Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как да осъществя тази идея?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   20-12-18 21:33

Занимавам се предимно с видео заснемане, фотографията е в .jpeg за принтиране на момента по време на тържествата които заснемаме. Споделих с колегата една мисъл която ми дойде на акъла (вие ще кажете дали е добра или не), но той каза, че не е пробвал подобно нещо. Винаги съм се чудел защо има толкова много бленди за настройка? Имам предвид затворените бленди, след като до сега съм срещал най-много до F16 при нощно снимане. Мисълта която ми дойде е: От най-затворена блента, до най-отворена, като iso-то го фиксирам на 100, и променям освен блендата, времето за експониране, да направя серия от снимки които да събера в една после във фотошоп. Обаче не намерих нищо по въпроса в инернет пространството. Въпроса е добра ли е идеята, която ми дойде в главата и ако да как точно да я осъществя? Не се сещам как точно да променям времето за експониране? Надявам се с ваша помощ да разбера дали е осъществимо това или не? [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: rimohit   
Дата:   20-12-18 21:41

Човече , и аз съм правил много глупости без никакъв смисъл , но такова нещо до сега не ми е хрумвало! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   20-12-18 21:51

Позволявам си да публикувам линк към сайта на фотограф, който снима по този начин, но така и не успях да разбера как точно го прави и за това споделих аз как го мисля. Ако не съм го разбрал то обяснете ми как да го постигна. Той казва, че с постепенното отваряне на блендата увеличава експозицията , но оставя исото най-ниско (про него е исо 50 на Канон 5Д класик). Ето го сайта му без да имам за цел да го рекламирам, просто да се види какво постига той с този си начин на снимане:
http://krasimirpetrov.com/галерия/

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: bogdanov   
Дата:   20-12-18 21:59

е... какво ти пречи да опиташ? Или искаш да разбереш какво ще стане? Глей ся... давай смело! Онова от което си се вдъхновил е ХДР-то ;) Но... с експонирането е различно защото можеш да използваш плюсовете и минусите на светлосянката. При блендата какво ще използваш? То в 22 си го има всичко, от 0,1 до 22 ;) Ама давай де! Твоят прочит е важен. Ще пуснеш ли пак тема когато си готов или да следим тук за извънземен кадър? [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: bogdanov   
Дата:   20-12-18 22:06

Zaz_Vida хубави снимки! Какво за тях?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   20-12-18 22:50

bogdanov написа:

> Zaz_Vida хубави снимки! Какво за тях?

Ами казах, че човека снима точно по този начин, но как точно го прави не знам и за това пуснах темата. Може и да греша в разбирането на неговите думи: "Постепенно отварям блендата и увеличавам експозицията, като исото остава твърдо 50 (на Canon 5D класик)"!
Толкова ли е трудно да се разберат тези негови думи не знам, но и аз не разбирам как точно го прави. Според мен е нещо такова:

F32; iso-100 една секунда експониране (това първи кадър)
F28; iso-100 две секунди (втори кадър)
F22; iso-100 три секунди (трети кадър)
И така до:
F3,5; iso 100 и колкото дойде там за време на експониране.

След това събрани с фотошоп или лайтрум в един кадър. Това ми е идеята, а и не познавам въпросния фотограф, че да го питам, пък и едва ли би ми обяснил.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: nsirakov   
Дата:   20-12-18 22:55

а защо не питаш автора... той е член и на фото-форум-а ;)
само че тук никнеймът му е друг ;)

а съм убеден, че ще ти обясни... той е душа човек



Публикацията е редактирана (20-12-18 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   20-12-18 23:15

nsirakov написа:

> а защо не питаш автора... той е член
> и на фото-форум-а ;)
> само че тук никнеймът му е друг ;)
>
> а съм убеден, че ще ти обясни... той
> е душа човек
>

>
> Публикацията е редактирана (20-12-18
> 22:58)

Защото не го познавам и не съм убеден, че ще ми обясни. Надявам се все пак да види темата и ако реши да каже ще съм му много благодарен и задължен. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: bogdanov   
Дата:   20-12-18 23:22

ех... супер... то като море от любов стана ;) Ама готино де... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: asahi   
Дата:   20-12-18 23:33

"
F32; iso-100 една секунда експониране (това първи кадър)
F28; iso-100 две секунди (втори кадър)
F22; iso-100 три секунди (трети кадър)
И така до:
F3,5; iso 100 и колкото дойде там за време на експониране."

Каква е целта и смисълът от това упражнение?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   20-12-18 23:34

Добре де, само той ли снима по този начин? Няма ли и други или това е професионална тайна този начин на снимане?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: nsirakov   
Дата:   20-12-18 23:35

само той е ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: lamerko   
Дата:   20-12-18 23:43

Малко off, ама зак'о ви е въобще бленда?

fstoppers

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Krassy   
Дата:   21-12-18 00:45

Това с блендите е начин да си загубиш от времето и да поскапиш малко кадъра [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: kvakioh   
Дата:   21-12-18 06:09

Има наслагване (stacking) на нощно снимане с цел махане на шум и т.н като нещата са точно обратното- на най-отворена бледна известно време, след това се слага капачката и при същите настройки се снима черен кадър и се наслагват. Но това е само една вариация.
Иначе, като снимам нощно достатъчно време, не виждам смисъл от обратното на каквото се прави. Тия снимки от сайта на мен лично ми стоят всичките еднакви, дори от различните категории са ми еднакви. По-добре е точен пример с единични кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   21-12-18 10:46

Какъв ще е смисълът изобщо да има снимки на отворена бленда, щом е пейзаж. Според мен със фокус стакинг на няколко кадъра на бленда 8-11, резултатът ще бъде същият.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: nyamago   
Дата:   21-12-18 12:36

При първи бърз преглед на сайта (1 минута) не открих никъде да пише за метода си. Може би някъде го има и, може би, там е обяснено по-добре?

Ако наистина се снима на всички стойности на диафрагмата, има един леко неясен въпрос: повечето снимки са пейзажи, с голяма дълбочина. При отворените бленди къде точно ще избереш да фокусираш? Близкия план? Далечния? По средата? На най-отворено всичко останало ще е 'боке'. Възниква лек проблем при 'събирането' с Фотошоп [smilie8]

'Събирането' не е само един вид, има алгоритми (и опции в менютата) за различни цели. Моделите работят с приоритет по даден показател, като останалите се дозират занижено или напълно се елиминират. По експонация и динамика ли ще 'събираш' - като за ХДР? Или по фокус - та 'бокето' от 1.4 да не ти убие 'бръснача' на 22? Но пък за събиране по фокус се снима с различно оптично фокусиране, не с диафрагми...

Трудно е да се види смисъл в упражнението и само обяснение от въпросния Автор може да внесе малко светлина (нали пустата светлина търсим, да рисуваме с нея [smilie3] )

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Krassy   
Дата:   21-12-18 16:09

За фокус при пейзаж се снима на хиперфокално, но никога на много затворена [smilie7]

Така е правилно, друг е въпросът кой как го прави и после колко маже с постобработка...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Krassy   
Дата:   21-12-18 16:12

С един хубав класен обектив на 2.8 оптималната бленда е 4 до 5.6.
Абсолютно нищо не се печели да се снима на по затворена, освен ако не иска "stars", но за тях си има чалъм с недоекспониране на 22 и смесване във фотошопа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   21-12-18 16:45

Във Фейсбук го беше споменал буквално: "Постепенно отварям блендата увеличавам експозицията"
До колкото схванах идеята му е DOF-а да е по цялата дълбочина на кадъра, без високо исо да вкарва шум, тоест без компромис в качеството и за това го фиксира (при него на исо 50). А с всички тези кадри от най-затворена до най отворена бленда събрани после в един кадър няма да има преекспонирани или недоекспонирани участъци от крайния кадър. Може да е играчка до като снима по този начин, но после му спестява доста постобработка, тоест ще е достатъчно да събере (stacking) кадрите в един, и ако иска може леко да коригира контраст, яркост, сатурация... Поне аз това разбирам от метода му на снимане. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: rimohit   
Дата:   21-12-18 16:52

Е да де , но ти писа , че след корекцията на блендата после се пипа и скоростта на затвора , от там експонацията ти къде отива? Седи си приблизително същата или? Принципно напиши HDR в гугъл и виж как се снима и събират кадрите после, защотоми се струва , че има нещо , което бъркаш или си запомнил грешно. Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   21-12-18 16:59

Ами то идеята не е HDR, а да има детайл, който не е изгорял или е толкова черен, че да не се вижда. Както и DOF-а да е по цялата дълбочина на кадъра. Може би съм объркал нещо в разбирането на коментара му, когато споменава увеличаване на експозицията.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: tili   
Дата:   21-12-18 17:03

Без да разбирам особено от пейзажна фотография, начинанието да се направи stacking фотография на гора, меко казано ме учудва?!
Представете си движението на листата на едно дърво, дори когато няма вятър и какво би се получило от 20 стакнати кадъра на това дърво - чист импресионизъм [smilie5]
В този ред на мисли предполагам, че този пейзаж би бил неотразим, ако обаче е сниман на Луната!
Стакинга се ползва най-вече в предметната фотография, но схемата няма нищо общо с това, което иска да пробва автора на темата!
[beer] Весели празници!


Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: nyamago   
Дата:   21-12-18 17:19

Krassy написа:

> "За фокус при пейзаж се снима на хиперфокално, но никога на много затворена.."

Очевидно желязно правило от Библията, което досега не съм знаел - благодаря!

> "С един хубав класен обектив на 2.8 оптималната бленда е 4 до 5.6. Абсолютно нищо не се печели да се снима на по затворена.."

За 'класен обектив на 2.8' на по-затворена от 5.6 (да речем до 8?) се печели рязка дълбочина. Някои пейзажисти успешно включват съвсем близък план за по-интересна композиция, за мащаб и за засилване усещането за пространство. С един камък или пън на метър от обектива, дори на 5.6 трудно ще фокусираш И хоризонта. Затова мнозина споменаха стакването по фокус. (Дифракционното влияние върху привидната острота става видимо - за толкова 'класен' обектив - от около 11 и нагоре, на 11 е все още едва забележимо).

Но да приемем, че си прав и нищо не се печели (или не щем композиции с близък план).

А какво се печели от снимане на по-отворено? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: nyamago   
Дата:   21-12-18 17:41

Zaz_Vida написа:

> Ами то идеята не е HDR, а да има детайл, който не е изгорял или е толкова черен, че да не се вижда.

Ами точно това е идеята на HDR, видим детайл в най-тъмните и най-светли места. (Някои разбират под тези 3 букви една перверзна визия, която няма нищо общо с динамиката и днес всеки телефон го може дори от единичен JPEG с плоска динамика...)

Ако тази диамика ти е цел (детайл в сенките и отсъствие на 'прегорели' светлини), достатъчен е и по-малък клин (с по-малко кадри), с различна експозиция (общо осветяване на сензора).

Тази различна експозиция се постига с промяна на времето на експониране (т.е. скоростта на затвора), а НЕ на диафрагмата, защото тя влияе на фокуса!!! За HDR снимаме с постоянна диафрагма и очевидно описаният метод не е с такава цел.


> Както и DOF-а да е по цялата дълбочина на кадъра.

От описанията не метода (тук в темата) никъде не се споменава пипане на фокуса - приемам, че се снима с фиксиран фокус. (Да речем, на хиперфокално разстояние от гледната точка. Запознат ли си, между другото, с това понятие?)

При описната серия правим няколко кадъра с много отворени диафрагми (освен с по-затворени), които гарантират плитък(!) фокус. Хайде сега обясни ми как тези плитко фокусирани кадри помагат 'DOF-а да е по цялата дълбочина на кадъра'??[smilie11]

Мислим ли, или само пишем в темите?[smilie8]

Простено е, в Петък и аз гледам по-малко да мисля - наздраве!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   21-12-18 17:43

@nyamago май само ти ме разбра! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: nyamago   
Дата:   21-12-18 17:49

^ Че си пуснал 'петъчна' тема за кодош? Надценяваш ме - заподозрях го едва след като изписах доста сериозни аргументи защо описаният метод не изглежда смислен...

Честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Бармалей   
Дата:   21-12-18 18:26

Аз пък снимам без бленда. Само сменям разстоянието[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: chukov   
Дата:   21-12-18 20:46

Ооооо, значи така снимал Краси.

Ах неговата верица

Аз се чудя като бяхме зимъс в Пирин какво току върти по копчетата, а той бленди променял.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: apollo   
Дата:   21-12-18 21:17

ЗАЗ с гуми Вида, абе аз съм човекът. Ами то това не е за писане, а за разговор. Ако искаш да се чуем по телефон. Дай на лични [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Krassy   
Дата:   21-12-18 22:06

Не знам, аз бленди не затварям... ако мога с един пирон да я закова на 1.4 ще съм най-добре [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: nyamago   
Дата:   21-12-18 23:26

^ Ами тя си е закована непоклатимо - в телефоните [smile] На 1.7 в моя, ама за 3 десети няма да им правим въпрос? А с пирон, както предлагаш, може и до 1.4 да я докараме? [smilie5]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   22-12-18 14:00

написа:

> ЗАЗ с гуми Вида, абе аз съм човекът.
> Ами то това не е за писане, а за
> разговор. Ако искаш да се чуем по
> телефон. Дай на лични [smile]

Здравей. Писах ти на лично. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   10-05-20 23:50

Така... от 2018г. когато пуснах темата така и не се чухме и разговаряхме с Краси Петров. Макар и грешно да съм разбрал думите му с моя колега Пламен решихме по време на един излет в местността Костина с.Рибарица общ.Тетевен с единия от новите апаратчета Panasonic GX80 да тестваме моето "криво" разбиране на думите на Краси. Вече показах в Калдата това, но все пак мисля, че е редно да покажа и тук.
пък и Краси може случайно да го е видял този кадър във Фейсбук профиала на колегата ми Пламен. Започвам показването с единичен кадър:


https://i.ibb.co/gPQB5c2/P1010278.jpg


Във водата има прегоряло, а сенчестите места са прекалено тъмни.

А това е кадър от бленда F22 до бленда F3,5 с твърдо исо 100 и увеличаване на времето за експониране. Общо от 20бр. кадри събрани в един се получи това (без натрапчивият HDR ефект):


https://i.ibb.co/G2qzdTx/P1010259-HDR.jpg



Само са събрани е един с Лайтрум с опция None, тоест без HDR ефект и след това експорт в .jpg Въпреки грешното ми разбиране на думите на Краси, крайния резултат поне на мен ми хареса. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Yog   
Дата:   11-05-20 21:44

lamerko, тоя дето му се "счупило бокето" и се обадил на техническата поддръжка е велик [smilie5]

не знам дали е верно, но защо не! [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: disorder   
Дата:   11-05-20 22:09

"Постепенно отварям блендата увеличавам експозицията"

Просто не е искал да ти каже какво точно прави.
Снима в серия силно недоеспонирани кадри на висока скорост, за да намали шума и със стак да вади детайли с нисък шум, в същото време добавя за динамика и правилно експонирани и преекспонирани кадри на по-ниски скорости.
Има доста успешни начини за стак и баланс между комбинациите, но не и с ФШ и ЛР.
Този метод на снимане и после стакване въобще не е присъщ за пейзажи.



Публикацията е редактирана (11-05-20 22:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: fragranse   
Дата:   11-05-20 22:15

другия петък[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Satsan   
Дата:   11-05-20 22:23

Успех!



Публикацията е редактирана (12-05-20 10:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: fragranse   
Дата:   11-05-20 22:33

Автор: Satsan
Дата: 11-05-20 22:23

Защо не опиташ да снимаш?
ЗаЩо?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: fragranse   
Дата:   12-05-20 00:03

беше вторник


Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Synthy   
Дата:   12-05-20 10:06

Статив + PASM камера + А режим + ИСО минималното + дистанционен спусък

Започваш от някоя от крайните бленди и правиш каквото си решил. Може и без дистанционно, на самоснимачка за 2-3 секунди пак става. Какво искаш да постигнеш е съвсем друг въпрос, ама самото снимане по този начин не е някаква ядрена физика.

Само за протокола, по-горе пишеш, че на бленда 32 имаш 1 сек., на бленда 22 две секунди.. връзката е обратната.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: AsahiPentax   
Дата:   12-05-20 12:19

написа:

> "Постепенно отварям блендата
> увеличавам експозицията"
>
> Просто не е искал да ти каже какво
> точно прави.
> Снима в серия силно
> недоеспонирани кадри на висока
> скорост, за да намали шума и със
> стак да вади детайли с нисък шум, в
> същото време добавя за динамика и
> правилно експонирани и
> преекспонирани кадри на по-ниски
> скорости.
> Има доста успешни начини за стак и
> баланс между комбинациите, но не и
> с ФШ и ЛР.
> Този метод на снимане и после
> стакване въобще не е присъщ за
> пейзажи.
>

>
> Публикацията е редактирана (11-05-20
> 22:12)

Нали не мислиш, че Краси прави тези шедьоври с кропка? Не че не може, но резултата ще е друг! Пък и до колкото си спомням от негови коментари във Фейсбук, точно Фотошопа си ползва. За Лайтрум не знам. Тук мисля, че беше с никнейм Аполо. Официалната покана към него още от 2018г. да дойде в Тетевен в офиса на Пронет Медия продължава да си важи! Друг е въпроса дали ще ни обяснява за фотография или просто да се запознаем лично и ще пием по кафе (може и с капачка както му викаме тука на огнената вода) е съвсем друг въпрос. Това си е негово право да реши дали да се случи или не! Идвал е много пъти в Тетевен, но все сме се разминавали. Последния път аз бях на заслон Опасния зъб, а той беше на връх Червен. Каквото и да си говорим, поне за мен Краси си остава моето вдъхновение към фотографията. Макар, че много пъти съм оставял техниката си да хване два пръста прах, щом видя негов кадър, било тук или във Фейсбук и отново се вдъхновявам. Жив и здрав да бъде! И му пожелавам много успехи и за напред!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: МС   
Дата:   14-05-20 18:42

Много се забавлявах...С тази затворена бленда ( май 17? пишеше) за нощни снимки и тази серия от безсмислени снимки...колкото по-отворена бленда, толкова по дълга експозиция...произвеждаме изгорели кадри? Единствено може да се намери логика в това, ако се почне снимане в синия час и се продължи през нощта. И смисъла на тази гимнастика е да се следва светлината, която става все по-малко. А каква е логиката на нощни снимки при зверски затворена бленда и то при ISO 50? Да става половинчасова експонацията, че и нагоре... Стакването при нощните е с друга цел, може за някои неща да се ползва ниско исо, въпроса е за кои и кога...За небето исо-то може да стигне и до 6400, все пак за нощ говорим, блендата около 3,5-4, до 5,6 зависи колко е тъмно и колко носи на шум камерата. И умната фокуса кога и къде е... :) Но цялото това упражнение няма никакъв смисъл да се прилага за снимка през деня, особено при снимане на буен поток, където от основно значение е скоростта. Автоматичния клин не е желателен за снимане на вода, защото става, чрез промяна на скоростта, а както казах за снимане на движещи обекти това е най-важния параметър.Много забавна тема...след 2 години проучване на метода да се стигне до такъв опит... Успех желая!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: AsahiPentax   
Дата:   14-05-20 20:50

MC пречете ли какво е написал disorder или не стопляш идеята?
Един, който прави нещо нестандартно и му се получават шедьоври (ако въобще познаваш Краси), а ти да пишеш, че е безсмислено! Ми ползвай си фото филтрите и се забавлявай комерсиално тогава! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: МС   
Дата:   15-05-20 01:34

Ха-ха... сега пък фотофилтри... Много забавно..

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   23-05-20 11:30

написа:


> Има доста успешни начини за стак и
> баланс между комбинациите, но не и
> с ФШ и ЛР.

Тайна ли е въпросната програма?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: fragranse   
Дата:   23-05-20 23:20

Тайна! Е!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да осъществя тази идея?
Автор: AsahiPentax   
Дата:   24-05-20 09:34

написа:

> Тайна! Е!

Нека си е тайна, все тая! Българския манталитет няма да се промени за да си помагаме един на друг, защото манията за величие е ненадмината при 99% от българите!!!

Както и да е, лично аз предпочитам вместo Лайтрум и Фотошоп да ги събирам в един кадър с Aurora HDR [smilie3] [beer]



Публикацията е редактирана (24-05-20 09:36)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »