Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Опции за сторидж на снимките
Автор: bborisov   
Дата:   13-05-19 01:24

Здравейте, понеже ми свършва мястото на външния хард, които ползвам за съхранение на снимките реших да се допитам за мнение. В момента ползвам lacie d2 quadra, преди време взех само кутията и сложих мой хард 250гб, който знам, че няма да ме предаде. Така успях да изкарам близо година и половина и ето, че вече нямам място. Опциите, за които аз се сещам към момета са две: да си взема някакъв нов външен хард от типа на wd passport или seagate expansion , които най-вероятно ще издържат може би година, две или да си взема ssd от алиекспрес, напоследък разликата в цените е доста минимална. На пръв поглед звучи доста нелепо, но с оглед на това, че този диск ще се разнася постоянно ссдто има доста по-голям шанс за оцеляване. Ще се радвам вие са споделите вие как съхранявате снимките си.

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: asahi   
Дата:   13-05-19 09:06

Миналата седмица нямаше ли подобна тема? Можеш да ползваш старите съвети. Нищо не се е променило от тогава.

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: marves   
Дата:   13-05-19 10:25

Според мен по-удачно е NAS устройство с 2бр HDD в RAID масив, някое Synology DS дори втора употреба, с 2x4TB дискове примерно (те да са новички, или ако са употребявани да се проверят със специализиран софтуер по единично, което си е занимавка, защото ще трябва преинсталация на NAS операционната система в последствие).

Предимства:
- достъпност от всяка точка в света (с интернет) - криптирана връзка, реално домашен "облак".
- няма рискове от изгубване, крадене, чупене, мокрене и т.н. (устройството е мъничко и тихо за монтиране в някоя ниша в стената или друго "укритие")
- почти 100% сигурност на данните (ако някой от двата диска тръгне да дефектира, ще получиш email/SMS известие автоматично от Synology сървъра, за да реагираш навреме и реално не е необходима регулярна "поддръжка")


Преносимо въшно SSD трябва да е хубава марка с влаго и ударо защити (гумирано покритие с тапи на портовете). Друг сериозен недостатък е, че SSD умира внезапно и безвъзвратно, няма как да се живне за източване на данните в него (има 5-10% шанс, но не трябва да се разчита на това). HDD като му умре механиката или електрониката, си пази информацията и може да се "регенерира".


Ако фото дестинациите са без интернет свързаност (или умряла/ограничена откъм скорости), аз лично бих комбинирал домашен NAS + втора карта памет, в която да дублирам снимките (примерно 2х128ГБ карти памет, или по-големи, в зависимост от бюджета), реално няма допълнително тегло и обем. Това само в случай, че направените снимки през деня оправдават "инвестицията" във втора карта памет.

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: stefan_chernev   
Дата:   13-05-19 10:58

Аз бих си взел QNAP.

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: smilen_k   
Дата:   13-05-19 12:35

marves ти е дал точния отговор. Аз също ползвам NAS,но за по голяма сигурност ги записвам и на външни хардове. Сега поне хардовете са доста достъпни.

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: lizy   
Дата:   15-05-19 15:32

А ползвате ли някакви външни клауд решения тип pcloud и други подобни?


Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: nimi   
Дата:   15-05-19 18:55

Ако до сега са стигали 250GB явно не ти трябва голям обем.
Едно Synology за в къщи а за разходки една хубава флашка 128 или 256GB.

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: georgievmladen   
Дата:   15-05-19 19:30

За архив NAS в RAID, и архив на NAS-a на външен HDD . SSD според мен е за операционна система, HDD-то се чупи със симптоми.


Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: speedking   
Дата:   17-05-19 23:30

по-доброто решение за свързване на различни по големина хард дискове с бекъп така че да не се губи информация при загуба на някой от дисковете е UNRAID

Ето линк с предимствата на unraid:
https://youtu.be/TZSUrZQXGqM

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: kiromn   
Дата:   19-05-19 18:32

За мен по-добрият вариант е два сториджа с по един диск на две локации и синхронизация между тях. Така при какъвото и да е бедствие с изключение на удар от метеорит ще оцелеят снимките. Отделно имам и синхронизация към облачна услуга.
Райда като му гръмне контролера и заминава всичко

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: localhost   
Дата:   20-05-19 08:02

kiromn написа:

> Райда като му гръмне контролера и
> заминава всичко

Т.е. не можеш да си купиш същият модел и да си импортнеш дисковете [smilie18]

Не знаеш как става или модела не го поддържа?

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: kiromn   
Дата:   21-05-19 23:22

Доста често контролера успява да напише глупости по дисковете. На едни клиенти така им замина целия масив.
Иначе съм чувал, че контролерите могат да се вадят от компютъра и после да се слагат други от същия модел :)

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: asahi   
Дата:   21-05-19 23:28

Стига бе! Това е невероятно!

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: lamerko   
Дата:   22-05-19 00:19

asahi: не думай [smilie18]

Една реална случка: преди години в един местен ISP, изгаря единия диск от масива (RAID1) на основния сървър, който им държеше потребителските акаунти, плащанията и... договорите. Та техния спец слиза на долния етаж, където по него време се намираше компютърен сервиз и по някаква случайност нацелва подходящ нов диск за възстановяване на масива. На другия ден имаше обява за работа... а причината - контролера беше записал "глупости" (нулеви поинтери) на оцелелия диск и така се бяха сдобили с работещ масив, но напълно празен...

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: uri64   
Дата:   22-05-19 01:55

Еми основен сървър с Райд 1...не е като да не са си го търсили...и сигурно спецът го е отнесъл, защото някой е искал да мине максимално еВтино....


Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: kiromn   
Дата:   22-05-19 07:35

Юри все тая е в кой райд режим си. Като ти напише контролера глупости по дисковете и приключваш с информацията. Не че се случва често, но се случва. Освен това ако ти е работил няколко години преди да се скапе иди търси същия контролер да купуваш.
Много по-културно е да си направиш бекъп на друго място и да си синхронизираш с него. Освен това му даваш опция да не ти презаписва данните. Така дори някой вирус да ти омаже файловете, на другото място ще оцелеят

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: lamerko   
Дата:   22-05-19 12:24

uri64: няма лошо от Raid1, особено по него време. Лошото е, че са нямали бекъп, както и "специалиста" им всъщност си е нямал идея как да възстанови масива :)

Вярно, че оборудването им не беше професионално и може да се каже доста бюджетно, но все пак времената си бяха такива. Говорим за ISP от времето на телефонните модеми - най-скъпите им карти бяха по 30 лв, като имаха доста разходи да поддържат прави телефонни постове.

Идеята обаче беше друга - твърде често човешките грешки се замазват като хардуерни проблеми - нали контролера няма как да се защити :)

Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: uri64   
Дата:   22-05-19 12:58

А аз какво казвам? Че да се разчита само на някакъв райд 1 за сигурност на данните от основен сървър не е много сигурно. И че допълнителното подсигуряване изисква и допълнителни средства. И бас държа, че шефовете са искали да минат максимално евтино. Даже се чудя как са се бръкнали и за конфигурация с Райд 1. И колкото е трудно за един райд контролер да се защити, толкова е и за един спец, отговарящ за тези неща :)
Но тази история е само едно лирическо отклонение от основната тема. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Опции за сторидж на снимките
Автор: localhost   
Дата:   22-05-19 13:07

"Младежи" (слагам го в кавички, че щом помните модемите ... ) по времето на модемите един RAID контролер струваше хиляди долари (ако ги имаше).
Масово се правеше софтуерен в ядрото на Linux-a.

А в днешно време QNAP базовите модели са по 300-400 лева - добавяш дискове и си в джаза.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »