Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Астрография
Автор: IvanNPetrov   
Дата:   07-01-19 14:05

Здравейте и за много години. Някой тук снима ли звезди с монтировка,че съм се замислил да си взимам,но съм тотално нов. Засега не мисля да купувам телескоп,а да закачам директно апарата на монтировката? Изобщо може ли така? На първо време ще снимам широко,максимум до 35мм. Впоследствие ще се ориентирам... Някой по-наясно да обясни,ако е възможно. :)
Поздрави... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: b0bb0   
Дата:   07-01-19 20:53

За можене - може, но какво ще снимаш? Млечен път? Той, с малко желание, става и без монтировка. Е, и с монтировка става :)

Ако търсиш по-така дийпскай обекти, дето им викаме мъгели :) ще потрябва поне 200-300мм обектив, за който вече сигурно ще трябва монтировка (ако търсим качествени снимки). Там вече се прехвърляме на "колко е бюджета?". Като за начало, дори и да не е скъпа (няколкостотин лв до хилядарка), дори и да е без ГоТо, хубаво е монтировката да е с ток и да може да се юстира лесно.

Най-важното е да имаш тъмно място, от града е зор.

Преди да се хвърлиш в харчене на пари поразгледай малко сайтове и форуми, ще придобиеш представа за техниката и резултатите. Имаме и хубав български форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: roBego   
Дата:   07-01-19 22:07

Ako сте от Бургас - предлагам да поснимате с моето heq5. Така от първо лице ще разберете какво Ви е нужно и кое-не. И най-вече за да няма в базара тема "продавам монтировка почти нова"...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: IvanNPetrov   
Дата:   08-01-19 11:06

Не съм ориентиран какво искам да снимам точно още. Като поглегна нагоре,искам да снимам всичко. Млечен път знам,че може и без монтировка,даже имам един (мисля) добър опит. Може би по-далечни обекти. Нямам все още теле-обектив. С фото-техниката имам ориентация,монтировките ме интересуват. Има една Sky Watcher EQ2 с мотор... дали е добре?

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: Jorro_Z   
Дата:   08-01-19 13:53

Има една Sky Watcher EQ2 с мотор... дали е добре?

---------------

По мое скромно мнение, тази монтировка може да се използва успешно със нормални до средно дълги теле-обективи.

Със много дълги теле-обективи, или с телескопи с фокална дължина над 400-500 мм мисля, че ще можеш да я използваш само за много ярки обекти - Слънце (с подходящ филтър), Луна, планети (няма да са с много голям мащаб обаче), евентуално някои от най-ярките звездни купове.

По-слабите като яркост обекти (мъглявини, галактики) изискват много дълги експозиции (от порядъка на десетки секунди до няколко минути), с които тази монтировка няма да се справи много успешно. Тази монтировка е от сравнително нисък клас, поначало е проектирана да се ползва повече за визуално наблюдение, отколкото за астрофотография. Все пак не е невъзможно, и при силно желание и за определени обекти, може да се направят читави снимки.

Ето един пример, какво БИ МОГЛО да се снима с тази монтировка:


https://i.imgur.com/7riuIHH.jpg

Галактиката Андромеда (М31) с двете малки галактики-джуджета М32 и М110.

Това съм го снимал с такава монтировка EQ-2, с апарат Пентакс К-5 (APS-C), обектив Таир 3С (300mm, F/4.5).
Изображението е стек от 56 кадъра х 30 сек. + 16 тъмни кадъра х 30 сек. Много силна обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: IvanNPetrov   
Дата:   08-01-19 14:48

Страхотна снимка! Да,може би нещо такова целя. Тъмните кадри ги правиш да чистиш шума после или....?

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: Jorro_Z   
Дата:   08-01-19 15:20

Благодаря, но кадъра далеч не е страхотен. Сложих го просто за илюстрация на реалните възможности на монтировката. С по-добра монтировка, може да се постигне значително по-добро изображение.

Да, тъмните кадри се правят с цел подтискане на вредния сигнал в кадъра. В това число влиза и шума, който в голямата си част е т.н. Read noise, но има и други вредни сигнали.

Впрочем, понеже пишеш, цитирам: "Има една Sky Watcher EQ2 с мотор..." - обръщам ти внимание, че всъщност на тази монтировка могат да се сложат два вида мотори:

1. мотор emdEQ2

2. мотор MDEQ2

Първият модел се свързва директно към оста RA и е по-слабичък, като позволява само донякъде да се регулира скоростта на въртене на RA оста. Захранва се с батерия 9 волта, която се поставя вътре в кутийката на мотора.

Втория вид (моята монтировка е с такъв) се свързва към оста RA последством зъбна предавка (която е част от монтировката) и има нещо като пулт за управление с някои съвсем базови корекции - забързване, забавяне, смяна на посоките... Захранва се с 4 бр. батерии тип D, които също са външни (както и пултът) и се свързват с мотора чрез кабел.

Не знам монтировката, която имаш предвид с кой от двата мотора е оборудвана.


Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: stoikovv666   
Дата:   08-01-19 16:57

Също проучвам монтировка и съм стигнал до Skywatcher Star Adventurer Pro Pack. Като за аматьор това е добър вариант, цена и качество.
Не ми е известно дали изобщо мога да направя нещо в дълбокия космос с 200мм на ФФ апарат.

Изобщо дължината в мм. на тези телескопи как се приравнява с фф обективи?

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: DartMol   
Дата:   08-01-19 19:58

Фокусното разстояние на телескопите, също както и това на фото обективите се измерва (обикновенно) в милиметри. Фокусно разстояние от 400мм са си 400мм независимо от размера на сензора.
Светлосилата на един телескоп (няма бленда) се получава като разделиш фокусното разстояние на диаметъра на обектива/огледалото. Пример: за рефрактор с диаметър 80мм и фокусно 400мм -> 400/80=f/5

Star Adventurer-а е не лоша, компактна монтировка. 200мм+фф камера може да се окажат на границата на възможностите и. Зависи все пак колко добре я засевериш и колко дълги експозиции ще се правят. С по-широкоъгълни обективи и за timelapse е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: b0bb0   
Дата:   08-01-19 20:56

Както казва DartMol засеверяването е от особено значение при снимане с по-дълги обективи, ако се снима повече от няколко секунди. Проблемът е че няма как да се направи лесно без допълнителни приспособления или пък за кратко време. Има си процедура, която отнема много десетки минути. С по-евтините монтировки ще е мъка, която най-често води до отказване от начинанието. Някои от по-скъпите монтировки имат вградени "полярни търсачи", но пак не става на момента, иска си настройване. Разбира се, засеверяването става и без приспособления, но отива време - снимаш, гледаш накъде бяга звездата, мръдваш полярната ос, пак снимаш, пак гледаш накъде бяга звездата, пак мръдваш полярната ос и т.н. докато за избраното време звездата вече не мърда. Абе, не е като да се снимат мацки :) :)


Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: IvanNPetrov   
Дата:   09-01-19 14:00

С компас не става ли засеверяването?! :)
b0bb0 написа:

> Както казва DartMol засеверяването е
> от особено значение при снимане с
> по-дълги обективи, ако се снима
> повече от няколко секунди.
> Проблемът е че няма как да се
> направи лесно без допълнителни
> приспособления или пък за кратко
> време. Има си процедура, която
> отнема много десетки минути. С
> по-евтините монтировки ще е мъка,
> която най-често води до отказване
> от начинанието. Някои от
> по-скъпите монтировки имат
> вградени "полярни търсачи", но пак
> не става на момента, иска си
> настройване. Разбира се,
> засеверяването става и без
> приспособления, но отива време -
> снимаш, гледаш накъде бяга
> звездата, мръдваш полярната ос,
> пак снимаш, пак гледаш накъде бяга
> звездата, пак мръдваш полярната ос
> и т.н. докато за избраното време
> звездата вече не мърда. Абе, не е
> като да се снимат мацки :) :)
>

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: roBego   
Дата:   09-01-19 14:31

Колега, компасът сочи към северния магнитен полюс, а ние търсим геометричния север, около който се върти проклетата планета. Разликата варира с времето от 7 до 11градуса и може да се пресметне принципно :) за улеснение има полярна звезда и по нея се прицелваме...

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: stoikovv666   
Дата:   09-01-19 17:34

Явно не сте обърнали внимание на модела Skywatcher Star Adventurer Pro Pack, но той си има вграден полярен търсач https://youtu.be/JIwuidp9rCs
3.50 мин. на видеото го показва, тежест и тн... Цената му не изглежда лоша около 600лв. целия комплект, без статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: DartMol   
Дата:   09-01-19 23:41

Ако разчиташ на това, че просто ще центрираш полярната звезда в търсача и ще имаш читаво следене от две-три-четири минути с 200мм обектив, е много вероятно да останеш разочарован.
Монтировката не е лоша, но с дългофокусни телеобективи нещата не са толкова прости, колкото изглеждат по клипчетата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: stoikovv666   
Дата:   10-01-19 02:34

DartMol, явно затруднението ще е, че нямам никакъв опит(с монтировка и дълбок космос), друго не откривам. До колкото разбирам точката се променя, но можеш да намериш точното местонахождение с помощта на App.

В теглото не виждам проблем при оборудването.

Skywatcher Star Adventurer/ Payload Capacity 5kg (11 lb)

Sony 70-200mm F2.8 G(1500g) + Sony Alpha A99 II (849 g) = 2349g 2349g

С батерия стигаме до половината на полезния капацитет.

Сигурно знаеш, че с тези параметри f2.8, 30-35сек, iso3000, нощното небе става ден? Предполагам, че до 1-минута ми е напълно достатъчно с Iso 800-1600.

Според теб, къде може да има подводни камъни?

ПП. Знам какво излиза като суров материал при нощно снимане и обработката не е проблем.



Публикацията е редактирана (10-01-19 02:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: DartMol   
Дата:   11-01-19 10:12

stoikovv666 - Основните 'подводни камъни' за хора, които не са опитвали такъв тип фотография, е че очакват да сложат фотоапарата на монтировката, да натиснат копчето и готово. Ако имаш търпението да отделиш нужното време за добро юстиране и не се отказваш след първите един-два неуспеха нещата се получават.

Може да опиташ първо с по-кратки експозиции и постепенно да ги увеличаваш според това, колко добро е воденето. При 200мм 'дефектите' ще са очевадни.
Като предимства на на монтировката: копактна, може да се събере и във фото-раница, сравнително лесно се борави с нея, има порт за гидиране, ако решиш да задълбаеш в тази сфера...
Ползвал съм предходния модел (червената), но най-дългофокусният обектив който имах бе 105мм. Иначе колегата от когото я заех е слагал и 200мм:
пример


Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: dorascal18   
Дата:   11-01-19 16:51

Много се радвам ,че отворихте тема за Астрофотография. Аз също се запалих по нея. Ще следя с интерес. За сега съм се ориентирала към ето този модел телескоп за снимки SKYWATCHER 150/750 Black Diamond EQ3-2 SynScan . Но не съм на 100% сигурна,че ще е той. Мой приятел ми го препоръча.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: ivanovod   
Дата:   11-01-19 19:02

Здравейте! Много интересна тема. Някой има ли опит със снимане през телескоп? Члез " Т пръстен" През " лещата на Барлоу" и т.н. Смятам до лятото да заделя някоя пара за да събера един рефлекторен терлескоп през окуляр на Барлоу чрез "Т" пръстен и старото тяло CANON EOS 350D и да видя какво ще излезе. [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: b0bb0   
Дата:   12-01-19 23:15

Би трябвало да стане, но все пак зависи какви обекти ще снимаш. За планети ще дойде късо, а и планетите обикновено се снимат с камери. За мъгели ще стане, ако монтировката е стабилна и може да се гидира, или поне да се юстира много точно. Ама няма да излезе много евтино :)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: KOKAIN4E   
Дата:   20-02-19 16:30

Здравейте всички :) Извинявам се ако въпроса ми е вероятно неуместен но понеже съм начинаещ в Астрофотографията кажете какво мислите за iOptron Mount SkyTracker и за по голямото му братче iOptron Mount SkyTracker Pro. И двете могат да се сложат на приличен качетсвен статив. И двете могат да понесат апарат заедно с обектива до 3 или 3.5 кг май беше по време на процеса им на работа. Биха ли свършили работа ако не е изънредно задачата да не се снимат Deep Sky /Space обекти.

Иначе моето мнение потвърждава мисля всички по горни до момента че за дълбокоя космос вместо да се инвестират отделно пари за
монтировка и за скъпи обективи (обективи като кажа, 20 000 лв за 2 броя) , да се вземе хубав телескоп приличен за около 5000-6000 лв, с възможност за монтиране на тялото на DSLR'a. с компютърно моторизирано водене и т.н лазери. Но както казах аз съм начинаещ. Така че ще се радвам и ще съм благодарен по опитните споделят мнение или опит. :) Поздрави на всички и адмирации за дискусията.



Публикацията е редактирана (20-02-19 16:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: nsirakov   
Дата:   20-02-19 17:08

малко тъп въпрос... но какво значи леща на Барлоу... на племеника бяхме взели един телескоп - супер аматьорски.. и така и не разбрахме за какво служи тази леща..

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: b0bb0   
Дата:   20-02-19 21:07

KOKAIN4E,
Не съм ползвал, но мисля, че тези iOptron-и стават най-вече за широки полета, Млечен път и т.н., където грешките от неточността на воденето се стопяват от дребния мащаб. Дори и да понесе голям апарат с по-дълъг (над 150-200мм) и тежък обектив остава проблемът с воденето и евентуално гидирането.

nsirakov,
за леща на Барлоу виж тук. В общия случай с евтините телескопи е по-добре да не се използва, както и още една тръбичка, изправяща образа, както и окуляри с фокусно 4-5мм, каквито обикновено има в комплектите.



Публикацията е редактирана (20-02-19 21:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: Svsvet   
Дата:   21-02-19 16:06

Имам Skywatcher Star Adventurer от стария модел, червения, и със сигурност мога да твърдя, че за снимане с обективи до 200 мм на кропка едва ли има нещо по-подходящо като качество, цена и габарити. Всичко останало ще те хвърли в съвсем друг ценови диапазон.

Ето тази снимка съм я правил с евтин ръчнофокусен обектив Цайс Сонар 135мм:

http://thelifemoments.com/photos/view/313



http://thelifemoments.com/photospath/5b7147e4-7b00-40ba-a32e-4d394f7c4c1e.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: nsirakov   
Дата:   22-02-19 09:14

почна да ме гъделичка Астро-то...
може ли някой по-запознат да каже.. коя монтировка е по-като за лаик - екваториалната или азимутната...(идея си нямам и от двете).
Другото което ме интересува е, монтировката водили автоматично телескопа, така че апарата спокойно да си снима, или ръчно трябва да се наглася всеки кадър (което ме навежда и на въпроса за юстирането - при кой тип е юзър френдли...)

Гледам има и ралични по вид тръби - бих се радвал за коментар относно основните .. към коя да се насоча евентуално... а дали с монтировката мога да сложа апарат или ако искам да снимам с него трябва нов сет?

съжалявам ако звуча като магаре без да разбирам от термините... но наистина съм на най-ниското ниво

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: KOKAIN4E   
Дата:   22-02-19 10:34

nsirakov > Ето го най просто обяснено с анимация в разликата между АлтАзимутната и Екваториалната
https://www.youtube.com/watch?v=N9BIOL16lhE
====
По втория ти въпрос зависи колко пари си отделил за бюджета. И все пак да си решил какво да си купиш.
На тези статии попаднах преди време. Мисля че Ще свършат работа на повечето приятели и приятелки интересуващи се от Астро" в този форум

http://soggyastronomer.com/the-agony-of-buying-your-first-telescope/

===
http://www.astronomytrek.com/which-telescope-is-better-a-reflector-or-refractor/

=== P.S. Извинявам се на админите на сайта че ползвам препратки към други сайтове. Мисля че са уместни, заради обобщеното им съдържание по темата разисквана тук и идентичният контекст, който вълнува предполагам голяма част от начинаещите фотографи с интерес към астрофотографията.



Публикацията е редактирана (22-02-19 10:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: nsirakov   
Дата:   22-02-19 10:59

бих се радвал на простичко обяснение.. гледал съм подобни клипчета, не разбирам...

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: b0bb0   
Дата:   22-02-19 11:09

nsirakov, може да разгледаш целия сайт. Макар и доооста старичък по отношение на някои неща, писал съм го за хора като теб, надявам се да придобиеш обща ориентация :) Може да потърсиш и нещата на Пенчо Маркишки, и той беше писал полезни статии.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: Svsvet   
Дата:   22-02-19 11:15

nsirakov, освен моторизирана монтировка и апарат с таймер, за да се постигнат снимки като горепосочената, е необходимо да се премахне инфрачервеният филтър на апарата, а това става с разглобяване. По отношение на тръбите, за лека монтировка са удачни главно качествени твърди обективи (може би най-доброто е Canon 200mm F2.8L). Ако искаш на такава монтировка да слагаш телескоп, той трябва да е максимум 80мм апохромат (който струва повече от обектива) а за огледален телескоп няма смисъл изобщо да се помисля. Тежките тръби искат здрави монтировки и съвсем други пари. Астрофотографията е по-скъпо хоби от фотографията, ако човек иска да постигне нещо наистина качествено.

Може да ми пишеш на Л.С. по всякакви астро въпроси.



Публикацията е редактирана (22-02-19 11:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: nsirakov   
Дата:   22-02-19 11:43

гледах аз някакви комптъризирани системи... посочваш какво искаш да снимаш и той ти го води сам... като за балъци като мен... за филтъра? задължително ли е това?

ще се обадя

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: Svsvet   
Дата:   22-02-19 12:21

Без изваден филтър губиш около половината от светлината, идваща от обектите в Млечния път, а астрофотографията е битка за всеки фотон. Няма как да компенсираш тази загуба още на хардуерно ниво. Изтърбушването на филтъра е елементарна операция за мен, но да, апаратът се разглобява. Това, за което говориш, е GoTo монтировка и има много такива, само че са малко по-скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: nsirakov   
Дата:   22-02-19 16:23

гледам филмчета, че фуджи х-про2 ставало за астрофотография... без модификация? ако е така - то... аз съм късметлия...

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: KOKAIN4E   
Дата:   25-02-19 18:00

>>> Svsvet
Дата: 22-02-19 12:21

Здравейте отново. Извинявам се Светльо към вас имам въпрос,които е малко дилетански.

Ползвам почти всеки ден камерата която имам D610, осъзнавам че е любителски клас но и ми е единствена за момента и е и за хоби и за заснемане на събития. (...събирам за Nikon D850), НО ходенето на "звездосним" с мои приятели е едно от любимите ми занимания в летните вечери и нощи. Та конкретно Това за премахването на IR стъкълцето пред матрицата бях чел за тази процедура и физическа модификация. Конкретно въпросът ми към вас е след това камерата напълно неизползваема ли става за останалите видове фотография, или просто трябва да си купя съответните размери Visible + H-Alpha filter за обективите и да си ги слагам когато си снимам всичко останало и различно от астроснимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: Jorro_Z   
Дата:   25-02-19 23:21

С премахването на IR(cut) филтъра пред матрицата се случват основно две неща.

1. (по-важното за астрофотография) Матрицата става значително по-чувствителна към светлината от инфрачервения спектър (по-правилно е да се нарича - вълновият диапазон над 600 нм). Матриците на повечето апарати поначало са чувствителни към IR диапазона, но се слага този филтър (който по своята същност е ограничаващ), за да се приравни използваемия диапазон до реалното човешко зрение. Човешкото око не вижда в инфрачервения спектър... почти.

Практическият ефект от премахване на филтъра е, че при снимане на астро-обекти, които излъчват в IR диапазона, те се виждат в кадъра значително по-добре и по-ясно. В някои случаи разликата е потресаващо голяма. Такива обекти обикновено са емисионните мъглявини, донякъде галактиките (по-скоро отделни области там).

Снимането при нормални условия с такъв апарат дава силно червеникаво изображение, тъй като количеството фотони в инфрачервения диапазон се отразяват в червения канал на RGB изображението. Това може да се коригира по няколко начина:
а) Използване на външен IR(cut) филтър, който се навива на обектива отпред, или се слага непосредствено преди огледалото (за някои модели на Канон има такива филтри).
б) Чрез обработка в софтуер, но не винаги е възможно да се постигне идентично изображение с не-модифициран апарат. В повечето случаи се постига нещо близко.

2. Променя се мястото на фокуса. Тъй като филтърът е оптичен елемент, който пречупва светлината, той участва винаги в оптичната система апарат/обектив, а фокусната отсечка на апарата е изчислена при наличие на такъв филтър. Ако филтърът се премахне, в общия случай фокусът вече не е на правилното място. Ако използваме ръчен фокус през Лайв-вю - няма проблем. Там виждаме реално къде е фокуса от самата матрица. Но ако фокусираме през визьор или чрез автофокусния сензор - фокуса няма да е точен, тъй като те също са изчислени при наличие на IR(cut) филтър.

Впрочем, след премахване на филтъра вариантите са два. Или поставяме на негово място друго оптично стъкло, което пропуска повече в IR диапазона, като по този начин отпада проблема с изместения фокус. Или, се оставя сензора без филтър отпред, при което имаме изместване на фокуса. Понякога при премахване на филтъра се подлага съответна подложка под сензора, за да се компенсира разликата, но не винаги е възможно.

По мое скромно мнение, тази операция е оправдана в случай, че искаме този конкретен апарат да го ползваме САМО за астрофотография, евентуално за инфрачервена фотография (става перфектно, особено ако се отреже останалата част от спектъра чрез друг подходящ филтър пред обектива.

Ако същия апарат ще се ползва и за "нормална" фотография - главоболията са гарантирани, и ще са силни.
[beer]

P.S. Погледни тук, от средата надолу:
http://astrosurf.com/buil/d70/ircut.htm




Публикацията е редактирана (25-02-19 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: Svsvet   
Дата:   26-02-19 08:41

Jorro_Z го е обяснил подробно и много ясно. Съгласън съм, че е най-добре да се определи едно тяло само за астрофотография и да му се направят оптимални модификации (понякога се добавя и охлаждане), отколкото да се търси някакъв хибрид, който да се ползва за всичко. В този случай дори ниският клас тела се справят отлично (имам предвид от Канон 450Д нагоре).

KOKAIN4E, Никон Д610 е една от най-добрите фулфрейм камери за астрофотография, съществуващи на пазара в момента. По-добра е дори от Д850 откъм съотношение чувствителност/шум/динамика. За някои ярки обекти може да се ползва и без премахване на филтъра (например Андромеда, М42, звездни купове, Плеяди и др.). За съжаление, тялото е само един важен, но малък компонент от цялата система за астрофотография (обикновено и най-евтиният, ако не говорим за специална астрокамера с охлаждане).

Успех на всички и много ясни нощи!

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: krist   
Дата:   26-02-19 11:31

За нощни пейзажи със широки обективи (до 35-50 мм. максимум), на ФФ, каква монтировка бихте препоръчали?

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: Svsvet   
Дата:   26-02-19 14:57

Вече е препоръчана в темата: Skywatcher Star Adventurer. Стават още и Vixen Polarie, както и iOptron SkyTracker. На практика с това фокусно и моторизирана монтировка от типа на EQ1 и EQ2 би трябвало да се справи, но не е толкова мобилна като горепосочените.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрография
Автор: KOKAIN4E   
Дата:   19-03-19 14:49

Изключително много ви благодаря и адмирации и на двамата
Jorro_Z
и
Svsvet
==
Много полезна информация. Неща които съм учил си припомних и други които бях недоучил. Общо взето и всичко което отново ме амбицира да търся по ред в детайли от уикипедия наново за оптика,видим спектър и т.н.
Аз специално снимам timelapses, като повечко си падам по звездните и ходя много по планини и гори най вече заради задоволително тъмния индекс на light pollution. Не се бях замислял по рано над това обаче въпреки че се занимавам полу любителски / полупрофесионално като цяло с контекста фотография през последните 25 години , а по специално с Nature и Astro от година две, но срам ме е пред вас признавам си.
За жалост Хич няма да имам възможността да махам филтъра. За момента д610 то ми е единствената камера и искам да снимам и други неща освен източниците на / Infrared radiation (IR),.. infrared light между звездите. Освен ако не ми попадне достоен бюджет който целенаосчено да отиде за техника и техника. Наясно съм че всяко хоби е скъпо.Така че засега ще се огранича да се радвам на снимките и мултимедията която споделят хората които са имали възможността да го постигнат с възможности, умения, талант и знания.

На последно място..< извън обсъжданата тема малко е съжалявам >

И предполагам всички вие чакате заедно с мен някога да се реализира изстрелването на Ариане 5 с телескопа Jamess Webb. До колкото знам очакванията са да се порадваме на революционни и пословично невиждана красота в изображения съдейки по инструментите на борда и предварителното му избрано местоположение. Надявам се тази тема да оцелее до тогава и да се обсъждат интересните теми и тогава.

Успех и здраве на всички във форума :)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »