Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: menton   
Дата:   29-05-19 11:30

Здравейте ще си взимам монитор, който ще го свържа с лаптоп, принципно лаптопа е с хубав дисплей, но ми идва малък вече. Спрял съм се на монитор със следните характеристики и бюджет до 600лв:

SPECIFICATIONS
Panel Size 27" / 684mm
Pixel Pitch (mm) 0.1554 (H) × 0.1554 (V)
Effective Viewing Area (mm) 596.736 (H) × 335.66 (V)
Brightness (typical) 350 cd/m²
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typical), 50 Million : 1 (DCR)
Smart Response 5ms (GtG)
Viewing Angle 178° (H) / 178° (V) (CR = 10)
Color Gamut NTSC 91% (CIE 1976) / sRGB 108% (CIE 1931)
Optimum Resolution 3840 x 2160 @ 30Hz – HDMI 1.4
3840 x 2160 @ 60Hz – HDMI 2.0, DisplayPort 1.2
Display Colors 1.07B
Signal Input HDMI 1.4 × 1, HDMI 2.0 × 1, DisplayPort 1.2 × 1
Power Supply 100 - 240V ~ 1.5A, 50 / 60Hz
Smart Power Mode(typical) 35W
Built-in Speakers 2W × 2

Въпроса ми е до колко ми е адекватен избора към днешна дата? Бих се радвал да получа препоръки, без втора употреба.
Благодаря.
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: Pac   
Дата:   29-05-19 11:39

За форообработка е много по-важно колко верни цветове ти показва монитора, от това да е с висока резолюция.
С този бюджет според мен е абсурдндно да намериш 27 инчов 4к монитор, който да покрива 100% sRGB. Явно ще трябва да правиш компромис някъде - я в размера, я в резолюцията, я в цветовете.
Последният компромис, който аз бих направил са цветовете. Така че бих с насочил към 24 инача quad hd (2560 × 1440), който да покрива колкото може по-голям процент от sRGB. Така може да се вместиш някак до 600лв и да имаш смислен монитор за фотообработка.



Публикацията е редактирана (29-05-19 11:40)
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: lamerko   
Дата:   29-05-19 11:44

Хубаво, че си се спрял на някакъв модел, но кой е модела? Така плясната спецификация е малко безсмислена...
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: Pac   
Дата:   29-05-19 11:48

Сега загледах спецификациите, които си дал и от тях излиза, че не е абсуредно да намериш 27 инача 4к монитор със 100% sRGB. Ама наистина, какво е това животно? И как е възможно да е под 600лв?
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: menton   
Дата:   29-05-19 12:24

Приемам забележките и се извинявам! Модела е AOC U2790PQU има и на Philips с цена 520лв https://outmax.bg/dmz/index.php?_a=viewProd&productId=81851
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: marves   
Дата:   29-05-19 12:30

Най-евтино в БГ намерих Philips 4K 276E8VJSB
IPS панел, 4K резолюция, 27" ... струва нов 535 лв с безплатна доставка, в e@ag го има и разопакован за 480 лв.

до 600 лв може да се вземе и 32" 4K монитор, но ще е VA панел ... пак с покритие на sRGB.

Какво да очакваш от тези евтини монитори
- неравномерна подсветка
- вариации на цветна температура в различни краища на дисплея
- много лоша стойка (клатеща се от вятър, без регулиране на височина, без завъртане, ако има регулиране на наклон ще е повод за радост)

Това са монитори, сглобени от на практика бракувани партиди дисплеи (които не минават контрол на качеството от производителя). Да се очаква и кратък живот с постепенно допълнително влошаване на картината, което не се покрива от гаранцията на производителя (тези евтиняци са с гаранция на принципа "свети ли значи работи и нямаш право да се оплакваш").
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: lamerko   
Дата:   29-05-19 12:47

В интерес на истината, по спецификация модела изглежда доста добре. Но цената действително е притеснителна - ако се използва достатъчно добра матрица, то икономиите действително ще идват на първо място от качеството на сглобката и вероятно спестени елементи по електрониката, както и тяхното качество. Колкото до подсветката - това е наболял проблем, съществуващ за съжаление и в доста по-скъпите модели...
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: Pac   
Дата:   29-05-19 13:36

Изнанеадан съм от ниските цени на тези монитори. Аз когато търсех монитор преди 2 годни, такива като че ли нямаше.
Със сигурност има компромиси, но може и да не са толкова зле. От двата AOC ми изглежда по-добре, най-малкото има по-функционална стойка.
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: menton   
Дата:   29-05-19 13:47

Благодаря за мненията! Технологиите се развиват доста бързо за това и поисках мнения, спирам се на AOC. Професионалните монитори със сигурност най малкото ще държат цена в бъдеще, но е извън бюджета.

 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: menton   
Дата:   29-05-19 15:12

Това намерих, като информация за Philips , ако някои е навътре с нещата би било добре да направи съпоставка спрямо маркови професионални монитори.
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: kiten   
Дата:   29-05-19 15:18

menton Ти може и да си харесал 4K, но дали ще тръгне на тази резолюция от лаптоп. Обикновено видеокартата на лаптопа държи максиума на монитора си а пък лаптопите 4к са скъпи и все още са рядкост. Освен това HDMI не докарва качеството от дисплейпорта. Ако купуваш монитора от магазин отиваш с лаптопа и пробваш. Ако е онлайн поръчка то най-много после да го връщаш. Или в крайна сметка 4к мониор ще си го гледаш на HD.
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: lord_kik   
Дата:   29-05-19 16:09

Ако можеш да направиш компромис с една вертикална линия имам монитор който покрива всички критерии и даже е 32 и матрица IZGO,даже и пари ще ти останат.
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: menton   
Дата:   29-05-19 16:11

Поддържа 4К през HDMI 1.4 ще бъде на 30Hz, но става на въпрос за фото обработка не видео - търся по голям екран [smile]
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: LeniS   
Дата:   29-05-19 18:05

Честно казано като човек който работи ежедневно с дизайн и печат, в този ценови клас за сега Dell се справят доста добре, споделям опит след доста DELL-ове калибрирани. Но повечето са по 24 инча.

От там нататък не се сещам за 600лв толкова читави - визирам качествено цветопредаване.

Marves добре ти е написал какво да очакваш от евтини монитори относно подсветка, неравномерно разпределение и прочие.

Тетсвала съм няколко модела от които съм доволна, всичките фотографски ориентирани:
- на Филипс - лошото се оказа, че го няма вече в БГ точно този модел, а цената му беше доста добра около 1300 лв и ме хвана яд щото беше с 10 бита цвят. По заводски настройки почти нямаше разлика със снимки които съм печатала.

- На Асус и Бенк много добър клас но пак 4к, 27 инча са около 1300лв.
На Бенк даже двете серии за фотографи и дизайнери преди 2 дни PANOTNE им издаде сертификат за качество в цветопредаването. Покриват голям процент AdobeRGB, с 3 режима на работа: sRGB, AdobeRGB, BW и т.н.

Нещо обаче на което е добре да обърнеш внимание освен всичко което си описал като характеристики - 180 градуса зрителен ъгъл - това е важно, гледай да няма ШИМ и ако може разбира се 10 бита цвят ще е супер.

Това че в х-те има 350 кандела ок (те днес вече повечето са такива и статичен контраст 1000:1), но така или иначе за фотообработка стандарта е 120 кандела, 65К цветна температура и Гама 2.2.

Не искаш втора ръка, но един EIZO в добро състояние втора ръка може да ти дойде добре. Все пак те са символ на качество при мониторите. Виждала съм EIZO на 10 години след калибрация - не беше мръднал, така че не отписвай втората ръка.

[beer]



Публикацията е редактирана (29-05-19 18:06)
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: Synthy   
Дата:   29-05-19 18:08

Само да допълня, за 10 битове цвят ще трябва (най-вероятно) да смени и видео картата (Quadro или FirePro).
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: Бармалей   
Дата:   29-05-19 19:59

За 600 лв.? Мисията невъзможна! Но "втора ръка" в EBAY се намират и по 500лв. Има няколко DEL U2713H.
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: lord_kik   
Дата:   29-05-19 20:00

Предлагам Nec
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: Konstantinov   
Дата:   29-05-19 20:05

От понеделник съм със сменена трифокусна белгийска леща на лявото око и дел 4к с 10 битов цвят и квадро дава снежно бял цвят който виждах малко в жълто със естествената леща на окото ,сега с дясното го виждам така и на снимките намалявах ,жълтото, аз да ги виждам добре.30 черно бели снимки а2 а3 и а4 имам на стената и мислех че са пожълтели малко от времето, а те си били ок.
Има значение и как човек вижда.Двете калибровки които бях направил ми се виждаха със лек отенък различен от бялото ,а се оказва че причината е в зрението ми ,а не в 1 дислей про. Казвах си за 250 евро тоя калибратор е куц не е стенд за 100х евро като при производителя.
Тоя монитор под 600 лева ми е интересен аз бих го пробвал дали подсветката му трепти при намаляване на контраста и яркостта примерно на 20 процента.



Публикацията е редактирана (29-05-19 20:06)
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: viara123   
Дата:   29-05-19 22:59

https://www.benq.eu/bg-bg/monitor/designer/pd2700q.html
Имам го. Изключително доволен!
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: LeniS   
Дата:   29-05-19 23:20

Viara, точно тези визирах като споменах сертификата на Пантон, само че това е версията за дизайнери, има от същия клас серия за фотографи специално, пак сертифицирана и тя е много добра.

[beer]
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: solo5   
Дата:   30-05-19 08:55

https://www.benq.eu/bg-bg/monitor/photographer.html
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: menton   
Дата:   30-05-19 10:34

Разгледах на Benq фотографската им серия, но цените - уау! Втората употреба я изключвам автоматично да взема EIZO FHD не виждам смисъл, лаптопа ми покрива 100%sRGB, но ми е малък и трепти на ниска яркост.
Благодаря за коментарите.
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: Synthy   
Дата:   30-05-19 10:47

Има си причина цената да е "уау". Между другото, не е никак много за такъв тип монитор.
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: LeniS   
Дата:   30-05-19 10:59

Synthy, да на ЕЙЗО този клас са двойно, че и повече.
Като изключим Филипс които решиха, че геймърските им модели са им по-важни, и Асус и Бенк извадиха читови монитори,
На Асус мисля, че лаптопите са със сертификат на Pantonе.

Всъшност направо пускам линк към списъка със сеертифицирани монитори принтери до момента.


https://www.pantone.com/licensees/pantone-validated


[cool]
 Re: Въпрос и препоръка за 4К монитор до 600лв
Автор: lord_kik   
Дата:   30-05-19 14:04

А този как ти изглежда
https://www.necdisplay.com/p/pa322uhd-bk


 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.