Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Photonew   
Дата:   09-12-18 21:54

Моля, да ми препоръчате добра конфигурация за настолен компютър за професионална работа. Задължително ще ми трябва и хубав монитор.

Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: hotsnail   
Дата:   09-12-18 22:29

Използвай търсачката тук или Гугъл. Имаше доста такива теми тази есен

Зависи от бюджета и целите много

Ето ти един вариант

Памет 32гб на 3ghz
Процесор 9700k на Интел
Дъно Асус 390-ка прайм
Диск 2тб samsung 970 m2
Видео карта nvidia 2070
Захранване 650w bequiet
Хубава голяма кутия

Цена около 4000

Монитор benq sw320 4К, ХДР, lut таблици в монитора, няколко режима запомнени в монитора, 10 битов цвят цена около 2800

Общо с малко икономии отстъпки ако намериш и т.н. Около 6000 до 6500

Това е малко над среден клас ....

Най-лесния и в интерес на истина сигурно и стабилен вариант е да си вземеш на епъл един мак с 27” 5к екран и да си свиркаш. Дори с уж по-слаб хардуер, ще се окаже, че работи по-бързо и стабилно от сбирщайна....



Публикацията е редактирана (09-12-18 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: marves   
Дата:   09-12-18 22:36

Ъъъъ. да, готина конфигурация и монитор, ама 6500 лв. ... малко над среден клас... [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: kiten   
Дата:   09-12-18 22:57

[smilie5] какво значи над средния клас? Къде е средата? Даже не е включил задължителните две платки ssd м.2 optane „където в райд десятката зарежда за 8 сек.
Може да се купуват скъпи обективи и тела, а от компютърни компоненти да се пести това не го разбирам.

https://www.youtube.com/watch?v=3EXzolf57xE



Публикацията е редактирана (09-12-18 22:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: marves   
Дата:   09-12-18 23:07

На едно лаптопче много бейсик (i3-4005U процесор с 4GB рам) му сложиш дъртото си SSD 250GB (в момента се намира подобно на промоции по 70-80лв).

Натискам power бутона и след 4-5 секунди имам зареден desktop на Windows 10. Говоря за "студен старт" от напълно изключен хардуер.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: langel   
Дата:   09-12-18 23:31

Автор: marves
Дата: 09-12-18 23:07

На едно лаптопче много бейсик (i3-4005U процесор с 4GB рам) му сложиш дъртото си SSD 250GB (в момента се намира подобно на промоции по 70-80лв).

Натискам power бутона и след 4-5 секунди имам зареден desktop на Windows 10. Говоря за "студен старт" от напълно изключен хардуер.

---------

Та говорим си с един дядо, в морската, във Варната, и край пейката минава знойна хубавица. Ей, мОмче, дедото вика, от туй дет мина одма ми щръклее, ама целата работа дали ке я свърша, не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: hotsnail   
Дата:   09-12-18 23:36

Абе човека трябва да обясни какво търси и какъв софтуер иска да пуска и с какви резолюции ще работи и т.н.

Колко време зарежда една машина е супер безсмислена метрика. Стига ти да е под минута.

После обаче колко време импортеа снимки, колко време експортва, колко време да отвори във Фотошоп, влачи ли лайтрума....

Марвес пусни един лайтрум с да речем импорт на 1000 кадъра по 42мп на тая машинка, дето я хвалиш. Мини след импорта да ги маркираш със звездички - кои са ок като композиция, кои са на Фокус и кои не са(чат пат зум на 100% и малко Пан, чат пат малко корекции на експозиция и малко кларити)......ако това стане за под 4 часа с тоя хардуер много ще ме учудиш.

Аз за това ползвам кепчър 1 де. Машинката ми е дъртанян и кепчъра за разлика от лайтрум и на нея работи поносимо.

Да се върнем - човека трябва да си каже, какво дири. Иска ли 4К монитор? Иска ли точни цветове? Колко точни? Иска ли hdr? Лайтрум, дхо или кепчър ще ползва? Видео ще бара ли, сега е модерно? Какво ще снима и обработва - студийни снимки, сватби, модни кадри, каталози, сток, пейзажи......иска ли windows или предпочита мак?

ПП относно горната система. Аз си мисля, че тя би била адекватна за обработка на снимки следащите 6 до 8 години. Та това ти спестява нужда от нов комютър. Може доста по-евтино ако свалиш хоризонта на 4 до 5 години, ама след 4 годинки пак ще вадиш от дюшека и в крайна сметка същата работа или дори с малко горница. А ако го свалиш хоризонта на 2 до 4 години може да минеш и с някоя работна станция втора ръка за 700-800 лева (и за тях имаше тема ако се не лъжа).



Публикацията е редактирана (09-12-18 23:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: asahi   
Дата:   10-12-18 00:47

Лаладжийска тема. Дали ще се каже нещо ново?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Rusinov   
Дата:   10-12-18 09:13

Стига бе хора. Асахи ще се окаже прав. Така написан поста излиза, че няма човек в България, който веднага след фотоапарата си е закупил компютър за 9 000 лв. (среден клас), който между снимките, управлява и сървърите на НАСА.....

Photonew, колега дай ориентировъчен бюджет. Моята конфигурация е около 3 000 лв. и за сега успявам да работя без проблем. Зависи какво търсиш, ако търсиш светкавична бързина и мислиш да работиш и видео е едно, ако ще работиш само снимки е друго. Дай малко повече информация.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Тед   
Дата:   10-12-18 09:17

Че той го е написал - "добра конфигурация за настолен компютър за професионална работа. " , а темата е за фотографи.

Ако е за видео - нещата отиват още по-нагоре.

Интересно ми е пишещите по-горе с какви машини са....не какво препоръчват, да листнат хардуера си [smilie25] и ще настане смях и веселие.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Rusinov   
Дата:   10-12-18 09:25

Колко професионална? Какво значи професионална? Снима за "VOGUE", всеки ден има сесии и трябва да издава материалите в рамките на 12 ч., като бюджета не е от значение или обича пейзажите и иска да изпипва нещата професионално, за което му трябва добър хардуер? Човекът може да е предвидил бюджет до 2000 лв. да речем.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Тед   
Дата:   10-12-18 09:29

Еми значи всички компоненти на последно ниво или една идея по-надолу.
Например процесор 9-а серия за 2000 лв. може да мине и по-надолу.
ССД -а може и М2, но ако редуцира, едно ССД...още няколко харда за сторидж.

Еми ако е 2000 лв. бюджета ще е псевдо про, не че няма да си върши работа, но ще има драми с голям обем файлове от големите роу-е, повече време за конвертиране, като цяло по-бавно поведение на машината. Не значи, че ще спре работата или няма да си конвертира или обработи кадрите.
ХДР ще са по-бавним панорами, стаквамия, тайм лапси и т.н....
Аз исках и безшумна машина и повече от стабилна, не да бучи като хеликоптер...е там отиваш в друга драка.
Про значи отиваш в листата и гледаш последната железария /за Уин говоря/.
За Хакинтош-а ...иска глава на раменете.



Публикацията е редактирана (10-12-18 09:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Rusinov   
Дата:   10-12-18 09:33

Именно, затова исках повече подробности за какво ще се ползва конкретно и какъв е наистина бюджета, който може да отдели.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Тед   
Дата:   10-12-18 09:36

Еми. бюджета е или про или :) не ...
Ако искаме да правим про машина с не про бюджет ... не става.

Ето вариант: Asus x299 / i7-7820x / 32GB DDR4 3000 MHz / EVGA GTX970 4GB/ Samsung м.2 NVME 960 PRO 512G
въздушно охлаждане Be Quiеt/ 4TB Seagate / Bluetooth/WiFi combo/ кутия за 5 харда/ захранване 650в be quiet/ 2-е писачки, ако едната е блу рей....дъно с поддръжка на USB-C и има глезотии t.n.
Ако иска и водно охлаждане...и т.н.
Да си ги сметне....аз цената я знам... и не е топ ъф дъ топ...



Публикацията е редактирана (10-12-18 09:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: marves   
Дата:   10-12-18 10:16

Ама виж'де ся ... аз имам топ машина с 4 водни радиатора и 32 ядрен процесор, имам и лаптоп базов модел (най-евтиния възможен) с 2 ядра, дето се взима "колкото да има" или за имидж на бюрото на секретарката. Имам/имал съм/ и междинно добри лаптопи и РС-та.

В зависимост от обема, работата мога да я свърша достатъчно добре и на лаптопчето (само го свързвам към IPS монитор, който между другото е модел около 150лв втора ръка). На него съм отварял и 1300 кадъра на Lightroom за кроп и изправяне, като наистина има чакане между зарежданията на нов кадър (2-3 секунди) и на 100% зуум (пак 2-3 секунди). Пак толкова време отнема визуализацията на бутнат слайдер. При топ машината тези задачки се изпълняват мигновено. Въпрос на време и игра на нерви. Експорт/Импорт с хиляди файлове е по-мъчно, но нали се прави веднъж на 1-2 дни за по 2-5 минути. Топ компютъра съм го сглобил за душевен кеф, а не от нужда. Реално с фото-софтуер не мога да го натоваря и на 25% от възможностите му. Същата производителност при фото-обработка ще имам и със сглобен компютър за 600лв втора ръка.

Компютър за 6000лв +++ .... може, ама ако работиш по 8 часа на ден на него и го товариш с видео / 3D, за да имаш ползата на скъпия хардуер да намали времето за рендеринг. Иначе кеф цена няма, хубаво водно охлаждане само би струвало над 1000лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   10-12-18 10:22

ПС за 10 000лв за стандарта в България... аз лично не познавам фотограф с такава машина. Конфигурация за 2000лв, ще върши отлична работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: lamerko   
Дата:   10-12-18 10:49

Новата ми, макаи и недовършена, не е толкова надута като на Марвес...

ASUS PRIME Z390-A
Core i9-9900K
Noctua NH-U14S
EVGA GeForce RTX 2070 XC BLACK EDITION
2 х Kingston HyperX Predator 3000 16GB (общо 32GB)
500GB SSD Samsung 970 EVO
512GB SSD Intel 545s
Fractal Design Define R6
Seasonic Prime Gold 750W

Машината ми все още не е готова, понеже някои карантии се чакат. Иначе и аз доста се чудих относно някои чарколяци. За избора Интел срещу АМД - нямах особени чуденки, понеже не съм фен на АМД. И да, много добре осъзнавам, че система на АМД в средния+ клас би излязла доста по евтина. За процесора - дали да бъде 9900K, 9700К или дали въобще да има "К" (в момента са само тези версии от 9-та серия) - отново субективен фактор, като реално няма да има видима разлика.
ССД-тата са критична част - 970-ката ще ми бъде системна и на практика там ще бъде само системата и инсталираните програми. Малко трудно е да се каже дали има смисъл да бъде с голам капацитет - от една страна не бива да се запълва повече от 50-55%, понеже контролера започва да работи рязко неефективно, от друга страна - ако там ще си държите работните файлове, ще си трябва място. Всичко е до организация. За обработка на видео и снмки, повечето програми имат опция за скреч диск - това е много важен момент, който много често се пропуска. За целта съм взел едно евтино интелче на САТА - достатъчно бързо за целта и достатъчно евтино. Живота на тези дискове по принцип се очаква да е нисък. Но пък понеже няма нищо важно там, както и не се налага бекъп - това е най-безболезнната част.
Паметта - взел съм два чипа по 16 гб - не много бърза, но достатъчна. Ако не стигнат - ще взема още два. Очаква се да бачка в двуканален режим - засега толкова :)
Кутията също е важна - избрах Р6 заради по-компактния размер. Самата тя е "класическа" по новите стандарти - долно разположение на захранването, задно разположение на кабелите (зад панела), възможност видеото (едно) да се постави вертикално с екстендър. Има версии със стъкло и без стъкло.
Захранването - малко съм се "исхвърлил" с него, но нека да има резерви. Не знам защо, но на пазара няма наличности на хубавите серии с мощности между 550W и 1KW. Та сега чакам това от Германия.
За видеото - там няколко пъти си сменях избора... накрая се спрях на това, макар и малко рисковано на фона на проблемите с 20-та серия...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Тед   
Дата:   10-12-18 11:59

lamerko, поздравявам те.[smilie24]
Aз реших системния с 1ТБ М2 - скоростите /е на моменти са убийствени спрямо което и да е ССД, гледай да е със синк-ове да се охлажда добре, ако решиш/. 500 ГБ ....не ме устройват. И здрав процесор да сложиш, без М2 ссд не е същото - при големите натоварвания се усеща /е за старта на ОС е все едно в кокпита на Ф1/. И дъното ти трябва да поддържа М2 с 32 Гб/с.
500 ГБ ССД за скрача са достатъчни.
Кутийте със стъкло са по-топли. Ако не обичаш нещо да ти свети др. варинат е по-добър. Ако искаш вътре да е дискотека ... със плексигласа. Гледай да не е някоя бурия и да се проветрява добре.
Be Quiet 650в - немско - тихо и безшумно, и немска марка, ще ти свърши работа като гледам железарията. Има и по-големи мощности. Но ако не клокваш...650в. са отлични, държи волтажите перфектно и на клокната машина.
Иначе клокърската памет си струва пари....
Taкa e за 99.9% от юзерите тука такива машини не им са нужни.



Публикацията е редактирана (10-12-18 12:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: lamerko   
Дата:   10-12-18 12:27

Мда, 970 е м2 и дъното поддържа две такива. Има и радиаторна планкам която не е свързана с охлаждането на чипсета като при по-скъпите модели (там малко ми е мъгла защо са напрфавили тази глупост). 970-ката все още не е поръчана (интелчето вече е в шкафа - там няма какво да му мисля) - имам малко чуденки наистина дали да не бъде 1Тб - в последния момент ще реша. Захранването вече е поръчано - утре вероятно ще пристигне. И аз не знам защо реших да е от прайм серията на Сисоник :)

Видеото пък ще е от scan.co.uk - там по други причини...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Тед   
Дата:   10-12-18 12:44

Дъното ти има някакво охлаждане на м2, не разбрах активно ли е.... Аз заради работата взех 1Тб, ако нямаш големи обеми проекти и задачи, можеш и с по-малко. От това зависи. Е, и $$$...този фактор също е важен...
Погледнах дъното, пушка си и имаш и USB -C, поддържа 3.1 ген2 Type C и 1.
Ако имаш външни дискове, закачаш и камера....спийда е[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: marves   
Дата:   10-12-18 12:51

Тези "охлаждащи" пластини за м.2 не вършат никаква работа.

Поръчайте си от Китай медни радиаторчета, идват по 2-3 броя за лев и нещо с безплатна доставка, имат си нанесена термоподложка, която залепва за чиповете на м.2 диска. Ако в кутията има ветрец ще се снижат температурите драстично, респективно и скоростите на ссд-то ще са осезаемо по-високи под реален товар.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Тед   
Дата:   10-12-18 12:53

При него не е охл.пластина май, нещо активно ми се струва, понеже Асус твърдят, че свалят 20С, а с пластина...повече от 5-7...надали.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: marves   
Дата:   10-12-18 13:03

Пластинка е, погледнах. Вероятно алуминиева. Ако е масивна може да има някакъв краткотраен ефект, докато не се напече след 20 секунди... няма много възможности да разсейва топлината. Трябва стърчащ радиаторен тип охлаждане, да има процепи къде да се мушка циркулиращия вятър и да отнася горещината.
Активните са най-добре, но имат дребни вентилаторчета, които работят на високи обороти и издават неприятен шум.
Има и радиатори за водно охлаждане, ако сте екстремални.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: lamerko   
Дата:   10-12-18 13:04

Тед: не е активно - просто една пластинка, и то само на единия слот.

marves: това е добра идея - ще разгледам из китайските сайтове какво има :)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: petervassilev   
Дата:   10-12-18 14:15

@ marves

"... но имат дребни вентилаторчета, които работят на високи обороти и издават неприятен шум"

За правотоковите вентилаторчета обикновено използвам напрежение, което е по-ниско от номиналното (напр. 5V вместо 12V). Така те работят по-дълго (години) без неприятен шум и са по-тихи.

В повечето случаи по-ниското захранващо напрежение не намалява много конвекционната охладителна ефективност на тези вентилаторчета, особено при използване в кутии, където е по-важно отвеждането на топлината навън.

По този начин използвам правотокови компютърни вентилаторчета и за охлаждане на радиатори на светодиоди и дори за 24-часова вентилация на банята и на мазетата - безопасно, ефективно, безшумно и евтино.



Публикацията е редактирана (10-12-18 14:17)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »