Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: Bess_bg   
Дата:   24-06-19 18:57

Здравейте! Тъй като съм нова с Лайтрума, а ми се налага да го ползвам се сблъсках с проблем с експорта. Необходимо ми е да файловете да са тиф, но без никакъв цветови профил записан в тях. С гугъл и хелпа не се справих и си направих допълнителен екшън във ФШ, който да маха профила. Това обаче ми отнема време, т.к. работя с много файлове наведнъж (500-900) и те са големички. Ще бъда благодарна ако някой подскаже по-лесно решение :).

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: MarinY   
Дата:   24-06-19 20:41

Не може да има файл "без профил". Той, все ще в някакво стандартно, цветно пространство, което ще е указано във файла.
[shtrak]
Различните редактори могат да го сменят, но да се премахне е невъзможно.



Публикацията е редактирана (24-06-19 20:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: LeniS   
Дата:   24-06-19 22:05

От Lr не можеш да експортнеш файл без профил и това му е най-хубавото. От Ps може но .. аз като ми пратят за предпечат снимка без профил, тоя дето ми я е пратил го отнася ред сериозни псувни и обикновено му я връщам с хокане - да се научи.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Кажи ми една сериозна причина да не искаш да си запазиш профила - от там идват големите проблеми на "а бе това изгледжада ужасно като цветове" - липса на профил, некалибрирани монитори и прочие.

Не подценявай управлението на цветовете и профила. На семинари ми отнема 3-4 часа да обясня и демонстрирам защо е важно, и да науча хората да си пазят профила ... ти искаш да го триеш
[smilie11]



Публикацията е редактирана (24-06-19 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: langel   
Дата:   25-06-19 00:15

Постът на Марини е 50% верен, този на Ленис - 99% грешен. Оставям му/й 1% верност, защото е възможен и правилен, но свързан само със спецификите на конкретния печат и/или визуализиране, вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: ecobo   
Дата:   25-06-19 01:02

CMYK без профил - да
RGB без профил - ако е за печат: сакън, недей!!! ако е за web - може, но не си заслужава спестените 2-3кБ

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: MarinY   
Дата:   25-06-19 01:58

Langel , с удоволствие бих научил кое е вярното и кое грешно. [smile]
Голо обявяване на проценти не помага на никого.

Ecobo, за да е CMYK или RGB, пак си има стандартен профил, да укаже какво е.
[beer]

Бъдете по-конкретни. За това е форум.



Публикацията е редактирана (25-06-19 01:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: GenaDP   
Дата:   25-06-19 02:30

Май доста люде не схващат разликата м/у цветен модел, цветно пространство и цветен профил...

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: MarinY   
Дата:   25-06-19 04:47

Пак демонстрация на знаене на термини, но нищо конкретно.
“Цветен модел” - това животно го чувам за първи път във връзка с цвета. По-скоро ниво на подадена цифрова информация.
“Цветно пространство” - стандарти за разпределение и обхват на цветовете CMYK, RGB, PHOTO..., и т.н.
“Цветен профил” - кодът за “визуализиране” на съответния файл.
Въпросът е, без този код, какво ще видиш или принтнеш?

Кажете конкретно, къде греша.



Публикацията е редактирана (25-06-19 04:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: imitev   
Дата:   25-06-19 08:01

Всяка модерна машина конвертира файловете за печат към собственото си цветно пространство и профил. В настройките се указва какво да се случва, когато нямаш вграден цветен профил. Обикновено се задава sRGB за RGB, SWOP Coated или FOGRA за CMYK и някакъв от списък за grayscale.

Т.е. в пресмятането преди печат пак влизат в играта цветни профили.

Иначе ако клиента няма идея какво е профил и цветно пространство - смяташ, че са по подразбиране sRGB и FOGRA/SWOP и даваш нататък. Файловете му така или иначе не са ОК.



Публикацията е редактирана (25-06-19 08:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: LeniS   
Дата:   25-06-19 08:37

Кое точно не е вярно..
Никъде автора не споменава защо не иска да си пази профила и какво й пречи. Аз никъде не засягам какъв профил да се пази точно защото зависи от спецификацията на печат. Ама той автора може и да не иска да печата, и за тези ситуации също си има стандарти.

Без профил може, но риска нещо да не се визуализира добре е голям, а за принт да не говорим - аз поне с това си вадя хляба и печатам ежедневно.
Всеки в крайна сметка за него си решава.
Както каза Екобо за няколко спестени кв не си струва риска.

Imitev [smilie24]
[beer]



Публикацията е редактирана (25-06-19 08:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: Bess_bg   
Дата:   28-06-19 09:24

Благодаря за отговорите! На етапа в който аз предавам продукта той няма да бъде отпечатван. Занапред също. Проблемът не е - тук цветовете са ми малко по-така, а аз ги искам малко по-иначе.
Както и да е - помогнахте ми в намирането на отговора, благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: sirkhann   
Дата:   28-06-19 09:43

Можеш да имаш файл без зададено цветово пространство и тогава е интерпретация на съответната среда да го визуализира подобаващо. Не е добра практика в някои отношения, но се ползва доста, особено за web. Добавянето на профил просто казва, че искаш точно определена интерпретация на цветовете, дори тя да не е в съответствие с възможностите на визуализиращата среда. Ако даваш работа, която се ползва от някой друг, по начин, по негов си начин, профил се добавя задължително. Това, че виждаш "по-така" цветове означава, че експортваш като sRGB, а после в Windows виждаш нещо, което се интерпретира през профила на монитора с по-наситени цветове. Това е илюзия, обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: asahi   
Дата:   29-06-19 01:57

За да ви е по-объркано има Assign Color Profile и Еmbed color profiles.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: LeniS   
Дата:   29-06-19 11:23

asahi [cool]
И за да вляза в тона ти, Assing или Convert, и Rendering intent Percеptual или Relative colorimetric .. [beer]

Bess един съвет приятелски, незавиимо дали ще прикачаш профил или не (в крайна сметка това си е твое решение), ей така за обща култура вземи прочети малко по-задълбочено по темата Управление на цветове и ICC профил.

Нито тежи, нито е излишно, както и самия профил.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: GenaDP   
Дата:   29-06-19 19:54

Автор: MarinY

Пак демонстрация на знаене на термини, но нищо конкретно.
“Цветен модел” - това животно го чувам за първи път във връзка с цвета. По-скоро ниво на подадена цифрова информация.
“Цветно пространство” - стандарти за разпределение и обхват на цветовете CMYK, RGB


CMYK и RGB са цветни модели, не цветни пространства.
Земи прочети някоя книжка, зарежи ютуб ограмотяването...

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: nyamago   
Дата:   30-06-19 13:47

MarinY написа:

> “Цветен модел” - това животно го чувам за първи път във връзка с
цвета.

Това не е добре. Би трябвало поне да си го чувал, пък дори да знаеш какво значи. Все пак всеки ден ползваш поне един цветен модел, а може и повече.

Цветните пространства са подмножества на някои от моделите, с конкретизирани цветни стойности, но все още предимно абстрактни. Цветните профили (за които е темата) са още по-конкретизирани подмножества на пространствата, най-често стандартизирани за физическа среда (а не абстрактна идея) на запис и особено - на възпроизвеждане.
- - - -

И - да, може да има файл със цветно изображение без цветен профил. 'Но кому е нужно това?' - беше първата ми инстинктивна реакция, но разумът каза: Щом може, сигурно някому някъде е нужно. Което приключва темата?

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: MarinY   
Дата:   30-06-19 17:09

Благодаря.
Подменял съм термини.
Казано просто:
Цветен модел е начинът на приготвяне на цветовете - RGB (red, green, blue), CMYK (cyan, magenta, yellow, black).
Цветно пространство е зона от цветовете, получени чрез един от моделите, която може да се визуализира чрез някаква медия (принт, Монитор). sRGB, AdobeRGB,
Цветен профил е конкретното указание за някакъв принтер или монитор, как да трансформира “цифричките”, така че крайният резултат да е най-близък до стандарния, математически модел на съответното цветно пространство.
[thankyou]



Публикацията е редактирана (01-07-19 16:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: GenaDP   
Дата:   30-06-19 23:32

Автор: MarinY
CMYK (cyan, magenta, yellow, carmine)


Брей, верно ли? От где ги копаш тея бисери? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-06-19 23:57

Bess_bg,
След като постовете на колегите са ти помогнали да намериш отговора, хич няма да е зле да обясниш за какво точно става въпрос и как си решил проблема. Така ти можеш да помогнеш на някой друг.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: Bess_bg   
Дата:   02-07-19 07:05

Да, така е, Chrisnoch. Правя ортофото. Това е панорама от снимки от въздушно заснемане, която има статут на карта - поставена е на координати и има мащаб - например 1 пиксел отговаря на 10х10 см. Получавам различен брой, но между 400-900 снимки, които трябва –(най-просто казано) да сглобя на панорама. Поради тази причина ми е нужно снимките да бъдат (най-просто казано) с изравнени цветове - бял баланс, контраст и т.н. Единият проблем е, че не ги конвертирам аз от роу, а така ги получавам. Другият проблем е, че снимките са доста големи - 450, 190 мегапиксела и поради количеството е малко тегаво понякога да се обработват, въпреки машината с която работя. Аз съм си намерила начина, а благодарение на отговорите ви си попълних пропуските и си отговорих на въпроса, който зададох. Благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: nyamago   
Дата:   02-07-19 12:32

^ Интересна работа! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: шдфдшд   
Дата:   02-07-19 13:05

Автор: Bess_bg
Дата: 02-07-19 07:05

... Правя ортофото. Това е панорама от снимки от въздушно заснемане, която има статут на карта - поставена е на координати и има мащаб - например 1 пиксел отговаря на 10х10 см. ...


...това за GoogleEarth , GoogleMaps или нещо подобно ?...


Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: asahi   
Дата:   03-07-19 10:36

Нещо подобно.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom - export без color space - възможно ли е
Автор: Bess_bg   
Дата:   05-07-19 07:22

шдфдшд, в момента работим за една от ж.п. линиите на Италия, които си правят пълна база данни, заради поддръжката.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »