Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: localhost   
Дата:   14-01-18 12:09

hose: как да няма мрежа бе човек?

High Efficiency with dual LAN support - https://www.qnap.com/en-au/product/ts-231

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: uri64   
Дата:   14-01-18 13:08

Имаш USB порт, имаш 2 гигабитови мрежови порта, от които можеш да ползваш или единия или да правиш link aggregation :
The supported port-trunking modes include: Balance-rr (Round-Robin), Active Backup, Balance XOR, Broadcast, IEEE 802.3ad, Balance-tlb (Adaptive Transmit Load Balancing) and Balance-alb (Adaptive Load Balancing).

Трябва да видиш кой от вариантите работи най-добре в твоя случай, хич н е изглежда зле САНчето по спецификации, ама трабва да се попрочете и да се пробва егаси...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: tyunkata   
Дата:   14-01-18 13:44

20-30 KB/с e супер бавно, а и даже и през рутер да е. Има нещо гнило. Пробвай директно с кабел между нас-а и компютъра ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   14-01-18 14:13

Можеш ли да тестваш дисковете на PC ? Реално да се докаже предположението ми ,че raid контролера (вграден е май) е виновен ... през Wifi преспокойно можеш към 40-50 мегабита / 6-8 мегабайта за секунда да си трансферираш големи файлове (филми например)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: Тед   
Дата:   14-01-18 14:50

Какви 6-8 мб/с? Аз копирам с 23-28 мб/с и приличен рутер през Лан.
Нещо му тормози машината на hose.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: hose   
Дата:   15-01-18 00:25

мерси хора, върнах го

не е за мен

иначе - рових в гугъл - дава че НЕ може да се свърже директно компютър с устройството, и на мен ми стана странно, но това са написали - текст

uri64 - нямам идея какво е това, което си написал...

имайте предвид, че WiFi рутера към който го свързах е много стар, на около 10-на години, и беше най-евтини TP-LINK тогава...

мерси на всички [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   15-01-18 07:26

Hose добре си направил.

Тед говорих за wifi на стар рутер ... Сегашните са друга бира.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: virosh   
Дата:   15-01-18 09:06

@hose, под свръзка с PC-то се имаше предвид директно с кабела за мрежата а не по USB/eSATA.

Поне за мен да ползваш NAS през WiFi си е малко мазохизъм.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: hose   
Дата:   15-01-18 12:15

ахааа... въобще не ми е хрумнало, че може да се вържа директно през лан кабел... не може да разбираш от всичко

това може би щеше да реши проблема, ама не ми върши работа принципно - идеята е да си бекъпвам файлове вкъщи, и да имам удобството на безжичната мрежа... ако се овържа така с кабели то става...

аз отдавна си мисля да взема тайм капсулата на епъл, с което едновременно да реша и двата проблема - и рутера и мрежов бекъп... но ще видя кога ще е

а и нещо не съм сигурен, че той пък работи с пс-та

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: stef7   
Дата:   15-01-18 12:38

А според мен си сбъркал
Първо да се връща подарък не е учтиво, а и подаръка си го бива, QNAP са единият от двата най-известни и добри производители.
И второ като не разбираш, ами извикай си специалист, плати му едни 50-60лв и той ще ти реши проблемите.
И трето ако имаше малко търпение и тука от форума има достатъчно хора които разбират и стъпка по стъпка щяха да ти решат проблемите [smile]

NAS е най-доброто решение за storage. Направих такова за приятел преди 2-3 години и той го ползва само през Wi-Fi безжична мрежа. Офиса му нямаше окабеляване и той не искаше да пуска кабели по стените. Скоростта зависи от рутера но и от устройството което ползва рутера. Т.е. трябва да имаш нови и висок клас както рутер така и Wi-Fi карта в лаптопа или компютъра. При него е около 10 Мбайта в секунда и той е предоволен за това за кеото го ползва, но може да достигне и до 20-30Мбайта при новите рутери. За снимки а и неголями видеа, стрииминг на филми е екстра, никакви грижи. Ползва си го също през интернет от която и да е точка в света като cloud storage, от къщи през телефона. Въобще софтуера на тези NAS е много добър и ползването е лесно и с много възможности, веднъж настроено.

Time Capsule на Apple работи с PC но е доста скъп хардуер за това което прави. Но нали е Apple, там всичко е пара. На моя приятел му напрвих Time Machine на Мака да бекъпва на NAS. Има си софтуер и поддръжка. Ей ти евтина Time Capsule. [smile]



Публикацията е редактирана (15-01-18 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: hose   
Дата:   15-01-18 13:10

да, определено има големи възможности, но на мен не ми е необходимо всичко това, аз няма да ползвам и една трета от тях... дори не желая файловете ми да са достъпни онлайн - наречете ме старомоден, но не вярвам напълно на сигурността, а и нямам нужда от подобно нещо... и всичко това ме затруднява
а няма как да стои статично такова нещо - всичко е толкова динамично, че непрекъснато нещо с нещо трябва да настройваш, ъпдейтваш, оправяш и т.н... за да работи

това е като да дадеш про апарат на начинаещ - както казва един приятел - няма ли зеленичко (auto) не ми го фали [smilie25]

нито финансово нито като време мога да смогна да обновявам непрекъснато - вкъщи още имам лап топ под XP и нито един телевизор с hdmi

аз исках да го ползвам само като сигурен архив, за няма и терабайт обем, които да са и лесно достъпни безжично от всички компютри

епъл са скъпи, факт, макар че точно това е 2-300 долара, което за Хамериканския пазар е нищо... за нас всичко е скъпо, но пък спестяваш допълнителни разходи, както споменахте, тъй като е направено идиотоустойчиво - със зеленичко. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: stef7   
Дата:   15-01-18 14:35

Ти си знаеш. Но в твоя случай няма зелен бутон. [smile] Apple продуктите работят така само ако отсреща има друг Apple.
За Time capsule трябва да инсталираш софтуер на Windows и ако още си на XP не е ясно дали дали въобще ще се инсталира.
И да кажем след време евентуално си купуваш Time Capsule, подкарваш я с Windows PC и се оказва, че трафика ти е също толкова бавен. Щото лаптопа ти е примерно старичък и Wi-Fi картата му е бавна. А скоростта както писах се определя от най-тясното място и това се оказва твоя лаптоп. Какво правиш тогава ?

Ако идеш въобще на такъв вариант някога, добре е да идеш първо в някой Apple център с лаптопа си и да видиш дали и колко добре може да работи този вариант.

Поддръжката нa NAS веднъж конфигуриран се свежда основтно в Update на софтуера, веднъж до два пъти годишно, което според мен е доста лесно и може всеки да се справи, предимно натискане на NEXT бутони.

Но дори да се наложи да извикаш още веднъж някой да ти дооправи нещо, сумата няма да надвиши 120-150 лева тотал.

Само един червен 3 Tb WD диск ти е два пъти повече. Time capsule в по-евтиния вариант е около 600лв и е само с един диск. Т.е. решава ти проблема с достъпа през мрежа но не ти решава проблема с надежността на данните, където ти трябват поне два диска. Т.е. с по-евтината и достъпна Time Capsule като storage решение по отношение на надежността не се различава от това което имаш сега.


Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: stanpaunov   
Дата:   15-01-18 15:00

Здравейте колеги,

Използвам темата да разкажа и за моите неволи и евентуално да получа съвет или разяснение, защо така се получава.
Купих си на скоро WD My Cloud Home 6T, този - https://www.wdc.com/de-de/products/personal-cloud-storage/my-cloud-home.html

Имам и рутер Асус ето този – https://www.amazon.com/Dual-band-Wireless-AC1900-Gigabit-Router-RT-AC68U/dp/B00FB45SI4

Връзката между харда и рутера се осъществява, единствено, чрез лан кабел (gigabit)
Предвид стандартите за гигабит и IEEE 802.11ac, записването трябва да бъде доста бързо, ама не е !
Записва със скорост 12-15MB/s. през WI-Fi-a на 5 GHz band.
На всякъде рекламират, че стриймва 4к филми и тн… А при мен едно малко „ави“ едвам отваря и засича, камо ли филми да стриймвам.

Къде греша ?

пп. да добавя, че съм на Мак. Лан картата поддържа "ас".


Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: marvesss   
Дата:   15-01-18 15:23

Влез през IP-то му от компютъра и пробвай да запишеш същия файл директно върху шернатата папка, избягвайки WD софтуера. Как е тогава скоростта?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: lamerko   
Дата:   15-01-18 15:31

AC стандарта е за wi-fi (IEEE 802.11) връзки, а не за LAN (ethernet, IEEE 802.3). Не че няма AC ревизия, но не мисля, че говориш за нея :)

За накъсването на клиповете причините може да са много - не е задължително да е от скоростта на трансфера.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: stanpaunov   
Дата:   15-01-18 15:46

lamerko -Нищо не разбрах ! Има ли някакви стандарти в тоя ши...IT сектор или всичко е ала бала... Гигабита си има скорости и АС-то си има, за това питам къде е проблема да записвам с такава бавна скорост и то при 5 GHz band ? Отговор - всичко може да влияе и да е причина, ми се струва не сериозен.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: stanpaunov   
Дата:   15-01-18 15:47

marvesss - съвета към мен ли е ?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: stef7   
Дата:   15-01-18 16:03

Как достъпваш диска през Мака - използвайки Web базирания интерфейс на WD или директно си го шернал и го достъпваш като папка. Мак има тази възможност, указваш му IP адреса на storage и протокола на достъп и папката ти излиза като мрежови ресурс директно във Finder. За това говори marvess.

Бих те посъветвал да направиш и това което горе долу съветваха Hose. Да си вържеш Мака към рутера директно с кабел и да провериш колко ти е скоростта на запис и четене на някой голям файл през гига битова мрежа /кабел/

Значи при този рутер и Wi-Fi карта в мака, скорост от около 40 МБайта / сек би трябвало да е достижима. Ако разбира се лаптопа е близко до рутера. Разстоянието оказва влияние на скоростта. Има ли между тях стени и т.н.


Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: lamerko   
Дата:   15-01-18 16:07

stanpaunov: тия скорости са теоритични в лабораторни условия. Никъде не е казано, че са гарантирани, да не говорим, че изписването на някакъв стандарт на кутията в реалността не значи, че той е внедрен технологично. Има и много други моменти, но най-важното е, че максималната скорост ще е равна на максимума на най-СЛАБОТО звено в мрежата. С други думи "гигабита" може да ти изкара скорости от няколко "мегабита". И пак казвам - проблема може да не е свързан със скоростта на данните, а например с неподходящи кодеци/протоколи или прекомерно висока заетост на някое от устройствата.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: tyunkata   
Дата:   15-01-18 16:35

Конкретно тези модели на WD Home версията имат доста ограничен мениджмънт. Удобното е, че WD Discovery монтира буква (Z д речем) и виждаш цялот съдържание на твоя профил по еднозначен начин както в локална мрежа, така и през Интернет (лесно като за американци). Но не ти позволява да достъпиш конкретен ресурс задавйки протокол SMB да речем). Направен е да се плъгне в рутера и да си работиш с него.

По същество: Свържи лаптопа към рутера по кабел (предполага се, че имаш гигабит интерфейс на лаптопа) и виж какви скорости достигаш. По метода на изклюването ще изолираш проблема -дали ти е от нас-а ,или идва от безжината свързаност на твоя лаптоп и рутер. Хубаво е провериш в момента на тества, колко mbits ти е wifi свързаността.
Пример: Ако е 433Mbits, делиш на 2 за wifi трансфер и след това делиш на 8 за да получш Mb/s. Т.е. при 433 Mbits свързаност, реалния трансфер трябва да е около 27 МБ/s.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: hose   
Дата:   15-01-18 16:36

stef7 - то и зеленичкото не снима шедъоври [smilie3]

идеален вариант няма, ясно ми е... реално да вържа еднакво добре мак, стар лап топ на 7-ца и още по-стар на ХП е сложен казус... ако не и невъзможен, но поне от мака да работи читаво... в случая от него копираше бавно... иначе там смятам да държа като втори бекъп, не единствен... не знам ще му мисля по-натам [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: stanpaunov   
Дата:   15-01-18 16:42

Благодаря момчета ! Ще пробвам с кабел, да видим... Интерфейса поддържа гигабит !
А иначе мога да влизам и чрез WD софта но виждам папката и шерната с отделно IP.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: tyunkata   
Дата:   15-01-18 16:51

Това, което виждаш е Public папка предполагам. Направили са един такъв ресурс, който да с вижда от всикчи потребители, н осамо от локална мрежа. Тук ще работи директно през SMБ реално. Може да сравниш трансфера на файковете до твоя профилен ресурс Z: и д \\Public и виж дали има разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: stef7   
Дата:   15-01-18 16:52

Но lamerko е много прав че за плейването на 4К файлове нещата може да не опират до скорост на мрежата а до кодеци. Дори в текущия ти вариант 12-15 Мега байта / сек не би трябвало да са проблем да стриймва 4К. Айде да приемем че мрежата ти е дори 10 МБ/с (Мега байта в сек). За един филм от 120 мин това са : 120*60*10 = 72Gb! Досега не съм срещал толкова големи филми/файлове. Дори в текущото положение мрежата ти има ресурс да стриймва 4К. Друг е въпроса че може повече. Тестовете на рутера и ac картите показват че и двете могат да достигнат 40-50 Мб/с на практика.

Същия файл като го сложиш директно в Мака плейва ли се без проблем ? AVI e Windows формат, може да не се разбира добре с мак.


Отговори на това съобщение
 Re: Някой да разбира от NAS?
Автор: virosh   
Дата:   15-01-18 17:03

Сега ще ме карате да тествам скоростта към моя псведо-NAS който е вързан за работната ми станция по кабел през рутъра.
И трите са с 1Gbps интерфейси и си работят чудесно.
За съжаление по WiFi мога да тествам само четене от него, че сетъпа е малко странен за Windows машини, а нямам в момента лаптоп с Linux подръка.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »