Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: imitev   
Дата:   14-02-19 19:59

Мариньйе в уравненията с точка ли пишеш умножението или с хиксче?

Щото сегашните дечиня не са много досетливи и са им го написале като за тех си - с точка като в уравненията, да не стават грешки.

А бай дъ уей у бегето това твоето се пише 10,6 със запетайка по бдс.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: MarinY   
Дата:   14-02-19 20:57

[smilie6] Май, уравнения не съм писал от два-триисе, че и повече години. Грешката е моя. Но между цифри, точката ми стои странно.

Както клатенето на главата за да и не, ние сме единствената нация в света, която наопаки, ползва запетайката за десетичен разделител. Забравен навик. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: Canon1Dplus1V   
Дата:   16-02-19 02:38

Здравейте! [smile]

Zaz_Vida искам да ти разясня, как да си ги сметнеш, най лесно!
MarinY много правилно е написал:
200 см / 2,54 х 75dpi = 5906px - за страната на 200 см и съответно
210 см / 2,54 х 75dpi = 6201px - за страната на 210 см

Тука има едно неизвестно! Питайте човека, който ви ги прави (от Ботевград) на колко "dpi " печата във вашия случай и си го сметнете!
Много лесно става във фотошоп, като отворите нов документ:

http://360.0.bg/PS-1.jpg



и резултата:


http://360.0.bg/PS-2.jpg



При отваряне на новия документ избирата размера в сантиметри и резолюцията в dpi (пиксела / инч).

* Това , което забелязвам е, че базовата ви резолюция е доста малка (4000 х 3000 = 12Мпик.), и трябва да се прави интерполация до желаната (5906 х 6201 = 36.6Мпик - при 75 пик/инч), за да подобрите качеството снимайте с фотоапарат с поне 24 Мпик.

Успех! [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: LeniS   
Дата:   16-02-19 11:42

Само ще вметна без много обяснения
Правете разлика между:

- ppi - пиксели на инч - това е разделителната способност на изображението (което е в програмите ви за редакция)
- dpi - (точки на инч)- разделителна способност на принтера
- lpi - линеатура на медията - което се отнася пряко пък към хартията (медията, щото може да не е хартия) върху която се печата.

Това което ние контролираме при подаване на файл за печат е ppi ;)
Него обаче мога да го задам какъвто си искам - той не се определя от камерата ;)Съобразява се с други неща и ако човек не е наясно най-добре да си говори с печатаря как да бъде подаден файла - параметри, цветови пространства и прочие.
[thankyou]

PS. когато нагласяте размер за принт във Фотошоп винаги изключвайте Resample за да заключите зависимостта меду ppi и физическия размер на изображението - така при редакция на някоя от величините винаги следите в реално време какво се случва с останалите без да нарушавате качеството на изображението.
Когато човек знае как да интерполира няма проблем - правила съм изложба 70х100 с камера 16MP ;)



Публикацията е редактирана (16-02-19 11:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: batgani   
Дата:   16-02-19 12:31

табличка

Иначе,ако камерата ми е задала даден размер с дадена резолюция,то манипулацията
е възможна ,но в допустими граници.Прекалено уголемяване или намаляване,не носи нищо добро.
То е като да се обръсна нула или да си сложа перука,по убавец няма да стана.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: LeniS   
Дата:   16-02-19 12:42

Принципно с нищо не бива да се прекалява..Макар че съм се нагледала на какви ли не случаи... веднъж един дойде със снимка от интернет на 72 ppi и около 900pix дългата страна и поиска да я дигнем на фототапет

[smilie18]

Не че не може.. показах му какво се случва (защото за мен това беше недопустимо като човек който държи на к-во).. и той "не ми дреме пускай го"

[smilie18]



Публикацията е редактирана (16-02-19 12:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: nyamago   
Дата:   16-02-19 14:34

Когато "не достигат пиксели" не знам защо още се говори за старото преоразмеряване във Фотошоп където, естествено, кратността на увеличение е силно ограничена и качеството рязко пада. [smilie2]

От доста време има технологии, които го правят по-елегантно и с много по-приемливо качество при огромна (за старите ни разбирания) кратност на увеличение.

В една неотдавнашна и леко спорна тема дадох примери, единият беше от 2Мп телефон увеличено до 32Мп (!) без видимо пикселиране на крайния резултат. Има и други примери в профила ми и другаде.

Темата беше основно за JPEG to RAW приложението, реставриращо деградацията от компресия - но споменах и другия продукт, Gigapixel AI - който е меродавен в случая за принтиране в големи размери. И ако не тръгваме от антикварни 2Мп телефонни снимки, а от малко по-нови апарати с 10-12Мп, резултатите при по-'скромно' двукратно увеличение (на линейния размер, четирикратно на общия брой мегапиксели) приятно ще ви изненадат.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: LeniS   
Дата:   16-02-19 15:08

Nyamago
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: imitev   
Дата:   16-02-19 16:06

LeniS,

Това ми се вижда доста омазано като обяснение:

- ppi - пиксели на инч - това е разделителната способност на изображението (което е в програмите ви за редакция)
- dpi - (точки на инч)- разделителна способност на принтера
- lpi - линеатура на медията - което се отнася пряко пък към хартията (медията, щото може да не е хартия) върху която се печата.

Това което ние контролираме при подаване на файл за печат е ppi ;)
Него обаче мога да го задам какъвто си искам - той не се определя от камерата ;)Съобразява се с други неща и ако човек не е наясно най-добре да си говори с печатаря как да бъде подаден файла - параметри, цветови пространства и прочие.


Има достатъчно литература за четене.

Ще поправя само последното защото е съвсем груба грешка. LPI означава линии на инч и се ползва при печат нa полутонови изображения чрез растеризация на серии от точки и дефакто е броят линии на растера на инч/сантиметър.


https://maczot.com/prodpics/2629_imgfile2_vectoraster5_basic_600wide.jpg



Ще обобщя накратко - лазерният принтер може да е с 2400 dpi, но рядко печата растер с над 175-200 lpi, съответно необходимата резолюция на файловете е :
- с отлично качество и претенции 1,5х200lpi = 300 dpi
- с приемливо качество 1,25x200lpi = 250 dpi
- на ръба на приемливото качество = 1х200lpi = 200 dpi

От личен опит знам че повечето лазерни машини могат да отпечатат изображение със 120 dpi без пикселизация.

Тези разсъждения не важат при стохастични растери, там има други параметри. Плюещите принтери печатат чрез стохастични растери.



Публикацията е редактирана (16-02-19 16:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: LeniS   
Дата:   17-02-19 09:29

Imitev казах, че не искам в такива подробности да навлизам, защото не всеки се вълнува, и не е нужно.
Мерси за допълнението... [beer]

[shtrak]
Поздрави



Публикацията е редактирана (17-02-19 09:57)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »