Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: avo   
Дата:   12-05-19 16:48

Имам следният проблем , при шарп при конвертиране от RAW в Raw Therapee, ефектът от шарпенето дефакто не се вижда. СНимката на привюто е силно мека и неостра. При увеличение до 100%, независимо дали с или без селективно шарпене в контрастните зони, се вижда някаква разлика, но минимална и категорично неотговаряща на реално приложения шарп. Така се получава феномена, че нагласям на око на около 250-300 при sharpen и виждам какво е станало чак като отворя JPEG-a след това, ако не ми хареса се връщам и коригирам. При всички ли е така или аз не правя нещо както трябва?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: asahi   
Дата:   12-05-19 17:21

Тук пише как трябва: https://rawpedia.rawtherapee.com/Sharpening
. Потърси несъответствия.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: quazimodo   
Дата:   12-05-19 18:15

Понякога, в зависимост от големината на файла и от бързината на компютъра, може да се получи доста голямо "разтягане" между преместването на плъзгача и появяването на изостреното изображение. Наблюдавай изострянето винаги при отворена на 100% снимка. И да, Лайтрум и Фотошоп дават много по-изявени резултати при изострянето в сравнение с терапията, но пък тя вади някакви пиксели, които и самите производители не отбелязват в размерите на картинката[smilie5]. Трябва внимателно да се прочете някое ръководство и да се експериментира с различните начини на изостряне. Стойностите от 250-300 са нищо. Качи до 600-750 и виж какво ще се получи. Още при демозаика трябва да подходиш с правилния начин. Има такива за базово исо и такива за високо исо.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: solar_sea   
Дата:   12-05-19 19:37

Не си цъкнал на бутончето за включване на ефекта от изострянето ? Всеки един инструмент в rawtherapee трябва да бъде включен, за да работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: avo   
Дата:   12-05-19 19:45

solar-sea, цъкнал съм на бутончето:)

650-700 шарп дава разлика на превюто, но много малка. Jpeg-а с 650-700 стои твърде прешарпен, става като мозайка. Опитно при повечето ми снимки стойности около 300-350 са ок с тенденция към доста. Поне за мен.
Забавянето от компютъра го отчитам, но не е от това, освен ако не бави над 10-15 минути, което е абсурдно. Ползвам или Macbook Pro или I Mac, може би да са с Core i5. Като цяло са бързи машинки.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: quazimodo   
Дата:   12-05-19 20:17

Май четеш отговорите по диагонал. Отваряш снимката на 100%на екрана за обработка, Да ще виждаш по-малка част от нея, но си избираш някое парче от главния обект на снимката, който искаш да изостриш и тогава следиш какво става при местене на плъзгачите.


П.П. Коя версия ползваш? Справяш ли се с руския, защото аз пък не се справям с английския и по този повод имам едно ръководство за 4-та версия на руски.



Публикацията е редактирана (12-05-19 20:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: avo   
Дата:   12-05-19 22:48

Не чета по диагонал, напротив, съсредоточено чета, но може би не се доизказах. Разбирам какво искаш да кажеш, така и правя, увеличавам на 100% центъра, където ми е фокуса примерно, и така местя плъзгачите, то ако не е на 100% не е активна и функцията за разпознаване на неконстрастните зони, за да не се продуцира шум в небето да кажем. Обичам обаче да гледам и как изглежда снимката като цяло като визия, човек не гледа снимките си на 100% кропове, а на нормален монитор или на принт някакъв, най-често не огромен. От шарпенето при 100% трудно се добива представа как ще изглежда снимката като острота в нормален размер. И там ми е проблема, виждам една тотална мътилка, независимо колко местя sharpen-а.
Иначе ползвам английски свободно и версия на програмата 5.5 за Мак
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: avo   
Дата:   12-05-19 22:52

Хората са си го написали, но няма кой да чете [smilie21]

"The effects of this tool are only visible at a preview scale of 1:1 or more."

За sharpen иде реч.
Явно е неизбежно,но го намирам като сериозен недостатък на програмата. Какво превю, каква обработка при конвертирането, ако гледаш една мътна снимка и и напасваш тоналността на белия баланс.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: victory13   
Дата:   13-05-19 13:35

avo, имате ли идея в кой момент точно се шарпи една снимка, и защо ? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: avo   
Дата:   13-05-19 13:42

Идеята ми е, че се шарпи, за да изглежда по-остра и изчистена като изглед, стига да е желан ефекта, а кога теоретично не зная. Аз лично го правя, след като наглася контраста, shadows/highlights, microcontrast и преди баланса на бялото, най-често. Грешно ли е ?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: victory13   
Дата:   13-05-19 13:57

Шарпенето е последната ви процедура, като стойността му зависи от това, на каква медия ще се гледа снимката... Шарпа за печат и екран са различни, като за печат зависи и на какво ще се печата...
Ако не е ясно още как ще се процедира по-късно със шедьовъра, се шарпи с минимални стойности преди да се конвертира. След конверсия jpeg файла се обработва допълнително в зависимост от посоченото по-горе.

Белия баланс, ако още при заснемането не е отчетен правилно, е едно от първите 2 неща дето се настройват в raw конвертора...

Успех! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо не виждам ефекта от шарп в Rawtherapee
Автор: avo   
Дата:   13-05-19 17:59

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »