Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: borisbogdanov   
Дата:   24-03-19 18:07

Не знам доколко е вярно, но по мои наблюдения някои жанрове във фотографските среди се считат за повече или по-малко "престижни" от други. Примери могат да бъдат, но не само, кулинарната, продуктовата, интериорната фотография. Сякаш те нямат такава художествена стойност, или пък не са толкова трудни за изпълнение, както, да речем, някой спиращ дъха пейзаж или зашеметяващ кадър на диви животни. Мислите ли, че съществува т. нар. йерархия на жанровете? А трябва ли? Какво е като цяло мнението ви по въпроса?

Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: mmjm   
Дата:   24-03-19 18:36

Не.

Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: MarinY   
Дата:   24-03-19 18:39

За фотографията, като, продукт с двуизмерен образ, не знам. Но в минали времена, когато художниците са били истински майстори в занаята, класацията е съществувала.
- птички, животни и цветенца са основата. Чисто документална и познавателна дейност.
- натюрмортът е следващото ниво. Защо цветята и животните да не станат, нещо повече от документ?
- пейзажът е още по-нагоре. Комплексни умения и виждане.
- на върхът е портретът. Да представиш живият човек. Неговата емоция, вътрешна същност, излъчване.
- ягодка та на тортата е портретът в обстановка. Човекът в обкръжаващата го среда. Допълваща, разкриваща.

При фотографията е пълна каша с манталитета, че всеки прави изкуство. Най- голямо е падението при портрет.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: nyamago   
Дата:   24-03-19 20:45

Етикетите за лютеница и за бира също се правят от художници. Някои - много добри; не само като техника на изпълнение, но и с вдъхновени идеи...

И никой не е помислил да ги сложи наред с живописците на пейзажи, портрети, или абстрактни картини. Не е същото. Да обяснявам ли разликата?

Наистина ли някой държи снимките на кебапчета със салата и тези на луксозно обзаведени холове и спални (много трудно и впечатляващо майсторски заснети) - да се сравняват и оценяват наред с фото-портретите и пейзажите?..
- - -

В заглавието на темата се пита за 'художествена стойност', а в уводния пост това не се споменава, говори се за 'престижни'. Престижно и художествена стойност са съвсем различни неща - за кое е въпросът? Знаем ли ясно какво значи 'художествена стойност'?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: plynii   
Дата:   24-03-19 21:00

Някой я делят на два жанра: "Намерена" и "създадена" фотография.

"Намерената" фотография - вземаш камерата и тръгваш. Вървиш, вървиш, вървиш и гледаш, гледаш и виждаш нещо хубаво, като композиция, цветове...Снимаш или пък преценяваш, че осветлението не е добро (или че има много хора) и на другата сутрин ставаш рано и отиваш да го снимаш.
А при "създадената" фотография - подреждаш някаква сцена, нагласяш позите и цялата композиция, цветове...правиш си каквото искаш осветление и накрая вземаш камерата и снимаш. Тази фотография не изисква да сте на правилното място в точното време.


Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: asahi   
Дата:   24-03-19 21:29

Съдебната, техническата и астрофотографията нямат никаква художествена стойност. В много случаи към тях може да се причисли репортажът и макрото.В останалите жанрове има повече предпоставки за художествена стойност. Дали и доколко зависи от конкретната фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: borisbogdanov   
Дата:   24-03-19 21:45

nyamago написа:

> Етикетите за лютеница и за бира
> също се правят от художници. Някои
> - много добри; не само като техника
> на изпълнение, но и с вдъхновени
> идеи...
>
> И никой не е помислил да ги сложи
> наред с живописците на пейзажи,
> портрети, или абстрактни картини.
> Не е същото. Да обяснявам ли
> разликата?
>
> Наистина ли някой държи снимките
> на кебапчета със салата и тези на
> луксозно обзаведени холове и
> спални (много трудно и
> впечатляващо майсторски заснети) -
> да се сравняват и оценяват наред с
> фото-портретите и пейзажите?..
> - - -
>
> В заглавието на темата се пита за
> 'художествена стойност', а в
> уводния пост това не се споменава,
> говори се за 'престижни'. Престижно
> и художествена стойност са съвсем
> различни неща - за кое е въпросът?
> Знаем ли ясно какво значи
> 'художествена стойност'?[smilie11]

Благодаря Ви за изразеното мнение. И все пак да отговоря на някои от въпросите ви, били те реторични или не.

Не знам дали изброените от Вас жанрове би следвало да се съпоставят. Все пак изкуството, поне в голямата си част, е субективно и винаги ще има най-малко две мнения по въпроса.

Възможно е да не съм се изразил ясно, но в поста ми словосъчетанието "художествена стойност" е налице. Това, което имам предвид е, че сред фотографите, които на първо място търсят в даден кадър артистичното, художественото, снимки от определени жанрове се дефинират като по-престижни спрямо други. От там следва и питането ми, а именно до каква степен е основателно това. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: nyamago   
Дата:   25-03-19 00:01

^ Приемам това уточнение - значи говорим за художествена стойност, а не за престижност, нали? Добре, тогава споменатите в уводния пост кулинарна, продуктова,и интериорна фотография: как, според тебе, се сравняват с портретите и пейзажите? Говорим за тези жанрове в техния комерсиален смисъл, като поръчков илюстративен материал към информативен или рекламен материал: колко може да бъде художествената стойност (не е нула)? Не е ли колкото в удачен етикет за лютеница? (И там не е нула)...

Не говорим за художествена фотография, в която обект може да бъде някой продукт (това е огромен спектър от възможни обекти) или дори ястие (както се случва в концептуални творби). Но там целта не е илюстрация и главното послание не е обектът, а неговия иносказателен смисъл в някакъв друг контекст.

Това, че един художник (било с четка или камера) е намерил оригинално виждане на някакъв интериор, което виждане придава на видяното друг смисъл - това не вкарва творбата в 'интериорния' жанр. Много е различно от интериорна (перфектно изпипана) снимка, която е правена за реклама на имот, нали? Или дори за реклама на дизайнерско студио (т.е. не художници, дизайнерите са такива) - но снимката е само илюстрация и реклама какво те могат и правят... Не знам дали дотук разликите се разбират?

Става дълго и по-добре да спра. Но да вкараме, все пак - и повторно употребеното понятие 'престижен':

То НЯМА нищо общо с художествената стойност. Може да има само ако автор, зрител и арбитър имат еднаква мярка що е 'художествено' - тогава някои неща ще са 'по-художествени' от други, а оттам могат и да са по-'престижни' в очите (само) на съгласните с дефиницията за художественост.

Популярната някога 'креватна живопис' е била много художествена в нечии (но не всички) очи. И тогава едни креватни живописци (кич-занятчии) са имали повече престиж от други. И днес някои фотографи на манджи имат несравнимо по-висок престиж (сред своите клиенти, колеги и фенове) от други фотографи на, да речем - пейзажи - които имат престиж единствено в някой маргинален форум като този. Престижът е субективно нещо - много по-субективен е от (също субективната) художественост. Всичко е в очите на гледащия!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: uri64   
Дата:   25-03-19 01:32

nyamago написа:


> Става дълго и по-добре да спра.

В никакъв случай! По такава тема пост, който е с по-малко от 7-8 параграфа не стои сериозно. Ето, вторият отгоре надолу дори е обидно къс. Въобще реплика с дължина под стандартна машинописна страница от времето на соца (1800 знака) трябва да се трира като спам и да се трие от админите. Добър ход е използването на думи с главни букви. Дори бих препоръчал да се добави болднат текст в стил криснох. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: uri64   
Дата:   25-03-19 01:33

трира=третира

Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: Konstantinov   
Дата:   25-03-19 01:54

Най-късо - снимки на природа ,астро,хора и животни които са от създателя, се ценят повече от снимки на кулинария ,продукти и архитектура направени от човек.Не съм вярваш,но това ми се струва че е разликата,ако изобщо има значение.Все пак сложността ,съвършенството и мащабите са несравними.

Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: CDman   
Дата:   25-03-19 08:18

Мислите ли, че съществува т. нар. йерархия на жанровете?

За жанровете и художествената стойност не. Виж за авторите и за финансовата стойност - ДА [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: По-висока художествена стойност ли имат някои жанрове спрямо други?
Автор: chrisnoch   
Дата:   25-03-19 12:49

Жанровете нямат исконна художествена стойност!
Дали някой ще седне да спори, че репортажите на Робърт Капа стоят по-ниско от пейзажите или портретите на ... който и да било?


uri64,
"Като нямаш какво да напишеш, не го пиши тук!"
(неизвстен древен мъдрец)
Апропо, не съм ти аз виновен, че не умееш да използваш елементарни инструменти за форматиране на текст!


CDman,
Твоите "фотографии" имат отрицателна финансова стойност.
Ще рече, трябва да ми плащаш вредни, че съм разгледал недоразуменията, които си нащракал. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »