Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: stanpaunov   
Дата:   09-01-19 09:03

Кое те погнуси, истината ?

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: Julius   
Дата:   09-01-19 09:20

metodiev_martin,

Може и аз да съм се изразил неправилно, може и ти да не си ме разбрал. Не знам?
Под "твоя принос" имах предвид не опорочаването, а популяризирането на традицията.
Ти все пак не си участник, ти си бил там и просто си я отразил. Нали така?
Което само по себе си не е лошо! [smilie24] Сам споменаваш как последните години е нашумяла повечко.

НО... при нас (южните нации) драмата е в люшкането между крайностите!
Ние рядко намираме и често губим баланс!
Без да величая северните нации - но там дори ядосани хората изглеждат по-спокойни от нас, когато уж сме "спокойни"!
И там хората реагират много по-разумно, а не прибързано и първосигнално.

Та... залитането в крайностите.

Ние като решим да си припомним нещо - от пълно забвение го изидигаме до най-високия пиедестал (от където нерядко го принизяваме по най-просташкия начин)! Като добавим масовото навлизане на смартфоните посл. години, камери, селфита, яко снимане (фотографията никога по-ранни години не се е радвала на такова внимание - косвено, заради соц. мрежи, публикации, измислена популярност и прочее) -> и всички се юрват да снимат и да се снимат на фона на подобни събития, само и само за едното "ах" и "их" от разни непознати. А при подобни масови струпвания на хора - обикновено се намира някой пиян глупак, който да се въодушеви и да почне да прави простотии (имам предвид не толкова Йордановден, защото не съм присъствал на това събитие както казах, но имам други танци във водна среда)... а дори и една каца с мед можеш да я съсипеш с 1 лъжица катран, нали така? А последните години в резултат на емиграции и т.н. катранът вече е дори повече от меда, ми се струва?! [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: MikeDimit   
Дата:   09-01-19 09:34

Тия юнаци май не са футболисти...Май са отбора по ръгби...Ама приказка ангро да става..

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-01-19 09:34

Голямата традиция и геройство- да си натопиш потурите до мъдурите в селската бара ! Скоро едни така си ги топнаха в рилските езера. Въобще тая показна тенденция с хората и ръчениците под път и над път, с причина и без причина взе малко да замирисва на цървули.

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: Julius   
Дата:   09-01-19 09:38

Бях и на една лекция (извън Бг) - човекът-финансист обясняваше как различните нации правят бизнес. Как северните нации залагат на професионализъм и почти никакви лични взаимоотношения, по-високи цени и гарантирано качество. Докато южняшките нации (вкл. Малайзия Индонезия и прочее, т.е. не само Европа - Средиземноморието, но и Азия), където първо първо гледат да изградят лични взаимоотношения, с надеждата да задържат клиента, така че после само те да му доставят стоката/услугата, независимо, че не са най-добрите на пазара.

За някакви южнокорейци беше споменал каква силна обратна връзка с човека имат - водят човека на рибен ресторант, на него не му харесва храната, но от любезност казал, че му допада! Но явно се е издал - дали лицевите му реакции - не помня, но на база тази невербална комуникация корейците повече на рибен ресторант не го завели! Човекът викал - хайде да идем, те - НЕ! [smile] (и на мен нещо подобно ми направи впечатление в Швейцария - не се издават, но наблюдават много внимателно отсрещната страна)...

Без да съм някакъв специалист по антропология, макар да съм отделил немалко време за тази и сродни нейни науки (народопсихология и т.н.), но е факт, че южните нации ги тресат повеече емоционалните и необмислени решения. Дали са истински представители на природата си - но северните са си такива - много по-сдържани, дори студени и безсърдечни за някои хора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: Gecata   
Дата:   09-01-19 09:55

Julius разправя ли са ти басни :)

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: asahi   
Дата:   09-01-19 09:56

https://dnes.dir.bg/obshtestvo/vkaraha-detsa-s-nosii-v-baseyn-za-bogoyavlenie-da-hvashtat-krasta

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: Julius   
Дата:   09-01-19 10:05

Да, Геца.

Гледам Асахи е дал линк към още една басня...

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: nislon   
Дата:   09-01-19 10:26

Къде още да не ходим, че да не стане някоя грешка?

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: asahi   
Дата:   09-01-19 12:26

На Хеопсовата пирамида.

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: Gecata   
Дата:   09-01-19 12:32

А къде остана уважението на правото на личен избор? Ако съм решил да "чупя мостчето" или да си натопя топките в ледените води стожерът на морала и радетелят за чистота на традицията с чалгарската снимка ли ще ми дава тон в живота? Айде стига. Ние сме само фотографи. В случая нито го организираме, нито го режисираме. Единственото което можем да направим е да идем да студуваме и да си изберем гледна точка или просто да не идем - пак въпрос на личен избор. Моята снимка там съм я направил преди десет години, но продължавам да ходя. Не толкова заради снимките, колкото да се видя с колеги, с които се виждам рядко и само там. Да си кажем по някоя приказка на чаша вино. Колкото до традицията, тя е такава каквато е в момента: развиваща се към по-добро или към по-лошо, защото важно е да се разбира, че не хората служат на традицията а точно обратното. Ако имат нужда от изява - да традицията се развива в тази посока. Ако имат нужда от уединение, тя ще се развие в друга (имаше опит преди няколко години, когато калоферци отделиха една група и си направиха ритуала далече от камерите и тълпата)
Размислите на Мартин ми звучат като "Аз направих яката снимка там, вие няма за какво да ходите, щото само чупите мостчето" и за да не си помислите да ми припикавате територията сега ще ви обясня колко опорочена е станала тази традиция и колко неморално е да я подкрепяте и да и давате изява чрез снимките си! Жалко,имах друго впечатление от Мартин и се чувствам разочарован, но и това е личен избор и усещане, което никой не е длъжен да сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: nislon   
Дата:   09-01-19 12:59

Преди 10 г [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: imitev   
Дата:   09-01-19 13:41


Ти ли написа К.Р на пирамидата?

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: asahi   
Дата:   09-01-19 13:44

Кей уай пи.

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: Julius   
Дата:   09-01-19 14:05

imitev написа:

> Ти ли написа К.Р на пирамидата?

Това Кирил Радев ли трябва да означава? [smile] Дали е тичал и до там?

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: nislon   
Дата:   09-01-19 14:31

Вече беше клише.

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: shagy   
Дата:   09-01-19 18:09

[smilie5] а на не професионални фотографи, позволено ли им е да снимат събитието?



Публикацията е редактирана (09-01-19 18:10)

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: asahi   
Дата:   09-01-19 18:24

Чувал ли си нещо подобно официално?

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: mmjm   
Дата:   09-01-19 21:30

За коя традиция пишем? Създадената през 70-те от обкръжението на Людмила Живкова и митът, че датира от турско време ли? Ако е от времето на робството, защо няма спомени за и разкази или стихотворения от най-великия калоферчанин и един от най великите българи Христо Ботев, в които да се споменават „мъжки хора“ и кръстовадения на богоявление? Традицията е толкова истински българска, колкото и повечето дивотии на Людмила. За какво опорочаване на традицията говорим, та тя си е порочна изначално.

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   09-01-19 23:06

Gecata явно дълбокият ми сарказъм е останал неразбран....
Чак се засрамих от себе си, понеже не вярвах, че имало някой с добро мнение за мен...


Иначе, ще си позволя да споделя тук, нещо, което видях из фейсбука:
Не казвам, че мнението на госпожата е повсеместно, но явно на все повече хора им идва "тУ мъч" (както казваше един ЛЕГЕНДАРЕН футбалер) от традиции...

Krasimira Hadjiivanova
6 часа
Приятели, имам проблем. Като чуя въпроса "КАКВО ПРОТИВ ТРАДИЦИИТЕ ИМАТЕ, ГОСПОЖО???", зададен след коментара ми за абсурдността на това да обуеш и облечеш малки момченца в миниатюрни потури и калпаци, и да ги накиснеш зорлем в басейн на детска градина, да им забучиш кръст в ръка и да ги караш да тропат хоро, докато на плочките отвън, стъпили върху тъкАна черга, госпожите, друг неидентифициран персонал и един брой поп ръкоплещят възторжено на така мило пресъздадената ДРЕВНА 30-ГОДИШНА ТРАДИЦИЯ МЪЖЕ ДА ВЛИЗАТ ПИЯНИ В ЛЕДЕНИ ВОДИ И ДА СИ ПЛАКНАТ ТАШАЦИТЕ ЗА ЗДРАВЕ И БЕРЕКЕТ, и ми идва да навържа всичките си шестотин двайсет и осем шала, събирани с много труд и мъка в последните шест години години, и да ида на Аспаруховия мост, и да се самоизтричам над танкерите и медузите, докато слънцето бавно залязва над Галата. ОмръзнА ми от традиции, от хорА по магистрали и градинки, от черги, от пуцане, от образа на Левски върху прасци, от мантрата за християнското семейство, от ЛОКО СОФИЯ, изписано в небето от коприна, от руйно вино, от овчи калпаци, от овчи мозъци, от друсане на задници, от тропанки, от ръченици пред Народния театър, от смрад на пържена цаца пред същия тоя ни театър, от богобоязливост, от простотия, алкохолизъм, дебилизъм и параноя от нападение от други раси, полове и биологични видове. АМАН! Никой няма да ни ги вземе тия традиции, никой не е умрел за едната ни шевица, за едничката ни сланина, за едното ни Дунавско. НИКОЙ. Кълна ви се, гаранция, никой няма да ни ги открадне, а също и мерудията никой няма да ни я открадне, пълнените чушки и те ще пребъдат, и мъжествеността ни ще си остане най-голема в световен, пък и в междугалактически план, и женствеността ще я опазим с пушка, и любовта ще остане с нас, и памучните гащи няма да ни вземат, и никой няма да ни претопи, и няма да мине вражески самолет и да ни напръска с педерастлък, въшки и сополи. СПОКОЙНО. Моля ви. Нека се успокоим, още

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: ce_christov   
Дата:   09-01-19 23:11

Без да влизам в спорове кое и как е било през годините, искам да споделя единственото ми посещение на калоферското хоро през 2011 год.
Както обикновено като присъствам на такива събития освен към основните участници погледът (и обективът) са ми насочени и към "обкръжението".
Това са няколко снимки от Йордановден 2011 год.
Покрай реката имаше от всичко - и кибици по покривите и покрай реката, страхотно настроение, струещо от нагазилите в ледената вода мъже, стотици снимащи по бреговете (кой с каквото има - сапунерки, телефони и страховито изглеждащи DSLR-и).
Не знам как е било сега, но тогава все още нямаше дронове (а и политици) , но имаше нещо различно - водолаз, който се беше вклинил в хорото и приличаше на извънземен пришелец.

Така че, всяка година има нещо, което да ти спре погледа.

Извадих от архива няколко снимки (не съм ги публикувал никъде досега) - да си спомня, а и да споделя с вас какво е било през 2011 ....


https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-01/1547058540_P1190321.JPG




https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-01/1547058541_P1190352.JPG




https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-01/1547058541_P1190344.JPG




https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-01/1547058541_P1190346.JPG




https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-01/1547058542_P1190361.jpg




P.S.Ако някой се разпознае в тези снимки - да извинява, това е просто репортаж от събитието :)


Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   10-01-19 00:10

Признавам, водолазина ми събра точките. Какво ли е очаквал да заснеме в мътилката, не зная, но ако съдим по погледа му, бая нЯщо ще е видял под водата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: CatandGoddess   
Дата:   10-01-19 00:45

Как така нито един фотограф не се е сетил да режисира някоя сензация около това хоро.

А това, че фотографите не са допринесли за духа и същността на събитието, не го намирам за вярно :)

Докато натисна бутона и се нароиха идеи за художествен, сензационен и съвременен прочит на тази традиция.



Публикацията е редактирана (10-01-19 00:51)

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: h_bio   
Дата:   10-01-19 09:10

Има ли нещо ирацинално в това големи възрастни мъже да влязат по носии във водата насред зима?
По-скоро да! Може би заради това, че никой от тях не ходи с тези дрехи в ежедневието си. Може би заради това, че се присъздава християнски обичай, но малцина от тези спазват Рождественския пост например. Вероятно, защто е прекалено тих и неефектен израз на вярата..за разлика от тъпаните и гайдите.
Не на последно място, двете идеи на хрстиянството и националното са в съшността си антагонистични. Едното претендира да е универсално и в никакъв контекст не се съчетава с веенето на байраци... но не и в тази част на земното кълбо.

Но ние обичаме ирационално...просто напоследък няма нищо рационално, с което да се горедеем.


Фотографски - да, винаги съм харесвал кадрите от хорото именно зарада тяхната ирационалост и пълна абстракция от действителността.

Отговори на това съобщение
 Re: ...и да не строшите утре мостчето в Калофер!
Автор: Тед   
Дата:   10-01-19 09:43

Автор: ce_christov : :Покрай реката имаше от всичко - и кибици по покривите и покрай реката, страхотно настроение, струещо от нагазилите в ледената вода мъже, стотици снимащи по бреговете (кой с каквото има - сапунерки, телефони и страховито изглеждащи DSLR-и)."

Нещастните хора и хейтърите виждат всичко сиво и грозно и го мултиплицират, пък и го бутат в лицето на заобикалящите като мантра и истина, като се опитват да вкарат негативното си усещане на останалите...
А пък Юнеско си снимат. За здраве.

От фотографска гл.точка е чист репортаж. Нито режисираш, нито осветяваш.
Сега очаквам и някой естет да напише под снимката на автора на кадъра "Tribe.." защо онзи/онази варварски се е обезобразила с изтеглените уши, разтегнати устни....

Ирационално..хм.. Едни се бият с домати по улиците, другите ги гонят бикове, трети се търкалят по поляната, понеже от 200г. е традиция, други си режат пръстите -"Dani tribe" , индийците си хвърлят бебетата като ритуал... Ганьо тръгнал да прави оценки на рационално и ирационално..."ганьовото племе" се очертава световен провал.

Римляните са го казали преди векове: "O tempora, o mores".

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »