Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Граница на фотографското
Автор: nislon   
Дата:   13-06-19 10:09

https://www.youtube.com/watch?v=uHmJNUthbpk



Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: nyamago   
Дата:   13-06-19 13:20

Чукяа може да не е снимач, но без съмнение чукча е писатель[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: Ирник   
Дата:   13-06-19 19:42

Драги Leica,
Пишеш:"Липсват креативни програми".
Моля за пояснение.

Ирник

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: Leica   
Дата:   13-06-19 21:50

Ирник -Използвах обща фраза за да не всявам дразги.
Явно неподходяща.
Липсват креативни програми = липсва честно,аргументирано, компетентно и безпристрастно журиране/оценяване.(една от 4-те думички винаги отсъства)

п.с. след редакции на постинги смисълът на последващите се губи.
Не трябва да използваме нефотографски методи за доказване на фотографски тези.


Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: bogdanov   
Дата:   13-06-19 23:06

Лейка, може би не разбирам винаги какво бръщолевиш, нито защо си така "тактичен" на моменти... Ама да те питам... ти от къде знаеш, че "липсва честно,аргументирано, компетентно и безпристрастно журиране/оценяване" ?Така предполагаш само защото не те оцениха високо или имаш други железни доводи?

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: bogdanov   
Дата:   13-06-19 23:11

Баси пичове, лекувайте си претенциите при квалифицирани специалисти! Ако в тази тема търсите спасение, погледнете пак заглавието! То е покана за една фотографска изложба която може да се разгледа в галерията на НХА все още!

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: Leica   
Дата:   13-06-19 23:34

bogdanov - про-фотограф-архитекте и пр. разтлано СВ - "100 кила ракия"
Не ме пращай да се лекувам, ако обичаш и не си съчинявай версии за мене.
И не ме питай, защото няма да ти отговоря, защото виждам, че си отговаряш сам с единствено допустимите за теб отговори и квалификации.
Ти ме попита, и беше достатъчно нелюбезен .
На теб не ти трябват отговори.

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: bogdanov   
Дата:   13-06-19 23:47

Лейке, ти поработи здраво за това отношение! Дай да видим кое велико произведение не оцениха! Тук има хора с критерии, ако не са прави журЕто, публично ще ги разобличим и накажем!
Въпроси са ми нужни на мен, отговорите са за успокоение!

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: Leica   
Дата:   14-06-19 00:41

Уф,
профанизиране на ника, (да не кажа унизяване)
дърпане за перчема,.
Тези игрички ми бяха интересни като малък. (и много бЕгаха от мене! )
Казах ти, че не ми е интересно теб да те питам, нито да ти отговарям.
С хора, които знаят правилните отговори предварително е скучно.
С хора, на които знаеш отговорите - също.
Скучен си ми като опонент.
Мисля, че има много да се съграждаш като човек.
Освен това, не искам да конкретизирам.
Не ми се занимава с много хора, който може да наскачат га, че са от журЕто.
Дори тук в history от преди теб до сега можеш да изровиш много теми срещу бг-журита, и да ги захапеш хората в несъстоятелните им ... протести.[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: rostoshev   
Дата:   14-06-19 06:49

Ами чета аз и все не схващам връзката между изложба в галерия, честно и аргументирано журиране, и стрийт фотография... Чета и пак не схващам!

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: Leica   
Дата:   14-06-19 13:21

[smilie21] rostoshev - не си разбрал - пропусни. Не е важно.

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: rostoshev   
Дата:   14-06-19 15:16

Ааааа... Добре! Макар че, според мен, всичко е важно...

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: Leica   
Дата:   14-06-19 18:11

Щом е важно ще отговоря на всичките ти въпроси в пряка реч без метафори.
Както в развитието на човечеството, така и в изкуството се образуват натрупвания , които водят до качествени промени.
Леонардо е ренесансов класик. Неговите творби са много близки до реалният образ на моделите му - реализъм. Имат голяма прилика, „фотографска“. Преди него художниците са били подчинени на редица църковни догми.
Пикасо, който живее шест века по-късно е един от основателите на кубизма. Преди това минава през много стилове, например сюреализма. Чел съм, че е бил доста критикуван от съвременници, и се е налагало да доказва, че владее четката не по-лошо от най-големите имена от епохата на Леонардо когато става въпрос за класически творби.
С това исках да кажа, че ми е писнало да гледам неясни ултрамоделнистични, футуристични и концептуални произведения от автори, които не съм видял да ми показват „Леонардо“ през своите камери. (всъщност не съм сигурен фотокамери използвани ли са в тази изложба).
Доколкото знам, тя не е журирана а е селекция от куратор (а кураторът каква орда на Хитлер е отпечатил пред Айфеловата кула – един път. Е къде го намери бре – в изрезките от вестниците някъде сигурно от 40-те).
За лошите журирания по проявите написах и се учудвам, че някой се изненадва въобще ! Малко ли скандали имаше през годините ! Малко ли идеи бяха копирани, а слаби силно журирани!? Това значи, че не следи фотографският живот или се прави, че не го следи. А аз знам, че е второто ..защото някои хора се дразнят на тема тип „персииски килим“ само за похвали да се поднася критика, дори имагинерна се търси обяснение. Това за мен е истински проблем ! И решението му „ако не ти харесва - баста“ не го намирам за много добро. Още повече, когато го предлага човек, дето сам много обича да говори по въпросите на обективното журиране и оценяване, критика .
Като пишех поста си свалях видеоклипове, и както казах бях очарован от огромното им количество, качество и иновативни методи (конкретно в street, и най-вече руски). Свалях си и за стробо-техника – също. Но както казах, много търсих нещо на български и нищо свястно не намерих. Много глупави – да. Това споделих, щото мислех, че форума е за споделяне. В такива случаи ме обзема едно провансарско усещане.


Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   14-06-19 18:45

На мен ми харесва мнението на Leica. С много от нещата които засяга и съм запознат, са верни.

Само да добавя България, не е изключение и в други малки държави се среща силно този феномен [beer]



Публикацията е редактирана (14-06-19 18:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: rostoshev   
Дата:   14-06-19 22:19

Leica, не разбирам недоволството Ви... и мисля, че смесвате две изложби. Що се отнася до Леонардо и Пикасо много, ама много добре ги знам. Но! Твърдението, че за да си Пикасо първо трябва дя си Леонардо е дълбоко невярно. И ако Пикасо е минал пред различни стилове /и никога не е бил бароков, романтик или импресионист/ то Хуан Миро не е. Марсел Дюшан също. И Джаксън Полак също. И Анди Уорхоу. И един куп други. Ван Гог да не би да има ренесансов период или Гоген, или Сезан. И като сме подхванали нещата посочете ми Леонардото и Пикасото във фотографията! Но не с изисквания за креативно снимано котенце, папагалче или кокошчица. Махнете го журирането. То винаги е субективно. Понякога оценките му съвпадат с нашите, понякога не... А за двете изложби – хетлеровата орда пред Айфеловата кула е на Генади Гатев, куратор на "Фотография след фотографията", а тази тема е за "Граници на фотографското" с куратор Лиляна Караджова. Не че има значение. Само за уточнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: Pstqnov   
Дата:   14-06-19 23:39

Г-н Тошев , бихте ли приели за фотограф на фотографите Joel-Peter Witkin? Той е и Полък и по малко Ван Гог и щипка от Мурияма и като цяло е готов за извън фотогравското ...

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-19 23:50

JimmyStoikov , с коя точно част от твърденията на Лейка сте запознат и са верни? Това е селско-кръчмарска постановка за уплътняване на екзистенцията! Достатъчно е да сте виждал албума на Пикасо за да разберете, че той всъщност е и добър рисувач. Леонардо не е бъкан с творби. Сравнението е меко казано неуместно. Чувал милия за Мона Лиза, чувал и за Герника, и решил че едното е черно, другото бяло. Дай сега да ги съпоставим! Не знам човека с какво се занимава, но с изкуство не е със сигурност! Използва относителността на материята за да се прави на интересен. Това е като да влезеш във философски форум и да попиташ кое е първо... кокошката или яйцето (и да чакаш някой да те похвали за иновативният въпрос) ! Объркани са нещата из дълбоко там! Предишната тема, нищо, че пак аз съм я пуснал беше за изложбата " Фотография след фотографията", а по-предишната тема беше за критиката. Тази е за една друга изложба "Граници на фотографското" се нарича. И се намира в галерията на НХА. Лейката и в трите пише едновременно и то едно и също. Има си драма със журето на някакъв кОнкурс и не знам причината поради която си е внушил, че тук ще намери отговор !
Едвам издържам деветокласните домашни есета по история на изкуството!

Но , нека обясни за Пикасо и Леонардо! :) Аз за пръв път ги чувам! Кои песни са техни? ...дали използват мИтафУри?[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: Leica   
Дата:   15-06-19 00:16

rostoshev Има една теория за успеха. Цитирам грубо: "Никога не показвай на другите дългият трънлив път, по който си минал". Те искат да приемат любимците си като дарени богове. Уви, не е така.
Виждам, че си против теорията за надграждането и преминаване в качествено ново състояние. Ами добре.
Може би не достатъчно убедително изложих тезата си. Но не съм лектор..
Но защо ли който учи фотография (като всичко друго) почва от а ... до я? Минава през изпити и се води завършен специалист !?
Казваш , много скакалци са наскачали направо от пелените в ултрамодерните течения на концептуализма и гравитират по границите му - пред, около, на границата, зад ...казвам вече за втори път , че почвам да се бъркам вече.
Аз имам един ренесансов любимец Йеронимус Бош, ултра изоглавен гротесков стил..и още не съвсем разтълкуван.ама не с кубистични фрагменти по платната (ако не се броят нацепванията)! Що ли ? Знаеш ли какви котенца рисува, и папагалчета, и кокошчици ! Изобщо не ги прескача пренебрежително.

http://fatcatart.com/wp-content/uploads/2016/03/Bosch-catwain-min-400x300.jpg



https://c8.alamy.com/compde/je7nfy/bosch-hieronymus-der-garten-der-luste-mitteltafel-detail-katze-je

Той също така е патриарха на всички песоглави творения.
Всичко след него е подражателство...подражателство...или да го кажем ...надграждане...надграждане. Мда. И най-щурата ти хрумка е една задрямала в мозъка ти първомисъл от друг.
А ти можеш да влезеш в модата и да си кръстиш триптиха: "Зад фотографията" - просто идея.Ако допускаш коментари де.[beer]
А за журито .... цялата страна ни страда от компрометирано жури. Затова сме на това дередже тук. Същите хора на запад - не.
Явно хода на процеса зависи от ...журито.


Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: bogdanov   
Дата:   15-06-19 01:23

Баси, настръхнах... каква обща култура имали хората, сигурно и за Брьогел е чувал щом знае за Бош :))) Симпатяго, завърши с Климт за да разберем целият арсенал от нагласи! Честно не съм се смял така от години![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: bogdanov   
Дата:   15-06-19 01:29

Покажи една твоя работа ! Една единствена ! Обещавам, няма нищо да кажа! Дай само да погледна как снимаш ! Няма да покажеш Лейчице... :) Знам! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: bogdanov   
Дата:   15-06-19 02:13

...извинявам се, на всички ... ако сте усетили лошо или крайно отношение от моя страна, то е единствено и само заради анонимният "разбирач" на антично изкуство чиято цел е да размие темата с кръчмарски слухове и рев ,че е недооценен (аз ли не те оцених?) . Жалки анонимни страхливци има навсякъде.Зад стъклото на монитора и Азис да дадеш като пример, ще има такива дето ще кажат, че са съгласни с теб! Евала за самочувствието ти! Освен теб, тук в темата анонимни няма, направи усилие и провери с кого говориш, пък после ако искаш извади още един малък холандец да впечатлиш! Интересно ми е ти кой си? Как се казваш? Снимаш ли, рисуваш ли? Какво правиш във форум за фотография без нито една фотография? С тази заявка която правиш ще се осмелиш ли някога да пуснеш нещо? И знаеш ли... истината е много проста и всички я знаем. Ти ще продължаваш да се правиш на такъв какъвто не си и ще вярваш, че липсват критерии да те разберат какъв си всъщност. Но грешиш лейка... има такива които знаят! От едно твое "сложно" изречение прозира толкова много... май само ти вярваш в интелигентността си!
Огледай и другите теми, може някоя да ти хареса повече, ако държиш да си говориш конкретно с някой от тук присъстващите, можеш да го направиш и на лични! Наистина не те блокирам, но взе да ми писва!



Публикацията е редактирана (15-06-19 02:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: Pstqnov   
Дата:   15-06-19 02:33

bogdanov дай си сметка най накрая че твоето творчество е само за забавление когато търсим автор с признат принос към фотографията се оказва че теб те няма ?



Публикацията е редактирана (15-06-19 02:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: rostoshev   
Дата:   15-06-19 07:17

Pstqnov, Уиткин е изключителен автор и лично за мен е един от любимите ми. Що се отнася до автори с принос към фотографията:
1. Какво да разбираме под принос?
2. Признати от кого?
Leica, разбирам идеите Ви за приминаване през различни етапи в обучението, но това да се учиш да правиш класическа рисунка, преди да почнеш свои експерименти, е много различно от това да си първо Леонардо, после Рембранд, после Дьолакроа, после Енгър, после Моне, после Пикасо, после Бойс и някога да правиш нещата така както ги усещаш... Колкото по-рано стъпиш на своя път, толкова по-добре. И теорията с трънливия път на успеха я остави. Леонардо, Микеланжело, Рафаел по-късно и Рембранд, Рубенс, Ван Дайк, и много други /преобладаващата част/ са имали лек път в изкуството, благодарение на таланта си и на възможността да го реализират. Признати са били и со търсени като автори. В житейско отношение не всички са били "цветя и рози", но...нормално е. Все пак не са преследвани за творбите си. Бош е малко по-друга работа...имал е покровител, който отвреме на време казвал на църквата, че Бош е луд и нека си рисува, да не го...както е бил реда тогава. И ако той рисува котки, то значи ли, че всички трябва да го правят!? Някоя котка на Кандински, на Мондриан, на Клее, на Де Кунинг, на Базилиц, на Деймиън Хърст /той пък си пада по акули, крави и пеперуди/...или на Христо Явашев... В изкуството няма рецепти и няма строги правила! Но има СВОБОДА! И най-трудно е да се научиш да бъдеш СВОБОДЕН. И понеже сме на вълна теории, една такава гласи - когато завършиш своето обучение, постарай се да забравиш всичко научено и започни на чисто...или казано по дзен-будистки "щом можеш да сипеш чай само в празна чаша, изсипи чашата"...
И в този ред на мисли, Вие знаете ли какво и как са учили тези автори? А също и длъжни ли са в една изложба да показват целия си път на обучение или е достатъчно само последния етап до който са достигнали? Харесването или нехаресването на една изложба /или на един автор/ е въпрос на лични разбирания, усещания, култура, знания... То не е общовалидно! Ако Вие харесвате Бош, не е задължително аз да го харесвам /по принцип много го харесвам/ и тези ни противоположни мнения не променят значимостта, таланта и уменията на въпросния художник...

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: roburt48   
Дата:   15-06-19 07:59

Във връзка с една от изказаните тук тези .., а именно за таланта и неговото надграждане...аз имам един въпрос. Понеже мантрата е, че трябвали максимум 10% талант, а останалите 90% са само труд и надграждане, та бих запитал - обратният вариант възможен ли е ??? Тоест, ако изначало нямаш НИКАКЪВ талант (0%) и се бъхтиш 90%, ако щеш и 95% ... дали ще придобиеш някакъв талант ??? Сега ми идва един възможен отговор всъщност - ще придобиеш таланта да се трудиш.... напразно !

Отговори на това съобщение
 Re: Граница на фотографското
Автор: rostoshev   
Дата:   15-06-19 10:55

roburt48, това с процентите е доста относително. Никой не е правил точни измервания. :) Но да приемем, че е така. Отговора на въпроса Ви е ДА - възможен е. Пример - Ян Вермеер Ван Делфт.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »