Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Irix 150mm f/2.8 Dragonfly Macro - Мнения има ли
Автор: panaiot   
Дата:   06-02-19 15:10

Здравейте на всички,

От известно време гледам споменатият обектив и ми е интересно дали някой вече го е пробвал за да сподели мнение и препопъки.

Изглежда да предлага добър вариант за макро но все пак като ръчнофокусен ще се загуби фокус стака (автоматичния) в тялото на някои марки - като Nikon D850 примерно. По това може да коментирате колко пъти за макро ви се е налагало да правите фокус стак и да ви трябва автофокус за това?

Ако имате и примери ще е стряхотно. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Irix 150mm f/2.8 Dragonfly Macro - Мнения има ли
Автор: marves   
Дата:   06-02-19 16:05

Аз за първи път чувам за този обектив.
Ръчен фокус и 150мм макро - това ще може да снима само от супер стабилен статив и ще трябва да се фокусира през електронен дисплей/визьор с увеличение на образа. Желателно до задължително условие е камерата да има подвижен дисплей, за да не си сецваме кръста. От ръка макро снимки с този обектив няма да може да се правят (нацелен фокус ще се дължи повече на късмет, от колкото на умение, дори след курс за снайперист).
За стак с тези милиметри и тежест в ръчен режим... трипода трябва да е бетон, нещо от рода на видеостативите по 10кг+

Отговори на това съобщение
 Re: Irix 150mm f/2.8 Dragonfly Macro - Мнения има ли
Автор: lamerko   
Дата:   06-02-19 16:15

Все пак не е напълно ръчен - явно има контрол на блендата, което всъщност никак не е малко :)

Отговори на това съобщение
 Re: Irix 150mm f/2.8 Dragonfly Macro - Мнения има ли
Автор: mironio6   
Дата:   06-02-19 16:50

Прекрасна леща!
[smilie24]



Публикацията е редактирана (17-02-19 08:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Irix 150mm f/2.8 Dragonfly Macro - Мнения има ли
Автор: panaiot   
Дата:   06-02-19 18:06

И аз гледам полуавтоматиката и потвърждението на фокуса би работило добре дори и на снимане от ръка. Поне така мисля. Все пак ще може апарата да ползва и авто ИСО и мерене. Не знам дали ще е възможно да се вземе за ден два за тест от някой от магазините. Иначе много се замислям. Разбира се автофокуса си е автофокус и за бързите кадри ще е в предимство, а дали? Ако някой от магазините направи детайлно ревю ще е от полза. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Irix 150mm f/2.8 Dragonfly Macro - Мнения има ли
Автор: kvakioh   
Дата:   06-02-19 19:37

Гледам го от известно време и каквото успях да прегледам и пробвам мога да кажа, че е по-добър от Сигма 150/2.8 макро, който особено на безогледалки дава проблеми на безкрайност.
Цената е доста добра.

Отговори на това съобщение
 Re: Irix 150mm f/2.8 Dragonfly Macro - Мнения има ли
Автор: viara123   
Дата:   07-02-19 08:15

Макро се.снима на ръчен фокус. Гледах снимки на чешка фотографиня, великолепен обектив

Отговори на това съобщение
 Re: Irix 150mm f/2.8 Dragonfly Macro - Мнения има ли
Автор: vasilmitev   
Дата:   08-02-19 11:10

Ако искаш да снимаш сериозно макро над 1:1 - примерно 2:1 или 3:1 и повече няма как да не използваш фокус стак - но това е само за неподвижни обекти. В случая да го правиш ръчно (въртейки фокуса
на обектива) е доста трудно. Не знам дали фокус стак функцията на Никон Д850 би вършила добра работа (поне няма да разбера докато не купя тялото) най-вече заради
стъпките - от ревютата не мога да разбера колко са малки.
Най-достъпния вариант за мен лично е ръчна фокус
стак шейна, където наистина мога да се ползват много малки стъпки.
Но за фокус стак с макро шейна този обектив ще е много тежък (отделно ако сложиш макро пръстени за по-голямо увеличение обектива ще стане прекалено дълъг и нестабилен). Аз за последно ползвах това: http://extreme-macro.co.uk/velbon-stage/ - доста съм доволен.


Отговори на това съобщение
 Re: Irix 150mm f/2.8 Dragonfly Macro - Мнения има ли
Автор: panaiot   
Дата:   09-02-19 22:01

Изглежда все пак на D850 стака работи доста добре и на макро.

Видео


За контролирана неподвижна среда автофокусния 105 или 60 макро на никон в комбинация с D850 ще е вариант. Ще е интересно с макро пръстени със запазен автофокус, дали ще се справя така?

Иначе за навън където ще се снима само по един кадър този IRIX ще е много добър. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Irix 150mm f/2.8 Dragonfly Macro - Мнения има ли
Автор: vasilmitev   
Дата:   10-02-19 10:57

Докато не се пробва не може да се каже колко добре работи, но със сигурност е по добре от нищо и е възможно да става дори за по сериозни макро снимки, например с по голямо от 1:1 увеличение.. Иначе няма причина да не работи с макро пръстени запазващи фокуса. Това което ме притеснява е че за сериозно стакване (имам в предвид над 3:1) стъпката няма да е достатъчно малка, но пак казвам докато не се пробва няма как да се знае...


Отговори на това съобщение
 Re: Irix 150mm f/2.8 Dragonfly Macro - Мнения има ли
Автор: sirkhann   
Дата:   10-02-19 16:00

Нещо транзитната зона на дефокус на тоя Irix не ми харесва. Много "нервно" и неестествено прави да изглежда всичко около фокусната равнина и прави хало около обектите. Аз също го заглеждах, ама това ме отказва доста. Ето едно изображение от сайта на Irix.


https://blog.irixusa.com/wp-content/uploads/2018/09/IRX_5473.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »