Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 12:52

Ех направо си готов вече за пенсиониране, щом в ресърча си като пенсионер и не си разбрал, че PD моделите на BenQ също са с 10-битови дисплеи. А тези, които са SW са точно като NEC-а за който писах по-горе, и покриват почти 100% AdobeRGB, което надали на някой от тук пишещите ще му трябва някога в реални условия.
PD3200U ето ти спецификациите на доста евтиния 4к монитор, за да не губиш малкото време, което може би ти остава [smilie18]

PD2700Q ето и на този от 600 лв

NEC-а

Отличителна черта на изкуфяващия мозък е самозаблудата, че кратката и повърхностна проверка е дотатъчна да изпъкне пред всички много по-знаещи от него заблудени и незнаещи нищо за могъществото на комунистическия строй келеши :))))))



Публикацията е редактирана (19-02-20 13:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: marves   
Дата:   19-02-20 13:12

swqaz ви го каза доста добре, 10bit и AdobeRGB се ползват само за медии, които имат нужда от тях. В днешно време дори и профи фотографи не се сблъскват с подобни "нужди".

Впрочем, "10bit" от доста време се ползва за рекламна думичка в маркетинг отделите на мониторОлозите. Обикновено го лепят като лепенка на 8bit+RFC монитори, даже и в спецификациите го увъртат с красиви изречения.
За използваем 10bit също е задължително покриване на следните условия:
1. Качествена партида панели, подбрана след масивни изпитания.
2. Висок клас подсветка, която да има минимални амплитуди в цветовата гама спрямо температура.
3. Инженерно добре проектиран и изработен дизайн, обикновено с доста скъпи хардуерни компоненти за добри термални норми.

Това всичко води до монитор в ценовата група "алеле майкооу", всичко под нея е просто маркетинг рекламка, да се кефят фотографчета колко им бил убаФ монитора. Даже повечето вероятно и не осъзнават, че за 10bit им трябва и специфична профи видеокарта, иначе монитора си крета на 8bit. Масово пък се пропуска и хардуерната калибрация "защото си ми е готина и шаренка картината, па нали ми е 10битттт".

Ако искате хубаво черно на евтин монитор, си вземете нещо с *VA панел, но там пък има други проблеми.
А за шаренкото и за "кеф цена няма" вече има OLED монитори на пазара, с по-черно от черното и истински HDR (за всичко различно от OLED панел, "HDR" отново е маркетингова думичка и нищо повече).

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 13:29

Не ги знам какво спорят и се изреждат да остроумничат все едно им е кофти, че вече няма нужда да се бъркат дълбоко за монитор задоволяващ всичките им нужди. Май искат да е скъпо и непосилно за тях, за да могат да оправдават пред себе си нежеланието да творят, а само да говорят какво биха сътворили ако могат да си го позволят финансово [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: sirkhann   
Дата:   19-02-20 13:30

Аз не съм съгласен, че 10 бита и AdobeRGB са безсмислени за фотография.

За пейзажи и черно-бяло, разлика има. Толкова огромна, че не бих се върнал към "нормален" монитор доброволно.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 13:36

Ето още един! Аз по-долу казах, че е добре да е 10-бита, но не е задължително да покрива толкова голяма степен от адобе. Разликата в покритието на тези монитори които показах и такъв, който струва тройно, че и повече не можеш да уловиш. 4 години ползвах 99.3% адобе дисплей, и сега не откривам абсолютно никаква разлика с benq в цветовете, който също е 10 битов, но не покрива толкова голям процент от адобе.

Айде моля ви да се съберете малко и да прочетете какво се пише

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: marves   
Дата:   19-02-20 13:42

PD3200U е 8bit + RFC, или по "рекламному" - "10bit"
Иначе е хубав монитор, и моя е такъв. Даже май беше по-евтин преди година.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 13:47

marves, така е с повечето по-евтини монитори с 1.07 милиарда цвята. Целта са цветовете а не технологията с която са постигнати. Надявам се ще се съгласиш с мен, че монитора покрива 100% сргб което е важното, че и още повече.

Ако се разровиш по-назад ще видиш, че има професионални монитори, много високо ценени през годините покриващи 99% адобергб които са с 8бит+FRC панели.



Публикацията е редактирана (19-02-20 13:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: diver   
Дата:   19-02-20 14:26

Много съм доволен ,как се развива темата ,отдавна не е имало по смислена тема за монитори![beer]Ех, бях порицан за прокомунистическото си прокламиране на 10bit цвят !SWQAZ ,аз като репресиран нудист дали ще взема нещо към пенсийката ????[beer] [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (19-02-20 14:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 15:03

marves, почти всички най-топ мега гига монитори покриващи адобе и струващи 5-6 пъти над тези бенкове са с 8bit+FRC панели. Ето ти линк да видиш, че и топ мега ейзото е така Цък .
Поразрових за всички най скъпи професионални монитори и се оказа че всички са 8бита+FRC, явно това си е масовата технология за постигане на 10 битов цвят. А ето панела на евтиния 600 лева benq, същия като на ейзото което е осем и повече пъти по-скъпо :)))

Радвам се, че съм достигнал до извода, че са еднакви, без дори да съм знаел тези подробности досега, но просто имах възможността да ги ползвам и скъпите и евтините, за да се уверя и без тези технически данни, които не ме интересуват реално

@diver, естествено, почистващ комплект на zeiss за лъскане на топа и другите фигури в клуба



Публикацията е редактирана (19-02-20 15:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: marves   
Дата:   19-02-20 15:42

swgaz, така е общо взето, главно защото истинските 10bit панели покриват дори доста повече от AdobeRGB и отиваме към профи видео обработка, където вече 8bit+FRC може да се каже, че "не става".

Вече 10bit панелите ги слагат главно във видео ориентирани монитори - дали за профи обработка или консуматорски HDR маниаци.
Примерно HDR 1000 стандарта май се покрива само от истински 10bit панели (+ доста яки ламБи за над 1000нита и локално димиране).

За снимки, 8bit+FRC си е оптимум и покрива спокойно AdobeRGB (ако е качествен панела).
Затова и писах, че 10bit панел (като имам предвид "риъл диъл" 10bit) са излишни за фотографчене.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: imitev   
Дата:   19-02-20 16:04

Добрият монитор не е само матрица с добри цветове в центъра, а също равномерна и качествена подсветка, която не се променя бързо във времето, електронни компоненти, гарантиращи поне 3-4 години работа без деградация в качеството и т.н.

Като ги наслагат тези неща в бенка и той ще стане на цената на еизото, за съжаление. Понеже по тестове има до 15% неравномерност в подсветката, изразяваща се в петна по равномерните фонове...

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 16:13

imitev, щом си пробвал и ти си направил тези тестове, ти се покланям. Позволи ми обаче, аз да не се съглася, защото аз също като теб пробвах и скъп и този бенк, като си имам i1Display Pro, с който си калибрирам и си замервам когато ми скимне, и не само, че не виждам тези разлики в подсветката, но и не мога да ги засека с калибратора. Тази серия от дизайнерски и фотографски монитори на бенк е много качествена. И аз като ползвател го потвърждавам.
Как не се изказа отрицателно някой, който знае за какво става въпрос, а го правят само спуснати калинки :)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: mitakabs   
Дата:   19-02-20 16:50

В 24 " - вия клас се намират трудно монитри в момента, работя пред U2413f на 2 места и е перфектен, все още се намира втора употреба тук там!За 27 " вариант като цена качество - DELl UP2716D , новите след този модел 2717-2718-2719 са с по калпави матрици !!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: johnny_fx   
Дата:   19-02-20 17:56

Пуберите, може ли да си ползвате тихичко sRGB-то и да оставите "пенсионерите" да си ползват прехвалените монитори и широките пространства? Като ще раздавате акъл на едро, поне се подгответе малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 18:23

Не виждам широките пространства да са помогнали особено на подготвения "пенсионер" като фотограф. Може би са му помагнали с простатата. Все пак "широкооо"



Публикацията е редактирана (19-02-20 18:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: imitev   
Дата:   19-02-20 21:12

Досега всичко, което съм гледал като тестове няколко сайта, се е потвърждавало на практика като видя монитора на живо. Затова съм склонен и да им вярвам.

А петната от неравномерната подсветка на евтините монитори си ги има и се виждат с просто око, без да се налага да се ползват уреди.

Примерно прехвалените делове 24xx сравнени с Eizo ColorEdge сериите са си точно с петна и неравномерна подсветка, докато при CE това го няма.

Не че с деловете не може да се изкарват пари и няма да вършат работа, напротив. Просто не ми харесва да се казва на черното-бяло.

А по принцип си говорете де - не ми пречите особено [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: swqaz   
Дата:   19-02-20 22:03

В първия момент когато прочетох коментара на г-н imitev си рекох: Казвам на този господин, че имам и двата монитора, както и много хубав калибратор. Казвам му също, че съм замервал подсветката и подобни разлики от порядъка на 15% няма. Разликите които съм засичал са от порядъка на 1-2 единици на 65-120, при различни цветове, което е максимално до 3%. Казвам му, че на око също не откривам такива петна. Казвам също, че качеството на картинката не отстъпва в нито един аспект от този скъпия, на който съм работил 4 години, и че съм много доволен, и този господин, който си вади изводите виртуално ми казва, че не той, а аз наричам черното бяло!
Но после реших да проверя на какво е стъпил господина и погледнах снимките му, както и тези на г-н johnny_fx. И точно там аз стигнах до катарзис и вече се обръщам към господата на вие! Когато видях резултатите, които са постигнали тези господа разбрах, че те обръщат безкомпромисно и съвършено внимание на всеки един аспект от фотографията и няма как личности, които са постигнали такива резултати да не виждат, чувстват и могат повече от мен, и всеки един, който си вади изводите на само от една проста практика. Записах си час за очен лекар и сериозно обмислям да хвърля калибратора като дал фира, за което ме спира единствено солената цена, която платих за него.
Забравете за 10-битовите монитори под 5к лева, това мога вече да кажа само.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: imitev   
Дата:   19-02-20 23:36


Стигнахме ли вече до "А вие що биете негрите?"[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Mogila   
Дата:   20-02-20 00:35

swqaz няма как да убедиш всезнайковците. Спорът е излишен. Губиш си времето. Само ми е странно, че чак сега си погледнал в профилите.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: kiten   
Дата:   20-02-20 00:43

Много я задълбахте [smilie5]
Първо си проверете цветното зрение .
https://bettervision.bg/daltonism-tests/

и след това монитора
https://soringpcrepair.com/calibration-software-for-monitor/
[beer]

пс и после сами ще се убедите колко сте далече от истината:
http://www.bg.colorlitelens.com/images/test/colormatch.html



Публикацията е редактирана (20-02-20 00:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: lamerko   
Дата:   20-02-20 00:53

Калибриращ софтуер? Защо имах чувството, че е зарязан през 90-те :)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: mitakabs   
Дата:   20-02-20 06:51

И отново както всяка тема...осира се с глупави спорове!
Нека моля всеки пишещ, да си напише монитора с който работи и защо е с него!!! Не само да ми пляскате софтуери, линкове за тестове на незнам си кви монитори , дето не сте пипали и ала баланици, дето с обикновено око трудно се правят! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   20-02-20 07:23

Неравномерна подсветка, калибрация през два дена... Колко процента от клиентите искат точни цветове ми е чудно? На 98% не са им калибрирани мониторите и с най-точните цветове да им подадеш файловете, смисъла е нулев.



Публикацията е редактирана (20-02-20 07:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: Иванов   
Дата:   20-02-20 09:02

Като чета темата, се навих да си взема по-голям монитор, че в момента правя всичко на едно лаптопче 17 инча, И колебанията ми бяха какъв да взема 27-ца или 32-а. Със сигурност по-големия ще е по-добре, но мястото ми е ограничено - максималната височина която ми позволява пространството е 490мм. Меря един телевизор 32-а и размера му влиза на косъм. swqaz, мога ли да те помоля да премериш каква е височината на твоя във максимално долно положение - че не ми се иска да го закачам на стената, а да използвам неговата стойка.
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Най-добър монитор за работа?
Автор: aab72aab   
Дата:   20-02-20 09:19





Публикацията е редактирана (20-02-20 10:03)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »