Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Най-добър монитор за работа?
Автор: photoforce   
Дата:   01-08-19 11:28

Здравейте,

Преди 4-5 години пуснах тук такава тема и тогава член от форума ми препоръча dell u2312hm . И си карам още с него и е наистина хубав. Сега, работата е малко особена - в офиса, във фирмата, я която работя, двата монитора на които седя по цял ден са HP Z23n - ужасен избор под сто долара нов. Бялото, като го гледаш, искри и трепери почти. Затова питам за съвет за монитор, на който картината е стабилна и не изморява очите. Надявам се да ми дадете добра идея, тъй като, разбира се, Dell U2312 HM вече не се продава нов.

Мерси![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: BEYA   
Дата:   01-08-19 11:37

Ще следя темата и аз. В последно време се оглеждам за Dell монитор.
Dell UltraSharp U2412M не е ли по добър модел?
Прочетох старите теми колеги от тук бяха писали, че U класът е по добър от P.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Synthy   
Дата:   01-08-19 11:39

Dell P2417H е чудесен, особено за парите (явно ти купуват евтинджоси).

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: photoforce   
Дата:   01-08-19 11:44

Това с евтинджосите е ясно, фирмата е софтуерна и на никой не му пука за картината, а разбира се и никой не се е досетил, че към това си разваляме и очите...

Така, споменати са два дел-а отгоре. Каква е разликата между P и U класа?

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: photoforce   
Дата:   01-08-19 12:06

Разбирам, че втората двойка числа отговаря за годината на производство. По тази логика не е ли по-добре Dell 2419 HC?

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lamerko   
Дата:   01-08-19 12:39

Насочил съм се към Dell UP2716D/PremierColor - цената е сравнително ниска, но ме притесняват вариациите в качеството. Ще видим :)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Mogila   
Дата:   01-08-19 12:52

Мога да препоръчам нещо, което не е популярно в нашия форум, но с такъв работя аз и съм доволен:

На старо Fujitsu P27T-7
Нов Fujitsu P27T-7 UHD

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: BEYA   
Дата:   01-08-19 13:12

Мисля че е тука момента да попитам с какъв кабел е по добре да се свърже монитора.Тези от П серията нямат DVI a VGA-то вече не е добре (аналог).
Вярно има HDMI ,но там по принцип свързвам ТV (на изхода от видеокартата) .Сигурно има и други с тези чудения по темата. За това е добре един монитор да има и трите видове входове.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lord_kik   
Дата:   01-08-19 14:11

Ако една дефектна линия не те притеснява имам един излишен NEC PA322UHD ,на много добра цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: vga   
Дата:   01-08-19 14:47

lord_kik, гледам ти обявата от доста време, но според мен твоя е "тръгнал". И аз на стария Делл имах една линия, после 5, после хиляда... тия матрици не са вечни и това няма ремонт, за съжаление [smilie8] В базара има едно 24 инчово Ейзо, обаче, което изглежда супер :)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lord_kik   
Дата:   01-08-19 16:21

Възможно е,аз го ползвам вече 4 месеца и няма грижи,като цяло е на 2000 часа,калибрирал съм го със спектра вю и съм адски доволен,затова и зор нямам,но имам още един същия и затова го давам.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Daniel_P   
Дата:   01-08-19 16:28

Здравей аз си купих преди няколко години Dell 2716D Монитора беше хубав добра къртинка, остър и като цяло бях много доволен, обаче на втория месец реших да го калибрирам и този монитор позволява софтуерна калибрация. Но има функция която по принцип идва включена ауто калибрация която си е направена от Делл и като я изключих монитора в единия край зеленеше а в другия жълтеше дори и след калибрация. Като включа ауто калибрация се оправяше но нямаше как да го ползвам с собствена софтуерна калибрация което беше една от причините който ме и привлече да го купя, понеже повечето монитори не позволяват софтуерна калибрация.Та оказа се с фабричен дефект. Порових се за проблема из нета и се оказа, че доста хора имат същия проблем, така че имай едно на ум ако това ти е важно! За мое щастие го върнах без проблем на амазон, живея в Англи, въпреки че с вкл ауто калибрация си беше ок ме дразнеше, че има дефект. И си взех ASUS PA279Q който е малко по скъп и може би една идея по добър, но е старичак модел не знам продава ли се още. Асуса няма опция за софтуерна калибрация така, че хардуерна но и там имах голяма драма понеже минах на уиндоус 10 и въпреки че имам един от най добрите калибратори на пазара i1 Display pro, имаше няква драма с уиндоуса и това, че монитора е wide gamut все нещо калибрацията не беше както трябва и накрая си оставих на фабричната калибрация монитора която е доста точна и малко настройки на уиндуса и си карам така щот ми писна. Успех[shtrak]



Публикацията е редактирана (01-08-19 16:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Бармалей   
Дата:   01-08-19 17:56

"Здравей аз си купих преди няколко години Dell 2716D "

Да не си пропуснал буквичката "U" пред DELL?
Защото 24 и 27 си имат собствена програма за калибриране - Dell UltraSharp Calibration Solution. Която - за съжаление - може да се използва само с X-Rite I1 display Pro.
P.S. Аз за това се принудих да купя нов калибратор [smilie2]



Публикацията е редактирана (01-08-19 18:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lord_kik   
Дата:   01-08-19 17:58

Софтуерно може да се калибрира всеки монитор,защото софтуера за калибриране създава един файл със разширение .icc или .icm след това при всяко стартиране на системата видеокартата зарежда тези настройки,а тези файлове може да са повече от един се намират в системните на win
system32\spool\drivers\color

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Бармалей   
Дата:   01-08-19 18:07

Тази програма е написана специално за ДЕЛ У24 и У27!
Тя използва LUT-a на монитора и хардуера на X-Rite !
Апропо - софтуерното калибриране на програмата "Монитор", е по-добре да не се записва във видеокартата, а да се използват външни програми - от типа на ЛУТ менаджер.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: photoforce   
Дата:   01-08-19 18:40

Да, загледах ги деловете доста. Гледам и U3419W, като решение за видео монтаж поради по-големия работен плот. Не, че сега е момента за такава инвестиция, но се образовам да знам кое си струва. Като цяло при някой монитори ако гледам бял фон да кажем, сякаш "искри"; докато при други (включително моя дел у дома) някак бялото е "заспало" и седи добре. Това от какво зависи?

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Бармалей   
Дата:   01-08-19 18:51

Ето и един сайт - за сравняване:
https://www.displayspecifications.com/bg

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: D.S   
Дата:   01-08-19 19:19

От фирмата не вярвам да ти купят, но щом питаш eizo и nec. Важно е матрицата да е ips,pvа и да не е глоси, разбирай да се оглеждаш на него

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: ss_sgp   
Дата:   01-08-19 22:03

https://www.eizoglobal.com/products/coloredge/cg2420/index.html


Това е най-евтиният професионален монитор за графична обработка на EIZO. Предполагам ще ви е достатъчно 'най-добър'

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: imitev   
Дата:   01-08-19 22:24


Първо гледаме бюджета, после купуваме монитор, който влиза в бюджета.

Няма бюджет - няма съвет [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Imaginarium   
Дата:   01-08-19 23:54

След като фирмата е IT и не ти трябва 100% SRGB покритие и перфектно цветопредаване, тогава моя съвет е да гледаш монитори които работят минимум на 85 херца. При продължтелна работа разликата между 50-60 херца и 85-120-144 херца е огромна.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Synthy   
Дата:   02-08-19 08:25

Огромна казваш... Това да не е тръба?! За текст и 30 херца стават (не, че е хубаво, но стават). Много по-важно е да не трепти като му намалиш яркостта. Въпросният деле, който цитирах, струва 300лв. бройката, след калибрация дава прилично цветопредаване и не трепти на 120cd/mm2.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lord_kik   
Дата:   02-08-19 08:48

На първо място е бюджета,след това дали да е нов,и дали втора радост,дали има нужда от Adobe RGB или sRGB цветовете ли са по-важни или резолюцията,а може би и двете,но както казах всичко опира до финанси.
Има доста прилични модели на повечето производители дали ще е Nec,Eizo,Benq,Dell,Asus,HP,View Sonic,LG
Например има един модел на Asus PQ321Q който е доста добър и се намира на добра цена,но какво е добра цена само автора на темата може да каже.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Synthy   
Дата:   02-08-19 09:16

Дали фирмата ще купи употребяван монитор, как мислиш? Човека си търси монитор, който да му го купят за офиса (поне така излиза, от постовете по-горе), който няма да се използва за обработка на изображения, т.е. цветопредаването е последна грижа. Цената в случая е ключов фактор.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Бармалей   
Дата:   02-08-19 10:30

Щом цветопредаването е "последна грижа", всеки дисплей "без" ШИМ ще му свърши работа.



Публикацията е редактирана (02-08-19 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lord_kik   
Дата:   02-08-19 11:38

Щом ще му го купуват да скача на някое Ейзо от 6-7К лева,най-обичам да харча чужди пари пък и всички знаем че за IT сектора бюджета е без значение,даже може два три за по-сигурно.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   02-08-19 12:42

Автор: ss_sgp
Дата: 01-08-19 22:03

https://www.eizoglobal.com/products/coloredge/cg2420/index.html


Това е най-евтиният професионален монитор за графична обработка на EIZO. Предполагам ще ви е достатъчно 'най-добър'



cg2420 се оказа доста несполучлив монитор за цената си, който хората продължават да купуват заради марката [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lord_kik   
Дата:   02-08-19 14:02

Според мен е важна резолюцията,все пак с развитието на технологиите започнаха и 8к да навлиза,но скъпичък на този етап мисля че 3840/2160 е добър вариант на Full HD му мина модата,а монитор не се купува често.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: brutas   
Дата:   02-08-19 17:41

"Автор: Бармалей
Дата: 02-08-19 10:30

Щом цветопредаването е "последна грижа", всеки дисплей "без" ШИМ ще му свърши работа."


Как да разберем дали е без ШИМ?



Публикацията е редактирана (02-08-19 17:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lamerko   
Дата:   02-08-19 17:56

По метода на Кънчо с молив 2В :)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: brutas   
Дата:   02-08-19 17:57

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lamerko   
Дата:   02-08-19 18:04

текст

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Бармалей   
Дата:   02-08-19 18:10

Няма - за сега - такива монитори. Просто им вдигат честотата* с вградени генератори на честота и трептенето не се забелязва.
* EIZO са с такъв генератор - не всичките, разбира се.
П.П. Проверката, ако няма осцилоскоп, може и с карандаш да се направи [smilie5]
Видях, че Lamerko ме варнал.
https://www.youtube.com/watch?v=loYGcAYwpBQ



Публикацията е редактирана (02-08-19 18:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lord_kik   
Дата:   02-08-19 18:58

Най-лесно е с камерата на телефон.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: brutas   
Дата:   02-08-19 19:07

С две думи може ли да се обясни - не трябва да трепти екранът на телефона, силуетът на молива не трябва да оставя следи при движение?...

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: victory13   
Дата:   07-08-19 18:53

Бих препоръчал BenQ GW2270H 21.5 inch LED Monitor...
Не блести с върхови показатели никъде, но си има всичко, еко и с намалено синьо режими, няма шим, ултра висок контраст, а при нужда 100% sRGB...
Всичко за 90 евра... /да се гледа за буквичката Н при поръчване, че без нея няма HDMI/ [shtrak]



Публикацията е редактирана (07-08-19 18:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: LeniS   
Дата:   08-08-19 11:47

По един глас за EIZO (може и на старо ако е добре запазен, найистина марката е лидер по качество) .. но ето и две алтернативи с които съм работила и съм доволна.

- Benq (фотографската и дизайнерската серия които са сертифицирани от PANTONE)

- АСУС ASUS PA27AC Professional 27".

Асуса дори ми допадна най-много, макар да покрива 100% sRGB само, но цветовете спрямо принт са му много верни, а и за 27 инча цената е добра :)

НО все пак е въпроса дали се вписват в бюджета моделите. [beer]



Публикацията е редактирана (08-08-19 11:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: diver   
Дата:   18-02-20 16:18

Момчета ,оказа се ,че за да бъде един DELL за фотографски цели, след модела трябва да пише PremierColor.Примерно DELL UP 2516D PremierColor !!!![shtrak]Цената е само 953 лв.[beer]



Публикацията е редактирана (18-02-20 16:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: X_C   
Дата:   18-02-20 16:52


https://static.fotokonijnenberg.nl/media/catalog/product/cache/image/800x547/602f0fa2c1f0d1ba5e241f9
EIZO CG277

CG279X


Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: J.T.Todorov   
Дата:   18-02-20 17:08

Онзи ден си купих Dell u2415 и съм много доволен. Много точни цветове, силен контраст и най-важното за мен - ИСТИНСКИ ЧЕРЕН ЦВЯТ. Във фотото където работя сме с Dell UP2516, което е малко по-висок клас монитор, но е почти двойно по-скъп на U2415. Двата монитора са отличници, поне по мое мнение. Няма да сбъркате с никой от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Hsathv   
Дата:   18-02-20 20:20

Хайде стига заблуждава хората. Какви точни цветове от тази 6 битова матрица. Пък за истинското черно хептен излъга?

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: asahi   
Дата:   18-02-20 21:49

То цялото изказване е малко несвързано с реалния живот.
Какви верни цветове ако не си ги премерил?
Какъв страшен контраст, след като контрастът на калибриран монитор е 255:1?
Какво дълбоко черно без да се знае стойността му?
Да не би да става въпрос за телевизор?

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: imitev   
Дата:   18-02-20 22:23

На кой му дреме - важното е, че клиентът е ДОВОЛЕН!

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-02-20 22:51

Може и да греша ама поносимите Дел монитори за снимки имената им започват с up т.е. up2718q или up3216q и т.н.

BenQ имат подобни на Дел модели, май щото BenQправят и двете марки. Въпрос на избор е, щото слагат различни екстри. BenQ слагат сенник и една шайба за избор на режим на монитора. А Дел слагат доста USB слотове и четци за карти. Това поне за моделите, които съм сравнявал.

За мен са разумен компромис за любител и с такива се обазведох. Да професионални Сони, НЕК или Ейзо е по-добре ама и цените са други. Там може да се рискува с втора ръка вероятно, ама някой го е бракувал веднъж тоя монитор втора ръка по някаква причина........

Монитори за 400 лева с 6 битови матрици наистина е малко глупаво да хвалим.



Публикацията е редактирана (18-02-20 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: k7   
Дата:   19-02-20 09:08

Преди няколко месеца си взех Dell U2719D и съм повече от доволен [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 09:54

Доста пенсионери са се събрали тук, щом се говори за 6-битови матрици, които не се произвеждат от повече от 5 години. Може би само за елките в магазините.
hotsnail е доста близо до истината, единствено греши за 6-битовите матрици по 400лв. В момента има монитори с 10-битови дисплеи за тези пари, просто са а малки размери.
Преди 4 години си поръчах от чужбина NEC specrtaview 272, 27 инча, рез. 2560х1440, 99.5% adobe RGB и тнт. Наистина страхотен монитор напълно конкуриращ се с подобните Ейзо монитори. До ден днешен работи чудесно и след редовно калибриране си работя винаги спокоен за верността на цветовете, които гледам. Интересното обаче е в това, че така и никога не го включих в режим различен от sRGB, и през цялото време разполагах с чудесен професионален монитор, който ползвах като тези от 600-700 лв в момента. Това е защото това adobe RGB може да си го видите само на такъв монитор и то само чрез вашите файлове. Всичко в интернет е на 8 бита sRGB и тези уайд гамут монитори са напълно безполезни в покритието си над сргб. Още в началото разбрах, че обработването и запазването на файлове в адобе и нескончаемото конвертиране в сргб, за да са използваеми за света е пълна загуба на време и сложих монитора перманентно в сргб режим и така обработвах файловете си. Дори когато ти поискат снимка за публикуване в списание като НГ ти я искат 8 бита сргб :))).
Написах ви тази приказка само за да ви светна, че почти всички монитори, включително най-евтините в магазина днес покриват 100% сргб и са достатъчно добри за фотообработка. Но за да имате стабилни цветове дълго след калибриране е добре да се вземе някой монитор произведен за подобна цел. Вече има много евтини такива. И за да сте сигурни, че монитора ще покрива 100% сргб, е добре да се презастраховате и да си вземете монитор с 10 битов дисплей който покрива поне Rec. 709, което е цветово пространство по-голямо от сргб, но по-малко от адобе ргб. В момента пазара е залят от такива монитори, на цени дори от 400лв за 24 инчовте.

Аз лично реших, че искам да зменя NEC-а си с нещо по голямо като размер и рез, 4К рез. затова си купих този BenQ PD3200U .
Монитора абсолютно по нищо не отстъпва като цветове и контраст на професионалния НЕК, който ползвах 4 години преди това, а е 2 пъти и половина по-евтин и доста по голям :)))

Ето тук BenQ PD2700Q примерно един монитор на размери и резолюция точно като професионалния НЕК, и също като него с 10-битов дисплей само за 600 лв. Чудесен монитор за фотообработка.

Не знам за какви 6 битови матрици говорите! Вземете си пенсиите и отивайте в шахклуба! Тези неща тук не са за вас :)))))



Публикацията е редактирана (19-02-20 10:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Hsathv   
Дата:   19-02-20 10:20

То преди 5 години, 6 битови панели нямаше. Бяха основно 8 битови и само няколко модела 10 битови. Сега половината са 6 битови къде с FRC къде без. Ама тия неща се знаят само в клубовете за пенсионери. В детската градина това не се знае, щото са им малки пи*ките на децата и тези работи не ги интересуват

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 10:29

за 120 лв вече има Монитори 8 бита с FRC което е неразбираемо за безпаметния шахматист, чул някъде за FRC и вече всички са червени и ееееььь едно време какви монитори имаше, да не говоря за п**ките [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: MixMike   
Дата:   19-02-20 11:24

потвърждавам за BENQ PD2700Q. Няма друг такъв 10бит монитор с прекрасни цветове, 27", 1440p за 600лв. Аналозите на Dell са около и над 1000лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: diver   
Дата:   19-02-20 12:07

Ех ,нали съм бъдещ пенсионер ,реших да прочета -ОКАЗА СЕ :Че за да бъде монитора за фотографски цели ,фирмичката BenQ му слага индекс SW -Само тези модели са с 10 битов цвят След което ценичката им почва от 900 лв за 24".В офиса ми купиха един Philips за 24" за 199 лв и като го гледам черното му направо OLED -ама, май това което си мислим за мониторите и което пише за тях, са са 6 различни неща![shtrak] [beer]

PS.Ако ми остане време ,ще прочета и за NEC.При тях трябва да пише Spectra View-ама дали гарантира 10 битов чвят ?????[beer]



Публикацията е редактирана (19-02-20 12:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 12:52

Ех направо си готов вече за пенсиониране, щом в ресърча си като пенсионер и не си разбрал, че PD моделите на BenQ също са с 10-битови дисплеи. А тези, които са SW са точно като NEC-а за който писах по-горе, и покриват почти 100% AdobeRGB, което надали на някой от тук пишещите ще му трябва някога в реални условия.
PD3200U ето ти спецификациите на доста евтиния 4к монитор, за да не губиш малкото време, което може би ти остава [smilie18]

PD2700Q ето и на този от 600 лв

NEC-а

Отличителна черта на изкуфяващия мозък е самозаблудата, че кратката и повърхностна проверка е дотатъчна да изпъкне пред всички много по-знаещи от него заблудени и незнаещи нищо за могъществото на комунистическия строй келеши :))))))



Публикацията е редактирана (19-02-20 13:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: marves   
Дата:   19-02-20 13:12

swqaz ви го каза доста добре, 10bit и AdobeRGB се ползват само за медии, които имат нужда от тях. В днешно време дори и профи фотографи не се сблъскват с подобни "нужди".

Впрочем, "10bit" от доста време се ползва за рекламна думичка в маркетинг отделите на мониторОлозите. Обикновено го лепят като лепенка на 8bit+RFC монитори, даже и в спецификациите го увъртат с красиви изречения.
За използваем 10bit също е задължително покриване на следните условия:
1. Качествена партида панели, подбрана след масивни изпитания.
2. Висок клас подсветка, която да има минимални амплитуди в цветовата гама спрямо температура.
3. Инженерно добре проектиран и изработен дизайн, обикновено с доста скъпи хардуерни компоненти за добри термални норми.

Това всичко води до монитор в ценовата група "алеле майкооу", всичко под нея е просто маркетинг рекламка, да се кефят фотографчета колко им бил убаФ монитора. Даже повечето вероятно и не осъзнават, че за 10bit им трябва и специфична профи видеокарта, иначе монитора си крета на 8bit. Масово пък се пропуска и хардуерната калибрация "защото си ми е готина и шаренка картината, па нали ми е 10битттт".

Ако искате хубаво черно на евтин монитор, си вземете нещо с *VA панел, но там пък има други проблеми.
А за шаренкото и за "кеф цена няма" вече има OLED монитори на пазара, с по-черно от черното и истински HDR (за всичко различно от OLED панел, "HDR" отново е маркетингова думичка и нищо повече).

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 13:29

Не ги знам какво спорят и се изреждат да остроумничат все едно им е кофти, че вече няма нужда да се бъркат дълбоко за монитор задоволяващ всичките им нужди. Май искат да е скъпо и непосилно за тях, за да могат да оправдават пред себе си нежеланието да творят, а само да говорят какво биха сътворили ако могат да си го позволят финансово [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: sirkhann   
Дата:   19-02-20 13:30

Аз не съм съгласен, че 10 бита и AdobeRGB са безсмислени за фотография.

За пейзажи и черно-бяло, разлика има. Толкова огромна, че не бих се върнал към "нормален" монитор доброволно.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 13:36

Ето още един! Аз по-долу казах, че е добре да е 10-бита, но не е задължително да покрива толкова голяма степен от адобе. Разликата в покритието на тези монитори които показах и такъв, който струва тройно, че и повече не можеш да уловиш. 4 години ползвах 99.3% адобе дисплей, и сега не откривам абсолютно никаква разлика с benq в цветовете, който също е 10 битов, но не покрива толкова голям процент от адобе.

Айде моля ви да се съберете малко и да прочетете какво се пише

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: marves   
Дата:   19-02-20 13:42

PD3200U е 8bit + RFC, или по "рекламному" - "10bit"
Иначе е хубав монитор, и моя е такъв. Даже май беше по-евтин преди година.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 13:47

marves, така е с повечето по-евтини монитори с 1.07 милиарда цвята. Целта са цветовете а не технологията с която са постигнати. Надявам се ще се съгласиш с мен, че монитора покрива 100% сргб което е важното, че и още повече.

Ако се разровиш по-назад ще видиш, че има професионални монитори, много високо ценени през годините покриващи 99% адобергб които са с 8бит+FRC панели.



Публикацията е редактирана (19-02-20 13:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: diver   
Дата:   19-02-20 14:26

Много съм доволен ,как се развива темата ,отдавна не е имало по смислена тема за монитори![beer]Ех, бях порицан за прокомунистическото си прокламиране на 10bit цвят !SWQAZ ,аз като репресиран нудист дали ще взема нещо към пенсийката ????[beer] [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (19-02-20 14:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 15:03

marves, почти всички най-топ мега гига монитори покриващи адобе и струващи 5-6 пъти над тези бенкове са с 8bit+FRC панели. Ето ти линк да видиш, че и топ мега ейзото е така Цък .
Поразрових за всички най скъпи професионални монитори и се оказа че всички са 8бита+FRC, явно това си е масовата технология за постигане на 10 битов цвят. А ето панела на евтиния 600 лева benq, същия като на ейзото което е осем и повече пъти по-скъпо :)))

Радвам се, че съм достигнал до извода, че са еднакви, без дори да съм знаел тези подробности досега, но просто имах възможността да ги ползвам и скъпите и евтините, за да се уверя и без тези технически данни, които не ме интересуват реално

@diver, естествено, почистващ комплект на zeiss за лъскане на топа и другите фигури в клуба



Публикацията е редактирана (19-02-20 15:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: marves   
Дата:   19-02-20 15:42

swgaz, така е общо взето, главно защото истинските 10bit панели покриват дори доста повече от AdobeRGB и отиваме към профи видео обработка, където вече 8bit+FRC може да се каже, че "не става".

Вече 10bit панелите ги слагат главно във видео ориентирани монитори - дали за профи обработка или консуматорски HDR маниаци.
Примерно HDR 1000 стандарта май се покрива само от истински 10bit панели (+ доста яки ламБи за над 1000нита и локално димиране).

За снимки, 8bit+FRC си е оптимум и покрива спокойно AdobeRGB (ако е качествен панела).
Затова и писах, че 10bit панел (като имам предвид "риъл диъл" 10bit) са излишни за фотографчене.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: imitev   
Дата:   19-02-20 16:04

Добрият монитор не е само матрица с добри цветове в центъра, а също равномерна и качествена подсветка, която не се променя бързо във времето, електронни компоненти, гарантиращи поне 3-4 години работа без деградация в качеството и т.н.

Като ги наслагат тези неща в бенка и той ще стане на цената на еизото, за съжаление. Понеже по тестове има до 15% неравномерност в подсветката, изразяваща се в петна по равномерните фонове...

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 16:13

imitev, щом си пробвал и ти си направил тези тестове, ти се покланям. Позволи ми обаче, аз да не се съглася, защото аз също като теб пробвах и скъп и този бенк, като си имам i1Display Pro, с който си калибрирам и си замервам когато ми скимне, и не само, че не виждам тези разлики в подсветката, но и не мога да ги засека с калибратора. Тази серия от дизайнерски и фотографски монитори на бенк е много качествена. И аз като ползвател го потвърждавам.
Как не се изказа отрицателно някой, който знае за какво става въпрос, а го правят само спуснати калинки :)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: mitakabs   
Дата:   19-02-20 16:50

В 24 " - вия клас се намират трудно монитри в момента, работя пред U2413f на 2 места и е перфектен, все още се намира втора употреба тук там!За 27 " вариант като цена качество - DELl UP2716D , новите след този модел 2717-2718-2719 са с по калпави матрици !!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: johnny_fx   
Дата:   19-02-20 17:56

Пуберите, може ли да си ползвате тихичко sRGB-то и да оставите "пенсионерите" да си ползват прехвалените монитори и широките пространства? Като ще раздавате акъл на едро, поне се подгответе малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 18:23

Не виждам широките пространства да са помогнали особено на подготвения "пенсионер" като фотограф. Може би са му помагнали с простатата. Все пак "широкооо"



Публикацията е редактирана (19-02-20 18:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: imitev   
Дата:   19-02-20 21:12

Досега всичко, което съм гледал като тестове няколко сайта, се е потвърждавало на практика като видя монитора на живо. Затова съм склонен и да им вярвам.

А петната от неравномерната подсветка на евтините монитори си ги има и се виждат с просто око, без да се налага да се ползват уреди.

Примерно прехвалените делове 24xx сравнени с Eizo ColorEdge сериите са си точно с петна и неравномерна подсветка, докато при CE това го няма.

Не че с деловете не може да се изкарват пари и няма да вършат работа, напротив. Просто не ми харесва да се казва на черното-бяло.

А по принцип си говорете де - не ми пречите особено [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 22:03

В първия момент когато прочетох коментара на г-н imitev си рекох: Казвам на този господин, че имам и двата монитора, както и много хубав калибратор. Казвам му също, че съм замервал подсветката и подобни разлики от порядъка на 15% няма. Разликите които съм засичал са от порядъка на 1-2 единици на 65-120, при различни цветове, което е максимално до 3%. Казвам му, че на око също не откривам такива петна. Казвам също, че качеството на картинката не отстъпва в нито един аспект от този скъпия, на който съм работил 4 години, и че съм много доволен, и този господин, който си вади изводите виртуално ми казва, че не той, а аз наричам черното бяло!
Но после реших да проверя на какво е стъпил господина и погледнах снимките му, както и тези на г-н johnny_fx. И точно там аз стигнах до катарзис и вече се обръщам към господата на вие! Когато видях резултатите, които са постигнали тези господа разбрах, че те обръщат безкомпромисно и съвършено внимание на всеки един аспект от фотографията и няма как личности, които са постигнали такива резултати да не виждат, чувстват и могат повече от мен, и всеки един, който си вади изводите на само от една проста практика. Записах си час за очен лекар и сериозно обмислям да хвърля калибратора като дал фира, за което ме спира единствено солената цена, която платих за него.
Забравете за 10-битовите монитори под 5к лева, това мога вече да кажа само.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: imitev   
Дата:   19-02-20 23:36


Стигнахме ли вече до "А вие що биете негрите?"[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Mogila   
Дата:   20-02-20 00:35

swqaz няма как да убедиш всезнайковците. Спорът е излишен. Губиш си времето. Само ми е странно, че чак сега си погледнал в профилите.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: kiten   
Дата:   20-02-20 00:43

Много я задълбахте [smilie5]
Първо си проверете цветното зрение .
https://bettervision.bg/daltonism-tests/

и след това монитора
https://soringpcrepair.com/calibration-software-for-monitor/
[beer]

пс и после сами ще се убедите колко сте далече от истината:
http://www.bg.colorlitelens.com/images/test/colormatch.html



Публикацията е редактирана (20-02-20 00:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lamerko   
Дата:   20-02-20 00:53

Калибриращ софтуер? Защо имах чувството, че е зарязан през 90-те :)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: mitakabs   
Дата:   20-02-20 06:51

И отново както всяка тема...осира се с глупави спорове!
Нека моля всеки пишещ, да си напише монитора с който работи и защо е с него!!! Не само да ми пляскате софтуери, линкове за тестове на незнам си кви монитори , дето не сте пипали и ала баланици, дето с обикновено око трудно се правят! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   20-02-20 07:23

Неравномерна подсветка, калибрация през два дена... Колко процента от клиентите искат точни цветове ми е чудно? На 98% не са им калибрирани мониторите и с най-точните цветове да им подадеш файловете, смисъла е нулев.



Публикацията е редактирана (20-02-20 07:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Иванов   
Дата:   20-02-20 09:02

Като чета темата, се навих да си взема по-голям монитор, че в момента правя всичко на едно лаптопче 17 инча, И колебанията ми бяха какъв да взема 27-ца или 32-а. Със сигурност по-големия ще е по-добре, но мястото ми е ограничено - максималната височина която ми позволява пространството е 490мм. Меря един телевизор 32-а и размера му влиза на косъм. swqaz, мога ли да те помоля да премериш каква е височината на твоя във максимално долно положение - че не ми се иска да го закачам на стената, а да използвам неговата стойка.
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: aab72aab   
Дата:   20-02-20 09:19





Публикацията е редактирана (20-02-20 10:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   20-02-20 09:36


https://i.postimg.cc/26cm3TBy/IMG-5038.jpg



Иванов в най-долно положение стойката се показва над монитора и е 50 см, за един см ще се наложи мисля да се пробваш с 27 инчовия

Стойките са чудесни, лесно използваеми и много флексибъл :))))))

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: dj_ceci   
Дата:   20-02-20 09:48

Здравейте!
Понеже и аз си търся монитор, ще пиша тук да не отваряме нова тема.
Бях се спрял на https://www.displayspecifications.com/en/model/0ec11cd0 (AOC 27B2H)

Оказа се, че заради корона вируса са се забавили доставиките и март ще ме потърсят, ако все още ми трябва. Монитора е пуснат в мрежата февруари и цената му варира около 250лв. Не е 2К или 4К, но това може да се преглътне. По-важното е цветоподаването - sRGB 101 %, NTSC (1953) - 89 %
Какво е вашето мнение и, ако е добро, също е опция за автора на темата?

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   20-02-20 10:00

dj_ceci, с тези 101% сргб и ако се калибрира, според мен ще използваем за фотообработка, но такъв панел може да не е много стабилен и собственика ще трябва да си има калибратор, за да калибрира през 1-2 седмици.
При положение, че има доста по-сносни за около 400 лв не бих взел този. Да се опитваме да се занимаваме с фотография чрез техника на цени като за пенсионни надбавки е весело. Точно пък от монитора ли да пестим за лексъс [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: aab72aab   
Дата:   20-02-20 10:04

Следя темата защото ми предстои да купувам конфигурация за фото. Та 4 к телевизор може ли да се ползва за монитор. Говориме дали пълноценно, до каква степен може да го замени?

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: johnny_fx   
Дата:   20-02-20 10:27

Принципно не ми дреме кой какви ги дрънка в тоя форум, ама някой "пубер" с поведение на корифей, като влезе с бутонките да ръси мозък, се изкушавам.

Сега ако въпросният момък, просто се беше изразил (като нормален човек), че работа може да се върши и на евтин монитор без широко пространство, нямаше да имам проблем. Ама менторският тон и даването акъл на "пенсионерите", ми идва в повече.

Понеже ме мързи, да пиша пак за монитори, ето 2 стари теми, където съм писал малко впечатления:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1889252&t=1889252&offset=all

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=1767502&i=1779759&offset=all


Иначе ако ще си мерим снимките, само да спомена, че не снимам от години. Занимавам се с ретуш и си имам по-добри занимания от споренето по форуми. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   20-02-20 10:48

Ето това е наследството на пенсионерите останало от любимия им комунистически строй. Искрената вяра, че ако послушно цитират всяко нещо, което са видели по телевизора(блог тестери) и могат да решат няколко прости уравнения, значи могат да вкарат всяко изкуство в малкия си джоб.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: imitev   
Дата:   20-02-20 11:19

Ся ти леко генерализираш и се изказваш като "пенсионерите".. Най-вероятно си изтествал де що има монитори на пазара във всичките им разновидности...

Все едно да имаш избор между бенка и профи ейзо за едни пари и да вземеш бенка. Стига дрънка глупости.

Споменатите бенк и делове са евтини потребителски монитори с всички произтичащи от това негативи.

Съгласен съм, че машинките не са лоши за парите си, ама чак извънземни и изпуснати от маркетинга не са.

Аз не съм мега як фотограф, но от 25 г. работата ми е свързана с печат, където се изискват точни цветове, които после няма как да коригираш на отпечатъците, та имам някаква лека идея кое как е.

Не всяка обработка на изображения е свързана с фотографията като и изразно средство, повечето е занаятчийска работа нямаща нищо общо с "изкуството", но с нужда от добро цветопредаване и качествено изображение.

А за снимане и показване на други монитори и телевизори - абс. без значение е какъв монитор ще ползваш за обработката.



Публикацията е редактирана (20-02-20 11:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: leitz   
Дата:   20-02-20 11:57

imitev ,
при Вашият стаж преди 10-15 години печатали ли са качествено и ако да с какви монитори ?


Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: krist   
Дата:   20-02-20 12:01

Тоя, 32" Бенк ми допада като идея за следващ монитор, въпреки че клоня към пенсиите. Мога ли и аз да помоля за информация колко е разстоянието от долния ръб на монитора, до плота на бюрото или на каквото е поставен, когато го свалиш максимално ниско на стойката му? Наскоро си направих къстъм бюро, което да ползвам и за музикалните ми напъни, но платформата за монитора ми дойде малко висока и ми трябва монитор, който да може да стои максимално ниско.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   20-02-20 12:07

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Konstantinov   
Дата:   20-02-20 12:16

Препоръчвам като се купува да се види включен ,да си носиш тестови програми и да се купи нов монитор.Работил съм и имам 6 битов ейсър ,който трепти и не ми е уморявал очите.Имал съм втора употреба сони монитори от старите и те са ми дразнили очите, иначе хубави цветове.
Преди 5 години си взех дел 24 инча 4к 100 проента адоб 10 бита по спецфикация минава теста на нек и картата квадро к2200 го изкарва 10 битов.Платих 40 лева повече за да го купя от фирма която го има наличен и да ми го пуснат и тестват.При едновремено пускане на 8 и 6 битов монитор на дела снимка вади повече градации на сивото и по наситени цветове.Идва калибриран от дел с протокол ,подсветката не се променя и сега 5 години по късно като го калибровам с 1 дисплей про е същата работа като заводската калибрация.Подсветката е видимо неравномерна,не трепти на никаква настройка,градациите на сивото са добри по теста -ако се чете текста или не - монитора е добре или зле,но не се четат последните 1-2 реда.На скъпи монитори над 2х лева се виждат повече градации на сивото,има връзка с цената.
И на 8 битовия цветовете са добре пуснат е на карта гтх970 ,наистина трябва да се види според мен за да не купиш нещо с изгорели или светещи пиксели,аз ги виждам веднага защото съм машинен инженер и като чертаеш 10 години само като погледнеш нещо и откриваш дефекти, имам няколко роднини художници, те виждат още повече неща без да са чертали 10 години.На един нетбук имах светещи пиксели 2 и като го почуквах с молив изчезнаха и сега 9 години по късно ги няма, а ми намалиха цената с 20 процента , щото веднага ги видях.Жена ми и продавача не ги виждаха докато не им ги показах.
Тия 2 монитора за 600 и 1400 дето ги дава swqaz ,бих ги потърсил и погледнал на живо ако купувах сега.



Публикацията е редактирана (20-02-20 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: imitev   
Дата:   20-02-20 12:38


Печатали сме качествено и преди 20 години. Монитори имаше както и сега - евтин ширпотреб и за работа - Sony, NEC, Iiyama, Apple, LG правеха и качествени продукти.

Като излязоха ТФТ мониторите бях много предубеден след като правихме проби с потребителските класове - бяха TN и много зле, тук там IPS и пак бяха зле. После пробвахме EIZO CG19 - този монитор обърна представата ми за ТФТ. Неслучайно еизо го произвеждаха поне 10 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   20-02-20 12:45

Konstantinov, и вие май живеете в онзи строй. Какво стана с този форум? Всички потребители ли се напикават вече? Не знаеш ли че в днешно време като си поръчаш нещо онлайн можеш да го върнеш до 14 дни без никакви обяснения? Можеш да пробваш всичко каквото искаш преди да си го купиш. Махам се вече от този клуб за тихи игри, какато е тази тема, че и без това админите почнаха да трият чудесните ми постове :)))))

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »