Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: punkpixel   
Дата:   19-12-18 22:39

Според мен за колодия, циянотипия и т.н. методи има два вида последователи - такива които го правят от интерес и любов към фотографията, и други които демонстрират колко са различни и са арть. Но все снимат мацки и портретчета в студийце. Никой до сега не се е опитал да повтори Ансел Адамс например - да снима на плаки 8/10, да мъкне мехова камера в планината и да мери светлината по зонова ситема, като ползва филтри за чернобяла фотография. Това е ниша във фотографията. А може и на цветен диапозитив 4/5 , едно натискане на спусъка 20-30 лв плаката.За истински фенове и баровци



Публикацията е редактирана (19-12-18 22:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: hotsnail   
Дата:   19-12-18 23:58

с лопата да ги ринеш хора ползващи техниките на Ансел Адамс (първия линк от гугъл давам)

Уникалното на Ансел Адамс е, че е бил от първите и е имал шанс да стане известен. Дори не знаем дали е най-добрия или е измислил най-добрата техника за мерене. Просто това е станало известно.

Може някой щракач в Кавказ да е снимал на още по-голям формат и да е носил по 10 стъкла на гръб и да е имал по-съвършенна система за мерене и да е продавал снимките си на кмета на Ставропол, но ние никога няма да научим името му.... ето ти един подобен типаж

Отделно е, че заглавието говори за съвременна фотография. Къде намесвате хора и технологии от предходното столетие, за което сегашните младежи могат само в уикипедия да прочетат.....


Давайте неща от последните 2-3 години или най-много 10-тина

Тъпо било да се маца във фотошоп и да се снима с телефон. Брей....верно ли? Ми още по-тъпо е да квасиш джамци у леген....какъв е смисъла - качество по-слабо то телефон, възможност за творчество по-малка от телефон....Ансел
Адамс е мъкнал стъклария, щото не е имал средноформатен апарат с 16 битов роу....

г-н Адамс не е станал велик щото е носил джамци или щото е измислил система за мерене. Станал е велик заради лайковете. Имал е лайкове защото е запечатил нещо красиво според съвремениците му. Извадил е късмет, че по негово време лайковете са ги давали в зелени банкноти, а не в сини емотикони.

Отделно пък за IPA ...това е тип бира.....Дай класация на instagram или нещо подобно. Това е света сега. В Инстграм ако имаш много послеодватели и лайкове някое магазинче или производител на белина или Хотлече или кмет може да ти даде "супер лайкове" т.е. банкноти.....да му наснимаш обекта



Публикацията е редактирана (19-12-18 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: punkpixel   
Дата:   20-12-18 08:43

В БГ няма анселадамовци, по света знаем че има
Дай класация на instagram или нещо подобно. Това е света сега.
Това е света в очите на аматьорите. Ако съременната фотография е мерене на MP , вади един PhaseOne пуцай на 100mp, пускай у инстарграмо и си ти баце. Какво се бъзикате с някакви сонита и тем подобни.

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: stukloplast   
Дата:   20-12-18 09:15

Аз, до колкото знам, Адамс не е мъкнал нищо. Снимал е от там, до където може да стигне с буса си. Така съм чувал...

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: bogdanov   
Дата:   20-12-18 10:54

Ансел Адамс не е съвременен автор. Той, както и множество художници по неговото време са се възхищавали от природата. Умението му да вижда обекта и да го композира брилянтно не се идентифицира само и единствено с неговото творчество. Роден е 1902 година. Техниката която използва е възможно най-лесната и достъпна за онова време. Доста по интересна и все още далеч от нас е чешката авангардна фотография според мен( макар и не достатъчно съвремена) . Яромир Функе, Ярослав Рьослер, Франтишек Дъртикол. Щото да дадеш пример с Ансел Адамс и фотография е като да кажеш живопис и Мона Лиза. Уж правилно звучи ама не е правилно. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: punkpixel   
Дата:   20-12-18 14:12

Хора не четете. Аз съм дал пример за съвременна фотография според мен, и никъде не съм споменавал ААдамс като такъв. Когато е роден ААдамс вече е имало опити на 35мм филм - не е толкова дърт , снимал е на филмови плаки при наличие на лайка формат отдавна, и е съвсем модерен автор, не е от зората на фотографията когато художници по неговото време са се възхищавали от природата и са ползвали камера обскура. А сега никой не се възхищава на природата, даже я доукрасяват в Фотошоп, защото им се вижда не достатъчно красива
А че е мъкнал Адамс , има и филми и книги за него. Някой видял снимка че снима от буса и вече бил чувал че само снимал от буса. КЪде го чухте по радиото ли ? И АТв 4x4 е ползвал, а съм чувал че си го е водил с него в буса
https://www-tc.pbs.org/wgbh/americanexperience/media/filer_public_thumbnails/filer_public/6e/9a/6e9a

Почетете наистина малко книжки ако ви е инетерсно де.Писано е много и за стилове и течения във фотографията , и биографии на личности. Чичко гугъл не знае всичко, а и много глупости казва понякога

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: bogdanov   
Дата:   20-12-18 15:25

punkpixel, харесвам когато хората сърцато защитават позицията си. Радвам се повече когато при разговор можем да си виждаме очите, но и четенето е достойно! Така, че четем. Напоследък се обвинявам, че от четене не ми остава време за друго. А точно другото ме прави щастлив. :) Ценя много автори които не харесвам... мога да изброя доста причини (до една субективни). Ако бяхме футболни фенове... аз от Левски, ти от ЦСКа това щеше да бъде повод за конфликт.Но ние говорим за Фотография и различните ни позиции би трябвало само да ни сближават. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: hotsnail   
Дата:   20-12-18 23:53

Ето и модерен пейзаж. Аз и от този бих се впечатлил ако е на стената на ресторант или голям фирмен офис.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-11/1543512058_IMG_5607.jpg



За мен е пример за №4

Този тип кадри определено са течение в модерната фотография. Комбинрат се супер много техникипри заснемане и обработа със супер качествена фотографска техника за един впечатляващ резултат, който окото не може да улови. (Това имам предвид по свръх натурализъм)



Публикацията е редактирана (20-12-18 23:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: nyamago   
Дата:   21-12-18 12:47

^ Не бих седнал в ресторант с тоя пейзаж на стената: ще ми е студено цяла вечер [smilie18]

Иначе, да - има наистина такова течение, с доста последователи. Хубавото на теченията е, че не е задължително да ги следваме или харесваме. Полезно е да ги разпознаваме, обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   21-12-18 18:40

https://www.lensculture.com/articles/oli-kellett-cross-road-blues

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: uri64   
Дата:   21-12-18 19:10


> Хубавото на теченията е, че не е
> задължително да ги следваме или
> харесваме. Полезно е да ги
> разпознаваме, обаче.


И защо? Като зрител един кадър или ме грабва и искам да го видя пак, или не. И двата случая ми е все тая към кое течение се причислява. Любими фотографи например са ми Kertész, Sudek (не Saudek!), Shore, Eggleston...дали ми пука от кое течение са? Ич биля..
И честно казано идея си нямам защо автор би се интересувал към кое течение се причисляват творбите му.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: stukloplast   
Дата:   21-12-18 19:35

[smilie24]
Мене Гълфстрийм ми е любимото [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: hotsnail   
Дата:   21-12-18 22:09

хора 2018-а година е. WWW навърши пълнолетие отдавна. В чест на Тим Бърнарс Лий да ползваме иновативната технология на хипер връзките. Използвайте възможностите на новите технологии

Eggleston
Shore
Sudek
Kertész

Не бих казал, че снимки от средата на 20-ти век са съвременни ама.....

Има и модерни автори, дето правят странни неща. Дори си ползват технологиите от едното време (загуба на време....)

тук например?



Публикацията е редактирана (21-12-18 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: nyamago   
Дата:   21-12-18 23:22

uri64 написа:


> > Хубавото на теченията е, че не е задължително да ги следваме или
> > харесваме. Полезно е да ги разпознаваме, обаче.
>
>
> И защо? Като зрител един кадър или ме грабва и искам да го видя пак, или не. И двата случая ми е все тая към кое течение се причислява...

Защото 'по течението' можеш да откриеш и непознати автори, които имат нещо общо с любимите ти и може също да ти харесат? Пак казвам (виж горе): НЕ Е задължително да ги следваме. А познаването им не боли [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: uri64   
Дата:   22-12-18 03:10

Ми да кажем, че точно следвайки течения и придържайки се към някакви класификации може да не откриеш нещо различно и интересно...иначе със сигурност не боли да се познават, стига човек да има време за инвестиране в точно това занимание ( което според мен определено не създава принадена стойност (не в производствен или икономически смисъл)) :)

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: uri64   
Дата:   22-12-18 03:23

hotsnail, не ги дадох като пример за съвременни, по-скоро дали въобще би следвало да се интересуваме от теченията, дали е полезно да се познават ....пък и дали в крайна сметка трябва да се съобразяваме с това дали дадено произведение е съвременно или не [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: nyamago   
Дата:   22-12-18 12:35

uri64 написа:

> Ми да кажем, че точно следвайки течения и придържайки се към
> някакви класификации може да не откриеш нещо различно и интересно...

'Следвайки' и особено 'придържайки се' е точно обратното на каквото казах и в двата горни поста [smilie2] Писах да НЕ ГИ следваме, бе! [smilie11]

Разбира се, че има огромна стойност в случайното откриване на непознати автори и стилове. Както и в не-случайното излизане извън познатото, по препоръка от накой, комуто в някаква степен вярваме или уважаваме вкуса му.

НО като метод случайното откриване е далеч по-малко резултатно, като лотария. Теория на вероятностите: в познатите води на течението имаме много по-голям шанс да открием нещо, което да ни хареса.

ДОКАТО познатите води не станат твърде комфортни, блудкави и заспали от скука, или - пази Боже - от повторение. В 'теорията' в най-първия си пост писах нещо как течението се превръща в мода и после в клише - и кога ранните пътници скачат от влака. Познаването на някои течения в никой случай не значи да се возим заспали до последната спирка (или до пропастта [smilie10] )
- - - -

Никоя крайност не е здравословна (нито алкохолизма, нито въздържанието). По въпроса за теченията: само в теченията води до скука и кич, тоталното им игнориране пък води до пропуснато познание и естетична наслада, един вид 'щастливо невежество'*
[beer]

* Абе и аз често се питам дали няма да сме по-щастливи ако си стоим неграмотни и нищо не знаем - виждал съм такива примери и съм им завиждал на безгрижието. Някаква зла сила, обаче, ме кара да продължавам да предпочитам познанието...[smilie2]



Публикацията е редактирана (22-12-18 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: uri64   
Дата:   22-12-18 13:57

....По въпроса за теченията: само в теченията води до скука и кич...


и липса на ухо

[smile]



Публикацията е редактирана (22-12-18 14:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: bogdanov   
Дата:   22-12-18 15:14

uri64...познанието е нужно за да не изпадаме в комични ситуации. Ще си позволя да ти задам няколко въпроса свързани с Ван Гог. Какво общо има той със съвременото изкуство? Къде живее и твори Ван Гог? В какъв стил работи? Кой е неговият благодетел? Отрязва ли си ухото и защо? Кои са приятелите му и каква средата в която твори? Отговора на тези въпроси би могъл да ти отговори защо смятам примера с Ван Гог за неуместен.Не мисли, че той е нямал познания, не мисли, че не си е скъсвал задника от рисуване и уроци , не си мисли, че не е прегърнал новото течение само и само да го приемат там където е бил. Познанието в една сфера отваря възможности. И колкото повече си запознат с едно нещо, толкова по-лесно ти е да го практикуваш. Изкуството е различно от занаята обаче и в повечето случаи познанието и практиката не са единствените фактори за да се приеме едно произведение за изкуство. Но това и още много при интерес би могло да се превърне в път. И би могло да те предпази от доста напразни усилия като автор. (извинявай, че така лично...с ника ти в началото...но предпочитам диалози) Тези диалози не са изкуствоведски (изобщо не се притеснявай). Добрата обща култура също е мотив за диалог. Но понякога само отношение не стига! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: uri64   
Дата:   22-12-18 15:41

О, няма проблем за ника и личното отношение. Знам отговорите на въпросите, но може ли да не ги изписвам тук? Ще се получи малко книжле.[smile] Отчасти съм съгласен с твърдението, че познанието в дадена сфера отваря възможножности, но твърдо не съм съгласен с абсолютизирането на nyamago (при това без да търся някакви скандали и/или заяждания с него) [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: stukloplast   
Дата:   22-12-18 16:03

Абсента и джойнта, май са допринесли повече за течението от ухото, отколкото другото [smilie21]

Истината, е че течението се определя от масата, а масата в повечето случаи е част от 80те % от обществото. Изкуството се определя от останалите 20%. Едните дефинират "чалгата", другите скъпия АртЪ.
В съвремието, теченията идват от Инстаграм. 80те процента ако кажат, че ставаш - ставаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: uri64   
Дата:   22-12-18 16:46

Какво всъщност е "течение" в което и да е изкуство? Направление, стил, "школа"?

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: stukloplast   
Дата:   22-12-18 17:55

Временно лайкване на нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: nyamago   
Дата:   22-12-18 20:21

Обявиха ме в 'абсолютизиране' след като написах "Никоя крайност не е здравословна"?![smilie10] Абсолютизирам единствено равновесието и хармонията - има достатъчно оставени следи из темите, че съм 'абсолютен' противник на 'Левски срещу ЦСКА', 'огледалки с/у безогледалки', 'Сони с/у Фуджи', 'фоби с/у фили' и всички други форми на фанатичен екстремизъм така любими на форума и на нацията. Някой или не ме чете, или ми приписва неизказани позиции...
- - - - -

Какво е 'течение' (в изкуството) Богданов следва да каже, аз като самоук любител само знам, че дори 'ведите' либерално жонглират с (уж) синонимни термини като течение, движение, направление и дори ги смесват със стил, маниер или период. Твърда дефиниция май няма, та досега не знам никой 'вед' да е уволнен задето ги смесва?[smilie11]

Във всички горни постове лично съм го разбирал като посока или тенденция, някакво последователно прилагане на специфични изразни средства, а може би и последователно изследване и внушаване на специфични идеи. Моята (ненаучна) дефиниция е "като го видя, ще го разпозная" - но това май е (почти научната) дефиниция на стил? А още по-ненаучната ми мисъл е "теченията пораждат стилове" - но може би греша и таксономично да е точно обратното? [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Течения в съвременната фотография ?
Автор: uri64   
Дата:   22-12-18 20:31

Ми много нравоучително и обстоятелствено пишеш, затова звучи като абсолютизиране [smilie5]
Аз леко преувеличавам, а ти се хващаш за думите и слагаш пулещи се емотикони[smile] [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »