали никон z6 или сони A7iii ще ми свърши работа. Не знам дали го обясних добре, но да речем, че съм на 20-30 метра и искам да снима една невестулка из шубрака, дали сонито или никона ще държат по-добре фокуса върху нея по време на видеото. При сонито очевидно ще се ползва адаптор за никонския обектив, то и при никона ще има такъв, та нещата стават още по сложни... Благодаря!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »