Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет за фокусиране при групова портретна снимка
Автор: aroot   
Дата:   20-11-20 09:51

Здравейте.
Видно от заглавието имам проблем при фокусиране на повече от две лица, при портретни снимки. При 2 човека всичко е кристално явно.С 3 и 4 не съм пробвал, много се бях изнервил..
Ситуацията е следната - добро осветление в затворено помещение, студена бяла светлина (домашна обстановка), стая 3х3 метра (на око). Група е седнала на диванче, с гръб към едната стена, а апарата (d7500+35/1.8+ръчна светкавица) на статив. Снимам през live view с вкл режим за разпознаване на лица. На самоснимачка 10 сек и бягам да си заема мястото.
Каквото и да направя, (комбинации A, M +-ttl) все на някой от лицето/очите е без фокус. Все на някой очите са "в мъглявина". Меренето ми е мулти, експозицията ми е около средата, светкавицата пробвах и на зоом 14 мм и на нормален ттл, обърната назад и нагоре към стената за да резсея малко.
И не ще..
Накрая изкарахме мобилният и така стана работа, но се ядосах, че не се справих.
През визьора не съм пробвал, щото беше долепен за стената.
Моля за съвет, къде бъркам или някакъв линк с информация.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за фокусиране при групова портретна снимка
Автор: Synthy   
Дата:   20-11-20 09:54

Сложи бленда 5.6 (или повече) и ще стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за фокусиране при групова портретна снимка
Автор: quazimodo   
Дата:   20-11-20 10:26

Synthy написа:

> Сложи бленда 5.6 (или повече) и ще
> стане.

[smilie24] [smilie24][smilie24] А ако се откажеш и от фокус по лице шансовете са още по-големи[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за фокусиране при групова портретна снимка
Автор: aroot   
Дата:   20-11-20 10:47

Благодаря за съветите. Сега гледам, блендата останала на 2.8 и за нея не се бях сетил да пробвам на по-затворено.
При следваща сбирка ще пробвам и двата съвета, още веднъж благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за фокусиране при групова портретна снимка
Автор: santuco   
Дата:   20-11-20 11:21

Прочети и се поинтересувай за DOF.
Ето една статийка, която би била полезна за теб:

https://foto05.com/article/dlbochinata-na-fokusnoto-pole-vv-fotografiyata


Има вариант в който, на отворена бленда да ти се случат нещата ,но всичките лица трябва да ги позиционираш в една равнина успоредна на сензора на камерата.



Публикацията е редактирана (20-11-20 11:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за фокусиране при групова портретна снимка
Автор: hotsnail   
Дата:   20-11-20 11:29

Поинтересувай се за бленда, скорост на затвор и исо.

Шото следващия път ще дойдеш да питаш как да оправиш размазаните лица.

Трябва ти скорост от поне 1/50-та, за да не са размазани хората от собственото им движение, дори да позират горе долу статични за снимката.

Виж и за исо какво е, за да не питаш, защо има толкова шум в снимката, че Тошко и приятелката му не могат, да се познаят кой, кой е....

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за фокусиране при групова портретна снимка
Автор: aroot   
Дата:   20-11-20 11:42

hotsnail защо винаги така подигравателно и с насмешка не знам.
Интересувам се от фотография, четох, гледах клипове (платени). Смятам че теоретично съм доста подготвен, но професията ми е в друго измерение, фотото е само за кеф, т.е дори да и да знам че ф2 прави по плитък фокус от ф11, а исото е шум, който идва от амплифирането на сигнала в сензора, просто нещата не са ми native и питам щото теорията е нищо без практика.
Иначе лицата бяха на дива,т.е. в сравнително една успоредна равнина уж не мърдат, ама колко да не мърдат. Може и от скоростта на затвора да е било мисля че остана 1/30..

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за фокусиране при групова портретна снимка
Автор: mmjm   
Дата:   20-11-20 12:04

Освен в успоредна равнина, трябва да се стремиш този който е в средата да е точно с/у обектива, оттам нататък си изчисляваш блендата така, че всички да са във фокусната равнина. Ако имаш деца можеш да експериментираш с по-големи кукли, топки, все ще измислиш нещо докато останеш доволен от резултата и след това на купона всичко ще е наред.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за фокусиране при групова портретна снимка
Автор: CDman   
Дата:   20-11-20 12:12

Някои фотоапарати фокусират преди да започне да тече забавянето, т.е. ако в тия 10 секунди някой е минал напред, или назад, няма да е на фокус.

Пробвай за да знаеш за друг път.

Успех ![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за фокусиране при групова портретна снимка
Автор: asahi   
Дата:   20-11-20 13:03

Упражнения за DOF се правят с шишета.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за фокусиране при групова портретна снимка
Автор: serjy   
Дата:   20-11-20 14:04

много обективи нямат плоска окусна равнина, тоестм тя не е равна повърхност, а част от сфера с някакъв радиус. поиграй си с обектива, с който снимаш да установиш прилблизително радиуса на това закръгление. след това подреждаш хората по него. за най-лесно подреди лицата на тези, дето са в центъра, малко по-далеч, а тези по краищата с по 10-15см към теб. и пробвай. повечето обективи са с равнина обърната към теб.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »