Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Осветление за макро фотография
Автор: nikvandoom   
Дата:   24-12-19 18:56

Здравейте! Сравнително скоро закупих обектив Сигма 50 мм 2.8 макро и с него снимам монети, тъй като се занимавам с археология. Имам един проблем и той е светлината. Аз снимам през деня на на терасата на апартамента ми или в близост до прозореца. Снимките ми се получават супер и почти няма никаква сянка. Но стане ли по-тъмно всичко приключва и не мога да снимам. Проблемът е, че на изкуствено осветление монетите отразяват светлината и не ми върши работа. Имам изисквания, при които всичко трябва да е на естествена светлина и да не се използват светкавици. Въпросът ми е: има ли вариант, при който мога да имитирам дневна светлина през вечерта, така че да нямам излишни проблясъци по монетите? Чувал съм методи, при които се използва оризова хартия, която да спре директната светлина - опитах и пак се личеше, че светлината е изкуствена. Благодаря ви предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: dekov   
Дата:   24-12-19 19:23

След като на терасата(предполагам разсеяно осветление) върши работа, тогава се пробва изкуствения източник така да се разположи, че да се разсее осветлението от тавана или от стените.
Има много начини за снимане на монети с различни приспособления.

например...


Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: dekov   
Дата:   24-12-19 19:27

Светкавицата също може да имитира дневна светлина, защо не бива да се използва?


Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: nikvandoom   
Дата:   24-12-19 22:05

Монетите са реставрирани и намазани със специална мазнина, която блести при включена светкавица и не се получава желаният ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: GenaDP   
Дата:   24-12-19 22:50

Елементарно - снимай само през деня, или научи как да ползваш светкавицата така, че да няма мазни отблясъци.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: nikvandoom   
Дата:   24-12-19 23:50

Затова пиша тук. Снимам само през деня, но не ми е достатъчен и трябва да снимам и през нощта. Сега се опитах по два начина описани тук, https://www.forumancientcoins.com/moonmoth/coin_photos.html
но пак има лек отблясък и заради изкуственото осветление не се чете добре надписа по монетата.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   25-12-19 07:20

nikvandoom написа:

> Затова пиша тук. Снимам само през
> деня, но не ми е достатъчен и
> трябва да снимам и през нощта. Сега
> се опитах по два начина описани
> тук,
> https://www.forumancientcoins.com/moonmoth/coin_photos.html
> но пак има лек отблясък и заради
> изкуственото осветление не се
> чете добре надписа по монетата.

Значи променяш ъгъла на падане на светлината, докато отблясъка изчезне - физика, кво да прайш[smile]. Намираш си бяла хартия за печене, която е по-плътна от нормалната оризова хартия и омекотяваш светлината с нея. Освен това може да си направиш няколко пресечени конуса от тази хартия и да снимаш поставяйки вътре монетите, в горния отвор вмъкваш обектива а от две страни поставяш по една нощна лампа. Силата на светлината регулираш с местене на лампите или с поставяне на втори конус върху първия.



Публикацията е редактирана (25-12-19 07:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: nikvandoom   
Дата:   25-12-19 09:29

Благодаря, това звучи логично и трябва да се опита

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: dekov   
Дата:   25-12-19 09:57

А като насочите светкавицата към тавана, за да се разсее светлината пак ли не Ви се получава ?


Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: asahi   
Дата:   25-12-19 11:40

Фотографията е рисуване със светлина. Каквото си нарисуваш това ще снимаш.

Можеш да накараш светлината да обвива като облак монетата. Тогава ще разбереш, че за да се различават микродетайлите трябва да има контраст, който се постига с по-насочена светлина. Така стигаш до сложните светлинни схеми - мека околна светлина и насочена (остра) под определен ъгъл, който не ти създава бликове.

Монетите са малки и светлинната постановка няма да е скъпа. Вземи си три LED лампи от ИКЕА:


С двете ще осветяваш през разсейвател, а с третата ще си дорисуваш контурите. Интензитета на светлината можеш да регулираш като приближаваш и отдалечаваш лампите от монетата.

Ако е възможно можеш да опиташ и снимане под вода. Монетата се поставя в Petri dish с вода или друга течност



и се снима отгоре. Осветлението ще е по-просто.


Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: nikvandoom   
Дата:   25-12-19 11:45

Благодаря! Ще опитам

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: ceclii   
Дата:   25-12-19 12:27

Проблема не е в осветлението, а в липсата на дифузер. Кагото направите такъв ще може да снимате когато искате и където искате :)



Публикацията е редактирана (25-12-19 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: Бармалей   
Дата:   25-12-19 16:28

https://bazar.bg/obiava-26460977/universalna-makro-led-svetkavitsa-dslr



Публикацията е редактирана (25-12-19 16:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за макро фотография
Автор: anjsan   
Дата:   03-01-20 02:46

Може да се ползва светкавица . За да се получи разсеяна светлина е нужен разсейвател . Пред светкавицата слагаш прозрачно парче пластмаса(по-скоро млечно бяла отколкото напълно розрачна). Има всякакви и с различна плътност . Примерно от капака на кутия за храна става . Само не трябва да синее ... Омекотява се светлината . Отделно може да се регулира мощността на светкавицата и разстоянието ,ъгъла и т.н. Две светкавици май е по-добре да се ползват отстрани . Пак , ако се получават отблясъци , тогава насочваш светкавицата нагоре да се отрази светлината в бяла повърхност . Успех!



Публикацията е редактирана (03-01-20 10:38)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »