Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-19 19:50

хубаво ама от къде се стига до тази галерия? Аз за сега само от линка я вадя!

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: rostoshev   
Дата:   23-05-19 20:39

Калояне, в началната страница...където са автори, автори топ 100 и т.н. в "Бързи връзки"...



Публикацията е редактирана (23-05-19 20:41)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: nislon   
Дата:   23-05-19 20:51

Супер!
Пу-пу!!!


Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-19 21:10

A, чудесно! С толкова слоеве виж как ще се окаже, че фотографията е изкуство[smilie25] а фотографите все по често ще искат титлата художник! За разлика от художниците, които ще продължават да бягат от прозвището фотограф. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: mitpis   
Дата:   23-05-19 22:40

bogdanov, в наше време по-добре е да скипнеш думичката художник, че почват да те гледат хората със съжаление, фотограф е друга работа, по модерно е.[smile] Виж в академията как е, приемат всеки, не като едно време за едно място да кандидатстват по 80 и повече човека. Не знам даже дали успяват да си запълнят бройките. Истината е че когато политиците говорят за култура това са само едни красиви думи, виж какви ги вършат, например закриха института по реставрация преди време и като резултат мои приятели едвам вързват двата края, а иначе много добри реставратори, има и други примери ама не ми се говори, че ми става кофти.

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: nyamago   
Дата:   23-05-19 22:44

Разширено предложение за дефиниция:

Критика е словесна (устна или писмена) комуникация относно качества и характеристики на произволна човешка дейност и/или артефакти/резултати от нея. В частност художествена критика е такова обсъждане на произведение на изкуството. В конкретния смисъл на фотография се обсъждат естетичните и/или техническите качества и характеристики на снимка или съчетание от снимки (серия или монтаж/колаж).

Пояснения:
1. Обсъждането включва поне един от следните елементи: Описание, Анализ, Интерпретация и Оценка (в този ред, по възможност - всичките 4).
- Описанието е чисто наблюдателно (какво виждаме) и безпристрастно регистрира само факти, без мнения и оценки.
- Анализът разглежда естетични аспекти (като идея, композиция, послание/внушение, използван визуален 'речник' от символи, метафори, аналогии и хиперболи; рисунък и светлина, колорит / цветна гама и пр.) и/или технически аспекти (експонация, контраст и динамика, рязкост и работа с фокуса/дефолуса, геометрична достоверност или предумишлено изкривяване, детайл и текстури, цветопредаване, качество на обработката и пр.)
- Интерпретацията (как разбираме видяното) е субективна и отразява как критикът 'чете' посланието на снимката
- Оценка: тук е допустим количествено или качествено определение на снимката като място в градация от слаба до много успешна (желателно с някаква отправна точка / контекст).

2. Може да се критикува само художествената или само техническата страна, или и двете - според компетентността и желанието на критика. При изрично пожелана от Автора критика само в една от двете части, следва критиците да се съобразяват с това желание.

3. Езикът и стилът на критиката са цивилизовано сериозни, остроумия и оф-топик мисли не се насърчават, а лош език или обиди са забранени и за такова участие важат Главните Правила на сайта и се админсистрират съответно.

4. Критика НЕ Е:
- Критикарство (намиране, на всяка цена, на кусури)
- Г*золизство и размяна на похвали за его и потенциално - за точки
- Гласуване за 'А' и 'Б' точки, злато, бронз и други медали
- Подиум за демонстрация на оригиналност и чувство за хумор

За всички тези неща си има съответни места, но мястото им твърдо НЕ Е в страницата за критика и нарушителите на този принцип ще бъдат лишавани от право на критика.

= = = = = = =

Обясненията не са задължителни за страницата, но поне в някаква съкратена форма е полезно да ги има. Самата дефиниция също подлежи на съкращения и езикова редакция -

Ваш ред е!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: uri64   
Дата:   24-05-19 01:34

Според мен трябва да е кратко и ясно. Тия протяжни словоизвержения кой ще има време да ги чете, че и да им вниква???? [smilie8] Мазохисти ли трябва да сме??? [smile]



Публикацията е редактирана (24-05-19 01:36)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: philip   
Дата:   24-05-19 07:34

nyamago,[smilie24][smilie24][smilie24] много повече от дефиниция, благодаря!


Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: ceco   
Дата:   24-05-19 08:50

nyamago, ти сериозно ли???

Това, което искаш всъщност е едва ли не професионална рецензия ... за една снимка?![smilie10] То болшинството от хората няма и да го прочетат това, камо ли да напишат нещо отговарящо на твоите критерии (да не говорим, че малцина биха могли, дори да имат желание ...).

С много от написаното съм съгласен, но да се вкарва всичко в такива строги рамки и да се размахва пръст, че ще има санкци, ако ... е малко преждевременно и параноично (изглежда, за да се презастраховате срещу острата критика ... дето я няма никаква)!
Аз никога не съм се притеснявал от критика, а и съм давал такава под произволни снимки, без някой да я е искал изрично (но това си е по премълчаване, не виждам какво друго може да се очаква в един фотографски сайт). Малко ме изненада тази нова опция, дано постигне желания ефект, но не съм голям оптимист. Проблемът не е дали искаш или не искаш критика, а дали има кой да ти я даде. Затова - по-полека с балтията, бих казал на nyamago и на всички, които биха пожелали критиката да е "imaya"! И при сегашните правила има добра защита срещу обидни или неадекватни коментари.

Предлагам следното:

1. Деактивирайте наказателните опции (възможността на автора да трие чужди коментари или да блокира автора им) под снимките, отбелязани с "Искам критика за снимката си". А ако го е блокирал по друг повод, това да не важи за тази конкретна снимка и той да е равноправен на останалите. Такива действия да могат да се предприемат при необходимост само от admin или модератори. Добре известно е, че някои автори злоупотребяват с тях.

2. Що е то "Критичен коментар" - ето една по-кратка и лесно смилаема дефиниция:
Обосновано мнение за качествата на дадена творба (снимка), основано на системата от обективни правила в изкуството и на естетическите критерии на критикуващия.
Естетическите критерии на критикуващия са малко или много субективни (един харесва едно, друг - друго), но трябва да са непротиворечиви и устойчиви, т.е. при две различни снимки с много подобни характеристики да не казвате за едната "не ми харесва това", а за другата - точно обратното.

3. Върнете бронза! [smilie24]
Много пъти съм го казвал, ще го кажа и сега - не е добре без бронз, сега какво имаме: само злато, сребро и ... тиква/"виж автора"! [smilie8]



Публикацията е редактирана (24-05-19 09:12)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: stef7   
Дата:   24-05-19 09:57

Моето мнение е доста различно на повечето изказани тук. За по-кратко, като начало ще го илюстрирам с два примера от самото изкуство:

"А кое е добро, Федър,
и кое не е добро —
трябва ли да искаме от когото
и да било да ни каже
тия неща?"

Зен и изкуството да се поддържа мотоциклет
или изследване на стойностите

И епизод от филма на Милош Форман - "Амадеус"

Астрийският император се знае бил доста начетен в музиката, сам композирал, бил голям меценат спонсор и съответно се имал за познавач сиреч критик. В този епизод го виждаме точно в тази роля. [smile]

Превода ми е свободен и съкратен, всеки може да изгледа и чуе оригинала.
https://www.youtube.com/watch?v=qE9PdomXpsE


Австрийският император към Моцарт: "Много добре, млади момко, обаче твърде много ноти"
Моцарт: "Нотите са точно толкова колкото трябва, ваше величество. Нито повече нито по-малко"
Австрийският император към Салиери - 'Не съм ли прав ?'
Салиери - 'Прав сте ваше величество'
Моцарт - 'Но това е абсурдно !'
Австрийският император: 'Твърде много ноти. Махнете някои и ще е перфектно' [smile]
Моцарт - 'Кои някои по-точно имате предвид, ваше величество ?'

Кой е бил прав и кой крив историята е показала пределно ясно, но колко абсурдна според думите на Моцарт от филма може да е критиката, не всеки вижда и осъзнава. Така наречената критиката в голямата част от случаите е ненужна и дори вредна и в днешни времена е на умирачка. И слава богу. Едно време имаше филмови критици сега няма.


Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: stef7   
Дата:   24-05-19 10:02

А сега по-дълга обяснителна част, на който му се чете. Който не му се чете да прескача.

Изкуството по своята същност е безоценъчно, отвъд ограничените ни, глупави оценки с които са ни закърмили от пелените. Това е вид общуване комуникация при която един или повече хора предават (и/или продават) на един или повече други хора емоции, мисли, идеи. Предава се и се консумира директно и интуитивно поради простата причина че други хора не могат да мислят и чувстват вместо теб. Няма нужда от посредници. Може да има съвпадения в една голяма част от мислите идеите и емоциите, до голяма степен обусловени от еднаквата среда, но винаги има разлики. Няма по-пряк път към провала от това да оставиш други да мислят и чувстват вместо теб.

Титли, награди, конкурси, отличия. Какво общо имат с изкуството ? Абсолютно нищо. Разни начини за галене на егото.

Основната идея на така наречената критика а и на титлите, наградите, конкурсите, отличията е да дават вместо нас някаква стойност на творбите на изкуството. Много трудна задача като се има предвид колко относителна, променлива и неизмерима е тази стойност в света на идеите, мислите, емоциите. Отделен е въпроса доколко се доближават до идеята всичките тия неща. В най-добрия си вид това са един вид водачи, посредници в необятния свят на изкуството, с цел да ни спестят време и усилия да открием най-стойностните неща. Но за да се доверим някой да ни води са необходими много условия и съвпадения:

- да имаме една и съща цел, да вървим горе долу в една посока
- да имаме еднакво, горе долу разбиране за това какво е стойност и стойностно в света на идеите, мислите и чувствата. Казано по-просто да имаме що-годе близки вкусове.
- да имаме доверие на човека, че няма да ни подведе или направо закопае, заради пари, слава, положение. Да го познаваме, да знаем що за човек е.
- той наистина да има опита и познанията, наистина да е по-напред от нас, да е видял повече, да знае или може повече.

Все трудно измерими/съизмерими неща и съответно трудно изпълними. Да намериш добър критик практически означава да намериш съмишленик и другар. Колко такива имаме в живота ?

В изкуството е като в политиката. Има два вида демокрация - непряка и пряка. При първата ние избираме представители, политици, които вземат решенията вместо нас, които уж са най-добрите, най-пеканите, най-опитните, най-знаещите от нас и ще свършат работата вместо нас. Има ли нужда да обяснявам колко далеч от идеята е реалността. При втория изборът е пряк. Събираме се, обсъждаме и решаваме всички по всеки конкретен въпрос и всеки дава глас според неговите разбирания и интереси. И двата метода имат предимства и недостатъци но се счита че пряката демокрация както се практикува в Швейцария примерно е по-добрият и истински вариант. И единствената причина да не я практикуваме е липсата на ресурси. Избираме посредници защото нямаме достатъчно ресурси - време или пари или познания и умения да се събираме и да го правим самите ние директно.

Във фотографията в миналото е било непряка демокрация или направо диктатура (на пролетариата) у нас [smile]. Сега с помощтта на интернет и новите технологии, ограниченията и недостига на ресурси са преодолени и минахме на пряка демокрация. Автора на тази тема, както и някои други колеги от по-предишните генерации обаче не могат да се адаптират към новата среда, все си ги влече към миналото. Старата система им изглежда по-добра. Според мен бърка но да оставим времето да каже своята дума и в този спор [smile]

Моето мнение е че подобно начинание няма да проработи, бил съм там вече виждал съм какво се случва. Някои начинаещи колеги може и да поискат критика и подобна да им бъде полезна донякъде ако не са чували за композиция, цветове и т.н. Осъзнаването че има определена теория и знания които може да са им полезни. Но в дългосрочен план това няма да работи. Не съм виждал подобни критики по чуждите сайтове за фотография. Мисля че Photo-Forum и сега е достатъчно добре структуриран. Недоволни винаги ще има. Каквото и да се направи, все някого нещо няма да го устройва.

Другите били голяма работа, китайци, руснаци, индийци. Хм. Тук редовно се публикуват вести за български фотографи спечелили конкурси в чужбина при това със широко международно участие. Често попадам на български автори по чуждите форуми които с нищо не отстъпват на колегите си. И това само ме радва. За малката нация която сме качествената фотография къмто глава от населението не е по-малко отколкото при другите.



Публикацията е редактирана (24-05-19 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: rostoshev   
Дата:   24-05-19 11:11

stef7, какво Ви кара да мислите, че критиката е "на умирачка"!? Тя е неделима част от света на визуалните и музикалните изкуства и ако тя за Вас е без значение това не значи, че и за всички останали е така. И Вие лично, как определяте своята фотография - като изкуство или не?

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: nyamago   
Дата:   24-05-19 12:00

@Uri64, @Ceco и други, които мислят по подобен начин:

1. Всъщност, нищо не е дълго и обемисто. Поясненията са опция, без която може (макар да е от полза, ще минете и без тая част). Остава самата дефиниция (черния текст) - ако и той ви е дълъг ([smilie10][smilie11]) лесно могат да се махнат първите две изречения (увод от общото към чатното) - и остава само едно изречение. А 'земете да напишете по-кратка дефиниция от това???

2. Искахте дефиниция за критика - явно имате нужда от такава, защото това, което вие разбирате под думата е просто (безотговорен) коментар, за каквито открай време си има място в сайта. Щом ви харесва тая форма на 'критика' - просто продължавате да я ползвате и не посещавате новата страница (където без друго ще качва нищожно малцинство от маргинали).

3. Нищожното малцинство, искащо критика, явно не е доволно от коментарите (като сурогат на критика) и по-скоро очаква нещо като предложената дефиниция. Друг въпрос е следва ли един масов сайт да инвестира в нарочни (и не-лесни) функции за изолирана шепа хора?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: uri64   
Дата:   24-05-19 15:43

А, пишете си бе, няма проблем...изливайте се, щом имате потребност...времето и клавиатурите са си ваши...знае ли човек, може и някоя изгубена душа да прочете всичко натворено....
[smile] [beer] https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=125910

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: nislon   
Дата:   25-05-19 07:51

Една препоръка към тези, които слагат кадри в новата галерия "Критика".

Не си махайте EXIF-ите, а ако вече са премахнати, напишете настройките под кадъра или в коментар, включително - в кой час на деня е снимано.


Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: nyamago   
Дата:   25-05-19 14:00

> Не си махайте EXIF-ите, а ако вече са премахнати, напишете настройките...

Това е задължително за онези, които търсят техническа критика на снимката.

Ако някой (случайно?) желае художествена критика, може и да не слага тези подробности. Който пък желае и двете, естествено ще ги включи заради техническата страна.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: philip   
Дата:   13-06-19 18:52

Очевидно е, че някои от кадрите пуснати в галерията за критика: https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=CRITIQUE
впоследствие се изтриват от авторите им и остават там като бели петна...

Предложението ми към администраторите е под белите петна да остава името на авторите?![smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: Leica   
Дата:   13-06-19 22:29

Нц, ясно е, че хората не са мазохисти.
Не е задължително само свестните хора да искат критика.
Критика искат тези, на които им трябва, а те са по-неуверените в себе си, начинаещи, навлизащи в материята. Тяхното име/ник още нищо не значат. Техните приоритетни гордости са други. Поради това те желаят критика като начин за бълзо развитие и напредък и не се притесняват особено от нея.
Да критикуваш обаче снимка на човек, смятащ се за успешен фотограф или с прочуто име е друга хава. Прав или неправ - готви се за война с кликата му!
Има още положения. Например незапознат да критикува добре направена снимка от добър фотограф. Да се коментира злостно в отговори т.н.
Човек е свикнал да гледа по-благосклонно на собственото творение...и дори да го критикува сам, ако му се присъединиш към критиката може да стане страшно !
Откъде можеш да знаеш снимката на човек от коя категория е !?
Разумният човек решава, че е по-добре да я подмине.
А добрият фотограф ... за него не е особено интересно да критикува снимки на начинаещ, като изпада в цикъл да се хаби да пише наред все за еднакви и очевадни грешки. По-добре да не си губи времето.
Народът иска да живее в екшън, но не иска да го боли .
За тая цел някога са измислили жертвоприношенията.
Също гладиаторските игри.
Твоят грях е опростен, страстите наситени, конгнитивността също.
Нека двама да се перат на терена.
Така и тук ... ще подминавате снимките на колегите си, и ще се отбивате да похвърляте камъни върху разпънатият за критика. Той ако има дупе, ще изтрае.
А можещият и знаещият - на него критика му е нужна точно толкова, колкото отговор от публиката в състезанието "Стани богат".
И все пак клиентите ни не са фотографите !
Поради тази причина, когато аз искам мнение за снимка/и, омешвам един лот и го пускам във фейса с молба за критика и оценка - ама само яка и груба !!!
Уви, и така не става :) Познатите минават само да те потупат по рамото.


Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   14-06-19 00:44

"Ако знаеш какво искаш, ако знаеш какво правиш, ако чувстваш, че така трябва, не слушай никого"Просто го направи! Много думи....

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: Leica   
Дата:   14-06-19 13:31

Борислав - а пари?

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: rostoshev   
Дата:   14-06-19 15:20

Е така де! Ама тук става въпрос не за критика въобще, а за форумна такава. Има си и отметка, който иска критика цъка отметката и готово... Който мисли, че може да каже нещо критично - да понапише туй-онуй. И няма значение кой какъв и колко голям фотограф е.

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: mitpis   
Дата:   14-06-19 15:33

Leica, не мисля, че критика желаят само по-неуверените в себе си начинаещи, критиката е като сверяването на часовника независимо дали е Ролекс или китайска реплика, много от добрите автори във Фото форум след дискусия са премахвали свои кадри, които по една или друга причина не са били на ниво, даже и автора на темата преди време си беше свалил кадър за който бях писал, че нещо ме смущава не помня вече точно какво, не помня вече и кадъра, но помня, че след дискусията си свали кадъра и не съм го виждал този кадър оттогава, ако се появи ще го позная, все пак имам някаква зрителна памет. Та Богданов, ако се беше държал като ощипана мома щеше да ми скочи и да каже кой съм аз да му говоря такива неща, но не човека съвсем културно ме попита какво точно ме смущава и аз му обясних-това е конструктивен диалог между съфорумци без значение кой колко Б-та и А-та има.Аз също си свалям кадри които не вървят, което ми помага на самокритиката и после се чудя защо съм ги качил. Така че критика и самокритика вървят заедно ръка за ръка независимо колко си добър. Това, което си написал за критиката ми прилича на стилистиката на вестник "Стършел" от преди 10-ти ноември. Сега светът е шарен,хората са различни и мненията са разнообразни, ако си на ниво като човек, не говоря за автор, от всичко можеш да извлечеш девиденти/даже негативната критика е вид реклама/, а нечии психически проблеми са си проблеми само на преносителите им.
rostoshev [smilie24]



Публикацията е редактирана (14-06-19 15:35)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: pevtimov   
Дата:   14-06-19 17:05

Автор: mitpis
Дата: 14-06-19 15:33
"Аз също си свалям кадри които не вървят, което ми помага на самокритиката и после се чудя защо съм ги качил."
Значи цялата разправия е пак за палците [cool] Пардон, звездичките, гласовете, вотовете, Б-тата, А-тата и т.н.
Сега ме измъчва една мисъл. Ако снимам едно....нехубаво девойче и то много се хареса на снимката, а тук получи заслужените 0:0, дали да не ги изтрия и да си гледа огледалото?

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: mitpis   
Дата:   14-06-19 17:16

pevtimov, Разбира се вотовете А и Б са някакъв критерий дали си свършил нещо качествено или не си. Друг е въпросът, ако не си коректен и по някакъв нечестен начин придобиеш тези точки, то тогава наистина няма нужда от критика за такъв човек и за него те ще бъдат нещо различно от критерий за добре свършена работа.



Публикацията е редактирана (14-06-19 17:26)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: pevtimov   
Дата:   14-06-19 17:29

Автор: mitpis
Дата: 14-06-19 17:16

"pevtimov, Разбира се вотовете А и Б са някакъв критерий дали си свършил нещо качествено или не си. Друг е въпросът, ако не си коректен и по някакъв нечестен начин придобиеш тези точки, то тогава наистина няма нужда от критика за такъв човек и за него те ще бъдат нещо различно от критерий за добре свършена работа."
Ха сега, ново двадесет. Какви са нечестните начини? Питам за един прЕател[smile] Иска да удари една Първа страница и да приключи с фотографията като Световен шампион [thankyou]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »