Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на UV филтър за обектив
Автор: Gregor   
Дата:   11-04-19 22:06

Здравейте.
Може ли да ми препоръчате качествен UV филтър за обектив 86mm?
По-скоро предназначението му ще е да предпазва обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: chrisnoch   
Дата:   11-04-19 22:39

Дори и най-скъпите филтри (стотици евро) скапват изображението.
Тъпо е да се използват за "предпазване" на обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: io_bs   
Дата:   11-04-19 23:10

Сложи си сенника на обектива. Ще предпазва не само от удари, но и от отражения.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: Gregor   
Дата:   12-04-19 07:31

В нета някои пишат, че е желателно да имаш филтър, други ги отричат.
Все пак ако не се отразява сериозно на качеството на снимката по-добре ще е да има си мисля.
Като марки какви бихте ми препоръчали?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: Stefan.S   
Дата:   12-04-19 07:36

Имам 7 обектива които хич не са евтини и всички с филтри Кенко.Имаш ЛС

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: Julius   
Дата:   12-04-19 08:20

Ти съвет ли търсиш или провеждаш анкета? [smile]
Остави какво пишело в нета... в нета и ти можеш да пишеш (или не знаеше)?

1. В каква среда ще снимаш - толкова ли е опасна, че да си струва използването на филтър?
2. Ако обективът ти е евтин - все тая какъв филтър ще вземеш, качеството все ще е кофти;
3. Ако обективът е скъп - не се стискай за 20-30 лв, защото качеството пак ще е кофти;
4. Дори на една и съща марка има осезаема разлика в качеството м/у скъпите и евтините.

p.s.
Аз използвам само 2 вида филтри - поляризационни и неутрални, защото ги използвам по предназначение, а не вместо капачки и вградени сенници.
Отделно, когато се бърза - пак се губи време да махаш UV-то, за да сложиш поляризационния например... развърташ, навиваш... защото да снимаш с два (и повече) филтъра един върху друг е още по-зле, отколкото ако снимаш само с 1 филтър (независимо каква марка е).
Всяко стъкло отгоре = доп. влошаване на качеството! Стъкло, въздух, стъкло, въздух... и чак тогава обектив.
Като марки - основно B+W MRC (Kaesemann по възможност); 2. Marumi; 3. В краен случай най-високия клас на Hoya.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: 2metraninja   
Дата:   12-04-19 08:48

Даже капачки не им слагам в чантата - нито задни, нито предни, снимам от 15+ години почти всеки ден, не съм видял проблем досега. Имало е смисъл от тези УВ филтри едно време като се е снимало на филм, защото филма е много чувствителен към УВ лъчите и почва да се получава оцветяване, с дигиталните го няма този проблем. А колко ще ти спаси обектива аз не мога да си представя. Ето тук по-надълго е обяснено, има и видео с тест ако ти се гледа.

https://www.howtogeek.com/355998/what-is-a-uv-filter-and-do-you-need-it-to-protect-your-camera-lens/

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: compur   
Дата:   12-04-19 10:51

Какъв е този обектив с 86 мм? Да не е 82 мм?



Публикацията е редактирана (12-04-19 10:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   12-04-19 11:00

Филтри всякакви се правят от 10 до 150мм стандартно.
ПРестанете с това, че се разваля качеството, може всичко да се случи, не знаем и условията на снимане.
Примерно на морския бряг, или при снеговалеж няма начин да няма филтър, защото може да се увреди най-малкото предната леща.
Има доста марки, трудно може да се определи ей така.
Между другото, авторът на темата пита от известно време доста странни и недотам изяснени въпроси, което не е лошо, но все пак добре е да имаме повече информация...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: MoHaX   
Дата:   12-04-19 11:17

Аз на моята педесятка ползвах UV и го махнах , понеже ми образуваше флеъри като го насоча към лампа или по-ярка светлина

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: Gregor   
Дата:   12-04-19 11:28

Става въпрос за обектив Sigma 85mm 1,4 art Исках да знам дали ще влоши остротата такъв филтър. И за това питах каква точно марка да взема.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: io_bs   
Дата:   12-04-19 11:31

kvakioh написа:
> Примерно на морския бряг, или при
> снеговалеж няма начин да няма
> филтър, защото може да се увреди
> най-малкото предната леща.

И в двата случая съм снимал неведнъж и то без филтър. Ако се намокри лещата - избърсваш и продължаваш.

Gregor написа:
> Става въпрос за обектив Sigma 85mm 1,4 art
> Исках да знам дали ще влоши
> остротата такъв филтър. И за това
> питах каква точно марка да взема.

Да, и най-скъпият УВ филтър да сложиш, ще влоши качеството. В някои ситуации може да има минимална разлика, в други - очевидна. Зависи и от собствените ти критерии.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: kireto_a   
Дата:   12-04-19 11:50

аз пък не мога да разбера следното: как като сложиш плосък филтър, дето реже светлина, която сензора не регистрира и има многослойни покрития и т.н. насира изображението, а стотиците, малки и не дотам малки деруги дето се получават с времето по покритието на предната леща, като си я забърсвате е така на средата на полето и прахоляка, не го насират.

иди си вземи б+в или хоя филтър с многослойно покритие, тая сигма има безграйно качествено изображение, така че каквото и да завиеш от преде нищо няма да се промени. като има задна светлина турай сенника или в крайна сметка ако много блести го отвий.

верно скъпи са, ама обектива е сума пари и това си едно рода засраховка за случая, когата нещо дето изглежда като прашинка е всъщност песъчинка.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: espergaro   
Дата:   12-04-19 13:04

Поставил съм Zomei UV филтър от 11 долара на 17-40, 300F4 и 400F5.6,разлика в изображението не съм забелязал. Последно дадох широкия обектив на приятел, който работи във фотоотдел на вестник. Питах го евтиният филтър дали му е създавал проблеми, отговорът беше - никакви. А той наистина е добър фотограф с над 25г. опит, снимал е какво ли не. Моите филтри съм ги поръчвал от Ибей от китайски търговец със 100% положителен рейтинг, ползвам ги за предпазване.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: lamerko   
Дата:   12-04-19 13:12

Единствения път, когато съм забелязал някаква разлика с UV (да не се бърка с протектор) филтър, беше при една вечерна сесия в един парк, където светлината от лампите даде неприятни отражения, видими впоследсвие на големия екран... От него време по принцип разкавам всякакви стъкларии след оптиката в такива условия [smilie18]

Иначе шреди години бях поддръжник на тези филтри като протектори, но от доста време вече не се занимавам с такива. Но... все пак бих сложил такъв, ако съм на "морска" тематика :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: ZENON   
Дата:   12-04-19 14:25

Тия филтри са ловък начин да се изръсят едни пари без особен смисъл. Не коментирам компрометиране на качество на картинката.
Има си сенник, който е задължителен.
И ако някой иска да си пази челната леща си има стъкла за това, а не филтри.
Всъщност смисъла на това упражнение е само тогава, когато има реална опасност нещо да се шибне в челната леща, да я намокри и т.н. Във всички останали случаи не е нужно.
ОП май ще снима предимно портрет с тоя 85мм, като единствената опасност е някой модел да се изплюе на стъклото опред [smile]



Публикацията е редактирана (14-04-19 18:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: Konstantinov   
Дата:   13-04-19 18:57

В момента снимам навън със 70-300 стабилизирания на тамрон качен на д750 .Като го получих от унгарците диилекстрим за 550 лева нов с гаранция 1 година видях че дори са спестили маската на предната леща и се вижда лепилото и ме беше срам да снимам с такова нещо.Реших да взема ув манфото да махна стъклото и да ползвам само пръстена ,да скрия лепилото.Оказа се ,че със филтъра като пробвах обектива на а6500 с един вилтрокс фокуса кове,без филтъра се колебае ,не съм очаквал такъв ефект и оставих стъклото.На д750 фокуса със и без филтъра е един и същ по бързина.Не забелязвам да влияе на картината,имам филтри канон много фина изработка тънки просветлени от двате страни от 1967 те също не влияят на картината.Купувал съм други марки и наистина не ги ползвам.



Публикацията е редактирана (13-04-19 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: sirkhann   
Дата:   13-04-19 19:33

Новите филтри ги пишат, че са просто "протектори" и служат за предпазване на предната леща. Нещо като застраховка. Повечето съвременни филтри абсорбират много малко от близката UV светлина и не биха вършили никаква работа, ако човек снима на филм с такъв. Повечето филтри по фото магазините са хубави, взимаш който е на промоция: B+W F-Pro MRC, Samyang, Sigma, Hoya HD/Fusion - все са хубави.

Виждам, че във фотосинтезис в момента имат Sigma DG намален на 59лв. Има и по-добри филтри, но не и на тази цена: натисни тук

Може да отразява малко повече от много по-скъпите филтри и да не е с толкова устойчиво покритие, но е качествено оптично стъкло с качествено просветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: BXMarkov   
Дата:   14-04-19 12:24

Сенникът(поставен постоянно) и капачката(махане при снимане и поставяне след това) са достатъчни за защита. Филтър и то качествен, е оправдан за много скъпи обективи, за ползване при тежки атмосферни условия, вятър с прах, морска вода, походи в планината и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: sirkhann   
Дата:   14-04-19 17:24

BXMarkov - на теория е така, на практика - белята може да стане точно като го закачаш и още няма сенник закачен.

А и аз не се сещам за евтин обектив с резба за филтри на 86мм

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: io_bs   
Дата:   14-04-19 18:54

А като стъклото на филтъра се строши и надере челната леща на обектива?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: sorcerer---   
Дата:   14-04-19 20:44

Като си купих обектива никор 300/4 и му сложих веднага филтър от скъпата серия на Hoya.Отивам да го тествам и с ужас установявам,че всички снимки са мазало. Първоначално се скосих и мислех,че съм попаднал на кофти бройка обектив,но като махнах филтъра и обектива рязко прогледна [smile] Преживях и счупване на поляризационен филтър в фото чантата ми и последиците за обектива, на който беше завит бяха доста кофти...от тогава съм изхвърлил всички филтри и съм много доволен [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: Julius   
Дата:   14-04-19 21:52

Различни хора - различен опит!
И всеки опит е "правилен".
Понеже е преживян.
...
Всяко едно нещо, което НЕ се използва по предназчение -> е безмислено!
И една права лопата ако някой почне да ползва вместо мотика - се чупи...
Ползването на UV филтър "да предпазва обектива" е безмислено.
(да не използвам по-силни думи)
...
Тия УВ-та да не би да са бронебойни?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: sirkhann   
Дата:   14-04-19 22:02

Доколко един филтър за обектив може да е бронебоен - не зная, но Hoya HD серията се твърди, че е в пъти по-удароустойчива от нормално стъкло. При удар, кинетичната енергия се поглъща от филтъра при счупването му, което означава, че върху самият обектив може да се пренесе много по-малко от първоначалната сила. Щом стъклата от филтъра може да надерат предното стъкло, кое гарантира, че без филтър ударът е нямало да бъде достътчно силен, че да пръсне цялата предна леща или да нанесе по-големи щети?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на UV филтър за обектив
Автор: sorcerer---   
Дата:   14-04-19 22:14

Ами ако клечиш из разни насипи и храсталаци и лежиш из калта да снимаш пилци ще ти се прииска да имаш някаква макар и малка защита от прахоляк [smile] Но качеството поне при мен падна значително и се наложи да снимам без филтър.Поляризационния филтър го намерих счупен на обектива без да е претърпявал никаква интервенция, никакви удари или изпускания не е имало. Нямам идея какво му е дошло в повече [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »